Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Senát vybídl prezidenta ke zdrženlivosti ve výrocích

Prezident by měl být podle Senátu ve vyjádřeních zdrženlivý. Neměl by poškozovat vážnost jiných ústavních orgánů ani ohrožovat spojenecké závazky a hodnotovou orientaci České republiky. Jako hlava státu by neměl svými slovy a činy společnost rozdělovat. Senát se na tom shodl nejtěsnější většinou po debatě o sporných výrocích prezidenta Miloše Zemana. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru vzápětí napsal, že prezident si náhubek nasadit nenechá, usnesení označil za antizemanovský folklor.

Důvodem usnesení byly Zemanovy výroky proti sankcím EU vůči Rusku za anexi Krymu, nejmenování některých kandidátů na profesory, účast na demonstraci po boku představitele extremistického Bloku proti islámu nebo výroky na adresu premiéra včetně příměru o nedemokratickém odstranění politika kalašnikovem. "Ačkoliv je usnesení jen antizemanovským folklorem, dobrá zpráva pro senátory: pan prezident společnost spojuje, má podporu 70 procent občanů," uvedl Ovčáček.

Eurostat: O azyl loni v EU požádalo rekordních 1,2 milionu osob

Rekordních více než 1,2 milionu osob, které loni poprvé požádaly v Evropské unii o azyl, eviduje evropský statistický úřad Eurostat. Přes polovinu počtu žadatelů tvořili občané Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Nejvíce nových žádostí o azyl, přes třetinu celkového počtu, zaznamenalo Německo následované Maďarskem a Švédskem. Český podíl na celkovém počtu 1,255.600 žadatelů je desetina procenta, celkem 1235 nových žádostí. Statistika ukazuje loňskou faktickou nefunkčnost dublinského systému, podle kterého mají uprchlíci žádat o azyl v té zemi, ve které se poprvé ocitli na území Evropské unie.

Policie prověřuje, zda tlumočník nepodvedl dva uprchlíky z Iráku

Dva iráčtí uprchlíci, kteří pobývali v Česku, podali trestní oznámení na libanonského tlumočníka ve službách české policie. Tvrdí, že jejich rodiny mu zaplatily tisíce eur za příslib, že budou propuštěni z detenčního zařízení, uvedly Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz. Místo toho ale jeden z nich za mřížemi strávil půl roku, druhého dokonce vyhostili zpět do Iráku. "Oba mají doklady o odeslání peněz i další důkazy, které teď nebudeme zveřejňovat," řekla listu právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům Beáta Matheová.

Kmoníček: Země V4 se v unii emancipují

Země visegrádské skupiny se při svých jednáních s Evropskou unií emancipují. Začínají se chovat jako blok zemí, které mají uvnitř EU společné politické, geopolitické i ekonomické zájmy. Tato jednota by se měla rozšířit i na jiné otázky než migraci, řekl v rozhovoru s ČTK ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Právě další spolupráce V4 v celoevropských otázkách by měla být jedním z hlavních bodů návštěvy polského prezidenta Andrzeje Dudy v Česku. Do Prahy by měl na dvoudenní návštěvu přicestovat 14. března.

Ministr Chovanec nesouhlasí s tím, že šibenice nebyly ani přestupkem

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nesouhlasí s tím, že by nošení šibenic na demonstrace mělo být beztrestné. Na dotaz ČTK tak dnes reagoval na to, že podle závěru Úřadu městské části Praha 1 muž, který přišel s maketami šibenic na červencovou demonstraci proti migraci, nespáchal ani přestupek. Ministr uvedl, že pokud v rozhodnutí shledá jakékoliv nedostatky, vnitro se odvolá. Nevyloučil ani přípravu legislativní změny. Pražští policisté proti demonstrantovi s šibenicemi nezasáhli, vnitřní kontrola i policejní prezidium jejich postup následně odsouhlasily. Chovanec tehdy uvedl, že kontrolní závěr policistů "legitimizuje šibenice na demonstracích" a on se s tím nehodlá smířit.

CVVM: Spokojenost se vládou Sobotky klesla na dosud nejnižší míru

Na dosud nejnižší míru klesla spokojenost Čechů s vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Nespokojenost s činností vlády vyjádřilo 55 procent dotázaných a spokojenost 37 procent. Lepšího poměru dosáhl premiér Sobotka, se kterým je nespokojeno 51 procent Čechů a spokojeno 41 procent. Poprvé od nástupu kabinetu je ve většině bodů nadpoloviční množství nespokojených. Přesto je nespokojenost menší než u předchozích vlád Jiřího Rusnoka a Petra Nečase. Nejvíce Čechů je nespokojeno s lidmi ve vládě, a to 59 procent, kdežto spokojeno je pouze 31 procent. Negativně lidé také často hodnotili komunikaci kabinetu. Pouze u otázky na program vlády převažovaly v průzkumu kladné odpovědi.

Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 pct

Zpřesněný odhad dnes potvrdil loňský růst české ekonomiky o 4,3 procenta. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem. Růst za celý rok byl nejvyšší za posledních osm let. Pomohly k tomu rostoucí spotřeba domácností a vyšší investiční aktivita.

Antimonopolní úřad schválil prodej potravinářské společnosti Hamé Norům

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej potravinářské společnosti Hamé norské firmě Orkla. Orkla kunovickou firmu kupuje za 175 milionů eur (4,7 miliardy Kč). Transakce nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže, řekl ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj. Prodej před týdnem schválil i slovenský antimonopolní úřad.

Sněmovna nestihla rozhodnout o zákonu o veřejných zakázkách

Sněmovna dnes nestihla rozhodnout o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek. Poslanci stačili hlasovat jen o pozměňovacích návrzích, ale před závěrečným hlasováním jako o celku si klub ODS vyžádal přestávku na poradu klubu. Sněmovna během dílčích hlasování odmítla návrh opozičního poslance Martina Plíška (TOP 09 a Starostové). Návrh měl znemožnit účast v soutěžích takovým firmám, v nichž vlastní nejméně desetiprocentní podíl člen vlády. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové by to bylo v rozporu s evropským právem. Opatření by dopadlo hlavně na skupinu Agrofert, kterou vlastní předseda vládního hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Nový zákon má kromě jiného umožnit vyloučit nespolehlivého dodavatele, který předchozí zakázku zkazil nebo nedokončil, a přitom se opět hlásí do dalšího výběrového řízení. Bude možné vyloučit i firmu, která nabídla mimořádně nízkou cenu, ale nezdůvodnila ji. Povinným hodnotícím kritériem při posuzování nabídek bude ekonomická výhodnost nabídky. Zadavatel ale dostane k dispozici další kritéria, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebude tak muset pokaždé soutěžit výhradně na nejnižší nabídnutou cenu, jako tomu je nyní, uvádí ministerstvo pro místní rozvoj.

Vrcholem nemravného počínání je podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska to, že dnes vládní poslanci ve Sněmovně odmítli pozměňovací návrh, který zakazuje, aby se o veřejné zakázky ucházely firmy členů vlády. ČSSD nejprve tvrdila, že návrh podpoří, dnes ráno své stanovisko změnila s tím, že problém chce řešit v zákoně o střetu zájmů. Ke schválení pozměňovacího návrhu, který podal poslanec TOP 09 Martin Plíšek, chybělo ve Sněmovně pět hlasů.

ČT: Česko nestihne odvézt naftu z německých skladů Viktoriagruppe

Česko nestihne odvézt naftu ze skladů zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu v termínu určeném insolvenčním správcem, tedy do konce dubna. Důvodem je velmi špatný stav kolejí u skladu, zjistili dnes na místě zástupci státu a stavební odborníci. Komplikovaný by byl také převoz cisternami po silnici, informovala Česká televize (ČT). Problémový úsek železniční vlečky je dlouhý asi dva kilometry. S insolvenčním správcem Viktoriagruppe Mirko Möllenem se Česko pře o vlastnictví nafty od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Möllen sice povolil naftu odvézt, zároveň si ale vyhradil právo vznést požadavek na její vrácení. Česko má nyní zásoby ropy a ropných produktů zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů. Nafta, kterou má ČR uloženu v Německu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu.

Víc než pětina lidí s částečným úvazkem tak pracuje nedobrovolně

Víc než pětina lidí v Česku, kteří pracují na částečný úvazek, má tuto zkrácenou práci nedobrovolně. Na částečný úvazek dělá v zemi zhruba šest procent zaměstnaných osob. ČR patří v EU k zemím s nejnižším podílem zkrácených úvazků. Vyplývá to z výsledků mezinárodního srovnání, které zveřejnil Český statistický úřad. V roce 2014 nedobrovolně na částečný úvazek v Česku pracovalo 21 procent těch, kteří ho měli. Za krize podíl nedobrovolných krátkých úvazků stoupl. V osmadvacítce mělo nedobrovolně částečný úvazek v průměru 30 procent lidí. Česko je na tom s pětinovým podílem podobně jako Británie či Norsko. Naopak v Itálii, ve Španělsku a na Kypru se musely nedobrovolně s kratší prací spokojit skoro dvě třetiny pracovníků s částečným úvazkem. Nejlépe na tom byly Belgie, Rakousko a Slovinsko. Desetina lidí tam neměla kratší práci dobrovolně.

Dlouhodobá práce na částečný úvazek má i negativní dopady. Může se totiž nepříznivě promítnout třeba do výše důchodu. Člověk, který pracuje na kratší dobu, má nižší výdělek a méně odvádí do důchodového systému. Dostane pak nižší penzi. Někteří lidé s částečnou pracovní dobou si také stěžují na to, že při polovičním úvazku a poloviční mzdě musejí stejně vyřídit třeba 80 procent objemu práce. Na částečný úvazek pracují častěji ženy, a to právě kvůli péči o potomky či kvůli opatrování starších členů rodiny.

Hrad a katolická církev se po letech sporů majetkově vyrovnaly

Po letech sporů dnes uzavřeli zástupci Pražského hradu a katolické církve majetkové vyrovnání. Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství, jednoho z novogotických Mockerových domů, a Náboženská matice klášter svatého Jiří. Církev se naopak vzdá dalších nároků na hradní nemovitosti, získala tak pětinu původně požadovaných domů. Smlouvy dnes podepsali zástupci katolické církve a Hradu za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a arcibiskupa Dominika Duky. Podle Zemana byl poslední spor, který se týkal budoucnosti archivu metropolitní kapituly, vyřešen při dnešním obědě. Církev se nároků na tento archiv vzdá. Duka poznamenal, že podpis dnešních smluv považuje za "jakousi tečku" naplnění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

EK by mohla u některých staveb souhlasit se zkrácením nového posouzení vlivu na životní prostředí

Přibližně deset či patnáct českých projektů dopravních staveb, u nichž Evropská komise vyžaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), by mohlo projít určitým zrychleným posuzovacím procesem. Novinářům to dnes v Bruselu řekl český ministr životního prostředí Richard Brabec. Do konce tohoto měsíce by podle něj mohlo být jasné, které z projektů by mohly být tímto snazším způsobem posuzovány. Podle Brabce má evropská exekutiva přehled o tom, vůči kterým projektům v Česku v minulosti veřejnost protestovala, kterých se týkaly nejrůznější soudní spory a podobně. "Tam mají problém, neboť se dá očekávat, že proces posuzování může být komplikovanější," podotkl ministr. Podle Brabce u ostatních staveb už v zásadě začíná proces nového posuzování.

Evropská komise vyžaduje posouzení EIA u několika desítek důležitých dopravních staveb, jejichž projekty a existující posouzení jsou mnohdy roky staré. Premiér Bohuslav Sobotka koncem února hovořil o 64 takových projektech, které byly posuzovány ještě podle zákona z roku 1992. Problém nesouladu českého posuzování vlivu na životní prostředí s unijními pravidly řeší komise s Českem už čtyři roky. Zahájeno už kvůli tomu bylo řízení o porušování unijních práv. "Pro komisi je to nepříjemná a upřímně řečeno dost nepochopitelná situace: jak je možné, že ČR má desítky velkých dopravních projektů, které připravuje 17 nebo 20 let a nekoplo se do země. A v řadě projektů není po 17 letech ani územní rozhodnutí," poznamenal dnes Brabec.

Tn.cz: V Česku se objevil třetí případ viru zika

V Česku se objevil třetí případ viru zika. Uvedl to server Tn.cz. Nakaženou je 38letá česká turistka, která se nedávno vrátila z Dominikánské republiky. Stav ženy je podle lékařů dobrý. Nemoc způsobená zikou se podobá chřipce, lék na ni není. Virus se spojuje s narozením dětí s málo vyvinutým mozkem v Latinské Americe. Vláda již dříve rozhodla, že v souvislosti s případným výskytem ziky v Česku se nebudou přijímat žádná speciální opatření. Vzhledem k tomu, že se nepřenáší vzduchem jako chřipka, nebude se v Česku aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí.

Česko je za vrcholem chřipkové epidemie

Česko je za vrcholem chřipkové epidemie. Akutních dýchacích infekcí ubylo tento týden o sedm procent, chřipky o téměř 21 procent. Celková nemocnost dosáhla 1284 případů na 100.000 obyvatel. Nejvíc zasažen je Liberecký kraj. V sezoně je hlášeno 162 závažných průběhů chřipky, 39 lidí zemřelo, sdělil dnes ČTK vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

V drogové kriminalitě byl loni v Česku problém hlavně pervitin

Nejzávažnějším a nejvýznamnějším trendem v oblasti drogové kriminality byla loni v Česku narůstající poptávka po pervitinu, na kterou navazovalo zvyšování objemu výroby této drogy. Klesl však počet odhalených varen i nelegální obchod s marihuanou. Tyto drogy se podílejí na převážné většině tuzemského drogového byznysu. Drogové podsvětí ovládaly zločinecké gangy z Vietnamu, kosovští Albánci, Nigerijci a Turci. Češi se zapojovali spíše do výroby a distribuce drog. Vyplývá to ze zprávy o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku za rok 2015, kterou má ČTK k dispozici. Zpráva se také zmiňuje o vysokých cenách, které za pervitin utratí cizinci v příhraničních oblastech, kde zároveň sílí poptávka po této droze. To podněcuje drogové gangy k vyšší aktivitě a větší výrobě drogy.

Pražská zoo už má půlku uprchlých ibisů, devátý byl na Žižkově

Už polovina z 18 uprchlých ibisů skalních se vrátila do pražské zoologické zahrady. V pořadí devátý pták skončil svou pouť na svobodě dnes dopoledne v 11. patře na Žižkově, uvedl na twitteru ředitel zoo Miroslav Bobek. Ibisové uletěli z voliéry poškozené mokrým sněhem v úterý, od té doby je hledají pracovníci zahrady za pomoci veřejnosti. Ptáci s typickým dlouhým zahnutým zobákem byli odchyceni v různých částech Prahy i ve Středočeském kraji - na Balabence, v Michli, Bohnicích, u Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem i v Kralupech nad Vltavou. Jednoho ibise polapil mladý pár s pomocí mikiny, dalšího chytil policista, pracovník pošty nebo náměstek pražské zoo, a to často vysoko nad zemí - na okenních parapetech či lešení.

První civilní sňatek v Praze byl uzavřen před 145 lety

První občanský svatební obřad v Praze se konal před 145 lety, 5. března 1871, na Staroměstské radnici. Civilní svatby, jež se posléze někde staly povinnou a jedinou státem uznanou formou uzavření manželství, začaly některé země umožňovat od 19. století, do té doby platil v křesťanské Evropě pouze církevní sňatek. V českých zemích zavedl alternativní civilní sňatky zákon z roku 1870. Ve středověké Evropě byl běžný náboženský obřad v kostele za přítomnosti kněze, ale uzavřít manželství šlo i v soukromí vyjádřením manželského slibu před svědky. Až Tridentský koncil v letech 1545 až 1563 stanovil, že manželství musí být uzavřeno v přítomnosti faráře a dvou svědků ve farním kostele.

Sport

Lukáš Rosol podlehl v pětisetové bitvě Philippu Kohlschreiberovi 6:3, 3:6, 4:6, 6:2, 3:6 a čeští tenisté prohrávají v 1. kole Davisova poháru v Hannnoveru s Německem 0:1 na zápasy.

Jaromír Jágr si ve čtvrtečním utkání NHL připsal asistenci při prohře Floridy 2:3 na ledě Colorada a s 1850 body dohnal na třetím místě historického bodování Gordieho Howea. Čtyřiačtyřicetiletý český veterán si připsal 48. bod v sezoně (21 gólů, 27 asistencí), celkově v 1611 zápasech NHL zaznamenal 743 branek a 1107 přihrávek. Na druhého nejproduktivnějšího hráče v dějinách Marka Messiera ztrácí Jágr 37 bodů, na lídra Waynea Gretzkého 1007 bodů. "Na tom ale vůbec nezáleží," komentoval útočník s číslem 68 pokoření další mety. Po prohraném zápase neměl náladu něco oslavovat, Florida navíc poprvé do 2. ledna opustila vedoucí příčku v tabulce Atlantické divize, kde ji vystřídala Tampa.

Jarmila Machačová vybojovala na mistrovství světa v dráhové cyklistice v Londýně páté místo ve scratchi. Světová šampionka z bodovacího závodu z roku 2013 zopakovala v této disciplíně své maximum z MS, pátá byla závodnice pražské Dukly i v Dánsku před šesti lety. Titul získala domácí Laura Trottová.

Skikrosařka Andrea Zemanová zakončila Světový pohár 12. místem v Arose, celkově je devatenáctá. Seriál vyhrála opět Švédka Anna Holmlundová.

Brankář Petr Čech bude s poraněným lýtkem mimo hru tři až čtyři týdny. Uvedl to dnes trenér fotbalistů Arsenalu Arséne Wenger na tiskové konferenci před sobotním šlágrem anglické ligy proti Tottenhamu. Český reprezentační gólman, který se zranil v duelu se Swansea, tak může přijít o přípravné zápasy národního týmu proti Skotsku a Švédsku na konci března.

Počasí

Polojasno, postupně zataženo. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, na západě Čech a na Českomoravské vrchovině kolem 7 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.