Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka: EU má podpořit ochranu hranic v Makedonii a Bulharsku

Evropská unie by měla více podpořit Bulharsko a Makedonii při realizaci jejich vlastních opatření k ochraně hranic. Po summitu zemí visegrádské skupiny, Makedonie a Bulharska v Praze to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Šestice zemí se dnes podle něj shodla i na nutnosti naplnění dohody mezi EU a Tureckem a podpoře snah Řecka plnit podmínky členství v Schengenu. Země také zdůraznily, že migrace nemá jiné než společné evropské řešení.

Makedonský prezident Ďorge Ivanov poznamenal, že jednání na summitu nebylo vedeno proti Řecku ani žádné jiné konkrétní zemi. Podotkl, že Makedonie nese v migrační krizi těžší břemeno než mnozí členové EU. Polská premiérka Beata Szydlová poznamenala, že Evropa potřebuje opět získat kontrolu nad migračními toky. Očekává, že nejpozději na březnovém zasedání Evropské rady budou přijata efektivní opatření.

Premiéři Visegrádu přijali na dnešním summitu také Pražskou deklaraci k 25. výročí vzniku visegrádské čtyřky (V4). Vyslovují v ní snahu o posilování Evropy a varují před vznikem dělicích čar v Evropě. Chtějí také udržet otevřené dveře do Evropské unie pro současné a budoucí kandidátské země.

Premiér Sobotka hovořil o migraci s kancléřem Rakouska a prezidentem Makedonie

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před dnešním summitem visegrádské čtyřky (V4) telefonicky jednal s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem o migraci. Hovořili například o posílení ochrany schengenských hranic nebo koordinaci pomoci Makedonii. Pohled Vídně na migraci se v posledních měsících v některých ohledech přiblížil pohledu zemí V4. Rakouská vláda například v lednu rozhodla, že letos země přijme už jen 37.500 žadatelů o azyl a do roku 2019 jich má být celkem nejvýše 127.500. Podle německých médií nyní navíc nabízí Makedonii své vojáky k ochraně tamních hranic. V zemi už jsou policisté například z Česka. Vídeň podle médií také tlačí na Skopje, aby co nejvíce omezilo příliv běženců.

Bilaterálně Sobotka jednal také s makedonským prezidentem Ďorgem Ivanovem, který mu řekl, že pomoc jeho zemi ze strany Evropské komise je nulová. Ivanov se setkal také s českým prezidentem Milošem Zemanem.

EU zruší většinu sankcí vůči Bělorusku, zůstane zbrojní embargo

Evropská unie od března zruší naprostou většinu sankcí vůči Bělorusku. Rozhodli o tom ministři zahraničí zemí osmadvacítky. Pro 170 lidí a tři firmy tak skončí zmrazení majetku a zákaz cest do EU. V platnosti dál zůstane zbrojní embargo a sankce vůči čtyřem konkrétním osobám, které se před lety podílely na zmizení aktivistů nepohodlných režimu. Nyní rušené sankce už unie loni v říjnu pozastavila.

"Je to výsledek zhodnocení posledního vývoje," komentoval rozhodnutí český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Připomněl například propuštění politických vězňů, ke kterému v poslední době přistoupily úřady v zemi, které už roky autoritativně vládne prezident Alexandr Lukašenko. Unie podle Zaorálka očekává také úpravy volebního zákona. Podle českého ministra se nyní otevírá prostor pro hospodářskou spolupráci s Běloruskem.

ČR začalo jednat o přesídlení prvních uprchlíků z Itálie a Řecka

Česko začalo jednat o přesídlení prvních 30 uprchlíků, kteří do Evropy přišli přes Řecko a Itálii. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo vnitra. Česko se loni v červenci dobrovolně zapojilo do evropského relokačního programu se závazkem přijmout 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka. O dva měsíce později bylo při jednáních uvnitř EU schváleno rozšíření o dalších 1591 uprchlíků, přestože Česko a několik dalších zemí tehdy hlasovalo proti rozšíření původních kvót. Česko dlouhodobě zastává názor, že přesídlování uprchlíků začne fungovat až po spuštění tzv. hotspotů, což jsou registrační centra pro uprchlíky rozmístěná v Itálii a Řecku.

CVVM: Proti přijímání uprchlíků je 65 pct lidí, přibývá jich

V Česku přibylo lidí, kteří nepodporují přijímání uprchlíků ze zemí postižených válečným konfliktem. V lednu byly proti dvě třetiny Čechů, zatímco před čtvrt rokem se k problému negativně stavěla polovina lidí. Poláci jsou ve srovnání s Čechy méně vyhranění, proti přijímání uprchlíků bylo v lednu 53 procent lidí. V Maďarsku je tento názor menšinový, proti přijímání běženců se v říjnu vyjádřilo 32 procent občanů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Část obyvatel Smilovic dala najevo, že uprchlíky v obci nechce

Bouřlivý průběh mělo dnes jednání zastupitelstva ve Smilovicích na Frýdecko-Místecku, kam by už v pátek měla přicestovat první skupina iráckých křesťanských uprchlíků. Jejich dočasný pobyt vyvolal mezi částí obyvatel nevoli a většina z asi sedmi desítek z nich, kteří se účastnili zasedání, dala hlasitě najevo, že je v obci nechce a nebudou v ní vítáni.

Miroslav Nogol, starosta obce, kde žije zhruba 800 lidí, se přítomné snažil přesvědčit, že lidem od uprchlíků nehrozí nebezpečí. Obec chce podle starosty pomoci křesťanům v nouzi, tedy lidem stejného vyznání, jaké převažuje v Evropě. V místním středisku Karmel se přitom již vše připravuje na příjezd první skupiny běženců, která by měla čítat 14 lidí, celkem jich v zařízení budou přibližně tři desítky.

Azylové zařízení v Benešově podle vnitra nevznikne

Ministerstvo vnitra nezřídí azylové zařízení v bývalých Pražských kasárnách v Benešově. ČTK to po jednání náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka se starostou Benešova Petrem Hostkem (ČSSD) sdělila Lucie Nováková z ministerstva. Proti případnému vybudování střediska pro běžence se v Benešově zvedla vlna odporu, místní lidé uspořádali protestní petici, pod níž shromáždili tisíce podpisů. Podle usnesení rady Benešova i zastupitelů by bylo umístění migrantů do budovy v centru města nevhodné. Poblíž jsou mateřská, základní a střední škola a internát. Město má o budovu zájem, chce v ní vytvořit sociální a startovací bydlení.

ČSÚ: V ČR v posledních dvou letech přibývá žadatelů o azyl

V Česku v posledních dvou letech přibývá žadatelů o azyl. Loni mezinárodní ochranu chtělo získat 1525 osob. V evropském srovnání ale Česká republika pro uprchlíky patří k nejméně atraktivním zemím. Na tiskové konferenci to dnes řekl Daniel Chytil z oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí Českého statistického úřadu. Nejvíc žadatelů o azyl mělo v roce 2014 Německo a Švédsko.

Česko se od ostatních zemí EU pak liší tím, odkud do něj uprchlíci přicházejí. V unii třetina žadatelů pocházela ze Sýrie, 14 procent z Afghánistánu, 11 procent z Iráku a šest procent z Albánie. V ČR celkem 45 procent uchazečů o ochranu tvořili lidé z Ukrajiny, devět procent ze Sýrie, osm procent z Kuby a šest procent z Vietnamu.

ČSÚ: Cizinců v ČR po krizi zas přibývá, přicházeli hlavně z EU

Cizinců v Česku začalo po krizi zas přibývat. Jejich počty v posledních dvou letech rostly. Přicházeli hlavně lidé z Evropské unie, loni přibylo ale také lidí ze zemí mimo osmadvacítku. Na tiskové konferenci to dnes řekl Daniel Chytil z oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na konci loňska žilo v ČR zhruba 467.600 cizinců. Cizinci tvoří asi 4,5 procenta obyvatel České republiky. Evropský průměr dosahuje asi 6,7 procenta. V Lucembursku téměř každý druhý obyvatel pochází odjinud, naopak v Polsku či Rumunsku je podíl asi 0,5 procenta.

Tři čtvrtiny cizinců v Česku tvoří občané ze šesti států. Nejvíc je Ukrajinců. Představují 23 procent lidí ze zahraničí. Následují Slováci, je to další pětina. Třináctiprocentní podíl připadá Vietnamcům, osmiprocentní Rusům, po čtyřech procentech mají Němci a Poláci. Podle Chytila se situace dlouhodobě příliš nemění. Celkem 37 procent cizinců žije v Praze.

Bosna a Hercegovina požádala o přijetí do Evropské unie

Bosna a Hercegovina dnes předala v Bruselu žádost o přijetí do Evropské unie. Předseda kolektivní hlavy státu Dragan Čović doufá, že zemi bude rychle uděleno postavení kandidátské země, eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn nicméně upozornil, že plné členství Bosny není otázkou pro příštích několik měsíců či let. Zástupci EU dnes zdůraznili, že země musí pokračovat v reformách. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si myslí, že Bosna a Hercegovina patří mezi země Balkánu, kterým by unie měla dát perspektivu a pomoci s jejich konsolidací.

Běžný účet platební bilance loni v rekordním přebytku 74,8 mld.Kč

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 74,8 miliardy korun. Rok 2015 je teprve druhým rokem, kdy byl běžný účet od vzniku Česka v plusu, předloni činil přebytek 26,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy je současný stav platební bilance jedním z klíčových ukazatelů toho, že růst české ekonomiky se opírá o solidní základy. Předpokládá, že platební bilance se bude vyvíjet příznivě i v letošním roce.

Neovlivní.cz Policie prověřuje, zda někdo nenaboural Babišův e-mail

Policie vyšetřuje, zda se někdo neoprávněně nedostal do e-mailové schránky vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Napsal to dnes server Neovlivní.cz. V zákulisí údajně začaly kolovat zprávy, že je k mání za peníze Babišova pošta. Jestli ale někdo skutečně poštu ministra financí a podnikatele prolomil, zatím není jasné, uvedl internetový deník. Policie už prověřuje útok hackerů na e-mailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Oba případy má na starosti Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Škola se brání nařčení, že její učitelka zemřela kvůli šikaně

Vedení střední průmyslové školy v Praze 10 se ohradilo proti tvrzení některých médií, že na následky šikany ze strany jejich žáků zemřela učitelka. Zástupkyně ředitele školy Taťjana Kubíková ČTK dnes sdělila, že příčinná souvislost mezi šikanou a úmrtím jejich kolegyně nebyla, na vině byly její zdravotní problémy. Případ šikany na škole policie ale řeší. Mluvčí pražské policie Jan Daněk ČTK sdělil, že kriminalisté se jím zabývají na základě podnětu z médií. Podle deníku Blesk pětapadesátiletou učitelku utýrala zřejmě trojice studentů, kteří na ni prý řadu týdnů útočili, omezovali ji a ponižovali. Podle Kubíkové se policie zabývá šikanou na základě videozáznamů, které se k vedení školy ale nedostaly.

Číňané loni v ČR utráceli z turistů ze zemí mimo EU poprvé nejvíc

Čínští turisté v Česku loni poprvé utratili ze zahraničních návštěvníků ze zemí mimo EU nejvíc. Jejich podíl na útratách turistů ze států mimo unii v tuzemských obchodech loni stoupl na 25 procent, roce 2014 to bylo 14 procent. Podíl Rusů, kteří ještě předloni žebříček vedli, naopak klesl na 24 procent z předloňských 44 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH. Na třetím místě skončili loni návštěvníci z Tchaj-wanu (sedm pct.). Do Česka loni přijelo 285.000 Číňanů, meziročně o 74.000 víc. Počet ruských návštěvníků klesl o 258.000 na 433.000, vyplývá z posledních údajů statistiků. Význam Číňanů pro tuzemský maloobchod roste.

Travel Service rozšíří nabídku o lety do Rimini a na Korsiku

Tuzemský letecký dopravce Travel Service rozšíří letní nabídku letů o přímá spojení do přímořského letoviska Rimini v Itálii a na Korsiku. Spojení pravidelnými linkami SmartWings plánuje zahájit 27. května v případě Rimini a 15. června začne létat na Korsiku. Kromě těchto novinek plánuje soukromý dopravce rozšířit četnost letů na Kanárské ostrovy z pěti linek na osm týdně. Rozšířit by se měl rovněž počet letů na Baleárské ostrovy. Vlastními letadly provozují SmartWings lety do 51 destinací, ve spolupráci s partnerskými leteckými společnostmi umožňují letět celkem do více než 80 destinací.

Vědci z brněnského Honeywellu vyvinuli aplikaci pro piloty

Odborníci z brněnského centra společnosti Honeywell vyvinuli novou aplikaci, která pilotům letadel přináší aktuální informace o počasí po dobu celého letu. Pilotům ušetří čas, snižuje také náklady na palivo. Službu už koupila společnost Airbus. "Vývoj trval přibližně dva roky a vedle techniků se na něm podíleli také piloti a psychologové," uvedl autor projektu Michal Knotek.

Student ČVUT vyhrál mezinárodní soutěž mladých architektů

Student Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze Jakub Hoffmann vyhrál první ročník mezinárodní soutěže mladých architektů Inspireli Awards. V konkurenci 250 studentů z 45 univerzit v 25 zemích světa uspěl s projektem pro Muzeum finské architektury v Helsinkách. ČTK o tom informovala mluvčí fakulty Kateřina Rottová. Soutěž byla určena architektům a designérům do 30 let. Všichni se prezentovali fotografiemi svých projektů a realizací na webových stránkách soutěže. Nejlepších 50 postoupilo do finále, kde o vítězích rozhodovala odborná porota, jejímž předsedou byl architekt, výtvarník a designér Bořek Šípek, který v sobotu zemřel.

Vítěz pro Muzeum finské architektury navrhoval nové prostory pro pořádání besed, přednášek nebo výstav. Na projektu Hoffmann pracoval při pobytu na Aalto University v Helsinkách v rámci programu Erasmus. "Vítězství v soutěži je pro mě pocta, vážím si ho a je pro mě v velkou motivací do další práce," uvedl. Na druhém místě v soutěži skončil Kuo Jao-ťien z čínské univerzity Fo-šan, třetí byla Renata Horová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Obyvatele v pohraničí Liberecka obtěžují zářící skleníky v Polsku

Obyvatele v příhraničních oblastech Liberecka obtěžují zářící skleníky v Polsku. Polská společnost Citronex vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów skleníky o rozloze deseti hektarů, kde pěstuje rajčata a okurky a plánuje další rozšíření. Už dnes ale podle měření astronomů svítí v noci skleníky podobně jako stotisícový Liberec. Na jednání s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (STAN) to dnes řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Světlo skleníků je vidět i ze vzdálenosti 60 kilometrů. Podle Suchana je to do budoucna velký problém. Jednak podle něj mizí živočišné druhy, především hmyz, který je nezbytnou součástí potravního řetězce řady živočichů. Přemíra světla je podle něj nebezpečná také pro člověka.

Požár neovlivní otevření muzea v roce 2018, škody jsou malé

Páteční požár Národního muzea nebude mít vliv na dokončení termínu jeho rekonstrukce, který je stanoven na podzim 2018. Novinářům to dnes při prohlídce místa požáru řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Škody by podle něj měly být minimální, menší než v pátek zmiňovaných deset milionů korun. Šíření ohně, který asi vznikl závadou na ventilaci či elektroinstalaci, zabránila protipožární přepážka a rychlý zásah hasičů, uvedl. Při požáru v noci na pátek podle hasičů oheň zachvátil 200 metrů čtverečních střechy. Budova je kvůli rekonstrukci prázdná. Dnes muzeum uvedlo, že požár poškodil asi 70 metrů čtverečních půdních prostor. Nepoškozena zůstala i stropní výmalba v přízemí budovy.

Antropologové v Brně zjišťují podobu princezny z Býčí skály

Pracovníci brněnského Moravského zemského muzea (MZM) vytvářejí s antropology podobu princezny z Býčí skály. V této jeskyni Moravského krasu našel její lebku badatel Jindřich Wankel v roce 1872. Dvacetiletá žena žila ve starší době železné a až díky antropologické rekonstrukci lebky bude známa její podoba. Lebka je jedním ze symbolů, unikátů a nejcennějších předmětů moravské archeologie, řekl dnes ČTK vedoucí Centra kulturní antropologie MZM Petr Kostrhun. Většinu nálezů z Býčí skály, včetně toho nejslavnějšího, jímž je bronzová soška býčka, vystavuje Přírodovědné muzeum ve Vídni. Wankel si ale jeden předmět ponechal. Byla jím právě lebka princezny. U jejích ostatků se, na rozdíl od těch ostatních, našly různé šperky. Hlavu jí zdobily zlaté diadémy. Při antropologické rekonstrukci se ukázalo, že šlo o záušnice. Vedení muzea předpokládá, že se antropologická rekonstrukce lebky princezny stane turistickou atrakcí.

Sport

Lyžařka Šárka Strachová dojela sedmá ve slalomu Světového poháru ve švýcarské Crans Montaně. Poprvé v sezoně bodovala Martina Dubovská, která obsadila 26. místo. Vítězně se po zranění mezi branky vrátila suverénka disciplíny Američanka Mikaela Shiffrinová. V pořadí slalomu SP zůstala Strachová dva závody před koncem sezony třetí s odstupem 14 bodů za Slovenkou Veronikou Velez-Zuzulovou. Na vedoucí Fridu Hansdotterovou ze Švédska už ale ztrácí už 113 bodů.

Česká výprava získala na zimních olympijských hrách mládeže v Lillehammeru první medaili. Krasobruslaři Anna Dušková a Martin Bidař skončili v kategorii sportovních dvojic na druhém místě. Šestnáctiletí Dušková a Bidař po krátkém programu vedli, ale ve volných jízdách nevelký náskok neudrželi. Vítězní Rusové Jekatěrina Borisovová a Dmitrij Sopot je nakonec porazili o dva a půl bodu. Rychlobruslařka Natálie Kerschbaummayr skončila v závodu na 1500 metrů čtvrtá. Zajela čas 2:05,54 a od medaile ji dělilo pouhých pět setin sekundy. Sjezdař Jan Zabystřan obsadil v kombinaci šesté místo, české hokejistky zatím získaly ze zápasů se Slovenskem a domácím Norskem plný počet bodů.

Počasí

Zataženo až oblačno. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.