Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Premiér kvůli Bělobrádkově výzvě svolal schůzku vládních stran

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by měl podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu zvážit setrvání ve funkci. Podobné vyjadřování je podle něj nepřijatelné. Podle vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Stropnický žádné státní tajemství nevyzradil a Bělobrádek by si měl odpustit nemístné výzvy k rezignaci. Ministra se zastal i prezident Miloš Zeman. Odvolání Stropnického požaduje ODS. Stropnický necítí potřebu se kvůli případu obhajovat. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal kvůli Bělobrádkovým slovům na pátek schůzku předsedů koaličních stran. Bělobrádek reagoval na otázku týkající se Stropnického výroku z minulého týdne, v němž potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala v tuzemsku zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do USA.

Bělobrádek míní, že takové vyjádření bylo nepřijatelné a Stropnický by měl zvážit, zda má dál vykonávat funkci ministra. Zároveň by podle Bělobrádka měli šéf ANO Andrej Babiš i premiér Sobotka zvážit, jaké důsledky z jednání Stropnického vyvodí. Stropnický reagoval slovy, že nic nevyzradil. Byl prý postaven před otázku, zda flagrantně lhát. Jenom v obrysu a náznaku prý pojmenoval něco, o čem už psali novináři. Výzvy k odstoupení chápe od opozice. "Ze strany opozice to je přirozené, ze strany koalice mi to přijde zcela zbytečné," poznamenal ministr obrany.

ČR nabídla Řecku deset milionů Kč na kontroly otisků prstů

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)nabídl Řecku deset milionů korun na nákup přístrojů k ověřování otisků prstů. Šéf české diplomacie to řekl novinářům po jednání se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem. Česko tak chce přispět k důsledné kontrole migrantů. "Vláda se rozhodla poskytnout Řecku prostředky na přístroje, které snímají otisky prstů a které umožní, aby tyto údaje pak byly součástí evropské databáze," uvedl Zaorálek. "Je to naše forma, jak se snažíme pomoci tomu, aby opravdu fungoval systém, kdy budeme kontrolovat, kdo přichází, budeme (příchozí) skutečně registrovat a čelit množství podvodů a padělků," dodal. Stejnou částku nabídl Zaorálek v úterý představitelům turecké provincie Izmir, kde se koncentrují uprchlíci před tím, než se vydají na cestu do Řecka. Desetimilionový příspěvek by se měl podle Zaorálka využít ve prospěch turecké pobřežní stráže nebo projektů humanitární pomoci.

Česko by mohlo vyslat do Iráku instruktory posádek L-159

Česko by mohlo vyslat do Iráku instruktory posádek letounů L-159. Do země by mohlo z České republiky odjet asi 30 lidí včetně leteckých instruktorů a techniků. Novinářům to v Bruselu řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pomoc při výcviku má být dalším českým příspěvkem v boji proti takzvanému Islámskému státu. Návrh chce předložit vládě ke schválení.

Podle Štěcha je nemocenská žalostně nízká, chce prosazovat zvýšení

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je nemocenská v Česku žalostně nízká a měla by se upravit. Malé dávky dostávají zvlášť lidé s vážnou chorobou, kteří stonají dlouhou dobu. Štěch to řekl novinářům po svém jednání s odboráři. Ti požadují zvýšení nemocenských dávek a obnovení jejich proplácení i v prvních třech dnech nemoci. V horní komoře je nyní senátní novela, podle které by nemocenskou v prvních třech dnech stonání propláceli zaměstnavatelé. Propláceli by pracovníkům 60 procent mzdy. Klesly by jim za to odvody nemocenského pojištění z 2,3 na 2,2 procenta. Zrušení třídenní karenční doby navrhla také KSČM ve Sněmovně. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák přišel zase s návrhem, že by firmy mohly zavést pět proplácených dnů volna na zotavenou.

Valachová chce na platy pracovníků škol 13 miliard Kč navíc

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce příští rok na platy učitelů i nepedagogických pracovníků ve školách 13 miliard korun navíc. Budou určeny nejen na zvýšení platových tarifů, ale také na obnovu vyplácení osobního ohodnocení, které je v současné době v některých školách minimální, nebo zavedení nového tarifního stupně pro začínající pedagogy. Ministryně to oznámila na tiskové konferenci. Školské odbory nedávno oznámily požadavek desetiprocentního zvýšení výdělků ve školách. Podle nich se nástupní tarifní plat učitele měl zvýšit asi o dva tisíce na 23.000 korun, u nejzkušenějších pedagogů by základní plat mohl růst asi o tři tisíce na 30.000 korun. Ministerstvo školství počítá v tarifech učitelů s růstem o 1000 korun, ale další prostředky by se měly dostat do obnovených nenárokových složek platu. Začínající učitelé by si také měli polepšit již po dvou, nikoliv po šesti letech jako dosud.

ČSSZ: Exekucí na důchod loni přibylo, týkají se 80.000 penzí

Exekucí na důchod v Česku dál přibývá. Týkaly se 80.000 penzí. Bylo jich tak o 4700 víc než na konci roku 2014. Za posledních deset let se počet zvedl 2,6krát. Prudce roste i množství exekučních a insolvenčních srážek z nemocenské a mateřské. Celkem Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni dlužníkům strhla a věřitelům vyplatila přes dvě miliardy korun. ČTK o tom informovala Renata Provazníková z oddělení komunikace ČSSZ. Počet důchodů s exekuční srážkou se loni proti předloňsku zvedl o 6 procent. ČSSZ strhávala peníze ze 79.991 penze. Přibylo i případů, kdy peníze nebylo možné kvůli nízkému důchodu zabavit. Bylo jich zhruba o 2000 víc než v roce 2014, tedy kolem 44.000. Správa je tak jen evidovala. "To však neznamená, že dluh zanikl. Pokud ho dlužník, tedy důchodce neuhradí jiným způsobem, ČSSZ výkon rozhodnutí stále eviduje. V okamžiku, kdy se dlužníkovi důchod zvýší, nebo se u něj změní například počet vyživovaných osob, ČSSZ je povinna srážku zařídit," upřesnila Provazníková.

ÚOHS schválil změnu ve Veletrzích Brno, majoritu převezme město

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes schválil změnu většinového vlastníka jedničky českého výstavnictví - společnosti Veletrhy Brno, a.s. Majoritu ve firmě může převzít město Brno, a firmu tak ovládnout. ÚOHS to uvedl v tiskové zprávě. Od Messe Düsseldorf město koncem loňského roku získalo 61 procent akcií, které přidalo ke svým původním 34 procentům. Zaplatí za ně 8,3 milionu eur (225 mil. Kč). Součástí je také podřízená půjčka, kterou musí německé straně splatit Veletrhy a činí 13,7 milionu eur (370 milionů Kč).

Soudce Havlín si za korupci odpyká pět let a tři měsíce vězení

Za korupci a ovlivňování případů si soudce Ondřej Havlín odpyká ve vězení pět let a tři měsíce. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze, který Havlínovi zmírnil původní trest 6,5 roku odnětí svobody. Pokud soudce nezaplatí peněžitý trest 350.000 korun, prodlouží se mu pobyt za mřížemi o deset měsíců. Rozsudek je pravomocný. Havlín byl potrestán za to, že nezákonně ovlivňoval trestní řízení ve prospěch pachatelů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování doprovázela žádost, nabídka či poskytnutí úplatku. Muži hrozilo až deset let vězení.

Den narození Karla IV. se zřejmě stane významným dnem

Den narození českého krále a římského císaře Karla IV. před 700 lety se možná stane oficiálním českým významným dnem. Mohl by připomínat i jeho matku Elišku Přemyslovnu. Vyplývá to z poslaneckých úprav novely o státních svátcích, kterou Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Novela měla podle původní verze připomínat spojení přemyslovské a lucemburské dynastie, tedy sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským v roce 1310. Připadal by na 31. srpna. Autoři novely argumentovali tím, že spojení obou rodů významných vládnoucích rodů přineslo posílení české státnosti i potomka Václava, tedy pozdějšího krále a císaře Karla IV. Sněmovní školský výbor ale navrhl v souladu s postojem vlády novelu upravit tak, aby se významným dnem stal 14. květen jako "Den Elišky Přemyslovny a Karla IV." Připadal by tak na den narození nejvýznamnějšího českého panovníka v roce 1316.

Zahrádkářům se nelíbí letní zákazy kropení zahrad

Zákazy odběrů povrchové vody na kropení zahrad v době sucha se nelíbí zahrádkářům. O problému zahrádkáři chtějí jednat s hejtmany. Na setkání s novináři to řekl předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík. Sucha se obává i letos. Zákazy používání vody by podle předsedy měly platit například pro umývání aut nebo napouštění bazénů. "Ale zničit tím zákazem několikaměsíční práci na zahradě, to je něco, proti čemu protestujeme," řekl. Loni během léta zakázaly odběry povrchové pitné vody z potoků a řek například Příbram nebo Kutná Hora. Zahrádkáři o zákazech chtějí jednat s kraji. "V naší vnitřní struktuře se snažíme posílit krajské koordinační rady," řekl k tomu Kozlík. Hejtmani by tak podle něj měli mít konkrétního partnera k jednání. Svazu dlouhodobě ubývají členové, nyní má registrovaných okolo 150.000 členů, ještě na přelomu desetiletí jich bylo o 30.000 více. Zahrádkářů může být podle svazu celkem až okolo 300.000.

Dnes je první Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

Dnes je první Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, vyhlásila ho Organizace spojených národů. Má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. Podle statistik Národního kontaktního centra - gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR bylo v roce 2014 mezi studenty magisterského stupně vysokých škol bezmála šedesát procent žen. Do špičkové vědy se jich ale nakonec prosadí málo. Mezi doktorandy bylo 44,4 procenta žen. Mezi výzkumníky jsou ale ženy zastoupeny jen již 27,2 procenty, ve vedoucích pozicích ve vědě pak pouze 12 procenty. Vláda před rokem schválila změnu kritizovaných pravidel juniorských grantů Grantové agentury ČR, měla by usnadnit mimo jiné mladým vědkyním, aby sladily pracovní a rodinný život. V podmínkách pro udělení grantu se také začala zohledňovat doba strávená na rodičovské dovolené, jak ale budou změny fungovat, ukáže čas. Ženy vědkyně skrývají podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka nevyužitý potenciál, proto chce posílit a udržet více vzdělaných a talentovaných žen ve vědeckém prostředí.

Sport

Trenérem volejbalové reprezentace mužů se stal Španěl Miguel Ángel Falasca. Mistr Evropy z roku 2007, který třetí sezonu působí v polském týmu PGE Skra Belchátow, podepsal s českým národním týmem dvouletou smlouvu s opcí. Jméno nového kouče oznámil volejbalový svaz.

Počasí v pátek

Většinou oblačno a ojediněle dešťové nebo sněhové přeháňky. Teploty 2 až 6 stupňů Celsia.