Denní souhrn zpráv

Ministr Zaorálek bude kolegy z EU informovat o českých možnostech v Sýrii

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce dnes v Bruselu své kolegy z Evropské unie informovat o českých kontaktech s Damaškem, které by měly umožnit distribuci zahraniční humanitární pomoci v zemi. Šéf české diplomacie to řekl novinářům před schůzkou, na které má být dění v Sýrii jedním z důležitých témat. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová minulý týden požádala Prahu, aby u syrské vlády prověřila možnosti poskytování humanitární pomoci. Podle aktuálních informací OSN jsou na území Sýrie místa, kde lidé umírají hlady a nutně potřebují lékařskou pomoc.

Vláda souhlasí s návrhy Evropské komise na ochranu hranic

Vláda podporuje návrhy Evropské komise ke zpřísnění ochrany hranic, řekl po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Sobotky je důležitou součástí takzvaného hraničního balíčku zejména zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže, které vláda dlouhodobě podporuje. Česko by do jejích jednotek mohlo vyslat řádově desítky expertů, řekl Sobotka. Podle návrhu Komise by ochranu hranic mělo posílit minimálně 1500 členů nově zřízené pohraniční stráže. Podle Sobotky by se k ní na základě pozvánky z EU mohlo připojit několik málo desítek českých expertů na cizineckou problematiku z řad cizinecké policie nebo celní správy.

České firmy hledají v Íránu příležitosti pro investice

Brněnská firma Zetor Tractors dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za pět milionů euro (cca 135 milionů korun). Smlouva byla podepsána na obchodně průmyslové komoře v Teheránu, informoval ČTK ředitel sekce mezinárodních vztahů českého Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Od soboty do úterý je v Íránu na pracovní návštěvě český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spolu s šedesátičlennou podnikatelskou misí. "(Protiíránské) sankce jsou již nyní oficiálně zrušeny a Írán je otevřen pro byznys. Dnes se uskutečnilo podnikatelské fórum, kterého se zúčastnilo 60 českých a 150 íránských firem. Největší zájem je o spolupráci v oblasti logistiky, důlních strojů a služeb a turistiky," uvedl Martin.

Ministr Mládek podepsal v Íránu dohodu o ekonomické spolupráci s íránským ministrem financí a ekonomiky Alim Tajebníjou. Během návštěvy ještě Mládek v Teheránu otevře zahraniční kancelář agentury CzechTrade. České firmy v Íránu hledají příležitosti pro investice, které by po letech mělo umožnit zrušení mezinárodních sankcí vůči Teheránu, které byly zavedeny kvůli kontroverznímu íránskému jadernému programu. V české podnikatelské misi převažují strojírenské podniky. Do Íránu odletěli také zástupci firem jako výrobce nemocničních lůžek Linet, producent průmyslových armatur MSA nebo sklářská firma Preciosa. Vstup na íránský trh zvažuje také například Škoda Auto.

Ministr Babiš: ČR prosadila v rámci EU jednání o boji proti daňovým únikům

České republice se podařilo na jednání Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) prosadit agendu boje proti daňovým únikům v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH). Českou republiku podpořilo deset členských států, mezi nimi Německo či Velká Británie. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Boj proti daňovým únikům a prosazení přenesené daňové povinnosti u DPH (reverse charge) je v rámci EU dlouhodobou prioritou Česka. DPH ale patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni a změny vyžadují souhlas všech členských zemí EU.

Česko chce především možnost autonomního a rychlého rozhodování v oblastech, kde jsou zjištěny závažné podvody s DPH. Jedním z nástrojů je režim přenesené daňové povinnosti z prodejce na odběratele. Česko by jej mohlo podle Babiše ozkoušet v nejširším využití jako pilotní projekt. V současnosti EU povoluje zařadit do přenesené daňové povinnosti zhruba 15 položek. Od února například ČR do tohoto systému zařadí dodání elektřiny a plynu.

Ceny průmyslových podniků loni zrychlily pokles na 3,2 procenta

Ceny průmyslových výrobců loni prohloubily pokles na 3,2 procenta z předchozích 0,8 procenta. Jde o dosud nejvýraznější zaznamenaný pokles. Za útlum může především propad cen rafinovaných ropných produktů. V samotném prosinci meziroční pokles cen v průmyslových podnicích zmírnil na 2,9 procenta oproti listopadovým 3,7 procenta. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad. V loňských průmyslových cenách se odrazil celosvětový propad cen ropy. Chemické výrobky tak proti roku 2014 zlevnily o 11,6 procenta. Levnější byly také potravinářské výrobky, nápoje a tabák, a to o 2,5 procenta. Zvýšily se naopak o 3,4 procenta ceny vody, její úpravy a rozvodu.

NKÚ: Čtvrtině kontrolovaných projektů hrozí kvůli udržitelnosti vracení dotací

Čtvrtině z 56 projektů, na které se zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), hrozí vracení části nebo celé dotace z evropských fondů. Důvodem je porušení pravidel, která musí příjemce dotace dodržovat nejčastěji pět let po dokončení projektu. Příkladem je devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání, která po ukončení projektu bez náhrady zanikla. Problematické je i financování vědeckých center, kde podmínky udržitelnosti nesplní téměř polovina z kontrolovaných projektů. Vědeckým centrům se totiž nedaří získat další zdroje financování ze smluvního výzkumu a mezinárodních grantů.

Kontroloři od února do listopadu loňského roku prověřili celkem 56 projektů, na něž šlo z dotací 9,3 miliardy korun. Z této částky tvořil příspěvek EU 7,9 miliardy korun a dalších 1,4 miliardy korun vyplatila Česká republika ze svého rozpočtu.

Vláda schválila záměr regulovat realitní zprostředkovatele

Vláda schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nově vázanou, informovala na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). "Je to historicky poprvé, kdy se ČR takovým dokumentem zabývala. Jsme jedna z pěti zemí, která to nemá řešeno legislativou. Měl by vzniknout zákon, který bude ukládat vznik realitního zprostředkování jako vázané živnosti. Cílem je zajistit odbornou a osobnostní způsobilost zprostředkovatelů," uvedla Šlechtová.

Pražské letiště loni odbavilo meziročně o 7,9 pct více lidí

Pražské Letiště Václava Havla loni odbavilo 12,03 milionu cestujících, což je o 7,9 procenta více než v roce 2014. V meziročním srovnání je to největší nárůst minimálně za deset let. Podle zástupců firmy k nárůstu přispěl mimo jiné nový program slevových pobídek pro stávající partnery, kteří otevírali nové destinace a nasazovali větší letadla, letiště rovněž přilákalo do Prahy nové dopravce. Do Prahy v roce 2015 létalo 64 leteckých společností na pravidelných linkách do 141 destinací. Většina lidí využívala lety z pražského letiště na cesty po Evropě. Na celkovém provozu se tyto lety podílely 90,6 procenta, 3,4 procenta tvořily lety na Blízký východ a 3,2 procenta lety do afrických destinací.

Šéfka ERÚ odvolala místopředsedu Nehodu, jenž dal podporu obnovitelným zdrojům

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu. Ten vypsal na konci prosince v nepřítomnosti Vitáskové podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok. Jde až o 42 miliard korun. Vitásková odmítala podporu vypsat celý loňský podzim, protože by tím úřad podle ní překročil zákon. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.

Vláda na dnešním jednání projednala informaci o Energetickém regulačním úřadu (ERÚ). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že ministerstvo vnitra na základě analýzy služebního zákona tvrdí, že vedení úřadu patří pod služební zákon. Materiál ministerstva vnitra, se kterým se ministři dnes seznámili, počítá s tím, že předsedkyně ERÚ Alena Vitásková by měla do 1. března složit služební slib. Vitásková s převedením pod služební zákon nesouhlasí. V pátek ČTK řekla, že služební slib nesloží. Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. Čelí totiž obžalobě a obvinění.

Pošumavské vesnice dnes vrátily peníze za průzkum úložiště odpadu

Zastupitelstva šesti pošumavských vesnic rozhodla o vrácení peněz, které jim stát zaslal v prosinci jako kompenzaci za průzkum území zvažovaného ke stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Peníze dnes odešly zpět na účet, z něhož byly obcím zaslány, řekl ČTK starosta Chanovic Petr Klásek, jeden z hlavních organizátorů odporu proti plánované stavbě. Stát uvažuje o sedmi lokalitách v ČR, kde by mohlo úložiště vzniknout. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) převedla koncem loňského roku šesti obcím na Horažďovicku přes 10,5 milionu korun jako roční kompenzaci za průzkumy. Všechna mimořádná zastupitelstva v minulém týdnu jednohlasně rozhodla, že ji obce nepřijmou. Peníze, které jsou pro malé vesnice obrovské, považují za úplatek.

Výbuch ve Vrběticích dosud stál 348 milionů, náklady porostou

Zásah v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde v říjnu 2014 vybuchla munice, stál armádu, policii a hasiče do konce minulého roku 348,1 milionu korun. Rámcový přehled nákladů zahrnuje mzdové i provozní a investiční výdaje. Náklady ještě porostou kvůli pokračujícímu zásahu i kvůli nutné asanaci areálu.

Na Vyškovsku ujíždí uměle navršený svah, ohrožuje suchý poldr

Ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku ujíždí v areálu motokrosové dráhy uměle navršený svah. Ohrožuje suchý poldr, který obec již 25 let chrání před povodněmi. ČTK to dnes řekl místostarosta obce Josef Hloužek. Situace je podle něj tak vážná, že se jí zabývá vedení Jihomoravského kraje. Událost prošetřuje policie a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Svah se již posunul o 200 metrů. Obec dala v roce 1990 vybudovat za milion korun suchý poldr. Jde o hráz, která zadrží vodu z dešťů či tání sněhu, a chrání tak obec před povodněmi. Před lety začala soukromá firma v nedalekém žlebu stavět motokrosovou dráhu a do tohoto místa navezla podle Hloužka miliony metrů krychlových půdy a sutě.

Marksová: Matka devítiměsíční holčičky odmítla pomoc Česka

Česká matka devítiměsíční holčičky, kterou rodičům nedávno odebrala norská sociální služba Barnevernet, podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) odmítla nabídku pomoci ze strany českého státu. Ten jí chtěl pomoci při jednání s norskými úřady. Způsob, jakým matka kauzu medializuje, nepovažuje Marksová za šťastný. Devítiměsíční holčička trpí genetickou poruchou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Norská sociální služba ji odebrala před několika týdny rodičům - české matce a norskému otci - kteří ho mohou vidět dvakrát týdně na hodinu. Nyní sociální úřad chce děvčátko přemístit do jiné nemocnice blíž k pěstounům. Matka Lidovým novinám řekla, že sociální služba zdůvodnila odebrání tím, že rodiče nemají s dcerou dostatečně rozvinutý kontakt a mají s ní špatný vztah.

Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na Prahu exekuci kvůli opencard

Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli kartě opencard. Město podle soudu nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo majiteli karty, firmě eMoneyServices (EMS) kontrolu systému. ČTK to dnes řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. Rozhodnutí o umožnění přístupu do systému vydal Městský soud v Praze loni v prosinci. EMS se s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajně nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby na celkem 140 milionů korun. Hlavní město nemá kvůli exekuci v souvislosti s opencard obstaven majetek. Jde totiž o tzv. nepeněžité plnění. ČTK to řekl mluvčí Exekutorské komory David Sahula.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a projekt dosud vyšel město na asi 1,35 miliardy korun. Karta měla podle původního projektu z doby exprimátora Pavla Béma ((ODS) původně nabízet několik desítek služeb včetně tzv. mikropeněženky. V současné době ale funguje především jako elektronická tramvajenka či průkaz do městské knihovny, lze s ní rovněž zaplatit parkovné nebo získat slevu na vstup do zoo.

Lidé vnímají korupci jako problém slaběji než v roce 2012

Většina občanů nadále považuje korupci za velký problém Česka, přesto takto smýšlejících od roku 2012 ubylo. Koncem loňského roku vnímalo korupci jako jeden z největších problémů země 81 procent lidí, o tři roky dříve to bylo 89 procent dotázaných Čechů. Příznivěji také hodnotí snahu vlády řešit ji. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, která jeho výsledky poskytla ČTK. Průzkum agentura provedla v první polovině listopadu 2015 mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

Vláda chce nařízením bránit podvodům u zkoušek češtiny cizinců

Vláda schválila návrh ministerstva školství a vnitra, jehož cílem je zamezit podvodům při zkouškách z češtiny cizinců žádajících v Česku o trvalý pobyt. Vládní nařízení navazující na novelu zákona o pobytu cizinců počítá s řadou protikorupčních opatření. Soukromé jazykové školy, kde bylo nejvíce problémů, by měly přijít o právo tyto zkoušky organizovat. Zkoušky má nově mít právo kontrolovat Česká školní inspekce. Impulzem ke změně bylo na začátku roku 2014 zahájení trestního stíhání několika zaměstnanců soukromých jazykových škol, kteří údajně za úplatek zajišťovali cizincům výsledky testů.

Vláda schválila předlohu, která má omezit falšování vína

Vláda schválila návrh novely vinařského zákona, pomocí níž chce stát omezit falšování vína. Mimo jiné se mají zvýšit postihy až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Resort odstoupil od návrhu na zavádění kontrolních pásek. Sudové víno se nebude moci prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. "V této souvislosti je nutné upozornit, že výrobcem vína je podle zákona i subjekt, který si víno nechá zpracovat za účelem jeho uvádění do oběhu. V praxi si tedy vinotéka může objednat výrobu vína přímo u konkrétního vinaře," napsalo ministerstvo v tiskové zprávě. Vláda chce novelou zakázat také prodej sudového vína z automatů.

ČR plánuje do pěti let snížit spotřebu alkoholu a tabáku

Česká republika by chtěla do pěti let snížit spotřebu alkoholu o pět procent a tabáku aspoň o osm procent. Do deseti let by pití mělo ubýt o 30 procent. Pomoci má třeba snížení dostupnosti či zdražení. Počítají s tím plány opatření boje proti pití alkoholu, kouření a hazardnímu hraní na příští tři roky. Dnes je na tiskové konferenci představili národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Česko ve spotřebě alkoholu zaujímá první příčky světového žebříčku. Průměrný Čech vypije ročně kolem osmi či devíti litrů alkoholu. Cílem je každý rok množství snížit o desetinu litru, upřesnila Teska Arnoštová. V Česku pije denně alkohol asi 12,5 procenta lidí nad 15 let. Cigaretu si každý den zapálí téměř čtvrtina. Podle náměstkyně i Vobořila boj proti alkoholu a tabáku komplikuje v Česku "vysoká míra tolerance".

ČR je na pokraji zvýšeného výskytu chřipky, jsou zatím tři úmrtí

Česko je na pokraji zvýšeného výskytu chřipky, stále ještě je čas dát se očkovat, řekl ČTK vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. Na 100.000 obyvatel bylo ve druhém kalendářním týdnu hlášeno 1033 případů akutních respiračních onemocnění včetně chřipky, což je oproti předchozímu týdnu nárůst o necelá dvě procenta. Hlášeno je 16 těžkých průběhů a tři úmrtí. Případná epidemie se očekává koncem ledna. Proti chřipce se dává očkovat jen šest procent Češek a Čechů, očkován je jen zlomek pacientů s těžkým průběhem a zemřelých.

Vláda dá na oslavy 700. výročí narození Karla IV. 71,5 milionu

Vláda podpoří letošní Národní oslavy 700. výročí narození císaře Karla IV. 71,5 miliony korun. Do oslav se zapojí české kulturní, akademické i vědecké instituce. Mezi nejvýznamnějšími projekty patří mezinárodní výstava Národní galerie. Národní technické muzeum chystá výstavu Vita Caroli, týkající se stavitelství gotické doby. V Domě U Zlatého prstenu se otevře stálá expozice Karel IV., Praha a Lucemburkové. Výročí budou připomínat i památky spjaté s dobou Karla IV. Pražský hrad výjimečně vystaví české korunovační klenoty. Pražské arcibiskupství bude sloužit slavnostní bohoslužby v karlovských chrámech. Za hranicemi ČR výročí připomenou Česká centra. UNESCO zařadilo výročí narození Karla IV. na seznam významných světových výročí let 2016 a 2017.

Trnkova zahrada bude v Praze k vidění od poloviny února

Multimediální výstava Trnkova zahrada 2, které návštěvníkům představuje oživlý svět dětské knížky Zahrada, bude k vidění od 15. února v Malostranské besedě v Praze. Interaktivní instalaci, která spojuje prvky výstavy, divadla a animovaného filmu, už v minulosti mohli vidět lidé v Plzni a v Písku. V novém roce autoři chtějí výstavu obohatit o nové exponáty. Výstava je inspirována knihou Zahrada, kterou napsal a ilustroval malíř a filmař Jiří Trnka. Kniha vypráví o pěti chlapcích, kteří objeví cestou do školy za rezavou brankou tajemnou, zarostlou zahradu, v jejíchž útrobách se setkají s různými, převážně zvířecími tvory a prožívají s nimi různá dobrodružství.

Renčův snímek o Lídě Baarové přijde 21. ledna do kin

Film Filipa Renče o kontroverzní hvězdě prvorepublikové kinematografie Lídě Baarové vstoupí do distribuce 21. ledna v rekordním počtu 29 multikin a 151 jednosálových kin. Současně bude uveden i na Slovensku, kam ho herečka Táňa Pauhofová s režisérem doprovodili už dnes. Během března bude uveden do kin v Rakousku. To, že titulní roli ztvární členka Slovenského národního divadla v Bratislavě Pauhofová, oznámili producenti už začátkem loňského roku. Renč do svých projektů rád obsazuje slovenské herečky. V tomto případě prý rozhodly její oči, na skutečnou podobu s Baarovou tolik nehleděl, protože "nejde o soutěž dvojníků", jak to charakterizoval. Rakouský herec Karl Markovics ztvárnil Goebbelse. Jako další partner Baarové se v roli Gustava Frölicha na plátně objeví německý herec Gedeon Burkhard, kterého proslavil seriál Komisař Rex či role v Hanebných panchartech Quentina Tarantina.

Baarová zemřela 27. října 2000 v Salcburku ve věku 86 let. Pražská rodačka stanula před kamerou poprvé v roce 1931 a účinkovala ve třech desítkách českých filmů. Život i kariéru okouzlující ženy krutě poznamenal blízký vztah k nacistickému ministru propagandy Josefu Goebbelsovi, jehož úmysl se kvůli ní rozvést zastavil až Adolf Hitler. Po válce byla obviněna z kolaborace a strávila přes rok ve vězení. Po únoru 1948 emigrovala, v 50. letech hrála v italských a španělských filmech, mimo jiné ve Felliniho Darmošlapech. "Scénář ale není životopisem této herečky, popisuje úsek z jejího života od roku 1936 k období po 2. světové válce. Především tedy vztah ke Goebbelsovi a následky, které to mělo," řekl Renč ČTK.

V Praze skončil festival íránských filmů,cenu získal film Příběhy

V pražském kině Světozor skončil pátý ročník Festivalu íránských filmů. Cenu poroty pro nejlepší film získal film Příběhy režisérky Rachšany Bani-E’temadové. Přináší mozaiku sedmi lidských životů o naději, závislosti, zármutku, chudobě a lásce z pohledu několika zdánlivě obyčejných lidí cestujících horečnatým a tepajícím íránským hlavním městem. Z dokumentárních filmů vyhrál film Chci být král režiséra Mehdí Gandžího a cenu diváků obdržel celovečerní debut Riziko kyselého deště režiséra Behtaše Sanaíha. Diváci mohli zhlédnout 24 celovečerních, krátkých a dokumentárních filmů.

Sport

Čeští tenisté Petra Kvitová a Tomáš Berdych postoupili do druhého kola Australian Open. Kvitová na úvod grandslamového turnaje v Melbourne splnila roli favoritky a porazila jasně Luksiku Kumkhumovou z Thajska 6:3 a 6:1. Berdych, nasazený rovněž jako číslo šest, zdolal Inda Yukiho Bhambriho 7:5, 6:1 a 6:2. Postoupila také Kristýna Plíšková, která se výhrou nad domácí Samanthou Stosurovou 6:4, 7:6 na centrkurtu postarala o překvapení prvního dne. Naopak Lucie Hradecká nestačila na domácí Darju Gavrilovovou, s níž prohrála po boji 6:7 a 4:6. Vypadla i Klára Koukalová po porážce s Američankou Nicole Gibbsovou 2:6, 6:2 a 1:6. Jiří Veselý nedotáhl k výhře nadějně rozehraný duel s Renzem Olivem a s argentinským kvalifikantem prohrál 6:7, 6:2, 6:1, 4:6 a 4:6.

Počasí

Skoro jasno až polojasno, přechodně až oblačno a ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší teploty -6 až -2 °C, v 1000 m na horách kolem -9 °C.

Mrazivé počasí bude v Česku panovat celý týden, nejsilnější mrazy čekají meteorologové v pátek a sobotu. Dnes ráno bylo v horských údolích a mrazových kotlinách na Šumavě a v Jizerských horách méně než minus dvacet stupňů Celsia. Například u šumavské Rokytské slati naměřili minus 22,9 stupně, na Jizerce rtuť teploměru klesla na 21,2 stupně pod nulu, informoval ČTK Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).