Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Vojenskou pohotovost za EU budou od ledna držet i Češi

Vojenskou pohotovost za Evropskou unii bude držet od začátku ledna poprvé bojová skupina (Battle Group EU) zemí visegrádské čtyřky. Česká armáda pro uskupení vyčlení 728 vojáků. Jejich hlavní část budou tvořit logistici, připraveny k nasazení budou i vrtulníková jednotka, ženijní rota nebo jednotka elektronického boje. ČTK to řekl zástupce velitele pozemních sil Ladislav Jung, který bude na operačním velitelství Battle Group (EU BG) zástupcem velitele. "Při formování Battle Group zemí V4 se Česká republika ujala vůdčí role v oblasti zdravotnické a logistické podpory," uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Čeští logistici by tak zajišťovali třeba vybudování společného muničního skladu či poskytli dopravní rotu. Kromě toho Česko vyčleňuje vrtulníkovou jednotku se čtyřmi vrtulníky Mi-171Š nebo transportní letoun Casa. Čeští zdravotníci by zase na základně 7. polní nemocnice zabezpečovali vybudování mnohonárodní polní nemocnice. Do velitelských struktur česká armáda vyšle přes 60 vojáků, což je podle Ladislava Junga výrazný příspěvek. Vybraní důstojníci musejí být jazykově vybavení, schopni pracovat v týmu a mít zkušenosti z mezinárodních štábů, poznamenal. EU BG bude tvořit více než 3700 vojáků, nejvíce z nich dodá Polsko, a to přes 1800. "Český příspěvek do V4 EU BG je po polské straně, která je vedoucí zemí celé této BG, druhý největší," uvedl Josef Bečvář.

iDnes: Premiér Sobotka míní, že minimální mzda má od r.2017 být 11.000 Kč

Minimální mzda by se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měla od ledna 2017 zvýšit aspoň na 11.000 korun. Zmínil to jako jeden z plánů na příští rok. Uvedl to server iDnes.cz. Od ledna se nejnižší výdělek zvýší z nynějších 9200 na 9900 korun. Podle výsledků nedávné analýzy může mít výrazný růst minimální mzdy ale i negativní dopady. "Povedeme důležitou debatu o dalším růstu minimální mzdy. K Novému roku 2017 by se měla podle mého názoru zvýšit alespoň na 11.000 hrubého, abychom splnili závazek z našeho vládního programu," uvedl premiér Sobotka. Vláda se v koaliční dohodě a programovém prohlášení zavázala, že by se nejnižší výdělek měl postupně přiblížit dvěma pětinám průměrné mzdy. Ta letos ve třetím čtvrtletí podle statistiků dosáhla 26.072 korun. Dvě pětiny tak odpovídají 10.429 korunám.

Podnikatele čekají kontrolní hlášení či vyšší minimální mzda

Podnikatele čeká od Nového roku řada změn v zákonech, daních či povinnostech. Se vstupem do roku 2016 například stát zavádí kontrolní hlášení, vzroste minimální mzda či měsíční platby na zdravotním a sociálním pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). "Z pohledu nových zákonů nebo novel považujeme za nejdůležitější zákon o veřejných zakázkách, dále novelu stavebního zákona a zákon o evidenci tržeb. Všechny jsou prakticky ve finále, probíhala dlouhá připomínková řízení a podnikatelé k nim v tuto chvíli zachovávají neutrální postoj," řekl ČTK prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Mezi hlavní změny bude patřit to, že každý plátce DPH bude mít povinnost podávat kontrolní hlášení. Jde o nový druh daňového přiznání poskytované měsíčně či čtvrtletně, kde budou uvedeny údaje z daňových dokladů a dalších dokumentů o nakládání se zbožím nebo službami. Podává se pouze elektronicky. Podle nedávného šetření Indexu očekávání firem ČSOB se třetina malých a středních firem domnívá, že nová povinnost k omezení daňových úniků přispěje.

Rada pro lidská práva žádá zákaz posílání děti do 7 let do ústavů

Rada vlády pro lidská práva žádá uzákonění zákazu umísťování dětí do sedmi let do ústavů. Do domovů a jiných zařízení by se mohly dostat jen ve výjimečných případech, postarat by se o ně měla díky pomoci a službám vlastní, či náhradní rodina. Návrh paragrafů by měl být podle rady na stole do konce listopadu příštího roku. V brzké době by požadavek měl projednat kabinet. ČR dlouhodobě sklízí kritiku domácích expertů i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle vedení asociace Dítě a rodina je Česko poslední zemí v Evropě, v níž je možné do dětských domovů posílat děti do tří let. V roce 2012 tehdejší vláda schválila strategii péče o ohrožené děti. Podle dokumentu se děti do tří let neměly do ústavů posílat už od roku 2014 a děti do sedmi let pak od roku 2016.

LN: Na vraždě Masaryka se podíleli britští agenti, uvádí hypotéza

Někdejší ministr zahraničí Jan Masaryk mohl být v roce 1948 zavražděn na domnělý příkaz britské tajné služby SIS, uvádí ve své nové knize Kauza Jan Masaryk - nový pohled Václava Jandečková. Velký podíl na vraždě podle ní měl úředník ministerstva zahraničních věcí Jan Bydžovský, nebyl ovšem sám. Řekla to Lidovým novinám (LN). Na její knize se podíleli i renomovaní historici, kteří však o teorii nejsou přesvědčeni. Jan Bydžovský se k vraždě v lednu 1950 doznal po pětiměsíčním věznění. Podle Václavy Jandečkové bylo toto doznání spontánní, nikoliv vynucené, jak mnozí předpokládají. Z dokumentů tehdejší Státní bezpečnosti prý vyplývá, že doznání vyšetřovatele překvapilo a případ se začal znovu více než rok a půl prošetřovat. Jan Bydžovský tvrdil, že v roce 1942 začal spolupracovat s britskou tajnou službou. Po komunistickém převratu mu prý generální sekretář ministerstva Arnošt Heidrich, který byl rovněž agentem SIS nařídil, že Jan Masaryk má být odstraněn, protože nechce odjet do Londýna. Samotnou vraždu pak Jan Bydžovský údajně spáchal s plukovníkem Františkem Fryčem. Jan Bydžovský později svou výpověď označil za vynucenou. Michal Kolář, spoluautor nejrozsáhlejšího životopisu Jana Masaryka, o těchto závěrech pochybuje. "Masaryk měl skvělé kontakty s nejvyššími britskými kruhy a jeho smrt vyvolala právě v Británii největší odezvu. Proč by ho chtěli zabít, to mi není vůbec jasné," řekl LN.

V JE Temelín vyjížděli hasiči ke zkratu, bezpečnost ohrožena není

Hasiči z temelínské jaderné elektrárny vyjížděli v pondělí večer k nehodě uvnitř elektrárny. Kouř vycházel z nejaderné části 1. bloku. Příčinou byl podle předběžné zprávy elektrický zkrat. Bezpečnost ani výkon to neohrozilo, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Kouř vycházel z pomocného zařízení u generátorového vypínače, požár to podle mluvčího nebyl a k ochlazení zařízení stačil pouze minimax. O situaci byl ale informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s Protokolem z Melku předal informaci Rakousku. Od roku 2007 je to podle Marka Svitáka teprve pátý podobný výjezd temelínských hasičů v areálu elektrárny. Naposledy byla důvodem technická závada elektrického vysoušeče rukou na toaletě lékařského personálu letos v květnu. Ve všech případech se výjezd hasičů obešel bez zranění a dopadů na provoz a jadernou bezpečnost.

Věřící z Čech a Německa zahájili v Kladrubech Tříkrálovou sbírku

Více než tisícovka věřících z plzeňské diecéze a z diecéze z německého Řezna v katedrále v areálu kláštera v Kladrubech na Tachovsku v úterý zahájila tradiční Tříkrálovou sbírku. Koledníků v pestrých kostýmech tří východních králů se sjelo kolem 800, převážně z nábožensky více založeného Bavorska. Doprovázeli je členové rodiny i kněží. V kostele jim poděkovali biskupové plzeňské diecéze František Radkovský a diecéze v Řezně Rudolf Voderholzer. Několik stovek metrů dlouhý průvod dětí v kostýmech a s betlémskými hvězdami, na kterých byla napsaná jména farností, prošel obcí od základní školy do asi kilometr vzdáleného kláštera. Oba biskupové každému koledníkovi při vstupu do chrámu podali ruku a při následném setkání je vyslali na koledu a požehnali jim. Zatímco v Bavorsku se podle ředitele Diecézní charity v Plzni Jiřího Lodra už nyní začíná koledovat, v Česku se skupinky koledníků vydají do domácností na 16. ročník sbírky mezi 2. a 14. lednem.

Tříkrálová sbírka na jižní Moravě pomůže bezdomovcům i dětem

Diecézní charita Brno chystá od 2. ledna 16. ročník dvoutýdenní Tříkrálové sbírky pro Jihomoravský kraj a část Kraje Vysočina. Vybrané peníze poslouží například na domácí hospicovou péči, ale také na pomoc bezdomovcům nebo matkám s dětmi, sdělila ČTK mluvčí charity Diana Tuyet-Lan Kosinová. Loni 13.000 koledníků vybralo na jihu Moravy a v části Vysočiny téměř 21 milionů korun, což byl rekord. Rekordní byla i částka vybraná v celé České republice ve výši 89 milionů. Zahájení sbírky je v plánu 2. ledna požehnáním koledníků na Petrově. Peníze budou v terénu sbírat do kasiček děti s dospělým doprovodem, které popřejí lidem vše dobré a poprosí je o dar na pomoc potřebným. Přispět bude možné i dárcovskou sms. "Finanční dary do sbírky jsou pro nás bytostně důležité a bez nich bychom nemohli řadu svých služeb vůbec poskytovat. Díky ní pomůžeme v našem regionu více než 20.000 lidí v nouzi," uvedl ředitel brněnské charity Oldřich Haičman. Charita podle něj organizuje sbírku jen díky dobré vůli koledníků.

Na východě Čech se do Tříkrálové sbírky zapojí 10.000 koledníků

Do lednové Tříkrálové sbírky se v hradecké diecézi, která zahrnuje území Královéhradeckého, Pardubického a části dalších sousedních krajů, zapojí přes 10.000 koledníků, kteří vytvoří kolem 3500 trojčlenných kolednických skupinek. Sbírka začne 1. ledna a potrvá do 14. ledna. Nejvíce koledníků budou lidé na východě Čech potkávat v prvních deseti lednových dnech. Vloni sbírka v diecézi vynesla rekordních 13,5 milionu korun. ČTK to řekla Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové. V Pardubicích sbírka začne za účasti představitelů biskupství, města a kraje v neděli 3. ledna na Pernštýnském náměstí. Hradeckým koledníkům požehná na cestu biskup Jan Vokál ve středu 6. ledna v katedrále svatého Ducha. Za tři krále se převléknou školáci a studenti, skauti, farníci, dobrovolníci a zaměstnanci charit. "Koledníci zazpívají a popřejí vše dobré v novém roce i pacientům v nemocnicích, obyvatelům domovů důchodců, nebo dětem v mateřských školách," uvedla Jana Karasová. Výtěžek sbírky půjde na pomoc potřebným především v regionech, kde se sbírka koná, část výnosu bude věnována na humanitární pomoc do zahraničí.

V Přeskačích na Znojemsku zachránili dřevěný barokní oltář

Díky zásahu restaurátorů se podařilo zachránit barokní dřevěný oltář v Přeskačích na Znojemsku, který od 26. prosince zdobí místní románský kostel Všech svatých. Při slavnostní bohoslužbě na svatého Štěpána byl oltář slavnostně požehnán, uvedla v tiskové zprávě Jana Štefánková z Nadace ČEZ, která se na obnově podílela. Malá obec, jejíž románský kostel patří mezi kulturní památky, nabízí také poměrně nově objevené středověké podzemí. Restaurování oltáře měl na starosti Jan Knorr, který restaurátorství vyučuje na specializované škole v Brně. Přizval si i studenty a absolventy. Práce byla náročná, protože dřevěná hmota byla kvůli červotoči spíše už dřevěným prachem. Kromě obnovy technického stavu restaurátoři vrátili na oltář původní barokní barvy, tedy tmavohnědou a zlatou. "Místní měli z velké změny obavy. Nyní jsou ale výsledkem příjemně překvapeni a těší se na obnovu kazatelny," uvedl starosta Pavel Dobeš.

Praha je podle ankety listu USA Today nejlepší vánoční destinací

Nejlepším místem, kam zamířit na cesty v období Vánoc, je podle amerického deníku USA Today Praha. Právě české metropoli přiřkli čtenáři v internetovém hlasování titul nejlepší vánoční destinace, a Praha tak porazila například Štrasburk, Portoriko nebo kanadský Quebec. Na internetových stránkách se hlasovalo i v dalších kategoriích, kde ale šlo vesměs o tipy na cestování za nejrůznějšími vánočními atrakcemi v rámci Spojených států. Čtenáři USA Today hlasovali během prvních tří prosincových týdnů, a to na základě tipů redaktorů, kteří v každé kategorii vybrali deset kandidátů. V kategorii vánočních cest Praze konkuroval například islandský Reykjavík, americké "vánoční" městečko McAdenville v Severní Karolíně, které se proslavilo svou sváteční výzdobou, a také norské Tromsö či finské Laponsko, bájný domov Santa Clause.

Pražané donesli do útulku osm tun krmení, vystačí na půlrok

Pražané donesli do trojského útulku o Vánocích rekordních osm tun granulí, vystačí na půl roku krmení. Odchycené psy a kočky obdarovali také dekami, stovkami konzerv, tisícem pamlsků nebo více než 3000 baleními piškotů. Jen na Štědrý den na prohlídku dorazilo kolem 3000 lidí, informovala městská policie, která útulek spravuje, v tiskové zprávě. Přímo na Štědrý den si lidé domů odvedli také několik opuštěných psů. "Navíc se jednalo o psy, kteří ho potřebovali nejvíce, tedy především o hodně stará zvířata, o která obecně potenciální majitelé nemají zájem," uvedl ředitel městské policie Eduard Šuster. Donesených osm tun suchého krmiva vystačí útulku na šest měsíců krmení, piškoty dokonce na celý rok. Lidé přinesli také 1000 pamlsků a 700 konzerv. Finančně návštěvníci přispěli 22.000 korun. Pražskými útulky ročně projde tolik zvířat, o kolik se stará celá trojská zoologická zahrada. Jde o zhruba 3000 psů, které se ve většině případů daří vrátit zpět majitelům, 1700 koček a několik desítek dalších zvířat. Psi jsou umístění v útulku v Troji, kočky v Dolních Měcholupech.

Nová kniha o šumavských řekách a potocích mapuje osidlování hor

Řada šumavských řek a potoků je v současné době čistší, než byla v době největšího rozkvětu řemesel v 19. a začátkem 20. století. ČTK to řekl František Nykles, autor knihy Tajemství šumavských vod I., která mapuje historii osídlení kolem vodních tepen. "V tom se na Šumavě udělal kus práce k ozdravění přírody," uvedl. I horní Vltava, která bývala silně znečišťovaná sklárnami v Lenoře, má nyní podle pravidelných rozborů vlastnosti pitné vody. Současná šumavská voda ale určitě není tak bohatá na flóru a faunu jako dříve. Ryb je daleko méně a například perlorodky říční, fenoménu horní Vltavy, jsou místo původních milionů kusů jen desítky. "Hustota vodních tepen na Šumavě je nevídaná," řekl František Nykles. I přes letošní obrovská sucha zůstaly některé potoky na stejném průtoku, zejména díky pověstným šumavským mokřadům. "Kniha popisuje dochovaná sídla i zaniklé mlýny a hamry na Vydře, Křemelné, Ostružné, Úhlavě a Řezné a na přítocích, například Roklanském, Modravském, Hamerském a Prášilském potoku a Svarožné," řekl spoluautor a spolumajitel vydavatelství Starý most Petr Mazný. V knize je 450 historických i současných fotografií.

V chomutovské galerii Špejchar se zabydlely loutky

České a německé loutky se zabydlely v chomutovské galerii Špejchar. Výstava s názvem Příběh loutky chce ukázat loutkářské umění různých výtvarných stylů z různých období dějin. Unikátních postaviček je v expozici 275. K tomu si mohou návštěvníci až do konce ledna prohlédnout rodinná loutková divadla, v jejichž výrobě se řadily české země kolem roku 1900 mezi světové velmoci. "Výroba loutek je založena na obdivuhodné řemeslné zručnosti a výsledek práce loutkářských mistrů probouzí nejen dětskou představivost," řekla ČTK Simona Kvasnovská z pořádajícího spolku TerryDance Company. Na výstavu, jejíž součástí je doprovodný program jako tvůrčí dílny nebo představení, mohou lidé vyrazit denně od 09:00 do 17:00, výjimkou je poslední den v letošním roce a první den v novém roce. "Výstavu jsme koncipovali tak, aby ukázala historii loutkářství až po současné výtvarníky," přiblížil ČTK kurátor Pavel Truhlář. Exponáty pochází ze sbírky Aleny Vorlové, galerie si půjčila rodinná loutková divadla ze sbírky manželů Růžičkových, na policích jsou i loutky z mosteckého Divadla Rozmanitostí v Mostě. "Unikátem jsou plošné loutky ze sbírky německého řezbáře Uwe Domrowskeho, které nemají v českých zemích obdoby," poukázal Pavel Truhlář. Nejstarší loutkou na výstavě je kašpárek s koníkem od Mikuláše Sychrovského. Kašpárek pochází z období mezi lety 1830 až 1840.

Česká filharmonie zahraje na turné hity z Broadwaye

Česká filharmonie pod vedením amerického dirigenta Keitha Lockharta uvede od 2. do 5. února 2016 čtyři mimořádné koncerty Best Of Broadway. Ve sportovních halách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě zazní nejslavnější muzikálové melodie světových autorů. Skladby odměněné mnoha cenami zazpívají špičkoví sólisté z broadwayských divadel: mezzosopranistka Marin Mazzieová, tenorista Jason Danieley a basista Rodney Earl Clarke, oznámil ČTK mluvčí turné Janis Sidovský. Podle dirigenta Keitha Lockharta, který spolupracoval také se Stingem, Johnem Mayerem nebo Stevenem Tylerem ze skupiny Aerosmith, půjde o vůbec první program sestavený z muzikálových melodií, který Česká filharmonie zahraje. "Vybrali jsme průřez nejznámějších skladeb, důraz je ale kladen na hudbu, nikoliv jen na věhlas jednotlivých titulů," vysvětlil Keith Lockhart. Repertoár dvouhodinové show představí originální provedení písní jako například Maria, The Phantom of The Opera, I Dreamed a Dream, Dancing Queen, Hello, Dolly nebo Don't Cry for Me, Argentina, které domácí publikum zná důvěrně i z českých divadelních scén.

Filharmonie Brno na Nový rok oslaví šedesátiny, zazní Čajkovskij

Filharmonie Brno na Nový rok oslaví 60. narozeniny replikou koncertního programu, který odehrála 1. ledna 1956. Vystoupení v Janáčkově divadle je dlouho dopředu vyprodané, do nabídky se výjimečně dostala i místa ve služebních lóžích. S orchestrem se představí dirigent Ondrej Lenárd a německá houslistka ruského původu Alina Pogostkinová, která je hlavní sólistkou sezony, oznámila ČTK mluvčí filharmonie Lenka Němcová. Stejně jako před 60 lety zazní Houslový koncert D dur od Petra Iljiče Čajkovského a jeho symfonie Patetická. Jedinou obměnou oproti původnímu programu je uvedení skladby Miloše Štědroně, která zazní ve světové premiéře. Dílo s názvem Cesta doprovodí promítání černobílé reportáže z britského turné Filharmonie Brno v říjnu 1966. Brněnská filharmonická tradice sahá do 70. let 19. století, kdy začal mladý Leoš Janáček usilovat o vznik českého symfonického orchestru. Dnešní filharmonie vznikla v lednu 1956 sloučením dvou tehdejších symfonických orchestrů - rozhlasového a krajského. Název Filharmonie Brno používá od listopadu roku 2005.

Festival Scandi uvede od 13. ledna nové severské filmy

Přehlídku špičkových severských filmů nabídne od 13. do 19. ledna v deseti českých kinech druhý ročník festivalu Scandi. Podle mluvčí přehlídky Kláry Skřenkové půjde o snímky z Dánska, Finska, Švédska, Norska a Islandu. "Celkem nabídne 13 titulů, dalších 41 se objeví přes službu Video-On-Demand na portálech partnera festivalu O2 a 45 filmů zařadí prémiová televize Film Europe Channel," řekla ČTK Klára Skřenková. Příznivci klasického "velkého plátna" mohou od 13. do 19. ledna zamířit na české premiéry severských filmů i reprízy aktuálních titulů. Promítat se bude v Praze v kinech Lucerna a Evald. V rámci rozšířené nabídky v krajských městech Scandi II zamíří do Brna, Ostravy, Jihlavy, Mariánských Lázní, Jablonce nad Nisou, Zlína a Karlových Varů.

Bývalý brankář fotbalové reprezentace Pavel Srníček zemřel

Bývalý brankář fotbalové reprezentace Pavel Srníček devět dní po srdečním kolapsu, který ho postihl při kondičním běhu, zemřel. Oznámil to jeho agent Steve Wraith. Někdejšímu českému reprezentantovi, který působil dlouho v Anglii, bylo 47 let. Pavel Srníček zkolaboval v neděli 20. prosince při běhu v Bohumíně a zůstal několik desítek minut bez pomoci v kritickém stavu, ze kterého se už bohužel neprobral. Pavel Srníček poslední čtyři roky působil jako trenér brankářů v pražské Spartě, předtím však prožil velice úspěšnou aktivní kariéru. Tu odstartoval před pětadvaceti lety v Baníku Ostrava, jako jeden z mála českých fotbalistů ale prorazil i na britských ostrovech. Během angažmá v Newcastlu bojoval o titul v Premier League, později chytal také za Sheffield Wednesday, Portsmouth nebo v Itálii za Brescii a v portugalském celku Beira-Mar. Za reprezentační tým České republiky Srníček odchytal 49 zápasů, vrcholem jeho kariéry byla stříbrná medaile z ME 1996.

Lyžařka Šárka Strachová skončila pátá ve slalomu v Lienzu

Lyžařka Šárka Strachová skončila pátá ve slalomu Světového poháru v rakouském Lienzu. Švédka Frida Hansdotterová si vítězstvím upevnila vedení v průběžném pořadí disciplíny. Třicetiletá Šárka Strachová skončila i ve čtvrtém slalomu sezony v elitní desítce. Pátým místem navázala na 3. a 4. místo z Aspenu a sedmé z Aare. V hodnocení slalomu a v boji o vysněný malý křišťálový glóbus se drží na čtvrté místě. Šárka Strachová si o víkendu v tréninku narazila bok a rameno, ale na trati to nebylo znát. Brankami 1. kola projela s číslem tři čistě a na nejrychlejší Švédku Fridu Hansdotterovou ztrácela 0,41 sekundy. Před českou lyžařku se ještě dostaly Švýcarka Wendy Holdenerová a o dvě setiny dostala Rakušanka Michaela Kirchgasserová, která nedojela 2. kolo. To stavěl trenér Strachové Klaus Mayrhofer a branky rozestavil náročněji a se změnami rytmu, s čímž měly některé slalomářky problémy. Chybám ve střední a spodní části se nevyhnula ani Šárka Strachová. Po své jízdě ještě figurovala na třetí příčce, kterou ale neudržela a klesla na konečné páté místo.

Petr Čech vychytal rekordní 170. čisté konto v Premier League

Brankář Petr Čech udržel při vítězství fotbalistů Arsenalu 2:0 nad Bournemouthem 170. čisté konto v Premier League, čímž stanovil nový rekord soutěže. O dosavadní maximum se dělil dva týdny s Davidem Jamesem. Ten ihned po utkání gratuloval Petru Čechovi na svém twitterovém účtu. "Gratuluji Petru Čechovi, rekordmanovi v počtu čistých kont v Premier League. Mnoho dalších nul ještě přijde. Je to borec!" napsal David James. Překonat ho se Petru Čechovi povedlo na třetí pokus. "Petr má být na co pyšný, protože je to mimořádný úspěch," řekl trenér Arsenalu Arséne Wenger. "Lidé si možná ani neuvědomují, co je třeba obětovat, aby brankář udržel tak dlouho vyrovnanou výkonnost. Je to ale také pozoruhodně nadaný brankář. Dá se přirovnat k Davidu Seamanovi," uvedl kouč s odkazem na brankářskou legendu Arsenalu.

Gabriela Soukalová s Ondřejem Moravcem byli v exhibici na stadionu Schalke druzí

Čeští biatlonisté se poprvé prosadili na stupně vítězů v tradiční povánoční exhibici smíšených dvojic v německém Gelsenkirchenu. Na stadionu fotbalistů Schalke a v jeho blízkém okolí Gabriela Soukalová s Ondřejem Moravcem dojeli druzí a vylepšili své loňské čtvrté místo. Premiérově vyhráli Francouzi Marie Dorinová-Habertová s Martinem Fourcadem. Exhibici před zraky 40 tisíc diváků zahájil závod s hromadným startem a v jeho polovině se český pár objevil v čele. Jenže Gabriela Soukalová při své poslední střelbě vestoje třikrát minula, což znamenalo pokles na sedmé místo z deseti dvojic startujících na pozvání pořadatelů, kteří mezi účastníky rozdělili 156 tisíc eur (4,2 milionu korun). Po krátké pauze se jela stíhačka, česká dvojice střílela přesně a pomalu stoupala výsledkovou listinou. Gabriela Soukalová tentokrát poslední stojku zvládla a ztrácela sedm sekund na vedoucí Marie Dorinovou-Habertovou. Ondřej Moravec pak stíhal Martina Fourcada, ale první muž Světového poháru si výhru uniknout nenechal a závod dojel exhibičně - po střelbě zvedl pěst a před projetím cíle si "střihl" i trestné kolo. Ondřej Moravec sice musel po stojce na jedno trestné kolo, ale druhé místo bezpečně uhájil před německou dvojicí Vanessa Hinzová, Simon Schempp.

Letošní sucho zasáhlo celé Česko, vysychaly toky

Sucho letos zasáhlo prakticky celou republiku, některé toky vyschly. Vyprazdňovaly se i vodní nádrže, většinou ale zůstaly plné alespoň ze třetiny. Během hydrologického roku (do konce října) spadlo v ČR pouze 500 mm srážek, což je s rokem 1973 nejméně za posledních 55 let, píšou pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ve své prosincové hodnotící zprávě. V Čechách navíc málo pršelo i v předchozím roce, srážkový deficit dosáhl 220 mm. I nadále jsou nízké stavy podzemních vod. Další průběh sucha nechtějí meteorologové příliš předpovídat, záviset bude na množství sněhu, který během zimy napadne. Například na Jizeře v Železném Brodě, kde řeku částečně ovlivňují nádrže Josefův Důl a Souš, bylo letos nejvýznamnější letní sucho od roku 1947. Také Labe v Děčíně dosahovalo jedné z nejnižších hodnot od postavení Vltavské kaskády v 60. letech. Podzemní vody v mělkých vrtech dosáhly jedné z nejnižších hladin od roku 1961. Sucho v nich začalo počátkem dubna, vyvrcholilo v polovině srpna. Po srážkách ve druhé polovině srpna hladiny mírně stouply.

Krátce o počasí v Česku:

Jasno až polojasno, teploty 3 až 7 stupňů Celsia.