Denní souhrn zpráv

Zaorálek nevnímá dotazy Německa na schůzku V4 jako stížnosti

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nevnímá dotazy Německa na pondělní jednání visegrádské skupiny (V4) o běžencích jako stížnosti, ale jako vysvětlování nejasností a hledání společného přístupu. Praha usiluje o společné evropské řešení uprchlické krize, řekl ministr českým novinářům na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Slovenský premiér Robert Fico předtím uvedl, že si Německo kvůli mimořádnému summitu V4, na kterém budou státníci v Praze jednat také o posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem, stěžovalo u slovenského ministerstva zahraničí.

Zemřel výtvarník Bořek Šípek, bylo mu 66 let

Zemřel světoznámý český výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek. Bylo mu 66 let. ČTK o tom informovala rodina. Za prezidenta Václava Havla byl hradním architektem. Navrhoval skleněné umělecké objekty i designový nábytek. V posledních měsících byl vážně nemocný. Zemřel v sobotu dopoledne. Šípek během své kariéry spolupracoval se světovými designérskými firmami. V zahraničí, kde dlouhá léta žil a tvořil, patří k nejznámějším českým umělcům.

Šípka pojilo s Havlem dlouhé přátelství. Po jeho úmrtí navrhl i podobu Laviček Václava Havla, které vyrostly na řadě míst po celém světě. V den Havlových narozenin loni v říjnu Šípek zahájil i svou retrospektivní výstavu v galerii Art Salon S v Tančícím domě. Představil na ni mimo jiné vázu Neuchopitelný šípek, kterou pro něj navrhl sám Havel. Zájemci mohou téměř 200 děl od skleněných uměleckých objektů až po nábytek, které Šípek vytvořil za posledních 20 let, vidět do konce února.

Údaje MPSV: Růst výdajů na dávky na bydlení se loni přibrzdil

Růst celkových výdajů na dávky na bydlení se loni zbrzdil. Proti roku 2014 se v minulém roce zvedly jen zhruba o 210 milionů korun, dosáhly 12,3 miliardy korun. V předchozích letech se meziročně zvyšovaly skoro o dvě miliardy. Vyplývá to ze zpráv ministerstva práce o vyplácených dávkách. Na bydlení dostávají potřební dvě dávky - příspěvek a doplatek.

S geology SÚRAO v Rohozné debatovali odpůrci i příznivci úložiště

Na páteční informativní akci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v Rohozné na Jihlavsku se sešli odpůrci i příznivci chystaných průzkumů pro hlubinné úložiště jaderného odpadu. Za první hodinu se v sále hostince Na Myslivně vystřídala stovka místních lidí i obyvatel okolních pěti obcí, jichž se záměr také dotýká. Hrádek byl poslední ze sedmi lokalit v Česku vytipovaných pro úložiště, v nichž SÚRAO představilo metody letošních geologických prací.

Lékárníci v kampani upozorní na možná rizika paracetamolu

Lékárníci odstartují v pondělí kampaň, v níž chtějí veřejnost upozornit, že nesprávné užívání paracetamolu, který pomáhá na bolest a horečku, může vážně poškodit zdraví. Paracetamol je obsažen v řadě přípravků různých názvů, což pacienti nemusejí vědět. Nevědomky se tak předávkují, postihne je nevolnost, zvracení, hrozí i selhání jater. Konkrétní rady dostanou pacienti ve zhruba 900 lékárnách.

V Olomouci se na počest univerzity rozezní kostelní zvony

V Olomouci se příští neděli rozezní na počest Univerzity Palackého zvony třech zdejších kostelů. Připomenou tak obyvatelům i návštěvníkům města výročí znovuobnovení olomoucké univerzity v roce 1946. Sedmdesátileté výročí si budou připomínat zástupci školy také během takzvaných Akademických dnů po celý příští týden. Jejich součástí bude veřejné setkání s prvním polistopadovým rektorem Josefem Jařabem, studentská mše či putování po stopách Františka Palackého, po kterém nese univerzita své jméno.

Variety ocenil film o Hepnarové, téma je podle něj pořád aktuální

Film Já, Olga Hepnarová české tvůrčí dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda je natočený s pečlivě odměřovanou a metodickou trpělivostí, napsal americký odborný časopis Variety na svém webu. Téma "vyrovnaného a vážného" životopisu - trauma plynoucí ze šikany v dospívání a zanedbávání rodiči - je podle něj stále aktuální. Snímek, který se věnuje případu poslední ženy popravené v bývalém Československu, byl ve čtvrtek představen na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale.

V hřebčíně v Kladrubech se narodilo první letošní hříbě

V Národním hřebčíně v Kladrubech přišlo v pátek navečer na svět první letošní hříbě. Narodilo v již zrekonstruované porodnici. Předtím se několik let rodilo v provizorních stájích v blízkém Josefově nebo v Selmicích, řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek. "Je to hřebec, u nich se jméno vždy skládá z jména otce a matky. Proto se jmenuje Generalissimus Extrakta XLIX-10. Zní to aristokraticky a znamená to, že je to tedy desátý potomek svého otce," uvedl Machek.

Národní hřebčín patří mezi nejstarší velké chovy koní na světě. Původní koňskou oboru nechal císař Rudolf II. povýšit na císařský dvorní hřebčín v roce 1579.

Zima se zatím asi nevrátí, do 13. března má být nadprůměrné teplo

Pořádná zima v dalších týdnech asi nebude, podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu má být totiž počasí až do poloviny března nadprůměrné teplé. Nejchladněji má být příští týden, kdy může při vyjasnění mrznout přes noc, přes den se maximální teploty budou pohybovat do sedmi stupňů nad nulou. V dalších týdnech pak bude ještě o něco tepleji. Srážek by mělo být ale jako obvykle v tomto období, nebo o něco více.

Sport

Čeští hokejisté prohráli v Ostravě v druhém z dvojice utkání Euro Hockey Tour s Ruskem 2:4 a připsali si ve vzájemných duelech se sbornou první prohru po pěti úspěších za sebou.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila v závodě na 500 metrů na mistrovství světa v Kolomně čtrnácté místo a stejně jako na kilometru se tak nevešla do elitní desítky. Z vítězství se radovala favorizovaná Korejka I Sang-hwa, která porazila druhou Brittany Boweovou z USA v součtu obou jízd o osm desetin sekundy.

Počasí v neděli

Zataženo až oblačno. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.