Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Sobotka se setkal s čínským premiérem, podepsáno bylo 12 dohod

Český premiér Bohuslav Sobotka se na závěr své návštěvy Číny sešel v Pekingu s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem. Za přítomnosti obou činitelů bylo podepsáno 12 různých memorand a dohod, týkajících se například spolupráce v oblasti sportu či zdravotnictví. Čínská strana uvedla, že by se ráda podílela na úpravách českých jaderných reaktorů. Ředitel odboru pro evropské záležitosti čínského ministerstva zahraničí Liou Chaj-sing konstatoval, že Čína je připravena investovat více do infrastruktury v České republice. Jednou z podepsaných dohod byla také dohoda o sportovních výměnách, připomněl Liou. Týkala se oblasti fotbalu a poté zimních sportů, konkrétně hokeje, lyžařských a bruslařských aktivit.

V Pasohlávkách vzniknou již v roce 2018 obří lázně

V jihomoravských Pasohlávkách vzniknou již na konci roku 2018 obří lázně, které postaví čínští investoři z provincie Che-pej ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Novinářům to řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který v Číně doprovází premiéra Bohuslava Sobotku. Lázeňská zóna by měla nabídnout asi 500 pracovních míst a bude stát v přepočtu dvě miliardy korun. Půjde o největší lázně postavené na zelené louce v prostoru střední Evropy. Celkem by v oblasti mělo být 12 lázeňských objektů na ploše zhruba 20 hektarů. Po úplném dokončení by lázně nabídly své služby zhruba 2000 hostům a vedle tradiční lázeňské péče budou poskytovat i prvky tradiční čínské medicíny.

Do České republiky by příští rok mělo dorazit dalších 80 dětí z Pekingu a provincie Che-pej, které bude čekat ozdravný pobyt v horských lázních Karlova Studánka. Novinářům to řekl český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Půjde zejména o děti s onemocněním dýchacích cest, astmatem a alergiemi.

Babiš: Česko by mělo zvážit, jestli se nepřidat k žalobě na kvóty

Česko by podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše mělo zvážit, jestli se nepřidat k žalobě proti kvótám na přerozdělování uprchlíků. Řekl to novinářům ve Sněmovně. O věci chce jednat s vládními kolegy. Kvóty považuje za nesmyslné a nefunkční opatření. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je proti změně vládního postoje, nebyl by to podle něj vhodný krok. Vládní stanovisko by neměnil ani vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Na slova Babiše reagovala i opozice. "To jsme navrhovali hned, jak byly kvóty přijaty. Tedy před více než 2 měsíci," napsal na twitteru šéf ODS Petr Fiala.

Náboráři německých a rakouských nemocnic lákají na vysoké výdělky

Náboráři 50 německých a rakouských nemocnic nabízejí dnes a v sobotu na specializovaných "job days" lékařům a sestrám z Česka na 500 volných míst. Nábor lékařů se v Praze koná letos posedmé, nábor zdravotnického a pečovatelského personálu poprvé. Německým a rakouským nemocnicím tyto profese chybějí, lákají lidi na vysoké výdělky, možnost dalšího vzdělávání, ale i bydlení či školku pro děti. Loni si tak našlo práci přes sto českých lékařek a lékařů. Absolventi lékařských fakult mohou podle generálního manažera pražských job days Randolfa T.Kunerta počítat s nástupním ročním platem 57.000 eur (1,5 milionu korun), lékaři po první atestaci až s 90.000 eur (2,4 milionu korun). V Česku lékaři na stejných pozicích mají pětinový příjem.

Lékaři jdou do ciziny nejen za lepšími výdělky, ale i kvůli tamnímu přijatelnějšímu systému atestačního vzdělávání. V Česku se jeho reforma sice už mnoho let chystá, systém se ale zatím nezměnil. Stále nedořešené je také vzdělávání sester.

Česká ekonomika vzrostla ve 3. čtvrtletí meziročně o 4,5 procenta

Česká ekonomika rostla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 4,5 procenta. Zpřesněné údaje zveřejnil Český statistický úřad. "Zveřejněné HDP ukazuje na dobrou kondici české ekonomiky," komentoval data analytik společnosti Colosseum František Bostl. Velký podíl na růstu má podle něj trh práce a investiční aktivita firem, a lze očekávat jejich podobný vliv i v příštích obdobích. Nyní jsou však již zřetelně patrné efekty zpomalení růstu, který se projeví v roce 2016, dodal. Pozitivní hospodářský vývoj se podle statistiků nadále odrážel na trhu práce. Ve třetím čtvrtletí bylo podle pojetí národních účtů zaměstnáno v průměru 5,17 milionu lidí, což je proti loňsku o 1,2 procenta víc.

Babiš: elektronická evidence tržeb musí být schválena před rozpočtem

Hnutí ANO bude prosazovat, aby byl zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) schválen dříve, než ve Sněmovně začne závěrečné čtení rozpočtu pro příští rok. Na tiskové konferenci k průběhu jednání Sněmovny to řekl předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš dodal, že EET je pro něj stejně důležitá jako rozpočet. Závěrečné čtení rozpočtu je ve Sněmovně v plánu 9. prosince. Návrh rozpočtu pro příští rok počítá s výnosem z EET ve výši dvou miliard korun. Babiš tvrdí, že pokud by zákon neprošel, dokázal by ztrátu vykrýt z jiných zdrojů. Nechce to ale připustit. Opoziční strany TOP 09 a ODS zavedení elektronické evidence tržeb od počátku kritizují a dlouho hlásily, že jsou připraveny kvůli němu blokovat Sněmovnu. Tvrdí, že projekt zničí drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Podnikatelé si například budou muset pořídit vybavení na odesílání informací o tržbách do registru prostřednictvím internetu. Obstrukce opozice proti EET trvaly ve Sněmovně od dnešního rána až do ukončení jednacího dne.

Podle ČR a dalších devíti zemí je Nord Stream 2 proti zájmům EU

Plány Ruska a západních společností na rozšíření plynovodu Nord Stream do Německa, které umožní omezit přepravu zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu, jdou proti zájmům Evropské unie a obsahují riziko další destabilizace Ukrajiny. Podle agentury Reuters před tím varovala desítka členských států EU včetně České republiky v dopise adresovaném Evropské komisi. Země z východní části EU v dopise vyzývají k debatě o této záležitosti na prosincovém summitu EU.

CVVM: Pro více než polovinu Čechů je složité vyjít se svými příjmy

Pro více než polovinu (52 procent) českých občanů a jejich domácností je nadále složité vyjít se současnou výší příjmů. Pro 32 procent lidí je to spíše obtížné, pro 12 procent obtížné a pro osm procent velmi obtížné. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění mezi více než tisícovkou respondentů. Přesto jde o nejlepší výsledek za dobu srovnatelných výzkumů od roku 2002.

Na druhé straně více než dvěma pětinám domácností (46 procent) nedělá hospodaření s příjmy podle vyjádření respondentů vetší problémy. Pro 33 procent je to spíše snadné, pro dalších 11 procent snadné a pro dvě procenta velmi snadné.

Sněmovna podpořila nový zákon o zadávání veřejných zakázek

Sněmovna v prvním čtení podpořila nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Podle ministerstva pro místní rozvoj má předloha zadavatelům poskytnout větší pravomoci, současně jim ale nařizuje postupovat transparentně a přiměřeně. Zadavatelé dostanou navíc nová kritéria, podle nichž se budou moci rozhodovat o kvalitě nabídek, a nebudou tak muset pokaždé rozhodovat podle nejnižší nabídnuté ceny, jako je tomu nyní, uvedlo ministerstvo.

ČSSD: Návrh evropské legislativy o zbraních je absurdní

Návrh Evropské komise na změnu legislativy týkající se držení zbraní je podle sociálních demokratů absurdní. Zbrojní průkaz by podle návrhu byl vyžadován i u hraček a dalších předmětů vzhledu zbraní. Musely by také jako zbraně být registrovány. Na tiskové konferenci to řekl předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD). "To je zcela nesmyslné a v podstatě by to vedlo ke kriminalizaci stovek tisíc občanů," vyjádřil své přesvědčení. Ministerstvo vnitra, které má prý na věc stejný názor, už k věci zpracovalo stanovisko. Velká část navrhovaných opatření by podle Váni neměla žádný dopad na terorismus. Naopak by dopadla na kluby vojenské historie, sportovní střelbu z určitých typů zbraní nebo airsoftové spolky. Armáda a policie by některé druhy zbraní musely nakupovat mimo EU, protože v ní už by se prý nemohly vyrábět.

Stát chce nakoupit 200 tun salámů za 20 milionů

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) začala přijímat nabídky na dodání a obměnu celkem 200 tun salámů. Za skladování a tříletou obměnu chce zaplatit přes 20 milionů korun, vyplývá to z informací na jejím webu. Zakázka je rozdělená do šesti částí. Předseda správy Pavel Švagr v létě avizoval, že uvažují o pilotním projektu tzv. živého stáda. Mražené maso ve státních skladech určené pro krizové situace by tak mohla částečně nahradit živá zvířata. V rezervách by se mohla objevit už v roce 2017.

Hospodářská komora kritizuje zrušení hazardu v Praze

Hospodářská komora hlavního města (HKP) kritizuje zrušení heren v Praze. Podle ní to poškozuje svobodné podnikání a neodstraňuje problémy, které jsou s hernami spojeny. ČTK to sdělil člen předsednictva HKP Stanislav Brunclík. Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili novelu vyhlášky o hazardu. Do budoucna povolili provoz pouze 101 provozoven označených jako kasina, zrušeno má být 212 heren. Novela vejde v účinnost 1. ledna 2016. "Herny nezmizí, nebo jen některé a velmi vlažně. A jako bonus se ještě více rozmnoží černé provozy, kam samozřejmě míří ty nejrizikovější skupiny hráčů, pro které jsme neudělali vůbec nic," uvedl Brunclík.

Mládek: Potvrzení podpory obnovitelné energie v ČR bude do dubna

Evropská komise by měla do několika měsíců, zřejmě mezi únorem a dubnem, definitivně potvrdit českou podobu podpory obnovitelných zdrojů energie. Na jednání v Bruselu se na tom s eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou dohodl český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Doufá přitom, že Energetický regulační úřad (ERÚ) podpory vypíše od počátku příštího roku. Šéfka ERÚ Alena Vitásková sama dala ve čtvrtek najevo, že s vypsáním podpory nebude mít problém ve chvíli, kdy k věci bude existovat příslušné rozhodnutí české vlády. Ta by se věcí mohla zabývat 2. či 7. prosince. V tiskové zprávě k Mládkovu jednání v Bruselu ministerstvo průmyslu uvedlo, že komise neshledává důvody, proč by podpora obnovitelných zdrojů neměla být slučitelná s pravidly fungování vnitřního trhu EU.

Opozice se neúspěšně pokusila odvolat pražskou primátorku

Opoziční zastupitelé se neúspěšně pokusili odvolat pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO). Pro její odchod hlasovalo jen 22 zastupitelů z 65členného sboru. Odvolání Krnáčové navrhl na jednání zastupitelstva předseda opozičního klubu ODS Filip Humplík. Návrh přednesl Humplík po několikahodinové diskusi o novele vyhlášky o hazardu. Podle Humplíka primátorka nebyla schopna vytvořit kvalitní předlohu a zastupitelé k její verzi novely museli přednést řadu pozměňovacích návrhů.

Uprchlíkům v cizině pomáhalo od září už 1500 dobrovolníků z ČR

Uprchlíkům v cizině pomáhalo od počátku září už víc než 1500 dobrovolníků z České republiky. Organizovali pomoc na hraničních přechodech, přes které běženci proudili. Zajišťovali potraviny i oblečení. Provoz a materiál pro lidi v tísni je denně stál v průměru kolem 20.000 korun. ČTK to řekla koordinátorka iniciativy Pomáháme lidem na útěku Zuzana Lenhartová. Pomoc českých dobrovolníků ocenil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) či vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je práce Čechů a Češek v táborech a na hranicích velmi viditelná a příliv uprchlíků by bez ní byl nezvladatelný.

V cizině se střídají skupinky dobrovolníků. Cestu si hradí ze svého. Peníze na materiální pomoc lidem v nouzi získávají většinou od rodiny, příbuzných a přátel. Nyní poskytla 1,25 milionu organizace Člověk v tísni, částku 1,2 milionu pak ministerstvo zahraničí. Podle Lenhartové jsou nyní v cizině tři desítky českých dobrovolníků. Desítka jich působí na řeckém ostrově Lesbos, zbytek na Balkáně.

Příbramská radnice definitivně zrušila letošní zahájení adventu

Příbram definitivně zrušila letošní slavnostní zahájení adventu. Akce s ohňostrojem a koncerty, kterou ve čtvrtek znemožnila planá bombová výhrůžka, se v jiném termínu konat nebude. Reálné nebezpečí sice nehrozí, při větším soustředění lidí na jednom místě by ale mohla vzniknout panika, jejíž následky by mohly být tragické. ČTK to po jednání krizového štábu města sdělila mluvčí radnice Pavlína Svobodová. Vánoční strom na náměstí T. G. Masaryka bude podle ní rozsvícen během dneška.

Krejčíř má jít na 15 let do vězení za snahu o vytunelování Čepra

Za snahu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka poslal soud uprchlého Radovana Krejčíře na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny, za něž byl odsouzen dříve. Rozhodl o tom pražský městský soud. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Krejčíř je nyní ve vazbě v Jihoafrické republice, Česko usiluje o jeho vydání.

Kvůli předražování taxi v Praze policie obvinila sedm lidí

V případu taxikářů zadržených v centru Prahy kvůli předražování jízdného obvinila policie sedm lidí. Šest z nich jsou taxikáři, sedmý je pracovníkem magistrátu. Ten je podezřelý, že za úplatu vynášel informace. ČTK to ekl obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek. S problémy s předraženým jízdným se Praha potýká dlouhodobě a nedaří se jí ani vybírat pokuty. Pražský magistrát uložil od roku 2002 taxikářům pokuty za 213 milionů korun, vybrat se mu ovšem nepodařilo ani desetinu celkové částky.

Dokument Češi proti Čechům líčí soužití s Romy

Příběh mladého filmaře, který opustí svůj pohodlný život a odstěhuje se do romského ghetta, líčí celovečerní dokument režiséra, scenáristy a kameramana Tomáše Kratochvíla. Má název Češi proti Čechům, do kin přijde 3. prosince. Původně se jmenoval Gadžo, což je výraz pro bílého muže, a popisoval jeho život v romské komunitě. Během natáčení a pobytu mezi Romy se však mnohem více témat a konfliktů odehrávalo kolem soužití bílých Čechů a českých Romů. Kratochvíl ho točil v době eskalujících sporů, konfliktů, střetů a demonstrací. Podařilo se mu tak dokumentárně zachytit bouřlivé téma, které společnost rozděluje a dosud nebylo vyřešeno.

Vojtěch Jasný převezme Zlatou medaili AMU

Akademie múzických umění v Praze (AMU), která letos slaví 70. výročí, ocení filmové dílo proslulého scenáristy a režiséra Vojtěcha Jasného. V sídle Filmové a televizní fakulty mu 30. listopadu udělí Zlatou medaili AMU. Událost bude spojena s oslavou jeho devadesátin, oznámila dnes ČTK Lenka Eidlpesová z děkanátu fakulty. "Vojtěch Jasný je historicky jedním z prvních absolventů Katedry hrané režie a Katedry kamery," uvedla. Podle děkana FAMU Pavla Jecha patří Jasného díla mezi nejvýznamnější v české kinematografii. "Jeho filmová tvorba a pedagogické aktivity pomohly proslavit naši školu po celém světě," uvedl.

Trh s audioknihami v Česku roste, lidé je víc než dřív stahují

Trh s audioknihami v Česku roste. Letos se jich v tuzemsku prodá podle odhadu Svazu českých knihkupců a nakladatelů za 60 milionů korun, zhruba o desetinu víc než v loňském roce. Zvyšuje se také podíl knih prodaných nebo stažených v elektronických formátech, pořád ale převažují knihy namluvené na kompaktních discích. Nejoblíbenějším žánrem jsou detektivky a thrillery, kterým dává přednost 26 procent posluchačů audioknih. Listopadový průzkum portálu mezi 750 uživateli také ukázal, že největší část fanoušků audioknih patří k lidem mezi 35 a 44 lety. Víc než pětina posluchačů si zvukovou knihu pouští při odpočinku, s menším podílem následují domácí práce, řízení auta a poslech při cestování veřejnou dopravou.

Od ledna se turistům otevře 30 procent vojenského prostoru Brdy

Po 1. lednu, kdy místo rušeného vojenského újezdu Brdy vznikne Chráněná krajinná oblast Brdy (CHKO), se pěším a cykloturistům otevře 20 až 30 procent území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou otevřené veřejnosti do konce roku 2017, kdy skončí povrchový pyrotechnický průzkum území. Značení na zhruba 450 kilometrů cyklotras a desítky kilometrů tras pro pěší rozmístí Klub českých turistů nejpozději do jara 2018. Nepřístupné bude trvale posádkové cvičiště v trojúhelníku Jince - Zaječov - Obecnice na ploše kolem 50 kilometrů čtverečních. Rozloha celé CHKO je 345 kilometrů čtverečních, z toho 260 km2 je rušený vojenský újezd. Dosud nebylo vyčištěno od munice asi 100 km2.

Ochranáři v pondělí vypustí do přírody v Milovicích sedm zubrů

Ochránci přírody v pondělí vypustí do bývalého vojenského prostoru Milovice sedm zubrů z polských rezervací. Zubři se připojí k divokým koňům a praturům, kteří zde spásají agresivní trávy. ČTK o tom informoval ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Je to dosud největší transport těchto ohrožených zvířat do České republiky. Zubři patří v České republice k původním živočišným druhům. Člověkem byli vyhubeni až ve středověku. Právě na území středních Čech se přitom našly jedny z posledních archeologických nálezů dokládajících přítomnost zubrů na našem území, pocházejí z Libice nad Cidlinou na Nymbursku a jsou z období 10. století.

Na Černé hoře v Krkonoších začala lyžařská sezona

Na Černé hoře v Krkonoších začala dnes ráno jako na prvním místě v Česku lyžařská sezona. Otevřena je 1,4 kilometru dlouhá sjezdovka podél vleku Anděl na vrcholu hory. Leží na ní 20 až 30 centimetrů umělého sněhu. ČTK to řekl ředitel SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou Petr Hynek. Černá hora obvykle zahajuje lyžování mezi prvními v zemi, loni tam sezona začala 30. listopadu, předloni 29. listopadu. V sobotu chce zahájit sezonu krkonošský areál Mladé Buky. Na hřebenech Krkonoš leží zhruba deset centimetrů sněhu a teplota se dnes ráno na Luční boudě pohybovala kolem minus šesti stupňů Celsia.

Sport

Fotbalisté Sparty si na jaře zahrají play off Evropské ligy. Pomohla jim k tomu domácí výhra 1:0 nad Asterasem Tripolis a také vítězství Schalke nad APOEL Nikósie. O triumfu letenského celku v předposledním kole skupiny K rozhodl Jakub Brabec, posledních osm minut domácí dohrávali bez vyloučeného Ladislava Krejčího.

Fotbalisté Liberce prohráli v 5. kole základní skupiny Evropské ligy v Braze 1:2. Slovan poslal do vedení v 35. minutě Rus Dmitrij Jefremov, jenže do pauzy srovnal Ricardo Ferreira a v nastavení druhé půle otočil skóre střídající Crislan. Severočeši se propadli v tabulce na třetí místo a k postupu potřebují v závěrečném duelu skupiny 10. prosince doma porazit Marseille.

Fotbalisté Plzně v Evropské lize prohráli počtvrté za sebou, když podlehli Dinamu Minsk na jeho hřišti 0:1. O jediný gól se v nastavení postaral Adamovič dorážkou neproměněné penalty po Baránkově faulu. Plzeň tak ztratila i teoretickou naději na postup. Pro Minsk jde o první body ve skupině.

Silniční profesionál Zdeněk Štybar byl v Praze vyhlášen vítězem 51. ročníku ankety Král cyklistiky. Vítěz etapy na letošní Tour de France obhájil loňské prvenství. Devětadvacetiletý jezdec přední stáje Etixx-Quick Step se stal rovněž vítězem mezi silničáři, v kategorii horských kol vyhrál Jaroslav Kulhavý. Česká cyklistika získala v tomto roce celkem 25 medailí z velkých akcí.

Počasí

Zataženo až oblačno, ojediněle slabé sněžení nebo mrholení. Nejvyšší teploty 0 až +4 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.