Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Průměrný důchod se v krajích liší, rozdíl dosahuje až 1100 Kč

Průměrný starobní důchod se v jednotlivých krajích Česka výrazně liší. Rozdíl dosahoval až 1100 korun. Nejvyšší průměrnou penzi měla Praha, nejnižší Olomoucký kraj. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení z důchodové statistiky. Průměrný důchod v republice dosahoval na konci loňska 11.075 korun, konci letošního září pak 11.334 korun. Starobní penzi pobíralo přes 2,3 milionu lidí.

Vliv na výši důchodu má doba placení odvodů i výše mzdy. Sociologové poukazují na to, že senioři a seniorky z Prahy na tom nemusí být lépe než lidé z regionů s nižší průměrnou penzí. V metropoli jsou totiž vyšší životní náklady. Rozhodující roli hrají výdaje za bydlení. Ženy v Česku vydělávají v průměru zhruba o pětinu méně než muži. Má to vliv i na jejich důchod. Penze seniorek je tak výrazně nižší než částka, kterou pobírají senioři. Muži na konci loňska měli v průměru 12.259 korun měsíčně, ženy 10.050 korun. Muži dostávali v průměru nejnižší důchod v Olomouckém kraji. Činil 11.831 korun. Ženy měly v průměru nejméně na Vysočině, a to 9806 korun. Podle odborníků ale český důchodový systém patří k nejsolidárnějším a penze lidí s nízkými výdělky se zas až tak výrazně neliší od penzí těch, kteří vydělávali statisíce. Osoby s malou mzdou si v penzi příliš nepohorší, vysokopříjmoví mají zlomek svých dřívějších částek.

Zlatý víkend překonal minulou sobotu a neděli i loňský rok

Tržby obchodníků během poslední soboty a neděle před Vánoci překonaly předchozí stříbrný adventní víkend. Proti běžným víkendům byly prodeje vyšší o desítky procent. Prodejci elektroniky zároveň zaznamenali meziroční nárůst až o třetinu. Vyplývá to z informací obchodníků. Lidé nakupovali nejen vánoční dárky, ale zároveň rostl zájem o potraviny na štědrovečerní stůl a následující sváteční dny. Vrcholil také prodej vánočních stromků a rostl zájem o kapry.

Již tradičně silnou kategorií v předvánočním období jsou prodeje malých domácích spotřebičů, z nichž je zájem zejména o kuchyňské roboty. Klasicky se na špici vánočních prodejů drží telefony a notebooky. U mobilních telefonů se objevil nový trend, kdy zákazníci se od klasických mobilních značek odklánějí k novým značkám v tomto segmentu. Meziroční nárůst celé kategorie mobilních telefonů byl za poslední týden 40 procent.

Začátkem roku může Praha kvůli maturitám přijít až o 88 strážníků

Začátkem příštího roku může Praha přijít až o 88 strážníků, kteří nesplnili povinnost doplnit si do konce roku maturitu. Dalších 20 bude mít neplacené volno, dokud nedostudují. Požádat si o něj podle ředitele městské policie Edvarda Šustera může ještě až 15 dalších. Od příštího roku musí mít podle zákona středoškolské vzdělání s maturitou všichni městští policisté v zemi, protože skončí přechodné období, kdy si mohli vzdělání doplnit. U pražské městské policie pracuje přibližně 2300 zaměstnanců. Volná místa se ale stále nedaří naplnit. Měsíčně se hlásí kolem tisíce lidí, přijímacím řízením projde asi pětina z nich. Ke strážníkům pak nastoupí jen několik desítek, někteří nedokončí pětiměsíční úvodní kurz.

Ze střediska pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách utekli tři cizinci

Ze zařízení pro migranty ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku utekli tři cizinci. Všichni tři se snažili o propuštění ze střediska, aby mohli požádat o mezinárodní ochranu v jiném státě Evropské unie. Je tedy pravděpodobné, že se pokusí dostat z Česka. Ani jeden z nich není napojen na organizovaný zločin, ani není jinak nebezpečný. Policie po nich pátrá. ČTK to sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Zařízení ve Vyšních Lhotách je v plném provozu od počátku září a jeho kapacita je 452 míst. Podle statistiky ministerstva vnitra tam bylo k půlnoci z 19. na 20. prosince 53 cizinců.

Polovina statutárních měst chce v 2016 hospodařit se schodkem

Polovina z 26 statutárních měst v ČR plánuje příští rok schodek rozpočtu. Dalších deset měst naplánovalo svůj rozpočet jako přebytkový nebo vyrovnaný. Mladá Boleslav, Kladno a Jablonec nad Nisou pak budou rozpočet schvalovat až na počátku příštího roku, do té doby budou fungovat v rozpočtovém provizoriu. Města s deficitem rozpočtu většinou počítají s tím, že schodek splatí z peněz, které dostanou v průběhu roku od státu na různých platbách, nebo jej splatí z vlastních rezerv. Například Praha má naplánovaný schodek přes 15 miliard korun, chce jej splatit ze státních příspěvků.

Vláda projedná novelu zákona o ukládání CO2 pod zem

Ministerstvo životního prostředí do roku 2020 nepovolí, aby se v České republice ukládal oxid uhličitý (CO2) pod zem. V novele zákona ale možnost ukládání do budoucna nevyloučilo. O návrhu zákona bude v pondělí jednat vláda. Čeští geologové již několik let zkoumají, kde by se na území ČR technologie zachytávání a ukládání CO2 pod zem uplatnila. Vytipované jsou i lokality. Geologické ukládání oxidu uhličitého CO2 pod zem je součástí metody, kterou odborníci považují za jeden z perspektivních způsobů zmírňování klimatických změn. Úřad chce do pěti let určit rizika vlivů CO2 na podzemní vody, působení na horninové prostředí i bezpečnost.

Stát možná dostane možnost zakázat evropsky povolené GMO

Stát bude moci zakázat pěstování geneticky modifikované plodiny, která je povolená v Evropské unii. Navrhuje to ministerstvo životního prostředí v novele zákona, kterou projedná v pondělí vláda. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice schválená v březnu, Česká republika by ji ale zatím kvůli chybějící legislativě nemohla využít. V Česku se pěstuje pouze GM kukuřice, její plochy se ale stále snižují. V letošním roce její výměra klesla skoro o polovinu na necelých 1000 hektarů. Zákaz nebo omezení pěstování by se dával jako nařízení vlády, píše se v důvodové zprávě k novele.

Vláda projedná převod nádraží na správu železnic

Vláda se bude na pondělním zasedání zabývat dlouhodobě připravovaným převodem nádraží z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Dopravce má podle návrhu za více než 1500 budov získat 3,24 miliardy korun, což je cena stanovená znaleckým posudkem společnosti PricewaterhouseCoopers. Tuto cenu akceptuje i Evropská komise, na kterou se kvůli obavě z možného podezření z neoprávněné podpory obrátilo ministerstvo dopravy.

České dráhy původně očekávaly, že za nádraží dostanou minimálně dvojnásobek nyní uvažované částky. Cenu kolem tří miliard kritizují železniční odbory, které už avizovaly, že jejich zástupci pro prodej ruku v dozorčí radě nezvednou. Pokud České dráhy zvažovaný prodej nádraží nyní zastaví, bude po managementu dopravce ministr Dan Ťok požadovat vypracování plánu, jak budou dráhy tento majetek spravovat, aby dopravci přinášel zisk a dále nechátral.

Vláda projedná návrh na dostavbu silnice R4 ze soukromých peněz

Vláda se bude zabývat návrhem na dostavbu nynější rychlostní silnice R4 ze soukromých peněz. Projekt na stavbu a následné provozování komunikace předpokládá investici 24,9 miliardy korun, uvedlo v materiálu pro jednání kabinetu ministerstvo dopravy. Z privátních peněz by měl být postaven 32kilometrový úsek mezi Milínem na Příbramsku a Miroticemi na Písecku. Kabinet už projednání tohoto bodu na předchozím zasedání odložil.

Uber zablokoval účty kontrolorům z magistrátu

Alternativní taxislužba Uber zablokovala platební karty kontrolorům pražského magistrátu, čímž jim ztěžuje práci, například už při objednávání taxi. K tomu je totiž karta nezbytná. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Magistrát v minulosti opakovaně pokutoval řidiče jezdící pro americkou společnost Uber za to, že provozují taxislužbu bez taxametru a povinného označení vozidla cedulkou taxi.

Uber v Česku podniká od loňského léta a figuruje podle svého vyjádření jako prostředník zajišťující zájemcům takzvanou smluvní přepravu nebo spolujízdu, a nikoliv taxislužbu. To ale ve svém rozhodnutí zpochybnily magistrát i ministerstvo dopravy, podle nichž pro vozy Uberu platí podobně jako pro jiná vozidla taxi povinnost jezdit s viditelným označením taxi a úředně schváleným taxametrem.

Požár bývalého mlýna v Krnsku způsobil škodu sedm milionů korun

Bývalý mlýn v Krnsku na Mladoboleslavsku dnes ráno zachvátil rozsáhlý požár. S plameny bojovalo 14 hasičských jednotek, škoda byla předběžně vyčíslena na sedm milionů korun, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Hořela pětipodlažní budova o rozměrech 25 krát 40 metrů, která je zčásti využívána jako sklad stavebního materiálu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Nejzávažnější je čtvrtý, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích. Oheň se podařilo zlikvidovat, nikdo nebyl zraněn.

Letos do listopadu přibylo 242 nakažených HIV, počet je rekordní

Lékaři v Česku evidovali letos od ledna do konce listopadu 242 nových nakažených virem HIV. Je to o sedm víc než za celý rok 2013, kdy byl počet nových případů rekordní. V letošním roce přibylo 27 pacientů s AIDS. Sedm lidí na tuto nemoc selhání imunity zemřelo. ČTK údaje poskytla národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Podle odborníků je růst počtu nakažených v posledních letech varovný. Zástupci neziskových organizací i lékaři poukazují na to, že strach z nemoci opadl, lidé se před ní přestávají chránit a spoléhají také na moderní léčbu. Díky ní mohou nemocní žít výrazně déle.

ČSSD chce s nemocenskou v prvních dnech snížit odvody firem

ČSSD v Senátu připravila novou verzi novely zákoníku práce, která má obnovit vyplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání. Navrhuje v ní navíc snížit odvody firem na nemocenské pojištění o jednu desetinu procentního bodu. Chce tak kompenzovat zvýšené náklady, které by zaměstnavatelům přineslo proplácení náhrady mzdy i v prvních třech dnech pracovní neschopnosti zaměstnance. Nová verze tak reaguje na výhrady, kvůli nimž horní komora letos schvalování původní novely opakovaně odkládala. Kritici poukazovali na to, že se obnovením nemocenské v prvních dnech zvýší její zneužívání například k prodlužování dovolené. Zastánci zase argumentovali tím, že lidé si na léčení berou dovolenou nebo nemoci přecházejí, aby zaměstnání neztratili.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

V Praze vnikne první zenová zahrada pro alternativní pohřby

Příští rok začne v Praze fungovat první zenová zahrada pro alternativní pohřby. Takzvaný park vzpomínek se otevře buď na hřbitově na Malvazinkách nebo na Kotlářce. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel pražských hřbitovů Martin Červený. Od letoška je na ďáblickém hřbitově k dispozici les vzpomínek. Na zhruba dvou hektarech lesa si pozůstalí mohou vybrat a pronajmout místo pro uložení popela. "Zájem naprosto předčil naše očekávání," uvedl ředitel. "Některým lidem však vadí neudržovaný charakter lesa. Minimalizace zásahů do přírody je ovšem podstatou ekologického hřbitova," vysvětlil. Aby hřbitovy vyhověly poptávce, chystají variantu, parkovou podobu lesa vzpomínek.

Muzeum v Liberci osvětlují světla ze zbourané dominanty Dejvic, hotelu Praha

Součástí expozice Severočeského muzea v Liberci se nedávno stala část svítidel z loni zbouraného hotelu Praha, který býval dominantou pražských Dejvic. Nejsou ve vitríně jako další exponáty, mají praktické využití. Osvětlují prostor před vstupem do malého výstavního sálu. Světla jsou dílem světoznámého skláře Stanislava Libenského. ČTK to řekl ředitel muzea Jiří Křížek. Už dříve se například vrátily do hlavního sálu čtyři lampy. Prostor osvětlovaly od otevření muzea v roce 1898, ale v 80. letech minulého století je nahradily obrovské lustry. Aktuálně jsou to zřejmě nejstarší funkční lampy elektrického osvětlení v Liberci.

Sedmou řadu televizní StarDance vyhrála herečka Marie Doležalová

Vítězkou sedmé řady oblíbené taneční soutěže StarDance se stala herečka a bloggerka Marie Doležalová, která tančila s Markem Zelinkou. Ve finále porazila svou hereckou kolegyni Jitku Schneiderovou s Markem Dědíkem. Odborná porota udělila oběma herečkám stejný počet bodů, o prvním místě tady rozhodli diváci svým hlasováním při přímém přenosu v České televizi. Na třetím místě skončil bavič Lukáš Pavlásek s Lucií Hunčárovou. Pavlásek přitom dostával od porotců od počátku soutěže nízké hodnocení, díky hlasům od svých příznivců se však probojoval do finále. "Aspoň jsem vyvinul vlastní taneční styl a chtěl bych vidět všechny ty taneční mistry, kdyby měli zatančit třeba paso doble jako já, na tom by si vylámali zuby," reagoval na výtky svých kritiků v jednom z rozhovorů pro média bavič Pavlásek.

Na televizních obrazovkách se taneční klání celebrit s profesionálními tanečníky objevilo v roce 2004 v Británii, kde ho uvedla BBC. Poté se soutěž rozšířila do desítek zemí a v roce 2006 ji poprvé vysílala i Česká televize.

Pražská zoo má asi nejdelšího žijícího velemloka na světě

Pražská zoo má asi nejdelšího žijícího velemloka na světě. Je velký 158 centimetrů. Změřila ho poté, co v Číně nedávno objevili rekordního velemloka dlouhého 140 centimetrů. Zvíře měla zoo dosud zapůjčené z německého Karlsruhe, nyní s tamním muzeem vyjednala, že natrvalo zůstane v Praze. Podle kurátora plazů Petra Velenského si odborníci byli dosud téměř jisti, že je pražský Karlo největším velemlokem v Evropě. Nová měření a zjištění z Číny ale ukázala, že jde o největšího známého živého obojživelníka vůbec, řekl Velenský ČTK.

Sport

Čeští hokejisté vyhráli Channel One Cup. K prvnímu místu na druhém turnaji Euro Hockey Tour v sezoně jim pomohli Švédové, kteří porazili v závěrečném utkání v Moskvě v severském derby Finsko 2:1 po samostatných nájezdech. Český tým potřeboval po výhře nad domácím Ruskem 4:2 jakoukoli bodovou ztrátu Finů, s nimiž prohrál v Praze úvodní čtvrteční duel.

Přesně střílející biatlonistka Gabriela Soukalová dojela druhá v dnešním závodu s hromadným startem na Světovém poháru v Poklujce a vrátila se do čela průběžného hodnocení seriálu. Zvítězila Finka Kaisa Mäkäräinenová. Veronika Vítková skončila s jednou chybou čtvrtá. Solidní závod odjela i Eva Puskarčíková, která musela na dva trestné okruhy a obsadila 13. místo. Lucie Charvátová jela šest kol navíc a byla osmadvacátá. Ještě o místo hůř skončil v závodu mužů pětkrát při střelbě chybující Ondřej Moravec.

Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil v závodě Světového poháru v Engelbegu 13. místo, Lukáš Hlava byl 17. Z dalšího suverénního vítězství se ve Švýcarsku radoval Slovinec Peter Prevc, který si zároveň pojistil vedení v seriálu.

Sdruženář Tomáš Portyk obsadil životní desáté místo v závodě Světového poháru v Ramsau. Devatenáctiletý reprezentant si o dvě pozice vylepšil dosavadní maximum, které držel od lednové soutěže v Schonachu. Závod vyhrál německý olympijský vítěz Eric Frenzel před norským mladíkem a suverénním vítězem skokanské části Jarlem Magnusem Riiberem a krajanem Manuelem Faisstem. Portyk se v této sezoně lepší závod od závodu. Seriál zahájil v Lillehammeru diskvalifikací, pak přidal 39. místo, v sobotu v Ramsau poprvé bodoval a nyní už pronikl do elitní desítky. Pokaždé se opíral o povedený skok, v němž mimo úvodní diskvalifikaci neskončil hůře než pátý.

Skikrosařka Andrea Zemanová nenavázala v Innichenu na páté místo ze sobotního závodu. Po pádu v tréninku skončila v pokračování Světového poháru v italském středisku desátá.

Cyklokrosařka Pavla Havlíková skončila v závodu Světového poháru v Namuru jedenáctá a v průběžném pořadí seriálu klesla ze třetího na šesté místo. Na vítěznou Britku Nikki Harrisovou, která vyhrála závod SP poprvé v kariéře, ztratila Havlíková dvě minuty a osm sekund.

Počasí

Bude převážně zataženo, zpočátku místy mlhy. Odpoledne a večer od západu ustávání srážek a místy i protrhávání oblačnosti. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, na Moravě 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C.