Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Premiér Sobotka: Pokud Velká Británie odejde z EU, bude se o vystoupení mluvit i v Česku

Jestli Británie vystoupí z Evropské unie, čeká premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podobné debaty i v Česku. Případným odchodem z unie, před nímž varuje, by se podle něj Česká republika vrátila do sféry vlivu Ruska, což si nepřeje. Ministerský předseda to dnes řekl na dotaz ČTK. Britové budou o setrvání v osmadvacítce rozhodovat v červnovém referendu, tábory příznivců i odpůrců jsou zatím podle průzkumů poměrně vyrovnané. Za setrvání Británie v unii bojuje premiér David Cameron, proti jsou ale i někteří členové jeho kabinetu. Sobotka čeká, že se v případě vystoupení Británie z EU tématu chopí různé extremistické skupiny v Česku. Zatím o této možnosti mluví například členové hnutí Svoboda a přímá demokracie, kritické k osmadvacítce jsou také ODS nebo Úsvit s Blokem proti islámu.

Sobotka: Po příštím summitu by se mohly zavřít hranice na Balkánu

Pokud se nezastaví migrační proud v Řecku, musí ho Evropa zastavit na západním Balkánu, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V takovém případě by podle něj měla unie Řecku, v němž by mohly uvíznout tisíce uprchlíků, poskytnout pomoc. Ministerský předseda míní, že by migrační trasy na Balkáně mohly být uzavřeny už po summitu v Bruselu začátkem března. Konkrétní formu pomoci Řecku, přes které do Evropy proudí velká část uprchlíků, Sobotka neupřesnil, mohlo by ale jít například o pomoc finanční. Do Řecka letos dorazilo z Turecka už 102.000 běženců a v unii panuje obava, že by země jen těžko zvládala velký počet uprchlíků, který by mohl na jejím území zůstat v případě uzavření hranic s Makedonií a Bulharskem.

Sobotka za klíčové pro rozhodnutí o uzavření hranic na Balkáně považuje to, jestli se Turecku a Řecku podaří podstatně snížit počty přicházejících běženců. Rozhodně to podle něj nemohou být tisíce lidí denně jako loni na jaře a v létě.

Valachová: Šikana učitelky Na Třebešíně byla v této škole výjimka

Šikana učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně byla na této škole výjimka, zdůraznila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) po dnešní schůzce se studenty. Začne připravovat návrh, který by zvýšil právní ochranu a bezpečí na školách. Například by měl umožnit okamžité vykazování agresorů z půdy školy. Pětapadesátiletou učitelku zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byli za to v lednu potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy připouští, že po zveřejnění dalších videí se záznamem závažnějších forem šikany může být trest pro agresory vyšší. Požádalo pražský magistrát o zahájení správního řízení, které by mohlo vést k jejich vyloučení. Valachová se studenty diskutovala na neveřejné schůzce, které se vedle ní a pražské primátorky Adriany Krnáčové zúčastnili pouze metodici prevence a zástupce rodičů.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) navrhne kvůli šikaně učitelky odvolání ředitele Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františka Bártla. "Existence šikany na SPŠ Na Třebešíně je nezpochybnitelná a v celé záležitosti evidentně selhaly kontrolní mechanismy uvnitř školy, přičemž ředitel školy je za jejich správné fungování osobně odpovědný," uvedl.

Český parlament pomůže Gruzii s odstraňováním bariér pro obchod

Gruzínský premiér Giorgi Kvirikašvili získal v českém Parlamentu příslib pomoci při odstraňování bariér vzájemného obchodu nebo začlenění do euroatlantických struktur. S předsedy parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem se dnes sešel v Praze rámci své návštěvy ČR. Kvirikašvili popsal reformy, které Gruzie provádí se záměrem více se otevřít obchodování, rozvíjet své vojenské schopnosti nebo liberalizovat oblast víz. "Hodnocení naší země v oblasti podmínek pro byznys nebo lidských práv se v posledních letech lepší. Naše ekonomika je hodnocená jako nejzdravější v regionu. Chceme v těchto trendech pokračovat," řekl gruzínský premiér. Už v pondělí se setkal se svým českým protějškem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem.

Ministr Zaorálek navštíví Indonésii a Barmu, bude jednat se Su Ťij

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve středu odletí na návštěvu Indonésie a Barmy, během níž se setká s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. ČTK to dnes potvrdilo ministerstvo zahraničí. Někdejší disidentka a vězeňkyně bývalého barmského režimu Su Ťij stojí v čele bývalé opoziční strany Národní liga pro demokracii (NLD), která po loňských listopadových volbách získala většinu v parlamentu. S nejvyššími představiteli státu bude Zaorálek jednat také v Indonésii. Kromě prezidenta a ministryně zahraničí se setká také s ministrem dopravy. Podle informací ČTK se zejména program v Indonésii intenzivně zaměřuje na podporu podnikatelských vazeb a obchodu.

Odboráři na Dole Paskov dnes vyhlásili stávkovou pohotovost

Odboráři Dolu Paskov vyhlásili stávkovou pohotovost. Rozhodl o tom závodní výbor, oznámilo Sdružení hornických odborů OKD na svých internetových stránkách. Odbory žádají vyřešení sociálního programu pro propouštěné horníky. Důl, který má téměř 1700 zaměstnanců, chce OKD letos zavřít. Důvodem pro vyhlášení stávkové pohotovosti jsou podle odborářů kroky, kterými vedení OKD směřuje k uzavření dolu, aniž ale vyhlásilo jeho útlum. Kvůli tomu zatím nebyl vyhlášen ani sociální program. Ten na dole platil už v roce 2013, kdy OKD původně oznámilo, že důl zavře. Poté se ale firma dohodla se státem o prodloužení těžby a sociální program byl pozastaven.

Ombudsmanka žádá ÚS o zrušení minimální mzdy pro invalidy

Ombudsmanka Anna Šabatová žádá Ústavní soud (ÚS), aby zrušil nařízení vlády stanovující minimální mzdu pro invalidní důchodce. Šabatová chce, aby byla minimální mzda pro všechny stejná. Momentálně nařízení vlády stanovuje dvě minimální mzdy; pro zdravé zaměstnance (9900 Kč měsíčně) a invalidní zaměstnance (9300 Kč měsíčně). Je to přímá diskriminace, řekla ČTK ochránkyně práv. "Základní tezí Zákoníku práce je za stejnou práci stejné peníze, a ta není u invalidních zaměstnanců dodržována," uvedla Šabatová. Zároveň vyzvala inspektoráty práce, aby nečekaly na rozhodnutí ÚS ve věci a nutily zaměstnavatele vytvářet rovné podmínky v jejich firmách pro zdravé i invalidní zaměstnance. O věci již Šabatová jednala s vedením ministerstva práce a sociálních věcí, které podle ní přislíbilo, že se v příštím roce postará o úpravu nařízení vlády tak, aby byly nastoleny tyto rovné podmínky. Ombudsmanka ale nechce dále vyčkávat.

Čeští vojáci se v Boleticích připravují pro bojové uskupení EU

Logistický postup a bojové zabezpečení v konfliktem zasažené oblasti nacvičuje v těchto dnech více než 250 vojáků v újezdu v Boleticích na Českokrumlovsku. Připravují se tak na zařazení do sestavy bojového uskupení Evropské unie pod vedením Německa, jehož se stanou součástí od 1. července. Novinářům to řekl řídící cvičení Tomáš Špok. Součástí dnešního nácviku byl například zásah při přepadení konvoje s humanitární pomocí nebo předání humanitárního materiálu zástupcům nevládních organizací.

Špok dodal, že od 1. července by tito čeští vojáci mohli být nasazeni do vojenské operace v okruhu 6000 kilometrů od Bruselu. Týká se to například misí v nestabilních oblastech střední Afriky. "Jsme schopni plnit tyto úkoly kdekoliv, ale zatím nic konkrétního není plánováno. Jakmile by ale přišel úkol od vojenského výboru Rady Evropské unie, do 30 dnů jsme připraveni daný úkol splnit," řekl Špok. Celý tento projekt tak nespadá do struktur NATO. Vojenský výbor EU je orgánem Evropské unie působícím v rámci Společné zahraniční a bezpečnostní politiky.

Druhým českým soudcem v Lucemburku by se měl stát Passer

Druhým českým soudcem u Tribunálu Soudního dvora Evropské unie by se měl stát Jan M. Passer. Současný soudce Nejvyššího správního soudu uspěl ve výběrovém řízení před odbornou komisí, uvedlo v tiskové správě ministerstvo spravedlnosti. Ministr Robert Pelikán (ANO) nyní Passerovu nominaci předloží příslušným parlamentním výborům, poté bude návrh projednávat vláda. Druhý český soudce se vybírá v souvislosti s reformou Soudního dvora EU, kterou v loni podpořila Rada. V instituci již dlouhodobě působí Irena Pelikánová, matka současného ministra spravedlnosti. Soudní dvůr EU je nejvyšší právní instancí unie a odpovídá za jednotný výklad a aplikaci evropského práva.

Krejčíř byl v JAR odsouzen k 35 letům vězení

Čech Radovan Krejčíř byl dnes v Johannesburgu odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami. Na závěr přelíčení, které přenášela živě některá jihoafrická média, to sdělil soudce Colin Lamont. K výroku o vině sedmačtyřicetiletého Čecha a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již loni a čekalo se jen na verdikt o výši trestu. Krejčíř, který účast na těchto zločinech odmítá, vzápětí sdělil soudu, že se proti rozsudku odvolá. Soudce v závěrečné řeči označil Čecha za hlavní postavu mezi odsouzenými, za "bosse". V závěrečné krátké řeči před vynesením rozsudku Krejčíř v angličtině řekl, že jeho odsouzení je "šokující" a že pro něj neexistují žádné "objektivní důkazy". Celý proces označil za nespravedlivý. Odmítl také tvrzení státního zástupce, že se před soudem někdy choval arogantně. Krejčíř v pondělí při zahájení jednání o stanovení trestu obvinil soudce Lamonta ze zaujatosti a usiloval o výměnu soudce a odložení rozsudku, ale neprosadil to. České ministerstvo spravedlnosti chce dál usilovat o jeho vydání do ČR.

Soud v kauze IBM osvobodil exnáměstka Šišku i znalce Smejkala

Pražský městský soud dnes osvobodil bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku, který chtěl podle obžaloby nezákonně zajistit firmě IBM miliardovou zakázku na kontrolu sociálních dávek. Zprošťující verdikt si vyslechl i znalec Vladimír Smejkal, jenž podle obžaloby vypracoval pro ministerstvo nepravdivý posudek. Rozhodnutí soudu, podle nějž skutky obou mužů nebyly trestným činem, zatím není pravomocné. Státní zástupce Šišku viní z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Znalce pak z pokusu o křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek. Šiškovi hrozilo až 12 let vězení, Smejkalovi až desetiletý trest.

Kauza se týká toho, že ministerstvo práce a sociálních věcí si chtělo bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zabránit zneužívání dávek. Tendr zrušil antimonopolní úřad poté, co si na postup ministerstva stěžovala softwarová společnost SAS Institute. Šiška tehdy poukazoval na Smejkalův znalecký posudek, podle nějž nemohl zakázku získat nikdo jiný než IBM. Podle úřadu byl však posudek nezpůsobilý.

Transparency: Podle 75 pct lidí mají zkušenost s úplatky více muži

Tři čtvrtiny lidí v Česku souhlasí s názorem, že muži mají obvykle větší zkušenost s nabízením a přijímáním úplatků než ženy. Také mezi odsouzenými za korupční jednání je mnohem více mužů a větší podíl než u žen úplatky bral, ženy spíš podplácely. Ukázaly to výsledky výzkumu o vztahu korupce a pohlaví, které na tiskové konferenci představila organizace Transparency International (TI). Zkoumala rozsudky soudů, statistiky i názory dospělých. "Nelze však potvrdit domněnku, že ženy jsou méně korumpovatelné než muži, protože nejsou tak často vystaveny riziku," uvedla právnička TI Martina Mikolášková. Ve vedoucích pozicích v Česku je podíl žen malý.

Do průzkumu se zapojilo 810 lidí od 15 do 59 let. Víc než čtvrtina z nich je přesvědčena o tom, že kdyby na vedoucích postech bylo žen víc, korupce v Česku by ubylo. Myslí si to pětina mužů a 35 procent žen. Podle autorek průzkumu i dalších expertek řešení ale tak jednoduché být nemusí. V roce 2011 až 2014 byly za korupční jednání odsouzeny čtyři desítky žen a jen v roce 2014 zhruba 200 mužů. Zatímco poměr podplácení a braní úplatků byl u žen 5:1, u mužů 3:1. Ženy tedy častěji než muži úplatky dávají, než berou.

Češi přispěli k objevu genetické souvislosti u bipolární poruchy

Nasadit cíleně léčbu lithiem jen těm pacientům s bipolární poruchou, kterým zabere, umožní objev, na němž se podíleli také čeští vědci. Nyní lékaři účinnost lithia jen odhadují, mimo jiné z průběhu onemocnění a z toho, zda se někdo z příbuzných pacienta úspěšně lithiem léčil. Studie nyní genetickou souvislost potvrdila. ČTK to sdělil Tomáš Novák z Národního ústavu duševního zdraví. Výsledky publikoval v lednu prestižní medicínský časopis The Lancet. Dosavadní genetické studie nezjistily žádný genetický znak spojený s odpovědí na lithium, nebo jen u určitého etnika. Navíc zkoumané soubory byly malé, do 500 pacientů. Problém mělo vyřešit Konsorcium pro genetiku lithia, u jehož zrodu stál profesor Martin Alda, původem Čech, působící v kanadském Halifaxu. Přizval do studie Národní centrum duševního zdraví jako jedno z prvních z 22 zúčastněných center z Evropy, Ameriky, Asie a Austrálie. "Díky zapojení tolika center mohl být analyzován genetický materiál od 2563 pacientů užívajících lithium s určenou mírou účinnosti léčby. Výsledkem byl nález významné spojitosti s jednou oblastí na 21. chromozomu, která kóduje geny, jejichž produkty, tzv. protein nekódující RNA, ovlivňují aktivitu jiných genů," popsal Novák.

Masarykův onkologický ústav otevírá nové Centrum fotonové terapie

Masarykův onkologický ústav v Brně dnes otevřel Centrum fotonové terapie pro bezpečnější a rychlejší ozáření pacientů s nádory. Vzniklo pořízením dvou nejmodernějších lineárních urychlovačů za 200 milionů korun a vybudováním dvou ozařoven pro tyto přístroje za 55 milionů. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) při slavnostním otevření řekl, že jedinečnost nově pořízených přístrojů spočívá v tom, že mají na milimetry přesnou schopnost ozářit nádor a minimalizují poškození okolních zdravých tkání.

Rockaway může koupit internetového prodejce dovolených Invia.cz

Investiční skupina Rockaway může koupit největšího internetového prodejce dovolených v Česku Invia.cz. Transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodnutí je už pravomocné, řekl dnes ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj. Internetového prodejce zájezdů prodává polský fond MCI Management za 325 milionů zlotých (dvě miliardy korun). Společnost Rockaway Capital vedle investic v oblasti internetu podporuje začínající technologické firmy. Působí v Praze, San Francisku a Sao Paulu. Jediným akcionářem firmy je Jakub Havrlant. Celá skupina Invia loni v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku přeprodala zájezdy a další cestovní služby za sedm miliard korun, meziročně o miliardu korun víc.

Mercer: Nejlepším městem pro život je opět Vídeň, nejhorším Bagdád

Nejlepším městem pro život je opět hlavní město Rakouska Vídeň. Naopak nejhůře je na tom hlavní město Iráku Bagdád. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku sestavovaného konzultační společností Mercer. Praha skončila na 69. místě a je na tom nejlépe z měst střední a východní Evropy. Průzkum hodnotí celkem 230 měst. Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií, jako politická stabilita, zdravotní péče, kriminalita, rekreace a doprava.

Nová karta MHD v Praze se bude jmenovat Lítačka

Nová karta pro MHD v Praze, která nahradí opencard, se bude jmenovat Lítačka. Pro tento název se v průzkumu, který si magistrát zadal, vyslovilo 52,56 procenta lidí. Novinářům to řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Pilotní projekt město spustí 1. března. Dvouslovné názvy byly příliš dlouhé a tramvajenka neprošla kvůli tomu, že karta neslouží pouze pro jízdu tramvají. Primátorka novinářům rozdala funkční karty, které jsou zelené s bílofialovými motivy. "Náklady se nevyšplhaly ani na dva miliony korun - karta stála 1,7 miliardy, to je důvod, proč jsme se rozhodli pro nový systém. Nikdo nás nemůže vydírat a se systémem si můžeme dělat, co chceme," řekla Krnáčová.

Národní galerie vystavuje Warholovy fotografie získané darem

Národní galerie v Praze ode dneška vystavuje v Salmovském paláci na Hradčanech ukázky fotografické práce slavného umělce Andyho Warhola. Galerie je získala darem od Americké nadace Andyho Warhola, která tak NG zařadila do poslední desítky světových muzeí, mezi něž Warholovu fotografickou tvorbu rozdělila. ČTK to řekla mluvčí NG Tereza Ježková. Výstava fotografií z dílny ikony pop artu je v Salmovském paláci, kde se nachází expozice umění 19. století; v rámci oslav 220. výročí vzniku NG ale galerie učinila podobné umělecké zásahy do všech šesti svých stálých expozic. Posun instalace oproti termínu zahájení oslav výročí, které se konalo 5. února, způsobila sněhová bouře ve Spojených státech, uvedla mluvčí. Andy Warhol, syn rusínských přistěhovalců z území dnešního Slovenska, je světově známý především svými sítotisky amerických celebrit a spotřebního zboží. Warhol byl ale také nadšeným fotografem a jeho Polaroidy a fotografie nesou jeho jasný rukopis.

Rozdílné pohledy na Karla IV. přibližuje výstava v Senátu

Život a dílo Karla IV. přibližuje výstava, která je při příležitosti 700. let od jeho narození k vidění v sídle Senátu. Je věnována rovněž proměnám ve vnímání tohoto českého krále a římského císaře během uplynulých staletí. Připomíná ho nejen jako Otce vlasti, ale také jako pragmatického panovníka. "Doba jeho vlády je mnohými považována za vrchol českých dějin, za pozitivní kontrapunkt k období husitských válek, nestability a rozvratu," řekla při zahájení výstavy vedoucí autorského týmu výstavy Eva Doležalová z Historického ústavu Akademie věd. K jeho odkazu patří vědomí, že i král malé země se může stát vládcem velké říše, uvedla. K nejzajímavějším předmětům podle ní patří ukázky, jak byl Karel IV. zobrazován. K nejstarším patří jeho busta na svatovítské katedrále, kterou se svým otcem Janem Lucemburským založil, nebo jeho vyobrazení v kapli svaté Kateřiny na Karlštejně. Jako starý muž je vyobrazen během své poslední cesty do Francie na několika iluminacích Velkých francouzských kronik.

Módní návrháři z UMPRUM vyhráli londýnskou přehlídku

Čeští módní návrháři z Vysoké školy uměleckoprůmyslové vyhráli hlavní cenu na londýnské přehlídce International Fashion Showcase. Česká expozice nese název Last Fata Morgana a je dílem sedmi studentů a čerstvých absolventů UMPRUM v čele s kurátorem Pavlem Ivančicem. Porota instalaci vybrala jednomyslně. Přehlídka je součástí každoročního Londýnského týdne módy (London Fashion Week), který patří mezi nejdůležitější svého druhu na světě. Česká republika byla vybrána z 24 zemí.

V Paloníně chystají 700 svící, ozdobí kostely v ČR i cizině

Kostely v Londýně, na Slovensku, v Rakousku a především v České republice budou letos zdobit velikonoční svíce pocházející z chráněné dílny v Paloníně na Šumpersku. Už několik týdnů je tam zdobí tradičními motivy čtyři pracovnice. Ručně vytvořené paškály zdobené voskovými pláty mají v Paloníně dlouholetou tradici, objednávají si je především farnosti. Největší svíce bude měřit 1,7 metru a už tradičně bude určena pro českou armádu. ČTK to dnes řekla mistrová dílny spadající pod zábřežskou charitu Alena Vitásková. Stejně jako v předchozích letech zdobí paškály tradičně symbol kříže, který doprovázejí řecká písmena alfa a omega a letopočet. Ke zdobení mají zdejší pracovnice k dispozici řadu vzorů, se svými vlastními představami se ozývají i někteří zájemci.

V České Lípě objevili vypálený otisk ruky středověkého hrnčíře

Otisk ruky středověkého hrnčíře vypálený v hlíně obohatil expozice Archeologického muzea v České Lípě. Podle velikosti otisku usuzují archeologové, že ruka zřejmě patřila ženě nebo dítěti. Nález pochází přímo z České Lípy, kde je jedna z nejlépe prozkoumaných hrnčířských čtvrtí v České republice. Takový kus přesto objevili archeologové jediný. Je to velká zajímavost, řekl dnes ČTK vedoucí muzea Vladimír Peša. Českolipští hrnčíři od 13. do 18. století sídlili a pracovali kolem dnešní Hrnčířské ulice.

Sport

Aktuální nejlepší česká běžkyně na lyžích Petra Nováková vybojovala na mistrovství světa v klasickém lyžování do 23 let bronz v závodu na 10 km klasickou technikou. Závod v rumunském Rašnově vyhrála Ruska Anastasia Šedovová, na kterou Nováková ztratila 17 sekund, druhá byla s mankem 13,1 sekundy na vítězku Němka Victoria Carlová. Novákové se nevydařil pondělní sprint, ale v distančním závodu ukázala, že je velkým příslibem do budoucna.

Sedmý hráč světa Tomáš Berdych se vrací do Davisova poháru a povede české tenisty v 1. kole v Německu. V nominaci kapitána Jaroslava Navrátila pro duel v Hannoveru jsou také Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a Jiří Veselý. Zápas se bude hrát příští týden od 4. do 6. března.

Dvojnásobný finalista turnaje v Dubaji Tomáš Berdych vstoupil do letošního ročníku vítězstvím 6:1, 6:4 nad Joaem Sousou z Portugalska. Do druhého kola postoupil i Lukáš Rosol, jenž otočil téměř ztracený zápas s Indem Yukim Bhambrim, vypadl Jiří Veselý.

Tenistka Petra Kvitová porazila ve druhém kole turnaje v Dauhá v českém souboji Barboru Strýcovou 7:6, 6:4 a vyhrála svůj druhý zápas v sezoně. Ve druhém kole skončila Denisa Allertová, která prohrála s Kanaďankou Eugenií Bouchardovou 6:7 a 5:7.

Počasí

Proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy sněhové přeháňky, v polohách pod 400 m přechodně smíšené. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, na jihovýchodě až 8 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C.