Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Ministři vnitra V4 opět odmítli kvóty, prosazují funkční hotspoty

Ministři vnitra zemí visegrádské čtyřky (V4) ve společném memorandu opět odmítli povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků. Na tiskové konferenci po společném jednání v Praze to řekl český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V boji proti nelegální migraci je podle V4 prioritní naplnit závazek na spuštění funkčních záchytných center na vnější hranici EU. Tyto takzvané hotspoty prý musí být zároveň detenčními zařízeními - uprchlíci by je neměli opustit, dokud nebude ověřena jejich totožnost.

"Tyto hotspoty musí fungovat ve formátu detenčního zařízení, kde budou migranti omezeni na pohybu a svobodě, než budou prověření," řekl Chovanec. Toto stanovisko potvrdil také jeho slovenský protějšek Robert Kaliňák. "Bojovat proti nelegální migraci bez toho, abyste je měli v detenčních zařízeních je nemožné," uvedl. Kaliňák také upozornil, že hotspoty by měly zabránit případům, kdy jsou uprchlíci zaregistrování na různých místech pod různými identitami, nebo kdy nejsou registrováni vůbec. Zároveň by se mělo snížit riziko zneužití falešných syrských pasů. Ministři vnitra visegrádské čtyřky na dnešním jednání dali jednoznačně najevo, že v otázce migrace budou jejich země v budoucnu postupovat jednotně. Kromě funkčních hotspotů budou Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko podporovat také vznik společné evropské pohraniční stráže.

Sobotka uvažuje o záložním hraničním systému v Evropě

V Evropě by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měl vzniknout "záložní hraniční systém" na linii Bulharsko - Makedonie, pokud se nepodaří posílit vnější ochranu schengenského prostoru. Sobotka to řekl novinářům ve Sněmovně. Zdůraznil také potřebu zřízení společné evropské pobřežní a pohraniční stráže a dodržování dohod ze strany Turecka. Ministři vnitra visegrádské čtyřky se na dnešním jednání domluvili, že do Makedonie vyšlou společnou misi, která zjistí možnosti spolupráce při kontrole makedonské hranice.

Sobotka: Matka odebrané holčičky musí říct, jestli chce pomoc

Česká matka devítiměsíční holčičky, kterou odebrala norská sociální služba Barnevernet, se musí vyjádřit, zda chce pomoc českých úřadů. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož je stát připraven matce pomoci. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) v pondělí uvedla, že česká matka pomoc odmítla. Matčina zástupkyně, poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková ČTK řekla, že žena rozhodně pomoc českého státu neodmítá a stojí o ni.

Sněmovna se k debatě o migraci sejde nejdříve za tři týdny

Sněmovna se k debatě o migrační krizi zřejmě sejde nejdříve za tři týdny. Pevný termín ale při schvalování programu schůze nestanovila. Odmítla však snahy opozičních poslanců řešit toto téma přednostně už tento týden.

Duka vyzval vládu k rychlému vracení půdy zemědělcům

Předseda České biskupské konference (ČBK) kardinál Dominik Duka vyzval vládu k bezodkladnému vracení půdy drobným zemědělcům. Podle něj je neúctou k předkům a jejich potomkům, že majetek zabavený jednotnými zemědělskými družstvy (JZD) ještě nebyl vrácen. Uvedl to v prohlášení zaslaném ČTK.

Restituenti mohou podle údajů státu ještě nárokovat až 300.000 hektarů zemědělské půdy. V rámci církevních restitucí by podle dřívějších odhadů úřadů mohl stát vrátit 30.000 hektarů zemědělské půdy.

Kriminalita v ČR loni klesla o 14 pct. na 247.628 trestných činů

V Česku se loni meziročně snížila kriminalita o 14,2 procenta na 247.628 trestných činů a klesla tak druhý rok za sebou. Objasněnost případů vzrostla o necelé dvě procenta na 126.083 vyřešených případů, policisté tak ukončili přes polovinu kauz. Kriminalisté loni zajistili zločinecký majetek, peníze a výnosy z trestné činnosti za 6,2 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom informovalo vedení policie.

Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Mazánek uvedl, že za loňské snížení kriminality může ekonomický růst, klesající nezaměstnanost nebo zlepšující se životní úroveň. Lidé podle něj také mají lépe zabezpečené objekty. "Dorůstá i nová generace pachatelů, kteří se více a více pohybují v kyberprostoru," upozornil Mazánek. Podle náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho loni klesla kriminalita ve všech krajích. Nejvíc ve Středočeském, Ústeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo přes 139.000. Jejich počet meziročně klesl o 35.000, loni se snížil počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo 30.616 a násilných činů 15.669, proti roku 2014 to byl mírný pokles. V Česku se loni stalo 155 vražd, což byl meziroční pokles o pět případů. Počet nejbrutálnějších trestných činů byl loni nejnižší od roku 2000. Tehdy se stalo 279 vražd. Z loňských případů zatím policisté nevyřešili 20 vražd. Podle Mazánka podobně jako v předchozích letech převažovaly vraždy motivované osobními vztahy nebo při potyčkách pod vlivem alkoholu nebo drog.

Sklizeň ovoce vzrostla na 188.462 tun, byla nejvyšší od roku 2006

Sklizeň ovoce v ČR loni vzrostla o 24 procent na 188.462 tun a byla tak nejvyšší od roku 2006. Oproti původním prognózám se na objemu úrody nijak negativně nepodepsalo loňské mimořádné sucho. U jádrovin se však nedostatek vláhy projevil nižší kvalitou, když výrazně více plodů bylo menších a skončilo tak v moštech a jiném průmyslovém zpracování. Vůbec nejvíce se v novodobé historii loni urodilo hrušek. Meziročně vyšší sklizeň měly všechny ovocné druhy. Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to ČTK řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Základ loňské dobré úrodě položily příznivé vegetační podmínky na jaře. "Nepřišly žádné jarní mrazy. Menší byl i výskyt škod krupobitím," uvedl Ludvík. Dobré jaro svědčilo zejména peckovinám, jejichž sklizeň přichází dříve a sucha je nezasáhla. U třešní, višní, meruněk i broskví tak ovocnáři loni zaznamenali nárůst sklizně. Sucha však ovlivnila jablka, která jsou hlavním ovocným druhem v Česku.

Akční plán pro Alzheimerovu nemoc počítá se screeningem demence

Screening demence pro seniory u praktického lékaře a další opatření pro časnou diagnostiku, léčbu i podporu života pacientů v jejich domácím prostředí navrhuje ministerstvo zdravotnictví v národním akčním plánu pro Alzheimerovu nemoc, který do dvou týdnů předloží vládě. S ministerstvem práce chce vytvořit do několika let až 60.000 zdravotně sociálních lůžek a zajistit jejich financování. V Česku žije podle nejnovějších dat kolem 150.000 lidí s demencí, valná část ošetřovatelské péče leží na rodinách. Ministerstvo práce chce prosadit takzvanou pečovatelskou dovolenou v délce tří až šesti měsíců, kdy by pečovatelé dostávali náhradu platu a měli zároveň jistotu, že je zaměstnavatel kvůli dlouhé nepřítomnosti nepropustí. Návrhy zazněly na odborné konferenci nazvané Demence v České republice. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal uvedl, že národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a další obdobná onemocnění pokrývá roky 2016 až 2019. Vyjmenována jsou opatření pro zdravotnictví i sociální sféru, potřebné finance ale zatím vyčísleny nebyly.

Počet hovorů na právní linku Nadace Naše dítě se zdvojnásobil

Počet naléhavých hovorů na právní linku Nadace Naše dítě se loni proti předchozímu roku zdvojnásobil. Vyřídila jich 270. Přibylo hlavně telefonátů kvůli rozchodu rodičů dětí. Novinářům to řekla šéfka nadace a senátorka Zuzana Baudyšová (za ANO). Linka právní pomoci s číslem 777 800 002 funguje jedenáctý rok. V provozu je vždy ve středu od 14:00 do 18:00. "Přibývá rozluk rodičů. Dospělí mohou se svým životem naložit, jak uznají za vhodné, při rozchodu by ale měli mít velkou odpovědnost. Děti nemohou za to, že se rodiče přestali mít rádi, velmi těžce to psychicky odnášejí," uvedla Baudyšová. Podle ní chce nadace působit právě na otce a matky, aby si při případném rozchodu nebrali své potomky jako rukojmí a snažili se dohodnout, a to třeba i s pomocí mediátora. Poradenství na právnické lince poskytují i právníci z renomovaných kanceláří. Působí v nadaci jako dobrovolníci. "Hovory jsou často velmi dlouhé. Klienti jsou v nouzi, bývají ve stresu. Většina dotazů se týká sporů o dítě," popsala právnička Zuzana Bělinová. Podle ní matky zpravidla volají, protože je opustil partner a na dítě neplatí. Otce zajímají třeba možnosti kontaktu s potomkem, postup proti případnému bránění ve styku s dítětem či to, zda není stanovena maximální výše alimentů. Proti minulým letům přibylo také dotazů o možnostech střídavé péče či těch, které se týkají rozpadu vztahů Češek a Čechů s cizinci a cizinkami.

ÚSTR se bude letos zabývat dějinami Jáchymova i perzekucí sedláků

Výstavy, debaty, kolokvia a konference letos opět chystá uspořádat Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), aby podpořil debatu o českých moderních dějinách. O plánu činností na letošní rok bude dnes jednat Rada ÚSTR. Jeden z projektů se například zaměří na téma převzetí moci komunistickou stranou v bývalém Československu. Letošní nejvýznamnější konference se bude naopak týkat soudobých dějin Jáchymova, který je jedním z pamětních míst českých dějin, řekl ČTK náměstek ředitele ústavu Ondřej Matějka.

Veletržní palác představí práce studentů UMPRUM i koncepci školy

Ve Veletržním paláci začíná výstava, která představí výběr prací studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové vzniklých v uplynulém akademickém roce. Zároveň bude reprezentativním zakončením oslav 130 let od založení školy, které připadly na minulý rok. Výstava nazvaná UMPRUM 2015 - UMPRUM attack! potrvá do 13. března. Expozici tvoří vybrané práce ze všech 23 ateliérů i výstupy studijního programu v anglickém jazyce Visual Arts. Kromě samotných exponátů se výstava pokouší prostřednictvím komentářů přinést i kritický pohled na problematiku uměleckého školství či samotné instituce.

Dům umění Ostrava vystavil 100 nejvzácnějších děl ze svých sbírek

Dům umění v Ostravě oslaví 90. narozeniny výstavou 100 nejvýznamnějších děl ze svých sbírek. Vystaví i díla takových autorů, jako jsou František Kupka či Jan Zrzavý. Návštěvníci mohou spatřit i jedno z nejvzácnější děl ostravské galerie - Juditu Gustava Klimta. Výstava bude otevřena do 20. března. ČTK to řekla mluvčí galerie Kateřina Mertha. Výstava s názvem Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě obsahuje výběr děl od středověkých autorů až po ty současné. "Vedle sebe tak budou moci návštěvníci obdivovat mistry evropského umění přelomu 15. a 16. století, jako je například Marco Bello nebo Mistr Královéhradecký. Prezentovány budou kresby, malby i objekty," řekla mluvčí. K vidění podle ní jsou příklady evropského umění v rozmezí 16., 17. 18. a 20. století a rovněž české umění 19. a 20. století. Zastoupena je tvorba z okruhu rakouského, ruského a španělského umění 20. století. Expozice obsahuje i ukázku z rozsáhlé kolekce českého expresionismu a kubismu, ale také ze sociálního umění, surrealismu a tvorby uměleckých skupin, jako je například Skupina 42.

V šumavské Rokytské slati bylo v noci na úterý minus 32,3 stupně Celsia

Jižní Čechy mají za sebou nejmrazivější noc za poslední čtyři roky. Nejstudenějším místem jižních Čech byla Šumava. Teploty nejvíce klesly na Rokytské slati, meteorologové tu v úterý v půl druhé ráno naměřili minus 32,3 stupně Celsia. Silné mrazy budou pokračovat i po zbytek týdne.

Sport

Analýza vzorku B potvrdila, že vítězný kůň z Velké pardubické Nikas měl po říjnovém dostihu v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin. Poprvé v historii tak nejspíš bude vítěz Velké pardubické diskvalifikován a na první místo se posune Ribelino. O trestu definitivně rozhodne Pořádková komise Jockey Clubu ČR. Trenér vítězného koně Stanislav Popelka uvedl, že Nikas dostal zakázané látky v krmivu, což zjistil na základě rozboru potravy. Bude chtít očistit své jméno, hodlá se bránit soudně.

Tenistky Karolína Plíšková, Barbora Strýcová a Denisa Allertová postoupily do 2. kola Australian Open. Uspěl i Radek Štěpánek, který se do hlavní soutěže dostal z kvalifikace. Naopak Kateřina Siniaková a Petra Cetkovská v Melbourne skončily v 1. kole.

Počasí ve středu

Oblačno až zataženo, místy sněžení. Teploty -5 až -1 °C.