Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Sobotka: EU musí po balkánské zavírat i další cesty pašeráků lidí

Po uzavření takzvané balkánské cesty bude třeba podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) uzavírat i nové trasy, které si převaděči uprchlíků jistě najdou. Podle předsedy vlády bude muset Evropská unie v budoucnu podobné dohody, jako uzavřela s Tureckem o vracení migrantů do země, uzavírat i se zeměmi severní Afriky. Dohoda s Ankarou začala platit právě dnes.

Bečvář: Třicítka pandurů má závady, deset není schopných boje

Z obrněných transportérů Pandur, kterých má česká armáda 107, má 30 vozidel různé typy závad. Deset pandurů není schopných boje. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář. Armáda podle něj obdržela minulý týden asi 1800 součástek na pandury.

Kromě pandurů bude letos opraveno minimálně osm tanků, což podle Bečváře významně ovlivní bojeschopnost tankového praporu. Závady mají i pásová vozidla. "Je to stará technika z 80. let, nese závady a nedostatky, ale stále ji užívá sedmá mechanizovaná brigáda," uvedl k pásovým vozidlům Bečvář. Problémy jsou i u vozidel Tatra, která ale i tak dokážou plnit potřeby útvarů.

Vláda rozhodne, zda Dana Drábová zůstane v čele SÚJB

Ministři na pondělním jednání rozhodnou, zda Dana Drábová zůstane předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Vedení jednotlivých státních úřadů vláda znovu vybírá kvůli novému služebnímu zákonu, kandidáty nejdřív doporučí odborná komise. Podle informací ČTK je Drábová jedinou uchazečkou. Předsedkyní SÚJB je od listopadu 1999.

Bělobrádek: Evropské dotace na českou vědu ohroženy nejsou

Česko o evropské dotace za téměř 80 miliard korun podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) nepřijde. Peníze mají jít na podporu výzkumu, informačních technologií a firem. Ve čtvrtek Bělobrádek jednal v Evropské komisi o takzvané RIS3 strategii, klíčovém dokumentu, který se zaměřuje na výzvy operačních programů souvisejících s vědou a výzkumem.

Do konce června se podle jeho úřadu mají vypořádat připomínky. Na podzim ho na stůl dostane vláda, řekl dnes ČTK v Miami Bělobrádek, který zahájil pětidenní pracovní návštěvu Floridy. Jedná zde o možnostech spolupráce ve výzkumu a dalších obchodních příležitostech pro české firmy.

Zeman přijme v pondělí na Pražském hradě marockého krále

Prezident Miloš Zeman přijme v pondělí odpoledne na Pražském hradě marockého krále Muhammada VI. ČTK to bez bližších podrobností sdělil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. O tom, že je marocký král na soukromé návštěvě v Česku, informoval v pátek server Blesk.cz.

Důchodový věk by se mohl zastavit na 65 letech, projedná to vláda

Růst důchodového věku, který se každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, by se mohl zastavit na 65 letech. V tomto věku by šli do penze všichni ti, kteří se narodili po roce 1971. Se zastropováním počítá návrh obrysů zákona, který připravilo ministerstvo práce. V pondělí by záměr měla projednat vláda. Ministerstvo financí s navrhovaným stropem penzijního věku nesouhlasí. O stropu neboli pevném věku nástupu do penze se zmínily vládní strany v koaliční smlouvě. Podle ministerstva práce by se měl stanovit na 65 letech a každých pět let přehodnocovat. Pravidelné hodnocení a případné následné úpravy doporučila i důchodová komise, zastropování ale nenavrhla.

MZe chce desítkami milionů korun podpořit bioproducenty

Ministerstvo zemědělství plánuje tři projekty na podporu bioproducentů. Mohly by začít v příštím roce a jejich cena by se mohla pohybovat mezi 30 a 40 miliony korun. Bude záležet na zájmu producentů, řekl ČTK ředitel ministerského odboru environmentálního a ekologického zemědělství Jan Gallas. První projekt počítá s podporou přechodu producentů mléka z konvenční výroby na biokvalitu, druhý se týká zpracování masa a díky třetímu by měly dostávat děti ve školních jídelnách jídlo v biokvalitě. Všechny tři jsou nyní ve fázi záměru.

Další skupina křesťanských uprchlíků dorazila do Česka

Čtvrtá skupina křesťanských uprchlíků, kteří odcházejí z Iráku před teroristickou organizací Islámský stát, dorazila do České republiky. Letadlo s 21 lidmi přistálo na pražském ruzyňském letišti krátce před půl třetí odpoledne. Původně mělo do Česka přiletět 23 lidí, dva se na poslední chvíli rozhodli zůstat v Iráku, sdělil ČTK Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21, který projekt organizuje. Do Česka má přesídlit celkem 37 křesťanských rodin o 153 lidech. S příletem nedělní skupiny je v republice 89 z nich.

Česká loď v Drážďanech má být odtažena v pondělí o poledni

Česká nákladní loď, která začátkem týdne i s nákladem 800 tun soli uvázla u Albertova mostu v Drážďanech, má být odtažena v pondělí v poledne. Potvrdil to dnes podle agentury DPA zástupce ředitele drážďanského vodního a plavebního úřadu (WSA) Karsten Wild, který v té souvislosti hovořil o "technické výzvě". Z Česka do Drážďan míří dva vyprošťovací tanky T 72, které mají s vyprošťováním pomoci, sdělil ČTK Hasičský záchranný sbor České republiky (HSZ ČR).

Nejrychlejší Wi-Fi je v Praze, nejpomalejší na Karlovarsku

Nejrychlejší bezdrátové připojení Wi-Fi mají uživatelé v Praze a Jihočeském kraji, naopak nejpomaleji surfují v Karlovarském a Pardubickém kraji. Rozdíl v průměrných rychlostech je 50 procent respektive šest Mbit/s. Vyplývá to z měření serveru DSL.cz.

Ceny divadelní kritiky si odnáší ostravská Komorní scéna Aréna

Inscenací roku 2015 se stalo Slyšení Tomáše Vůjtka. Na jevišti Komorní scény Aréna v Ostravě hru nastudoval Ivan Krejčí. Po vítězství v anketě Divadelních novin dostala cenu za nejlepší inscenaci roku i v Cenách divadelní kritiky, dříve známých jako Ceny Alfreda Radoka.

Ostravská Komorní scéna Aréna dostala i cenu pro nejlepší divadlo roku, Slyšení bylo oceněno jako nejlepší poprvé uvedená česká hra a Marek Cisovský dostal cenu za mužský herecký výkon v této hře. Ztvárnil nacistického zločince Adolfa Eichmanna, který se ve hře snaží před bohem a dalšími postavami vylíčit svůj pohled na události druhé světové války a především na vraždění Židů. Autor vycházel z původních nahrávek, které nacistický pohlavár v 50. letech namluvil v Argentině, a z jeho výpovědi před soudem v Jeruzalémě.

Dnes je první jarní den, astronomické jaro začalo v 5:30

Dnes je první jarní den. Astronomické jaro nastalo v 5:30, kdy Slunce vstoupilo do znamení Berana. Protože noc a den jsou první jarní den přibližně stejně dlouhé, označuje se jako jarní rovnodennost.

Sport

Nadvládla Pavla Masláka na halové čtyřstovce pokračuje. Český sprinter dokázal na šampionátu v Portlandu obhájit titul mistra světa pod střechou po vyzrálém taktickém výkonu v času 45,44 sekundy. Ve finále porazil Abdalelaha Harúna z Kataru (45,59) a Deona Lendoreho z Trinidadu (46,17).

Biatlonistka Gabriela Soukalová získala čtvrtý křišťálový glóbus v sezoně. Vládkyně celkového pořadí Světového poháru a vítězka disciplín sprint a stíhačka je rovněž nejlepší v hodnocení závodů s hromadným startem. A to poté, co se závěrečné klání ve finále sezony v ruském Chanty Mansijsku neuskutečnilo kvůli silnému větru.

Olympijská vítězka Eva Samková skončila druhá ve finále Světového poháru ve španělském středisku Baqueira Beret a stejnou pozici obsadila i v konečném hodnocení snowboardcrossu. Držitelkou křišťálového glóbu se stala Italka Michela Moioliová.

Počasí v pondělí

Zataženo až oblačno, místy slabý déšť nebo přeháňky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.