Denní souhrn zpráv

ČSSD odmítá peněžní pomoc OKD, bude hledat způsob pomoci horníkům

Sociální demokracie odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, která prý selhala při své manažerské činnosti. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR). Vláda bude hledat způsoby pomoci horníkům, pokud budou propuštěni. Po jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD to novinářům řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se stát nechystá ani koupit důl Paskov. Sobotka také řekl, že ministři ČSSD budou v pondělí hlasovat pro přemístění asi 150 iráckých uprchlíků do Česka.

Ransdorf zůstává členem KSČM, vedení strany se za něj postavilo

Miloslav Ransdorf zůstává členem KSČM. Ústřední výbor KSČM rozhodl, že mu členství nepozastaví. Europoslance zadržela nedávno švýcarská policie v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu. Předseda strany Vojtěch Filip novinářům řekl, že návrh na případné pozastavení jeho členství nebyl přijat a všichni členové včetně vedení budou respektovat rozhodnutí kolektivního orgánu.

Česko hledá pozemky na splacení polského územního dluhu

Česko zatím nevrátilo Polsku ani jeden z 368 hektarů území, čímž by se vyřešil více než 50 let starý územní dluh. Ministerstvo vnitra nyní vytipovalo nové plochy určené ke kompenzaci a čeká na vyjádření obcí, kterých se plochy týkají. ČTK to sdělila Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Případné předání pozemků ještě bude muset schválit vláda. České vlády se snaží územní dluh vyřešit přes 20 let. Podle Malé mělo ministerstvo vytipované pozemky už dříve, kvůli církevním restitucím ale musí hledat nové. V minulosti Polsko odmítlo českou nabídku na finanční vyrovnání. "Jediné řešení, které je polská strana ochotna akceptovat, je územní vyrovnání," uvedla Malá.

V Mladé frontě Dnes se tento týden objevila informace, že jeden z vyhlédnutých pozemků je les u Chrastavy na Liberecku o rozloze 52 hektarů. Vedení obce pozemky vydat nechce. O vydání pozemku budou v pondělí 14. prosince hlasovat zastupitelé. Ministerstvo se zatím nechce ke konkrétním pozemkům vyjadřovat a čeká na odpovědi od starostů dotčených obcích, kteří byli osloveni dopisem.

Demonstrace na podporu prezidenta se zúčastnilo asi 1000 lidí

Demonstrace na podporu prezidenta Miloše Zemana se v Praze zúčastnilo podle policejního odhadu asi 1000 lidí. Shromáždění začalo po 13:00 na Václavském náměstí v Praze, kde se sešlo asi 300 účastníků. Zazpívali hymnu a vyslechli projevy řečníků, podle nichž prezident jako jeden z mála politiků nabízí řešení uprchlické krize. Poté se účastníci krátce před 14:00 vydali na pochod na Hrad. Doprovázeli je desítky policistů, včetně antikonfliktního týmu.

Cestou na Hrad demonstranti skandovali hesla "Čechy Čechům", "Nic než národ", "Multi-kulti nechceme". Aby se vyhnuli Můstku, kde byla ohlášena demonstrace proti xenofobii, obešli dolní část Václavského náměstí Jindřišskou ulicí, kde policie zastavila dopravu včetně tramvají.

Výroba osobních aut do listopadu vzrostla na 1,2 milionu vozů

Výroba osobních aut v Česku vzrostla od ledna do konce listopadu o 4,5 procenta na 1,21 milionu vozů. Největšímu výrobci Škoda Auto stoupla produkce o procento na 691.620 aut. Na tuzemské výrobě osobních aut se tak mladoboleslavská společnost podílí 57 procenty. Zvýšila se i výroba autobusů a nákladních aut, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.

Litvínov nesouhlasí s návrhem surovinové politiky

Litvínov nesouhlasí s návrhem surovinové politiky ČR, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Město požaduje odepsání zásob hnědého uhlí za limity, odmítá také obnovení institutu vyvlastnění pro potřeby těžby a diskusi o nových povrchových lomech v Ústeckém kraji. ČTK to řekla starostka Kamila Bláhová (ANO).

V noci ze soboty na neděli začne na platit nový jízdní řád

V noci na neděli začne na železnici platit nový jízdní řád. Přibudou vlakové spoje a zkrátí se dojezdové časy na hlavních železničních tazích. České dráhy vypraví v průměru 8900 spojů, o 110 spojů meziročně více. Přibude vlaků do Polska, spojů mezi Prahou a Brnem a příměstských vlaků v okolí hlavního města. Navýšení počtu spojů ohlásila i soukromá konkurence státního dopravce.

Ve Š. Mlýně začala sezona, na Pláních otevřeli ledárium

Ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku začala lyžařská sezona. V areálu se rozjela nová šestisedačková lanovka na Pláně. U její horní stanice se poprvé otevřelo takzvané ledárium, ve kterém mohou lidé obdivovat sochy vyrobené z ledu.

Muzeum v Semilech ukazuje, jak se měnila výzdoba vánočních stromů

Na proměny ve zdobení stromků od konce 19. století po současnost láká muzeum v Semilech. Na vánoční výstavě jsou i dárky, které se vážou k období, z jakého je výzdoba stromků. ČTK to řekla kurátorka výstavy Alena Hovorková."Hračky a další předměty jsme vybírali z našich sbírek. Mohly, ale nemusely být ve své době dárky," uvedla kurátorka. I proto se vánoční výstava muzea jmenuje Co jsme (ne)našli pod stromečkem.

Festival krátkých filmů Praha opět míří i do regionů

Nejlepší a nejinspirativnější krátké filmy z celého světa opět míří do hlavního města. Představí se na 11. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha, který se uskuteční v kině Světozor od 20. do 24. ledna. Pořadatelem je Film Servis Festival Karlovy Vary. Desítky snímků diváci uvidí v tradičních sekcích - v mezinárodní soutěži, v programu aktuálních českých filmů či v sekci experimentálních filmů Labo. Vrátí se i oblíbená noční akce Brutal Relax Show plná snímků pro otrlé publikum. Dvěma speciálními programy přehlídka zamíří do regionů. "Půjde o kolekce Best of Brutal Relax Show a Pragueshorts dětem," oznámila ČTK mluvčí přehlídky Zuzana Janáková.

Zámek v Zákupech o adventu už potřetí otevírá návštěvníkům

Zámek v Zákupech se o adventu už potřetí otevírá návštěvníkům. O předvánočních víkendech nabízí prohlídku vánočně vyzdobených interiérů někdejší císařské habsburské rezidence. Zákupský zámek byl letní rezidencí a císařská rodina slavila Vánoce ve Vídni. V Zákupech se rozhodli ukázat návštěvníkům, jak se slavily svátky nejen v císařské rodině, ale také třeba na panovnických dvorech v carském Rusku, viktoriánské Anglii nebo Japonsku. Zájem o adventní prohlídky rok od roku stoupá, řekl ČTK kastelán Petr Weiss.

Státní zámek Zákupy patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje. V Česku je to ojedinělá ukázka císařské habsburské rezidence. Sídel, která v zemi tomuto panovnickému rodu patřila, je sice více, přístupných je jich ale minimum. Nebo, jako třeba Pražský hrad, prezentují spíše jiná období a Habsburky připomínají jen okrajově. Dnešní podoba zákupského zámku i jeho interiéry odkazují hlavně na druhou polovinu 19. století, kdy v nich pobýval poslední korunovaný český král Ferdinand I. Dobrotivý.

Lidé mohou o svátcích pomoci opuštěným psům a kočkám

Lidé mohou v adventní době i o vánočních svátcích pomoci opuštěným psům a kočkám v útulcích v pražské Troji a v Dolních Měcholupech. Do zařízení, která se ročně postarají o 5000 zvířat, mohou nosit krmení, ale i nepotřebné deky, misky nebo vodítka a náhubky. Pomoci mohou i finančním darem. Za městskou policii, která útulky provozuje, to v rozhovoru s ČTK řekl ředitel Eduard Šuster. Návštěvníci jsou v útulcích vítáni a každý rok jsou podle ředitele velmi štědrými dárci. Vloni darovali 5000 tun krmení, opuštěným zvířatům se tak postarali o potravu na téměř čtyři měsíce. "Doporučujeme předem nákup krmení konzultovat se zaměstnanci útulku, kteří doporučují, co je nejvhodnějšího pořídit s ohledem na aktuální potřebu," uvedl ředitel. "Velkým přínosem jsou samozřejmě piškoty, které zde platí jako nejlepší odměna," doplnil. Nosit mohou potravu nejen pro psy a kočky. Útulky totiž ročně přijmou zhruba 90 druhů zvířat včetně exotických.

Teplo bude do konce roku, po Novém roce se zřejmě dostaví zima

Teplé počasí bude v Česku pokračovat do konce letošního roku, ochladí se zřejmě až po Novém roce. Začátek ledna by měl připomínat obvyklou zimu. Příští týden může být přes den až osm stupňů Celsia. Nejvíce srážek spadne o Vánocích, kdy se přes den rtuť teploměru bude držet okolo čtyř stupňů a v noci klesne lehce pod nulu. Vyplývá to z aktuální měsíční předpovědi Českého meteorologického ústavu.

Sport

Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila ve stíhacím závodu na 10 km v Hochfilzenu třetí místo a dál vede průběžné pořadí SP. Lucie Charvátová se z páté příčky po sprintu propadla na 22. místo. Vyhrála Němka Laura Dahlmeierová před krajankou Maren Hammerschmidtovou.

Snowboardistka Ester Ledecká vyhrála závod Světového poháru v paralelním obřím slalomu v italském středisku Carezza a zaznamenala čtvrté vítězství v seriálu. Ve finále porazila o 45 setin sekundy Švýcarku Ladinu Jennyovou, která se na stupně vítězů dostala poprvé.

Počasí v neděli

Oblačno až zataženo s občasným deštěm. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.