Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Migrační krize dle Zemana není minulostí, EU musí přejít k činům

Migrační krize není minulostí, ale může být hrozivou budoucností. Řekl to prezident Miloš Zeman novinářům po setkání se slovinským prezidentem Borutem Pahorem. Na řešení migrační krize se dvojice politiků neshodla, slovinský prezident se vyslovil pro přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie. Uvedl také, že se některá slovinská stanoviska od těch českých a visegrádských liší. Zeman, který dnes od svého protějšku dostal vyznamenání slovinské republiky mimo jiné za dlouholetou náklonnost Slovinsku, vyjádřil přesvědčení, že je čas, aby Evropská komise a Evropská rada přešly od diskusí ke konkrétním činům. Ideálním fórem pro začátek diskuse je podle něj nynější summit EU v Bruselu.

Sobotka: Prioritou ČR je, aby Řecko a Turecko plnily závazky

Prioritou České republiky i zemí visegrádské čtyřky (V4; Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) je, aby Řecko zvládalo lépe ochranu své hranice s Tureckem a aby Turecko naplňovalo dohodu, kterou s Evropskou unií loni uzavřelo. Při příchodu do bruselského paláce Justus Lipsius, kde ve čtvrtek začal summit evropské osmadvacítky, to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud Řecko a Turecko nebudou plnit své závazky, je podle předsedy vlády třeba přistoupit k takzvanému plánu B, tedy vzniku nové schengenské hranice severně od Řecka.

Sobotka: Návrh dohody s Velkou Británií obsahuje pozitivní posuny

Poslední návrh dohody Evropské unie s Velkou Británií obsahuje podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pozitivní posuny. Česká republika má ale stále k dohodě výhrady. Sobotka to řekl novinářům před odletem do Bruselu na summit EU. Posunem je podle premiéra ujištění, že se změna sociálních dávek dotkne jen přídavků na děti. "Ten poslední návrh... už vychází vstříc některým požadavkům, které jsme zveřejnili v pondělí na jednání Visegrádu," uvedl Sobotka. "Ten posun je spíše pozitivním směrem, nicméně není to zatím ještě dostatečné," dodal premiér.

V4 podporuje celoevropské řešení migrace, zopakovali ministři

Visegrádská skupina podporuje celoevropské řešení migrační krize, shodli se po jednání v Praze ministři zahraničí všech čtyř zemí. O záložním plánu, který počítá s uzavřením severní hranice Řecka, dnes podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nemluvili. Takzvaný plán B navrhli v pondělí jako variantu řešení problému migrace premiéři V4. Kritici upozorňují na to, že v podstatě znamená vyloučení Řecka ze schengenského prostoru.

Visegrád odmítl kritiku, je to nepochopení, míní Lajčák

Šéfové diplomacií visegrádské skupiny po setkání v Praze odmítli negativní reakce, které v poslední době vyvolávají postoje středoevropské čtveřice k migraci. Kritici tvrdí, že země V4 neprojevují dostatečnou solidaritu a stavějí se proti EU. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák na tiskové konferenci prohlásil, že kritiku vnímá jako nepochopení, nebo zlý úmysl. Maďarský ministr Péter Szijjártó dodal, že země Visegrádu platí za to, že v Evropě vystupují přímo a nepodléhají politické korektnosti.

ČR může odvézt naftu z Německa, stanovený termín je ale nereálný

Česko si může ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu odvézt zásoby nafty za více než miliardu korun, k nimž se nemohlo dostat. Informace týdeníku Dotyk ČTK potvrdil mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Insolvenční správce však stanovil termín odvozu do 30. dubna, což je podle předsedy SSHR Pavla Švagra z technických důvodů nereálné. Za nesmyslný a umělý pak označil termín i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

"Insolvenční správce nám sdělil poměrně průlomovou zprávu, která říká, že veškerou naftu, která je uložená v Kraillingu, nám umožní vyskladnit. Nepotvrdil tím ale naše vlastnické právo k naftě," řekl dnes novinářům na Žofínském fóru Švagr. Insolvenční správce podle něj při minulých jednáních uvedl, že odvoz nafty zabere šest až osm měsíců. SSHR navíc od něj získala informaci, že hodlá vlastnictví nafty zažalovat.

Tuhý: Do Slovinska by měli v březnu vyrazit další policisté z ČR

Do Slovinska by měla podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého v březnu vyrazit další skupina českých policistů, kteří budou v balkánské zemi pomáhat s ochranou hranic. O vyslání již čtvrté skupiny policistů podle něj požádala slovinská strana při jednání prezidentů obou zemí Miloše Zemana a Boruta Pahora. "I při dnešním jednání už byly konkrétní požadavky Slovinské republiky na to, abychom pokračovali a ten kontingent opět vyslali i v další periodě. To znamená, že my připravujeme na březen další výměnu policistů, kteří se budou účastnit aktivně na pomoci slovinským kolegům," uvedl Tuhý po schůzce obou hlav států. Pahor po ní několik českých policistů vyznamenal. Ve výjezdech českých policistů vidí jejich prezident velký potenciál. V případě, že by se Česko muselo vyrovnávat s výrazným přílivem běženců, budou podle něj mít obrovské zkušenosti, které bude možné uplatnit.

Počet aut na českých silnicích loni stoupl na 5,16 milionu

Počet osobních aut registrovaných v Česku se ke konci roku 2015 meziročně zvýšil o 221.311 vozů na 5,16 milionu. Průměrný věk stoupl ze 14,1 na 14,3 roku. Uvedl to dnes Svaz dovozců automobilů. Podíl vozidel starších deseti let se proti konci roku 2014 zvýšil o jeden procentní bod na 64,2 procenta. "Je samozřejmé, že stárnutí vozového parku se nepříznivě projeví i v dopadu na životní prostředí, včetně přetrvávajícího nadměrného znečišťování ovzduší provozem těchto vozidel," uvedl tajemník svazu dovozců Pavel Tunkl.

Záměr MPSV: Dětské azylové domy budou dostávat peníze na lůžko

Financování azylových domů pro děti v tísni, jako jsou třeba klokánky, by se mělo v příštím roce změnit. Zatímco nyní tyto domovy dostávají od státu příspěvek za dobu, kdy v nich dítě pobývá, nově by měly mít platbu za lůžko. Pobíraly by tak peníze i tehdy, když by v nich zrovna žádné děti nebyly. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Změnu má upravit chystaná novela o sociálních službách. Vláda by návrh měla dostat letos do pololetí. Zákon by pak měl podle plánu začít platit příští rok od dubna. "Počítáme, že krizové lůžko bude stát financovat stoprocentně, tedy full time. Bude to stejný princip jako u profesionálních pěstounů, kteří jsou financováni, i když děti zrovna nemají," uvedla ministryně. Zdůraznila ale, že podmínkou pro změnu financování bude to, aby kraje přesně stanovily, kolik míst pro děti v tísni potřebují a kde je chtějí mít. "Kraje ale upozorňují, že počet zařízení klesne. Tolik lůžek nebude. Klidně se po novele stane, že některá zařízení zaniknou," řekla Marksová.

Brabec dohodl v Polsku požadavky na hnědouhelný důl Turów

Požadavky, které má Česká republika ohledně dolu Turów, byly podle ministra životního prostředí Richarda Brabce ve Varšavě splněny. Polsko podle něj jasně deklarovalo, že projekt na rozšíření tohoto hnědouhelného dolu není definitivně schválen a posuzuje se záměr, zda se v takovém rozsahu vůbec uskuteční. Brabec to řekl ČTK v telefonickém rozhovoru po jednání se svým polským protějškem Janem Szyszkem. Varšava se podle vyjádření polské strany zavázala, že bude Prahu informovat o všech krocích týkajících se tohoto dolu. Neplánuje také těžit uran v blízkosti českých hranic ani provádět průzkum.

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam těžit chtějí až do roku 2044. Důl by se měl rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Je to jen 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné na Hrádecku. Rozšíření dolu by ale ohrozilo zásoby pitné vody na Liberecku. Zejména v oblasti Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavska už nyní vody ubývá. Pokud se naplní černé scénáře, odhadují se náklady na zajištění náhradního zásobování oblastí vodou na 2,136 miliardy korun bez DPH.

V pátek přiletí třetí skupina křesťanských uprchlíků z Iráku

Do Česka v pátek přiletí třetí skupina křesťanských uprchlíků, kteří utekli z iráckého Mosulu před nebezpečím Islámského státu. Asi čtyřicetičlenná skupina by měla dorazit na pražské ruzyňské letiště a poté je autobusy rozvezou do Brna, Smilovic u Třince a rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy. Největší pozornost se zřejmě bude upírat ke Smilovicím, kde plán na dočasný pobyt uprchlíků vyvolal nevoli části obyvatel. Do Smilovic by v první fázi mělo přicestovat 14 lidí.

Čechům vadí, že mají méně kvalitní potraviny než v západní Evropě

Českým zákazníkům vadí, že potraviny stejné značky jsou v České republice méně kvalitní než v západní Evropě. Z výzkumu Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vyplývá, že s touto praxí je nespokojeno 88 procent z dotázaných a většina také odmítá tvrzení výrobců, že to dělají kvůli odlišným chuťovým preferencím. Jelikož jiné složení potravin prodávaných ve více zemích pod stejnou značkou je prokázaným faktem, chce ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) přimět k řešení Evropskou komisi. Řekl to na tiskové konferenci na brněnském veletrhu Salima. Řada nadnárodních koncernů dodává stejné potraviny se stejným obalem do více zemí. "Český spotřebitel přitom přichází zkrátka, protože potraviny pro český trh obsahují méně hodnotné suroviny než potraviny, které míří na trh zemí takzvané staré evropské patnáctky," řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Madona z Veveří zatím zůstává v NG, do Brna ve čtvrtek nedorazí

Národní galerie v Praze nepředala farnosti Veverská Bítýška gotický obraz Madona z Veveří ve lhůtě, která vypršela dnes v 17:00. Vyzval ji k tomu na základě pravomocného rozsudku právník farnosti František Severin. V pátek se obrátí na exekutora. Galerie je podle mluvčí Terezy Ježkové připravena dílo předat. Nadále si ale klade podmínky.

Galerie podala proti rozsudku dovolání, které nemá samo o sobě odkladný účinek. Spolu s ním ale podala návrh na odklad výkonu rozhodnutí, o kterém by měl NS rozhodnout, až k němu dovolání spolu se spisem doputuje. Podle Ježkové však návrh není důvodem, proč dosud galerie dílo nepředala. Tím jsou prý chybějící písemná stanoviska Národního památkového ústavu a Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Počasí v pátek

Oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů Celsia.