Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Omezení podnikatelů by podle Babiše mohlo mít dopady na koalici

Pokud hlasy koalice projde návrh, který má omezit účast velkých podnikatelů ve vládě, je podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše otázka, jestli má současná koalice další smysl. Návrh podle Babiše, který je vlastníkem skupiny Agrofert, nic neřeší. Stávající stav je podle něj nejtransparentnější, protože prý není ani minuty, kdy by ho někdo nekontroloval. Vicepremiér to napsal ČTK. Sněmovna má tento týden ve třetím čtení rozhodovat o zákonu o veřejných zakázkách. Opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09) přitom přišel s pozměňujícím návrhem, aby se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády. To by se dotklo i Babiše. Pozměňovací návrh jsou připraveni podpořit koaliční lidovci, o podpoře hovoří i sociální demokraté. To u Babiše vzbuzuje nevoli. "Pokud tenhle zákon projde s hlasy členu vládní koalice, tak je otázka, jestli má tahle koalice dál smysl, protože na začátku to nevadilo ani socialistům ani lidovcům. Co je ale nejdůležitější, moji voliči to věděli a zvolili mě," napsal také ministr financí. Situaci prý bude řešit, až skutečně nastane.

Regulace hazardu míří ve Sněmovně k závěrečnému schvalování

Sněmovna poslala do závěrečného schvalování trojici vládních návrhů zákonů, které mají od příštího roku nově regulovat hazard. Poslanci by je mohli schvalovat ještě v březnu, předtím ale posoudí vznesené pozměňovací návrhy rozpočtový výbor. První z předloh je návrh zákona o hazardních hrách, druhá upravuje zdanění a třetí mění platné zákony. Poslanci k nim přednesli několik desítek pozměňovacích návrhů.

Vitásková: ERÚ přepracuje návrh na nové tarify elektřiny

Nové tarify elektřiny od roku 2017 platit nebudou, Energetický regulační úřad (ERÚ) jejich navrhovanou strukturu přepracuje. Novinářům to dnes řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Dodala, že je možné, že nový návrh nebude tolik postavený na velikosti jističe, jako dosud. Panovaly totiž obavy, že nové tarify například zvýší platby za elektřinu chatařů a chalupářů, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou.

Přebytek rozpočtu ke konci února klesl na 28 miliard Kč

Přebytek státního rozpočtu ke konci února klesl na 27,7 miliardy z lednových 45,9 miliardy korun. Loni v únoru byl přebytek rozpočtu 22,6 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.

ČSÚ: Příjmy z cestovního ruchu vzrostly v roce 2014 na 238 mld.Kč

Příjmy Česka z cestovního ruchu vzrostly v roce 2014 na 238 miliard Kč, meziročně o 1,5 procenta více. Útraty zahraničních návštěvníků v tuzemsku činily 144 miliard Kč (61 procent), zbývající dvě pětiny generovali tuzemští návštěvníci (94 miliard korun). V tiskové zprávě to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Průměrný výdaj zahraničního návštěvníka byl 4880 Kč, domácí turisté utratili 1230 Kč. "Naši občané totiž častěji podnikají jednodenní výlety. A v úvahu musíme vzít i chataření a chalupaření, což je české specifikum trávení volného času," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Přívaly sněhu přidělaly práci silničářům, hasičům a energetikům

Těžký mokrý sníh způsobil v noci a nad ránem komplikace na řadě silnic a železničních tratí v Česku. Se spadlými stromy a větvemi se museli vypořádávat silničáři a hasiči zejména ve středních Čechách a v Praze, některé úseky silnic byly proto uzavřené. Problémy řeší také energetici. V okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ museli kvůli velkému množství poruch na vedení vyhlásit kalamitní stav. V pražské zoo sníh protrhl síť voliéry a osvobodil 18 vzácných ibisů skalních. Bez proudu jsou podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové tisíce domácností. Energetici kolem 15:00 stále evidovali pět desítek poruch na vysokém napětí způsobených tím, že na elektrické vedení spadly sněhem přetížené stromy a větve. Vydatné sněžení se v průběhu úterka přesunulo na Moravu.

Loni na železnici zemřelo 234 lidí, o 44 méně než o rok dřív

Loni na železnici zahynulo celkem 234 osob, což je o 44 méně než v roce 2014. Více než dvě stovky lidí, které při srážkách s vlakem zahynuly, se přitom rozhodly spáchat sebevraždu. Výrazně minulý rok vzrostly škody způsobené při železničních nehodách. Dosáhly téměř 529 milionů korun, což je víc než dvojnásobek oproti předchozímu roku. ČTK o tom informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Tesař. Nárůst škod zapříčinila především červencová srážka pendolina s nákladním autem na přejezdu ve Studénce, která byla hned v několika ohledech nejtragičtější událostí loňského roku. Při nehodě tři cestující zemřeli, dvě desítky lidí utrpěly zranění. Hmotná škoda podle SŽDC přesáhla 157 milionů korun, což byla téměř třetina z celkových škod za loňský rok. Oprava poničeného pendolina bude České dráhy stát 210 milionů korun.

Sucho v Moravskoslezském kraji skončilo, nádrže se plní

Období zhruba osmiměsíčního sucha, které bylo v Moravskoslezském kraji nejhorší za posledních přibližně sto let, skončilo. Naplněnost nádrží se začíná vracet k normálu. Novinářům to řekl technický ředitel státního podniku Povodí Odry Petr Březina. Podle Březiny Povodí Odry po celou dobu sucha usilovalo především o to, aby jeho dopady na obyvatele či podniky v regionu byly minimální. "To si myslím, že se povedlo i přesto, že to sucho lze nazvat suchem stoletým. Při snižování objemu vody v nádržích bylo třeba přijmout mnoho opatření, která spočívala třeba v přesunu odběru vody, bylo třeba přijmout opatření ve vodárenském systému, kdy se přečerpávalo velké množství vody ze západních nádrží Kružberku a Slezské Harty až do spotřebišť nádrží beskydských, tedy Šancí a Morávky. Přibližně půl milionu obyvatel tak tady pilo jinou vodu," připomněl Březina.

Státní památky letos ukáží stopy Karla IV., centrem je Karlštejn

Nadcházející návštěvnická sezona, která začne o Velikonocích, bude na státních hradech a zámcích v duchu rodu Lucemburků. Národní památkový ústav (NPÚ) se tak připojuje k oslavám 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV. "Středobodem oslav bude hrad Karlštejn, rádi bychom ale výročí zviditelnili i na jiných památkách, které máme ve své správě a které mají vazbu ke Karlu IV.," řekla novinářům ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Vstupné se v nové sezoně na památkách NPÚ nebude zdražovat a novinkou je zrušení zákazu fotografování na těchto památkách. Podle ředitelky může být umístění snímků na sociálních sítích pro NPÚ reklamou; podotkla také, že fotografování v době mobilních telefonů nelze uhlídat. Stále ale platí zákaz fotografování s bleskem, stativem a selfie tyčkami. Hlavní událostí na Karlštejně bude výstava Karlštejnský poklad. Představí od 7. května soubor téměř 400 předmětů z doby Karla IV., které vypovídají o kultuře a životním stylu Karlova dvora. Podle památkářů unikátní soubor světového významu byl asi za husitských válek ukryt v karlštejnských zdech. Poklad nalezli až dělníci na konci 19. století při rekonstrukci hradu. Doputoval do sbírek továrníka Jindřicha Waldese a po likvidaci soukromého majetku komunisty do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

O titul Magnesia Litera soutěží 24 knih, hlasovat mohou i čtenáři

Naději získat ocenění v rámci knižních cen Magnesia Litera má 24 knih a šest blogů. Je mezi nimi také zatím poslední laureátka Nobelovy ceny Světlana Alexijevičová se svou oceněnou knihou Doba z druhé ruky s podtitulem Konec rudého člověka. V každé ze sedmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Protože i nominovaným titulům se dostává větší pozornosti knihkupců, a tedy i čtenářů, chtějí tak organizátoři cen více propagovat kvalitní českou beletrii. Vedle odborníků, kteří vybírají vítěze, mohou o svou knihu hlasovat i čtenáři. Vybírat mohou cokoli z původní české prózy, poezie a knih pro děti - i mimo soutěž. Autoři nominovaní v těchto kategoriích budou v březnu číst ze svých knih v Knihovně Václava Havla a pořadatelé také budou přes knihkupce distribuovat brožurky s informacemi o nominovaných titulech.

Letos jsou v kategorii próza nominovaní Anna Bolavá (Do tmy), Pavel Bušta (Sigmundovy můry), Daniela Hodrová (Točité věty), Iva Pekárková (Pečená zebra), Daniel Petr (Straka na šibenici), David Zábranský (Martin Juhás čili Československo). Pekárková má nominaci také se svým blogem na iDnes.

Lenka Dusilová se zpožděním oslaví na koncertech 40. narozeniny

Součástí turné Lenky Dusilové budou tři narozeninové koncerty, které se pod názvem Oslava života uskuteční na přelomu března a dubna v Ostravě, Brně a Praze. Jedna z nejuznávanějších českých zpěvaček si na nich připomene své 40. narozeniny, které připadly na 28. prosince.

Umělci Červená, Fenič a Kolíbal převzali čestná občanství Prahy

Operní pěvkyně Soňa Červená, filmař František "Fero" Fenič a sochař Stanislav Kolíbal převzali na Staroměstské radnici čestná občanství Prahy. Za pianistu Ivana Moravce ocenění převzala jeho dcera. Primátorka Adriana Krnáčová také předala stříbrné medaile hlavního města Prahy dirigentu Jiřímu Koutovi a dramatiku Ladislavu Smočkovi.

Výstava v Kuala Lumpuru představuje české hrady a zámky

Putovní výstavu o českých hradech a zámcích otevřelo v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur Národní muzeum v Praze. Výstava vznikla ve spolupráci s tamním velvyslanectvím a Národním památkovým ústavem za podpory českého ministerstva kultury. ČTK o tom dnes informovala Kristina Kvapilová z Národního muzea. "Jde o unikátní projekt, kterým Národní muzeum seznamuje nejenom s českou historií, ale také prezentuje Českou republiku jako zajímavou turistickou destinaci," řekla. Výstava byla v minulosti představena v Indii, Bhútánu, Nepálu a Afghánistánu. Návštěvníci Národního muzea Malajsie se budou moci seznámit s krásami Česka do 31. března, výstava pak poputuje do dalších muzeí jihovýchodní Asie.

Počasí ve středu

Oblačno až zataženo, místy občasný déšť. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.