Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Hrozbám je třeba společně čelit, řekl Sobotka prezidentu Číny

Český premiér Bohuslav Sobotka v Pekingu jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Na úvod setkání zdůraznil, že Česká republika, EU i Čína čelí v současné době vážným hrozbám, jako je terorismus, se kterými je třeba společně bojovat. Ještě před jednáním v sídle parlamentu, Velké síni lidu, Sobotka podepsal dohodu o zapojení ČR do čínské iniciativy Nová hedvábná stezka (One Belt, One Road). Cílem tohoto projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou. Hned na úvod jednání prezident Si Ťin-pching označil Sobotku za přítele čínského lidu. Uvedl, že bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi sice v minulosti zažily horší časy, nicméně nyní jsou opět dynamické a neustále se rozšiřují. Český premiér následně označil dnešní setkání za "potvrzení dynamického vývoje česko-čínských vztahů".

Neshody Zemana a Sobotky pokračují, střetli se o bezpečnost ČR

Neshody prezidenta Miloše Zemana s premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou kolem migrace a Zemanova vystoupení na pražském Albertově na jednom pódiu s předsedou Bloku proti islámu se přiostřily. Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) uvedl, že Sobotka svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost ČR. Premiér prohlásil, že vláda má bezpečnost pod kontrolou, a trvá na tom, že prezident nemá vystupovat na jednom pódiu s extremisty. Za Sobotku se postavil předseda Senátu a někteří ministři.

Zeman v novinovém rozhovoru reagoval na Sobotkova slova, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci, kterým je třeba pomoci. Takový postoj je podle prezidenta pro ČR nebezpečný: "Svou váhavostí, svou nerozhodností a řadou dalších zdánlivě smířlivých a zdánlivě humanistických gest, která podle mého názoru nedoceňují reálné nebezpečí, protože já na rozdíl od něj pokládám migrační krizi za organizovanou invazi," řekl prezident. Islámský stát podle něj nesporně dodává džihádisty do migračního proudu, což prý potvrdily teroristické útoky v Paříži. Sobotka oponoval, že Česká republika od počátku migrační krize trvala na bezpečnostních prověrkách uprchlíků. "Byla to Česká republika, která dodržuje a během celé migrační krize dodržovala zákony, schengenská pravidla, ačkoli jsme za to byli kritizováni celou řadou organizací, včetně těch některých zemí na Západě," řekl Sobotka novinářům při návštěvě Číny. "Po celou dobu migrační krize máme bezpečnostní situaci v České republice pod kontrolou," dodal.

Ministři financí ČR a SR se shodli na větší ochraně hranic EU

Česká republika a Slovensko jsou připraveny v souvislosti s migrační krizí a hrozbou terorismu financovat opatření k většímu zabezpečení vnější hranice EU, vznik evropské pohraniční stráže nebo evropské zpravodajské agentury. Na tiskové konferenci po setkání se slovenským ministrem financí Peterem Kažimírem to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Uvědomujeme si vážnost bezpečnostní situace a shodli jsme se, že je naléhavá potřeba učinit opatření k zabezpečení hranice. Je třeba se vrátit na styl hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou nebo Polskem a Ukrajinou. Je třeba zorganizovat evropskou pohraniční stráž a vznik evropské zpravodajské agentury, která by si vyměňovala informace o potenciálních teroristických hrozbách. Jsme oba připraveni toto financovat," uvedl Babiš. Evropa by tak podle něj neměla už dávat peníze na ochranu hranice jednotlivým státům a měla by celý systém centralizovat. Dále by se podle Babiše měly vyjednat s Tureckem konkrétní platby za konkrétní kroky, které by zabránily pašerákům lidí v činnosti. "A rovněž by bylo dobré, aby se zapomnělo na kvóty, protože to není způsob, jak řešit uprchlickou krizi," uvedl Babiš. Kažimír k tomu uvedl, že Slovensko je připraveno vyslat jednotky do evropské agentury pro ochranu hranic (Frontex) a zúčastňovat se dalších operací na ochranu hranic EU. "A vnímáme to jako přirozené pokračování hledání řešení na tento problém," uvedl. Frontex koordinuje spolupráci mezi členskými státy v oblasti řízení vnějších hranic.

Vitásková připustila podepsání podpory obnovitelných zdrojů

V případě, že vláda v prosinci vydá usnesení o podpoře obnovitelných zdrojů energie, Energetický regulační úřad (ERÚ) ji vypíše, připustila dnes jeho předsedkyně Alena Vitásková. Neupřesnila však, co by mělo usnesení obsahovat. Kdy přesně se bude vláda podporou obnovitelných zdrojů zabývat zatím není jasné, zřejmě by to mělo být 2. nebo 7. prosince. Vitásková chce, aby vláda bod projednala veřejně, svoji účast na jednání ale považuje za zbytečnou.

ERÚ minulý čtvrtek rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard korun. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon. Podle úřadu zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016 nemají takzvanou notifikaci do Evropské unie. O té bude v pátek jednat v Bruselu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou. Dotování obnovitelných zdrojů energie začátkem prosince projedná vláda, která by tak mohla vyjádřit podporu, aby se Vitásková nemusela bát dotace vypsat.

ERÚ: Cena elektřiny bude příští rok stagnovat, plyn mírně zlevní

Cena elektřiny pro koncové zákazníky zůstane v příštím roce zhruba stejná jako letos, u plynu se sníží asi o jedno až dvě procenta. Dnes to oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten sice například u elektřiny přistoupil ke zvýšení takzvané regulované složky ceny, která zahrnuje například platby za přenos a distribuci, podle úřadu však bude tento růst vykompenzován zlevněním elektřiny na trhu.

Marksová: Dávky na byt brzdí zaměstnanost,minimální mzda musí růst

Zvýšení zaměstnanosti lidí s nízkou kvalifikací nepomáhají dávky na bydlení, které dorovnávají i poměrně vysoké náklady na byt. Potřeba je výraznější růst minimální mzdy, aby se zvedl rozdíl mezi výdělkem a příspěvky od státu. V Praze na konferenci o minimální mzdě to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Minimální mzda dosahuje nyní 9200 korun. Od ledna se zvýší na 9900 korun. "Chceme, aby nízkopříjmová kategorie pracovala. Potřebujeme výrazně vyšší minimální mzdu, aby se rozevřely nůžky mezi dávkami a příjmem z práce. Životní a existenční minimum jsou nízké částky. Problém představují ale dávky na bydlení. Těm lidem se hradí poměrně vysoké náklady. Když překročí hranici příjmu o pár set korun, tak přijdou o velkou sumu peněz, které jim hradí bydlení," uvedla Marksová. Podle ní není systém dávek na bydlení ideální a "je složité ho rozmotat". Podmínky je potřeba upravit tak, aby se lidem vyplatilo pracovat, řekla ministryně. Ministerstvo už dřív plánovalo změny v dávkách na bydlení. Nyní se v Česku vyplácejí dvě - příspěvek a doplatek. Podle plánů se v budoucnu měla poskytovat dávka jen jedna. Resort navrhuje také další snížení doplatků lidem v ubytovnách.

Severní energetická uzavře hlubinný důl Centrum

Severní energetická uzavře příští rok na jaře hlubinný důl Centrum. Limity těžby hnědého uhlí, které zůstaly na Mostecku zachovány, neumožňují jeho další rozvoj, řekla ČTK mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová. Poslední stěna by v rámci platného povolení měla být dotěžena na jaře příštího roku. O uzavření dolu se spekulovalo už v minulosti, podle Sáričkové Benešové se dlouhodobě potýkal s nevyrovnanými ekonomickými výsledky. "I když hlubinná těžba v tomto dole nebyla poslední léta ekonomicky efektivní, byla udržována zejména s ohledem na zachování cenného know-how pro budoucí těžbu v bočních svazích lomu ČSA," řekla ČTK Sáričková Benešová. V dole pracuje víc než 300 lidí. Kolik jich Severní energetická případně propustí, zatím jasné není.

Ve firmách s kolektivní dohodou se vydělá o 2700 Kč víc než jinde

Pracovníci z firem, kde platí kolektivní smlouva, si vydělají v průměru zhruba o 2700 korun víc než lidé v podnicích bez kolektivní dohody. Průměrně tak letos dostávají 29.340 korun. Pracují měsíčně také o hodinu méně. Ukázala to studie společnosti Trexima, jejíž výsledky dnes na konferenci o minimální mzdě představila analytička trhu práce Kateřina Duspivová. Růst minimální mzdy podle zjištění vede k nivelizaci výdělků. Údaje o pracovních podmínkách shromažďuje ministerstvo práce, pro resort je zpracovává Trexima. Letos se analyzovalo 1627 kolektivních smluv z 26 odborových svazů, které zastupují skoro 817.000 pracovníků. Autoři se zaměřili i na 19 vyšších kolektivních smluv. Hodnotilo se 1288 dohod v podnikatelské sféře.

Ztráta povolení k činnosti UJAK nyní nehrozí

Ztráta povolení k činnosti Univerzitě Jana Amose Komenského nyní nehrozí. Ministerstvo školství nenašlo důvody pro zahájení správního řízení k odejmutí státního souhlasu. ČTK o tom informovali mluvčí této soukromé vysoké školy Jan Červenka i mluvčí ministerstva Jarmila Balážová. Ministerstvo tak reagovalo na dubnový podnět Akreditační komise (AK), který tento krok požadoval. "Ministerstvo školství posoudilo podnět Akreditační komise k zahájení řízení o odnětí státního souhlasu UJAK a na základě posouzených skutečností se rozhodlo řízení nezahájit," uvedla Balážová. Současně ministerstvo školu vyzvalo, aby se doporučeními AK vážně zabývala. Do 15. února 2016 má škola ministerstvu předložit informace. Podle vyjádření školy mají obsahovat harmonogram opatření a zprávu o jejich plnění. UJAK na webu uvedla, že je připravena spolupracovat. Nadále však trvá na tom, že tvrzení Akreditační komise v odůvodnění podnětu byla podle nich neodůvodněná až lživá.

České přístroje budou v několika evropských vesmírných sondách

V příštích letech se ve vesmíru objeví více než deset přístrojů, které budou pocházet z tuzemských výzkumných laboratoří. Čeští vědci pracují na zařízeních, která mají být součástí aparatur družic pro výzkum okolí Země a meziplanetárních sond zkoumajících další tělesa sluneční soustavy. Přístroje budou umístěny v evropských sondách JUICE, ExoMars a v Solar Orbiter, v níž mají Češi početně největší zastoupení. Účast v experimentech podle ředitele České kosmické kanceláře (CSO) Jana Koláře zvyšuje prestiž české vědy i konkurenceschopnost tuzemských podniků.

Na ČVUT vyvinuli pokročilý navigační systém pro nevidomé

Nenápadné zařízení na slepecké holi v kombinaci s chytrým telefonem ulehčuje nevidomým orientaci v prostoru. Na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze vyvinuli systém pokročilé navigace. Prostřednictvím hlasové komunikace se mohou nevidomí spojit s navigačním centrem a díky obrazu z kamery mohou dostávat přesné instrukce. Novinku na tiskové konferenci představil řešitel projektu Jiří Chod. Jedná se o nejnovější z řady projektů ČVUT zaměřených na využití moderních technologií na pomoc nevidomým. Uživatel zařízení ovládá prostřednictvím pěti tlačítek, jejichž základními funkcemi je přihlášení do navigačního střediska, aktivace kamery, přečtení stavu, hlasová komunikace a potvrzení volby. Na jedno nabití vydrží toto zařízení fungovat asi šestnáct hodin.

Výstava ukazuje středověké umění krušnohorského regionu

Několikaletý vědecký projekt, znovuobjevená umělecká díla, restaurování desítek plastik i deskových obrazů bylo na cestě k výstavě mapující kulturu středověkého Krušnohoří. Pod názvem Bez hranic a s podtitulem Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí začne v pátek ve Valdštejnské jízdárně, kde potrvá až do 13. března. Kromě prezentace výjimečných uměleckohistorických památek organizátoři výstavy chtějí, aby pomohla také ukázat region nejen jako místo poznamenané nedávnou historií a zničené těžbou uhlí. Měla by pomoci vrátit jemu a jeho obyvatelům povědomí o jeho kulturní historii. Proto obyvatelé Ústeckého kraje mají vstup na výstavu zdarma, pokud si ve své farnosti vyzvednou voucher. Litoměřické biskupství je největším zapůjčitelem vystavených děl.

Sport

Obhájce prvenství Zdeněk Štybar je hlavním favoritem 51. ročníku ankety Král cyklistiky, jehož výsledky dnes budou vyhlášeny na slavnostním večeru v Praze. Devětadvacetiletý silniční profesionál ze stáje Etixx-Quick Step zazářil vítězstvím v etapě na Tour de France. Příslušnost ke špičce potvrdil také Leopold König, celkově šestý na Giru d'Italia. Jaroslav Kulhavý vyhrál mistrovství Evropy v maratonu, další biker Ondřej Cink získal bronz na světovém šampionátu v cross country. Dráhař Pavel Kelemen se stal mistrem Evropy v keirinu stejně jako sjezdařka Jana Bártová. Král cyklistiky bude vyhlášen v Kongresovém sále PVA EXPO Praha v Letňanech.

Počasí v pátek

Zataženo až oblačno, ojediněle slabé sněžení nebo mrholení. Teplota 0 až 4 stupně Celsia.