Denní souhrn zpráv

Mluvčí Zemana: Církev získala kostel na základě vzájemné dohody

Kostel Všech svatých na Pražském hradě, který církev získala nad rámec loňského memoranda, jí byl vydán na základě "vzájemné dohody". Na dotaz ČTK k důvodům tohoto kroku to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podle memoranda o majetkovém vyrovnání měla církev získat na Hradě pouze Jiřský klášter a Nové proboštství, zatímco kostel Všech svatých měla jen užívat k liturgickým účelům. Uvedl to na dotaz, proč v pátek podepsaná dohoda o vypořádání restitučních nároků pouze nepromítla memorandum z loňského července, které podepsali prezident Miloš Zeman s pražským arcibiskupem kardinálem Dominikem Dukou.

Kostel Všech svatých získá podle dohody Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském, a to včetně pozemku a movitého vybavení. Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství a Náboženská matice klášter svatého Jiří. Církev se podle dohody vzdala nároků na dalších sedm hradních nemovitostí, která Správě Pražského hradu umožní jejich opravu a provoz. Katolická církev se zavázala do pěti let opravit objekty, které získala.

Český premiér poprvé navštíví místo podpisu mnichovské dohody

Český premiér poprvé v historii navštíví místo podpisu mnichovské dohody, nynější budovu tamní umělecké školy. Uvedl to server HlídacíPes.org. Na budově je nově pamětní deska připomínající dopady dohody na Československo. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude v Bavorsku 10. a 11. března jednat s bavorským premiérem Horstem Seehoferem. Jedním z hlavních témat bude zlepšení železničního spojení mezi Prahou a Mnichovem a mezi Prahou a Norimberkem, protože mezi Českem a Bavorskem dosud není plně elektrifikované propojení.

Schwarzenberg: Postoj visegrádské čtyřky k migraci lze pochopit

Někdejší český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg rozumí rozhořčení Rakouska nad přístupem zemí visegrádské skupiny (V4), tedy i České republiky, k uprchlické krizi. Zároveň ale dodává, že počínání Česka, Polska, Slovenska a Maďarska je pochopitelné. V rozhovoru pro pondělní vydání rakouského magazínu Profil, jehož část byla dnes zveřejněna, Schwarzenberg prohlásil, že bylo chybou stanovit povinné kvóty na přerozdělení běženců.

"Že tito sousedé nejsou nadšeni takové lidi ve velkých počtech a podle určených kvót přijímat, je pochopitelné. Že byly kvóty stanoveny shora, bylo vážnou politickou chybou. A co rakouský kancléř Faymann jako první udělal? Pohrozil sousedům snížením dotací EU," řekl Schwarzenberg. Faymannovu reakci proto Schwarzenberg považuje za zvláštní a v rozporu se sousedským duchem. Domnívá se také, že rakouský kancléř by měl brát na zřetel to, že ještě v roce 1938 bylo někdejší Československo hospodářsky silnější než Rakousko. "Pak ale přišel jistý Rakušan (Adolf Hitler) a uvrhl svět do druhé světové války. Výsledkem bylo, že Češi, Slováci, Poláci, Maďaři a další národy se na 50 let ocitli pod sovětskou nadvládou," vysvětlil.

Právo: Sněmovní volby by podle Babiše mohly být už v červnu 2017

Sněmovní volby by podle vicepremiéra a majitele Agrofertu Andreje Babiše (ANO) mohly být kvůli sporům ve vládě už v červnu 2017 místo podzimu. Uvedl to v dnešním Právu v reakci na podporu omezení podnikání ministrů ze strany koaličních partnerů ANO. V koalici ani s prezidentem o tom ale ještě nemluvil.

Kmoníček: Čínští investoři se zajímají o kanál Dunaj, Odra, Labe

Čínští investoři se zajímají o projekt kanálu propojující Dunaj, Odru a Labe, který prosazuje prezident Miloš Zeman. O jeho technické parametry se zajímala i společnost, která postavila obří přehradu Tři soutěsky. ČTK to v rozhovoru řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Na příjezd čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na konci března se podle něj chystá "" konkrétních smluv. Poznamenal, že Čína hledá dlouhodobé a strategické investice.

Na Hradě se sešli Zemanovi příznivci na oslavě tří let ve funkci

Příznivci prezidenta Miloše Zemana se sešli na Pražském hradě na oslavě tříletého výročí od inaugurace hlavy státu. Hlavním bodem akce s názvem Můj třetí rok s vámi byl koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR, a krátký raut s národními pokrmy. Pozvánku do Španělského sálu dostalo na 900 hostů. Zeman oslavu své inaugurace pořádá každoročně, letos se ale výrazně zvýšil počet pozvaných hostů.

Téměř všechny bývalé hobbymarkety Baumax budou opět otevřené

Po dnešku již budou otevřeny téměř všechny hobbymarkety Baumax, které loni převzala polská společnost Merkury Market. Poslední dva markety, v Plzni a v Praze-Michli, by měly přivítat zákazníky v nejbližší době. Polská společnost převzala loni celkem 18 hobbymarketů Baumax. Další čtyři bývalé obchody rakouského řetězce převzal řetězec OBI. Markety v Brně, Jihlavě, Přerově a Zlíně již firma znovuotevřela na začátku února. Antimonopolní úřad povolil převzetí českých prodejen Baumax polským řetězcem loni v říjnu. Rakouský Baumax už několik let čelil ztrátám, firmu vyčerpala hlavně expanze do východní Evropy.

Policie v březnu upozorní na domácí násilí novým projektem

Cvičební turné Pohyb pomáhá, jež má upozornit veřejnost na domácí násilí a násilí na ženách, se uskuteční na jaře ve čtyřech městech. Na internetových stránkách policie to uvedla mluvčí Zuzana Pidrmanová. Turné začne 20. března v Praze a v dubnu bude pokračovat v Rakovníku, Domažlicích a v Brně. Odehraje se v rámci preventivního projektu Zkus to říct, který se problematikou zabývá. Návštěvníci akce si budou moci zacvičit s trenérkou Hankou Kynychovou nebo se zapojit do diskusí s odborníky.

"Hanka se při cvičení setkává se spoustou žen, které jí důvěřují a často se jí s podobnou problematikou svěřují. Sama si na vlastní kůži domácí násilí prožila," uvedla Pidrmanová. Pomocí sportovních aktivit, jež Kynychová připravuje primárně pro ženy, chce informovat veřejnost o tom, jak se mají ženy zachovat, když se v jejich okolí násilí objeví.Domácí násilí patří v Česku mezi trestné činy od června 2004. Vykázat na deset dní z domova ty, kteří ubližují svým blízkým, smí pak policie od ledna 2007.

V Moravském krasu zkolaboval speleolog, při záchraně zemřel

V jeskyni Nový Lopač nedaleko Ostrova u Macochy na Blanensku v hloubce 30 metrů zkolaboval čtyřiašedesátiletý speleolog, jenž při následné záchranné akci zemřel. ČTK to řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová. Přesná příčina úmrtí není zatím známa. Nový Lopač je jednou z 1100 jeskyní v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Z dostupných informací vyplývá, že muž zkolaboval kvůli zástavě srdce. Jeho kolegové ihned přivolali záchranáře, hasiče a speleologickou záchrannou službu.

Aktivním školním kuchařkám chybějí peníze i možnost vzdělávání

Kuchařkám ve školách, které usilují o zdravé stravování, chybějí peníze i možnost dalšího vzdělávání. Více vzdělávat by se chtělo 84 procent dotázaných kuchařek. Uvedly to v anketě občanské iniciativy Skutečně zdravá škola, která dlouhodobě usiluje o zlepšení kvality školního stravování. Do programu je aktuálně zapojeno 115 českých škol.

Kuchařky si také posteskly, že děti nechtějí jíst zdravá jídla. Pokud se podávají luštěniny nebo ryby, někdy se podle nich vrací až polovina nedojedených porcí. Negativní vliv podle nich někdy mají i rodiče, kteří v jídelnách žádají zařazování klasických pokrmů nebo dávají dětem příliš bohaté sladké svačiny. Problémem jsou i platy kuchařek. Ty se pohybují v průměru mezi 12.000 a 14.000 korunami a s tímto ohodnocením se těžko hledají kvalitní pracovníci vzdělaní v oblasti zdravého stravování.

Poruchy spánku má třetina dětí, má to vliv na chování i učení

Víc než třetina dětí a mladých do 18 let v Česku trpí poruchou spánku. Zatímco u malých dětí se objevují problémy s usínáním či probouzením, u dospívajících je časté zpožďování spánku a jeho odsouvání do pozdních nočních hodin. Nekvalitní spaní má vliv na chování, pozornost i paměť. Na potřebu dostatečného odpočinku má upozornit Světový den spánku, který letos připadá na 18. března. Roli v pozdějším usínání hrají i genetické dispozice. Někteří lidé jsou skřivani, jiní sovy.

Růžová vína z Moravy uspěla na vinařské soutěži v Paříži

Prestižní vinařskou soutěž Vinalies Internationales v Paříži vyhrál v kategorii růžových vín Cabernet Moravia z vinařství Leoše Horáka z Vrbice na Hodonínsku. Zlaté medaile v ní získala ještě další dvě růžová vína z Břeclavska a Hodonínska. Je to obrovský úspěch moravských vinařů, řekl ČTK dlouholetý člen poroty Vinalies Luboš Bárta. Do soutěže bylo přihlášeno bezmála 3500 vín z 38 zemí světa. ČR měla zastoupení ve 103 vzorcích, což byla sedmá nejpočetnější skupina.

V Praze dnes budou vyhlášeni držitelé prestižních Českých lvů

V pražském Rudolfinu budou dnes večer předány výroční ceny České filmové a televizní akademie Český lev. S největším počtem 15 nominací vstupuje do finále originální komedie scenáristy a režiséra Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. Dvanáct jich mají Kobry a užovky Jana Prušinovského a po devíti debut Slávka Horáka Domácí péče s pohádkou Alice Nellis Sedmero krkavců. Film Schmitke režiséra Štěpána Altrichtera získal osm nominací. Celkem 119 členů akademie letos vybíralo ze 42 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2015.

Podle prezidenta akademie Iva Mathé však počet nominací nezaručuje, že ten či onen favorit zvítězí. "Předchozí ročník nás přesvědčil, že takzvaný černý kůň může vyhrát," řekl ČTK s poukazem na loňského "papírového vítěze" - snímek Andrey Sedláčkové Fair Play, který z 15 nominací nakonec neproměnil ani jednu. Zato sociální drama Petra Václava Cesta ven nominované "jen" desetkrát získalo sedm Českých lvů.

Festival otrlého diváka změní kino Aero v Epidemiologické centrum

Oblíbený Festival otrlého diváka promění pražské kino Aero v Epidemiologické centrum. Nákaze, tématu letošního 12. ročníku, budou diváci spolu s dramaturgy přehlídky čelit pomocí sedmnácti nejpůsobivějších, nejsměšnějších, nejzapadlejších i nejbizarnějších filmů z kategorie hororů, extrémů, akčňáků, krváků, béček, céček i péček, oznámil ČTK jeden z dramaturgů Jiří Flígl. Projekce se uskuteční od 8. do 13. března.

Na Mělnicku vznikají v rukou platnéře kopie rytířských zbrojí

Poptávka po replikách historických zbrojí je díky množství různých šermířských skupin velká. Kupují je i sběratelé. Na Mělnicku je vyrábí podle originálu Jiří Klepač. Jeho cílem je udělat takovou repliku, kterou ani odborníci nerozeznají od originálu. Platnéřství je řemeslo v sobě skrývá řadu dalších. "Uplatní se při něm kování, broušení, leštění, krejčovství, zdobení, rytí, zpracování kůže, látek, leptání, moření a rytí. Je toho hodně," řekl ČTK Klepač, který se výrobě historické zbroje věnuje už dvacet let. Výroba kompletního odění pro jednoho člověka zabere až osm měsíců.

Na pražskou náplavku přijedou pojízdná občerstvení z různých zemí

Na pražskou náplavku dnes přijedou pojízdná občerstvení z několika zemí. Smíchovský břeh Vltavy totiž hostí přehlídku tzv. Food Truck Show. Návštěvníci mohou přijít ochutnat jídla z Itálie, Maďarska, Polska, Belgie, Francie, Rakouska, Slovenska a České republiky. Kromě klasických nákladních automobilů budou k vidění občerstvovací tříkolky, rikši, přívěsy, obří grily či polní kuchyně.

Historie "občerstvení na čtyřech kolech" se datuje v Americe již od roku 1872, kdy bylo jídlo podávané z vozu taženého koňmi. Festivaly pojízdných občerstvení jsou v USA velkým hitem, obvykle jde o série v různých městech po celých USA.

Zoo Praha má už 11. ibisa z 18, uletěl 23 kilometrů od zahrady

Pražská zoo má zpátky již 11. ibisa z 18, kteří v úterý uletěli z voliéry poškozené sněhem. Pták byl odchycen v Říčanech, tedy zhruba 23 kilometrů vzdušnou čarou od zoo. Na twitteru to oznámil ředitel zoo Miroslav Bobek. Ptáci se během několika dnů rozletěli po celých středních Čechách. Dnes je část navrátilců již k vidění v zoo. Vzácní ptáci se dostali 1. března dopoledne ven dírami v ochranné síti voliéry, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu. Od té doby je hledají pracovníci zahrady za pomoci veřejnosti, která hlásí každého "podezřelého" ptáka na sociálních sítích, i na telefonní číslo 734 524 439.

Zámek v Lednici má zrestaurovaný 15 metrů dlouhý historický lustr

Vstupní sál zámku v Lednici na Břeclavsku bude od pondělí opět krášlit 690 kilogramů vážící a 15 metrů dlouhý lustr, který je podle památkářů jedním z nejdelších historických svítidel svého druhu v ČR. Restaurátoři pracovali na jeho obnově, která stála 800.000 korun, od loňského září, řekla ČTK lednická kastelánka Ivana Holásková. Unikátní mosazný lustr odlil vídeňský kovolitec Hellenstein. Má 116 ramen. Je zavěšen na kladkostroji a osvětluje prostor v přízemí, prvním i druhém patře zámku.

Sport

Skokan na lyžích Roman Koudelka vyhrál závod Světového poháru v polské Wisle a vybojoval tak páté vítězství v seriálu v kariéře. Na druhém místě o bod zpět skončil Nor Kenneth Gangnes, třetí místo obsadil zkušený Japonec Noriaki Kasai. Již jistý celkový vítěz seriálu Peter Prevc ze Slovinska skončil po nepovedeném prvním kole pátý. Koudelka se dostal poprvé v sezoně do desítky v celkovém hodnocení Světového poháru a v dalších závodech tak nemusí skákat kvalifikaci.

Čeští tenisté vedou v prvním kole Davisova poháru po čtyřhře nad Německem 2:1. Svěřence kapitána Jaroslava Navrátila dnes přiblížila k postupu do čtvrtfinále osvědčená dvojice Radek Štěpánek, Tomáš Berdych, která v Hannoveru porazila Philippa Petzschnera a Philippa Kohlschreibera 7:6, 7:5 a 6:4.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je v polovině vícebojařského MS v Berlíně první. Po sedmém místě v závodu na 500 metrů vyhrála tříkilometrovou trať.

Hokejisté Liberce zakončili základní část Tipsport extraligy vítězně, když v 52. kole porazili Karlovy Vary 6:2. Bílí Tygři tak ještě vylepšili rekordy soutěže, které již měli v držení - v počtu výher dosáhli čísla 41, další maximum má nyní hodnotu 118 bodů. Stylově tak oslavili zisk Prezidentského poháru, který před zápasem převzali. Druhé místo obsadila Sparta, která proti Mladé Boleslavi ukázala svoji ofenzivní sílu. Pražané sice v 25. minutě prohrávali už 1:4, ale nakonec vyhráli 6:4. Středočeši tak v tabulce klesli na šesté místo a ve čtvrtfinále play off se utkají s Hradcem Králové, který po výhře nad Pardubicemi 4:1 udržel třetí místo. Čtvrtá zůstala Plzeň, jež dnes přehrála Chomutov 3:1 a ve čtvrtfinále ji čeká Olomouc.

Základní část hokejové extraligy, která se v této sezoně těšila rekordnímu zájmu diváků, se nesla ve znamení suverénního kralování Liberce. Naopak pád zaznamenal mistrovský Litvínov, který čeká ve skupině o 11.-14. místo tuhý boj o únik baráži o udržení. Novými maximy nejvyšší soutěže je celkový počet 1,967.712 diváků, tedy v průměru 5406 na zápas, i 21.500 příznivců na duelu Komety Brno se Spartou pod širým nebem. "Návštěvy jsou úžasné. Až se někdy divím, že ta návštěvnost jde pořád ještě nahoru. Významně se nám zvedá návštěvnost i v první lize. Hokej je fenomén, lidé ho milují," řekl ČTK šéf českého hokeje Tomáš Král.

Biatlonistce Gabriele Soukalové unikla na mistrovství světa v Oslu medaile ve sprintu. Po jedné chybě na první střelbě vleže skončila vedoucí žena Světového poháru čtvrtá. Sedmé místo vybojovala díky čisté střelbě Veronika Vítková. Závod vyhrála domácí Tiril Eckhoffová a získala první individuální medaili ze světového šampionátu. K bronzu Soukalové chybělo 18 sekund.

Sprint na mistrovství světa v biatlonu vyhrál Francouz Martin Fourcade a má ze šampionátu v Oslu druhé zlato po čtvrtečním triumfu ve smíšené štafetě. Stříbro vybojoval legendární Nor Ole Einar Björndalen a přidal do sbírky jednačtyřicátou medaili z mistrovství světa. Čechům se nedařilo, nejlepší byl na patnáctém místě Michal Šlesingr.

Eva Samková skončila třetí v závodu Světového poháru ve Veysonnaz a vede průběžné pořadí snowboardcrossu. Na stupně vítězů se prosadila počtvrté v sezoně. Zvítězila Bulharka Alexandra Žekovová před Belle Brockhoffovou z Austrálie.

Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila ve Světovém poháru ve sprintu volnou technikou v Québecu 23. místo a i ve třetí etapě osmidílného seriálu Ski Tour Kanada bodovala. Z vítězství se radovali Švédka Stina Nilssonová a poprvé v kariéře Francouz Baptiste Gros.

Obří slalom Světového poháru sjezdařek se dnes v Jasné kvůli nepříznivému počasí neuskuteční. Pořadatelé nejprve kvůli silnému větru odložili start 1. kola a přesunuli ho i do nižší polohy, nelepšící se situace ale nakonec donutila jury závod odvolat. V tatranském zimním středisku je na programu ještě nedělní slalom, do kterého by měla po zranění nohy nastoupit i Šárka Strachová.

Cyklista Zdeněk Štybar dojel při obhajobě vítězství v italském jednorázovém závodu Strade Bianche druhý. Ve finiši nestačil na Švýcara Fabiana Cancellaru. Pátý skončil další český jezdec a Štybarův kolega z týmu Etixx-Quick Step Petr Vakoč. Před rokem Štybar v Sieně na proslulém náměstí Piazza del Campo nadšeně slavil cenný triumf, tentokrát už pár metrů před cílem 176 kilometrů dlouhého závodu zklamaně svěsil hlavu.

Libor Podmol obsadil v pátečním závodu mistrovství světa ve freestyle motokrosu ve Stockholmu druhé místo. Český akrobat přitom čtyři a půl měsíce nezávodil, v pauze psal knihu a věnoval se meditaci. Popáté za sebou zvítězil španělský obhájce titulu Maikel Melero, na šestém místě skončil Petr Pilát.

Počasí

Zataženo až oblačno, během dne místy polojasno. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, na západě Čech a na Českomoravské vrchovině kolem 7 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C. Moravu a Slezsko zasáhne v noci vichřice. Na horách bude vítr dosahovat rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Hrozí pády stromů, silný vítr může překvapit i řidiče.

Po mimořádně teplém únoru se zase více oteplí až koncem března a začátkem dubna. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na přelomu března a dubna stoupne průměr denních teplot nad deset stupňů. Koncem února zaznamenali meteorologové na některých místech v Česku teploty až přes 18 stupňů Celsia. Březen ale přinesl ochlazení, které pravděpodobně vydrží alespoň ještě v příštích dvou týdnech.