Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČR poskytne Makedonii technické vybavení pro lepší ostrahu hranic

Česko poskytne makedonské policii technické vybavení pro lepší střežení makedonsko-řecké hranice, přes kterou do Evropy proudí běženci. Poslat by mohlo radary či přístroje pro noční vidění. Vláda už schválila částku 20 milionů korun na nákup vozidel. Také čeští policisté zůstanou v pohraniční oblasti Makedonie déle. Jejich mise neskončí v polovině března, ale potrvá zatím do konce dubna. Novinářům to dnes v záchytném táboře Vinojug na makedonsko-řecké hranici řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Makedonská strana předala Česku seznam věcí, které by pomohly jejím policistům migrační proud na hranici zvládat. Pokud podle Chovance "selže dohoda EU s Tureckem" a nepodaří se výrazně snížit počet lidí, kteří míří z Turecka do Řecka, stane se Makedonie "nárazníkovým pásmem". Země visegrádské skupiny (V4) se už dohodly, že by Makedonii i další státy na Balkáně podpořily.

Horničtí odboráři rozšířili stávkovou pohotovost na celé OKD

Horničtí odboráři rozhodli, že stávkovou pohotovost rozšíří z Dolu Paskov na celou těžební společnost OKD, a to na neomezenou dobu. Důvodem je nejasná situace v OKD. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík to řekl České televizi. "Rozšíření stávkové pohotovosti na všechny doly v OKD rozhodně není pozitivním impulsem nejenom vůči našim novým vlastníkům, ale už vůbec ne vůči našim zákazníkům a dodavatelům," řekl ČTK mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Vedení společnosti podle něj navrhlo odborářům pravidelné schůzky.

Vládní zmocněnec Jiří Cienciala řekl, že vyhlášení stávkové pohotovosti je logickým vyústěním situace. "Zaměstnanci mají obavy o svou budoucnost. Jak na sněmu zaznělo, chtějí konečně vědět, jak, kdy a jaké změny je čekají," řekl Cienciala. Zřejmě již v letošním roce začne útlum na Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, kde má OKD necelých 1700 kmenových zaměstnanců. Odbory žádají také schválení sociálního programu pro propouštěné horníky. OKD má existenční problémy, těžba je pro firmu kvůli klesajícím cenám uhlí ztrátová i přes zavádění úsporných opatření.

CzechInvest loni zprostředkoval investice za 45 miliard Kč

Státní agentura CzechInvest loni zprostředkovala v Česku 106 nových investičních projektů v hodnotě téměř 45 miliard korun. Je to téměř o polovinu meziročně méně. Díky investicím má vzniknout 14.040 nových pracovních míst, z toho 2500 v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti - Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Výrazně přibylo investorů, kteří nežádají o státní pobídky. Tuzemské firmy loni investovaly v 28 případech, zahraniční pak v 78. V případě zahraničních investorů dosáhla výše investic 37 miliard korun. Největší objem investic pochází z USA, Německa a Tchaj-wanu. Nové investice nejčastěji mířily do Ústeckého kraje, Prahy a Středočeského kraje.

Praha si udržela své místo devátého nejbohatšího regionu EU

Praha si také v roce 2014 udržela své postavení devátého nejbohatšího regionu v Evropské unii. Plyne to z údajů, které nabídl statistický úřad Eurostat. Nejbohatším je nadále vnitřní Londýn, následovaný Lucemburskem a Bruselem. Před Prahou se jako šestý umístil i Bratislavský kraj, například Vídeň či Stockholm jsou ale v tabulce až za českou metropolí. Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele Prahy dosahoval v roce 2014 podle statistiky 173 procent průměru EU, přesně stejně jako v roce 2013. Praha už ovšem zažila i lepší umístění: v roce 2010 byla osmým, v roce 2009 sedmým a v roce 2008 dokonce šestým nejbohatším regionem EU.

Odbory chtějí desetiprocentní růst platů pro pracovníky v kultuře

Odbory požadují minimálně desetiprocentní navýšení platů státních zaměstnanců v kultuře. Po jednání s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) to dnes řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6500, jsou i po nedávném čtyřprocentním navýšení stále zhruba 2500 Kč pod celostátním průměrem. Ministr připomněl, že pro letošní rok dostal resort 100 milionů korun navíc právě na platy zaměstnanců příspěvkových organizací.

Podle Hermana činil v roce 2014 průměrný plat v příspěvkových organizacích v kultuře 22.081 korun, loni 23.761 korun. Průměrná mzda v ČR ve třetím čtvrtletí minulého roku činila 26.072 korun. "Panuje mezi námi naprostá shoda v tom, že platová stabilizace patří mezi priority roku 2017. Stále se platy v resortu nevyvíjejí tak, jak si pracovníci zaslouží," řekl Herman. Většina z více než 6000 těchto lidí má vysokoškolské vzdělání a jsou podle něj "trestaní" za věrnost a dobrou práci. Platy jsou podle Středuly v některých organizacích tak nízké, že lidé by kvůli jejich výši dosáhli na sociální dávky. Uvedl příklad Západočeského symfonického orchestru, kde čistý příjem jeho zaměstnance činí 9500 korun. "Chodí pracovat, přesto je pod hranicí schopnosti přežít z měsíce na měsíc," řekl odborový předák.

Expertka: Učitelé nevěří státu, že jim zajistí podporu na inkluzi

Obavy učitelů z inkluze plynou z nedostatečného vysvětlení, co přesně se bude dít a jakou pomoc dostanou, uvedla na dnešní tiskové konferenci Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Pedagogové podle ní nedůvěřují tomu, že jim stát podporu poskytne. Hlavní změnou, kterou novela školského zákona přinese, je financování podpory pro handicapované nebo znevýhodněné děti přímo ze státního rozpočtu, shodli se aktéři tiskové konference pořádané Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělávání. Odmítli obavy z toho, že by se rušily jakékoliv školy a děti byly nuceny odcházet ze speciálních škol. Připomněli, že už teď se většina dětí s handicapem v běžných školách vzdělává. Navzdory informační kampani ministerstva stále silně znějí hlasy proti přijatým změnám. Inkluzi kritizoval také prezident Miloš Zeman, který před rokem novelu podepsal. V anketě deníku Mladá fronta Dnes se proti ní vyjádřilo více než 90 procent učitelů základních a středních škol.

Zeman se dohodl se Zaorálkem na podobě návrhu smlouvy s Norskem

Prezident Miloš Zeman se dohodl s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) na znění návrhu prezidentské smlouvy mezi Českou republikou a Norskem ve věci vydávání dětí. Řekl to dnes při návštěvě Libereckého kraje. Nová verze dohody odstraňuje nedostatky, které měla první verze, uvedl. K ní měli právníci ministerstva zásadní výhrady, mluvili o rozporu s mezinárodními smlouvami a zásadami mezinárodního práva. Zeman přišel s prvním návrhem smlouvy v lednu v reakci na několik případů, kdy norské úřady odebraly děti s českým občanstvím rodičům. Jednání s Norskem podle něj budou dlouhá a komplikovaná.

HN: Část médií hrozí O2 odvetou za blokování internetové reklamy

V případě, že telekomunikační společnost O2 začne blokovat on-line reklamu, je část významných zpravodajských a zábavních webů připravena odstřihnout zákazníky operátora od svého obsahu. Informují o tom Hospodářské noviny. Opatření by se dotklo více než třetiny české populace. Společnost O2 Czech Republic, patřící finanční skupině PPF, blokování internetové reklamy pro své zákazníky zatím jen zvažuje. "Pokud se pro ni rozhodneme, bude volitelná a dostupná zdarma. Obsah nijak cenzurovat určitě nebudeme," řekla ČTK mluvčí operátora Lucie Pecháčková.

Proti možnosti odstranění reklamy z webů se staví významné mediální společnosti jako jsou vydavatelství Mafra, Economia a Czech News Center nebo provozovatel portálu Seznam.cz. Zákazníci O2 by tak mohli ztratit přístup například na zpravodajské servery iDnes.cz, IHNED.cz či Blesk.cz. Vedení velkých mediálních domů proto podle Hospodářských novin odmítlo přijít na schůzku, na které jim O2 chtělo představit plán, jak místo spoléhání na reklamu urychlit zpoplatňování on-line obsahu.

Bramboráři do léta vypracují plán, jak zastavit propad produkce

Agrární komora s Českým bramborářským svazem vypracují tzv. Bílou knihu, která by měla obsahovat doporučení pro ministerstvo zemědělství, jak zvýšit produkci brambor v Česku. Na tiskové konferenci to řekl předseda svazu Milan Chlan. Pěstitelé si přejí zavedení marketingového fondu pro podporu české produkce či větší podporu při rekonstrukci závlahové soustavy. Loni se kvůli suchu propadla úroda brambor v Česku o více než čtvrtinu. Brambory se pěstovaly na 28.694 hektarech, což bylo meziročně o 4,5 procenta méně. Mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán připomněl, že ministerstvo dává ve formě dotací 85 milionů korun na brambory k výrobě škrobu a 50 milionů korun na konzumní brambory. Dále loni vydalo na ozdravování polních plodin 122 milionů Kč.

Podle Chlana by marketingový fond, kam by stát přispíval polovinou peněz, měl přesvědčovat spotřebitele o kvalitách českých brambor. Například v Rakousku je podle komory na takový fond ročně vynaloženo v přepočtu 1,35 miliardy korun. I proto prý Rakušané zkonzumují 90 procent domácí produkce. Ministerstvo se snaží, aby se fond rozjel co nejdříve. Nyní s oborovými organizacemi vyjednává o jeho podobě.

Praha Libeňský most nezbourá, ale opraví, rozhodli zastupitelé

Praha zrekonstruuje Libeňský most, opraven bude ve své současné podobě. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Most je v dezolátním stavu a Praha zvažovala jeho zbourání. Na mostě je omezena doprava. Opravu schválili zastupitelé v rámci jednání o petici občanů na jeho záchranu. Kdy přesně a za kolik bude most opraven, zatím není jasné. Most, který spojuje Holešovice a Libeň, vychází z návrhu slavného architekta Pavla Janáka. Podle posudků Technické správy komunikací je Libeňský most v nejhorším stavu ze všech pražských mostů. Od roku 1928, kdy byl uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce.

Žižkovské sociální centrum Klinika podpořila třicítka spisovatelů

Třicítka spisovatelů vyjádřila podporu autonomnímu sociálnímu centru Klinika, které by mělo příští středu opustit objekt na pražském Žižkově. Ve společném prohlášení uvedli, že nerozumí neochotě úřadů umožnit další fungování Kliniky, která se podle nich za jediný rok dokázala stát nejen sociálním, ale i kulturním centrem. Text nazvaný Spisovatelé pro Kliniku, který podepsali mimo jiné Ivan Binar, Tereza Brdečková, Jan Burian, Radka Denemarková, Jiří Dědeček, Jaroslav Rudiš a Jáchym Topol, ČTK poskytl další z jeho signatářů, šéfredaktor literárního obtýdeníku Tvar Adam Borzič. Spisovatelé poukázali na to, že Klinika na dobrovolnické úrovni pomáhá například při sběru oblečení pro uprchlíky, má centrum pro předškolní děti a centrum výuky jazyků a v jejích prostorách se pořádají výstavy, koncerty, autorská čtení a odborné diskuse.

Inspekce dala Národnímu parku Šumava pokutu za kácení u Smrčiny

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila šumavskému národnímu parku pokutu 100.000 korun za loňské kácení kůrovcových stromů u Horní Plané na Českokrumlovsku. Loňská těžba podle inspekce rušila hnízdění tetřeva a vyvádění jeho mláďat. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes ČTK řekl, že šumavský park musel zasahovat, aby neporušil mezinárodní smlouvu uzavřenou s rakouskou stranou. "My vůči Rakousku garantujeme, že nepřipustíme, aby se případná kůrovcová kalamita dostala na jejich území. Takže se ukazuje, že bude nutná změna legislativy, jinak se dostáváme do zacyklovaného stavu, kdy musíme vždycky nějak zasáhnout a něco porušíme," uvedl dnes Brabec.

Provoz letecké záchranky státem by podle hejtmanů stál miliardy

Hejtmani si dokážou představit, že by leteckou záchrannou službu do budoucna zajišťovala armáda a policie, ale ne od začátku příštího roku. Vláda by podle nich v tom případě měla definovat přechodné období, v němž pořídí techniku a nutné komunikační systémy, vycvičí posádky a vyřeší všechny otázky spojené s praktickým provozem letecké záchranky. Nová technika a stavební úpravy letišť, heliportů a komunikačních systémů však budou stát miliardy korun. Na jednání Rady Asociace krajů ČR ve Valči na Třebíčsku to dnes řekl předseda asociace a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Vláda zvažuje vypsání tendru na nového provozovatele letecké záchranné služby od příštího roku. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) hovořil i o tom, že nejlepší by bylo, kdyby celou leteckou záchranku zajišťoval stát.

Vědci: Biologickou léčbu nádorů ledvin lze na čas vysadit

Čeští vědci zjistili, že při biologické léčbě nádorů ledvin lze léky bez následků pro pacienta na čas vysadit. Omezením vedlejších nepříznivých účinků se zlepší kvalita života pacienta a zdravotnictví ušetří. O objevu informoval ČTK hlavní řešitel projektu přednosta onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Tomáš Büchler. Závěry studie zveřejnil časopis European Urology. Česko zaujímá první místo na světě ve výskytu zhoubného nádoru ledvin i v úmrtnosti na něj. Ročně je tato rakovina zjištěna u více než 3000 lidí.

Vědci vycházeli z anonymizovaných dat o více než 2800 pacientech dlouhodobě léčených pro zhoubný ledvinový nádor s metastázami. Zjistili, že zhruba u stovky nemocných nádor úplně vymizel, z toho polovina byla ve skupině pacientů, kteří léčbu přerušili. Průměrná přestávka přesáhla dva roky. Nyní vědci jednají o optimální léčbě pacientů, pokud by se jim nemoc vrátila. "Naším cílem je vyjednat opětovnou úhradu léku, který tak dobře zabral na počátku léčby, a to je zatím problém," shrnul Büchler.

Pro pacienty se vzácným onemocněním je ve vývoji 450 léků

Pro pacienty se vzácným onemocněním je ve vývoji 450 nových léků. Vzácné onemocnění je takové, jímž trpí pět z 10.000 lidí. Existuje zhruba 7000 těchto chorob, jednotlivou chorobou trpí desítky, maximálně stovky lidí. Většina pacientů není diagnostikovaná, v ČR je odhadem 20.000 až 800.000 pacientů, tři čtvrtiny jsou děti. Naděje na vyléčení je malá, na 95 procent vzácných onemocnění není účinný lék, řekl ČTK výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Světový den vzácných onemocnění 29. února připomene veřejnosti problémy pacientů. Mezi vzácné nemoci se řadí například tzv. nemoc motýlích křídel či svalová atrofie. Čtyři pětiny z 505 dotázaných, kteří se účastnili letošního průzkumu STEM/MARK, soudí, že lidem trpícím vzácnou nemocí se nedostává stejné péče, jakou mají pacienti s jinými chorobami.

Zemřel historik a někdejší mluvčí Charty 77 Miloš Hájek

V Praze ve věku 94 let zemřel historik, účastník protinacistického odboje a jeden z mluvčích Charty 77 Miloš Hájek. ČTK o tom informoval jeho syn Radko Hájek. Život Miloše Hájka mapuje pohnuté dějiny českých zemí ve 20. století. Za protektorátu pracoval v ilegálních skupinách, které obstarávaly pronásledovaným Židům falešné doklady nebo úkryty. V srpnu 1944 ho zatklo gestapo a v březnu 1945 byl odsouzen k trestu smrti. Dočkal se ale Pražského povstání. Je nositelem izraelského čestného titulu Spravedlivý mezi národy za záchranu židovských životů před holokaustem.

Hájek byl jako člen komunistické strany od roku 1956 v permanentní opozici proti stranickému vedení. Patřil mezi reformisty v roce 1968, za normalizace byl vyloučen ze strany, ztratil zaměstnání. Jako účastník odboje ale mohl odejít do důchodu. Věnoval se pak vědecké práci, publikovat už ale nemohl, jeho studie vycházely pouze v samizdatu či v zahraničí. Hájek podepsal Chartu 77 a v roce 1988 se stal jejím mluvčím. Zúčastnil se legendární snídaně francouzského prezidenta Françoise Mitterranda s osmi představiteli disentu v čele s Václavem Havlem 9. prosince 1988. Jako historik se zabýval nejnovějšími dějinami. Velkou pozornost vzbudila v roce 1987 samizdatová kniha Křižovatky 20. století, která přinášela objektivní výklad nejdůležitějších československých a evropských dějin 20. století. Autory byli nezávislí historici Milan Otáhal, Vojtěch Mencl a právě Miloš Hájek.

Ve věku 93 let zemřela Bernadetta Kinská z Vchynic a Tetova

Ve věku 93 let zemřela 14. února po krátké a těžké nemoci Bernadetta Kinská z Vchynic a Tetova. Smuteční requiem se uskuteční v sobotu 27. února ve farním kostele v Kostelci nad Orlicí. ČTK to zjistila na webu zámku v Kostelci nad Orlicí, který rod Kinských vlastní. Bernadetta Kinská si vzala potomka starého šlechtického rodu Josefa Kinského v roce 1947, společně žili u Ilavy na Slovensku, kde Josef Kinský řídil rodinný podnik na výrobu zinkové běloby. V říjnu 1949 byl Kinský zatčen a obviněn ze sabotérství a Bernadetta musela s malým synem Františkem opustit Slovensko. Kinský byl později odsouzen, pracoval a uranových dolech. V roce 1992 byl rodině Kinských vrácen rodový majetek v Kostelci nad Orlicí, v roce 2003 předal Josef Kinský majetek synovi Františku Kinskému, který je nyní starostou Kostelce nad Orlicí a krajským zastupitelem.

Muzeum hudby vystaví znovuobjevenou skladbu Mozarta a Salieriho

Originál skladby, jejíž části zkomponovali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri a kterou odborníci dlouho považovali za ztracenou, si mohou ode dneška zájemci prohlédnout v Českém muzeu hudby. V jeho fondech vzácný tisk nedávno objevil německý badatel. V muzeu v Karmelitské ulici v Praze bude záznam skladby a libreto od básníka Lorenza Da Ponteho vystaveno do 11. března. Na skladbě s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia s Mozartem a Salierim pracoval ještě další skladatel, o němž odborníci vědí jen to, že se jmenoval Cornetti. Dílo vzniklo k oslavě zpěvačky, která interpretovala díla obou slavných skladatelů.

Evangelická církev připomíná 600 let od smrti Jeronýma Pražského

Připomenout, že rok po upálení Jana Husa na kostnickém koncilu zemřel stejně mučednickou smrtí také jeho mladší kolega a přítel Jeroným Pražský, má projekt českobratrské církve. V dubnu 1415 i přes varování přijel Jeroným, filozof a náboženský myslitel, do Kostnice. "Po uvěznění a trýznivém mučení své názory odvolal. Ve znovuobnoveném procesu se přiznal k Husovým a Viklefovým myšlenkám. Byl odsouzen církevním koncilem a 30. května upálen na stejném místě jako Hus," řekl Pavel Keřkovský, vyučující na Evangelické teologické fakultě UK. Tento významný aktivista českého středověku stojí v Husově stínu, i když podle organizátorů z Českobratrské církve evangelické jde o osobnost možná dokonce významnější. Byli věrnými přáteli, ale měli rozdílné povahy. Hus zřejmě až do svého pronásledování neopouštěl Prahu, Jeroným často cestoval, v roce 1403 se vypravil do Palestiny a Jeruzaléma. Hus byl vlivný, avšak umírněný reformátor, Jeroným byl vášnivý až provokativní diskutér i bouřlivák.

Noc reklamožroutů zaplní dnes večer pražské kino Lucerna

Přehlídka nejlepších reklam z loňského roku Noc reklamožroutů se dnes večer uskuteční v pražském kině Lucerna. Pětihodinová show příchozím nabídne přes tři stovky reklamních spotů z desítek zemí. Konala se už v Brně a Zlíně, uvidí ji i zájemci v dalších městech. Dramaturgové si dávají záležet, aby se do výběru dostaly zábavné kousky i vážnější snímky. Zajímají je rozdíly mezi velkorozpočtovými reklamami a videi, u kterých dokázali tvůrci vytěžit hodně z mála. Vedle autorských reklam z USA nebo Německa diváky čekají i snímky z Toga, Senegalu, Spojených arabských emirátů nebo Hongkongu. Ukážou, jak do propagace přirozeně vstupují prvky typické pro kulturu určité země.

Muzeum v Přerově chystá projekt mapující koupelny prababiček

Muzeum Komenského v Přerově chystá velký výstavní projekt mapující historii koupelen a ložnic. Zaměří se na období přelomu 19. a 20. století, kdy se zaváděla kanalizační a vodovodní síť. Celosezónní expozice s názvem Z koupelen a ložnic… aneb O čem se nemluví se otevře 23. března a potrvá až do začátku října. Snahou autorů je zachytit období, které přineslo radikální změny v životě obyvatel města. "Cílem výstavy je seznámit návštěvníky s přelomovým obdobím, kdy se v Přerově zaváděla kanalizace a zároveň jim připomenout, že i takové samozřejmé věci jako splachovací záchod či vana nebylo samozřejmostí ještě pro naše praprababičky," uvedl kurátor výstavy Kamil Lukeš. Lidé budou moci také zjistit, jaké spodní prádlo, kosmetika nebo sanitární keramika se v této době používala. Poodhalí také tajemství domovní pavlače.

Sport

Fotbalisté Sparty vyhráli v odvetě 2. kola Evropské ligy v Krasnodaru 3:0 a poprvé v historii klubu postoupili do osmifinále. Za hosty, kteří před týdnem doma zvítězili 1:0, se prosadili Lukáš Mareček, Martin Frýdek a Kehinde Fatai. Sparta prodloužila sérii neporazitelnosti v aktuálním ročníku Evropské ligy na deset zápasů. Do osmifinále soutěže postoupila na třetí pokus, když v roce 2011 vypadla ve 2. kole s Liverpoolem a dva roky nato s pozdějším vítězem Chelsea. Fotbalisté Sparty v osmifinále Evropské ligy vyzvou Lazio Řím. První zápas se bude hrát 10. března v Praze na Letné, odveta o týden později. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu.

Sdruženář Tomáš Portyk se stal juniorským mistrem světa. Další český reprezentant Lukáš Daněk skončil na šampionátu v rumunském Rašnově čtvrtý. Běžkyně na lyžích Petra Nováková po úterním bronzu v závodu na 10 km klasickou technikou v kategorii do 23 let další medaili nepřidala, na volné desítce skončila pátá.

Počasí

Většinou polojasno, během dne přechodně oblačno. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.