Denní souhrn zpráv

Zeman k Sobotkovi: Kdo má pravdu ohledně migrace, ukáže čas

Prezident Miloš Zeman nechce dramatizovat své vztahy s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Kdo z nich má pravdu ohledně vnímání migrační krize, se podle něj ukáže až v nejbližších letech. Zeman to uvedl v pořadu Partie televize Prima s tím, že on je razantní, zatímco předseda vlády umírněný, když se domnívá, že migrační vlna není organizovanou invazí. "Vztahy s premiérem bych nedramatizoval a už vůbec bych to neviděl osobně. V každé demokratické společnosti existují rozdílné názory," řekl prezident. V posledních dnech se s předsedou vlády rozešel v názoru nejen na uprchlickou krizi, ale také na své vystoupení ze 17. listopadu po boku Martina Konvičky z Bloku proti islámu.

Zeman: Turecko udělalo sestřelením ruského bitevníku chybu

Turecko sestřelením ruského bitevníku na hranici se Sýrií udělalo chybu, prohlásil v diskusním pořadu Partie televize Prima prezident Miloš Zeman. Podle něj chtělo ukázat svaly, celá věc ale ničemu neprospěje a mnohé poškodí.

Sobotka k bezpečnostní situaci: ČR nepotřebuje hysterii a strach

Česká republika nepotřebuje jakoukoliv hysterii, podléhání strachu a dělání kroků, které nemají racionální odůvodnění. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to uvedl po sobotním mimořádném jednání vlády v souvislosti s bezpečnostními opatřeními zavedenými kvůli teroristickým útokům v Paříži. Zopakoval, že v ČR podle dostupných informací nehrozí žádné teroristické nebezpečí. Není tak důvod rušit tradiční akce a lidé by si neměli nechat zkazit vánoční svátky, dodal premiér.

Sobotka: Podpoříme spolupráci EU a Turecka, ale chceme záruky

Česká republika počítá se svým podílem na evropské finanční podpoře Turecku k tomu, aby mohlo lépe zvládat situaci s více než dvěma miliony uprchlíků na svém území. Novinářům to v Bruselu při příchodu na summit EU-Turecko řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Pokud dnes bude záměr potvrzen, bude to znamenat v příštím roce mezi 300 až 400 miliony korun z rozpočtu. Stejnou částku předpokládá také v roce 2017.

Evropská unie hodlá Ankaře poskytnout celkem tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč). Z unijního rozpočtu má jít 500 milionů eur, na zbytek se mají složit členské země EU. Detaily zatím nejsou zcela dohodnuté.

Vláda rozhodne, zda si polepší obce s úložištěm jaderného odpadu

Ministři ve středu rozhodnou, zda obce, na jejichž katastrálním území se nachází úložiště radioaktivních odpadů, dostanou ročně o milion korun vyšší příspěvek než dosud. Počítá s tím nařízení, které vláda projedná. Příspěvek pro obce od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dosud činil tři miliony korun za rok, nyní se má zvýšit na čtyři miliony Kč.

Kalousek se stal novým předsedou TOP 09

Miroslav Kalousek byl zvolen novým předsedou TOP 09. V tajné volbě získal dopoledne hlasy 148 delegátů stranického sněmu ze 171, tedy podporu 86,5 procenta. Kalousek byl jediným kandidátem na nového stranického lídra. Nahradí Karla Schwarzenberga, který se rozhodl odstoupit kvůli vysokému věku a zdraví. Schwarzenberg Kalouska doporučil jako svého nástupce.

Sněm TOP 09 zvolil podle očekávání řadovými místopředsedy poslance Leoše Hegera, Markétu Adamovou, Helenu Langšádlovou a Jitku Chalánkovou, a to hned v prvním kole volby. Statutárním zástupcem nového šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska bude dosavadní místopředseda strany Marek Ženíšek.

Průměrná mzda se letos zvýšila u 48 procent tuzemských podniků

Průměrná mzda se letos zvýšila u 48 procent tuzemských podniků, u pětiny o více než tři procenta, u sedminy od 1,4 do tří procent a zbylé sedminy do 1,4 procenta. Vyplývá to z průzkumu Index očekávání firem, který uskutečnila ČSOB pro ČTK mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. U dalších 48 procent firem se letos podle průzkumu průměrná mzda nezměnila, u tří procent pak dokonce klesla. U jednoho procenta se mzdy snížily o více než tři procenta. Mzdy se zvyšovaly o něco častěji ve větších firmách s obratem nad 40 milionů korun.

V kladenské nemocnici zemřel pacient, který se otrávil metanolem

Šestašedesátiletý pacient, který ležel v kladenské nemocnici po otravě metanolem, v neděli odpoledne zemřel. Policisté dál pátrají po původu závadného alkoholu, řekla ČTK mluvčí kladenské policie Michaela Nováková. Informaci o úmrtí pacienta ČTK potvrdil také ředitel nemocnice Vladimír Lemon. Muž z Velké Dobré byl přijat v kladenské nemocnici před týdnem, jeho stav byl vážný.

Na Kladensku pokračují kontroly alkoholu v restauracích a obchodech, trvat mohou i několik týdnů. Policie hledá původ metanolu, kterým se muž otrávil. Informace o tom, kde muž mohl jedovatý alkohol získat, se zatím nepodařilo zjistit.

Centrem Prahy prošel pochod proti klimatickým změnám

Několik stovek převážně mladých lidí prošlo centrem Prahy v průvodu, jehož organizátoři chtěli vpředvečer klimatické konference v Paříži poukázat na problematiku změn klimatu. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který bude v pondělí na konferenci zastupovat Česko, vzkázali mimo jiné to, že je načase, aby se ČR oprostila od "závislosti na fosilních palivech".

Hladina poloviny podzemních vod v Česku je výrazně pod normálem

Hladina téměř poloviny podzemních vod v Česku je výrazně pod normálním stavem. Oproti loňsku klesla hladina u čtyř pětin vrtů. Hladiny řek se ale po výrazném letním suchu již zvýšily. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V normálu je hladina u podzemních vod jen u třetiny vrtů, hlavně v povodí Svratky a Svitavy, dolní Sázavy, Lužnice a dolní Ohře. U 47 procent vrtů je ale úroveň výrazně pod normálním stavem.

Silvestrovské pobyty jsou skoro obsazené, Vánoce jsou ještě volné

Silvestrový pobyt na horách v Česku mohou lidé nyní sehnat jen obtížně. Zejména v lyžařských areálech mají hotely a chaty vyprodáno nebo jim zbývají poslední pokoje. Podobná situace je však i na dalších místech v zemi. Téměř obsazeno hlásí hotely nabízející zábavní nebo wellnes program, zájem je i o želivský klášter, kde hosté vstoupí do Nového roku přípitkem s premonstráty. Plno mají i poutní domy na Svatém Hostýně. Naproti tomu na Vánoce je kapacita ubytovacích zařízeních ještě volná.

České slavíky letos opět získali Gott, Bílá a skupina Kabát

Českého slavíka už po čtyřicáté získal Karel Gott, současně se stal Absolutním slavíkem 2015 a dostal i speciálního Platinového slavíka. Ocenění si zpěvák převzal ve Státní opeře v Praze, jeho účast přitom byla dlouho nejistá, protože bojuje s vážnou nemocí. Vítězství v kategorii zpěvačka obhájila Lucie Bílá, která se z prvenství radovala už po osmnácté. Nejpopulárnější kapelou je už podesáté skupina Kabát.

Litoměřické muzeum ukáže na devadesát betlémů z různých materiálů

Oblastní muzeum v Litoměřicích připravilo na adventní čas výstavu betlémů. K vidění jich bude kolem devadesáti. Svatá rodina je ztvárněna ze dřeva, krajky, papíru, skla, keramiky nebo slaného pečiva.

Betlémy mohou lidé vedle litoměřického muzea vidět i v řadě kostelů v Ústeckém kraji. Například v kostele sv. Vavřince v Rumburku na Děčínsku bude od začátku adventu klášterní betlém. Jesličky vyřezané řezbáři ze Šluknovska pochází z roku 1922. Figurky v betlému se během vystavení třikrát promění. "První scénu narození Páně a klanění pastýřů nahradí od 6. ledna scéna klanění Tří králů. Od 26. ledna se betlém změní potřetí. Vystaveny budou figurky představující útěk Panny Marie, Josefa a malého Ježíše do Egypta," uvedla projektová manažerka rumburského děkanství Klára Mágrová.

V Mratíně se soutěžilo o nejlepší bramborový salát

Bramborový salát s červenou řepou, jarní cibulkou, jablky a matesy, zdobený strouhaným vajíčkem a kaviárem se stal vítězným pokrmem při víkendovém mistrovství ČR v přípravě této oblíbené štědrovečerní přílohy v Mratíně u Prahy. V juniorské kategorii s ním zvítězila trojice učňů poděbradského odborného učiliště. Mezi dospělými připravil nejlepší salát stejně jako loni tým kuchaře Martina Pánka, který ho dělal ze tří druhů brambor, zeleniny, křepelčích vajec a ochutil ho medem.

Do Mratína se na mistrovství každoročně sjíždí týmy z celé republiky. Každý má na přípravu salátu hodinu, přičemž suroviny musí mít už připravené. Podmínkou při přípravě salátu je i to, že musí obsahovat vařené brambory a majonézu, jinak se ve fantazii meze nekladou, uvedla ředitelka mistrovství Alena Syslová.

Sport

Štafeta českých biatlonistů ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec skončila na Světovém poháru v Östersundu třetí. Na vítězné Norsko ztratili úřadující mistři světa minutu a 11 sekund, na druhém místě dojelo Německo.

Markéta Sluková a Barbora Hermannová vyhrály v Pelhřimově první halové mistrovství střední Evropy v plážovém volejbalu. Favorizovaná dvojice, která v říjnu triumfovala na turnaji Světového okruhu v turecké Antalyi, ve finále porazila Elišku Gálovou a Šárku Nakládalovou hladce dvakrát 21:12.

Počasí v pondělí

Zataženo, na většině území s deštěm. Teploty 4 až 10 stupňů Celsia.