Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

V Česku jsou první dva případy viru zika, těhotná mezi nimi není

V Česku se objevily první dva případy viru zika. Jde o muže a ženu, kteří se zhruba před dvěma týdny vrátili z dovolené v rizikové oblasti. Muž pobýval na Martiniku, žena v Dominikánské republice. Žena není těhotná, takže nehrozí nebezpečí pro plod. Oba měli chřipkové příznaky a vyrážku, léčí se ambulantně. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) to dnes řekl novinářům. Zdůraznil, že nejde o šíření infekce v Česku. Virus se spojuje s narozením dětí s malými hlavami a málo vyvinutým mozkem v Latinské Americe. Virus přenáší komár, který v Česku nežije. Nemoc se podobá chřipce, lék na ni není. Mezi lidmi se šíří zřejmě z matky na plod, možná i pohlavním stykem. Nemocné není nutno izolovat v bioboxech, pokud nemají komplikace, stačí jim léčba tlumící obtíže. Ministr připomněl, že tento virus je nebezpečný pouze v těhotenství.

Ministři vnitra EU jednali dnes v Bruselu ve vyhrocené atmosféře

Ve velmi vyhrocené atmosféře dnes ministři vnitra zemí Evropské unie jednali v Bruselu o nejnovějším vývoji migrační krize. Zástupci Česka a Slovenska Milan Chovanec a Robert Kaliňák se před novináři zmínili především o tvrdé výměně názorů s řeckým ministrem pro imigrační politiku Giannisem Mouzalasem. Země Visegrádské skupiny, kromě Slovenska a Česka také Maďarsko a Polsko, už několik týdnů hovoří o potřebě "Plánu B", který má zahrnovat především posílení ochrany makedonské hranice na sever od Řecka. Aténám se podobná hrozba nelíbí. Ministr Chovanec musel podle svých slov řeckému kolegovi připomenout finanční i materiální pomoc, které se z ČR jeho zemi dostalo. Zároveň jej požádal, aby se neopakovala jeho vyjádření z poslední doby na adresu středoevropských států.

S evropskými databázemi mají být v budoucnu porovnávány údaje všech osob, které překračují vnější hranici schengenského prostoru, včetně dat občanů zemí EU. Na opatření, které má pomoci v boji s terorismem, se v Bruselu shodli ministři vnitra evropské osmadvacítky. Cílem v prosinci navržené změny je snazší odhalování takzvaných "zahraničních bojovníků", tedy lidí s unijními pasy, kteří se do Evropy vrací poté, co absolvovali výcvik v teroristických táborech či třeba bojovali v některém krizovém regionu. Podle nedávného vyjádření šéfa Europolu může být takových osob nyní v unii až 5000.

Klaus: Evropě chybí rezolutní slovo k migraci, váhá a věci neřeší

Evropa v otázkách migrační krize váhá, nereaguje a věci neřeší, řekl dnes novinářům v Brně bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj chybí v Evropě rezolutní slovo k dnešní migraci. V pohledu na migraci se shodl s hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD), se kterým se v Brně setkal na krajském úřadě. Podle Haška selhávají evropské elity a řešení migrační krize nezvládají. Podle Klause nechává Evropa celou krizi běžet samospádem. Hašek připomněl, že do České republiky od loňska přišlo za rok asi 3500 migrantů. "Když jsme to zmiňovali kolegům z Dolního Rakouska, ptali se nás bez jakékoliv ironie, za který den to bylo. Číslo je přitom za celý rok, ale Rakušané nemají to štěstí. Migrantů je tam 100.000, samo sousední Dolní Rakousko musí tento problém řešit a řeší to z úrovně zemského hejtmana," řekl Hašek s tím, že chce zajistit bezpečnost na jižní Moravě.

Premiér Sobotka: Úvahy o vystoupení z EU jsou nesmyslné a nebezpečné

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje jakékoliv návrhy na vystoupení České republiky z Evropské unii za nesmyslné, škodlivé a nebezpečné. Členství v unii je podle něj garancí prosperity a bezpečnosti země a potvrzením polistopadového vývoje české společnosti. Kvůli nynějším debatám o vystoupení Británie z EU se tohoto tématu "dříve či později" chopí pravicoví extremisté a nacionalisté v Česku i dalších zemích osmadvacítky, uvedl český premiér. Již v úterý řekl, že pokud by Česká republika přestala být členem EU, vrátila by se do sféry vlivu Ruska, což si rozhodně nepřeje.

Ministr Zaorálek v Indonésii jednal o odstraňování obchodních bariér

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes na návštěvě Indonésie mluvil s tamními nevyššími představiteli a pozval prezidenta Joko Widoda do Prahy. Obchodní vztahy jsou jedním z hlavních témat Zaorálkovy asijské cesty, proto ho doprovází podnikatelské delegace čítající 32 členů. Ekonomická spolupráce s jednou z nejlidnatějších zemí světa by se podle české strany mohla rozšířit například na oblast bezpečnosti a obrany. Další zastávkou po Indonésii bude Barma, kam se ministr Zaorálek přesune v sobotu.

Ministr Pelikán povolil vydání Jabera k trestnímu stíhání do USA

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ve středu povolil vydání Faouziho Jabera z Pobřeží slonoviny k trestnímu stíhání do Spojených států. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Muž je viněn ze zamýšlené spolupráce s teroristy společně s Alím Fajádem a Chálidem Marabím, kteří do USA vydáni nebyli. Spekuluje se o tom, že nevydání Libanonce Fajáda souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu. Jaberovi hrozí v USA až doživotí.

KSČM se hlásí k revolučnímu základu února 1948, lituje deformací

KSČM se hlásí k revolučnímu základu února 1948. Strana to uvedla v prohlášení, v němž dále oceňuje práci budovatelů první formy socialismu, a zároveň lituje tragických deformací a nedostatků. Pohled komunistické strany na události 25. února 1948 se podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše za poslední léta nezměnil. Podle Dolejše nelze pominout, jak historický pokus skončil, nebo to, že došlo k selhání a zneužití moci. "Tento způsob budování moci byl chybný a od těchto věcí se distancujeme," podotkl.

Období komunistické diktatury, které skončilo až na podzim 1989, si vyžádalo tisíce obětí. Z politických důvodů bylo popraveno téměř 250 lidí, přes 200.000 jich bylo odsouzeno k nepodmíněnému trestu. Asi 4500 z nich ve vězeňských zařízeních a pracovních táborech zemřelo. Na 170.000 lidí zemi opustilo, několik stovek lidí bylo při pokusu o překročení hranic usmrceno.

Účastníci pochodu na Hrad varovali před ztrátou paměti

Nedopustit ztrátu historické paměti a nepřipustit návrat komunistů k moci, k tomu vyzývali řečníci na dnešním pietním shromáždění k výročí pochodu studentů na Hrad v únoru 1948. Jejich projevy kontrastovaly s dopoledním prohlášením KSČM, v němž se strana přihlásila "k revolučnímu základu února 1948" a k vytváření nové podoby socialismu. "Drzost komunistické strany a jejích představitelů přesahuje všechny únosné meze. Považuju to za šílenství," řekl k tomu ČTK místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Prohlášení je podle něj důsledkem toho, že se po pádu komunismu v roce 1989 nepovedlo komunistickou stranu zakázat. Éra prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda patří podle Sobotky po nacistické okupaci k nejtemnější kapitole českých dějin.

Volby do Sněmovny by vyhrálo ANO

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 29,2 procenta hlasů. Před druhou ČSSD s 19,7 procenta proti lednu ANO zvýšilo náskok, oznámila dnes agentura STEM. Poslance by podle jejího únorového volebního modelu měli také komunisté, ODS, TOP 09 a lidovci. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které dnes také zveřejnilo volební model, se naopak náskok ANO před sociálními demokraty proti lednu snížil. Podle lednového volebního modelu STEM by si ANO vybralo 26,8 procenta voličů, sociální demokraty 21,7 procenta.

Dienstbier: Služební zákon se na šéfku ERÚ Vitáskovou nevztahuje

Služební zákon se na předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou nevztahuje. Shodla se na tom dnes jednomyslně Legislativní rada vlády. Její stanovisko si vyžádal kabinet. Pokud se s ním ztotožní, Vitásková podle šéfa rady Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nebude muset k 1. březnu funkci opustit. Rada měla za úkol posoudit rozdílné postoje ministerstva vnitra a ministerstva průmyslu a obchodu k pozici předsedy a místopředsedy ERÚ a doporučit vládě další postup. Podle vnitra Vitásková patří pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by pak ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a v pondělí byla nepravomocně odsouzena. Podle ministerstva průmyslu a obchodu ale postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku.

Premiér Sobotka se se saským premiérem shodl na rychlotrati do Drážďan

Premiér Bohuslav Sobotka se dohodl s předsedou vlády německého spolkového státu Sasko Stanislawem Tillichem na podpoře výstavby vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Drážďany. Sobotka to uvedl na svém Twitteru. O rychlotrati jednal s Tillichem také ministr dopravy Dan Ťok. V dubnu obě strany podepíšou základní dokumenty k projektu a zároveň by měla být představena i trasa, kudy by spojení mělo vést, uvedlo v tiskové zprávě české ministerstvo dopravy. Nová trať, na níž by kromě rychlovlaků mohly jezdit i nákladní vlaky, by výrazně ulehčila současnému železničnímu spojení vedenému podél Labe, které je již nyní na maximu své kapacity.

Prezident Zeman přislíbil, že pomůže při jednání o výjimce pro Ještěd

Prezident Miloš Zeman přislíbil, že pomůže při vyjednávání výjimky pro horský hotel a vysílač Ještěd v Liberci. Bez ní není možné žádat o dotaci z Integrovaného operačního programu (IOP) na jeho rekonstrukci. ČTK to po jednání s prezidentem na Ještědu řekl hejtman Martin Půta (STAN). Dotaci podle něj nemůže získat stavba, v níž je hotel nebo restaurace. Ještěd otevřený v roce 1973 je národní kulturní památkou. Hotel a vysílač patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Za unikátní stavbu dostal Karel Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Stavba, kterou vlastní České radiokomunikace, ale nutně potřebuje rekonstrukci. "Kvalifikovaný odhad hovoří o částce přibližně 200 milionů korun," uvedla mluvčí firmy Petra Miterová.

Komise EU žaluje ČR za to, že notáři mohou být jen čeští občané

Evropská komise posílá Českou republiku k Evropskému soudnímu dvoru kvůli tomu, že Česko umožňuje vykonávat práci notáře jen svým vlastním občanům. Taková podmínka je podle exekutivy Evropské unie v rozporu s pravidly o svobodě usazování. Český přístup nelze zdůvodnit ani článkem unijní smlouvy, který se týká činností spjatých s výkonem veřejné moci. Komise se podle své dnešní tiskové zprávy domnívá, že činnosti vykonávané českými notáři se nijak významně neliší od činností, které soudní dvůr už posuzoval a u kterých rozhodl, že podmínka státní příslušnosti v souladu s unijním právem není.

Praha podepíše dohodu s Pekingem, souhlasí též s jednotnou Čínou

Praha podepíše sesterskou smlouvu s Pekingem. Podpis smlouvy dnes schválili pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu. V jejím rámci rovněž odsouhlasili uznání jednotné Číny a její politiky. Podle dohody by Praha a Peking měly spolupracovat v obchodě, dopravě či cestovním ruchu. Smlouvu kritizovali zastupitelé opozice i bývalé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Vadil jim zejména souhlas s jednotnou politikou Číny. Smlouvu kritizoval i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Je to podle něj hanba pro Prahu. Bod o jednotné Číně by neměl být součástí smlouvy, míní.

Praha má ode dneška další přímé letecké spojení s Čínou

Praha má od dneška další přímé letecké spojení s Čínou. Po linkách do Pekingu a Šanghaje začala do české metropole létat letadla Sichuan Airlines z města Čcheng-tu. Zatím jde o dva charterové lety. První přistál na letišti v Ruzyni dnes, druhý se uskuteční 5. března. Do budoucna by linka měla létat pravidelně dvakrát týdně. Provoz linky ovšem zatím neschválil čínský Úřad pro civilní letectví. Počet cestujících mezi Prahou a Čínou dosáhl loni 50.000, meziročně o 46 procent více.

Počet dětí usmrcených při nehodách loni stoupl na 18

Počet dětí do 14 let usmrcených při dopravních nehodách loni stoupl na 18 z předloňských 14. Děti nejčastěji umíraly jako spolujezdci. Jak uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti, velkým problémem je chování dětských cyklistů, jsou nebezpeční a navíc nedbají na povinnost používat přilbu. Podíl dětí na celkovém počtu obětí dopravních nehod loni dosáhl 2,73 procenta a byl nejvyšší za posledních devět let.

Policie obvinila performery ze Ztohoven kvůli trenýrkám na Hradě

Policie obvinila tři členy skupiny Ztohoven kvůli loňskému vyvěšení obřích trenýrek na Hradě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci. Informace deníku Právo dnes potvrdil ČTK člen skupiny Petr Žílka. Trojici hrozí až tři roky vězení. Soudy dříve odmítly performery potrestat ve zkráceném řízení a případ vrátily policii. Skupina Ztohoven trenýrkami, kterými nahradila prezidentskou standartu, protestovala proti prezidentu Miloši Zemanovi. Skupina Ztohoven proslula intervencemi do veřejného prostoru. Kvůli svým aktivitám se členové skupiny dostali již dříve do konfliktu se zákonem.

Češi vytvořili motorku za dva miliony, vznikne v sérii 25 kusů

Nová česká supermotorka Ferat 2 bude stát přes dva miliony korun (75.000 eur) bez DPH a vznikne jen v limitované edici 25 kusů. Vyrábět se bude z větší části ručně. Při dnešním představení stroje to uvedl projektový manažer Ondřej Hrůza. Motocykl je určen pro 25 vybraných motocyklových nadšenců a sběratelů. Tým českých vývojářů a konstruktérů strávil více než 5000 hodin vývojem a testováním pro dosažení co nejnižší hmotnosti postaveného stroje. Výsledkem je motocykl o hmotnosti 169 kg a výkonem 169 koní. Design je dílem Romana Šimčíka, který pracoval pro Škodu Auto a v současnosti se prioritně věnuje designérské práci pro Porsche a AMG.

"Hlavní inspiraci pro celý projekt jsme našli ve filmu Upír z Feratu předního českého režiséra Juraja Herze a držitele Oscara pana Theodora Pištěka. Příběh auta, které je ve všech směrech absolutně odlišné, má extravagantní design a konkurenci deklasuje v každém závodě, byl fascinující. Auto, co jezdí na krev. Auto, co vyvolává v pilotovi závislost," uvedl Hrůza.

Mincovna začala prodávat kilovou zlatou medaili se sv. Anežkou

Česká mincovna dnes zahájila prodej zlaté kilogramové medaile s portrétem svaté Anežky České. Motiv vzešel z původní papírové padesátikoruny, jejímž autorem byl grafik Oldřich Kulhánek. K dispozici je 50 pamětních medailí a zájemci za jednu zaplatí 1,47 milionu korun. ČTK to sdělili zástupci mincovny. Autory medaile jsou sochař Vladimír Oppl a Kulhánkova dcera Klára Melichová. Na lícní straně medaile je vyobrazena česká světice a na rubu gotická kostelní klenba, která se sbíhá k centrálnímu písmenu A, v němž jsou portréty svatého Františka z Assisi a jeho žačky svaté Kláry, která byla Anežce České vzorem.

Kameraman Jiří Macháně převzal cenu za celoživotní dílo

Kameraman Jiří Macháně převzal v Praze cenu za celoživotní dílo, kterou mu na návrh svého prezidia udělila Asociace českých kameramanů. Celkem natočil 49 celovečerních filmů, spolupracoval například s Jurajem Herzem, Františkem Vláčilem, Karlem Kachyňou, Františkem Filipem, Janem Němcem či Janem Schmidtem. Za nejpodstatnější část své tvorby pokládá Macháně spolupráci s Jurajem Herzem. "Udělali jsme spolu asi 15 filmů, když k tomu připočítám televizi. Točili jsme i v Německu či pro Francouze," řekl ČTK. Podle něj měl tento režisér ohromné vidění, moc si spolu nemuseli povídat a rozuměli si. "Zkrátka tu jeho představivost jsem chápal - doufám, že on byl také spokojen," dodal. Macháněho kamera se uplatnila v lyrických námětech (Stín kapradiny, Den pro mou lásku), v pohádkách (Panna a netvor, Deváté srdce), v akčních a válečných zakázkách (Claim na Hlubokém potoku, Svítalo celou noc) či v televizní tvorbě (Největší z pierotů, Náhrdelník). Cenu za nejlepší kameru získal v Jihoafrické republice za horor T. M. A.

Zemřel autor večerníčkových postav Zdeněk Smetana

V Praze dnes po dlouhé nemoci zemřel animátor a výtvarník Zdeněk Smetana. Byl autorem řady známých postav z televizních Večerníčků, například Křemílka a Vochomůrky, Rákosníčka, Malé čarodějnice nebo psíků Štaflíka a Špagetky. Smetana pracoval ve známém animačním studiu Bratři v triku, které založil Jiří Trnka. Přišel tam v roce 1946. Tvorbě pro děti se věnoval zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech. Vytvořil také strašidlo Barbuchu i další postavy z animovaného filmu Kubula a Kuba Kubikula podle pohádky Vladislava Vančury. Na Smetanových příbězích vyrostlo několik generací dětí.

Badatel Doležal dnes představí novou knihu o faráři Toufarovi

Dnes, v den 66. výročí úmrtí faráře Josefa Toufara, kterého umučila komunistická Státní bezpečnost, představí jeho životopisec Miloš Doležal druhou knihu nazvanou Krok do tmavé noci. Badatel rovněž našel v Národním filmovém archivu nový dvouminutový filmový záznam, který naznačuje, jak StB faráře mučila. Vznikl v noci z 23. na 24. února 1950, když komunistická tajná policie chtěla pro ideologickou kampaň natočit jeho přiznání, že v číhošťském kostele v prosinci 1949 zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Takzvaný číhošťský zázrak se nikdy nepodařilo objasnit. Brutálně mučený Toufar den po natáčení zemřel.

Návštěvníci si v krytu prohlédnou restaurované dveře z cel smrti

Dveře z někdejších cel smrti brněnské káznice si dnes zájemci prohlédnou v krytu 10-Z pod Špilberkem. Nadšenci nechali historické dveře s množstvím vyrytých jmen a vzkazů restaurovat, vyžádalo si to investici desítek tisíc korun. V krytu je chtějí vystavit natrvalo, ovšem až po jeho zpřístupnění pro veřejnost. Zatím se lidé pod Špilberk dostanou jen nárazově, například dnešní akce je připomínkou únorového komunistického puče v roce 1948. Dveře pocházejí z káznice na Cejlu. Vlastníkem je magistrát, který je dlouhodobě zapůjčil Americkému fondu. Cílem fondu je zpřístupnění kdysi tajného atomového krytu pod Špilberkem. Starší dveře mohou podle odborníků pocházet z doby postavení káznice v roce 1776, případně z následujících desetiletí. Mladší jsou z konce 19. století.

Obrazy, jež maloval v Amazonii, vystaví Otto Placht v Krumlově

Výstava v Českém Krumlově představí tvorbu českého výtvarníka Otto Plachta, který žil více než 20 let v amazonském pralese. Placht se v jihoamerické džungli stal členem indiánského kmene a založil tam rodinu. Krumlovské Egon Schiele Art Centrum představí jeho autentickou tvorbu, která zrcadlí amazonský prales a zachycuje život a příběhy domorodců. Galerie chce získat peníze na přesun sbírky z Peru pomocí serveru HitHit, který je nástrojem komunitního financování. ČTK to dnes řekla ředitelka Egon Schiele Art Centrum Hana Jirmusová Lazarowitz. Otto Placht se vydal do peruánského pralesa v roce 1993 na pozvání šamana a umělce Pabla Amaringa. Nyní se vrací do Čech a s ním putuje i jeho bohatá sbírka.

Ostravskou sloní samičku Sumitru zabil sloní herpes virus

Ostravskou sloní samičku Sumitru zabil herpes virus. Podobných případů v poslední době přibylo. Virus se začal chovat agresivněji, ohrožena je tak nyní populace slonů indických na celém světě. Jejich afričtí příbuzní mají vlastní formu viru. Ta tolik nebezpečná není. Experti nyní hledají látku, která by slony ochránila. Novinářům to dnes řekl Thomas Hildebrandt z berlínského institutu, který se zaměřuje na výzkum sloních nemocí, zejména právě na sloní herpes virus. Nemoc ohrožuje především slůňata. Případ ani ne dvouleté ostravské samičky je první v Česku. Ve světe je ale zaznamenáno už osm desítek uhynulých slonů v lidské péči. "Nemoc je ale fatální i pro slony ve volné přírodě. Víme o stovce uhynulých zvířat. Toto je ale jen odhad," řekl Hildebrandt.

Ptákem roku 2016 ornitologové vyhlásili červenku obecnou

Ptákem roku 2016 ornitologové vyhlásili červenku obecnou, která patří mezi 15 nejběžnějších ptáků Česka. Je to nenápadný ptáček velikosti vrabce, kterého lze spatřit téměř všude po celý rok. Česká společnost ornitologická chce volbou upozornit na skutečnost, že i běžným a široce rozšířeným druhům může hrozit nebezpečí, například v podobě prosklených zastávek hromadné dopravy. Loňským ptákem roku byla potápka černokrká, která z Česka téměř vymizela.

Sport

Tenista Tomáš Berdych nestačil podruhé během týdne na Australana Nicka Kyrgiose. Po semifinále v Marseille prohrál čtvrtfinále v Dubaji dvakrát 4:6.

Pátá nasazená Petra Kvitová nenavázala v Dauhá na úterní vítězství nad krajankou Barborou Strýcovou a ve třetím kole vypadla s 88. hráčkou světa Jelenou Ostapenkovou z Lotyšska, které podlehla 7:5, 2:6 a 1:6. Nejlepší česká tenistka tak v osmém letošním zápase zaznamenala šestou porážku.

Počasí

Jasno až polojasno, nejvyšší teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C.