Denní souhrn zpráv

Zeman podpořil Ťokův postoj k prohrané arbitráži ČD se Škodou

Prezident Miloš Zeman podpořil postoj ministra dopravy Dana Ťoka k prohrané arbitráži Českých drah se Škodou Transportation kvůli zpožděné dodávce 20 lokomotiv. Ministerstvo dopravy už výsledek, podle kterého mají ČD výrobci zaplatit 1,2 miliardy Kč, napadlo u soudu a chystá stížnost k Evropské komisi. Ministr to uvedl po schůzce se Zemanem.

Ťok také Zemana, který je velkým podporovatelem projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, informoval, že ministerstvo vypsalo zakázku na zpracování studie proveditelnosti stavby, a slíbil, že příští rok bude jednat s Ředitelstvím pro dopravu EK, zda je šance tento projekt vrátit do seznamu prioritních staveb TEN-T.

Schwarzenberg: Migrační krize je generační výzva ČR i EU

Před Českou republikou, Evropou i TOP 09 stojí podle končícího šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga generační výzva, a to obstát v době migrační krize. Loučící se předseda TOP 09 ji přirovnal k tomu, jak se předchozí generace musely vyrovnat s nacismem a dobou komunistické vlády. V projevu na volební sněmu zdůraznil, že je třeba být k uprchlíkům přátelský a vstřícný, protože stát se uprchlíkem může každý. Konstatoval, že 25 let, které uplynuly od roku 1989, bylo "zlatých". Tato doba však skončila. Za velkého aplausu vestoje Schwarzenberg slíbil, že bude se stranou dále spolupracovat a požádal o podporu pro svého nástupce Miroslava Kalouska. Téma migrace a ochrany demokratických hodnot bylo na sněmu velmi diskutované. V řešení migrační krize chce TOP 09 spolupracovat i s demokratickou levicí.

V Moravskoslezském kraji ubylo nových pacientů s HIV

V Moravskoslezském kraji letos klesl počet nově diagnostikovaných pacientů s HIV. Zatímco loni touto dobou hygienici evidovali celkem 21 nově HIV pozitivních, letos mají zatím hlášeno 12 případů. Vyplývá to z informací, které hygienici zveřejnili na svých webových stránkách.

Na příští úterý připadá Světový den boje proti AIDS. Ostravou tak opět od 14:00 bude více než dvě hodiny jezdit speciální tramvaj proti AIDS. Cílem projektu je informovat veřejnost, zejména pak mladistvé o problematice HIV a AIDS.

V centru Prahy začaly vánoční trhy, strom se rozsvítil dopoledne

Lidé zaplnili Staroměstské náměstí v Praze, kde dnes začaly vánoční trhy. Dominuje jim vánoční strom, který byl proti předchozím letům rozsvícen už dopoledne bez slavnostních ceremonií. Hlavní město od nich upustilo s ohledem na situaci po teroristických útocích v Paříži. Z bezpečnostních důvodu neoznámilo ani čas rozsvícení tradičního svátečního symbolu.

Na Pražském hradě se poprvé konají vánoční trhy

Na Pražském hradě začaly vánoční trhy. Jeden z největších hradních komplexů na světě jim otevřel své brány vůbec poprvé v historii. Do 3. ledna tu svou nabídku rozloží více než 70 dřevěných stánků. Trhy jsou umístěny na Náměstí u Sv. Jiří a ve Stájovém dvoře, kam se návštěvníci dostanou z ulice U Prašného mostu. V provozu budou denně od 9 do 20 hodin.

Slávek Horák odjel představit Domácí péči do Los Angeles

Scenárista a režisér Slávek Horák odletěl do Los Angeles, kde členům Americké filmové akademie představí film Domácí péče, který Česká filmová a televizní akademie vyslala do bojů o nominace na Oscara. Film vypráví o konečnosti lidské existence a o tom, jak si s ní poradit. Do hlavních rolí režisér obsadil Bolka Polívku jako manžela obětavé zdravotní sestry v podání Aleny Mihulové.

Kašperské Hory nabízejí velkou výstavu obrázků na skle

Velkou výstavu zhruba stovky obrázků malovaných na skle od šumavského lidového umělce Václava Hrabánka vystavuje ode dneška Galerie Muzea Šumavy na náměstí v Kašperských Horách. Expozice, která představuje celou šířku Hrabánkových témat, připomíná sto let od jeho narození. Na Šumavě známý a populární malíř Hrabánek zemřel před deseti lety a i když byl samouk, někteří etnografové ho stále považují za nejlepšího a nejoriginálnějšího lidového malíře obrázků na skle současné doby, řekl ČTK historik muzea Vladimír Horpeniak.

Hrabánek, původem Pražan, narozený v roce 1915 v italském Terstu, se k intenzivnímu malování dostal v 60. a 70. letech 20. století při odchodu do penze. Na Šumavě si koupil zchátralý mlýn a začal ho opravovat a zařizovat v historickém duchu. A protože do starých interiérů obrázky na skle patřily, namaloval si první obrázky pro sebe. "Postupně pak maloval i pro své přátele a dnes jsou jeho díla v soukromých i muzejních sbírkách i v šumavských kapličkách a kostelech," řekl Horpeniak. Hrabánek podle něj navázal na jeden z velmi starých a typických druhů lidového umění na Šumavě. V Kvildě byla v 19. století dílna produkující tisíce obrázků.

Ve Státní opeře dnes vyhlásí výsledky ankety Český slavík

Ve Státní opeře v Praze dnes budou vyhlášeny výsledky ankety Český slavík. Mezi finálovou šesticí ankety Český slavík je kontroverzní kapela Ortel, která je spojována s krajní pravicí. Mezi nominovanými dále nechybí tradiční jména jako Karel Gott, Tomáš Klus, Kabát nebo Lucie Bílá.

Do přestavěné jihlavské zoo se po třech letech vrátili krokodýli

Do zoologické zahrady v Jihlavě se v pátek vrátil přes 50 let starý chovný pár krokodýlů čelnatých, kteří patří mezi nejstarší obyvatele zoo. Kvůli přestavbě jihlavských pavilonů žili krokodýli v posledních třech letech v Protivíně. Jihlavští chovatelé je teď dovezli zpátky a nastěhovali do nového tropického pavilonu, který bude veřejnosti otevřen od 12. prosince. V jeho nových teráriích se už zabydlují i další zvířata, sdělil ČTK mluvčí zoo Martin Maláč.

Vánoce budou možná mrazivé, předtím bude ale teplo

Počasí o letošních vánočních svátcích by mohlo být mrazivé, i když asi beze srážek. Předcházet mu bude ale teplo. Tepleji než obvykle bude zejména v prvních dvou prosincových týdnech, přičemž v nadcházejícím týdnu by mohly dokonce padat rekordy. Vyplývá to z výhledu počasí, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

Počasí v neděli

Zataženo s deštěm. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.