Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Babiš: Schodek rozpočtu v příštím roce by měl být 60 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl být podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) 60 miliard korun. Očekává ale velký tlak na rozpočet ze strany jednotlivých ministrů. Babiš to řekl v pořadu Partie na Primě. Uvedl také, že by chtěl přidat 300 korun důchodcům. Babiš, který bude v týdnu o rozpočtu jednat s prezidentem Milošem Zemanem, uvedl, že přídavek důchodcům přijde rozpočet na 13 miliard korun. Další 1,7 miliardy navíc by mělo stát navýšení prostředků na sport. Prioritou podle něj budou investice, investiční návrhy bude požadovat i od členů vlády.

Babiš zná jméno investora z Farmy Čapí hnízdo, neprozradí ho

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že sice zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o evropské dotace, nechce ho ale prozradit. V pořadu Partie televize Prima uvedl, že chce počkat na vyšetření případu. Znovu odmítl, že jakkoliv pochybil. Kauza kolem farmy nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě farmy udělily několikamilionovou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Pravicová opozice i koaliční partneři požadují vysvětlení.

Chovanec: Nevpuštění důstojníka do hotspotu je řecká malichernost

Řecko nechce vpustit českého styčného důstojníka do registračních míst pro uprchlíky na ostrovech kvůli komplikovaným vztahům. Ze strany Řecka jde o malichernost, uvedl v Otázkách Václava Moravce ministra vnitra Milan Chovanec. Problém se pokusí vyřešit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se v pondělí na jednání EU v Bruselu setká s řeckým protějškem.

Sobotní Právo přineslo informaci, že Řecko opakovaně nepovolilo českému styčnému důstojníkovi vstup do tzv. hotspotů které jsou rozmístěny na řeckých ostrovech. "Mimo záznam říkají, že to je kvůli komplikovaným vztahům. Máme informace, že jiné státy tam přístup mají," uvedl v televizi Chovanec.

Vnitro se odvolá kvůli šibenicím na loňské migrační demonstraci

Ministerstvo vnitra se odvolá proti rozhodnutí, že přítomnost šibenic na demonstracích má být beztrestná. Spor tak bude řešit pražský magistrát. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Naznačil také, že spor možná v budoucnosti skončí až u Nejvyššího správního soudu.

Případ se týká loňské demonstrace proti migraci, na kterou přišel muž s maketami šibenic. Podle nedávného rozhodnutí Úřadu městské části Praha 1 nespáchal ani přestupek. Proti demonstrantovi nezasáhli policisté, což jako správný postup odsouhlasila vnitřní kontrola i policejní prezidium.

Zaorálka čeká příští týden schůzka s kolegy ze Švédska a Itálie

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se příští týden v Praze setká se svými protějšky ze Švédska a Itálie. Společnými tématy schůzek budou aktuální mezinárodní vývoj, migrační krize a agenda Evropské unie. Se Švédkou Margot Wallströmovou bude Zaorálek mluvit také o blížícím se summitu visegrádské skupiny s pobaltskými a severskými státy.

Nemocnice ustupují od placení za doprovod u porodu, poplatek prověřuje Ústavní soud

Mnohé nemocnice přestaly vybírat poplatky za doprovod u porodu. Dvě desítky nemocnic je ale dál vybírají. Za přítomnost musí platit často i otcové, na řadě míst dokonce několik stokorun. Tuto praxi přitom kritizují odborníci, nelíbí se ani ministerstvu. A Ústavní soud už brzy rozhodne, jestli je vůbec legální.

V Táboře si připomněli 1200 místních obětí holokaustu

V Táboře si pietním aktem připomněli zhruba 1200 lidí z Táborska, kteří během 2.světové války nepřežili holocaust. Vzpomínková akce s názvem PAMATUJ! se konala v kostele sv.Filipa a Jakuba a na starém židovském hřbitově v Táboře, řekl ČTK Jakub Smrček z občanského sdružení Hadasa Tábor, které akci zorganizovalo. "Chtěli jsme připomenout památku zcela nevinných obětí genocidy vykonané uprostřed evropské civilizace a vzdali čest jejich památce. Místním sdělit kolik obětí pocházelo z jejich sousedství," řekl Smrčka. Oběti z Táborska pocházely z 32 obcí bývalého okresu Tábor.

V Plasech začala první sezona Centra stavitelského dědictví

V Plasech na Plzeňsku byla v sobotu zahájena první návštěvnická sezona Centra stavitelského dědictví. Rozsáhlý areál, který s pomocí evropských dotací vybudovalo Národní technické muzeum (NTM), bude zaměřen jak na turisty, tak i na odbornou veřejnost. Dokumentuje totiž vývoj stavitelství a jeho technologií, řekl při otevření centra generální ředitel NTM Karel Ksandr.

Brněnské divadlo nabídlo rockovou operu Evangelium o Marii

Městské divadlo Brno uvedlo českou premiéru rockové opery Evangelium o Marii. Maďarští autoři se na její provedení přijeli podívat, řekla ČTK mluvčí divadla Lenka Pazourková. Opera se zaměřuje především na Marii, matku Ježíše Krista. Dílo se za 25 let od svého vzniku dočkalo řady uvedení od Islandu až po Itálii. Brněnský soubor však jako první nabídl nastudování s živým orchestrem.

Festival Finále v Plzni nabídne víkendový program také pro Němce

Nový 29. ročník filmového festivalu českých a slovenských filmů Finále v Plzni bude poprvé cílit také na bavorské návštěvníky. Připravil pro ně promítání pěti úspěšných českých a slovenských filmů s německými titulky v sobotu 16. a v neděli 17. dubna. ČTK to řekla ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. "Jde o snímky Eva Nová, Kobry a užovky, Ztraceni v Mnichově, Já, Olga Hepnarová a dokument Zkáza krásou. Všechny mají potenciál oslovit i zahraniční hosty," uvedla.

Divokým koním v Milovicích se narodilo letošní první hříbě

Divokým koním dovezeným z Británie do bývalého vojenského prostoru v Milovicích se narodilo letošní první hříbě. ČTK to sdělil ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Poprvé se stádo rozrostlo loni v říjnu, kdy po několika staletích přišlo na svět první hříbě divokých koní v české přírodě. Úkolem zvířat je spásat agresivní trávu a přispět k záchraně ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev. "Dnes zhruba v 10:50 se v Milovicích narodilo první hříbě divokých koní letošního roku. Matkou je klisna Funny," uvedl Dostál. Brzy by se měla narodit další hříbata, většina klisen je totiž březí.

Sport

Biatlonistka Gabriela Soukalová skončila čtvrtá v závodu s hromadným startem na mistrovství světa a na letošním šampionátu vyšla medailově naprázdno. Vedoucí žena Světového poháru měla cenný kov na dosah, ale v závěru nestačila běžecky na stříbrnou Němku Lauru Dahlmeierovou a bronzovou Finku Kaisu Mäkäräinenovou. Již třetí titul a šestou medaili v Oslu získala Francouzka Marie Dorinová Habertová. Druhá Češka Veronika Vítková projela cílem šestá.

Biatlonista Michal Šlesingr dojel na MS sedmnáctý v závodu s hromadným startem. Dramatický finiš vyhrál domácí Johannes Bö před Martinem Fourcadem.

Počasí v pondělí

Jasno až polojasno. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.