Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Lídři EU potvrdili podobu dohody s Tureckem o vracení migrantů

Dohoda mezi Evropskou unií a Ankarou o vracení všech migrantů z řeckých ostrovů do Turecka byla premiéry a prezidenty unijních zemí schválena. Na twitteru to oznámili český premiér Bohuslav Sobotka i jeho finský kolega Juha Sipilä. Věc musí ještě osmadvacítka na summitu v Bruselu potvrdit společně s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem. "Dohoda s Tureckem schválena. Všichni nelegální migranti, kteří dorazí do Řecka z Turecka počínaje 20.3. budou vráceni zpět!" uvedl Sobotka na twitteru. Informovaný představitel EU krátce předtím novinářům dohodu interpretoval tak, že nová pravidla začnou platit o půlnoci z neděle 20. března na pondělí 21. března.

Podle dohody by měli být do Turecka vraceni všichni uprchlíci, kteří se přes Egejské moře dostanou na řecké ostrovy. Za každého Syřana, který mezi nimi bude, vyzvedne EU z Turecka jednoho syrského občana, aby snížila nápor na humanitární situaci v Turecku. Při přebírání budou mít přednost ti migranti, kteří se nepokusí Egejské moře překročit za pomoci pašeráků či jiným neregulérním způsobem. Lídři zemí EU se na textu shodli jen pár desítek minut poté, co jim ho předložil předseda Evropské rady Donald Tusk. Turecký premiér podle unijního činitele s přijatou podobou textu souhlasí.

Premiér Sobotka: ČR návrh na zrušení víz s Ukrajinou vítá, není to riziko

Česko vítá chystaný návrh Evropské komise na zrušení víz s Ukrajinou. Pro ČR by bezvízový styk neměl znamenat rizika či problém. Novinářům to řekli premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR to firmám usnadní získání pracovníků, kteří jim chybějí. Na konci ledna v Česku legálně žilo zhruba 106.200 Ukrajinců a Ukrajinek. Zhruba 78.000 z nich mohlo v ČR zůstat natrvalo.

Rezignaci ukrajinského velvyslance v ČR ambasáda potvrdila

Ukrajinská ambasáda v Praze dnes potvrdila informaci kyjevského listu Ukrajinska pravda, že velvyslanec v Česku Borys Zajčuk rezignoval na svou funkci. Důvody velvyslanectví odmítlo komentovat. Podle dřívějších informací MF Dnes Zajčuk svého času usiloval o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze.

Žalobce: Soudce Novák vzal úplatek ve výši desítek tisíc Kč

Chomutovský soudce Ivan Novák přijal podle policie od advokáta Josefa Douchy úplatek ve výši desítek tisíc korun. Serveru Lidovky.cz to řekl lounský státní zástupce Radim Dragoun, který případ dozoruje. Podle serveru Aktuálně.cz šlo o částku 80.000 korun. Novák pak údajně na oplátku propustil podnikatele, který si podle žalobce již několik let odpykával trest za závažnou hospodářskou kriminalitu. Muže podle Aktuálně.cz odsoudil Městský soud v Praze na pět let vězení. Douchův klient si odseděl polovinu trestu a na svobodu se dostal letos v lednu, uvedl server.

Novák čelí obvinění ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Policie ho ve čtvrtek pozdě večer propustila z cely. Stíhán bude na svobodě stejně jako Doucha, který čelí obvinění z podplacení a zneužití pravomoci. Detektivové podle Aktuálně.cz vycházejí z toho, že si Doucha s Novákem peníze předali v obci nedaleko Prahy. Schůzka se uskutečnila dva dny poté, co byl podnikatel propuštěn na svobodu, a detailně ji monitorovala policie. Oba obvinění předání úplatku popírají. Novák prý policii řekl, že to byly jeho vlastní peníze. Vracel totiž dohromady asi 300.000 korun ženě, která si od něj chtěla koupit byt ve Vejprtech, ale nakonec z koupě sešlo. Posledních 80.000 jí prý dal ve stejný den, kdy se u Prahy sešel s Douchou.

Nové vedení Exekutorského úřadu Přerov nechalo zablokovat účty exekutora Vrány

Nové vedení Exekutorského úřadu Přerov (EÚP) nechalo kvůli podezřelým finančním transakcím zablokovat všechny bankovní účty přerovského soudního exekutora Tomáše Vrány, který na konci března končí ve funkci. Vrána podle jeho nástupce Lukáše Jíchy tento týden zpronevěřil několik milionů korun. Jícha kvůli tomu podal trestní oznámení. Vrána obvinění ze zpronevěry už ve středu označil za lež. Exekutorská komora zahájila mimořádnou kontrolu v EÚP, který patří v Česku mezi tři největší instituce zaměřené na exekuce.

Zdravotníci vyzvali vládu k výraznému přidání peněz do resortu

Odbory, nemocnice, lékařská komora a pacienti vyzvali vládu k výraznému přilití peněz do zdravotnictví, do tří let by platy měly stoupnout o třetinu, každý rok o deset procent. Na dnešním jednání s ministrem Svatoplukem Němečkem (ČSSD) podpořili jeho návrh na růst odvodů státu, který by každý rok resortu přinesl deset miliard korun. Mluvčí krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů Petr Fiala novinářům řekl, že hejtmani a ředitelé nemocnic by měli garantovat pracovníkům ve zdravotnictví, že peníze, které přijdou navíc, využijí na platy a nábor dalších pracovníků v personálně oslabených nemocnicích. Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková připomněla, že nemocnicím chybí zhruba tisícovka lékařů a tisíce sester, z nemocnic ale odcházejí i ostatní pracovníci, protože jinde si vydělají víc.

Vědci z Brna zjistili škodlivost slučování nádorových buněk, vrací rakovinu

Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zjistili, že slučování nádorových buněk v lidském těle je škodlivé, a nikoli prospěšné, jak se dosud domnívali. Pohlcením jedné buňky druhou vznikají nádorové buňky, které nezničí ani ta nejagresivnější forma léčby, uvedl v dnešní tiskové zprávě vedoucí výzkumného týmu Michal Masařík. Navíc se kvůli tomu může vracet rakovina. Nový poznatek může podle Masaříka přispět k vývoji nové léčby. Vědci se dosud domnívali, že je vstupování jedné nádorové buňky do druhé projevem kanibalismu, při kterém pohlcovaná buňka umírá. Chybně proto předpokládali, že je takový proces pro organismus nemocného člověka prospěšný, protože se jím nádorové buňky vzájemně redukují.

Nový poznatek však přinesl opak. Při pohlcování totiž aktivnější nádorová buňka vstoupí do té druhé, čímž vzniká taková nádorová buňka, která využívá vlastnosti a schopnosti obou svých částí a je natolik zákeřná, že dokáže odolávat všem dosud známým možnostem léčby rakoviny. Buňky mají schopnost metastázovat, tedy odpojit se od nádoru a přemístit se do jiné části těla, kde mohou "přespávat nebo se schovat" do další buňky a čekat, až pro ně budou podmínky v těle příhodnější. Brněnští vědci mají v plánu zkoumat, zda jsou nádorové buňky schopné podobné spolupráce i s buňkami imunitního systému.

Chřipka z ČR zvolna ustupuje, za sezonu 49 úmrtí

Chřipka z Česka zvolna ustupuje, případů onemocnění ubylo v tomto týdnu o více než osm procent, akutních respiračních infekcí přibylo jen o jedno procento. Závažných průběhů v sezoně bylo 223, z toho úmrtí 49, sdělila dnes ČTK vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková. Chřipková epidemie podle ní zvolna ustupuje v celé Evropě, nemocnost zůstává vysoká jen v několika zemích.

Název chřipky zřejmě má původ ve staročeském slově chřípěti, označující chraptění nebo sípání. Ruská podoba základu chrip byla v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení grippe. Odtud se slovo vrátilo do ruštiny jako grip a do polštiny jako grypa. Ve většině ostatních evropských jazyků je chřipka označována jako influenza z latinského influere - vtékat, vlévat se. Souvislost chřipky a tečení si lze vysvětlovat jako rozlévající se epidemií.

Za úhyn raků udělila inspekce ZS Vilémov pokutu 1,7 mil. Kč

Za úhyn více než osmi tisíc raků říčních v řece Doubravce uložili inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě akciové společnosti ZS Vilémov pokutu 1,7 milionu korun. Inspektoři prokázali, že závadná látka, která způsobila úhyn, unikla z vnitropodnikové kanalizace společnosti. Pokud jde o zákon o přírodě, je to v poslední době jedna z nejvyšších pokut udělená v České republice. Případ se stal v březnu 2014. "Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Působením velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů," uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Průzkum: Češi si spoří na penzi méně, než by měli

Češi spoří na důchod méně, než by měli. O informace o penzích ale má zájem drtivá většina z nich. Právě nedostatek věrohodných informací stojí i za nevhodnou volbou investičních a spořicích nástrojů. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost SMS finanční poradenství uskutečnila agentura STEM/Mark. Více než 88 procent respondentů zajímá otázka jejich finančního zabezpečení v období penze. Nepotvrdilo se tedy, že by Češi toto téma ignorovali. Problémem je spíše ukládaná částka. Na 29,3 procenta respondentů si totiž ukládá do 1000 korun měsíčně. Dalších 22 procent dokonce méně než 500 korun.

Dvě třetiny učitelů v Praze neabsolvovaly žádné školení o šikaně

Dvě třetiny pražských učitelů neabsolvovaly žádné školení o šikaně, čtvrtina měla jen krátké. S výsledky průzkumu na pražských školách se seznámil magistrátní výbor pro výchovu a vzdělávání. Dotazníkové šetření bylo reakcí na situaci na malešické průmyslovce, kde žáci delší dobu šikanovali jednu z učitelek.

Aktuálně: Muchův vnuk vyzval Prahu, ať mu vrátí Slovanskou epopej

Vnuk malíře Alfonse Muchy John Mucha poslal v polovině února Praze takzvanou předžalobní výzvu, v níž žádá vrácení cyklu obrazů Slovanská epopej. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. John Mucha argumentuje tím, že Praha stále nesplnila podmínku daru a nepostavila pro epopej vlastní galerii. Vadí mu i to, že dvacítka velkoformátových pláten má příští rok vycestovat na turné po Asii. Podle Muchy hrozí, že se při cestě může epopej poškodit. Malíř obrazy věnoval Praze v roce 1913. Muchův dopis už zkoumají magistrátní právníci. Slovanská epopej, která je nyní vystavena ve Veletržním paláci, má za necelý rok vyjet do několika asijských zemí. Do Česka se vrátí zřejmě nejdříve v roce 2019, ale jinam než do výstavních prostor Národní galerie. Na žádost Moravského Krumlova hlavní město zároveň jedná o možnosti návratu epopeje na Moravu. Stěhování děl do Prahy v roce 2011 vyvolalo vlnu nevole.

Výzkum identifikoval 2000 původních majitelů konfiskovaných knih

Téměř 12.000 svazků zpracovali odborníci v projektu Knihy znovu nalezené. Snaží se v něm identifikovat svazky z Národní knihovny (NK), o něž proti své vůli přišli jejich původní majitelé za druhé světové války a v poválečném období. Jedná se o knihy z bývalých zámeckých knihoven, literaturu zednářských lóží, židovské knihovny či knihovny okupačních úřadů. "Na vzorku necelých 12.000 jednotek jsme nalezli přes 2000 exlibris a razítek. V současné době je zpracováno více jak 11.420 svazků," řekla ČTK za badatelský tým Marcela Strouhalová z NK.

Michael Žantovský představil svůj špionážní román Ochlazení

Bývalý politik a diplomat Michael Žantovský se v pražském Paláci knih Luxor představil jako autor špionážního románu Ochlazení. Knižní fikce vycházející z předpokladu, že neshody mezi Evropskou unií a Ruskem přerostou v novou studenou válku, vyšla již v roce 2008. Jako autor však byl uveden Daniel Wolf. "Knížka vyšla poprvé v době, kdy jsem působil jsem jako velvyslanec v české zahraniční službě. A protože ta knížka je trochu politická a píšu tam o vysoce postavených představitelích některých zemí na východ od nás, tak mi nepřipadalo vhodné spojovat tento literární počin s českou diplomacií," řekl ČTK Žantovský. Jako o autorovi se spekulovalo i o exprezidentovi Václavu Havlovi.

Hrdinou i vypravěčem je český vyzvědač Josef K. působící v Minsku. V ději se po protivládních demonstracích v Bělorusku, při nichž tekla krev, moci chopí opozice. Kreml z 'technických důvodů' uzavře plynovody a ropovody do Evropy. Hospodářství evropských států se hroutí, a když přijde tuhá zima, Evropané mrznou a nikdo neví, jak přimět Moskvu k otevření kohoutů. Krátce po vydání románu Ochlazení v souvislosti s tehdejšími událostmi na Ukrajině skutečně došlo k problémům s dodávkami plynu.

Coelho přijel oslavit milion prodaných knih, navštívil Jezulátko

Do Prahy přiletěl na soukromou návštěvu brazilský spisovatel Paulo Coelho, jeden z nejprodávanějších autorů světa. Oslaví tu milion prodaných výtisků svých knih v češtině, z nichž 200.000 připadá na několik vydání jeho nejslavnější knihy Alchymista. Ihned po příletu navštívil kostel Panny Marie Vítězné, kde se poklonil pražskému Jezulátku. Jeho další program není známý, v Praze chce oslavit zejména svátek sv. Josefa, který si každoročně připomíná na jiném místě světa.

Světoznámá soška Jezulátka má ve svém šatníku také červené šatičky vyšívané zlatou nitkou, které mu jako projev díků dnes slavný autor věnoval v roce 2005. Právě Jezulátko, jehož kult je v jihoamerických zemích velmi silný, prý Coelhovi splnilo jeho velký sen stát se slavným spisovatelem. Před několika dny zveřejnil výzvu, která se týkala malíře, s nímž se potkal při své první návštěvě Prahy. Ve Zlaté uličce si od něj koupil obrázek a nyní ho chce pozvat na svou oslavu. Někdejší pouliční malíř se ale musí prokázat dvěma věcmi, které mu tehdy Coelho dal.

Noc s Andersenem láká děti 1. dubna do knihoven

Tradiční Noc s Andersenem, při níž tráví tisíce dětí společně čas v knihovnách čtením, povídáním si a nakonec i nocováním, se bude konat 1. dubna. Ke knihovnám se řadí čím dál více školní třídy, klubovny, různé instituce i nemocnice a z Česka se pohádková Noc s Andersenem šíří i za hranice. Akce se koná vždy na přelomu března a dubna u příležitosti výročí narození slavného dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a Mezinárodního dne dětské knihy, který se slaví tentýž den, tedy 2. dubna. Tématem letošního pohádkového nocování je 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla.

Šestnáctý ročník společné pohádkové Noci s Andersenem připravují ve více než 1522 registrovaných čtecích místech Evropy i zámoří. Noc s Andersenem jako první v pořadí začne v Austrálii, připravují ji také na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, Polsku, v českých krajanských spolcích na Ukrajině, v Srbsku i Bulharsku. Pořádají ji České školy bez hranic na celém světě, v Českém kroužku v Kodani a také na velvyslanectví v izraelském Tel-Avivu i saúdsko-arabském Rijádu. Mezi registrovanými nechybí Keňa, Nový Zéland, USA i Kanada. Nejvíce dětí si ale pohádkové nocování užije ve stovkách českých knihoven a škol.

V Praze začal 23. ročník festivalu Febiofest

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze byl zahájen mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest. Jeho 23. ročník uvede do 25. března a pak v regionech 150 filmů z 56 zemí. Součástí večera bylo předání cen Kristián za přínos světové kinematografii. Na pódiu je převzali slovenská herečka Emília Vášáryová, italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio a španělská herečka Carmen Mauraová. Zvaní hosté pak v české předpremiéře zhlédli britsko-americké romantické drama Carol s Cate Blanchettovou a Rooney Maraovou v hlavních rolích.

Na kroměřížském zámku je vystavena kopie Turínského plátna

Na kroměřížském zámku je ode dneška vystavena kopie Turínského plátna, jedné z nejuctívanějších katolických relikvií. Podle legendy je na něm otisk těla umučeného Krista po jeho sejmutí z kříže. Plátno podle řady věřících nese otisk těla a stopy krve z ran, které Kristus utržil při bičování, mučení a ukřižování. O autenticitě plátna ale panují spory. Podle majitele Roberta Pospíchala byla kopie vyrobena přesně podle originálu, který je od roku 1578 uchováván v italském městě Turín. Práce na kopii pohřebního roucha trvaly více než desítce odborníků včetně pracovníků univerzit a textilních firem asi pět let. V Kroměříži je plátno, které stálo několik milionů korun, vystaveno poprvé.

Sport

Čeští krasobruslaři získali poprvé v historii zlato na mistrovství světa juniorů. Postarali se o to Anna Dušková a Martin Bidař, kteří suverénně ovládli soutěž sportovních dvojic na šampionátu v Debrecínu. Čeští reprezentanti vyhráli krátký program i volnou jízdu a zvítězili před dvěma ruskými páry. S náskokem více než devíti bodů porazili Anastasii Mišinovou a Vladislava Mirzojeva, třetí skončili Jekatěrina Borisovová a Dmitrij Sopot.

Fotbalisté Sparty porazili v odvetě osmifinále Evropské ligy Lazio Řím 3:0 a po domácí remíze 1:1 postoupili podruhé v historii klubu do čtvrtfinále. O výhře hostů na Olympijském stadionu rozhodli už v prvním poločase Bořek Dočkal, Ladislav Krejčí a Lukáš Juliš. Ve čtvrtfinále se Sparta utká se španělským Villarrealem, který v základní skupině postoupil na úkor Plzně. První duel se odehraje 7. dubna na soupeřově hřišti, odveta je na programu o týden později na Letné. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu.

Hokejisté Zlína vyhráli ve druhém zápase čtvrtfinále play off extraligy na ledě Sparty 4:0 a vyrovnali stav série hrané na čtyři vítězství na 1:1. Hokejisté Liberce vyhráli nad Chomutovem 4:1 a sérii vedou 2:0. Souboje budou pokračovat v neděli a v pondělí v Chomutově a ve Zlíně.

Tenistka Karolína Plíšková se probojovala na prestižním turnaji v Indian Wells do semifinále, které si zahraje poprvé v sezoně. Třiadvacetiletá česká hráčka des porazila o pět let mladší Rusku Darju Kasatkinovou 6:3 a 6:2. Plíškové se letos zatím příliš nedařilo a ve světovém žebříčku klesla od začátku roku z jedenáctého místa na devatenáctou pozici.Soupeřkou Karolíny Plíškové v semifinále tenisového turnaje v Indian Wells bude Běloruska Azarenková, která smetla Slovenku Rybárikovou dvakrát 6:0.

Tyčkař Jan Kudlička obsadil při obhajobě bronzu na halovém mistrovství světa v atletice v Portlandu čtvrté místo výkonem 575 centimetrů. Soutěž ovládl světový rekordman Francouz Renaud Lavillenie, který skočil 602 cm a pak se neúspěšně pokoušel o historické maximum 617 cm. Ženám kralovala rovněž olympijská vítězka z Londýna a halová světová rekordmanka Jennifer Suhrová z USA výkonem 490 cm.

Biatlonista Michal Šlesingr dojel v posledním sprintu sezony v Chanty Mansijsku dvanáctý. První výhru ve Světovém poháru si připsal Rakušan Eberhard.

Počasí

Bude oblačno až zataženo. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v Čechách při malé oblačnosti až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C, na Šumavě kolem 5 °C.