Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Stropnický dle Sobotky chyboval, ale ne tak vážně, aby ho odvolal

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) udělal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) při komentování případu únosu Čechů v Libanonu chybu, ale ne tak závažnou, aby navrhl jeho odvolání z vlády. Stropnický by se podle něj měl zamyslet nad tím, jestli je schopen se účastnit projednávání utajovaných bodů. Sobotka to řekl po jednání předsedů vládních stran. Bělobrádek trvá na tom, že Stropnického vyjádření bylo závažnou chybou.

Sobotka novinářům po jednání ve Sněmovně řekl, že Stropnickému nevystavil žlutou ani červenou kartu. "Chyba to byla, ale nemyslím si, že je to chyba, která by byla důvodem pro to, abych navrhoval jeho odvolání z vlády," řekl Sobotka. Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše si předsedové tří vládních stran vysvětlili své názory na Stropnického vyjádření. Domluvili se zároveň na společné schůzce se Stropnickým, kde věc znovu proberou. Podle Sobotky si předsedové koaličních stran se Stropnickým chtějí vyjasnit komunikaci v předchozích dnech.

Vláda podle TOP 09 vydáním Fajáda porušila české právo, ministerstvo spravedlnosti to odmítá

Vláda podle TOP 09 při propuštění Libanonce Alího Fajáda porušila české i mezinárodní právo. Když muže podezřelého z terorismu nevydala do Spojených států, měla ho za údajné trestné činy stíhat v Česku, je přesvědčena opoziční strana. Kvůli případu se TOP 09 obrátila na Městské státní zastupitelství v Praze, aby zvážilo, zda nebyl spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby, popřípadě jiný. "Propuštění Alího Fajáda bylo nejenom nezákonné, ale ve svém důsledku ohrozilo i bezpečnost všech občanů České republiky a vyvolalo oprávněné pochybnosti u našich spojenců, zda jsme právním státem," sdělila TOP 09 novinářům ústy svého předsedy Miroslava Kalouska.

Ministerstvo spravedlnosti odmítlo názor, že propuštěním Alího Fajáda porušilo české i mezinárodní právo. Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiku nepožádaly o provedení trestního stíhání v ČR a ani tento úmysl nenaznačovaly. Nebyly tak splněny všechny podmínky pro to, aby Česko mohlo Fajáda stíhat, sdělil ČTK náměstek ministra Petr Jäger.

Sněmovna nedokončila debatu o migraci, pokračovat může v březnu

Sněmovna nedokončila debatu o migrační krizi, diskuse by mohla pokračovat patrně až v březnu. Podle návrhu usnesení, který předložil předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola, by měla dolní komora podobně jako loni na podzim odmítnout stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Návrh zdůrazňuje mimo jiné taky nutnost zajištění kontroly vnější hranice unie a humanitární pomoc běžencům mimo území osmadvacítky. Někteří poslanci volali po tom, aby vláda informovala o konkrétních krocích k řešení migrační krize. Přerušením diskuse o migraci, do níž se hlásili ještě dvě desítky poslanců, skončila nynější řádná schůze dolní komory. Další schůze se plánuje od začátku příštího měsíce.

V noci hořela střecha Národního muzea, škoda je zatím 10 milionů

Historickou budovu Národního muzea v Praze v noci na pátek zachvátil požár. Shořelo 200 metrů čtverečních střechy a část podkroví. Škodu vyšetřovatelé zatím předběžně vyčíslili na deset milionů korun. Objekt v horní části Václavského náměstí je národní kulturní památkou a už téměř rok se rekonstruuje.

Příčinu požáru vyšetřují policisté, kteří odebrané vzorky z místa požáru odeslali na expertizu do Kriminalistického ústavu. Podle zatím neoficiálních informací prověřují zejména verzi, zda požár nezpůsobila závada na elektroinstalaci. Podle ředitele muzea Michala Lukeše by příčina mohla být spojena se stavebními pracemi při rekonstrukci.

Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 0,6 procenta

Růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil meziročně na 0,6 procenta z prosincových 0,1 procenta. Důvodem je hlavně zmírnění cenového poklesu potravin, nealkoholických nápojů a dopravy, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici podobný vývoj očekávali. Meziměsíčně se ceny zvýšily také o 0,6 procenta.

Státní dluh loni mírně stoupl na 1,673 bilionu korun

Státní dluh loni mírně stoupl o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Důvodem nárůstu dluhu byla podle úřadu snaha prodat více státních dluhopisů, ty totiž stát nyní prodává často se záporným výnosem. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh zhruba 159.000 korun.

Stát pro evidenci tržeb nevybuduje nový systém, využije současný

Finanční správa místo nového systému využije pro technické řešení elektronické evidence tržeb současné systémy. Technické řešení evidence tržeb tak bude začleněna do nynějšího automatizovaného daňového informačního systému (ADIS), ve kterém funguje například daňový portál, daňové informační schránky nebo spisová evidence.

Valachová chce domácí vzdělávání na 2. stupni ještě dál zkoušet

Pokusné ověřování domácího vzdělávání na 2. stupni základních škol by mělo podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) pokračovat alespoň do roku 2019. Ministryni chybí například informace o skutečných potřebách v jednotlivých krajích, které je možné získat až po rozšíření počtu zapojených škol od září 2015. Okamžité plošné rozšíření navrhované poslanci ministerstvo školství odmítá. V režimu pokusného ověřování se mohou děti na druhém stupni vzdělávat doma od září 2007. Až do loňska však do něj bylo zapojeno jen šest škol. Pro ověření potřeby a dostupnosti považuje Valachová za směrodatné až rozšíření na 19 škol, které začalo loni v září. Proto chce, aby se v ověřování pokračovalo. "Minimálně by to mělo trvat od roku 2015 plus dobu, kdy vzdělávání na druhém stupni trvá," řekla ČTK. Vzhledem k tomu, že na 2. stupni se vzdělávají děti od 6. do 9. třídy, vyplývá z toho pokračování alespoň do června 2019.

Valachová: Všechny děti nebudou násilím posílány do běžných škol

Změny v pravidlech pro společné vzdělávání, které nastanou do září, neznamenají násilné posílání všech dětí do běžných škol. V otevřeném dopise tak rodiče uklidňuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Reaguje mimo jiné na informace deníku Blesk, který zveřejnil příběh třináctiletého handicapovaného dítěte, jehož matka se obává nuceného přestupu do běžné školy. Valachová v otevřeném dopise kritizuje, že zkreslené informace přispívají k šíření mýtů a strašení rodičů. "Rozhodně neplánuji komplikovat dětem a jejich rodičům život a násilím posílat všechny děti do hlavního vzdělávacího proudu základního školství. Šanci mají dostat ty děti, které tam patří a které dokážou jejich pedagogové s pomocí podpůrných opatření vzdělávat," uvedla.

ČSSZ: V Česku na konci loňska žilo 604 stoletých a starších lidí

V Česku na konci loňska žilo 604 stoletých a starších lidí - 526 žen a 78 mužů. Nejstaršími obyvatelkami republiky jsou dvě ženy, které mají v dokladech rok narození 1907. Nejstarší muž se narodil v roce 1909. ČTK o tom informovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. Počet stoletých lidí v Česku v posledních letech klesá. Ještě před dvěma lety byl téměř dvojnásobný a každoročně se zvedal. Důvodem může být to, že se tohoto vysokého věku nyní dožívají slabé ročníky, které přišly na svět za první světové války. Tehdy narozených dětí výrazně ubylo. Zatímco před rokem 1910 se podle údajů Českého statistického úřadu v českých zemích rodilo přes 300.000 dětí ročně, ve válečných letech to nebyla ani polovina.

Novým plzeňským biskupem bude Tomáš Holub, nahradí Radkovského

Novým plzeňským biskupem bude Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference, farář baziliky svatých Petra a Pavla a děkan Kolegiátní kapituly na pražském Vyšehradě. Biskupem plzeňské diecéze ho jmenoval papež František, vyplývá ze sdělení apoštolské nunciatury v ČR. Osmačtyřicetiletý Holub nahradí biskupa Františka Radkovského, který stál v čele diecéze od jejího vzniku v roce 1993. Radkovský již dříve odeslal papeži v souladu s církevním právem svou rezignaci. Jméno nového biskupa bylo dnes v poledne oznámeno v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje.

Hrad vystaví v květnu korunovační klenoty k oslavě Karla IV.

Pražský hrad změnil koncepci své hlavní výstavy, která má letos připomínat 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. Jejím zlatým hřebem mělo být výjimečné vystavení Svatováclavské koruny s replikami královských insignií v Císařské konírně a výstava se měla konat ve zvláštním režimu omezujícím příliš vysoký počet diváků. Hrad se ale, údajně pro velký zájem veřejnosti, rozhodl vystavit klenoty tradičně zdarma ve Vladislavském sále, jak tomu bývá u příležitosti prezidentské volby.

Česká pošta vydala známky k 120. výročí České filharmonie

Česká pošta vydala sešitek s osmi známkami k jubileu České filharmonie (ČF), která oslavila 4. ledna 120 let od svého založení. Autorem výtvarného návrhu je grafik a malíř Jiří Voves. Základní téma všech známek je partitura. ČTK o tom informoval mluvčí ČF Luděk Březina. "Smyslem tématu je připomenout dobu vzniku České filharmonie a velikány české hudby, kteří stáli u jejího zrodu a zároveň vyjádřit kontinuitu vývoje do současnosti i budoucnosti České filharmonie a hudby vůbec," uvedl Voves. Nápad zakomponovat do grafického návrhu známek osobnosti slavných českých skladatelů vznikl při společných úvahách Vovese a šéfdirigenta a hudebního ředitele ČF Jiřího Bělohlávka. Na známkách jsou například partitury Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka.

V muzeu hudby se našla ztracená skladba Mozarta a Salieriho

Ztracenou skladbu, kterou společně napsali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri, našli po více než 200 letech pracovníci Českého muzea hudby v Praze. Ve sbírkách muzea je také libreto od italského básníka Lorenza Da Ponte, řekla ČTK Šárka Dočkalová z Národního muzea. Objev představí muzeum v úterý na tiskové konferenci.

Počasí v sobotu

Oblačno až zataženo, na Moravě se slabým deštěm. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.