Denní souhrn zpráv

EPH koupí podíl ve firmě Slovenské elektrárne za 750 milionů eur

Česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) podepsala dohodu o koupi zhruba dvoutřetinového podílu ve firmě Slovenské elektrárne (SE) od italské společnosti Enel. Celková hodnota transakce činí 750 milionů eur (přes 20 miliard Kč). Vyplývá to z tiskové zprávy firmy EPH, kterou ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Holding již ve středu potvrdil, že se dohodl s Enelem na podmínkách transakce. Transakce se uskuteční ve dvou fázích, její konečná hodnota se ještě může na základě dohodnutých podmínek změnit. Závěrečné vypořádaní a uzavření druhé fáze je podmíněno získáním finálního povolení ke komerčnímu provozu třetího a čtvrtého bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Transakce rovněž podléhá schválení antimonopolních úřadů.

EPH je v České republice největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví. Křetínský a Tkáč společně drží zhruba dvě třetiny akcií EPH. Zbytek akcií vlastní skupina J&T. SE jsou největším výrobcem elektrické energie na Slovensku.

Volební model CVVM: ČSSD po dlouhé době těsně předstihla ANO

Sociální demokracie podle aktuálního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) po dlouhých měsících těsně předstihla dosud vedoucí hnutí ANO, naposledy vedla v únoru 2014. Voličská podpora ANO se od listopadu snížila o více než tři procentní body. Mírný náskok na TOP 09 si udržela také ODS. KSČM přes mírný pokles zůstává třetí. KDU-ČSL si se stabilní podporou drží šestou příčku. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které CVVM poskytlo ČTK.

ČSSD by podle modelu CVVM na počátku prosince získala stejně jako v listopadu 26,5 procenta hlasů. ANO se z 29,5 procenta propadlo na 26 procent. Sbližování pozic obou nejsilnějších stran naznačily i listopadové průzkumy dalších agentur. Podle Medianu je dělilo jen půldruhého procentního bodu, náskok ANO před ČSSD se během podzimu tenčil i podle STEM. Nynější zisk KSČM se podle CVVM z 12,5 procenta zmenšil na 11 procent, což při dlouhodobém srovnání odpovídá spodní hranici podpory komunistů. ODS a TOP 09 si shodně polepšily o půl procentního bodu, což pro občanské demokraty znamenalo 8,5 procenta a pro TOP 09 osm procent hlasů. KDU-ČSL zůstala na listopadových sedmi procentech. Ostatní strany by se do Sněmovny nedostaly.

Vláda má v pondělí na programu novelu k reexportům léků

Z Česka by se už neměly vyvážet levné léky, které by pak mohly chybět českým pacientům. Vydat neprodleně zákaz vývozu umožní novela zákona o léčivech, kterou v pondělí předloží vládě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). České léky patří k nejlevnějším v EU, i proto se stávají předmětem reexportů. Ročně se spotřebují léky za 70 miliard korun, předloni jich bylo vyvezeno za 3,6 miliardy. Účinnost novely se předpokládá v průběhu roku 2016. Ministerstvo spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv stanoví seznam tzv. rizikových léčiv, tedy těch, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či životy pacientů a v minulosti už předmětem reexportu byly.

Veřejné zdravotní pojištění bylo v 1.pololetí v přebytku 2,5 mld.

Veřejné zdravotní pojištění bylo v prvním pololetí v přebytku 2,5 miliardy korun. Stejně jako loni k tomu přispěly zvýšené příjmy z pojistného a růst odvodů státu, uvádí ve zprávě pro pondělní jednání vlády ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Varuje ale, že pokud se růst ekonomiky zpomalí, může se při současném nárůstu výdajů na zdravotní péči systém opět dostat do propadu. Celkové příjmy činily 124,5 miliardy korun a meziročně stouply o 5,5 procenta.

Čeští vojáci pojedou příští rok cvičit například do Mongolska

Česká armáda pošle příští rok cvičit vojáky například do Mongolska, počítá s účastí na cvičení sil rychlé reakce NATO. V Česku jsou v plánu také dvě velká cvičení, kterých se v obou případech zúčastní kolem 300 zahraničních vojáků a 30 spojeneckých letounů. Vyplývá to z přehledu plánovaných cvičení, které ČTK poskytlo ministerstvo obrany. Kompletním seznamem se bude v pondělí zabývat vláda.

Jedním ze cvičení, kam česká armáda pošle nejvíce vojáků, by měl být Brilliant/Noble Jump, tedy cvičení sil rychlé reakce NATO. Jeho cílem je prověřit, zda jsou vybrané jednotky schopny se ve stanoveném limitu přesunout na místo potřebného nasazení. Podle plánů by toho měly být schopny kdekoli na světě od pěti do 30 dnů. Armáda je připravena na cvičení vyslat až 350 osob, záležet bude na rozhodnutí aliančního velitelství.

Policie ukončila testování uniforem, příští rok začne výměna

Policisté ukončili testování nových uniforem a dalších součástí výstroje. Na většinu výstroje policie vypíše tendr a v příštím roce začne postupná obměna vybavení. Změnou ještě projdou košile a bundokošile, které se budou testovat znovu. ČTK o tom informovala mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Všichni policisté by měli mít uniformy vyměněny do konce roku 2019. U policie slouží zhruba 40.000 mužů a žen. Výměna policejních uniforem by podle dřívějších informací měla vyjít na zhruba 130 milionů korun.

Policisté v terénu dostanou například bundy na zimu i léto, termotrička, kšiltovky, zásahové kombinézy, rukavice, které nepůjde probodnout, a jednotné sluneční brýle. Některé součásti výstroje se zrušily úplně, třeba dámské kloboučky. Součástí změn je nová podoba hodností. U důstojnických hodností nynější stříbrné osmicípé hvězdy nahradí pěticípé zlaté hvězdy.

Policie zadržela muže, který prý vyhrožoval bombou ve Sněmovně

Policisté zadrželi údajného autora telefonátu, který ve čtvrtek oznámil uložení výbušného zařízení ve Sněmovně. Třicetiletý muž podle nich ve stejný den směřoval tutéž výhrůžku i dalším místům, a to pražské zoologické zahradě, curyšskému letišti nebo jedné kavárně v Curychu. Policie případ vyšetřuje pro podezření z šíření poplašné zprávy. Zda ho projedná i soud, se neví. Muž byl totiž na základě rozhodnutí lékaře hospitalizován na psychiatrii. ČTK to sdělil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle něj se muž při oznamování uložení bomb zaštiťoval Islámským státem.

Nejlepší robot na likvidaci požárů udělali gymnazisté z Prahy

Nejlepšího robota na likvidování požárů sestrojili Jan Bouček, František Hurt a Václav Volhejn z Keplerova gymnázia v Praze. Jejich tým s krkolomným názvem Lachslauchnudelauflauf vyhrál sedmý ročník Robosoutěže, kterou pořádá Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT). Finále soutěže se zúčastnilo 35 týmů nejen ze středních škol, ale také z pořádající Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Šestnáct nejlepších po základní části postoupilo do vyřazovacích bojů. Vysokoškoláci se tentokrát příliš neprosadili, nejlepší z jejich týmů vypadl ve čtvrtfinále.

Počítačově řízení roboti postavení z pokročilé stavebnice Lego museli v časovém limitu bez jakékoliv další pomoci eliminovat co nejvíce z 20 ohnisek požárů na hrací ploše. Bylo na ní náhodně rozmístěno 11 překážek.

Lidé si připomněli výročí úmrtí Václava Havla debatou, divadlem i mší

Lidé si v Praze připomněli čtvrté výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla debatou pamětníků i jeho divadelní hrou Audience. Kardinál Dominik Duka sloužil v Pražské křižovatce zádušní mši. Symbolické srdce jako Havlův odkaz nesl také průvod na Hrad, ve kterém z Václavského náměstí šlo na 600 lidí. Studenti Vysoké školy ekonomické vzpomínali na "Ferdinanda Vaňka" v prostorách Knihovny Václava Havla. O jeho životě a odkazu debatovali bývalá diplomatka a studentská aktivistka sametové revoluce Monika MacDonagh-Pajerová, kanadský velvyslanec Otto Jelinek, hudebník a někdejší politik Michael Kocáb, ekonom Tomáš Sedláček a šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery.

"Cítíme prázdnotu, která nebyla naplněna. Prázdnotu v celém prostoru této země. Chybí slovo, které by bylo výzvou a které by dávalo naději," řekl k výročí Havlova úmrtí kardinál Dominik Duka, jenž na přání rodiny zádušní mši sloužil. Kromě Havlových blízkých, jeho manželky Dagmar dorazili například také politik, Havlův bývalý kancléř Karel Schwarzenberg, dokumentaristka Olga Sommerová, herec Jiří Lábus nebo mecenáška Meda Mládková.

V Přešticích vzpomněli na první soudní procesy s undergroundem

Čtyřicáté výročí přednášky Ivana Martina Jirouse, řečeného Magor, a koncertu nezávislých hudebníků, které vedly k zatýkání a prvnímu procesu s českým undergroundem, si v pátek připomněly dvě stovky lidí v Přešticích na Plzeňsku. Jirous 13. prosince 1975 v Přešticích poprvé před velkým publikem přečetl svůj manifest Zpráva o třetím hudebním obrození. Po několika měsících začala Státní bezpečnost (StB) aktéry a účastníky akce zatýkat a vyslýchat, tři dostali v procesu u soudu v Plzni nepodmíněné tresty, řekl ČTK jeden z organizátorů akce Stanislav Duchek.

Skončila první část procesu blahořečení obětí babického případu

Pečeť biskupské kurie dnes v Brně symbolicky uzavřela první část procesu blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly. Tisícistránkový spis nyní čeká cesta do Říma v uzavřených schránkách. Oba kněží patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století. Cílem první části procesu blahořečení je sesbírat důkazy. Před tribunálem hovořili pamětníci, historikové pátrali v archivech, snažili se zjistit co nejvíce o životě, díle, ctnostech i smrti Buly a Drboly. "Je nepochybné, že trest smrti dostali kvůli tomu, že byli kněží," řekl historik Jan Růžička. Jako laici by prý nejspíš hrdelnímu trestu unikli. Režim však chtěl očernit církev a do procesu vtáhl kněží, kteří za babické události ve skutečnosti nenesli vinu.

Miniaturní betlém bude na pardubickém zámku spuštěn jen na minutu

Na Štědrý večer budou mít návštěvníci Východočeského muzea na pardubickém zámku výjimečnou možnost vidět v chodu miniaturní betlém Antonína Schauera z Vysokého Mýta. Pro veřejnost se spouští jen zhruba na minutu za celý rok. Byl vytvořen ze slabého papírového kartonu, některé součásti jsou však tak malé, že není jasné, jak vlastně vznikly, řekl ČTK Radim Urbánek z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, které betlém vlastní. Pohyblivý betlém pochází z roku 1854 a je umístěn ve skříňce o rozměrech pouhých 63 krát 36 centimetrů. Dva hodinové strojky pohánějí mechaniku, která rozhýbává nejen 13 postaviček, ale i další prvky, jako vodní a větrný mlýn, vodopád ukrytý ve svahu, žebřiňák jedoucí do kopce či muže s flašinetem. Ručně malované figurky mají rozměry pouze od tří do 65 milimetrů, ve stupňovité krajině je jich rozeseto téměř 90.

Antonín Schauer (asi 1817 - 1871) založil ve Vysokém Mýtě jeden z prvních fotografických ateliérů a věnoval se také malbě a kresbě. Byl na svou dobu recesistou, což dosvědčuje i figurka drbny v okně betléma, a invenčním člověkem. Své dovednosti propůjčoval především k výrobě reklamních plakátů na bály a zabijačkové hody pořádané v jeho oblíbené restauraci U Lípy.

O kuchařky je na předvánočním trhu mimořádný zájem

Z neuvěřitelného počtu zhruba dvou tisíc titulů kuchařských knih a publikací spojených s gastronomií si mohou zájemci vybrat na pultech českých knihkupectví. Právě tato literatura patří v předvánočním období k vyhledávaným a oblíbeným dárkům, protože stále více lidí věnuje větší pozornost tomu, co jedí. Mají zřejmě na paměti slova propagátora kvalitního stravování Pavla Maurera, který tvrdí, že nejvíce sebevražd se dnes páchá vidličkou a nožem.

Na Michalově statku si opět připomněli staročeské Vánoce

Vánoční tradice z 18. století mohou o víkendu návštěvníci vidět v Michalově statku v Pohledi na Havlíčkobordsku. V objektu národní kulturní památky se mimo jiné seznámí například s tím, co lidé jedli ke štědrovečerní večeři před téměř 300 lety. Součástí štědrovečerní tabule byl například kuba, což je kombinace hub a krup. Organizátor a průvodce po objektu Jindřich Holub v minulosti pomáhal v tom, aby se ruina statku za pomoci dotací změnila v unikátní skanzen. Lidé ve vsi mu příliš nefandili, mínili, že je to utopie. Nedávno byl Michalův statek prohlášen národní kulturní památkou.

Na Štědrý den se v centru Českých Budějovic sejdou stovky motorkářů

Stovky motorek dorazí na Štědrý den v poledne na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. Motorkáři chtějí mezi sebou vybrat peníze a věnovat je centru zdravotně postižených. Loni se na této akci sešlo více než sedm stovek motorkářů, pořadatelé očekávají minimálně stejný počet i pro letošní Štědrý den. ČTK to řekla jedna z organizátorek Milena Chotěnovská.

Samozvaný Liberland formuje vlastní fotbalovou reprezentaci

Samozvaný stát Liberland, jehož prezidentem se prohlásil Vít Jedlička, chce prorazit na fotbalových hřištích. Ministát, který Jedlička letos v dubnu vyhlásil na sporném území mezi Srbskem a Maďarskem, formuje vlastní fotbalovou reprezentaci. V příštím roce by prý mužstvo mohlo nastoupit k přátelskému zápasu s Monakem. Trenéra fotbalového výběru Pavla Kosíka představil Jedlička v pátek společně s nově jmenovanými členy vlády. Stát žádná země oficiálně neuznala.

Sport

Čeští hokejisté porazili v Moskvě v druhém klání na Channel One Cupu Švédsko 3:1 a na pátý pokus se poprvé v sezoně dočkali plného bodového zisku. Na vedoucí gól Oscara Möllera odpověděli Tomáš Vincour, Tomáš Filippi a Tomáš Zohorna. Tým kouče Vladimíra Vůjtka zakončí turnaj v neděli proti Rusku.

Tři české biatlonistky se vešly do elitní desítky stíhacího závodu Světového poháru v Poklujce. Gabriela Soukalová skončila čtvrtá, Veronika Vítková sedmá a Eva Puskarčíková si devátým místem vylepšila osobní maximum. Úspěšné vystoupení umocnila Lucie Charvátová 15. příčkou. Soukalová ale přišla o žlutý trikot vedoucí ženy seriálu. Mužům se naopak nedařilo. Nejlepším byl Ondřej Moravec, ale z 19. místa po sprintu klesl po třech trestných okruzích na šestadvacáté. Double získal v Pokljuce Němec Simon Schempp, ženskou stíhačku vyhrála jeho krajanka Laura Dahlmeierová.

Skikrosařka Andrea Zemanová dojela pátá v závodu Světového poháru v Innichenu a zaznamenala druhý nejlepší výsledek v kariéře. Zvítězila Němka Heidi Zacherová před vedoucí ženou seriálu Annou Holmlundovou ze Švédska. Mezi muži vyhrál Francouz Jean Frederic Chapuis.

Sdruženář Tomáš Portyk získal první body v této sezoně Světového poháru za 17. místo v Ramsau. V rakouském středisku zcela dominovali Norové, kteří obsadili kompletní stupně vítězů v pořadí Magnus Moan, Magnus Krog, Jari Magnus Riiber.

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil v závodě Světového poháru v Engelbergu jedenáctý. Vyhrál slovinský lídr seriálu Peter Prevc suverénně před mladším bratrem Domenem. Společně se tak postarali o premiérový sourozenecký triumf v historii SP. Koudelka skočil v 1. kole 129,5 metru a byl desátý, druhým pokusem si o metr a jednu příčku pohoršil.

Snowboardistka Ester Ledecká skončila čtvrtá v paralelním slalomu Světového poháru, v Cortině d'Ampezzo vyhrála Švýcarka Patrizia Kummerová.

Tenistka Lucie Šafářová zrušila kvůli komplikacím souvisejícím s prodělanou bakteriální infekcí start v Hopmanově poháru. V soutěži smíšených dvojic, která se v australském Perthu uskuteční od 3. do 9. ledna, tak v páru s Jiřím Veselým nastoupí světová jedenáctka Karolína Plíšková.

Počasí

Bude zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, místy, zejména na jižní Moravě mrholení. V Čechách a ve Slezsku postupně místy polojasno. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, při zmenšené oblačnosti až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.