Denní souhrn zpráv

Prezident Zeman nebude ve výrocích zdrženlivější, jak ho žádal Senát

Prezident Miloš Zeman rozhodně nebude ve výrocích zdrženlivější, jak k tomu ve čtvrtek hlavu státu vybídl Senát. Řekl to v pořadu Partie televize Prima. Dotázal se, zda to od horní komory nelze pokládat za drzost, pokud prezidentovi s dvojnásobnou podporou veřejného mínění radí, jak zvýšit jeho důvěryhodnost. Senát se ve čtvrtek shodl na tom, že prezident by měl být ve vyjádřeních zdrženlivý. Neměl by poškozovat vážnost jiných ústavních orgánů ani ohrožovat spojenecké závazky a hodnotovou orientaci České republiky. Uvedl to v souvislosti se Zemanovými spornými výroky, mimo jiné vůči premiérovi. Horní komora své usnesení přijala nejtěsnější většinou 18 hlasů z 35 přítomných členů horní komory. Zeman na to poukázal s tím, že Senát má 81 členů.

Prezident Miloš Zeman i přes rozhodnutí soudu dál trvá na tom, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek Hitler je gentleman. Soud ve středu nepravomocně nařídil Kanceláři prezidenta republiky omluvu za Zemanovo tvrzení. Podle soudkyně se jeho pravdivost nepodařilo prokázat. "Ještě nejsem tak senilní, abych si nepamatoval, protože ten titulek mě šokoval. A nejsem tak senilní, abych si ten článek vymyslel," prohlásil prezident. Prezidentská kancelář se chce proti rozsudku odvolat a případ dovést i k Ústavnímu soudu. Zeman připomenul, že se několikrát veřejně omluvil za to, že se článek dosud nepodařilo najít. "Pokud se ho nepodařilo najít a soudkyně z toho vyvozuje, že ten článek neexistuje, je to něco podobného, jako kdybyste prohlásil, že bůh neexistuje, protože ho nikdo nenašel," uvedl prezident.

Zeman by neplatil Turecku za zbrzdění migrační vlny

Evropská unie by podle prezidenta Miloše Zemana neměla platit Turecku miliardy eur za to, že na zbrzdí migrační vlnu na svém území. Jsou to vyhozené peníze, uvedl dnes Zeman v pořadu Partie televize Prima. Migrace je podle něj inkluze ve velkém. "Jsou to vyhozené peníze z toho prostého důvodu, že Turecko není ani schopno, ani ochotno s těmi migranty něco dělat, pokud by je samozřejmě nechtělo posadit do vězení, ale to se asi nestane," prohlásil Zeman.

EU přislíbila Turecku poskytnout letos a příští rok na pomoc se zvládáním uprchlické krize tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč). Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by chtěl dvojnásobek, což by zdvojnásobilo i český podíl, který podle Zemana nyní činí 800 milionů korun. Snižování počtu migrantů mířících do Evropy bude hlavním tématem pondělního summitu EU s Tureckem.

Čína by podle Zemana mohla v Česku investovat dalších 45 mld. Kč

Čína by podle prezidenta Miloše Zemana mohla v Česku investovat dalších 45 miliard korun. Zeman to řekl v televizi Prima s tím, že k podpisu jsou připraveny dvě desítky konkrétních obchodních dohod. Uvedl také, že v Čína v Česku zatím investovala kolem deseti miliard korun. Prezident naznačil, že čínští investoři by mohli například vystřídat ruské v investicích do lázeňství v Karlovarském kraji, který příští týden navštíví. "Čínské investice by mohly jít do některých lázeňských objektů. Jako příklad uvedu Lázně Kyselka, které jsou zcela zdevastovány," řekl prezident. Zeman na třídenní návštěvu Karlovarského kraje zavítá v pondělí.

Sestavit slovenskou vládu nebude podle českých politiků lehké

Sestavení vlády na Slovensku bude podle českých vládních stran kvůli roztříštěnosti volebních výsledků velmi těžké. Stabilní slovenská vláda je podle tuzemských politiků z koalice i opozice důležitá i pro Česko, protože Slovensko bude letos předsedat Evropské unii. Podle ministra zahraničních věcí Lubormíra Zaorálka (ČSSD) má šanci na její sestavení jen dosud vládnoucí Směr-sociální demokracie, řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Strana premiéra Roberta Fica získala v sobotních parlamentních volbách na Slovensku zhruba 28 procent hlasů, což je výrazné oslabení oproti minulým volbám i předvolebním průzkumům, a překvapivě uspěla krajní pravice.

Český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poblahopřál svému slovenskému protějšku Ficovi (Směr-SD) k vítězství ve volbách. Kvůli velkému stranickému roztříštění nového parlamentu nebudou podle něj jednaní o nové vládě jednoduchá. "Přál bych proto Slovensku, aby mělo co nejdříve silnou a stabilní vládu, se kterou budeme moci i nadále těsně spolupracovat jako nejbližší sousedi i partneři v EU a V4," uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení. Europoslanec Pavel Telička (ANO) v reakci na výsledky připomněl na sociální síti pád vlády Mirka Topolánka v roce 2009. "Zopakuje Slovensko tragickou chybu ČSSD, která během českého předsednictví v EU sobecky svrhla vládu, nebo se dokáže shodnout na sestavení vlády?" uvedl.

TNS Aisa: ANO by vyhrálo volby s 27 pct, druhá ČSSD by měla 17 pct.

Hnutí ANO by nyní vyhrálo sněmovní volby s 27 procenty hlasů, druhá ČSSD by měla 17 procent. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury TNS Aisa, který dnes zveřejnila Česká televize. Oběma stranám ubyly oproti lednu tři procentní body hlasů. Agentura také uvedla, že oproti lednu klesla důvěra ve vládu, a to hlavně u voličů ČSSD. Na třetím místě by skončili ve volbách komunisté s 12 procenty. ODS a TOP 09 by volilo shodně 8,5 procenta lidí a do Sněmovny by se podle průzkumu dostala ještě KDU-ČSL s 5,5 procenta. Průzkum prováděla TNS Aisa v období od 20. do 26. února. Zúčastnilo se ho 1200 účastníků.

Rozdíl v podílu hlasů pro vedoucí ANO a ČSSD je podle TNS Aisa výrazně větší, než uvádějí průzkumy dalších agentur. Například podle posledního průzkumu CVVM by ANO mělo také 27 procent hlasů, ale druhá ČSSD 24,5 procenta. Průzkum Medianu dokonce dává oběma stranám téměř shodný podíl - ANO 24 procent a ČSSD 23 procent. K výsledkům TNS Aisa se blíží STEM, podle kterého by ANO získalo 29,2 procenta hlasů a ČSSD 19,7 procenta.

Zaorálek: Zemanova smlouva s Norskem o dětech neřeší, co měla řešit

Prezidentův druhý návrh smlouvy s Norskem neřeší příliš vydávání dětí jako původní verze, ale spíše výměnu informací. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Proto je nutné návrh znovu projednat. Prezident Miloš Zeman již dříve uvedl, že se se Zaorálkem na smlouvě dohodl, což ministr poté popřel. Zeman dnes Zaorálka v pořadu Partie televize Prima obvinil, že nemluví pravdu. Podle Zaorálka ale nebyl při návštěvě Hradu čas, aby mohli zástupci ministerstva druhou verzi dohody řádně prostudovat. Až následně proto zjistili, že je sice méně problematická než první verze, ale obsahuje nečekané změny, které se ještě musí projednat.

Zeman přišel s prvním návrhem smlouvy v lednu v reakci na několik případů, kdy norské úřady odebraly děti s českým občanstvím rodičům. První kauza se týká synů Evy Michalákové, které norské úřady odebraly české matce, druhá devítiměsíčního děvčátka. Později norské úřady rozhodly o tom, že devítiměsíční děvčátko vrátí rodičům. Podle poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) existuje i třetí případ, podrobnosti ale nezveřejnila.

Česká vláda chce posílit kontakty s portugalsky mluvícími státy

Česká vláda chce rozšířit kontakty s portugalsky mluvícími zeměmi. Uvažuje proto o podání žádosti o pozorovatelský status ve Společenství portugalsky hovořících zemí (CPLP). Podle ministerstva zahraničí by tím Česko získalo nástroj pro rozvíjení vztahů se zeměmi, v nichž nemá diplomatické zastoupení. Z devíti zemí společenství má Česko zastupitelský úřad pouze v Portugalsku a Brazílii.

Vláda projedná návrh na zvýšení dohledu nad insolvenčními správci

Vláda projedná rozsáhlou novelu insolvenčního zákona. Ministerstvo spravedlnosti si od novely slibuje zkvalitnění práce insolvenčních správců a za hlavní cíl označuje důslednou ochranu práv účastníků insolvenčního řízení. Současné právní úpravě ministerstvo vytýká, že insolvenční správci mohou obcházet zákon tím, že si ve velkém zřizují fiktivní nebo nefungující provozovny, aby získali více případů.

Ministerstvo také hodlá zavedením akreditací zabránit komerčním oddlužovacím společnostem, aby profitovaly z tíživé životní situace a nedostatečné informovanosti dlužníků. Poukazuje na to, že tyto subjekty slibují za zcela nepřiměřenou částku zpracování insolvenčního návrhu a návrhu na povolení oddlužení. Tato podání soud často odmítne kvůli hrubým nedostatkům. Ministerstvo chce také intenzivněji chránit adresáty šikanózních insolvenčních návrhů, tedy těch, jejichž cílem bývá vyřadit konkurenčního podnikatele z boje a poškodit jeho pověst.

Novela zákona o významné tržní síle vstupuje v účinnost

Novela zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami některých obchodních řetězců, vstupuje dneškem v účinnost. Obchodníci mají tři měsíce na to, aby uvedli do souladu s novou legislativou všechny své smlouvy. Zákon mimo jiné vyžaduje dodržování 30denní doby splatnosti faktur mezi odběratelem a dodavatelem. Znemožňuje také přenášet na dodavatele obchodní rizika a náklady obchodního řetězce, např. ve formě špatného naplánování objemu potravin pro propagační akci.

Zákon o významné tržní cíle se již od roku 2010 snaží regulovat vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už od účinnosti zákona udělil pokuty za přibližně 30 milionů Kč. Poradenská společnost PwC připomíná, že rozsáhlé přílohy byly zrušeny a nahrazeny souborem devíti deliktů, jenž jsou uvedeny slovem "zejména". Úředníci budou mít nově možnost podřadit pod delikt široký počet jednání řetězců, což může vyústit ve velké množství sporů a dlouhá řízení před úřadem a soudy.

V brazilském Riu zadrželi dva Čechy, když se vloupali do metra

Policie v Riu de Janeiro zadržela tři cizince, včetně dvou Čechů, kteří se snažili vloupat do stanice metra. Dalším dvěma osobám se podařilo uprchnout. Na svých internetových stránkách o tom informovala brazilská stanice Globo. Dva zadržení jsou podle ní z Česka a jeden z Jihoafrické republiky. Policie uvedla, že zadržení čin zřejmě plánovali, protože u sebe měli kleště, páčidlo a baterku.

Zahraničních návštěvníků přijelo loni do ČR rekordních 28 milionů

Do Česka loni přijelo rekordních 27,8 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně cizinců přibylo o osm procent. Většina turistů, 14,4 milionu, přijela do Česka jen na jeden den. Průměrné výdaje zahraničních návštěvníků na osobu a den činily 2769 korun. ČTK údaje poskytla agentura CzechTourism.

Většinu z jednodenních návštěvníků tvořili Němci (60 pct), 14 procent shodně Slováci a Rakušané, desetinu pak Poláci. Naprostá většina jednodenních návštěvníků míří do ČR za nákupy, a to především do příhraničních měst. V tuzemských hotelech, penzionech, apartmánech či v soukromí se loni ubytovalo celkem 10,9 milionu turistů z ciziny. Němců přibylo meziročně o 12,6 procenta. Na druhém místě byly turisté ze Slovenska, kterých se v tuzemsku ubytovalo o 14,6 procenta víc. Třetí jsou hosté z USA kterých přijelo o 14,9 procenta meziročně více. Česká i světová ekonomika rostou, dochází k oživení nejen klasického turistického ruchu, ale i byznysové a kongresové turistiky.

Brněnský Motosalon přilákal rekordních 60.000 návštěvníků

Letošní brněnský veletrh motocyklů, čtyřkolek a motorkářského příslušenství a oblečení Motosalon byl rekordní. Navštívilo jej 60.000 lidí, tedy o 3000 více než loni, kdy se konal v Praze. Prezentovalo se na něm bezmála 250 značek motocyklů, což je o zhruba pětinu více než loni. Ve výstavní premiéře se na Motosalonu představily nové stroje značek Čezeta, BMW i Harley Davidson. Motocykl Čezeta 506 je elektroskútr, jehož design vychází ze známého stroje této značky ze šedesátých let minulého století.

V expozicích vystavovatelů návštěvníci potkali například účastníky Rally Dakar 2016 a členy týmu Moto Racing Group Milana Engela, Jana Veselého a Tomáše Kubienu. Tradičně se veletrhu zúčastnili i Karel Abraham, jezdec Mistrovství světa superbiků, a Karel Hanika, jezdec Mistrovství světa moto3 nebo známý učitel motoškoly Pepa Sršeň. Svoji expozici měli na Motosalonu i dakaroví závodníci Ollie Roučková a Lukáš Kvapil.

Šest Českých lvů převzali tvůrci filmu Kobry a užovky

Nejvíce Českých lvů - šest - převzali v pražském Rudolfinu tvůrci filmu Kobry a užovky v čele s producenty Ondřejem Zimou a Janem Prušinovským, který byl i režisérem. Proměnili polovinu z tuctu nominací. Tři prestižní ocenění České filmové a televizní akademie získala pohádka Alice Nellis Sedmero krkavců. Po dvou soškách si odnesly česko-německý snímek Schmitke a projekt Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. Ten s 15 nominacemi patřil letos k favoritům 23. ročníku. Mimořádným počinem v oblasti audiovize byla vyhlášena III. část internetového seriálu Kancelář Blaník.

Kobry a užovky zvítězily v kategoriích Nejlepší film a Nejlepší režie. Dále zabodovaly v hereckých kategoriích - ocenění si odnesli Matěj a Kryštof Hádkovi (Matěj ceny převzal i za svého bratra) a herečka Lucie Žáčková. Šestého Českého lva dostal kameraman Petr Koblovský. Čtvrtou hereckou cenu získala Alena Mihulová za hlavní roli ve filmu debutujícího Slávka Horáka Domácí péče. Originální komedie Ztraceni v Mnichově vynesla Zelenkovi Českého lva za scénář; za nejlepší střih byl oceněn Vladimír Barák. Nejlepším dokumentem byl vyhlášen snímek producentky a režisérky Jany Ševčíkové Opři žebřík o nebe.

Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii převzal za potlesku přítomných kameraman Stanislav Milota. Signatář Charty 77 působil po roce 1989 i jako vedoucí kanceláře sekretariátu prezidenta Václava Havla. Milota, který 9. března oslaví třiaosmdesátiny, debutoval jako samostatný kameraman v roce 1963, jeho posledním filmem byl v roce 1968 Spalovač mrtvol. Poté byl nucen z filmových studií odejít. Se svou ženou, herečkou Vlastou Chramostovou, organizoval bytové divadlo a přivydělával si výrobou lamp. Postihly jej tři mozkové příhody a částečná ztráta zraku, takže se ke své původní profesi nevrátil.

Čapkův olej V červnu se prodal za 14,1 mil, nejvíc za Čapkův obraz

Na aukci v Praze se dnes za 14,1 milionu korun bez aukčních poplatků prodal obraz Josefa Čapka V červnu (Kraj). Jedná se tak o dosud nejdráže prodaný Čapkův obraz v Česku. ČTK to řekl ředitel galerie a aukční síně European Arts Albert Trnka. Velkoformátový olej V červnu pochází z roku 1938 a zobrazuje slunečnou krajinu s oblíbeným autorovým tématem dětského světa. Čapkova krajina měla vyvolávací cenu devět milionů. Na obraz přihazovalo pět dražitelů, kteří vyhnali cenu ještě o pět milionů výš.

Jeleni v Krušných horách jsou až sedminásobně přemnožení

Jeleni v Krušných horách jsou třikrát až sedmkrát přemnožení oproti normálním stavům, jejich počty se však liší v jednotlivých lokalitách. Tvrdí to odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM), kteří připravili plán odlovu. Během čtyř let by se podle něj měla většina jelenů odstřelit. Zvěř podle nich ničí stromky okusem i mlácením parohů. "Skutečné zjištěné stavy zvěře jsou 16.424 kusů, normovaný stav je přitom 3626 kusů," řekl ČTK František Havránek z VÚLHM.

Přímo v Praze se podařilo chytit další dva ibisy, i pomocí dravce

Přímo v Praze se podařilo chytit další dva ibisy z pražské zoo, jednoho dokonce za pomoci cvičeného dravce. ČTK to řekla mluvčí zahrady Jana Myslivečková. Z 18 ibisů, kteří v úterý uletěli z voliéry poškozené sněhem, tak má zoo zpátky již 13. Část ptáků se přitom rozletěla až dvě desítky kilometrů od svého domova. Dva navrátilce z dneška se podařilo odchytit v pražských Holešovicích a Ruzyni. Ibisa u Ruzyně, odrostlé mládě vylíhnuté teprve loni, pomohl chytit dravec cvičený k ochraně ruzyňského letiště.

Sport

Čeští tenisté postoupili do čtvrtfinále Davisova poháru. Zápas s Německem rozhodl za stavu 2:2 v závěrečné dvouhře Lukáš Rosol, který v Hannoveru jasně přehrál Alexandera Zvereva 6:2, 6:3 a 6:1. V boji o semifinále se český tým utká 15. až 17. července doma s Francií. Očekávalo se, že postupový bod přidá už Tomáš Berdych. Sedmý hráč světa ale kvůli zranění nohy vzdal zápas s Philippem Kohlschreiberem za stavu 3:6 a 5:7.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se počtvrté v kariéře stala mistryní světa ve víceboji. K triumfu v Berlíně pomohla trojnásobné olympijské šampionce výhra v závěrečném závodě na 5000 metrů, po kterém předstihla do té doby vedoucí Ireen Wüstovou z Nizozemska. Osmadvacetiletá česká reprezentantka byla v čele průběžného pořadí již po sobotním programu, v nedělní patnáctistovce však o vedení přišla, když prohrála v rozjížďce s Wüstovou o 0,61 sekundy. Čas 1:55,44 však Sáblíkové zajistil výbornou výchozí pozici do závěrečné disciplíny.

Snowboardistka Ester Ledecká získala poprvé v kariéře velký křišťálový glóbus za celkový triumf ve Světovém poháru v paralelních závodech. V závěrečném závodu seriálu, paralelním slalomu v německém Winterbergu, skončila sedmá. Před týdnem dvacetiletá česká závodnice vybojovala malý glóbus za paralelní obří slalom a dnes se mohla z další trofeje radovat už po kvalifikaci. V ní zajela sedmý čas a již před vyřazovací částí získala nedostižní náskok před druhou Ruskou Jekatěrinou Tuděgeševovou, na kterou měla po předchozích šesti závodech k dobru 930 bodů.

Eva Samková druhé stupně vítězů na Světovém poháru ve snowboardcrossu ve Veysonnaz nevybojovala. Po sobotním bronzu dnes skončila čtvrtá a ztratila vedení v seriálu. Do čela SP se vrátila vítězná Italka Michela Moioliová. O majitelce křišťálového glóbu se rozhodne 20. března v pyrenejském středisku Baqueira Beret.

Osmá Veronika Vítková byla nejlepší českou biatlonistkou ve stíhacím závodu na mistrovství světa v Oslu. Gabriele Soukalové se závod nevydařil, po pěti chybách na střelnici obsadila jedenácté místo se ztrátou bezmála minuty na stupně vítězů. Precizní střelba vynesla titul Němce Lauře Dahlmeierové, třetí ženě ze sobotního sprintu.

Lyžařka Šárka Strachová skončila ve slalomu Světového poháru ve slovenské Jasné osmá a zaznamenala nejhorší výsledek v sezoně. Čtvrté vítězství v tomto ročníku si připsala Američanka Mikaela Shiffrinová, která triumfovala s drtivým náskokem 2,36 sekundy. Desáté místo stačilo Švédce Fridě Hansdotterové, aby si v předstihu zajistila poprvé v kariéře malý křišťálový glóbus. Druhé místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová a sesadila Strachovou před finále Světového poháru ve Svatém Mořici z třetí pozice v hodnocení slalomu. Třetí příčkou potěšila fanoušky v tatranském středisku domácí Veronika Velez-Zuzulová.

Slavný Vasův běh vyhrál v hromadném finiši norský dálkový běžec na lyžích John Kristian Dahl. Stanislav Řezáč skončil devátý a Petr Novák projel po 90 kilometrech cílem v Moře dvanáctý. Ženám kralovala česká rodačka reprezentující Rakousko Kateřina Smutná.

Lyžařka Petra Nováková doběhla ve stíhacím závodu na 10 km volnou technikou v Québecu čtrnáctá a stejná pozice jí patří v polovině Ski Tour Kanada, která zakončí Světový pohár. Lukáši Bauerovi na patnáctikilometrové trati unikl na 31. místě těsně první bod v sezoně.

Miroslav Dvořák uzavřel sezonu Světového poháru v severské kombinaci 19. místem v Schonachu, další český sdruženář Tomáš Portyk skončil na 25. příčce. Poslední závod vyhrál Nor Jörgen Graabak o dvě sekundy před Fabianem Riesslem, na špičku se v běhu na 15 km vytáhli ze 13. a 14. místa po skoku.

Jarmila Machačová dojela v bodovacím závodu na mistrovství světa v dráhové cyklistice v Londýně devátá. Titul získala po dramatickém boji o medaile Polka Katarzyna Pawlowská s 15 body. Jen o bod za ní zůstaly stříbrná Jasmin Glaesserová z Kanady a bronzová Kubánka Arlenis Sierraová.

Dráhový cyklista Pavel Kelemen skončil na mistrovství světa v keirinu jedenáctý. Druhý titul v Londýně po triumfu v závodu na kilometr s pevným startem získal německý cyklista Joachim Eilers, jenž ve finiši předčil Novozélanďana Edwarda Dawkinse o pouhé dvě tisíciny vteřiny.

Počasí

Zataženo až oblačno. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, na Moravě a ve Slezsku místy až 9 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.