Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČR chce záložní plán pro případ, že Turci nezadrží utečence

Turecko má jen dva až tři týdny na splnění dohod o migraci. Pokud se v polovině března tok utečenců nezmírní, bude třeba vytyčit nové hranice, vyplývá z mandátu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na nadcházející summit EU, který dnes schválila vláda. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza novinářům řekl, že Česko pro případ, že Turecko své závazky nesplní, slíbilo Bulharsku pomoc podobnou té, kterou už nyní poskytuje Makedonii. V polovině března se bude konat další summit unie. Prouza doplnil, že Turecko dostalo od Česka vše, co chtělo, je proto nutné, aby začalo plnit závazky.

Summit EU zdůrazní potřebu prosadit dohodnutá opatření k migraci

Migrační krize bude podle očekávání jedním z významných témat čtvrtečního a pátečního summitu Evropské unie v Bruselu, není ale možné čekat návrh nějakého nového či převratného řešení. Základní zprávou vrcholné schůzky osmadvacítky bude podle dobře informovaných zdrojů jasný důraz na to, aby skutečně začaly být plněny už dříve dohodnuté kroky. A to nejen ze strany zemí EU, ale také partnerů jako je Turecko.

Diplomaté dnes v Bruselu uklidňovali očekávání některých evropských médií, která předpovídala ostrý střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi takzvané visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) po pondělním summitu V4 v Praze.

Česko dá 15 milionů korun na pomoc uprchlíkům ze syrského Halabu

Česko dá 15 milionů korun na humanitární pomoc syrským uprchlíkům, kteří utíkají z oblasti města Halab (dříve Aleppo) zničeného válkou. O rozhodnutí vlády na twitteru informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Peníze budou poskytnuty Turecku, které tyto uprchlíky přijímá a poskytuje jim humanitární a asistenční služby," napsal ČTK Sobotka. Právě v Turecku je zdaleka nejvíce syrských uprchlíků, země jich hostí asi 2,5 milionu. Premiér připomněl, že se Česko nedávno zavázalo dát letos zemím v regionu pomoc ve výši nejméně 170 milionů korun.

ČR i Německo chtějí kvůli migraci posílit společná centra policie

Kvůli migrační krizi chtějí česká i německá strana personálně posílit kontaktní česko-německá policejní centra, která jsou v bavorském Schwandorfu a Petrovicích na Ústecku od roku 2007, kdy se součástí schengenského prostoru bez vnitřních hranic stala i Česká republika. V centrech pracují desítky policistů z ČR. Centra jsou zásadní pro výměnu informací. ČTK to dnes řekl policejní prezident Tomáš Tuhý, který se dnes ve Zbirohu účastnil slavnostního otevření takticko-lezeckého výcvikového trenažéru.

ČR bude hájit současná pravidla pro ty, co již pracují v Británii

Pro Česko je nepřijatelné, aby se změny požadované Velkou Británií v navrhované dohodě s Evropskou unií dotkly také lidí, kteří již v zemi nyní pracují. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to bude tlumočit na čtvrtečním a pátečním summitu EU, jeho mandát dnes schválila vláda. Novinářům to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Neshody ohledně britských návrhů se týkají především oblasti sociálních dávek a nastavení takzvané záchranné brzdy, která by zemi umožnila dočasně omezit výplatu některých dávek. Nepřijatelné by podle Prouzy byla některá pravidla nejen pro střední Evropu, ale i pro pobaltské země, Bulharsko, Rumunsko, Španělsko a Itálii. Prioritou je dohodu s Británií najít.

Vláda schválila strategii boje proti sociálnímu vyloučení

Na 6000 rodin, které žijí v ubytovnách, by se mělo do konce roku 2020 přestěhovat do běžných bytů. Za pět let by v nestandardním bydlení nemělo déle než měsíc pobývat žádné dítě. Počítá s tím Strategie boje proti sociálnímu vyloučení na roky 2016 až 2020, kterou dnes schválila vláda. Novináře o projednání materiálu informoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Takzvaných vyloučených lokalit v Česku přibývá. Podle loňské analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce, se od roku 2006 počet těchto chudinských míst zdvojnásobil ze 300 na 600.

Strategie počítá s nalezením bydlení pro 6000 rodin. Podle dokumentu by byty měly být v běžné zástavbě. Zákon o sociálním bydlení měl v Česku platit od ledna 2017, zatím se počítá s půlročním zpožděním. Lidem, jimž hrozí ztráta bydlení, by se měli věnovat sociální pracovníci. Měli by pomoci řešit situaci a zabránit vystěhování. Jednou z příčin potíží s bydlením jsou dluhy. Na konci roku 2014 mělo podle strategie exekuci 909.000 lidí.

Vláda mění pravidla zvyšování důchodů, návrh projedná Sněmovna

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílá do Sněmovny návrh, který má kabinetu umožnit zvyšovat penze víc, pokud by valorizace podle pravidel zákona měla být hodně nízká. Důchody by ale mohl ročně zvedat maximálně o 1,7 procenta. Penzisté by vyšší částku dostávali vždy od ledna jako dosud. Na úpravě pravidel valorizace se dohodla v prosinci koalice. Aby změna začala platit, musí ji schválit zákonodárci a podepsat prezident. Podle zákona se důchody v Česku zvyšují vždy na začátku roku, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňského září starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo 2,86 milionu lidí.

Opoziční ODS odmítá, aby vláda mohla zvedat penze víc, než ukládá zákon. Považuje to za populismus. Výhrady má i Česká národní banka. Kdyby kabinet podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška k vyšší než zákonné valorizaci přikročil několik let po sobě, mohlo by to rozvrátit veřejné finance.

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu zůstala na 2,06 pct

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v lednu zůstala na 2,06 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Stále je tak blízko červnovému minimu, kdy sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. V lednu poprvé překročila průměrná hypotéka dva miliony korun a vyšplhala se dokonce na 2,138.995 korun. Stagnující úrokové sazby tedy neměly v lednu za následek nárůst počtu hypotečních úvěrů, ale zvýšení půjčované částky.

Klenčí nabízí víc pracovních míst, než má práceschopných obyvatel

Pohraniční městys Klenčí nabízí více pracovních míst, než má práceschopných obyvatel. Zaměstnáno je tam přes 700 lidí, z toho téměř čtyři pětiny ve výrobě. Hodně jich dojíždí z okolních obcí. Klenčí má 1300 obyvatel, z toho 500 je práceschopných. ČTK to dnes řekl starosta Klenčí Jan Bozděch. Podle něj se městysu vyplácí dlouhodobě vstřícný postoj vůči investorům. Firmy v obci se trvale rozšiřují. "Naši lidé nemusí jezdit za prací daleko a pokud chtějí, tak mají možnost pracovat přímo v Klenčí," uvedl Bozděch. Více než polovina toho využívá, další desítky lidí jezdí za prací do Německa, protože na hranice je to deset kilometrů. Nezaměstnanost je kolem jednoho procenta a je zřejmě nejnižší na Domažlicku, které nyní vykazuje 5,6 procenta.

Stát chce odkoupit areál ve Vrběticích a ponechat ho bez munice

Stát odkoupí či smění pozemky v muničním areálu ve Vrběticích, kterým v roce 2014 otřáslo několik výbuchů. Rozhodla o tom na svém jednání vláda. Areál podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) zůstane bez munice a v budoucnosti má sloužit pro výcvik či testování dronů. Veškerá munice už byla z areálu odvezena, prostor je navíc oplocen a zabezpečen čidly a ostrahou, kterou nyní zajišťují pracovníci státního podniku Vojenské lesy a statky. Během 15 měsíců dlouhého střežení prostoru se podle Stropnického vystřídalo na místě 7000 vojáků.

Vláda bude zvažovat i provozování letecké záchranky státem

Vláda bude na podnět vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) zvažovat vedle vypsání výběrového řízení na provoz letecké záchranné služby i provozování vrtulníků státem. Babiš už dříve kritizoval výši zakázky, v úterý pak napsal ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD) dopis, v němž navrhl variantu provozu zajišťovaného společně armádou a policií, nebo variantu fungující například v Německu či Rakousku, kde leteckou záchrannou službu provozuje státem založená nezisková organizace.

Nyní osm z deseti základen provozují soukromé firmy a po jedné armáda a policie. Smlouvy se soukromými provozovateli na konci letošního roku vyprší.

Na přípravě vědní politiky vůbec poprvé spolupracovaly i firmy

Podpora aplikovaného výzkumu se má podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) zaměřit především na perspektivní oblasti, které táhnou české hospodářství. Vláda dnes schválila Národní politiku výzkumu, vývoje a inovací ČR až do roku 2020, která má přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti státu. Vůbec poprvé jsme do přípravy vědní politiky přizvali soukromý sektor a i na základě jejich připomínek nastavujeme systém do budoucna, uvedl Bělobrádek. Strategický dokument navrhuje několik vybraných odvětví, jde například o nanotechnologie, letecký průmysl včetně kosmonautiky, vývoj nových materiálů pro hutnictví a ocelářství či digitální ekonomiku s kupříkladu kybernetickou bezpečností. Oblasti byly stanoveny po rok trvající diskuzi se zástupci podniků.

Ministerstvo o víc než 100 milionů zvýší dotace pro potravináře

Ministerstvo zemědělství plánuje rozšířit národní dotace na zpracování zemědělských produktů. Dnes to na potravinářském veletrhu Salima řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Loni v programu ministerstvo vyplatilo přes 200 milionů korun, letos by měl strop být na úrovni 330 milionů. Do budoucna ministr hodlá zvýšit míru spolufinancování ze strany státu. Nyní mohou potravináři použít příspěvek státu jako čtvrtinu nákladů, od příštího roku by mělo jít o polovinu. Peníze mohou použít podniky s více než 250 zaměstnanci.

Ministerstvo zemědělství chce rozšířit počet tzv. agrárních diplomatů na sedm. Letos chce vybrat zbývající tři. Ještě ale neví, kam tito noví lidé zamíří. První čtyři zemědělští diplomaté, kteří od ledna českým obchodníkům pomáhají hledat exportní příležitosti, působí v Rusku, Číně, Saúdské Arábii a Srbsku.

Počet minipivovarů v Česku poprvé překročil hranici 300

Počet minipivovarů v Česku překročil hranici 300. V polovině ledna jich bylo 302, což je o 22 více než v roce 2014. Jejich počet patrně dál poroste a může se podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráně zastavit až na dvojnásobku nynějšího čísla. Šuráň to dnes řekl ČTK na potravinářském veletrhu Salima. Za růstem počtu minipivovarů je zájem spotřebitelů a chuť jednotlivců i firem investovat. Naprostá většina minipivovarů má kapacitu kolem 1000 hektolitrů a vaří pouze pro vlastní hospodu. V poslední době ale roste počet firem, které minipivovary zakládají na byznys a svoje pivo prodávají hospodám podobně jako velkopivovary.

Anonym vyhrožuje primátoru Vokřálovi kvůli zamýšlené muslimské modlitebně

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) a další lidé z vedení města se stali terčem výhrůžek neznámého pachatele, který požaduje, aby město zabránilo vzniku muslimské modlitebny v městské části Královo Pole. Vybudovat ji tam chce ve vlastních prostorách muslimský podnikatel, který žije přes 20 let v České republice. Anonym hrozí, že pokud město záměru nezabrání, vezme právo do vlastních rukou a zabrání tomu sám, řekl primátor novinářům. Vokřál spolupracuje s policií na zvýšení bezpečnostních opatření.

Žena podporující migranty dostala podmínku za napadení policisty

Levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou, která se loni v Praze snažila zabránit průchodu demonstrace odpůrců migrace, potrestal soud měsíční podmínkou za napadení policisty. Verdikt není pravomocný, žena se proti němu na místě odvolala. Podle obžaloby skočila Krejčová policistovi na záda, když zakročil proti jejímu příteli. Soudkyně mimo jiné uvedla, že nechápe, proč město povolilo konání dvou názorově odlišných demonstrací tak blízko u sebe.

Ředitel školy, kde žáci šikanovali učitelku, odstoupit nehodlá

Ředitel Střední průmyslové školy Na Třebešíně František Bártl kvůli šikanování učitelky žáky odstoupit nehodlá. Na tiskové konferenci odmítl jakékoliv pochybení ze své strany. Pozval ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD), aby školu navštívila. Praha jakožto zřizovatel této střední školy může případné pochybení posoudit až po skončení vyšetřování, uvedla ředitelka odboru školství a mládeže Lenka Němcová. Bártl zdůraznil, že nechce podlehnout tlaku. "To, že nehodlám rezignovat, není ani zpupnost, ani nedostatek pokory a sebereflexe. Pokud se prokáže pochybení na mé straně, vyvodím z toho důsledky. Ale neudělám z toho precedens pro výtečníky po všech koutech republiky," prohlásil. Pokud by funkci opustil, ukázal by tím žákům cestu k odstranění ředitele. Stačilo by, kdyby se dopouštěli podobného chování. Vedení školy znovu odmítlo příčinnou souvislost mezi šikanou a úmrtím učitelky. O jejích zdravotních problémech prý vedení školy nevědělo. Když loni v únoru pětapadesátiletá pedagožka nastupovala, absolvovala úspěšně prohlídku u lékaře. Ani pak prý vedení ani nikdo z ostatních pedagogů žádné problémy nezpozorovali. Ředitel trval také na tom, že podmínečné vyloučení a trojka z chování byly přiměřeným trestem pro tři agresory na základě videí, které škola od žáků v lednu dostala. Jejich obsah nechtěl nikdo z vedení kvůli nynějšímu policejnímu vyšetřování blíže komentovat.

Lidovky.cz: Soud pravomocně osvobodil majitele growshopů

Městský soud v Praze v pondělí potvrdil osvobozující verdikt nad manželským párem, který v Praze a Jičíně provozoval obchody na pěstování rostlin, tzv. growshopy. Server Lidovky.cz dnes napsal, že jde o vůbec první pravomocný rozsudek, který majitele growshopu zprostil obžaloby ze šíření toxikomanie. Kvůli razii, kterou policisté proti obchodům nabízejícím i potřeby pro pěstování marihuany provedli v listopadu 2013, hodlají Martin Livický a Renata Zoubelová žádat od policie omluvu, vrácení zabaveného zboží i náhradu ušlého zisku.

V Bratislavě po skoku do řeky Dunaj zahynul 40letý Čech

V Bratislavě dnes po skoku do řeky Dunaj zahynul 40letý Čech. Informovala o tom policie. Přivolaným hasičům a policistům se ho zachránit nepodařilo. Muž skočil do Dunaje z mostu Apollo, který spojuje širší centrum slovenské metropole se sídlištěm Petržalka. Na mostě zanechal doklady.

CK: Nabídka zájezdů do Řecka či Španělska bude v létě omezená

Nabídka last minute leteckých zájezdů do Španělska, Řecka nebo Bulharska bude v létě výrazně omezená. Už nyní hlásí španělští a řečtí hoteliéři "stop stavy" a úplnou zaplněnost. Poptávka po těchto zemích v rámci předprodejů zájezdů výrazně vzrostla. Zájezdy kupované "na poslední chvíli" také mohou v létě zdražit. Na tiskové konferenci to uvedla Asociace cestovních kanceláří. Předprodeje zájezdů na léto ovlivňují zejména bezpečnostní problémy v některých zemích. Rodiny s dětmi nyní proto preferují tradiční evropská letoviska. Výrazný zájem o populární evropské destinace jakými jsou Španělsko, Řecko, Bulharsko, Itálie či Chorvatsko není pouze ze strany českých turistů, ale i u turistů ze západní Evropy a Ruska. Výrazný pokles zájmu v předprodejích zažívají severoafrické destinace jako Egypt nebo Tunisko a zdrženlivější jsou Češi také k Turecku.

Pěstounů každý rok přibývá, loni jich bylo 12.000

V Česku přibývá pěstounů. Zatímco v roce 2012 úřady práce vyplácely pěstounskou odměnu 9300 lidem, na konci loňska ji dostávalo už 12.000 osob. Na všechny dávky pěstounské péče stát v minulém roce vydal 2,66 miliardy korun. Za poslední tři roky se tak částka víc než zdvojnásobila. Vyplývá to ze zpráv ministerstva práce o vyplácených dávkách. Většina pěstounů, kteří pobírají odměnu, se stará o děti dlouhodobě. Často jsou to prarodiče či jiní příbuzní. Profesionálů, co přijímají děti na přechodnou dobu, je pak několik set. Podle plánů ministerstva práce by mělo letos přibýt dalších 1500 pěstounů.

Pěvkyně Kožená představila nadační fond na podporu základní umělecké školy

Mezzosopranistka Magdalena Kožená se rozhodla podpořit základní umělecké školy (ZUŠ) v České republice založením nadačního fondu. Cílem je systém vzdělávání poskytovaný ZUŠ chránit, podpořit a upozornit veřejnost na jeho jedinečnost. Poslání a plány fondu budou představeny na donátorském galavečeru 26. února v pražském Rudolfinu. Novináře o tom informoval spolupatron fondu, generální ředitel České filharmonie David Mareček.

V České republice je 488 základních uměleckých škol (dříve lidových škol umění), ve kterých studuje 247.000 žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory - hudební, kam chodí 65 procent žáků, taneční (11 procent), výtvarný (20 procent) a literárně-dramatický (čtyři procenta). "Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," prohlásila Kožená.

Vyšla kniha o historii šlechtických automobilů v českých zemích

V Národním technickém muzeu v Praze (NTM) představili autoři Miloš Hořejš a Jiří Křížek knihu Zámek s vůní benzínu (automobily a šlechta v českých zemích do roku 1945). Upozornili na to, že studium historické dopravní techniky na šlechtických sídlech je v počátcích. Příležitosti získat informace od přímých pamětníků byly totiž většinou promarněny, autentické šlechtické automobily zmizely i se svými řidiči a majiteli. Kniha z nakladatelství Mladá fronta však dokazuje, že díky archivní dokumentaci lze přesvědčivě rekonstruovat některý z osudů zámeckých šoférů, cestovatelů či závodníků a obohatit obraz každodenní kultury šlechtického sídla o originální a neznámé téma.

Letošní Matějská pouť přivítá zájemce od 20. února

Od soboty 20. února do 17. dubna se na holešovickém Výstavišti v Praze otevřou brány tradiční Matějské pouti. Uskuteční se po třiapadesáté a zhruba jako loni nabídne 120 atrakcí z Česka, Nizozemska, Německa a dalších zemí. Z nich bude třetina adrenalinových, třetina pro ty nejmenší a zbývající pro všechny, na které mohou rodiče s dětmi, řekl na dnešním setkání s novináři jednatel České asociace majitelů lunaparků, cirkusů a stánkového prodeje PALMA Jan Kočka. Upozornil, že tradice Matějské pouti je zaznamenávána od roku 1595. V areálu Výstaviště se koná od roku 1963. Byla první jarní poutí v Praze a oslavou svátku sv. Matěje, který připadá na 24. února.

Autem roku 2016 v Česku se stala Škoda Superb

Titul Auto roku 2016 v ČR získala Škoda Superb třetí generace. V hlasování odborné poroty vůz zvítězil před Opelem Astra, Subaru Levorg, Volvem XC90 a Fordem Mustang. ČTK to sdělili organizátoři soutěže. Porota, složená z 35 odborných motoristických novinářů, volila z celkem 30 nominovaných novinek na českém trhu. Škoda Superb třetí generace přišla na trh loni v červnu. Vedle českého auta roku se vůz dostal mezi finalisty prestižních anket Car of the Year (COTY) a World Car of the Year 2016 (WCOTY).

Sport

Česká tenistka Barbora Strýcová postoupila na turnaji v Dubaji do čtvrtfinále. Němku Julii Görgesovou ve 2. kole udolala po velkém obratu za hodinu a 45 minut 2:6, 6:3, 6:1.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až polojasno, postupně na většině území s deštěm. Teploty 5 až 10 stupňů Celsia.

Meteorologové varují před náledím, které se od středečního večera může tvořit na většině území Čech. Nejvyšší pravděpodobnost výskytu náledí je v nížinách, a to především v místech, kde se vyjasní a mokré povrchy nestihnou vyschnout. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který zároveň zrušil svou předchozí výstrahu před sněžením. Výstraha platí do čtvrtečních 9:00.