Denní souhrn zpráv

ČR chce dát až 68 milionů na kulturní dědictví v zahraničí

Česká republika by měla v příštím roce dát až 68,7 milionu korun na program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. Počítá s tím návrh ministerstva zahraničí, který v pondělí projedná vláda. Projekty se mají soustředit zejména na udržení a šíření znalostí českého jazyka v zahraničí. "Patří k nim projekty rozvíjení českého jazyka u nejmladší generace Čechů v zahraničí, včetně působení tzv. českých škol bez hranic, dále působení českých lektorů na zahraničních vzdělávacích institucích a nabídka osvědčených vzdělávacích aktivit jako jsou krajanská stipendia," stojí v materiálu, který má ČTK k dispozici. V menší míře se podpory dostane i údržbě a opravám krajanských objektů.

Konkrétně se v roce 2016 počítá například s až 15 dvousemestrálními pobyty na českých veřejných vysokých školách, s 60 čtyřtýdenními místy pro krajany v letním jazykovém kurzu v České republice nebo s vysláním až 15 českých učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí. alší částí podpory jsou finanční příspěvky krajanským spolkům v zahraničí. Finance z této části půjdou vedle evropských zemí například také do Argentiny, Austrálie, Chile nebo Namibie či Saúdské Arábie. Na financování projektu se má největší mírou podílet ministerstvo školství (47,5 milionu korun) a dále ministerstvo zahraničí (21 milionů korun) a ministerstvo zdravotnictví (200.000 korun).

Mezinárodní letecké centrum výcviku má v Česku vzniknout po 2018

Společné mezinárodní centrum leteckého výcviku by v Česku mohlo být vytvořeno po roce 2018. Určeno by bylo pro středoevropské země (Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko, Rakousko) a Švédsko. Postupem času by v něm mohli být cvičeni piloti i na nadzvuková letadla. Na semináři k rozvoji vzdušných sil v Poslanecké sněmovně to řekl velitel armádních vzdušných sil Libor Štefánik.

V současné době se mladí piloti na Univerzitě obrany učí pouze na strojích Zlín 142. Na silnější letadla se tak dostávají až po vysokoškolském studiu v pardubickém centru výcviku. Nejmladším pilotům nadzvukových letounů gripen tak je podle něj 33 let. "Což je samozřejmě velký problém," poznamenal Štefánik. A to nejenom kvůli jejich věku, ale i kvůli vynaloženým penězům, protože dlouhý výcvik je velmi drahý.

Sobotka: Evropa musí pomáhat, ale ne za cenu vlastního ohrožení

Evropa musí ve stávající migrační krizi pomáhat těm, kteří to potřebují, nemůže ale jít přes hranice vlastního ohrožení, řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v projevu na sjezdu slovenské vládní strany Směru-SD. Odmítl také návrhy na zmenšení schengenského prostoru volného pohybu osob.

Europoslanec Ransdorf míří z Curychu domů, účet tam prý neměl a nic nevybíral

Švýcarská policie propustila europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa až dnes dopoledne. ČTK to řekla vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá, která s ním telefonicky mluvila. Sdělil jí, že žádný účet v curyšské bance nikdy neměl a nemá a "o žádný výběr financí v této bance nešlo". Podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka se měla čtveřice zadržených lidí, mezi nimiž byl i český europoslanec, pokusila o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Ransdorf se ihned po propuštění vydal autem do České republiky. Po návratu hodlá informace o případu zveřejnit na svém facebooku.

Mluvčí policejního prezídia Jana Macalíková ČTK řekla, že česká policie nemá k případu žádné informace. Případ je podle ní záležitostí švýcarských kolegů. Zatímco facebookový účet poslanec má a používá již delší dobu, někdo v pátek založil falešný twitterový profil na Ransdorfovo jméno a zveřejňoval na něm prohlášení, která přebírala i některá média. Později jeho autor přiznal, že není pravý.

Ministerstvo školství dá 30 milionů na obědy dětí z chudých rodin

Ministerstvo školství bude proplácet obědy žákům základních škol ze sociálně slabých rodin. Má na to připraveno 30 milionů korun. Ministerstvo chce, aby se školního stravování mohly účastnit všechny děti. Přibývá přitom podle něj rodin, které na školní obědy nemají peníze. Žáky pro plně hrazené stravování vyberou školy.

Hasiči ukončili hašení v Turnově, továrna bude pod dohledem

Hasiči téměř po 34 hodinách ukončili hašení požáru v turnovské firmě AGBA na výrobu autodoplňků, který si vyžádal dva životy. Zásah tím ale ještě neskončil. Hoří na jednom místě, kam se nemohou hasiči dostat. ČTK to v pátek večer řekla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Při likvidaci požáru se na Vesecku vystřídalo přes 200 hasičů ze 42 jednotek. Zásah komplikovala narušená statika. Podle dosavadních informací začalo hořet v plnírně plynů do sprejů.

Čtyřměsíční dítě nepřežilo požár domku v Radkově

Čtyřměsíční miminko nepřežilo požár staršího rodinného domu v Radkově na Opavsku. Rodiče a pětiletý sourozenec byli převezeni do nemocnice. Příčina požáru se stále vyšetřuje, řekl ČTK mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Rakouští záchranáři budou moct brzy pomáhat jihomoravským kolegům

Záchranáři z Dolních Rakous budou moci už brzy pomáhat českým kolegům při zásazích u těžkých případů v okolí společných hranic a naopak. Umožní jim to mezivládní dohoda o poskytování záchranářských služeb bez ohledu na hranice, kterou v prosinci nebo lednu podepíší ministři zdravotnictví obou států. Novinářům to řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Výpomoc se bude týkat především pohraničí.

V předvečer svátku svatého Mikuláše dostanou děti nadílku

V předvečer svátku svatého Mikuláše projde dnes ulicemi měst a obcí Mikuláš v doprovodu čertů a andělů. Svátek, který má kořeny už ve středověku, oslaví lidé v centru metropole, třeba pod nejvyšším vánočním stromem na Staroměstském náměstí. Po náměstí v Dobřanech na Plzeňsku projede strašidelné koňské spřežení plné čertů a pekelníků. V Havlíčkově Brodě se zase otevře pekelné podzemí. Oslavy Mikuláše mohou rodiny s dětmi strávit výletem. Ze Smíchova vyjede historická parní souprava na Karlštejn. Na některých místech, třeba v kostele svaté Anny v Praze, bude nadílka spojena s charitativním bazarem.

Na ukázku napoleonské bitvy zavítalo na Brněnsku přes 18.000 lidí

Přes 18.000 návštěvníků zavítalo pod vrch Santon u Tvarožné na Brněnsku, kde se uskutečnila válečná scéna jako připomínka 210. výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Bezmála 2000 vojáků předvedlo příchozím vítězné tažení Napoleona z počátku 19. století. Zazněly výstřely z 20 děl a místem se projelo 100 koní, řekl ČTK za pořadatele Miroslav Jandora. Ukázka bitvy tří císařů, kterou finančně podpořil Jihomoravský kraj, centrála cestovního ruchu a ministerstvo obrany, trvala necelé dvě hodiny a sledoval ji také premiér Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek (oba ČSSD). "Představitelem Napoleona byl Mark Schneider, který přijel až z Ameriky. Napoleona nám dělal už několikrát a je jeho věrnou kopií. Vypadá jako jeho dvojník," doplnil Jandora.

Opravený Hospital Kuks letos navštívilo rekordních 139.000 lidí

Barokní hospital Kuks na Trutnovsku si v první sezoně po rozsáhlé rekonstrukci prohlédlo rekordních téměř 139.000 návštěvníků, nyní je objekt uzavřený. Od ledna do března bude přístupný po předchozím objednání, příští sezona začne 24. března. ČTK o tom informovala Markéta Sýsová z Hospitalu Kuks. Rekonstrukce kukského hospitalu stála téměř 440 milionů korun, obnoveny byly exteriéry i interiéry, opravená je i původní bylinková zahrada. Do podoby z počátku 18. století bylo navráceno i nádvoří. V bývalém hospodářském křídle vzniklo multifunkční výchovně vzdělávací centrum.

Slezskoostravský hrad vystavuje betlémy z různých materiálů

Návštěvníci Slezskoostravského hradu si mohou ode dneška prohlédnout tradiční výstavu betlémů. Hlavní doprovodnou akcí bude o víkendu 12. a 13. prosince vánoční jarmark, další sobotu ji doplní živý betlém a reprodukovaná Česká mše vánoční, řekla ČTK za organizátory Katrin Tomanová. Na oba předvánoční víkendy připravili organizátoři po oficiálním uzavření hradu od 18:00 do 19:00 večerní prohlídky betlémů pro děti. Cílem akce je ukázat dětem klidnou slavnostní atmosféru proti shonu v přeplněných komerčních centrech.

V Třebíči chystají oslavy tradičního židovského svátku chanuka

V Třebíči se na neděli 13. prosince připravují oslavy tradičního židovského svátku chanuka. Během oslav si lidé budou moci ve čtvrti Zámostí prohlédnout židovskou domácnost, poslechnout si židovské písně a popovídat si o významu chanuky s rabínem. Návštěvníci budou moci také ochutnat tradiční židovské pochoutky. Třebíčská čtvrť Zámostí je jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou UNESCO mimo území Izraele. Židovská

"Oslavy chanuky začnou v neděli ve 13:00 v židovské čtvrti oblíbenými kostýmovanými prohlídkami tradiční židovské domácnosti v Domě Seligmanna Bauera," řekla Dáša Juráňová z městského kulturního střediska. Dům Seligmanna Bauera je součástí historické zástavby třebíčského ghetta. Od roku 2011 je zpřístupněn pro návštěvníky a nachází se v něm stálá expozice židovského bydlení. Lidé si v synagoze mohou také prohlédnout osmiramenné svícny, které v rodinách o chanuce stavěli na dobře viditelné místo a světla na něm rozsvěcovali postupně během osmi dní. Během svátků se po setmění zpívá a hraje, děti dostávají drobné odměny. Osmidenní svátek chanuka má pohyblivé datum, letos se slaví od 7. do 14. prosince.

Cenu pro nejlepší film festivalu Ekofilm se stal snímek Vlčí hory

Hlavní cenu pro nejlepší film letošního 41. ročníku filmového festivalu Ekofilm dostal snímek Vlčí hory slovenského režiséra Erika Baláže. Novinářům to řekla mluvčí festivalu Blanka Kramolišová. Festival, jehož pořadatelem je Ministerstvo životního prostředí ČR, se konal od čtvrtka do dnešního dne a poprvé se uskutečnil v Brně. Jeho hlavním tématem byly odpady. Akci navštívilo zhruba 4000 lidí. Vidět mohli 90 filmů, ale také řadu výstav a připravené pro ně byly i besedy se známými osobnostmi a mnoho dalších doprovodných akcí.

V Dolní Moravě otevřeli 55 metrů vysokou Stezku v oblacích

V Dolní Moravě na Orlickoústecku otevřeli 55 metrů vysokou vyhlídku Stezka v oblacích. Atrakce za přibližně 100 milionů korun by měla do oblasti Králického Sněžníku přilákat další návštěvníky a turisticky zviditelnit celý širší region. ČTK to řekl obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán. Stavba stojící na skalnatém hřebeni v masivu hory Slamník ve výšce 1116 metrů nad mořem podle něj nemá ve střední Evropě obdobu. Cesta je bezbariérová, na vrchol se pohodlně dostanou i lidé na invalidních vozících a s kočárky. Odvážlivci mohou dolů sjet 101 metrů dlouhým tubusem tobogánu s okénky.

Mega Plus chystá v Krkonoších lyžařské propojení pěti středisek

Janskolázeňská společnost Mega Plus chystá ve středních Krkonoších lyžařské propojení areálů Černá hora, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. Investice do nových lanovek a vleků by měly v příštích přibližně osmi letech dosáhnout kolem miliardy korun. Při spuštění nové lanovky Hofmanky na Černé hoře to řekli představitelé firmy Mega Plus. "Po propojení by měl SkiResort Černá hora-Pec disponovat na jeden skipas až 70 kilometry tratí a svou velikostí by měl být srovnatelný se středně velkými středisky v Alpách," řekl ředitel SkiResortu Petr Hynek.

Nadcházejících pět let chce Mega Plus věnovat úřední přípravě projektu propojení středisek. Samotná výstavba propojovacích lanovek by pak mohla přijít na řadu od roku 2021.

Po podzimní odstávce se dnes rozjela lanovka na Sněžku

Po podzimní odstávce se dnes ráno do zimní sezony rozjela kabinková lanovka z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu Sněžku. Kvůli silnému větru byl v provozu pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu. ČTK to řekl náčelník lanovky Jiří Martinec. Za první dvě hodiny dnešního provozu služeb lanovky využilo několik desítek lidí.

Sport

Biatlonistka Gabriela Soukalová vyhrála díky bezchybné střelbě a třetímu nejrychlejšímu běžeckému času sprint v Östersundu a slaví devátý triumf ve Světovém poháru. Druhou Italku Federicu Sanfilippovou porazila o 15 sekund, třetí skončila Ukrajinka Olena Pidhrušná. Veronika Vítková byla s dvěma chybami čtrnáctá. Do nedělního stíhacího závodu vyběhne Soukalová ve žlutém dresu vedoucí závodnice seriálu. "Je to skvělý, neuvěřitelný. Vůbec bych nečekala, že tak zkraje sezony budu v sobě mít tolik sil. Jsem zpátky a je to úžasné," radovala se Soukalová po čtvrtém sprinterském triumfu v kariéře.

Biatlonista Michal Krčmář dojel třináctý ve sprintu v Östersundu a dosáhl nejlepšího výsledku v individuálním závodu Světového poháru. S velkým náskokem zvítězil Francouz Martin Fourcade, nejlepší biatlonista posledních čtyř ročníků seriálu.

Běžkyně na lyžích Petra Nováková skončila šestá ve skiatlonu na 15 km v Lillehammeru a zaznamenala svůj nejlepší výsledek ve Světovém poháru. Suverénně vyhrála Norka Therese Johaugová.

Lyžařka Andrea Zemanová vstoupila do sezony Světového poháru ve skikrosu sedmým místem v Montafonu. V Rakousku tak zaznamenala svůj třetí nejlepší výsledek v kariéře. Úvodní závody vyhráli Kanaďané Marielle Thompsonová a Christopher Delb Bosco. Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i třetí závod Světového poháru na dlouhých tratích v sezoně. V Inzellu ovládla závod na 3000 metrů a poprvé v kariéře se na zdejší dráze radovala z triumfu. Trojnásobná olympijská šampionka porazila druhou Marije Jolingovou z Nizozemska o devět desetin sekundy a vyhrála pátou trojku v seriálu za sebou. Osmadvacetiletá česká reprezentantka vykročila za desátým triumfem v celkovém hodnocení SP výhrami v Calgary a Salt Lake City, na které dokázala navázat i po přesunu do Evropy.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila deváté místo v závodě Světového poháru v Inzellu na 500 metrů a poprvé v sezoně je v elitní desítce. Na své nejoblíbenější trati 1000 metrů pak skončila třináctá a připsala si tak nejhorší výsledek od listopadu 2013.

Roman Koudelka byl v jednokolovém závodu SP ve skocích na lyžích v Lillehammeru osmý, bodoval i sedmnáctý Jakub Janda. Vyhrál Němec Severin Freund.

Plavec Jan Micka skončil na ME v krátkém bazénu na 1500 m čtvrtý v českém rekordu 14:35,11. Zvítězil Ital Paltrinieri ve světovém rekordu 14:08,06.

Znakařka Simona Baumrtová ani v třetím finále na ME v krátkém bazénu v Netanji nezískala medaili. Při obhajobě titulu na 50 m obsadila šesté místo časem 26,75. V závodu na 200 metrů skončila stejně jako na poloviční trati pátá, k cennému kovu jí chybělo 56 setin.

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa v Tampere vysokou výhrou nad Lotyšskem 15:2. Čtyřmi góly oslavila návrat na světový šampionát po šesti letech Eliška Vrátná.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, při celodenní nízké oblačnosti kolem 4 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C.

Letošní listopad se podle meteorologů zařadil mezi nejteplejší v historii přístrojového měření v českých zemích, tedy zhruba od poloviny 18. století. V uplynulém měsíci byla průměrná teplota o tři až 3,5 stupně vyšší, než je dlouhodobý průměr. Listopad 2015 se tak zařadil na třetí až čtvrté místo v historickém řebříčku spolu s rokem 2014, uvedl meteorolog Stanislav Racko na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové očekávají, že do konce prosince i v úvodu příštího roku budou v Česku převládat průměrné až nadprůměrné teploty. Nejteplejší bude příští týden, kdy se denní maximální teploty dostanou až na 11 stupňů Celsia, pak se postupně ochladí. Nejvíc srážek pravděpodobně spadne v období od 21. prosince do 3. ledna, tedy kolem vánočních svátků a Silvestra, ale sníh lze čekat zřejmě jen na horách.