Denní souhrn zpráv

Vláda souhlasí s přesídlením 153 křesťanských uprchlíků před IS

Vláda souhlasí s přesídlením 37 křesťanských rodin, kteří utíkají před tzv. Islámským státem. Celkem 153 iráckých uprchlíků z Kurdistánu a Libanonu přijede do Česka zřejmě od ledna do dubna ve třech skupinách. O rozhodnutí vlády informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na přesídlení, které zaštítily církevní instituce, se bude podílet Nadační fond Generace 21, a to i finančně. "Jedná se o příslušníky křesťanské menšiny, kteří se v důsledku agrese Islámského státu v Iráku ocitli ve velmi těžké životní situaci a obrátili se na ČR s žádostí o pomoc. V naší zemi by měli získat mezinárodní ochranu, šanci se integrovat a začít nový život v bezpečí," komentoval rozhodnutí Sobotka. Maximální náklady vláda vypočítala na 32,5 milionu korun, o které má být navýšen rozpočet vnitra.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Česko tímto krokem přispěje k ochraně menšin, které po staletích přišly o enklávy na území Sýrie a Iráku. "Je to někdo, kdo tam žil tisíc let, a dnes to vypadá, že je tam život nemožný," řekl novinářům ministr. Pokud by se tyto menšiny nepodařilo zachránit, byla by to podle Zaorálka kulturní tregédie.

Ministr Zaorálek chce po velvyslanci Maďarska vysvětlení slov o dekretech

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) si na úterý předvolal maďarského velvyslance, aby mu vysvětlil kontroverzní výrok předsedy maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra o Benešových dekretech. Kövér v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že Česko a Slovensko neměly být kvůli dekretům přijaty do Evropské unie. Taková slova jsou podle Zaorálka mimo současnou realitu a nesmyslně narušují spolupráci v regionu. Zaorálek to řekl novinářům během jednání vlády.

Už v neděli reagoval na Kövéra český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj měl předseda maďarského parlamentu špatný den. Dodal, že český postoj k dekretům je jednoznačný. "Máme jiná témata, jiné problémy, které bychom měli s našimi maďarskými partnery řešit. Téma Benešových dekretů je pro nás neměnné a nedotknutelné," řekl Chovanec.

Vláda nepodpoří návrh Úsvitu na stavění záchytných center mimo ČR

Vláda podle očekávání ve Sněmovně nepodpoří předlohu opozičního Úsvitu, podle níž by Česko mohlo zřizovat záchytná centra pro migranty v zemích jejich původu, hlavně v Sýrii a Africe. Podle materiálu připraveného pro jednání kabinetu je návrh zmatečný a protiústavní, navíc není v souladu s mezinárodním právem ani se závazky Česka vůči EU. Do záchytných center v zahraničí by úřady podle normy přesídlovaly cizince, kteří pobývají v Česku neoprávněně, nebo byli do tuzemska přesunuti v rámci kvót pro přerozdělování uprchlíků. Problém migrace vyžaduje společný postup celé Evropské unie a vláda nepokládá za smysluplné, aby se Česko pouštělo do tak nákladných projektů, jako je navrhované zřízení detenčních center v zemích severní Afriky a Blízkého východu, stojí ve stanovisku kabinetu.

Obyvatel ČR do září díky přistěhovalcům přibylo na 10,546 milionu

Obyvatel České republiky za letošní první tři čtvrtletí přibylo o zhruba 7800 na 10,546 milionu. Za nárůstem jsou jen přistěhovalci, víc lidí totiž zemřelo, než se narodilo. Uzavřených manželství bylo meziročně víc, rozvodů méně. Sňatků letos do konce září přibylo o 742 na 40.850. Ženichům bylo v průměru 31,9 roku, nevěstám 29,2 roku. Rozvodů bylo méně než před rokem, jejich počet klesl o 614 na 19.157. Předběžná čísla zveřejnil Český statistický úřad. Ze zahraničí přišlo do Česka za tři čtvrtletí 25.583 lidí, vystěhovalo se jich naopak 17.110.

Narozených statistici evidují 83.622, což bylo o 21 víc než před rokem. Nejvíce rodily třicetileté ženy a nejčastějšími prvorodičkami byly osmadvacetileté ženy. Vzrostl počet dětí narozených mimo manželství, z celkového počtu jich bylo skoro 48 procent a u prvorodiček dokonce 58 procent. Zemřelých do konce září meziročně výrazně přibylo, podle statistiků hlavně kvůli nárůstu v prvním čtvrtletí. Za tři čtvrtletí v ČR zemřelo 84.250 lidí, o rok dřív jich bylo o 6213 méně. Muži umírali v mladším věku. V době smrti jim bylo v průměru 72,2 roku, zatímco ženám 79,5 roku.

Počet obyvatel Prahy se od počátku roku do konce září zvýšil o 5629 na 1,264.708 lidí. Přibylo jich hlavně díky stěhování. Do hlavního města se za devět měsíců přistěhovalo o 3983 lidí víc, než odešlo. Zároveň se narodilo o 1646 lidí více, než zemřelo.

Česko dosud nemá ucelenou vlastnickou politiku, uvedl NKÚ

Česká republika dosud nemá ucelenou vlastnickou politiku, která by stanovila, se kterými firmami s majetkovým podílem státu se do budoucna počítá, a kterých se chce stát naopak zbavit. Po prověrce 31 podniků v hodnotě 106 miliard korun to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Úřad také tvrdí, že ministerstva nemohou řídit své zástupce v těchto firmách a v odměňování manažerů podniků jsou nedostatky. O výsledcích kontroly ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Kontrola se zaměřila na to, jak ministerstva financí, průmyslu a obchodu a zemědělství vykonávala akcionářská práva v obchodních společnostech s majetkovou účastí státu v letech 2013 až 2015.

Ministerstvo financí některé závěry NKÚ zpochybnilo, výkon akcionářských práv se podle mluvčího Michala Žurovce zásadně zlepšil s loňským nástupem nového vedení ministerstva. Návrh Strategie vlastnické politiky státu pošle ministerstvo do mezirezortního připomínkového řízení do konce roku. Uvedlo také, že už vládě předložilo záměr zákona o výběru osob do řídících a dozorčích orgánů firem s majetkovou účastí státu.

Amazon plánuje otevřít v Horních Počernicích centrum pro vrácené zboží

Americká společnost Amazon plánuje přesunout své centrum pro vrácené zboží z Dobrovíze do pražských Horních Počernic. Nové centrum chce firma otevřít na konci příštího roku. V nové hale o rozloze 40.000 m2 firma zaměstná 3000 lidí, z nich 1000 přejde právě z Dobrovíze. Společnost o tom informovala ČTK. Vláda dnes také schválila znění memoranda o porozumění, které má být podepsáno mezi americkou společností, státem a dalšími dotčenými subjekty. Nová hala má sloužit evropským zákazníkům společnosti, kteří vracejí či reklamují zboží zakoupené na stránkách e-shopu.

Příspěvek na péči má vzrůst o deset procent od srpna

Vláda schválila navýšení příspěvku na péči o handicapované. Od 1. srpna příštího roku se zvýší o deset procent. Příspěvek nebyl valorizován devět let. Navýšení není zahrnuto do státního rozpočtu, jak ho minulý týden projednala Sněmovna. Vyžádá si zhruba miliardu navíc. "Jde o pomoc zejména pro ty, kteří se ve své složité životní situaci neobejdou bez pomoci a péče," sdělil ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dlouhá léta, kdy se přípěvek nevalorizoval, podle něj přivedla řadu postižených do složité finanční situace.

Příspěvek na péči se vyplácí od roku 2007. Postižení a senioři si za něj mají zajistit opatrování v nějakém zařízení či pomoc doma. Dospělí dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně 800, 4000, 8000 a 12.000 korun a děti 3000, 6000, 9000 a 12.000 korun. Od srpna by tak dospělí měli 880, 4400, 8800 a 13.200 korun, děti pak 3300, 6600, 9900 a 13.200 korun. V srpnu příspěvek pobíralo 335.900 lidí.

Ministerstva vytvoří pracovní skupinu kvůli OKD

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat pomocí horníkům a dalším zaměstnancům společnosti OKD, jimž hrozí propouštění. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Vláda odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, jejímž majitelem je společnost New World Resources (NWR). Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula minulý týden uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě. Pracovní skupina bude zkoumat možnost využít politiky zaměstnanosti nebo dotování dopravy při dojíždění do práce. Další možností je podle Mládka také další provozování části OKD. V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13.000 lidí.

Podpora obnovitelným zdrojům energie má být přerušena, jen když bude chtít EK

Podpora obnovitelným zdrojům energie má být přerušena, pouze když to bude požadovat Evropská komise. Do té doby se mají peníze vyplácet. Vyplývá to z důvodové zprávy navrhovaného vládního nařízení, které je v současné době v připomínkovém řízení. Materiál má Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů pro příští rok. Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka dnes na dotaz ČTK vypsání podpory na základě dokumentu nevyloučil.

ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Má jít až o 42 miliard korun. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku.

Největší kontrola elektrárny Temelín nezjistila vážné chyby

Kontrola 31 odborníků z 12 zemí nezjistila žádné závažné pochybení, které by souviselo s fungováním jaderné elektrárny Temelín. Elektrárna se podrobila kontrole podle nových pravidel Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) poprvé. V pořadí třiatřicátá mezinárodní prověrka v Temelíně byla dosud největší, jako tato elektrárna absolvovala, řekl dnes ČTK Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín, kterou vlastní ČEZ. Temelínská elektrárna vyrobila první elektřinu v prosinci 2000.

Úřady mají mít podle vlády možnost kontrolovat, čím lidé topí

Úřady by měly mít nově pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domech i ukládat pokuty. Příslušnou novelu zákona o ovzduší, která má lépe chránit zdraví lidí, dnes schválila vláda. Novinářům to řekl vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Lidovci se při hlasování kvůli obavám z možného zásahu do práva na soukromí zdrželi. Ze stejného důvodu má novela řadu kritiků.

Ministerstvo životního prostředí v předkládací zprávě uvedlo, že Česko má problém s velkým množstvím zastaralých zařízení, která umožňují spalování odpadu. Navrhuje, aby úředníci, pokud se v jednom roce opakovaně objeví podezření na porušení zákona, mohli v domech zkontrolovat kotle. Nejdřív majitel dostane písemné upozornění, podruhé už na kotel přijde kontrola. Ten, kdo ji domů nepustí, může dostat pokutu až 50.000 korun. Nově budou moci sousedé, pokud se jim bude zdát kouř z komína podezřelý, poslat na úřad důkaz - fotografii nebo video s více než třicetiminutovým kontinuálním záznamem. Kontroly mají začít fungovat od ledna 2017.

ČT: Vězeňská služba zřídila 2 zásahové jednotky na eskortu vězňů

Vedení Vězeňské služby ČR zřídilo dvě speciální zásahové jednotky, ministerstvo spravedlnosti s tím ale nesouhlasí. Podle ředitele vězeňské služby Pavla Ondráška jsou jednotky potřeba pro převozy zvlášť nebezpečných lidí. Náměstek pro vězeňství Vladimír Zimmel ale tvrdí, že tím Ondrášek překročil své pravomoci a plýtvá penězi. O sporu informovala Česká televize (ČT). Ostrahu eskorty vězňů dosud zajišťovali řadoví příslušníci vězeňské služby, případně policie. Pro jednotky je podle ČT vyčleněno 24 tabulkových míst a sídlí ve věznicích Mírov a Jiřice. Vedení vězeňské služby chtělo pro zásahové jednotky pořídit auta a zbraně zhruba za pět milionů korun, což ale ministerstvo neschválilo.

Vrchní soud potvrdil přípustnost vydání Fajáda a spol. do USA

Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání údajných spolupracovníků teroristů Alího Fajáda, Faouziho Jabera a Chálida Marabího do USA. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým ve Spojených státech hrozí až doživotí, ještě musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). USA tvrdí, že Libanonec s ukrajinským pasem Fajád a Jaber s Marabím z Pobřeží slonoviny chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Trojice svou vinu i vydání odmítá.

Za žhářský útok na ubytovnu v Aši vyměřil soud tři tresty vězení

Za více než tři roky starý žhářský útok na ubytovnu v Aši, obývanou převážně Romy, vyměřil Krajský soud v Plzni tři nepodmíněné tresty. Za rasově motivovaný čin odsoudil Tomáše Kopeckého a Michala Poláčka k šesti letům a devíti měsícům vězení. Za pokus vraždy jim hrozil až výjimečný trest. Při útoku nebyl nikdo zraněn.

Příjmy ČR z příjezdového cestovního ruchu letos stouply o 5 pct

Příjmy Česka z příjezdového cestovního ruchu stouply za tři čtvrtletí letošního roku o 5,5 procenta na 108,3 miliardy korun. Výdaje Čechů na zahraniční turistiku se zvýšily meziročně o téměř 15 procent. Za dovolené v cizině nebo nákupy v příhraničních oblastech lidé utratili 88,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky a agentury CzechTourism. Zvýšení příjmů z cestovního ruchu souvisí s růstem zahraničních návštěvníků v ČR. Do Česka přijelo za tři čtvrtletí letošního roku rekordních 21,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 8,3 procenta více. Ze vzdálených zemí si nejlépe tradičně vedly Čína a Jižní Korea, pokračoval úbytek turistů z Ruska a Ukrajiny.

O důchody by se měl starat hlavně stát, míní 56 procent Čechů

O finanční zajištění lidí v důchodu by se měl starat především stát, myslí si 56 procent Čechů. Naopak jen deset procent se kloní k názoru, že se o své zabezpečení v důchodu mají starat sami občané. Střední cestu mezi státem a jednotlivcem zvolila zhruba třetina lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro průzkum veřejného mínění (CVVM). Víc než třetina (35 procent) dotázaných uvedla, že důchodový systém má být založen na solidaritě. Tedy, že se výše důchodů těch, co do systému přispěli méně nebo více, příliš neliší. Dalších 31 procent zastává názor, že má být důchodový systém založen na výkonu každého jednotlivce a výše jeho důchodu by se měla určovat zcela podle jeho příspěvku do systému. Třicet procent respondentů je pro "střední cestu" mezi oběma druhy důchodových systémů.

Ve valtické vinařské škole vznikne za 34 mil. výukové centrum

Radní Jihomoravského kraje dali zelenou projektu Centrum excelence ve Valticích. Ve zdejší vinařské škole, která je jediná svého druhu v republice, vznikne za 34 milionů korun nová dvoupodlažní budova se zázemím pro kongresy, malý park s vinicemi a naučnou vinařskou stezkou. Na jižní Moravě je 95 procent všech vinic a vinohradů. Kraj je jediným zřizovatelem vinařské školy v České republice, a proto se rozhodl postavit v ní vinařské výukové centrum.

Vědci objasnili působení buněk melanomu, je to krok k novému léku

Růst zhoubného kožního nádoru melanomu významně ovlivňují i nenádorové buňky v jeho okolí, zjistili vědci z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Princip by se mohl využít při vývoji nového léku, sdělil ČTK člen řešitelského týmu Ondřej Kodet. Vedoucí týmu a přednosta anatomického ústavu profesor Karel Smetana upozornil, že cesta od vynálezu léčiva po jeho zavedení do běžné praxe je velmi dlouhá. Vývoj nové léčby a její následné schválení trvá minimálně deset až 15 let. V Česku připadá ročně na 100.000 obyvatel 21 případů melanomu.

iDnes: Zemřel válečný veterán Končický, který osvobozoval Ostravu

Ve věku 90 let zemřel válečný veterán Mikuláš Končický, jeden z posledních žijících aktérů osvobození Ostravy na konci druhé světové války. Končický za to byl vyznamenán mimo jiné Řádem bílého lva a letos v květnu ho prezident Miloš Zeman povýšil do hodnosti generálporučíka. O úmrtí Končického informoval server iDnes.cz. Mikuláš Končický se narodil 1. ledna 1925 v obci Trosťanec na dnes ukrajinské Volyni. V roce 1944 narukoval do 1. československé samostatné tankové brigády v Rusku a jako tankista se účastnil dukelské, jaselské a ostravské operace. Po válce získal Končický československé občanství a zůstal v armádě jako voják z povolání. V roce 1975 byl Mikuláš Končický z armády propuštěn kvůli odmítavému postoji k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Rehabilitace se dočkal až po pádu komunismu.

Proces blahořečení Drboly a Buly se brzy přenese z Brna do Říma

Proces blahořečení kněží Václava Drboly a Jana Buly se brzy přenese z brněnské diecéze do Říma. Církev shromáždila potřebné podklady, které v sobotu 19. prosince při děkovné mši v katedrále na Petrově zapečetí a poté dokumenty odešle Kongregaci pro blahořečení a svatořečení. Návrh pak už bude v rukou římské kurie. Drbola a Bula patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.

Bula a Drbola byli popraveni v roce 1951 v takzvaném babickém procesu. Případ vraždy tří funkcionářů v Babicích posloužil na počátku 50. let jako záminka k represím proti katolické církvi. Drbola je rodák ze Staroviček na Břeclavsku a před smrtí byl babickým farářem. Bula pocházel z Lukova u Moravských Budějovic a sloužil v Rokytnici nad Rokytnou. Oba byli popraveni oběšením v Jihlavě.

Dokument Ondřeje Kepky o Čapkovi uvede Česká televize

Po devadesáti letech od vzniku cestopisu Anglické listy spisovatele Karla Čapka putoval producent a režisér Ondřej Kepka po jeho stopách a natočil o tom filmový dokument, ve kterém odhalil řadu zajímavostí a tajemství. Pod názvem Dopisy od Karla Čapka bude snímek, k němuž komentář namluvil Josef Abrhám a hudbu složila Vladivojna La Chia, uveden v pátek 25. prosince odpoledne v České televizi na programu ČT2. Během natáčení se Kepka dostal i do míst, kam se běžný návštěvník nedostane. Například do studentské jídelny v Cambridge, kam při studiích chodil Isaac Newton. "Dostali jsme se až na ostrov Skye ve Skotsku, kde se natáčela bondovka Skyfall. Procestovali jsme 5000 kilometrů, denně točili až 16 hodin," uvedl. Řada věcí, které Čapek popisuje, je po téměř stovce let takřka stejná, řekl Kepka ČTK. V roce 2018, kdy od Čapkovy smrti uplyne osmdesát let, má být ve vile v Praze na Vinohradech, kde žil, otevřeno muzeum.

Cestovatel Přibáň dokončil film o cestě z Austrálie

Známý český cestovatel Dan Přibáň podnikl svou dosud nejnáročnější expedici - půlroční dobrodružnou výpravu po Tichomoří. Zachytil ji v celovečerním dokumentu Trabantem do posledního dechu. Kina se na internetu utkají o místo exkluzivní slavnostní premiéry. Uskuteční se 10. března, do ostatních kin film vstoupí 17. března, oznámila ČTK mluvčí tohoto filmového projektu Martina Chvojka Reková. Devítičlenný tým vyrazil z australského Perthu a pokračoval přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko. "Kromě unikátního cestovatelského zážitku nový Přibáňův dokument ukazuje, že svět se dá projet netradičně v posádce dvou trabantů, polského Fiatu neboli malucha, Jawy a dokonce dvou invalidních vozíků, jejichž majitelé byli členy týmu," uvedla mluvčí.

Laterna magika sklízí ovace s Kouzelným cirkusem v Řecku

Pražská Laterna magika se po dvou letech vydala na zájezd do zahraničí. Předvánoční nadílku v podobě legendární inscenace Kouzelný cirkus nachystala divákům v Řecku, kde odehraje 12 představení v Aténách i druhém největším městě Soluň. Kouzelný cirkus dosud hostoval ve více než pěti desítkách měst šestnácti zemí. Zatím má na kontě přes 6333 repríz a nadále patří k nejprodávanějším titulům. Je dílem, které vypráví svůj příběh tancem, pantomimou, hudbou i s pomocí prvků černého divadla. Duchovním otcem představení byl režisér Evald Schorm a spolu s ním dlouholetý šéf Laterny magiky a světoznámý divadelní architekt Josef Svoboda.

Sport

Česká fotbalová reprezentace bude během červnového mistrovství Evropy bydlet v hotelu Clarion Chateau Belmont v Tours na středozápadě Francie. Dnes to potvrdil manažer národního týmu Dušan Fitzel. Město na Loiře se 140 tisíci obyvatel bylo favoritem už před losem. Vedení reprezentace tam v pátek provedlo inspekci a následně potvrdilo, že se tam národní tým v červnu ubytuje. Na jednotlivá utkání ve skupině v Toulouse, St. Étienne a Lens budou fotbalisté létat vždy den před zápasem.

Lyžařka Šárka Strachová obsadila ve třetím slalomu sezony Světového poháru ve švédském Aare sedmé místo. Senzačně vyhrála poprvé v kariéře Slovenka Petra Vlhová, která se díky tomu dostala na třetí místo průběžného hodnocení právě před Strachovou. Druhá byla Švédka Frida Hansdotterová a posunula se do čela slalomářského poháru před Mikaelu Shiffrinovou z USA, která vinou zranění v Aare nestartovala. Strachová v úvodních závodech sezony v Aspenu obsadila čtvrté a třetí místo a na stupně vítězů útočila i v Aare. V první jízdě byla čtvrtá a od medailových pozic ji dělily čtyři setiny sekundy. Na sjezdovce, kde se v roce 2007 stala mistryní světa, však byla v druhém kole pomalejší, i když neudělala žádnou zásadnější chybu. Její jízda byla desátá nejrychlejší a znamenala propad.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na Světovém poháru v Heerenveenu v závodu na 1500 metrů čtvrtá. Stejné místo jí patří i v průběžném pořadí její doplňkové disciplíny. "K bronzu chybělo jen pár desetinek a i na druhé místo byl ten odstup malý. Ale i tak mě těší, že se na patnáctce dokážu držet ve špičce. Jen ten rozběh je pomalejší, i když na něm pracuju," řekla na svém webu Sáblíková. Stejné místo jí patří i v průběžném pořadí její doplňkové disciplíny. Karolína Erbanová dojela ve sprintu na 500 metrů devátá.

Fotbalisté Sparty se v jarních bojích Evropské ligy utkají s ruským Krasnodarem. Rozhodl o tom dnešní los v Nyonu. První utkání je na programu 18. února v Praze, odveta v Rusku se odehraje o týden později.

Počasí

Zataženo až oblačno, ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Nejvyšší teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C.