Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Evropa musí mít v migrační krizi i plán B, říká ministr Zaorálek

Evropa musí mít plán B pro případ, že se nepodaří zlepšit ochranu Schengenu a snížit příliv běženců, je přesvědčen ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). V úvahu podle něj přichází i posun hraniční linie, kterou bude Evropa střežit. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý mluvil o "záložním hraničním systému" na linii Bulharsko - Makedonie, podle Zaorálka se ale v Evropě hovoří i o severnějších variantách. Ministr zahraničí je přesvědčen o tom, že je nutné nadále tlačit na dohodu znesvářených stran v Sýrii a plnění závazků se strany Řecka nebo Turecka. Evropské hranice by podle Zaorálkových představ měla střežit společná pohraniční stráž. Evropa má zhruba dva měsíce na to, aby ukázala, že si se situací dokáže poradit, není možné čekat déle. Zatím se také nedostavilo očekávané snížení přílivu uprchlíků.

Liberec přijme zhruba 20 uprchlíků z Iráku

Liberec přijme zhruba 20 lidí ze skupiny křesťanských uprchlíků z Iráku. Radnice pro ně vyčlení dva městské byty, další pomoc zajistí spolupracující organizace. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Langr (Změna pro Liberec). "Uprchlíci budou nejprve bydlet společně v nějakém rekreačním či ubytovacím zařízení. Posléze by se měli individuálně integrovat," uvedl Langr. Celkem by do Česka mělo přesídlit 37 křesťanských rodin, což představuje 153 lidí. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka. Jejich přijetí schválila v polovině loňského prosince vláda. Jde o uprchlíky, kteří z táborů v iráckém Irbílu odešli do Libanonu. Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21.

První skupina 27 křesťanských uprchlíků z Iráku by měla přiletět do Prahy v neděli 24. ledna. Ještě týž den se přesunou do rekreačního zařízení Okrouhlík u Jihlavy, kde budou několik týdnů společně bydlet a začnou se intenzivně učit češtinu a seznamovat s českými reáliemi. Další skupiny uprchlíků by měly do Česka dorazit během února a března.

Cameron projedná se Sobotkou britskou představu o reformované EU

Britský premiér David Cameron v pátek přijede na pozvání předsedy vlády Bohuslava Sobotky do České republiky. Jednání mezi premiéry se zúčastní také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Kromě vzájemných vztahů a ekonomické či bezpečnostní spolupráce budou důležitým tématem schůzky požadavky Britů na reformu EU. Cameron se během jednodenní návštěvy setká také s prezidentem Milošem Zemanem. Britská a česká delegace by se podle mluvčího vlády Martina Ayrera měly věnovat i aktuálnímu vývoji migrační krize a bezpečnostní situaci na Blízkém východě.

Cameron přijíždí do Prahy po pěti letech v době, kdy se na evropské půdě vedou intenzivní jednání o požadavcích britské vlády na reformu EU. Nejspornějším bodem je pro řadu členských států unie snaha Londýna omezit sociální dávky pro přistěhovalce z ostatních zemí osmadvacítky. Cameron dále chce větší pravomoci národních parlamentů, změny ve fungování eurozóny a menší zapojení do evropské integrace.

Česko vyčerpalo 90 pct. dotací EU pro roky 2007-2013,asi 610 mld.

Česko již vyčerpalo přes 90 procent evropských dotací pro programovací období let 2007 - 2013, téměř 610 miliard korun. ČTK to řekl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Vilém Frček. Prezident Miloš Zeman nedávno obvinil současnou vládu z laxnosti a neschopnosti při čerpání dotací. Představitelé kabinetu se proti kritice ohradili, podařilo se podle nich snížit objem nedočerpaných peněz. Pro celé zmíněné období byla na dotace pro Česko vyjednána částka 26 miliard eur, výše prostředků v korunách se měnila podle vývoje kurzu koruny k euru.

Výbor zastánců rodin odebraných dětí ví o třech kauzách v Norsku

Výbor zastánců rodin odebraných českých dětí v Norsku má dokumenty k celkem třem kauzám. Podrobnosti o třetím případu odmítl ale zveřejnit. Materiály už mluvčí výboru, poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) předala prezidentovi Miloši Zemanovi. Výbor to sdělil ČTK. Pozornost budí kauza devítiměsíčního děvčátka i starší případ bratrů Michalákových. Chalánková prezidentovi detailní podklady ke všem kauzám předala v úterý večer. Mluvili o možných krocích, které by se daly podniknout. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček po schůzce uvedl, že hlava státu "vyjádřila plnou podporu úsilí poslankyně Jitky Chalánkové o navrácení unesených českých dětí jejich rodinám".

Europoslanci souhlasí s jednotnými standardy pro spravedlivý soud

Europoslanci dnes v prvním čtení přijali směrnici o posílení presumpce neviny a dalších práv, která jsou důležitá pro nestranný a spravedlivý proces. Vyjednávání o konečné podobě nyní bude pokračovat na úrovni členských států. Francouzská europoslankyně Nathalie Griesbecková, která byla zpravodajkou návrhu v europarlamentu, ve vysvětlujícím prohlášení uvedla, že zásadu presumpce neviny často porušují sdělovací prostředky. Tomu budou muset členské státy zabránit. Základními prvkem presumpce neviny, jak směrnice uvádí, je nejen právo účastnit se svého procesu, ale také právo nevypovídat, neobviňovat sám sebe a nespolupracovat. Dokument dále označuje jako nepřípustné ty důkazy, které byly shromážděny v rozporu se stanovenými standardy či získány donucovacími prostředky.

CzechInvest: Státní investiční pobídky činily loni 5 miliard Kč

Loni získalo od státu příslib investiční pobídky 57 projektů investorů a celková výše pobídek činila pět miliard korun. Stát tak podpořil investice za 21,8 miliardy korun. Počet nových pracovních míst, které firmy slíbily vytvořit, dosáhne 4178. Vyplývá to z údajů agentury CzechInvest, které má ČTK k dispozici. Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. Pobídky jsou formou veřejné podpory sloužící k motivaci zahraničních i tuzemských firem k investicím do nových závodů či do modernizace současných.

Evidence tržeb by ročně měla přinést až 15 mld. Kč, uvádí studie

Projekt elektronické evidence tržeb by měl podle odhadu ministerstva financí přinést ročně do rozpočtu deset až 15 miliard Kč. Jednorázové náklady na jeho vytvoření by měly činit 317 až 337 milionů korun a roční provozní náklady 308 až 396 milionů Kč. Vyplývá to ze studie k elektronické evidenci tržeb, kterou zveřejnilo ministerstvo financí na internetu. Celý systém by podle studie měl být vytvořen tak, aby zvládl zaevidovat 10.000 transakcí za sekundu. Studie počítá ročně s 10,5 miliardy účtenek, tedy zhruba s 30 miliony za den.

K technickým parametrům navrhované evidence se již dříve vyjádřil odborník na IT bezpečnost Michal Špaček na serveru Lupa.cz. Podle něj je kvalita materiálu tragická, jak po formální stránce, tak po obsahové stránce. Zabezpečení celého projektu se tak podle jeho vyjádření velmi špatně posuzuje. Vláda si od zákona o zavedení elektronické evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a tím i narovnání podnikatelského prostředí a vyšší výběr daní. To je hlavní cíl projektu i podle zveřejněné studie. Pravicová opozice naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.

Liberecko ztrácí vodu kvůli dolu Turów, řešení má stát tři mld.Kč

Připravované rozšíření dolu Turów v Polsku ohrožuje zásoby pitné vody na Liberecku. Zejména v oblasti Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavska už dnes vody ubývá. Pokud se naplní černé scénáře, odhadují se náklady na zajištění náhradního zásobování oblastí vodou na 2,136 miliardy korun bez DPH. S doprovodnými náklady to znamená kolem tří miliard korun, řekl novinářům liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Zaplatit by to podle něj měla polská strana, a pokud se to nepodaří vyjednat, tak český stát. Region na tak nákladné investice peníze nemá.

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam těžit chtějí až do roku 2044. V Liberci se dnes sešli zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí s představiteli dotčených měst a obcí, kraje i vodárenských společností, aby se seznámili se studiemi dopadů, které bude plánované rozšíření dolu na vodu v kraji mít.

Stát bude zřejmě dostávat víc peněz z poplatků za těžbu uhlí

Stát bude zřejmě dostávat větší podíl z poplatků za povrchovou těžbu hnědého uhlí. Klesne naproti tomu podíl, který dostávají obce. Obce by ale měly dostat více peněz z úhrad z dobývacích prostor. Počítá s tím novela horního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident. V účinnost má vstoupit od 1. ledna příštího roku. Podíl státu novela zvyšuje na 67 procent, zatímco podíl obcí snižuje z nynějších 75 procent na 33 procent. Změna v poplatcích má přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013. Na příjmy rozpočtů obcí má mít podle vlády díky zvýšení plateb neutrální dopad.

Soud poslal bývalého primátora Č. Budějovic na 5 let do vězení

Bývalý českobudějovický primátor Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) má jít podle dnešního rozsudku na pět let do věznice s dozorem za zneužití pravomoci úřední osoby. Soud také rozhodl, že má zaplatit škodu více než 12,5 milionu korun a pět let nesmí vykonávat funkce ve veřejné správě. Podle obžaloby Thoma v roce 2010 podepsal dodatek ke smlouvě na IT zakázku v hodnotě 37 milionů korun, aniž by ji schválila rada města. Obvyklá cena za podobnou zakázku může být podle znalců až o 12 milionů korun nižší. Thoma od začátku případu vinu popírá. Dnešní rozsudek není pravomocný.

Příspěvky na platy zdravotně postižených lidí se asi zvýší

Státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením se asi zvýší. Mohly by dosáhnout až 8800 korun měsíčně místo nynějších 8000 korun. Schválila to Sněmovna v rámci vládní novely, která má pomoci omezit pracovní úrazy zejména na staveništích. Předloha nyní poputuje k posouzení do Senátu. Na příspěvky má nárok zaměstnavatel, který zaměstnává na chráněných pracovních místech více než polovinu lidí ze zdravotním postižením z celkového počtu pracovníků. Návrh, který předložil předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák, také zvýší o 700 korun až na 2700 korun možnou měsíční státní dotaci na další náklady zaměstnavatele související se zaměstnáváním lidí se zdravotním postižením.

Ministr Němeček chce dát některým pojišťovnám víc peněz na chronické pacienty

Některé zdravotní pojišťovny by mohly dostat víc peněz z vybraného pojistného pro chronické pacienty. Pojišťovny by se už nezaměřovaly hlavně na nábor mladých a zdravých pojištěnců. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje k 1. lednu 2017 změnit přerozdělování vybraného pojistného i podle nákladů na léčbu chronických nemocí, která víc stojí. Nyní se suma rozděluje podle věku a pohlaví. Novelu má vláda na programu v pondělí.

Důvodem pro odmítnutí vakcíny může být podle ÚS svoboda svědomí

Ústavní soud (ÚS) se zastal rodičů z Brněnska pokutovaných za to, že nenechali naočkovat dítě povinnou hexavakcínou. Důvodem pro odmítnutí očkování může být nejen náboženství, což soud uznal již v minulosti, ale v mimořádných případech i svoboda svědomí v širším, sekulárním smyslu. Jde například o situaci, kdy rodiče zaznamenali negativní účinky u jednoho potomka a poté by měli umožnit očkování druhého. V podobných, spíše výjimečných případech může stát upustit od peněžní sankce. Vždy je nutné posuzovat ústavní rozměr a naléhavost důvodů, sílu a trvalost přesvědčení rodičů, stejně jako společenské dopady jejich rozhodnutí, vyplývá z dnešního nálezu ÚS. Prostá pochybnost o prospěšnosti očkování ovšem dostatečným důvodem není.

Nyní se soudci zabývali konkrétní případem a ústavností pokuty, která činila 4000 korun pro každého z rodičů. Rodiče v ústavní stížnosti tvrdili, že očkování odmítli kvůli svému svědomí i s ohledem na zájmy dítěte. Obávali se například autismu jako následku vakcinace. Souvislost sice není vědecky prokázána, matka však podle její právničky vychází z osobní zkušenosti terapeutky autistických dětí.

Novým generálním ředitelem ČRo bude současný náměstek Zavoral

Novým generálním ředitelem Českého rozhlasu bude dosavadní náměstek pro program a vysílání René Zavoral (39). Zvolila ho dnes rada ČRo ve druhém kole, kam postoupil z pětice finalistů spolu s bývalým ředitelem divize E15 a Euro vydavatelství Mladá fronta Tomášem Skřivánkem. Nový generální ředitel nahradí Petera Duhana, který rezignoval loni v říjnu. Šestiletého funkčního období se Zavoral ujme od 21. ledna.

Nový generální ředitel se chce zasadit o vytvoření šestiletého finančního plánu, chce vytvořit kvalitní kariérní řád a zasadit se o fixaci koncesionářského poplatku na inflaci, což by mělo být řádově o jednotky korun. Chce také dokončit proces vrácení zhruba jedné miliardy Kč z DPH, které chce použít na rozjezd digitalizace vysílání. Místo dosavadního systému náměstků chce ustanovit sedm ředitelů podléhajících generálnímu řediteli. Chce také posílit autonomii regionálních studií. Zavoral dostal v druhém kole sedm hlasů z devíti možných, což považuje za silnou podporu.

Jiří Sozanský představil knihu věnovanou činu Jana Palacha

V nové budově Národního divadla v Praze Jiří Sozanský představil knihu věnovanou činu Jana Palacha s názvem 1969 Rok zlomu. Akce se zúčastnil vedle výtvarníka Sozanského také autor Palachovy posmrtné masky a jeho náhrobku Olbram Zoubek. Představení knihy předcházelo promítání dokumentu zachycujícího rozhovor Sozanského se Zoubkem na téma Palachovy sebevraždy a jeho následovníka Jana Zajíce.

V knize jsou unikátní materiály, které doposud nebyly veřejnosti známé, například fotografie z rodinného archivu Zoubka, jeho originální korespondence s rodinou Jana Zajíce, deník jeho dcery Polany z let 1969 až 1970. V publikaci se také nacházejí texty od více než čtyřiceti osobností, které ve svých výpovědích reagují na Palachův čin.

Česká televize uvede film o takzvané hilsneriádě

O vyšetřování vraždy švadleny Anežky Hrůzové a následných soudních procesech, které na přelomu 19. a 20. století spustily vlnu antisemitismu na našem území, pojednává dvoudílný televizní film režiséra Viktora Polesného a scenáristy Václava Šaška Zločin v Polné. Česká televize, která ho představila v Praze, uvede první část v neděli 31. ledna od 20:00 na programu ČT1.

V roce 1899 byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou na Jihlavsku nalezena mrtvá dívka. Švadleně Anežce Hrůzové, která se vracela domů, bylo 19 let. Na jejím hrdle byla objevena řezná rána, příčina smrti byla po vyloučení sexuálního násilí stanovena jako vykrvácení. Protože byl čas Velikonoc, ožila pověra o panenské krvi v židovských macesech. Zfušované vyšetřování a několik provokativních, i když úplně nevinných žertíků nakonec ukázaly na Leopolda Hilsnera, kterému hrozila smrt.

Nejvíc nominací na Českého lva má snímek Ztraceni v Mnichově

Originální komedie scenáristy a režiséra Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově získala 15 nominací na Českého lva. Dvanáct jich mají Kobry a užovky Jana Prušinovského a po devíti debut Slávka Horáka Domácí péče s pohádkou Alice Nellis Sedmero krkavců. Film Schmitke režiséra Štěpána Altrichtera získal osm nominací. Výsledek prvního kola hlasování svých členů dnes oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Laureáti převezmou ocenění 5. března v pražském Rudolfinu. Celkem 119 členů ČFTA vybíralo ze 42 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2015.

Český porcelán veze do Frankfurtu novinky v cibuláku

Český porcelán Dubí poveze na veletrh do Frankfurtu nad Mohanem novinky v řadě cibulových vzorů či barevné stříkané hrnky. Jeden ze tří světových výrobců cibuláku chce na veletrhu získat kontakty na nové trhy. Novinářům dnes obsah stánku, který bude na největším veletrhu s porcelánem, představil ředitel české firmy Vladimír Feix. Unikátem je sklenička na víno s porcelánovou nožičkou, na které jsou cibulákové motivy.

V klášteře Broumov bude možné zkusit práci ve středověké písárně

Děti z mateřských, základních a středních škol mají od tohoto týdne v areálu kláštera v Broumově na Náchodsku možnost vyzkoušet si práci ve středověké písárně. Nový program nazvaný Skriptorium chce pomoci ukázat jedinečnost Broumovska a podpořit pozitivní vztah k přírodě. "Zábavnou, hravou formou chceme v dílnách dětem ukazovat klášterní iluminátorská díla vrcholného středověku," uvedla Jitka Klímová z ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Školáci si například vyzkoušejí, jak se ve středověku psalo za pomoci přírodního inkoustu a husích brků, zkusí si vyrobit přírodní papír či barvy z přírodních pigmentů.

Bývalý hokejista, dnes malíř Musa sleduje hokej jako sociální jev

Hokejové prostředí přibližuje ve svém díle návštěvníkům galerie Lukáš Musil, tvořící pod jménem Musa. V galerii Pro Arte provozované stejnojmenným investičním fondem na Malé Straně dnes zahájil svou výstavu Musa vs. Jágr. Musa, který byl juniorským reprezentantem ČR a později slavným tatérem, si jméno hokejové hvězdy vypůjčil jako symbol toho, jak hokej přesahuje ve vnímání jeho příznivců běžnou sportovní disciplínu. Expozice je mozaikou poskládanou z různých částí - instalací, kreseb, zvuků, videí i fotografií.

Fotopasti potvrdily výskyt rysa ostrovida v Jizerských horách

Fotopasti v Jizerských horách potvrdily výskyt rysa ostrovida. Vzácná kočkovitá šelma byla na severu Čech vyhubena v 18. století, zda se teď do oblasti vrací z Šumavy, Karpat či jiných evropských populací, zatím není jasné. Mohla by to odhalit genetická analýza vzorků trusu nebo srsti, zatím však nebyly nalezeny. Právě na jejich vyhledávání se nyní soustředí pozornost jizerských zoologů a ochranářů, sdělil ČTK Jan Piňos z Hnutí DUHA.

Musher z Volar chová 75 psů, chystá se s nimi na Šediváčkův long

Jihočeský musher Pavel Kučera z Volar na Prachaticku se připravuje na vrcholný závod psích spřežení této sezony. Šediváčkův long startuje příští středu v Orlických horách. Své zálibě se Kučera věnuje 35 let, momentálně na Šumavě chová 75 závodních psů severských ras. Přestěhoval se sem z Tišnova u Brna, inspirován romány Jacka Londona se sny o divočině a romantice, řekl ČTK Kučera. Turistům nabízí možnost prožít jeden den se psy. To mu přes zimu pomáhá se uživit, v létě pracuje v Německu.

Na start 20. ročníku čtyřetapového závodu psích spřežení Šediváčkův long, který se uskuteční od 26. ledna v Orlických horách, se přihlásilo přes 140 závodníků z devíti evropských států. Na závodníky čeká 240 kilometrů po stezkách v Orlických horách, během závodů nastoupají více než sedm tisíc metrů.

Sport

Česká tenisová jednička Petra Kvitová skončila počtvrté za sebou na Australian Open překvapivě brzy. Šestá nasazená dnes v Melbourne prohrála ve 2. kole s domácí Darjou Gavrilovovou dvakrát 4:6. Naopak Tomáš Berdych, nasazený rovněž jako číslo šest, roli favorita potvrdil a porazil Mirzu Bašiče z Bosny bez problémů 6:4, 6:0 a 6:3. Do 3. kola měla nakročeno i Kristýna Plíšková, ale proti Monice Puigové z Portorika nevyužila pět mečbolů. Sice dala rekordních 31 es, ale po dvou hodinách a 20 minutách prohrála 6:4, 6:7 a 7:9.

Hokejisté Sparty deklasovali v dohrávce 21. extraligového kola Brno 9:3. Pražané opanovali dění na ledě hned v úvodní třetině, kterou vyhráli vysoko 6:0 a rozhodli tak velmi brzy o osudu zápasu. Sparta si upevnila druhou příčku a snížila ztrátu na vedoucí Liberec na deset bodů. Kometa Brno zůstává sedmá se čtyřbodovým mankem na šestou Olomouc.

Basketbalisté Nymburku si znovu zkomplikovali boj o postup do play off Poháru FIBA Europe. Ve 4. kole nadstavby prohráli 69:72 na hřišti Ventspilsu a na kontě tak stále mají jen jediné vítězství. Aby udrželi šanci na postup, musí vyhrát oba závěrečné duely na domácím hřišti se Sofií a Antverpami.

Cyklista Petr Vakoč dospurtoval pátý v druhé etapě závodu Tour Down Under. Úřadující český mistr, jenž je v úvodním závodu seriálu WorldTour lídrem týmu Etixx-Quick-Step, se průběžně posunul na 36. pozici. Etapu o délce 132 km z Unley do Stirlingu vyhrál domácí Australan Jay McCarthy a po prvním vítězství mezi profesionály se stal lídrem závodu. Vakoč dojel ve spurtu do kopce ve stejném čase jako vítěz i přesto, že ho zbrzdil hromadný pád v pelotonu necelý kilometr před cílem.

Místo oslav rozpaky zažíval v úterý v podvečer Jaroslav Valtr, nejlepší český účastník letošní Rallye Dakar po návratu z Jižní Ameriky. Osmé místo v nabité kategorii kamionů má svou hodnotu, šestačtyřicetiletý jezdec však se stájí Tatra Buggyra Racing nenašel společnou řeč a bude se ohlížet po novém angažmá. "Dakar budu jezdit dál, už jsem dostal jednu nabídku k další účasti," řekl Valtr spolupracovníkovi ČTK. Za sebou má pět startů ve slavné soutěži a letošní výsledek je jeho maximem.

Počasí

Polojasno až oblačno a ojediněle sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty -5 až -1 °C, v 1000 m na horách kolem -9 °C.

Až na minus 30,3 stupně klesly v noci na středu teploty na Šumavě. Největší mráz naměřily dnes teploměry hydrometeorologického ústavu na stanici Jezerní slať u jihočeské Kvildy. Na nejnižší hodnoty v zemi klesly teploty na Šumavě už v noci na úterý, kdy na Rokytské slati meteorologové naměřili minus 32,3 stupně. Druhý den za sebou tak jižní a západní Čechy zažívají nejsilnější mrazy za poslední čtyři roky, řekla ČTK Svatava Křivancová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Českých Budějovicích.