Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Premiér Sobotka: Různé plány na řešení migrační krize spolu nesoupeří

Jednotlivé plány na řešení migrační krize spolu nesoupeří. Prioritu má nyní to, aby Řecko a Turecko plnilo své závazky. Po čtvrtečním jednání summitu Evropské unie o migraci to dnes řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Plán, který navrhuje visegrádská čtyřka (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), je podle něj zatím záložní. Do závěrů summitu k migraci se dostala i zmínka o nutnosti omezit migrační proud. Země V4 jsou podle Sobotky o něco skeptičtější než zbytek Evropské unie. "Proto jsme také dříve než ty ostatní země začali přemýšlet o záložním plánu," dodal premiér. Země visegrádské skupiny už na pondělním summitu v Praze hovořily o plánu na zastavení migrační vlny pomocí zbudování nové schengenské hranice jižně od Maďarska. Aktuální podle premiéra ale plán začne být až v příštích týdnech, pokud se Řecku a Turecku nepodaří snížit počty uprchlíků, kteří do Evropy přeplouvají přes Egejské moře. "Spoléháme také na operaci NATO," uvedl premiér.

Ke schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem, která předcházela čtvrtečnímu jednání o migraci, Sobotka řekl, že Řecko je v mimořádně obtížné situaci, proto Aténám V4 nabídla pomoc. Sobotka na čtvrtečním jednání apeloval také na urychlení vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Odborníci oslovení ČTK se neshodli na hodnocení odkladu jednání o migraci na summitu Evropském unie. Další mimořádné jednání by se mělo konat začátkem března i za účasti Turecka. Podle politologa Petra Kanioka z Masarykovy univerzity je odklad znakem bezradnosti evropských lídrů, Dan Marek z Palackého univerzity naopak míní, že bez účasti tureckého premiéra Ahmeta Davotuglua, který ve čtvrtek nemohl dorazit do Bruselu kvůli teroristickému útoku v Ankaře, by na aktuálních jednáních nebylo možné nic zásadního dohodnout.

ČR se na summitu snaží aktivně nalézt dohodu s Británií, uvedl premiér Sobotka

Česká republika jedná na summitu EU aktivně a snaží se nalézt takovou dohodu o vztazích Británie a evropského bloku, která britskému premiérovi Davidu Cameronovi umožní ji před domácími voliči obhájit. Uvedl to český premiér Bohuslav Sobotka. Také slovenský premiér Robert Fico dodal, že všichni účastníci diskusí o nových vztazích Británie a Evropské unie mají zájem na nalezení kompromisu. Summit se tak zjevně protáhne. Hlavní spor se nyní vede o otázky související se sociální oblastí a problematikou volného pohybu osob. V této diskusi jsou velmi aktivní země V4, které ale "bojují" za zájmy přibližně celkem desítky států. Bilaterální jednání jménem Visegrádu vede především český premiér Bohuslav Sobotka.

Robert Fico za velký posun pokládá dohodu, že brzda u dávek v britském nepříspěvkovém systému, se bude týkat jen těch, kdo z jiných zemí unie nově dorazí na britský pracovní trh a to nejvýše na čtyři roky. Jednání tak podle něj pokračují v situaci, kdy se všechny strany shodují, že Evropská unie potřebuje Británie a Británie potřebuje EU. "Někdo vnesl do evropské agendy svou vlastní vnitropolitickou agendu. Kdyby to byla malá země, tak dostaneme za uši a pošlou nás pryč. Ale je to velká země," poznamenal slovenský premiér.

Putin jmenoval diplomata Zmejevského novým velvyslancem v ČR

Novým velvyslancem Ruska v České republice bude diplomat Alexandr Zmejevskij, který nahradí dosavadního šéfa ambasády Sergeje Kiseljova. Zmejevského do funkce jmenoval prezident Vladimir Putin, oznámil Kreml na svém webu. Osmapadesátiletý Zmejevskij podle webových stránek ruského ministerstva zahraničí nastoupil do služeb sovětské diplomacie v roce 1979. Od roku 1996 působil čtyři roky jako zástupce stálého ruského představitele při newyorském sídle OSN. V roce 2011 se Zmejevskij stal stálým Putinovým představitelem pro otázky mezinárodní spolupráce v boji s terorismem a nadnárodní organizovanou zločinností. Kiseljov zastával funkci ruského velvyslance v Praze od podzimu roku 2010.

Do Česka přiletěla třetí skupina křesťanských uprchlíků

Třetí skupina křesťanských uprchlíků dorazila do Česka. Ze 41 lidí přiletělo 33 přímo z iráckého Irbílu a osm z Libanonu, sdělil ČTK Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21, který projekt organizuje. Uprchlíci odjeli z ruzyňského letiště autobusy do Brna, Smilovic u Třince a rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy, kde budou dočasně bydlet, seznamovat se s novým prostředím a učit se česky. Po příletu děkovali české vládě a lidem za pomoc. V příletové hale čekali na uprchlíky zástupci Generace 21 a více než 20 dalších podporovatelů projektu. V dárkových taškách dostali irácké děti sladkosti, plyšová zvířátka nebo fotbalový míč.

Do Prahy přiletěly čtyři rodiny s dětmi. Více než polovina z nich zamíří do Brna. Nejprve budou bydlet v penzionu v centru města a zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů. Přibližně čtyři měsíce pak budou procházet intenzivním integračním procesem. Tři lidi se přidají ke dvěma rodinám z Mosulu, které už žijí poblíž Jihlavy. Poslední část skupiny míří do Smilovic, kde proti příjezdu uprchlíků protestovali obyvatelé obce. Svůj nesouhlas dali důrazně najevo na pondělním zasedání zastupitelstva. Podle starosty Smilovic Miroslava Nogola by obec křesťanům v nouzi měla pomoci. Obyvatelé podle něj nepochopili, že jde o osoby, které nejsou nebezpečné.

Norská vláda je připravena ratifikovat Úmluvu o ochraně dětí

Norská vláda potvrdila, že je v průběhu letošního roku připravena ratifikovat haagskou Úmluvu o ochraně dětí. Vydala také novou směrnici pro místní úřady, v níž radí, jak jednat v případech týkajících se odebírání dětí z rodin, kde alespoň jeden z rodičů není Nor. Podle směrnice norská sociální služba mimo jiné musí brát ohled na vztah dětí k jejich zemi původu, píše dnes server The Local. Přistoupení k haagské úmluvě o ochraně dětí z roku 1996, která je jedním z hlavních dokumentů mezinárodního práva upravujících vztahy mezi státy v oblasti ochrany dětí, žádal po Norsku v lednu i český premiér Bohuslav Sobotka. Premiér se tak vyjádřil v souvislosti s případem dvojice chlapců Michalákových, které norské úřady odebraly české matce.

V očividné reakci na mezinárodní kritiky vydala norská vláda oběžník, který objasňuje místním úřadům, jak se chovat "v případech přesahujících státní hranice". "V oběžníku se píše, že sociální služba se vždy musí pokusit kontaktovat rodinu dítěte v cizině, než zahájí proces vedoucí k umístění dítěte do náhradní péče," uvedla podle deníku The Local ministryně pro děti, rovnost a sociální začleňování Solveig Horneová v tiskovém prohlášení. Dít by se tak mělo především v případech, kdy má dítě na cizí zemi silné vazby.

ČSA se loni přehouply do zisku 223 milionů korun

České aerolinie (ČSA) loni hospodařily se ziskem 223 milionů korun, o rok dříve přitom společnost vykázala ztrátu 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopravci dařilo lépe obsazovat letadla, k obratu v hospodaření pomohla i levná ropa. Tržby se loni snížily o 15 procent na osm miliard korun. Informují o tom deníky E15 a Lidové noviny (LN). "Zmenšili jsme flotilu na úroveň, která je adekvátní kapacitě trhu. Zjednodušili jsme cenovou politiku a maximalizovali počet hodin ve vzduchu," řekl E15 předseda představenstva Jozef Sinčák.

ČSA loni provozovaly 16 letounů, když rok předtím využívaly až 23 strojů. Menší flotile odpovídal loni počet pasažérů i tržby. ČSA přepravily na pravidelných linkách dva miliony lidí, v roce 2014 to bylo o 300.000 více. Letadla ale loni létala výrazně plnější, průměrná obsazenost vzrostla o pět procentních bodů na 72 procent. Jak píše E15, aeroliniím, které ještě jako výhradně státní firma po léta balancovaly na hraně krachu, loni pomohlo i několik vnějších okolností. Na prvním místě je to levná ropa. Dále firma získala 100 milionů za prodej tří starých Boeingů 737. V dopravci drží necelých 20 procent akcií stát, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna.

Na Vyškovsku unikl ze zásobníku plyn, hasiči evakuovali 10 lidí

Hasiči museli dnes ráno evakuovat deset zaměstnanců jedné firmy v Bučovicích na Vyškovsku, protože poblíž začal unikat z poškozeného zásobníku plyn. Hasiči vymezili nebezpečný prostor, kam nesmí lidé, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Celou situaci způsobil pád zděné konstrukce v Nádražní ulici. Narušilo to plášť zásobníku s dusíkem. "Zásobník má tři tuny, ale nelze říct, zda byl zcela plný. Na návrh vlastníka necháme plyn samovolně uniknout do ovzduší," dodal Mikoška. Hasiči povolali na místo také specialistu ze společnosti Linde, která se zabývá výrobou, distribucí a prodejem plynů. Podle Jiřího Růžičky z Linde nebezpečí nehrozí. "Zásobníky dusíku se staví venku právě pro případ, že by unikl. Dusík je zhruba ze 70 procent součástí vzduchu, takže se prakticky do vzduchu jen vrací a nic se neděje," řekl ČTK Růžička.

Státní správa hmotných rezerv jedná se správcem o vstupu do německého skladu s naftou

Právníci Státní správy hmotných rezerv (SSHR) jednají s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe o technických podmínkách, za kterých budou zástupci správy vpuštěni do skladu v německém Kraillingu. Na twitteru to dnes uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Z Bavorska si na základě čtvrtečního rozhodnutí správce může Česko odvézt naftu za více než miliardu korun, k níž se dosud nemohlo dostat. Problémem převozu nafty z Německa je mimo jiné jeho termín. Správce jej stanovil do 30. dubna, což Švagr ve čtvrtek označil z technických důvodů za nereálné. Za nesmyslný a umělý označil termín i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

S insolvenčním správcem Viktoriagruppe Mirko Möllenem se Česko pře o vlastnictví nafty od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Möllenův mediální zástupce Patrick Sutter dnes ČTK řekl, že rozhodnutí správce o možném odvozu nafty je motivováno tím, že jednání, která trvají už více než rok, jsou prozatím do značné míry bezvýsledná. "SSHR za tuto dobu nehradila žádné skladovací poplatky či kompenzaci za užívání skladu," uvedl Sutter. Správa rezerv s argumenty Möllena nesouhlasí. "Velmi rádi bychom insolvenčnímu správci platili skladovací poplatky, musel by nám ale nejprve vystavit fakturu. Jenže tím by uznal, že nafta patří ČR. Jak máme platit za něco, o čem tvrdí, že nám to nepatří?" řekl v reakci ČTK mluvčí SSHR Jakub Linka.

Zaměstnancům automobilky Hyundai porostou mzdy o více než 8 pct

Zaměstnancům nošovické automobilky Hyundai vzrostou od 1. února mzdy o více než osm procent. Zaručuje to kolektivní smlouva, kterou dnes podepsali zástupci odborářů a vedení firmy. ČTK to oznámil mluvčí automobilky Petr Vaněk. Průměrný hrubý měsíční příjem v dělnických profesích činil loni ve slezské automobilce 33.167 korun. Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji byla ve třetím čtvrtletí loňského roku 23.968 korun. Základní mzdy v automobilce nyní vzrostou o 3,85 procenta, proporčně se zvýší také všechny příplatky a bonusy, což dohromady dělá nárůst přes osm procent. Vaněk uvedl, že například u dělnické pozice Operátor 2, která je v závodě nejčastější, činí měsíční zvýšení přibližně 1700 korun. Automobilka má nyní zhruba 3400 zaměstnanců. V roce 2014 zvýšila svůj zisk o 1,64 miliardy na 8,973 miliardy korun.

Valachová: Pokud škola o šikaně věděla, mělo by vedení skončit

Pokud nahrávky šikany učitelky prokážou, že škola o tom věděla nebo nedodržela postupy v prevenci šikany, vidí ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) jako jediné řešení vyvození personálních důsledků vůči vedení školy. Řekla to po dnešním jednání se zástupcem zřizovatele, náměstkem primátorky Petrem Dolínkem (ČSSD), a ředitelem Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františkem Bártlem. Pravomoc odvolat ředitele má zřizovatel školy, tedy pražský magistrát.

Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byla za to v lednu potrestána podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela, vedení školy odmítá příčinnou souvislost mezi šikanou a jejím úmrtím. Roli prý hrály dlouhodobější zdravotní problémy. Ředitel Bártl tento týden uvedl, že rezignovat nehodlá, a jakékoliv pochybení odmítl. "Můžu říct, že mě toto vyjádření v průběhu tohoto týdne překvapilo," poznamenala Valachová. Tento případ je jiný v tom, že existují nahrávky, takže veřejnost ví, co se ve škole dělo. V úterý se chystá školu navštívit společně s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

Valachová dnes jednala také se šéfem České školní inspekce Tomášem Zatloukalem. Zjistila od něj, že 36 procent středních škol, které inspekce ve školním roce 2014/2015 navštívila, se setkalo s hrubým slovníkem žáka vůči učiteli. S fyzickou agresí žáka vůči učiteli se pak setkalo 4,7 procenta škol. Tyto údaje považuje Valachová za znepokojující.

Pro kariérní úspěch je zásadní, aby profese byla koníčkem

Ke kariérnímu úspěchu nestačí jen diplom, vyplývá ze zkušeností 115 úspěšných lidí oslovených v průzkumu. Klíčové je, aby profese byla koníčkem, za důležité považují také psychickou odolnost, komunikativnost a ochotu se dále vzdělávat. Na dnešní tiskové konferenci výsledky výzkumu shrnul Jan Schmid z agentury Perfect Crowd, která ho na zakázku J&T Banky prováděla. Mezi vybranými úspěšnými respondenty byli nejen bohatí podnikatelé, ale také úspěšní manažeři, lékaři a zástupci kultury nebo sportu. Cílem průzkumu bylo zjistit český recept na úspěch, uvedl Schmid.

Dotazovaní se stavěli skepticky ke studování lukrativních oborů na vysoké škole jen kvůli přímočarým vyhlídkám na úspěšnou kariéru bez toho, aby o ně měl člověk opravdu zájem. Za strategii, která by mohla vést k úspěchu, to považuje jen patnáct procent úspěšných lidí. Naopak sedmdesát procent souhlasí, že k úspěchu může vést vystudování VŠ v oboru, o který mají zájem, bez záruky kariérního úspěchu. Podle třiašedesáti procent respondentů, kteří mohli vybrat více možností, je také možné brát VŠ pouze jako zálibu a snažit se prosadit už v mládí jako podnikatel. Klíčový je zájem o obor.

Úřady práce odhalily loni neoprávněné braní dávek za 103,5 mil Kč

Úřady práce odhalily loni neoprávněné pobírání dávek za celkem 103,5 milionu korun. Týkalo se hlavně příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí, méně pak dávek pro postižené, podpory v nezaměstnanosti či rodičovského příspěvku. ČTK o tom informovala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Podle ní v řadě případů padly už tresty, někteří viníci skončili dokonce ve vězení. Úřady zjistily loni skoro 16.680 případů neoprávněného pobírání. V roce 2014 jich bylo 9370, celková škoda tehdy činila kolem 65 milionů korun. Podle mluvčí se ve výsledcích odráží personální posílení. Úředníků totiž přibylo, takže se mohou víc věnovat ohlášeným i namátkovým kontrolám.

Ministerstvo práce počítá v novele se snížením doplatku na bydlení v ubytovnách

Ministerstvo práce chystá snížení doplatku na bydlení lidem, kteří žijí v ubytovnách. Měl by se jim vypočítávat z nižší částky než dosud. Nyní se při výpočtu vychází z nejvýš 90 procent státem stanovených nákladů na bydlení, nově by to mělo být maximálně 80 procent. Dávku by navíc obyvatelé ubytoven mohli dostat tehdy, pokud by v obci či městě nemohli sehnat běžné bydlení a splnili další podmínky. Podle údajů ministerstva práce do ubytoven putovalo kolem 13.000 doplatků na bydlení.

Respiračních infekcí ubylo, chřipky je víc, úmrtí dosud 19

Akutních respiračních infekcí v sedmém kalendářním týdnu v Česku ubylo o jedno procento, nejvíc zasažen je jih Moravy. Případů chřipky o 20 procent přibylo. V této sezóně je hlášeno 96 pacientů se závažným průběhem chřipky, z nich 19 zemřelo. ČTK to sdělil vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl s tím, že plošná epidemie v Česku pokračuje. "Na 1000.000 obyvatel je 1452 nemocných, na jihu Moravy 1923," uvedl. Letošní epidemie nemá podle vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku Martiny Havlíčkové typický explozivní průběh, z tohoto důvodu lze její další průběh obtížně předvídat.

Z Malostranského náměstí má zmizet parkoviště k 1. červenci 2016

Z pražského Malostranského náměstí má zmizet stávající parkoviště k 1. červenci 2016, řekl ČTK náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Technická správa komunikací (TSK) v následujících týdnech vypoví smlouvu nájemci parkoviště. Praha připravuje kompletní rekonstrukci náměstí. Kdy to bude, ale zatím není jasné, magistrát totiž dopracovává studii regenerace. Proti zrušení parkoviště v uplynulých dnech protestovali někteří poslanci, kteří zdejší parkoviště využívají. Vypsáním soutěže město reagovalo na tlak lidí, kterým se současný vzhled náměstí nelíbí. Nesouhlasí hlavně s tím, že starobylé místo pod Pražským hradem slouží právě jako parkoviště.

Majetkový úřad: Smlouvu o výpůjčce Kliniky nelze prodloužit

Smlouvu o výpůjčce objektu na Žižkově Autonomnímu sociálnímu centru Klinika nelze prodloužit. Hlavním důvodem je nesouhlasné stanovisko stavebního úřadu. Uvedl to Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Stavební úřad Prahy 3 upozornil majetkový úřad, že stavba byla zkoulaudována jako plicní zdravotnické zařízení, a jiné využití je tudíž nelegální. Centru Klinika končí smlouva 2. března. Majetkový úřad nyní nemovitost "urychleně" nabídne jiné státní instituci, a pokud žádná neprojeví zájem, vyhlásí výběrové řízení na prodej objektu. O budovu měla původně zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), její mluvčí Radka Sandorová ale ve čtvrtek ČTK řekla, že inspekce od záměru upustila.

Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři obsadili v prosinci 2014, uklidili jej a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Poté je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad s povolením vlády pak budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce. Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před dvěma týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.

Dětská krizová Linka bezpečí přijala loni na 158.600 volání

Dětská krizová telefonní Linka bezpečí s bezplatným číslem 116 111 přijala loni téměř 158.600 telefonátů. Je to nejméně za posledních pět let. Důvodem je podle vedení linky pokles počtu náctiletých. Vyplývá to ze statistické zprávy linky za loňský rok. Podle ní se děti nejčastěji svěřovaly s osobními potížemi, problémy s dospíváním a láskou či starostmi v rodině. O zneužívání, týrání či šikaně pak raději komunikovaly e-mailem a na chatu, internetových dotazů výrazně přibylo. Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD), která si pracoviště Linky bezpečí dnes prohlédla, není síť preventivních a krizových služeb pro děti v tísni a jejich rodiny v Česku dostatečná. Uvedla, že nabídka služeb by měla být co nejširší. Pracovníci Linky bezpečí v minulém roce řešili 46 případů přímého ohrožení života.

Aukce nabídne křeslo, které pro Masaryka navrhl Plečnik

Křeslo, které pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka navrhl jeho hradní architekt Josip Plečnik, se objeví koncem února v dražbě. Dlouho hledaný exemplář křesla z Masarykovy pracovny nabídne v dražbě Aukční dům Sýpka společně s intarzovaným stolem taktéž z pracovny Pražského hradu. Předaukční výstava potrvá od 20. do 27. února v Galerii u Betlémské kaple. Třetí exemplář křesla z pracovny T.G.M. z 20. let 20. století byl dlouho považován za ztracený. Když se v 70. letech rozprodával nábytek z hradu, dvě křesla odkoupily Klenoty Praha za 80 korun, sdělila ČTK Irena Velková z pořádajícího aukčního domu. Až do dnešní doby bylo třetí křeslo nezvěstné. Nyní jej veřejnost spatří na předaukční výstavě a následně jej může vážný zájemce vydražit, pokud si připraví nejméně 150.000 korun, což je vyvolávací cena.

Národní galerie předá farnosti Veverská Bítýška obraz Madona z Veveří

Národní galerie v Praze (NG) vydá v nejbližším možném termínu obraz Madona z Veveří farnosti Veverská Bítýška, které dílo patří podle rozhodnutí soudu. ČTK to dnes řekla mluvčí NG Tereza Ježková. Galerie podle ní od farnosti obdržela ve čtvrtek večer požadovaná písemná stanoviska Národního památkového ústavu a Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Farnost plánuje vzácné středověké dílo vystavit v brněnském Diecézním muzeu. Madona z Veveří je od loňska národní kulturní památkou.

Fotografie českých autorů se na aukci v USA prodaly za miliony

Fotografie českých autorů Josefa Sudka a Jaromíra Funkeho se na aukci v New Yorku prodaly za více než 300.000 dolarů (přes sedm milionů Kč). Celkem aukční síň Christie's vydražila tři stovky fotografií za téměř devět milionů dolarů (asi 220 milionů Kč); nejdražší položkou se stala vzácná fotografie Edwarda Steichena z roku 1901, za niž kupec zaplatil 665.000 dolarů.

Výstava v centru DOX se zabývá fenoménem peněz

Fenoménu peněz se věnuje nová výstava v centru současného umění DOX. Prostřednictvím obrazů, instalací, objektů, fotografií nebo videí bezmála 30 zahraničních i českých umělců se pokouší zkoumat způsob a některé důsledky toho, jak je dnešní svět ovlivňován současným ekonomickým modelem. Výstava se jmenuje Duše peněz a díla na ní představená reagují na rozsah, rozmanitost a absurditu současné situace, kdy každý počin včetně počinu uměleckého se stává komoditou, říkají pořadatelé výstavy.

Výstava si všímá toho, že současný ekonomický systém dal vzniknout obrovskému bohatství a pomohl stovkám milionů lidí dostat se z naprosté chudoby, přesto je ale v důsledku tlaku na nepřetržitý růst v mnoha ohledech destruktivní silou. Nerovnoměrnost v rozdělení světového bohatství se neustále prohlubuje a podle oficiálních odhadů na světě stále žije více než 1,2 miliardy lidí pod hranicí extrémní chudoby. Téměř 30 milionů lidí se dotýká fenomén novodobého otroctví, k němuž odkazují fotografie Lisy Kristineové, Iana Berryho, Fernanda Molerese či Paola Patriziho. Výstava potrvá do 6. června a doplní ji přednášky a panelové diskuse se zahraničními hosty, workshopy a projekce filmů.

Sport

Fotbalisté Sparty porazili v úvodním utkání druhého kola Evropské ligy na Letné Krasnodar 1:0. O výhře domácích rozhodl Lukáš Juliš, který nahradil zraněného kapitána Davida Lafatu. Odveta v Rusku, kde Pražané v pohárech ještě nikdy nevyhráli, se hraje příští čtvrtek. "Jsem maximálně spokojený. Nejenže jsme vyhráli, ale myslím, že to sneslo i parametry evropského poháru," řekl trenér Sparty Zdeněk Ščasný. "K úplné dokonalosti mi chyběla jedna branka navíc, ale i tak je to vynikající výsledek. Nicméně odveta bude i tak velmi těžká, nechci spekulovat, kdo má jakou procentuální šanci," dodal.

Tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Marseille do čtvrtfinále. Druhý nasazený hráč, jenž při posledním startu v Marseille v roce 2013 došel až do finále, porazil ve druhém kole Alexandera Zvereva 6:3, 3:6, 7:5.

Tenistka Barbora Strýcová postoupila na turnaji v Dubaji poprvé od října 2014 do finále dvouhry na okruhu WTA. Fedcupová vítězka dnes v semifinále udolala Caroline Garciaovou z Francie za dvě a čtvrt hodiny 6:2, 3:6, 6:3. O titul se Strýcová utká s Italkou Sarou Erraniovou.

Roman Koudelka obsadil deváté místo v závodě Světového poháru ve skoku na lyžích v Lahti a ukončil sérii slabších výsledků z předchozích čtyř závodů. Po prvním kole byl šestý a s nevelkou ztrátou mohl pomýšlet i na nejlepší výsledek v sezoně, ale čtvrté místo z prosincového závodu v Lillehammeru nakonec nezopakoval. Bodoval i 24. Jakub Janda, po prvním kole naopak skončil závod pro Jana Maturu (36.) a Lukáše Hlavu (38.). Zvítězil Michael Hayböck z Rakouska.

Sdruženář Miroslav Dvořák obsadil 12. místo v závodě Světového poháru v Lahti a vybojoval nejlepší výsledek v sezoně. První body získal v osmém startu po návratu k závodění po prodělané mononukleóze. Jubilejní třicátý triumf v kariéře si připsal Němec Eric Frenzel, přestože po desetikilometrovém běhu protnul cíl až jako druhý. Původní vítěz a nejlepší skokan dne Jarl Magnus Riiber z Norska byl totiž diskvalifikován kvůli zkrácení trati. Za suverénním lídrem SP skončil těsně druhý Japonec Akito Watabe, bronz získal s půlminutovou ztrátou Nor Jan Schmid.

Lyžařka Šárka Strachová spadla v tréninku slalomu v Jasné na Slovensku a pohmoždila si holeň a lýtko. Plánovala den volna, po kterém zkusí obout botu. Znovu závodit by Strachová měla v úterý 23. února v městském paralelním slalomu ve Stockholmu. Další slalom SP se koná 6. března právě v Jasné.

Počasí

Oblačno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C.