Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

O zastropování věku pro odchod do důchodu vláda rozhodne v létě

Vláda zatím uvažuje o dvou variantách pro ukončení zvyšování důchodového věku. Plánuje propočítat varianty 65 a 67 let. Kabinet chce rozhodnout na konci června. Novinářům to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Růst důchodového věku se každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, současná legislativa přitom nepočítá se zastropováním. Schválený věcný záměr zákona, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, by se měl týkat všech, kteří se narodili po roce 1971. O stropu neboli pevném věku nástupu do penze se zmínily vládní strany v koaliční smlouvě. Podle ministerstva práce by se měl stanovit na 65 letech a každých pět let přehodnocovat. Pravidelné hodnocení a případné následné úpravy doporučila i důchodová komise, zastropování ale nenavrhla.

ČR pošle letos 100 milionů na podporu zemí čelících migraci

Česko letos pošle 100 milionů korun na podporu evropských zemí čelících migrační vlně. Nový program ministerstva vnitra schválila vláda, uvedl úřad v tiskové zprávě. Prvních 20 milionů půjde na materiální podporu řecké a makedonské vlády. Pomoc reaguje na závěry summitu Evropské unie z minulého čtvrtku a pátku, kde se státy vedle dohody s Tureckem na vracení migrantů shodly rovněž například na zintenzivnění podpory západního Balkánu a východního a jižního Středomoří. Program ministerstva vnitra má pomáhat státům EU i dalším zemím v evropském sousedství, které se potýkají s významnými migračními tlaky.

Vláda podpořila rozšíření možnosti zabavit pachatelům majetek

Vláda na svém dnešním jednání podpořila novelu trestního zákoníku, která mimo jiné rozšiřuje možnost státu zabavit majetek nejen přímo odsouzeným pachatelům některých trestných činů, ale za určitých podmínek i dalším lidem. Úpravy vycházejí z evropské směrnice a zásady, že zločin se nesmí vyplácet. Podle směrnice musejí členské státy EU přijmout opatření umožňující úplné nebo částečné zabavení majetku odsouzeného pachatele, pokud má soud za to, že majetek pochází z trestné činnosti - například pokud je hodnota majetku neúměrná zákonnému příjmu odsouzeného. Rozšířené zabavení majetku by bylo možné použít u pachatelů odsouzených například za praní špinavých peněz, přijetí úplatku, podílnictví, krádež, padělání peněz, pletichy při zadání veřejné zakázky, výrobu drog či vydírání a dále za veškeré trestné činy s nejméně čtyřletou horní hranicí trestní sazby

Sobotka: Řešením pro Savčenkovou by mohla být výměna zajatců

Řešením pro ukrajinskou pilotku Nadiju Savčenkovou, kterou dnes shledal ruský soud vinnou z nezákonného překročení ruských hranic a z vraždy dvou ruských novinářů, by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mohla být výměna zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády s tím, že s výměnou zajatců počítají minské dohody. Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek vnímá kauzu především jako propagandistickou.

Zeman se na Pražském hradě setkal s marockým králem

Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s marockým králem Muhammadem VI. Marocký vládce je v Česku na soukromé návštěvě a i setkání se Zemanem bylo podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka soukromé povahy. Pražský hrad proto nechtěl zveřejňovat témata schůzky.

Počet obyvatel ČR se loni díky imigraci zvýšil na 10,55 mil.

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil o 15.600 na 10,553.843 lidí. Více lidí zemřelo, než se narodilo, za přírůstek tak může hlavně zahraniční migrace, ačkoliv byla nižší než o rok dříve. Do ČR se loni přistěhovalo 34.900 lidí, zejména Slováků a Ukrajinců. Ze země se naopak vystěhovalo 18.900 obyvatel. Informoval o tom Český statistický úřad.

Lékaři připraveni na nápor migrantů ze zemí s výskytem TBC

Obavy z přílivu uprchlíků ze zemí, kde je častá tuberkulóza, se podle vedoucího Národní monitorovací jednotky dohledu nad TBC Jiřího Wallenfelse nepotvrdily. Loni byla zjištěna jen u dvou migrantů. Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslava Kolka ale "vyhráno není", zájem migrantů o azyl v Česku je minimální. Celkem bylo loni v ČR do registru nahlášeno 486 onemocnění, vedle dvou migrantů například také u 35 bezdomovců.

Bezpečnost čínského prezidenta v ČR zajistí stovky policistů

Několik stovek policistů se bude podílet na ochraně čínského prezidenta, který příští týden přijede na návštěvu Česka. V Praze si bezpečnostní opatření vyžádají omezení v silniční dopravě, městské hromadné dopravě. Uzavřeny by měly být některé lokality, veřejná prostranství či památky zejména v centru metropole. ČTK to oznámili mluvčí policejního prezidia a pražské policie. Čínský prezident Si Ťin-pchinga tuzemsko navštíví od 28. do 30. března. Půjde o první návštěvu čínského prezidenta v Česku i v bývalém Československu. Hlavním výsledkem návštěvy má být společné prohlášení k ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou. Připravuje se také podpis několika memorand o spolupráci v oblasti investic, financí, letectví nebo zdravotnictví.

Úřady práce začnou od dubna vyplácet dávku na dojíždění za prací

Úřady práce v pěti krajích začnou od dubna poskytovat lidem příspěvky na dojíždění za prací. O podporu mohou požádat ti, kteří jsou bez místa víc než rok a žijí v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Dostat ji mohou ale i lidé, kteří přišli o zaměstnání při hromadném propouštění. Podle vzdálenosti mohou získat 1000 až 3500 korun měsíčně. ČTK o tom informovala mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Výstavbu dálnice D3 může zpozdit nový posudek EIA

Výstavba dálnice D3 od Českých Budějovic k rakouským hranicím se může zpozdit. Stavba nemá posudek vlivu na životní prostředí (EIA) podle aktuální novely. Dálnice D3 od Českých Budějovic k rakouským hranicím měla být hotova v roce 2021. Kdyby musel vzniknout nový posudek na stavbu, zpozdí to celý projekt podle odhadů minimálně o jeden až dva roky. Novinářům to řekl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) po mimořádném jednání Spolku pro výstavbu dálnice D3 a rychlostní komunikace R4. Problém s uznáním posudků EIA má v ČR zhruba sto staveb za více než sto miliard korun.

V Drážďanech se podařilo vyprostit českou nákladní loď

V Drážďanech se po týdnu podařilo uvolnit českou nákladní loď Albis, která u Albertova mostu blokovala dopravu na Labi. Pomoci musely dva české tanky a český remorkér Beskydy. Vyproštění plavidla, které sledovaly stovky lidí, trvalo jen několik minut. Loď uvázla u drážďanského Albertova mostu minulé pondělí pozdě večer. Drážďanský vodní a plavební úřad po nehodě uvedl, že loď zřejmě najela na mělčinu a silný proud ji strhl ke straně. Albis není podle drážďanského dopravního muzea první lodí, která u Albertova mostu uvízla. Z dochovaných fotografií je patrné, že v letech 1916 a 1937 se udály stejné havárie. V březnu 1916 se člun s nákladem uhlí po bočním nárazu do pilířů prolomil, což vedlo ke zkáze plavidla.

Policie navrhla obžalovat Dahlgrena ze čtyřnásobné vraždy

Policie ukončila vyšetřování kauzy Američana Kevina Dahlgrena a Krajskému státnímu zastupitelství v Brně předala spis s návrhem na podání obžaloby. Za vraždu čtyř příbuzných v roce 2013 v Brně-Ivanovicích hrozí cizinci doživotní pobyt za mřížemi. ČTK to řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová. Dahlgren je ve vazbě v Brně-Bohunicích. Podle kriminalistů je nepochybné, že vraždil. Na základě lékařského posudku dospěli k závěru, že byl příčetný. Motiv činu ale stále není známý.

Památkáři budují na Veveří expozici o moravských Lucemburcích

Památkáři budují ve dvou dosud nevyužitých komnatách hradu Veveří, který se tyčí nad Brněnskou přehradou, stálou expozici o moravských Lucemburcích. Výstava bude prezentovat především ty z nich, kteří vládli Moravě ve 14. a počátkem 15. století jako její markrabata. V expozici budou faksimile historických dokumentů, maketa hradu Veveří za dob, kdy byl lucemburskou rezidencí, a také četné historické předměty. ČTK to řekla kastelánka hradu Veveří Lenka Florková. Výstava bude otevřena 2. července a vzniká jakou součást projektu památkářů nazvaného Lucemburský rok. Památky v republice na letošek připravují výstavy a prezentace, které připomenou vliv Lucemburků v českém království i moravském markrabství.

O víkendu se do Česka vrátily první vlaštovky

Během uplynulého víkendu dorazily do Česka první vlaštovky, považované za posly jara. Členové České společnosti ornitologické (ČSO) je pozorovali na více než deseti místech. Kromě vlaštovek už přiletěli z teplých zimovišť například špačci, čejky, skřivani, drozdi, holubi hřivnáči, budníčci menší, rehci i první čápi, informovala ČTK Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.

Sport

Tomáš Berdych a Petra Kvitová jsou po turnaji v Indian Wells sedmí ve světovém žebříčku. Semifinalistka Karolína Plíšková si polepšila na 14. pozici.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

Autor: Martina Bílá
spustit audio