Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka příští týden navštíví Bavorsko

Premiér Bohuslav Sobotka 10. a 11. března navštíví Bavorsko. Informovaly o tom úřady obou vlád. S bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem by měli jednat hlavně o spolupráci v dopravní infrastruktuře či na poli vědy, výzkumu a inovací. Sobotka měl do Mnichova jet už loni v červnu, návštěvu však tehdy odložil kvůli řešení řecké dluhové krize. Jedním z hlavních témat jednání bude zlepšení železničního spojení mezi Prahou a Mnichovem a mezi Prahou a Norimberkem, protože mezi ČR a Bavorskem dosud není plně elektrifikované propojení. Je pravděpodobné, že politici budou diskutovat i o současné uprchlické krizi.

Sobotka: Je nutné oddělit zákonem ekonomickou a politickou moc

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že je potřeba úpravou zákonů oddělit mediální a ekonomickou moc od moci politické. Hovořil o tom ve Sněmovně při interpelaci Tomia Okamury (SPD) v souvislosti se snahou TOP 09 přidat do vládní novely zákona o střetu zájmů pravidlo, podle kterého by členové vlády nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Ministra financí Andreje Babiše (ANO), který vlastní skupinu Agrofert včetně mediální skupiny Mafra, ale Sobotka přímo nejmenoval.

Vitásková: Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019

Nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem. Na tiskové konferenci to řekla šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. V úterý oznámila, že nová tarifní struktura elektřiny, která měla zohlednit velikost jističe, od roku 2017 platit nebude. Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou. Kdy přesně úřad představí nový návrh tarifů, zatím podle ní nelze specifikovat, záleží totiž na tom, jak dopadnou konzultace s občany. K plánovaným novým tarifům se lidé mohou na stránkách úřadu vyjádřit od ledna. Dnes Vitásková oznámila, že od příštího týdne budou navíc zástupci ERÚ objíždět republiku a diskutovat s občany napřímo. Veřejný konzultační proces má skončit 30. června.

Sněmovna podpořila úpravu zabavování řidičáků neplatičům alimentů

Exekutoři možná budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za studující děti do 26 let. Novelu exekučního řádu skupiny poslanců z KSČM, ČSSD a hnutí ANO podpořila v úvodním kole Sněmovna. Předlohou se bude zabývat ústavně-právní výbor. Vykonavatelé nyní můžou pozastavit řidičský průkaz jen dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let. Podle předkladatelů je toto omezení diskriminační, novela by situaci narovnala. "Mohla by ulehčit život řadě mladých lidí," řekl za předkladatele Zdeněk Ondráček (KSČM). "Není podstatné, kdo něco navrhuje, ale co navrhuje," podpořil normu bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jde podle něho o jednoduchou zásadu, že když má někdo na benzin, měl by mít i na alimenty. Pro úpravu se vyslovili taky předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch a Radek Vondráček (ANO), který ale zároveň upozornil na to, že lidé po 18. roce věku už jsou v jiném právním postavení než nezletilí. Novela si proto ve výboru asi vyžádá změny.

Hrad s katolíky uzavře po měsících příprav dohodu o restitucích

Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka v pátek odpoledne podepíšou dohodu o majetkovém vyrovnání mezi Pražským hradem a katolickou církví. Smlouvu chtěly původně obě strany uzavřít do konce ledna, příprava se ale zpozdila. Smlouva by měla být uzavřena v tom rozsahu, jak ji předpokládalo memorandum z loňského léta. Církev má podle něj na Hradě dostat Jiřský klášter a Nové probošství, na oplátku se vzdá svých dalších nároků.

OKD letos zavře Důl Paskov, z firmy odejde nejméně 1300 lidí

Společnost OKD chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku. Plánuje, že letos sníží počet svých zaměstnanců z 9800 nejméně o 500 a počet agenturních pracovníků asi o 800. Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele Antonína Klimši v dnešním vydání firemního týdeníku Horník. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl ČTK, že se informaci dozvěděl z firemních novin a že ho překvapila. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že způsob, jakým OKD o situaci informuje, je skandální. Zprávu o ukončení těžby neměly dnes ani ministerstva průmyslu a práce. Ministerstvo práce opatření na pomoc propouštěným ale už chystá.

Dvacet poslanců chce zakázat kožešinové farmy

Dvacítka zákonodárců z šesti poslaneckých klubů napříč politickým spektrem předloží návrh na zákaz kožešinových farem v Česku. Od roku 2017 by se nesměly nové farmy zakládat. Do konce roku 2018 by měly ukončit svojí činnost stávající podniky. Podobný návrh na podzim zamítl sněmovní zemědělský výbor. Zákaz by se neměl týkat chovů králíků, kde je kožešina pouze vedlejším produktem, oznámili poslanci na tiskové konferenci. V Česku je nyní aktivních devět farem, loni skončil chov ve Zbýšově a chov lišek v Křižanovicích. Tam ale podle Státní veterinární správy (SVS) pokračuje chov norků. "Chovat a usmrcovat zvířata primárně za účelem získávání kožešin je v 21. století těžko přijatelné. Nemluvě o tom, že podmínky držení naprosto neodpovídají etologii chovaných druhů," řekl poslanec Robin Böhnisch (ČSSD). Podle něj druhy, jako jsou norek americký nebo liška polární, nelze úspěšně domestikovat.

Přes ČR se podle zprávy o bezpečnosti cestuje za Islámským státem

Česko je v současnosti zejména tranzitní zemí pro lidi, kteří usilují o zapojení do aktivit tzv. Islámského státu (IS). Policie zaznamenala několik případů, kdy využili pražské Letiště Václava Havla. V některých případech byly tyto osoby zadrženy a předány k trestnímu stíhání v domovských zemích. V některých případech byl také zjištěn jejich krátkodobý pobyt v Česku. Vyplývá to ze zprávy o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku za rok 2015, kterou má ČTK k dispozici. Dokument zároveň zdůrazňuje, že v zemi nebyl zaznamenán žádný otevřený projev mezinárodního terorismu.

Aktivisté budovu Kliniky neopustili, posun nepřineslo ani jednání

Aktivisté stále odmítají opustit budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově. Smlouva o výpůjčce s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) jim skončila, budovu měli vyklidit do 14:00. Ani odpolední jednání nevedlo k řešení. Úřad trvá na vrácení budovy, aktivisté se o výsledcích jednání chtějí v kolektivu poradit a rozhodnout, jak budou dál postupovat. V úterý se bude situací kolem Kliniky zabývat zastupitelstvo Prahy 3, které svolala opozice. Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) na jednání pozvala ministry financí a vnitra.

Lesy ČR: V českých lesích hrozí velká kůrovcová kalamita

V českých lesích letos hrozí největší kůrovcová kalamita za posledních 20 let. Svým rozsahem by se mohla vyrovnat poslední velké kůrovcové kalamitě z první poloviny 90. let minulého století. Kvůli loňskému pro kůrovce velmi příznivému horkému a suchému počasí lesníci letos očekávají meziročně trojnásobné množství kůrovce. Novinářům to řekl výrobně-technický ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Václav Lidický. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi. Lesy ČR předpokládají, že na boj s kůrovcem letos vydají rekordních více než 130 milionů korun. V rámci Lesů ČR by mělo být položeno přibližně 200.000 lapáků, což jsou předem pokácené stromy pro odchyt a likvidaci kůrovce. Feromonových lapačů kůrovce LČR rozmístí okolo 36.000 kusů. Podle lesníků je pro eliminaci brouka důležité odchytit maximum kůrovců při jejich jarním rojení.

STEM: Podle 37 procent Čechů se stav ekonomiky od loňska zlepšil

Více než třetina obyvatel se domnívá, že česká ekonomika je v lepším stavu, než v jakém byla před rokem. Opačný názor zastává 15 procent lidí a zbytek nepociťuje změnu. Vyplývá to z únorového výzkumu společnosti STEM. Ve výhledu na následujících 12 měsíců mírně převažují optimisté nad pesimisty.

Novým rektorem JČU bude děkan teologické fakulty Tomáš Machula

Novým rektorem Jihočeské univerzity (JČU) se stane dosavadní děkan její Teologické fakulty Tomáš Machula. Od dubna vystřídá Libora Grubhoffera, jenž na funkci nekandidoval. Rektora dnes zvolil akademický senát. Šlo o čtvrtou volbu, ve třech předchozích žádný z tehdejších kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Kromě Machuly o rektorskou funkci usilovala ještě prorektorka JČU Dagmar Škodová Parmová. Rektor soukromé českobudějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií Luboš Pána před volbou svou kandidaturu stáhl.

Se silnějšími populačními ročníky přibývá žáků i v ZUŠ

Silnější populační ročníky znamenají více dětí nejen v základních, ale také v základních uměleckých školách. Loni do 487 ZUŠ chodilo 244.349 dětí, což je o 10.000 více než ve školním roce 2010/2011. Nejobsazenější jsou hudební obory, které v uplynulém školním roce navštěvovaly bezmála dvě třetiny žáků ZUŠ. Následují výtvarné, taneční a literárně-dramatické obory. Na tento unikátní systém uměleckého vzdělávání nedávno upozornila operní pěvkyně Magdalena Kožená, která podpořila ZUŠ založením nadačního fondu. Asi devět z deseti základních uměleckých škol je zřizováno obcí nebo krajem. Rozdělení mezi těmito dvěma zřizovateli je zhruba rovnocenné. Fungují i soukromé ZUŠ, loni jich bylo 47.

České centrum uvádí retrospektivu fotoreportéra Jana Šibíka

Pětadvacet let dokumentování válečných konfliktů a humanitárních katastrof a více než dvě stovky reportážních cest fotografa Jana Šibíka mapuje jeho nová výstava. V galerii Českého centra Praha potrvá pod názvem Světové události Jana Šibíka do 2. dubna. Některé ze snímků budou podle pořadatelů vystaveny poprvé. Po pražské prezentaci se retrospektivní soubor přesune do Berlína, Vatikánu a Istanbulu. Šibík zdokumentoval pád Berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu, ale i uprchlíky v severofrancouzském Calais na cestě do Velké Británie. Zachytil historické okamžiky, dokumentoval války i lidskou bídu. Poslední roky vede Jan Šibík fotografické workshopy v České republice i v zahraničí.

Sport

Lukáš Rosol rozehraje zápas českých tenistů v 1. kole Davisova poháru v Německu. Padesátý hráč světa se v páteční úvodní dvouhře v Hannoveru střetne s Philippem Kohlschreiberem, jejich utkání začne ve 13:00. K druhé dvouhře posléze nastoupí česká jednička Tomáš Berdych s mladým Alexanderem Zverevem. O pořadí zápasů rozhodl los.

Smíšená štafeta českých biatlonistů titul mistrů světa neobhájila, po střeleckých chybách Veroniky Vítkové na prvním úseku obsadila šesté místo. Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr i Michal Krčmář na střelnici neměli ani jednu opravu. Úvodní závod šampionátu v Oslu vyhráli Francouzi, které dovedl do cíle na prvním místě vedoucí muž Světového poháru Martin Fourcade.

Neslyšící lyžařka Tereza Kmochová je nejlepším handicapovaným sportovcem uplynulého roku. Anketu Českého paralympijského výboru ovládla stejně jako před dvěma lety. Pětadvacetiletá lyžařka získala 430 bodů a porazila o 95 bodů neslyšícího snowboardcrossaře Tomáše Pazderu. Třetí skončil lukostřelec David Drahonínský (270).

Počasí v pátek

Oblačno až zataženo. Teploty 4 až 6 stupňů Celsia.