Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Karlovarskému kraji by mohl pomoct příliv Číňanů, míní Zeman

Karlovarskému kraji by mohli podle prezidenta Miloše Zemana pomoci s investicemi, například do zchátralých památek, i jako lázeňští hosté Číňané. Očekávat se to dá v souvislosti s plánovanou návštěvou čínského prezidenta v České republice. Prezident to řekl na setkání se zastupiteli Karlovarského kraje, kterým zahájil třídenní návštěvu regionu. Čínský prezident by měl spolu s podnikatelskou delegací Česko navštívit 28. března. "Pro Karlovarský kraj specificky to může znamenat rozsáhlý příliv jak čínských turistů, tak příliv čínských pacientů v lázních. A koneckonců i možné investiční akce, možná i akce do zchátralých lázeňských objektů, jako jsou například lázně Kyselka," uvedl Zeman. Lázeňství v Karlovarském kraji před několika lety postihl prudký pokles hodnoty rublu a krize na Ukrajině. Kvůli tomu v kraji výrazně ubylo hostů z rusky mluvících zemí. Na nich přitom řada lázeňských zařízení stavěla svou obchodní politiku.

Zeman se příští týden setká s Babišem, mohou mluvit i o volbách

Prezident Miloš Zeman se příští týden setká s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). ČTK to sdělil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Mohli by mimo jiné mluvit i o návrhu předsedy hnutí ANO, který kvůli sporům ve vládě v sobotním vydání deníku Právo hovořil o možnosti posunout volby do Sněmovny už na červen 2017 místo podzimu. "Setkání se plánuje na 16. března, nelze vyloučit debatu na zmíněné téma," sdělil Ovčáček na dotaz ČTK bez dalších podrobností v textové zprávě. Oba politici se naposledy na Hradě setkali v polovině ledna, kdy probírali například plány vlády v ekonomické oblasti, migraci i elektronickou evidenci tržeb.

Sobotka: Evropa dala uzavřením balkánské trasy za pravdu V4

Evropská unie dala za pravdu státům visegrádské skupiny (V4), když mezi závěry summitu s Tureckem zahrnula také uzavření balkánské trasy pro nelegální migraci. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka. Považuje přitom za podstatné, aby Evropa jasně řekla, že cesta přes balkánské země není volná. V jednání s Tureckem považuje Sobotka za stěžejní, aby Ankara spolupracovala při vracení ekonomických migrantů a s protipašeráckou misí NATO v Egejském moři.

Sobotka uvítal iniciativu ČLK na krizový plán zdravotnictví

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal iniciativu České lékařské komory (ČLK), která požaduje od vlády vytvoření krizového plánu na záchranu českého zdravotnictví. Plán by měl přinést resortu víc peněz, aby mohly růst platy v nemocnicích každý rok o deset procent a lékaři a sestry neodcházeli. Sobotka novinářům v Bruselu řekl, že některé kroky navržené komorou už vláda činí. O plánu chce jednat s prezidentem ČLK Milanem Kubkem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD).

Plán pro záchranu zdravotnictví by podle ČLK měl obsahovat pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce, zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, růst platů lékařů a ostatních zdravotníků minimálně o deset procent každý rok a sjednocení platových tabulek ve státních i soukromých nemocnicích.

NKÚ: Modernizace železničních koridorů se neúměrně prodlužuje

Modernizace tranzitních železničních koridorů se neúměrně prodlužuje. Koridory měly být dokončeny v roce 2010, dostavěné ale budou nejdřív v roce 2021. Oproti plánům rostou i náklady staveb, od loňska se je ale daří snižovat. Už v roce 2004 poukázal NKÚ na to, že model financování modernizace zpracovaný ministerstvem dopravy je nereálný. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který prověřil poskytování, použití a čerpání peněz na modernizaci III. a IV. tranzitního železničního koridoru.

CRIF: V únoru bylo 1485 osobních bankrotů, nejvíc od července

V únoru bylo vyhlášeno 1485 osobních bankrotů, což bylo o 97 více než v lednu a zároveň nejvíce od loňského července. Návrhů na osobní bankrot bylo podáno 1747, tedy o 441 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to z informací společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Nejvíce osobních bankrotů bylo vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (191 bankrotů) a v Ústeckém kraji (188). Nejméně v kraji Vysočina (26 bankrotů) a v Libereckém kraji (58).

IKEM transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány hrudníku a dutiny břišní. O unikátním zákroku, který provedli lékaři před šesti týdny, informovala ČTK mluvčí IKEM Veronika Velcová. Nikdo na světě dosud takový zákrok neprovedl, dodala. Technicky náročná operace trvala přes deset hodin a osmapadesátileté pacientce zachránila život. Necelé dva týdny po transplantaci šla z nemocnice domů. O vzácné anomálii, tedy že srdce a žaludek má vpravo a játra vlevo, věděla žena o dětství. Žádné komplikace jí to nepůsobilo, protože do roku 2005 byla zdravá, problémy nastaly až s onemocněním jater, které vyústilo v transplantaci.

Policie bude na hranicích s Rakouskem cvičit zavedení kontrol

Policie v úterý cvičně zavede kontroly na státních hranicích s Rakouskem. Cvičení se bude týkat hraničních přechodů v Dolním Dvořišti, Mikulově a na části zelené hranice. Jeho tématem bude příchod většího množství uprchlíků na české území. ČTK to sdělil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. "Cvičením ověříme postupy při příchodu většího počtu migrantů včetně činnosti na vzniklých registračních místech na státní hranici," uvedl v tiskové zprávě Bocán. Do cvičení se zapojí policisté z Jihočeského a Jihomoravského kraje.

Třetina malých vodních elektráren porušila loni zákon

Téměř třetina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku loni porušila podmínky pro provoz a nedodržela vodní zákon na řekách a potocích. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila více než 20 z nich pokuty celkem za tři čtvrtě milionu korun a o dalších rozhoduje. Elektrárny nedodržely tzv. minimální zůstatkový průtok vody, nejvíce poškozeny byly Sázava, Svratka a Lužnice. ČTK o tom informovala mluvčí inspekce Radka Burketová. Nejčastěji inspektoři kontrolovali elektrárny na Ploučnici. Celkově ČIŽP provedla kontrolní šetření na 43 řekách a potocích a dvou rybnících.

Do Diecézního muzea v Brně dorazil obraz Madony z Veveří

Gotická malba Madona z Veveří dorazila za přísných bezpečnostních opatření z Prahy do Diecézního muzea v Brně, kde bude od 16. března dlouhodobě vystavená. Obraz byl desítky let součástí expozice Národní galerie v Praze, avšak v rámci církevních restitucí ho získala na základě soudního rozhodnutí farnost Veverská Bítýška na Brněnsku. Národní galerie si chtěla obraz bezplatně zapůjčit, což však farnost odmítla. O vydání díla se vedly dlouhé spory. Galerie si dokonce podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Nemá však odkladný účinek, a proto musela Madonu z Veveří farnosti vydat.

Cenu Homo Homini za lidská práva získalo 11 disidentů z Kuby

Cenu Homo Homini za prosazování lidských práv za loňský rok získalo 11 kubánských disidentů. Společnost Člověk v tísni tyto bývalé politické vězně ocenila za jejich neohroženost a morální důslednost. Přes nátlak kubánského režimu se totiž rozhodli neemigrovat a bojovat dál za svobodu ve své vlasti. Cena se uděluje každoročně při zahájení festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět, který začíná právě dnes. Slavnostní ceremoniál s předáním ocenění se uskuteční v Pražské křižovatce.

Začíná festival filmů o lidských právech Jeden svět, je o migraci

Celkem 123 filmů ze 62 dvou zemí představí letošní festival dokumentů o lidských právech Jeden svět, který začíná v Praze. Osmnáctý ročník přehlídky se zaměřuje hlavně na migraci a hledání domova, pozornost chce ale znovu obrátit také na dění na Ukrajině. V metropoli akce potrvá do 16. března, pak se přesune do dalších 32 měst v ČR a také do Bruselu. Festival zahájí snímek Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. V Praze má mezinárodní premiéru a v Česku jej představí jeho režisér Tim De Keersmaecker. Belgický tvůrce natáčel o migrantech z Tuniska a Ghany na ostrově Lampedusa. Film by podle plánů měli diváci vidět hned na čtyřech místech najednou - ve velkém i malém sále kina Lucerna, ve Světozoru a také v pražském centru Klinika.

V bývalém gymnáziu v Králíkách vznikne muzeum celnictví

V budově bývalého gymnázia v Králíkách vznikne expozice věnovaná historii celnictví. S pomocí dotace 200.000 korun od Pardubického kraje ji chce zřídit Vojensko-historický klub Erika Brno, který je provozovatelem Muzea čs. opevnění z let 1935-38, Pěchotního srubu K-S 14 "U cihelny" Králíky. Muzeum se bude věnovat vývoji celnictví nejen na území Česka, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Bývalé gymnázium nyní slouží jako zázemí, archiv a depozitář pro muzeum v pěchotním srubu K-S 14. V budoucnu by zde mělo být představeno celnictví od starověkého Egypta, přes středověk, až po období první republiky. Expozice doplní již existující aktivity věnované vojenské historii v oblasti Králicka. Téma celnictví si provozovatel nevybral náhodou. Disponuje totiž rozsáhlým sbírkovým tematickým fondem a knihovnou z historie celnictví a pašeráctví na Králicku.

Pražská zoo má zpět už 15 ibisů

Pražská zoo má zpátky už 15 z 18 ibisů, kteří minulé úterý uletěli z voliéry poškozené sněhem. V pondělí byli chyceni dva, jeden nedaleko Kroužkovací stanice Národního muzea v pražských Horních Měcholupech do pěvčí sítě a další vystřelovací sítí v Letech u Dobřichovic. Na svém twitteru o tom informoval ředitel zoo Miroslav Bobek.

Mladý hroch z ostravské zoo odcestuje do Francie

Téměř tříletý samec ohroženého hrocha obojživelného Kvido odcestuje v úterý z ostravské zoologické zahrady do ZooParc de Beauval ve Francii. Doporučení na nový domov pro mladého hrocha v rámci mezinárodní spolupráce vydala sama zoo v Ostravě, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.

"Zoo Ostrava vede od roku 2006 Evropskou plemennou knihu hrocha obojživelného, to znamená, že koordinuje mezinárodní chov tohoto majestátního zvířete v rámci evropských zoologických zahrad a vydává i doporučení k přesunu zvířat. Jednání o transportu do francouzské zoologické zahrady tak ostravská zoo sama iniciovala," uvedla Nováková. Zoo hrocha na transport připravuje. Do venkovního výběhu mu umístila transportní bednu, aby se s ní seznámil a naučil se do ní nastupovat.

Sport

Biker Jaroslav Kulhavý musí se zlomenou rukou na operaci, kterou podstoupí v úterý. Tak zní výsledek dnešního podrobného vyšetření v Praze-Motole, jež jednatřicetiletý olympijský vítěz z Londýna podstoupil. Vyšetření potvrdilo původní obavy, že má ruku zlomenou na dvou místech. Pro Kulhavého jde o obrovskou komplikaci v přípravě na Rio, přesto věří, že na obhajobu olympijského zlata se stihne připravit.

Počasí v úterý

Zataženo až oblačno. Na většině území občasný déšť nebo sněžení, v oblasti Českomoravské vrchoviny trvalé. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia.