Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Premiér Sobotka: Teroristé ČR využívají jako tranzitní zemi

Teroristé zřejmě využívají Českou republiku jako tranzitní zemi pro cestu do dalších zemí, například Francie. Podle premiéra Bohuslava Sobotky to naznačují informace zpravodajských služeb. Důvodem, proč teroristé cestují přes Prahu, je rozptýlení pozornosti francouzských orgánů, protože ČR je považována za bezpečnou zem, řekl premiér na tiskové konferenci při návštěvě výrobce letadel Aera Vodochody. Zpravodajské služby a policie podle něj intenzivně spolupracují a ČR je schopná monitorovat aktivity teroristů.

Mezinárodní ochranu může v Česku příští rok dostat 2000 lidí

Ministerstvo vnitra očekává, že Česko příští rok udělí mezinárodní ochranu asi 2000 cizinců. Ministerstvo to uvádí v návrhu státního integračního programu (SIP). Náklady na příští rok vnitro odhaduje na 200 milionů korun, z nichž větší část půjde z unijních prostředků. Mezinárodní ochrana zahrnuje azyl i poskytnutí dočasného útočiště. V letošním roce do konce října podle statistik vnitra azyl dostalo 52 a dočasnou doplňkovou ochranu 344 cizinců.

Česko se letos zavázalo, že dobrovolně přijme 400 uprchlíků ze zemí mimo Evropskou unii a 1100 lidí v rámci relokací z Itálie a Řecka. Integrace má mít podle vnitra dvě základní fáze. První je pobyt v integračních azylových střediscích po dobu většinou 12 a maximálně 18 měsíců s intenzivní výukou českého jazyka a s přípravou na budoucí život v Česku. Druhou fází je samotná integrace v obcích s využitím nabídek zaměstnání a bydlení od zaměstnavatelů, obcí, církví, občanů, nestátních neziskových organizací a dalších subjektů.

ČRo: Mogheriniová údajně nepřijela i kvůli spojování migrantů a terorismu

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová dnes nepřijela na návštěvu Prahy údajně i kvůli tomu, že někteří čeští politici automaticky spojují islám a uprchlíky s terorismem, aniž mezi nimi rozlišují. S odkazem na vysoce postavený evropský zdroj to uvedl Český rozhlas-Radiožurnál (ČRo). Mogheriniová se měla setkat mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem.

Ministerstvo zahraničí dnes ČTK sdělilo, že o zrušení návštěvy Mogheriniové požádal ministra zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) kvůli své dočasné zdravotní indispozici. Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva uvedla, že nyní se bude hledat nový termín návštěvy. Ministr podle Valentové ruší také veškerý svůj pracovní program minimálně do konce tohoto týdne. Nezúčastní se pátečního jednání vlády a odvolal i setkání s tuniským ministrem zahraničí Tájibem Bakkúšem. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček ČTK napsal, že nebude reagovat na anonymní zdroje. Prezident podle něj jednoznačně hájí zájmy a bezpečnost občanů České republiky.

Tuhý: Pražská policie na Albertově postupovala podle zákona

Pražská policie při výročí 17.listopadu na Albertově jednala podle zákona. Policisté na místě postupovali profesionálně, řekl novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý. Reagoval tak na informace, že policie nedovolila studentům položit květiny k pamětní desce na místě, kde se mělo o několik hodin později konat shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana. Pokud by však policie získala podněty o pochybení, nechala by je prověřit, řekl. Podle Tuhého policie předem oznámila, že na této akci budou "určitá omezení" kvůli přítomnosti prezidenta Zemana.

Studenti považují policejní postup za neospravedlnitelný a v neděli 22. listopadu chtějí uspořádat na Albertově skutečné uctění památky událostí z let 1939 a 1989. Tvrdí, že akci neorganizují jako protest proti prezidentu Zemanovi. Postup policie na Albertově hned v úterý odsoudili rektoři Univerzity Karlovy Tomáš Zima a Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček naopak označil snahu studentů za připravenou provokaci. Situaci okomentoval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého policisté nejspíš chtěli zabránit smíchání různých typů demonstrantů. "Přičítám to vysoké míře opatrnosti a obezřetnosti ze strany policie," řekl Sobotka. Podle něj ale mohla policie udělat výjimku a studenty k památníku pustit, protože nepředstavovali bezpečnostní riziko.

Europoslanci: Zeman veřejně podpořil fašizující hnutí

Vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Albertově u příležitosti výročí 17. listopadu se podle pětice europoslanců vzdaluje demokratickým hodnotám. Hlavě státu v dopise, který má ČTK k dispozici, vyčítají mimo jiné veřejnou podporu fašizujícímu hnutí, jak označují Blok proti islámu, jehož zástupci se úterní akce také účastnili. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se europoslanci snaží získat laciné mediální body. Dopis podepsali Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda za lidovce a europoslanci zvolení za TOP 09 a Starosty Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jaromír Štětina.

Studenti Západočeské univerzity pomáhají v uprchlických táborech v Srbsku a Řecku

Distribuce teplého oblečení, bot a nápojů, organizování a informování lidí byly hlavní náplní práce plzeňských vysokoškoláků v uprchlickém táboře na srbsko-chorvatské hranici. Jejich dalším cílem bude v lednu řecký ostrov Lesbos, kde je nyní humanitární mise nejvíce potřebná, řekl novinářům děkan Fakulty filozofické Západočeské univerzity Pavel Vařeka. V souvislosti s uprchlickou krizí nabídl zároveň státním orgánům ČR pětičlenný tým tlumočníků a překladatelů arabštiny a perštiny z fakulty.

Tuniský ministr: Terorismu je třeba čelit a žít normálně dál

Tunisko je vděčné českým úřadům, že po atentátech v Tunisku nežádaly občany, aby tam přestali jezdit, jak to mylně učinily jiné státy. V rozhovoru s ČTK to řekl tuniský ministr zahraničí Tájib Bakkúš, který je na pracovní návštěvě v Praze. Terorismus podle ministra nelze obdarovávat útěkem před ním, je třeba mu čelit a žít normálně dál. V Tunisku letos při dvou atentátech v březnu a v červnu zahynulo šest desítek, lidí, z nichž naprostá většina byli turisté. Tunisko podle něj začalo připravovat nová bezpečnostní opatření na hranici s Libyí, která je z hlediska pohybu teroristů nejproblematičtější.

Česká policie dokončila systém operačních středisek za 640 mil.Kč

Česká policie po pěti letech dokončila výstavbu 15 nových operačních středisek, která vyšla na 640 milionů korun. Policisté v operačních střediscích shromažďují všechny informace, které se týkají dopravy, kriminality nebo mimořádných událostí. Nový systém operačních středisek patří mezi nejmodernější v Evropě, řekl novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý. Mozek celého systému je v Praze na policejním prezidiu, které komunikuje se 14 ostatními operačními středisky v jednotlivých krajích.

Řídící operační středisko se skládá z několika místností, které jsou vybaveny počítačovou technikou, na stěnách jsou obrazovky s mapami, kde je vyobrazena aktuální situace. Policisté si na televizích v budoucnosti budou moct pustit třeba aktuální záběry při zásazích vrtulníků. Součástí střediska jsou také kanceláře pro zasedání krizového štábu nebo místnosti, kde jsou připraveni policejní psychologové. Operační střediska pracují 24 hodin denně, na policejním prezidiu se rozhoduje třeba o vyslání vrtulníků speciální zásahové jednotky, potápěčů či pyrotechniků. Podle šéfa operačního střediska Františka Habady policejní prezidium přijme každou minutu kolem osmi zpráv a informací.

Odbory: ČR má vyrábět hodnotné výrobky, potřebuje posílení koruny

Podle odborů Česko potřebuje pro příští roky změnit svou hospodářskou politiku. Soustředit by se mělo na odbornou práci, inovace a výrobky s přidanou hodnotou. Díky tomu by se české výdělky měly také rychleji přibližovat k úrovni příjmů ve vyspělých státech. Ke srovnávání hodnoty českých a zahraničních mezd je nutné i posílení koruny, a to zhruba o 20 procent. Při představení odborářského programu Vize to novinářům řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

"Úplně nejdůležitější je, jestli se pochopí, že ČR šla špatným směrem a měla by se vydat jinudy. To, že jsme se po 26 letech dohrabali na úroveň 28 procent hodinové mzdy Německa a 29 procent Rakouska, by s námi mělo zamávat," uvedl hlavní ekonom ČMKOS Martin Fassmann. Zdůraznil, že hospodářskou politiku státu musí vytvořit vláda.

Každý pátý mladý Čech uvažuje o vystěhování kvůli penězům

Téměř každý pátý Čech ve věku mezi 18 a 24 lety uvažuje o tom, že se přestěhuje do jiné země, aby si finančně polepšil. Vyplývá to z průzkumu společnosti Intrum Justitia, která se zabývá správou pohledávek. Každoročního průzkumu finanční situace se zúčastnilo přes 22.400 Evropanů z 21 zemí. Skoro polovina dotázaných Čechů v téže věkové skupině shodně poukazuje na průběžné zlepšení v oblasti osobních financí. Celá polovina ale přiznává, že během uplynulých 12 měsíců pozdě zaplatili alespoň jednu fakturu. Na úhradu účtů si během posledních šesti měsíců vypůjčilo peníze 12 procent mladých.

"Pozitivní interpretací našeho výzkumu je, že mnoho mladých Evropanů je připravených zasadit se o zlepšení vlastní situace. Negativním rysem je ale to, že nemají dostatek důvěry v možnost toho dosáhnout ve vlastní zemi," komentoval čísla prezident Intrum Justitia Erik Forsberg.

MfD: Superúředník vyzval šéfku ERÚ, aby opustila funkci

Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký vyzval předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, aby urychleně sama sebe a své místopředsedy zařadila pod služební zákon. Pokud by to udělala, musela by ale funkci kvůli svému trestnímu stíhání opustit. Vitásková tvrdí, že se pokynům superúředníka Postráneckého nepodřídí. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD). K odchodu z funkce Vitáskovou v minulém týdnu vyzval podle Lidových novin (LN) také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Deník napsal, že podle ministra by mělo 1. ledna příštího roku celé předsednictvo ERÚ dobrovolně složit funkce a předat řízení služebně nejstaršímu úředníkovi. Ministerstvo průmyslu a ERÚ se dostávají do sporů dlouhodobě. Poslední z nich je kvůli podpoře pro obnovitelné zdroje pro příští rok, kterou ERÚ odmítá vypsat.

Podle Vitáskové postup Postráneckého narušuje nezávislost energetického úřadu, navíc se prý nemůže řídit služebním zákonem. "ERÚ se řídí energetickým zákonem, který jasně postavení předsedů a místopředsedů upravuje," řekla MfD Vitásková. Poukázala na to, že má platný jmenovací dekret do 31. července 2017, a tím se bude prozatím řídit.

STEM: Náskok ANO na druhou ČSSD se od září zmenšil

Náskok hnutí ANO na druhou ČSSD se od září podle aktuálního volebního modelu agentury STEM zmenšil na zhruba pět procentních bodů. Polepšily si ODS a TOP 09. KSČM si stabilně drží třetí příčku, ale při porovnání výsledků šetření STEM od loňského března se poprvé dostala těsně pod zisk 13 procent hlasů. Místo ve Sněmovně by si udržela ještě KDU-ČSL. Vyplývá to z výsledků šetření STEM.

ANO by na začátku listopadu vyhrálo volby do Sněmovny s 26,7 procenta hlasů (v září 28,1 procenta). Druhá ČSSD by získala 21,2 procenta (v září 20,6 procenta). Třetí komunisté by dostali 12,8 procenta hlasů (v září 13,6 procenta). TOP 09 se po zářijovém poklesu na 6,9 procenta nyní dostala na 9,6 procenta. O jeden procentní bod méně (8,6) by měla ODS., která také poskočila ze zářijových 6,2 procenta. Lidovci zůstali v podstatě na svém se ziskem 6,3 procenta hlasů. Další vážnější uchazeči o místa v dolní komoře podle volebního modelu STEM od září většinou ztratili, a to včetně těch stran, které se vymezují proti imigrantům, tedy Úsvitu a uskupení Svoboda a přímá demokracie. Mírný vzestup zaznamenali pouze Piráti.

Poslanci: Označování zboží ze židovských osad je šokující

Za šokující označila skupina poslanců rozhodnutí Evropské komise o označování zboží pocházejícího ze židovských osad, podle nich jde o absurdní útok na Izrael. Česko by mělo rozhodnutí hlasitě odmítnout a nepoužívat je, uvedlo 23 poslanců v čele s předsedou skupiny přátel Česká republika - Stát Izrael v Meziparlamentní unii Robinem Böhnischem (ČSSD) v prohlášení, které poskytl médiím sněmovní tiskový odbor. EU tvrdí, že zboží pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůže být v EU prodáváno jako zboží vyrobené v Izraeli. Izrael pokládá opatření za diskriminační, přijaté z politických důvodů.

EK žalovala ČR u soudu EU kvůli směrnici o řidičských průkazech

Evropská komise poslala Česko a další čtyři země unie k Soudnímu dvoru EU. Státy podle komise nepřevedly správně do národních pravidel unijní směrnici o řidičských průkazech. Řízení kvůli tomuto problému komise zahájila v létě 2014, letos v únoru Česko, Estonsko, Itálii, Portugalsko a Slovinsko na trvající problém upozornila podruhé. Česku se nepodařilo mezi roky 2004 až 2011 zajistit vydávání řidičských průkazů pouze osobám, které v ČR skutečně pobývají. Podle názoru komise přitom jde o zásadní součást boje proti tomu, aby lidé obcházeli například zákaz řízení v jedné členské zemi EU tím, že o potřebný doklad požádají v jiném unijním státě. České ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že předpisy ohledně vydávání průkazů v souladu s pravidly EU již byly upraveny.

ČR a další země regionu chtějí spolu bojovat proti daňovým únikům

Představitelé Česka, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska se shodli na společném boji proti podvodům na dani z přidané hodnoty (DPH) a na spolupráci při lepším výběru této daně. ČTK o tom dnes informovala poradenská společnost PwC, která k tématu pořádá v Budapešti konferenci. Té se zúčastnil i český ministr financí Andrej Babiš. Evropská komise nedávno zamítla Babišovu žádost o rozšíření přenesené daňové povinnosti u DPH. Kromě žádosti Česka Evropská komise odmítla stejný požadavek Rakouska, Bulharska a Slovenska. Přenesená daňová povinnost (reverse charge) je založena na principu, podle kterého při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Společnost PwC upozornila, že členské státy EU ze střední a východní Evropy patří mezi země s nejvyšší mírou nevybrané DPH.

ČR a Vietnam budu bojovat proti obchodu s rohy nosorožců

Česká republika a Vietnam budou společně bojovat proti nelegálnímu obchodu s nosorožčími rohy. Zástupci obou zemí v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem podepsali deklaraci o spolupráci při naplňování mezinárodní úmluvy CITES, která reguluje obchod a zacházení s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Rohy nosorožců jsou velmi žádané zejména v Číně a právě ve Vietnamu, kde si zákazníci myslí, že mají léčivé účinky. S nosorožčími rohy se nezákonně obchoduje i na území ČR, která je pro pašeráky zejména tranzitní zemí. Do nelegálního obchodu se zapojují i někteří členové vietnamské komunity v ČR.

Zdravotnická zařízení budou sbírat data pro nutriční audit

Stovka zdravotnických zařízení v Česku se zapojí do celosvětové akce, při níž se mapuje nutriční péče na lůžkových oddělení nemocnic a léčeben a v domech pro seniory. Na pracovištích se budou sbírat údaje o výživě a příjmu potravy pacientů, následně se vyhodnotí a využijí pro zhodnocení úrovně nutriční péče, kterou zařízení poskytují. Jak uvedl předseda Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče Pavel Těšínský, nedostatečná výživa je problémem, který se týká všech pacientů, zejména však dlouhodobě nemocných, seniorů a onkologických pacientů. "U všech těchto skupin podvýživa snižuje šanci na uzdravení a vede k zvýšenému výskytu komplikací a ke ztrátě soběstačnosti," uvedl Těšínský. Letošní ročník se od předchozích ale liší tím, že předpokládá získávání doplňujících údajů z onkologických lůžkových oddělení.

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček před časem uvedl, že v Česku je podvýživou ohrožen každý druhý pacient s rakovinou. Dubnový průzkum na onkologiích ukázal, že u téměř třetiny pacientů klesla váha půl roku od zahájení léčby minimálně o pět procent. Zhruba každý pátý sní méně než polovinu toho, co jedl před nemocí. Onkologičtí pacienti totiž mají problémy s jídlem v nemocnicích, kde se podle zjištění hygieniků ne vždy dobře vaří, mají s ním problém ale i při ambulantní léčbě, kdy se stravují doma. Trpí nechutenstvím a mají potíže cokoli spolknout.

Vědci: Porucha řeči může být předzvěstí Parkinsonovy nemoci

Porucha řeči může být předzvěstí Parkinsonovy nemoci, zjistili vědci na neurologické klinice první lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice z analýz hlasu a řeči pacientů. Analýza řeči tak může být vodítkem při včasné diagnóze Parkinsonovy nemoci i dalších neurodegenerativních onemocnění, sdělil ČTK přednosta kliniky Evžen Růžička. Včasná diagnóza je zásadní pro další vyhlídky pacienta a co nejrychlejší nasazení léčby. Parkinsonova choroba se projevuje třesem, špatnou koordinací pohybů, ztuhlostí a psychickými poruchami.

Gotta po třech týdnech pustili z nemocnice, další léčba ho čeká

Lékaři v úterý propustili zpěváka Karla Gotta ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde zahájil léčbu zhoubného nádorového onemocnění mízních uzlin. Během tří týdnů hospitalizace podstoupil šestasedmdesátiletý Gott první dávku chemoterapie, další fáze onkologické léčby ho čeká za několik dní, informovala ČTK jeho mluvčí Aneta Stolzová. Gott večer pozdravil své příznivce prostřednictvím facebookového profilu. Gott kvůli onemocnění zrušil své naplánované koncerty.

Šestý díl série o básnících je dotočen, do kin přijde na jaře

Šestý díl oblíbené filmové série o básnících, založené na chytrém a laskavém humoru Ladislava Pecháčka a poetice režiséra Dušana Kleina, je dotočen. Pod názvem Jak básníci čekají na zázrak se tato komedie natáčela celkem 28 dní v Praze, Kladně, Litoměřicích a Mělníku. Po dvanácti letech si ji užívali i hlavní představitelé Pavel Kříž a David Matásek. Film do kin přijde 14. dubna příštího roku, oznámila ČTK mluvčí projektu Jana Šafářová. "Dávám do role Štěpána co nejvíc ze sebe a pochopitelně s ní stárnu. Jsem s ní už od svých 19 let a je mi čtyřiapadesát, což je svým způsobem unikátní. I pan režisér říkal, že to ve světové kinematografii nemá obdoby," komentoval to Kříž. Připomněl, že každý díl vznikal tak, že je poslední - zájem lidí a nápady to teprve posunuly k tomu, že byl další a další.

Hrad oslaví karlovské výročí výstavami, ukáže gotické klenoty

Výjimečné vystavení českých korunovačních klenotů doplněných replikami královských insignií z doby gotické připravuje Pražský hrad na příští rok. Výstava má být hlavním projektem oslav 700. výročí narození císaře a krále Karla IV., které Hrad zahájí 2. dubna se začátkem příští turistické sezony. Rok věnovaný Karlu IV. si ale na Hradě užijí i ti, kdo nepůjdou na žádnou z výstav. Jak řekl ředitel Správy Pražského hradu (SPH) Ivo Velíšek, unikátním artefaktem doby Karla IV. je samotný areál Pražského hradu, v jehož exteriérech se budou oslavy také připomínat.

Ředitelka hradního odboru památkové péče Ivana Kyzourová řekla, že výstava představí i méně známé části souboru klenotů. Vedle kopií gotických insignií, které jsou dnes součástí vídeňské klenotnice, budou vystaveny nádobky na olej, korunovační roucha či zemské relikviářové kříže a Zlatý veraikon, obraz Kristovy tváře pocházející z českého královského pokladu budovaného Karlem IV. na Karlštejně.

Správci státních památek letos čekají pět milionů návštěvníků

Návštěvnost státních hradů a zámků by letos mohla překonat hranici pěti milionů návštěvníků. Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo letos od ledna do konce října přes 4,9 milionu návštěvníků, o 300.000 lidí více než v dosud rekordním loňském roce. Protože mnoho hradů a zámků nezavírá ani v zimě, čekají správci státních památek, že do konce roku přivítají letošního návštěvníka s pořadovým číslem pět milionů. Třináct památek bude mít otevřeno po celou zimu, patří k nim zámky Lednice, Hluboká, Sychrov, Hradec nad Moravicí a Mníšek pod Brdy nebo hrady Karlštejn, Rožmberk, Nové Hrady, Valeč a Křivoklát. Další hrady, zámky a skanzeny připravují adventní, vánoční a novoroční akce nebo otevřou na objednání.

Nejvíce zájemců o prohlídku přišlo, stejně jako v několika minulých letech, na zámek Lednice, kde k poslednímu říjnovému dni napočítali téměř 398.000 návštěvníků. Hrad a zámek Český Krumlov za svým tradičním jihomoravským rivalem zaostal přibližně o 10.000 návštěvníků. Třetím nejnavštěvovanějším objektem je již obvykle státní zámek Hluboká s 265.000 příchozími a do první pětice se vejdou ještě hrad Karlštejn, jejž navštívilo 204.000 lidí, a komplex zámku a zahrad v Kroměříži se 190.000 návštěvníky. Památkou, která letos zaznamenala výrazný růst zájmu, se stal Hospital Kuks, otevřený po kompletní obnově letos v březnu.

Sport

Český tenista Tomáš Berdych uzavře své vystoupení ve skupině na Turnaji mistrů od 21:00 SEČ zápasem se světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Na postup do semifinále může pomýšlet jedině v případě dvousetového vítězství nad srbským favoritem, přitom ale ještě musí spoléhat na výhru Švýcara Rogera Federera v odpoledním duelu nad Japoncem Keiem Nišikorim.

Dva roky se Adam Ondra věnoval hlavně závodům, loni se stal mistrem světa ve sportovním lezení na obtížnost i v boulderingu a letos vyhrál v nejprestižnější lezecké disciplíně celkově Světový pohár, ale nyní přichází opět na řadu skály. Aktuálně nejlepší lezec podle světového žebříčku má v plánu v příštím roce nejen obhajobu světového titulu, ale také vytvořit na skále nejtěžší cestu v historii. Na kontě má tři vlastní cesty hodnocení 9b+, které jsou zatím nejtěžší na světě. Na skály se vrátí i proto, aby neztratil motivaci. Ve dvaadvaceti letech vyhrál už všechno, je nejlepší na světě, posouvá absolutní limity lidských schopností, přátelé mu občas říkají mimozemšťan.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C. Velkou část Česka v noci na pátek opět zasáhne silný vítr. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 110 kilometrů za hodinu. Větrné počasí panuje v Česku od středy, kdy silný vítr způsobil na řadě míst i škody. Na Sněžce vítr dosáhl dokonce síly orkánu, foukal v nárazech o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu.