Denní souhrn zpráv

Ministr: ČR by mohla vyslat asi 100 vojáků do sil NATO na východě

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nevyloučil, že Česko vyšle asi stovku vojáků do sil Severoatlantické aliance (NATO), které mají působit a posílit vojenskou přítomnost aliance ve východních státech NATO. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Pokud příprava půjde podle plánu, je podle něj velmi pravděpodobné, že do mise budou vysláni v letošním druhém pololetí.

NATO se již dříve v reakci na ruský postup na Ukrajině rozhodlo posílit obranu svého východního křídla vytvořením nové síly velmi rychlé reakce o 5000 mužích, jakož i šesti velitelství v Bulharsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku a Rumunsku. Ty mají posloužit právě k rozvinutí sil rychlého nasazení, plánování společné obrany a koordinaci cvičení.

Stropnický: Vnitřní vyšetřování kvůli Libanonu skončí do měsíce

Vnitřní vyšetřování Vojenského zpravodajství v případu pětice unesených Čechů v Libanonu by mělo skončit do měsíce. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Mezi unesenými Čechy, kteří v Libanonu zmizeli loni v červenci a na začátku února se vrátili do Česka, byl i agent Vojenského zpravodajství Martin Psík. Vedle interního vyšetřování postupů v rámci vojenské rozvědky se děje také vyšetřování pod dohledem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Vyšetřování má dvě linie, jedna je akce a druhá únik informací. Obě jsou důležité, závažné," uvedl Stropnický.

Ministerstvo předloží vládě krizovou variantu pro výběr mýta

Ministerstvo dopravy předloží vládě návrh na prodloužení smlouvy na provoz mýtného se společností Kapsch. Zadáním zakázky současnému provozovateli systému bez výběrového řízení považuje ministerstvo za krizovou a v současné situaci jedinou možnou variantu. Pokud nevyjde, nebude patrně možné od začátku příštího roku vybírat mýtné, uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Současná smlouva s Kapschem vyprší na konci letošního roku.

Jurečka: Ministerstvo vytipovalo čtyři místa pro stavbu přehrad

Ministerstvo zemědělství vytipovalo čtyři vhodná místa v Česku, kde by mohly v budoucnu vzniknout nové přehrady jako součást boje se suchem. V pořadu Partie v TV Prima to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Pro průmysl i pro zásobování pitnou vodou jsme vytipovali čtyři lokality, kde by asi v budoucnu bylo vhodné mít takové akumulační vodní dílo, takovýto zdroj vody," řekl. Podle Primy by mohla vodní díla vzniknout u Pěčína na Rychnovsku na řece Zdobnici, ve Vlachovicích na Zlínsku na řece Vláře; další dvě přehrady by mohly vyrůst u Senomat a Šanova na Rakovnicku. Proti jsou však ochránci i místní obyvatelé, uvedla televize.

Uprchlíci a obyvatelé Smilovic se setkali při bohoslužbě

Obyvatelé Smilovic na Frýdecko-Místecku se v neděli dopoledne poprvé setkali se svými novými sousedy, kterými jsou iráčtí křesťanští uprchlíci. Dočasný domov tyto rodiny, celkem jde o 14 lidí, našly ve středisku Karmel. Právě tam se dnes uskutečnila speciální bohoslužba, kterou sloužili představitelé hned několika církví. K příchozím promluvili i někteří uprchlíci. "Jenom slovo 'děkuji' nestačí," řekl čtyřiapadesátiletý Nael. Celkem se setkání účastnilo okolo 120 lidí.

Nedávno informace o příjezdu skupiny uprchlíků vyvolala v obci se zhruba 800 obyvateli rozruch. Lidé, kteří tehdy přišli na zasedání zastupitelstva, skandovali, že je v obci nechtějí. V obci se objevila petice odmítající irácké křesťany. Nic z toho se od příjezdu uprchlíků neopakovalo.

Při požáru domu v Třinci-Vendryni v noci na neděli zemřeli 3 lidé

Noční požár v bytovém domě v Třinci - Vendryni na Frýdecko-Místecku si vyžádal tři oběti na životech. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie. Dvě těla kriminalisté našli při ohledání místa požáru, jedno hasiči při nočním zásahu. Příčiny požáru zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie.

Kvůli teplé zimě začaly výlovy rybníků dříve, než je obvyklé

Jarní výlovy začaly v některých jihočeských rybnících kvůli nezvykle teplému únoru o týdny dříve, než bývá zvykem. Hlavní výlovy jsou přichystány na Velikonoce. Rybníkáře trápí především nedostatek vody. Ryby jsou ale po mírné zimě zatím v dobré kondici, lidé si je mohou koupit na sádkách i na hrázích rybníků. Ceny zůstanou stejné jako o Vánocích. Termíny výlovů musí sledovat na webech rybářství. ČTK to řekli lidé odpovědní za chov ryb v jižních Čechách.

Přejímání nových slov do češtiny je dané vývojem společnosti

Přejímání nových slov do češtiny je dáno vývojem společnosti, lidé potřebují pojmenovávat nové skutečnosti. V rozhovoru pro ČTK to při příležitosti Mezinárodního dne mateřského jazyka uvedl ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karel Oliva. Ve světě technologií dominují výrazy z angličtiny, ale v jiných sférách přicházejí slova i z jiných jazyků.

Nářky starší generace na to, jak se čeština kazí, jsou podle něj věčné. Je to dané do značné míry tím, že si člověk jako jazykový ideál fixuje spisovnou češtinu ve svých deseti až dvanácti letech. "Když je člověku osmdesát, tak ta časová mezera je tak dlouhá, že ten jazyk mezitím prošel nějakým vývojem. Už to neodpovídá jazykovému ideálu, který si vytvořil. On se ten jazyk asi nijak zásadně nezkazil, on se změnil," řekl Oliva.

Klicperovo divadlo uvede projekt Evropa v režii Braňa Holička

Klicperovo divadlo v Hradci Králové připravuje na 27. února uvedení autorského projektu herce a režiséra Braňa Holička Evropa. Hra si klade za cíl mluvit o společenství lidí, kteří se cítí ohroženi. ČTK o tom informoval dramaturg inscenace Tomáš Jarkovský.

"Je to inscenace, která vzniká v průběhu zkoušek. Neexistuje text a na začátku bylo dané pouze téma. Je to de facto společná snaha osmi lidí, přijít na to, co je to vlastně dnešní Evropa, a zároveň snaha zachytit náladu, kterou mají současní Evropané," uvedl režisér. Podle něj se nápad připravit hru na téma Evropa objevil dříve, než přišla migrační vlna.

Ornitologové viděli u Přerova orla kamčatského, v ČR nežije

Orla kamčatského, který je jedním z největších dravců světa, zahlédli o víkendu ornitologové u Přerova. Dravec je překvapil, tento druh v Evropě nežije, proto předpokládají, že orel unikl ze zoo nebo nějakému sokolníkovi, řekl dnes ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Sport

Český hokejový útočník Jaromír Jágr z Floridy se díky dvěma gólům v sobotním utkání proti Winnipegu (3:1) posunul se 742 brankami na třetí místo historické tabulky střelců NHL před Bretta Hulla. Čtyřiačtyřicetiletý kladenský odchovanec k tomu potřeboval 1606 zápasů. V produktivitě si Jágr polepšil na 1845 bodů a pouhých pět jej dělí od vyrovnání třetího Gordieho Howea.

Snowboardcrossařka Eva Samková podruhé v sezoně a popáté v kariéře triumfovala v závodu Světového poháru. Předloňská olympijská vítězka ze Soči dominovala v jiném ruském středisku Sunny Valley sobotní kvalifikaci i všem vyřazovacím jízdám. Ve finále vyhrála před Australankou Belle Brockhoffovou a Italkou Michelou Moioliovou.

Čeští kajakáři se zaskvěli na mistrovství Oceánie ve vodním slalomu. Stříbrný olympijský medailista z Londýna Vavřinec Hradilek vyhrál a do pátého místa skončili v kvalitní konkurenci další tři reprezentanti. Od třetí pozice se seřadili Vít Přindiš, Ondřej Tunka a mistr světa Jiří Prskavec. V ostatních kategoriích Češi na medaile nedosáhli.

Počasí v pondělí

Polojasno až oblačno. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.