Denní souhrn zpráv

Při únorových demonstracích v Praze zasahovalo 1000 policistů, podle vnitra neselhali

Při demonstracích týkajících se migrace zasahovalo první únorovou sobotu v hlavním městě 1000 policistů, demonstrantů bylo v součtu až 10.000. Na tiskové konferenci k vyhodnocení prověrky policejního postupu to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj byly demonstrace zřejmě největší za posledních 20 let a jasně se při nich ukázalo, že policisté slouží státu dobře. Ministr podotkl, že takto rozsáhlé demonstrace jsou novým fenoménem a policie se musí tyto situace učit a ladit na ně taktiku. "Není ale důvod říkat, že selhala," řekl. "Výsledek je jasný - chybu jsme nenašli," poznamenal k dvoutýdenní prověrce, při níž policie i vnitro postup zasahujících policistů hodnotily. Chovanec doplnil, že kdyby se ukázalo, že policie nepomáhá, nechrání a provokuje, znamenalo by to konec nejen pro policejního prezidenta, ale i pro ministra vnitra.

Sobotka: ČR podporuje úsilí Gruzie o vstup do NATO

Česko podporuje úsilí Gruzie o vstup do Severoatlantické aliance a chce zemi nadále pomáhat v modernizaci její armády. Na tiskové konferenci po setkání se svým gruzínským protějškem Giorgim Kvirikašvilim to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Oba politici diskutovali také o evropském směřování Gruzie nebo vzájemných ekonomických vztazích.

Vitásková dostala za kauzu elektráren v Chomutově 8,5 roku vězení

Brněnský krajský soud nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Protože jim byly uděleny v roce 2010, získali jejich majitelé výhodnou výkupní cenu za elektrickou energii ze solárních elektráren dodanou do veřejné sítě. Vitásková podle soudu vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu. Své pochybení ostře opakovaně odmítla a proti rozhodnutí soudu podá odvolání. Elektrárny patří synům miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka st. V kauze bylo deset obžalovaných.

Rozsudek je nepravomocný. V případě, že bude Vitásková odsouzena pravomocně, skončí v čele Energetického regulačního úřadu bez ohledu na současný spor o to, jestli spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona totiž pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.

MPO: Vedení OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik propustí lidí

Vedení těžební společnosti OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik do budoucna propustí lidí. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Nové číslo má firma oznámit do měsíce. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark na začátku února uvedl, že společnost chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. V OKD a dodavatelských firmách podle dřívějších vyjádření nyní pracuje zhruba 10.000 až 12.000 lidí.

OKD se v posledních letech potýká s existenčními problémy. Kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích je pro firmu těžba ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička dnes řekl ČTK, že odboráři dolu v úterý pravděpodobně vyhlásí stávkovou pohotovost. Žádají vyřešení sociálního programu pro propouštěné horníky. OKD již dříve oznámila, že chce důl zavřít ještě letos. Důl Paskov (nyní Důlní závod 3) má na Frýdecko-Místecku dvě činné šachty: Staříč a Chlebovice. Pracuje v nich téměř 1700 kmenových zaměstnanců.

Onkologové začali mapovat, zda kapacity pro léčbu jsou dostatečné

V Česku žije přes půl milionu lidí, kteří měli či mají rakovinu, a stále jich přibývá. Víc nemocných se sice vyléčí, ale mnozí znovu onemocní. Onkologové také sledují všechny vyléčené pacienty a starají se i o nemocné, kterým léčbou jen prodlouží život - i těch díky moderním lékům přibývá. Česká onkologická společnost začala mapovat, zda kapacity pro léčbu jsou dostatečné, nebo se musejí pracoviště vybavit dalšími přístroji a personálem. ČTK to řekla předsedkyně společnosti docentka Jana Prausová. Rakovinou onemocní během života zhruba každý třetí Čech a Češka, každý čtvrtý na ni zemře. V roce 2013 lékaři zjistili 81.541 nových případů, na rakovinu zemřelo 26.944 lidí. Meziročně stoupají počty onemocnění v průměru o 2,2 procenta, počty úmrtí díky moderní léčbě a včasnějšímu odhalení klesají o 1,2 procenta. Na léčbu rakoviny vydala loni jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, u níž je téměř 59 procent obyvatel, 13 miliard korun. Z toho 1,5 miliardy šlo na ozařování 16.500 pacientů.

K protestu kvůli pracovním podmínkám na poště se sešlo 30 lidí

Na protestním pochodu kvůli podmínkám pro zaměstnance na České poště se v Praze sešlo kolem 30 lidí. Zhruba polovinu tvořili pošťáci a zbytek sympatizanti ze Strany zelených. Akci svolaly menšinové odbory pošty SOS - 21 a Federace výkonných zaměstnanců. Vedení podniku ji předem označilo za protiprávní. Velké poštovní odbory se k protestu nepřipojily. Protestující po pochodu centrem města předali vedení podniku požadavky, mezi kterými je odstranění vazby plnění plánu nabídky služeb partnerů pošty a prodeje doplňkového zboží na výkonovou složku mzdy, dodržování evidence skutečně odpracované doby, ukončení nerentabilních projektů, za které považují roznášku tisku nebo doručování nadrozměrných zásilek, nebo odstranění diskriminace v odměňování. Management podniku se podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka požadavky bude zabývat. "Očekáváme, že se požadavky budou řešit na standardních jednáních se zástupci odborů tak, jak jsme již před protestní akci předeslali. Vždy jsme byli připraveni jednat a jsme připraveni i nadále, ovšem bez nátlakových akcí," dodal.

Čeští vědci tvrdí, že naměřili antarktický teplotní rekord

Automatická měřicí stanice Masarykovy univerzity loni v březnu nejspíš zachytila dosud nejvyšší naměřenou teplotu v Antarktidě: 17,8 stupně Celsia. Mezinárodního uznání se rekordu dostane po ověření přístrojů a publikaci. Vědci obsluhují stanici jednou ročně, zaznamenaný údaj tak z paměti zařízení vyzvedla až letošní expedice, která se z Antarktidy vrátila minulý týden. "V podstatě tím potvrzujeme, že globální klimatická změna se týká celého světa, včetně Antarktidy," řekl dnes novinářům klimatolog Kamil Láska. Zároveň ale dodal, že oteplování vzduchu v posledních letech je částečně kompenzováno nárůstem sněhových srážek. Úbytek ledovců v Antarktidě tedy není tak dramatický, jak by vzestup teploty vzduchu mohl naznačovat.

Čeští vědci popsali neznámou bakterii, dostala jméno po Mendelovi

Mikrobiologové z Masarykovy univerzity popsali dosud neznámý druh antarktické bakterie. Půdní mikroorganismus pojmenovali Pseudomonas gregormendelii. Jméno zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela nese také celá polární stanice Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse, odkud se v minulých dnech vrátila letošní expedice. Vědci objev oznámili novinářům. Novou bakterii opakovaně objevili ve vzorcích, které na ostrově sbírají od roku 2007. V laboratořích České sbírky mikroorganismů dosud ze vzorků izolovali více než 600 kmenů bakterií rodu Pseudomonas. Rozbory nasvědčují tomu, že některé z nich jsou unikátní a dosud neznámé. Účastníci expedice na antarktické základně každoročně studují nejen bakterie, ale také další formy života. Zajímá je například odolnost antarktických lišejníků vůči zvýšeným dávkám ultrafialového záření. Silné dávky u nich jen minimálně snižují rychlost fotosyntézy, a to díky různým absorbujícím látkám ve stélce lišejníků.

Na polovině stanic padly teplotní rekordy, bylo až 18,3 stupně

Teploty v Česku dosáhly až 18,3 stupně Celsia, a to v Lednici a Dyjákovicích na jihu Moravy. Na polovině meteorologických stanic měřících 30 a více let padly teplotní rekordy. Na svém webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Již v noci se ale podle předpovědí ochladí až k nule.

Festival Jeden svět se zaměří na migraci i situaci na Ukrajině

Především na migraci a hledání domova se zaměří letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Chce ale upozornit i na konflikt na Ukrajině. Přehlídka představí 123 filmů z 62 zemí. Osmnáctý ročník se v Praze koná od 7. do 16. března. Poté se přesune do dalších 32 měst v Česku a také do Bruselu. Festival zahájí snímek Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. V Praze bude mít mezinárodní premiéru. S dalšími 11 filmy ho diváci uvidí v hlavní soutěži. Do Česka ho přijede představit jeho režisér Tim De Keersmaecker. Belgický tvůrce natáčel o migrantech z Tuniska a Ghany na ostrově Lampedusa. Festivalové filmy se budou promítat v Praze v kinech Lucerna, Světozor, Atlas, Ponrepo, Kino 35, Béla a Evald. Představení budou také v Městské knihovně.

Muzeum hudby vystaví tisk Mozartovy a Salieriho skladby

Originál skladby, jejíž části složili slavní skladatelé Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri a kterou odborníci dlouho považovali za ztracenou, vystaví České muzeum hudby. V jeho fondech vzácný tisk nedávno objevil německý badatel. V muzeu v Karmelitské ulici v Praze budou moci zájemci záznam skladby a libreto od básníka Lorenza Da Ponteho vidět od 26. února do 11. března. ČTK to sdělila Šárka Dočkalová z Národního muzea. Na skladbě s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia s Mozartem a Salierim pracoval ještě další skladatel, o němž odborníci vědí jen to, že se jmenoval Cornetti. Dílo vzniklo k oslavě zpěvačky, která interpretovala díla obou slavných skladatelů.

V Tančícím domě je výstava kreseb Vladimíra Jiránka

Retrospektivní výstava kreslíře a ilustrátora Vladimíra Jiránka začala dnes v Galerii v Tančícím domě. Jmenuje se Včera a dnes a do 5. června bude prezentovat tři stovky kreseb z celoživotního autorova díla. První část se věnuje tvorbě pro děti a mládež, které dominují Bob a Bobek nebo Pat a Mat. Druhá část ukazuje Jiránkovy vtipy, které při příležitosti výstavy vyšly také knižně v překladu do sedmi světových jazyků.

U Č.Třebové se našel polský vrtulník, který havaroval v roce 1968

Téměř po 48 letech od havárie našli minulou neděli dva nadšenci v lese mezi Lanškrounem a Českou Třebovou trosky polského vrtulníku. Části stroje již vyzvedli odborníci, půl roku potrvá jejich konzervování. ČTK to řekl majitel Vojensko-historicko-technického muzea Vladek Vácha. "Hodně místních o havarovaném vrtulníku vědělo, ale oficiální nález podle zákona se uskutečnil až minulou neděli. Vrtulník bude součástí expozice Vojenského muzea v Králíkách," řekl Vácha. Vrtulník typu SM-2 havaroval 12. října 1968, tedy za okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy. Jeho tříčlenná posádka přežila. Letěla z České Rybné do Šumperka. Kvůli nízké oblačnosti pilot obrátil vrtulník zpět na základnu, zavadil však o vršky stromů Třebovské stěny.

Potápěči nalezli ve Vltavě základ druhého pilíře Juditina mostu

Potápěči o víkendu nalezli na dně Vltavy základ druhého pilíře Juditina mostu. ČTK o tom informovala mluvčí Muzea hlavního města Prahy Olga Šámalová. Muzeum dno Vltavy zkoumá společně s Národním památkovým ústavem. První kamenný most v českých zemích byl postavený ve 12. století, stál jižně od Karlova mostu.

Sport

Nejlepší sjezdař české historie Ondřej Bank ukončil v pětatřiceti letech kariéru. Jedním z důvodů jsou přetrvávající zdravotní problémy po těžkém pádu na loňském mistrovství světa v Beaver Creeku. Bank obsadil páté místo v obřím slalomu na olympijských hrách v Soči a dvakrát vystoupil na stupně vítězů ve Světovém poháru.

Počasí v úterý

Zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty 4 až 6 stupňů Celsia.