Denní souhrn zpráv

Premiér Sobotka bude v Číně jednat o zřízení linky do Šanghaje

Premiér Bohuslav Sobotka zahájil téměř týdenní oficiální návštěvu Číny v Šanghaji, kde jednal s místními vysokými představiteli a zástupci hospodářské komory. V pondělí má pak v plánu setkání i se zástupci letecké společnosti China Eastern, která má zájem o zřízení leteckého spojení mezi Prahou a Šanghají. V Šanghaji Sobotka v podvečer zahájil i podnikatelský seminář Česko-čínské podnikatelské fórum - Šanghaj 2015.

Premiér se v čínském Su-čou se v úterý zúčastní setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy s čínskými představiteli. Se Sobotkou do Číny přijela početná podnikatelská delegace. Jsou v ní například výrobci radarů, developeři či dodavatelé investičních celků v oborech chemie, zpracování ropy nebo strojírenství. Dorazili také zástupci firem z oblasti lázeňství, pivovarnictví nebo zdravotnictví.

Premiér požádal ministra vnitra o bezpečnostní audit ČR

V souvislosti s teroristickými hrozbami v Evropě požádal premiér Bohuslav Sobotka ministra vnitra Milana Chovance o bezpečnostní audit České republiky. Ministerstvo by mělo mimo jiné prověřit legislativu, která definuje možnosti ČR v boji s terorismem. Premiér to řekl novinářům během návštěvy Číny. V připravovaném balíčku by měl být i návrh na zřízení takzvané stupnice ohrožení, která by určovala, jaké hrozby zemi hrozí a jaká by měla být na ně reakce.

Česká armáda by mohla proti IS dát až 200 zdravotníků a chemiků

Česká armáda by mohla v případě pozemní operace proti Islámskému státu poslat celkem až 200 zdravotníků a členů protichemické jednotky. Zdravotníků by z toho byly desítky. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi (ČT) to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Nyní je podle něj potřebné silám bojujícím proti Islámskému státu pomáhat ale hlavně výzbrojí za účinné pomoci ze vzduchu. Stropnický uvedl, že pravděpodobnost pozemního zásahu na Blízkém východě sílí, ale není o něm rozhodnuto. Upozornil, že pozemní operace má obrovská úskalí a velkým státům se do ní nechce. Mohla by zesílit migrační vlnu a podnítit terorismus v Evropě, varoval.

Zapojení Česka do boje proti islamistům podporuje víc než osm z deseti Čechů, ukázal průzkum agentury Median pro ČT. Pro podpůrné operace, jako je vyslání nemocnice, se vyslovilo 62 procent, pro finanční a logistickou podporu 36 procent lidí. Česká účast v pozemní vojenské operaci je žádoucí podle 28 procent a v letecké operaci podle 26 procent účastníků průzkumu. Jen 13 procent Čechů si nepřeje žádné zapojení Česka v boji proti islamistům. Průzkum mezi 804 lidmi Median provedl ve čtvrtek a v pátek.

Většina české veřejnosti, 64 procent, souhlasí s tvrzením evropských lídrů, že po pařížských teroristických útocích z 13. listopadu se společnost ocitla ve válce. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median, jehož výsledky zveřejnila Česká televize. S tvrzením naopak nesouhlasí 33 procent dotázaných, jen tři procenta lidí nevědí. Naproti tomu 95 procent lidí si myslí, že Evropu čeká v blízké budoucnosti další úder teroristů napojených na islámský stát. Přímo v Česku takový útok předpokládá 57 procent dotázaných.

Rozhodnutí zpřísnit ochranu hranic EU přišlo podle politiků pozdě

Rozhodnutí zpřísnit v reakci na migrační vlnu ochranu vnějších hranic EU přichází pozdě, reagovali v diskusním pořadu televize Prima ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a jeho předchůdce ve funkci poslanec Pavel Blažek (ODS) na páteční rozhodnutí ministrů spravedlnosti a vnitra členských zemí EU. Shodli se i na tom, že následovat by měla akce. Podle Pelikána jsou už stanoveny konkrétní kroky, jedním z nich je evidence všech uprchlíků při prvním vstupu na území EU a jejich kontrola podle databází. Zásadní je, aby státy dávaly data Europolu, což s výjimkou Česka a pár dalších ostatní nečiní.

Tisíce lidí si na pražském Albertově připomínaly 17. listopad

Na pražském Albertově se sešli studenti a další lidé, aby si připomněli 17. listopad 1939 a 1989. Na úterní oslavy studenty nevpustila policie kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana, na němž prezident pronesl projev. Podle organizátorů na dnešní shromáždění dorazilo zhruba 5000 lidí, policie odhadla jejich počet na 2000 účastníků. Akce trvala zhruba hodinu a podle policie se obešla bez incidentů.

Na Albertov přišli také například místopředsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek, europoslanci Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina, ekonom Tomáš Sedláček nebo mecenáška umění Meda Mládková. Setkání se zúčastnili také rektoři řady vysokých škol, kteří akci zaštítili.

ČT: Asi čtvrtině lidí se nelíbí, jak Zeman uctil 17. listopad

Téměř čtvrtině lidí, přesněji 24 procentům, se nelíbí způsob, jakým prezident Miloš Zeman letos uctil památku 17. listopadu. Naopak 29 procentům se to líbí. S odvoláním na výsledky šetření agentury Median to uvedla Česká televize. Zeman stál při oslavách na pražském Albertově například vedle představitelů Bloku proti islámu. Dostalo se mu za to kritiky například od předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Z výsledků šetření také vyplynulo, že rovné čtvrtině lidí je jedno, jak Zeman uctil památku 17. listopadu, a 22 procent to nedokáže posoudit.

Věřící píšou Dukovi, kritizují ho za páteční mši v Lánech

Zhruba pět desítek lidí se podepsalo pod otevřený dopis kardinálu Dominiku Dukovi, v němž ho kritizují za páteční mši, kterou sloužil v lánském kostele za prezidenta Miloše Zemana a za vlast. Signatářům se nelíbí hlavně symbolické spojování katolické církve s prezidentským úřadem a poukazují na to, že mše následovala jen několik dní poté, co prezident promluvil 17. listopadu na shromáždění za přítomnosti představitelů Bloku proti islámu.

Návrh na bohoslužbu v kostele Nejsvětějšího jména Ježíš vzešel podle šéfa prezidentova protokolu Jindřicha Forejta od katolické církve a prezidentská kancelář jej přivítala jako velmi přátelské gesto. Bylo to zároveň poprvé od roku 1921, kdy stát zakoupil lánský areál, co se podobně významná bohoslužba v lánském kostele uskutečnila.

Armádní poradce varuje před skupinou Českoslovenští vojáci v záloze

Poradce náčelníka generálního štábu Ludvík Cimburek varuje před skupinou Českoslovenští vojáci v záloze. Zástupci tohoto proruského spolku, kteří se označují za příznivce prezidenta Miloše Zemana, považují NATO za zločineckou organizaci a české politiky za nepřátele. Podle Cimburka se jejich sympatizanti dostávají do hledáčku tajných služeb. V budoucnosti tak proto mohou mít například potíže, pokud by stáli o zaměstnání v armádě nebo u policie, řekl Cimburek ČTK.

Zástupci Československých vojáků v záloze se například účastnili úterní demonstrace na podporu Zemana. Z akce odcházeli vojenským krokem seřazeni do dvojstupu za českou vlajkou. Jejich kritici v této souvislosti poukázali na podobnost s fašistickými a nacistickými polovojenskými jednotkami z Itálie nebo Německa 20. a 30. let minulého století. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, jak Hrad vnímá podporu Zemanovi od této skupiny řekl, že prezident nechce nikomu upírat právo účastnit se demonstrací, i pokud s jeho názorem nesouhlasí. Zdůraznil, že Zeman je pro členství Česka v NATO a v EU.

Rodiny Čechů a přistěhovalců se sešli u společného oběda

České rodiny se sešlii u nedělního oběda s rodinami přistěhovalců. Společné stolování má přispět k odbourávání předsudků a má usnadnit integraci cizinců do české společnosti. Letos se konal už dvanáctý ročník projektu Rodina od vedle, který pořádá spolek Slovo 21. Od roku 2004 už spolu poobědvalo 1232 rodin, víc než polovina z nich se podle organizátorů dál potkává. "Snažíme se rodiny spárovat podle věku, koníčků, jazyků a bydliště, a to jednoduše proto, aby členové rodin měli dost společných témat k rozhovoru," popsala koordinátorka projektu Ljiljana Batovanja.

Do akce se v neděli zapojilo pět desítek českých rodin a stejný počet rodin cizinců. Jedna domácnost z dvojice se vždy ujme role hostitele. Návštěv se zúčastňuje i asistent. Od něj hostitelé a návštěvníci dostávají už předem potřebné informace. Český nápad se rozšířil i do ciziny. Nedělní obědy domácích a přistěhovalců si vyzkoušely rodiny na Slovensku a Maltě, v Maďarsku, Itálii, Belgii, Portugalsku a Španělsku.

V národní sbírce pro potřebné se letos vybralo 228 tun potravin

Během sobotního třetího ročníku Národní potravinové sbírky vybrali dobrovolníci 228 tun potravin, tedy o necelou třetinu více než loni. ČTK to sdělil organizátor Jakub Unger z platformy Byznys pro společnost. Do akce, ve které mohou lidé nakoupit a následně darovat potraviny potřebným, se letos zapojilo více než 470 obchodů v celé zemi. Podle Ungera dali Češi za celý loňský rok do potravinových bank zhruba tisíc tun darů, během soboty se tak vybrala čtvrtina roční hodnoty.

Horská služba Beskydy musela v noci pomoci pěti turistům

Horská služba Beskydy musela v noci na dnešek pomoci pěti turistům, kteří mířili na chatu přes vrchol Smrk. Jeden z turistů si zranil nohu, další byli vyčerpaní. Zásah horským záchranářům navíc komplikovalo husté sněžení a mlha. ČTK to dnes řekl zasahující záchranář Jaroslav Pavlica. Kvůli špatnému počasí záchranářům trvalo zhruba hodinu, než se k turistům dostali.

Cenu Ferdinanda Vaňka dnes získal Székely za hru Jsou to zvířata

Hra Csaby Székelyho nazvaná Jsou to zvířata, která je moderní bajkou, získala Cenu Ferdinanda Vaňka. Autor ji převzal na jevišti Dejvického divadla v Praze z rukou Dagmar Havlové. Vítězná hra tu bude uvedena 8. prosince. Časopis Svět a divadlo (SAD) vyzval přední evropské autory z Běloruska, Česka, Itálie, Maďarska, Polska, Slovenska a Velké Británie, aby tuto soutěž obeslali. O vítězi rozhodla porota, v níž usedli Krystyna Krauzeová z Polska, zástupce Slovenska Milan Lasica a Paul Wilson z Kanady.

V Ostravě se po opravě otevřela Katedrála Božského Spasitele

Po více než roce dnes lidé mohli zavítat na bohoslužbu do Katedrály Božského Spasitele v Ostravě, která se otevřela po generální rekonstrukci. Nejvýznamnější kostel ostravsko-opavské diecéze byl zaplněn věřícími. Renovace katedrály stála i s vnitřním vybavením 68 milionů korun. Kromě některých moderních prvků je zásadní změnou nové barevné řešení fasády v béžových odstínech, řekl ČTK architekt a projektant Tomáš Šonovský. Zajímavostí je i dlažba kostela, která je přesnou replikou té původní.

Kostel má ale i řadu moderních prvků - prosklené boční zádveří či nové úsporné osvětlení. Atypická je výplň šesti oken, v nichž jsou vsazeny transparentní displeje, které mají nahradit klasické vitráže. V oknech zobrazované motivy se díky moderní technologii dají měnit. Výslednou podobu oprav ocenil i ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, který dnes sloužil bohoslužbu.

Filipovský zázrak připomenou konference, knihy i kantáta

Šluknovský výběžek ožije příští rok oslavami výročí Filipovského zázraku. Od údajného zjevení Panny Marie v obci Filipov, která je dnes součástí Jiříkova, uplyne sto padesát let. Událost připomenou mše, výstavy, konference, knihy i speciální kantáta. Na místě, kde se podle církve zjevila na smrt nemocné Magdaleně Kade, Panna Marie, byla postavena bazilika. Nemocná podle svědectví druhý den z lůžka zázračně vstala zcela zdráva. Zázrak nedlouho na to potvrdil i Svatý stolec. Vzniklo tak hojně navštěvované poutní místo. Filipovu se přezdívalo Lourdy severní Čech. Dodnes míří do monumentálního kostela tisíce věřících ročně.

Dřevorubec v České Lípě pokácel vánoční strom pro Prahu

Dřevorubecký mistr republiky Jiří Vorlíček dnes v České Lípě za sněžení pokácel 23 metrů vysoký smrk, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze. Slavnostně rozsvícen by měl být v den zahájení vánočních trhů v sobotu 28. listopadu. Strom starý 68 let zkušený dřevorubec porazil za necelých pět minut. Statný smrk ztepilý musel ustoupit musí výstavbě parkoviště. Investor místo něj vysází desítku jiných stromů.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na Světovém poháru v Salt Lake City třetí místo v závodě na 1500 metrů a časem 1:53,44 opět zlepšila vlastní český rekord. Trojnásobná olympijská vítězka tak navázala na svůj týden starý úspěch z Calgary. Z triumfu se v Utahu v novém světovém rekordu radovala Američanka Heather Richardsonová. Osmadvacetiletá česká reprezentantka v Salt Lake City v pátek suverénně ovládla závod na 5000 metrů a svoji formu následně potvrdila i na patnáctistovce.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila při svém druhém startu na 500 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City až 17. místo. Bronzová medailistka z letošního mistrovství světa zajela čas 37,89 sekundy a oproti pátku si tak o čtrnáct setin sekundy pohoršila. Ve výsledkové listině to znamenalo pokles o šest míst.

Pavla Havlíková dojela ve třetím závodě Světového poháru v cyklokrosu v belgickém Koksijde čtvrtá. Na vítěznou Belgičanku Cantovou ztratila minutu.

Norský skokan na lyžích Daniel Andre Tande vyhrál úvodní individuální závod SP v Klingenthalu. Nejlepší z Čechů Jakub Janda skončil na 19. místě.Loňský vítěz z tohoto německého zimního střediska Roman Koudelka skončil na 23. příčce.

Skifař Ondřej Synek byl pošesté v kariéře vyhlášen nejlepším českým veslařem roku, úřadující mistr světa ovládl tradiční anketu potřetí za sebou. Cenu pro nejlepšího trenéra převzal také potřetí v řadě Milan Doleček starší, pod jehož vedením se Synek v pražské Dukle připravuje. Druhé místo v anketě obsadila skifařka Miroslava Knapková. Za stříbrnou medailistkou ze světového šampionátu skončila čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, která se desátým místem na MS kvalifikovala na olympijské hry v Riu.

Počasí

V Čechách oblačno, přechodně až zataženo, občas sněžení. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C.