Denní souhrn zpráv

Strach z teroristů se nesmí obrátit proti uprchlíkům, řekl premiér Sobotka

S migrační vlnou přichází do Evropy stín války, a na strachu lidí parazitují populisté. Hněv lidí se nesmí obrátit proti uprchlíkům, řekl premiér Bohuslav Sobotka na pietním shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistů. Řešením uprchlické krize je podle Sobotky větší rozhodnost unie a obnovení fungujících vnějších hranic EU. Krize by se podle Sobotky měla řešit obnovením fungujících vnějších hranic Evropské unie a stabilizací zemí v bezprostřední blízkosti unie. "Evropa v tomto směru potřebuje mnohem více rozhodnosti," zdůraznil. Příčinou migrační krize jsou podle něj především destabilizované a rozpadlé státy.

Připomněl také páteční teroristické útoky v Paříži. "Porážka teroristů z Islámského státu musí být prioritou celého mezinárodního společenství," uvedl. Lidé by se ale podle něj neměli nechat ovládnout strachem a panikou a "ztratit odvahu být demokraty".

Sametová revoluce podle ministra Babiše nesplnila všechna očekávání lidí

Sametová revoluce nesplnila všechna očekávání lidí. Po 17. listopadu sice přišla svoboda, ale i negativní jevy, řekl novinářům vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. S dalšími politiky si Babiš připomněl 26. výročí sametové revoluce u pamětní desky na Národní třídě v Praze. Babiš varoval před rozdělováním společnosti. "Neměli bychom ten svátek zneužívat k rozdělování společnosti. Někteří politici se na tom snaží udělat nějaký profil nebo kampaň, a to je špatně. Ten svátek by měl dneska sloužit jedině ke vzpomínkám a k nějaké bilanci," řekl.

Podobně kritizoval zneužívání svátku místopředseda opoziční ODS a europoslanec Jan Zahradil. "Není to svátek demonstrací pro (prezidenta Miloše) Zemana nebo proti Zemanovi, pro islám nebo proti islámu, pro uprchlíky nebo proti uprchlíkům. Je lepší si připomínat odkaz těch dvou dat, tedy roku 1939 i 1989, než se pokoušet svátek využít pro prezentaci vlastních politických názorů nebo vlastní politické agendy," řekl. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je ale svobodné vyjadřování názorů jedním z výdobytků 17. listopadu. "Dnešní den je pro mě velmi silnou připomínkou, že o svobodu je potřeba bojovat každý den, protože o ni můžeme snadno přijít," řekl. Bývalý prezident Václav Klaus a dlouholetý kritik EU dnes mimo jiné uvedl, že v unii se v budoucnu nebudou smět vyjadřovat názory. Premiér Bohuslav Sobotka s Klausem nesouhlasí, podle Sobotky je třeba odlišit svobodu projevu od snahy zneužití svobody slova k šíření nenávisti.

Odpůrci uprchlíků nemají být podle Zemana označování za rasisty

Zastánci opačných názorů k migrační krizi podle prezidenta Miloše Zemana nemají být "nálepkováni" jako islamofobové, rasisté či fašisté. Prohlásil to na akci organizace Blok proti islámu, která zastává k uprchlíkům negativní postoj a odmítá jejich přijímání. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) naopak vyzval veřejnost, aby hněv vyvolaný teroristy neobraceli proti uprchlíkům. "Je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, každý má právo ve svobodné společnosti názor vyjádřit, ale opačný názor nesmí být umlčován," řekl prezident lidem na Albertově. Nálepka či nadávka podle něj není argument, takže by lidé neměli odpůrce islámu a uprchlíků označovat za rasisty.

Ochranka odmítla kvůli chystané akci Bloku proti islámu pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově v Praze. "Je ostudné, abyste 17. listopadu ukradli prostor, který patří studentům a studentským demonstracím," reagoval na to jeden ze studentů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po incidentu uvedl, že ho situace mrzí, policie prý ale musí udržovat bezpečnost. Europoslanci za KDU-ČSL Pavel Svoboda a Jiří Pospíšil postup policie odsoudili, stejně jako předseda ODS Petr Fiala.

Policie zasáhla proti demonstrantům u Úřadu vlády

Policie zasáhla proti účastníkům protimigrační demonstrace u Úřadu vlády. Přibližně tisíc lidí odmítalo více než hodinu po oficiálním konci akce opustit navzdory výzvám prostor. Zhruba 12 lidí policisté zajistili, zejména kvůli použití pyrotechniky a zahaleným tvářím. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Po půl osmé už většina lidí z místa odešla.

Před úřad vlády dorazily dva řádně ohlášené pochody. Jeden z nich začal odpoledne na Václavském náměstí, podle policie se na demonstraci Za naši kulturu a bezpečnou zemsešlo asi 4000 lidí. S projevem vystoupil například předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Při jeho projevu požadovali přítomní demisi vlády.

Příznivci uprchlíků přišli k Pražskému hradu, kritizovali Zemana

Průvod několika stovek příznivců uprchlíků a kritiků prezidenta přišel po akci na Václavském náměstí k Pražskému hradu za skandování "Kavárna je tady". Miloš Zeman označuje jako Pražskou kavárnu všechny své kritiky. Podle organizátorů akce Zemanovy kroky odporují zájmům lidí v Česku. Podle pořadatelů setkání je nutné problémy s migrací řešit s lidskostí a porozuměním. Alfou a omegou je ale vyřešení konfliktu v Sýrii i jinde, uvedli organizátoři v prohlášení.

Na vzpomínkovém shromáždění v Liberci se sešly stovky lidí

Stovky lidí si navzdory dešti připomněly v Liberci ty, kdo v boji za svobodu a demokracii položili své životy. Dopoledne se jako tradičně sešli lidé v parku v Jablonecké ulici u památníku obětem komunismu. Minutou ticha uctili i oběti nedávných teroristických útoků v Paříži. Položili květiny a zapálili svíčky. "Chtěl bych, aby si politici a vůdci Evropy uvědomili, že když budou dlouho zahálet, může se stát, že Evropa bude o svobodu a mír muset znovu bojovat," řekl liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO). Sám, jak přiznal, si ze 17. listopadu 1989 mnoho nepamatuje. "Bylo mi 11, převážnou část života jsem prožil v demokracii, ve svobodě. Jsem za to rád, i když těch 26 let ukázalo, že demokracie má své trhliny, že není dokonalá. Nic lepšího ale zatím nikdo nevymyslel," dodal.

Dobrovolníci ocenili, že se s nimi setkal premiér Sobotka

Dobrovolníci, kteří v uplynulých měsících pomáhali zvládat uprchlickou krizi na hranicích Srbska a Chorvatska, ale i přímo v uprchlických táborech ocenili, že je dnes v Kramářově vile přijal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jan Piňos ze sdružení Czech team, které působilo na srbsko-chorvatských hranicích, ČTK řekl, že od premiéra to v okamžiku napjaté atmosféry vyžadovalo odvahu. Dobrovolníci Sobotkovi odevzdali dopis, ve kterém argumentovali pro přijetí více uprchlíků, než kolik České republice přikazují evropské kvóty. Sobotka řekl, že oceňuje práci stovek dobrovolníků i to, že se nyní pokoušejí svoje svědectví předat dál. Znovu se s nimi chce setkat za půl roku, aby ho informovali o posunu, který zaznamenali.

Napadená Francie má jednomyslnou pomoc a podporu všech zemí EU

Evropská unie po pátečních útocích v Paříži poprvé ve své historii aktivuje článek unijní smlouvy o tom, že ostatní země napadenému státu poskytnou pomoc a podporu všemi prostředky. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian novinářům řekl, že jeho kolegové tuto žádost Paříže jednomyslně podpořili. O konkrétní podobě chce Francie s partnery jednat dvoustranně. Český premiér Bohuslav Sobotka ČTK sdělil, že aktuální nyní bude spolupráce s Francií ve zpravodajské oblasti.

Sobotka a Zaorálek mají výhrady k pozemní operaci proti Islámskému státu

Případná pozemní operace proti takzvanému Islámskému státu není podle členů české vlády jednoznačným řešením krize v Sýrii. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po mimořádné schůzce k vyhodnocení bezpečnostních opatření po teroristických útocích v Paříži řekl, že pozemní akce je sice nutná, ale klíčem k řešení situace v Sýrii je dohoda velmocí a dalších aktérů krize.

Před riziky pozemní operace varoval také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na web napsal, že pozemní akce Západu v minulosti vedly k posílení extremistů. "Nemáme-li tuto tragickou zkušenost znovu opakovat, je bezpodmínečně nutná široká dohoda, jejíž součásti musí být nejen USA a Rusko, ale také například Írán a Saúdská Arábie," dodal český ministr zahraničí.

Mládek: Vitásková uspokojivě nevysvětlila nevypsání podpory obnovitelné zdroje

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dosud uspokojivě nevysvětlila, proč nechce vypsat podporu pro obnovitelné zdroje pro příští rok. ČTK a ČT to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). ERÚ odmítá vypsat podporu 41 miliard korun pro zdroje spuštěné mezi lety 2005 až 2012, které dosud neschválila Evropská komise. Vitásková minulý týden v Lidových novinách uvedla, že veřejná podpora může být poskytnuta jen zdrojům, které tzv. notifikaci mají.

"Problém s nedořešenou notifikací pro zdroje spuštěné v letech 2005 až 2012 byl i loni a předloni a paní Vitásková peníze vypisovala. Teď je najednou vypsat nechce," řekl dnes Mládek. Předpokládá nicméně, že Vitásková do 30. listopadu podporu vypíše tak, jak má. Plán pro případ, že by tak neučinila, ministerstvo podle Mládka zatím nemá. Ministr potvrdil také informace některých médií, že o situaci bude informovat prezidenta Miloše Zemana.

Albánský soud poslal vraha českých turistů na doživotí do vězení

Albánský soud potrestal vraha dvou českých turistů Sokola Mjacaje doživotním vězením. ČTK o tom informovala velvyslankyně České republiky v Tiraně Bronislava Tomášová. Rozsudek je nepravomocný: odsouzený má desetidenní lhůtu na odvolání. Obžalovaný se k zabití obou turistů přiznal. Tvrdil ale, že je měl v úmyslu jen okrást, nikoli usmrtit. Muže prý zastřelil, když se bál, že mu vezme zbraň. Žena podle Mjacaje přišla o život při nešťastném náhodném výstřelu.

Rodičovské organizace a jiné spolky jsou proti povinné školce

Fórum rodičů a další spolky nesouhlasí s plánovaným povinným posledním rokem předškolního vzdělávání. Místo jeho zavedení, které se plánuje na rok 2017, navrhují zaměřit se třeba na podporu rodičů, kteří mají potíže se zajišťováním péče o dítě. Povinná MŠ pro všechny děti podle otevřeného dopisu, snižuje prostor pro volbu rodičů, jakou výchovu a péči považují za dobrou pro své dítě. Snahu vlády zajistit rovné šance na kvalitní vzdělání všem dětem oceňují, ale tento způsob podle nich znamená navýšení povinností pro všechny rodiče a zvýšení nároků na děti ze strany institucí.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) si od povinného roku v mateřské škole slibuje snížení počtu odkladů pro nástup do základní školy, které se týkají zhruba každého čtvrtého předškoláka, lepší adaptaci dětí při přechodu na základní školu a také zmírnění sociálních rozdílů mezi dětmi. Poslanci v prvním čtení vládní návrh podpořili.

U Poslanecké sněmovny stojí nový pomník Milady Horákové

U Poslanecké sněmovny stojí nový pomník Milady Horákové. Slavnostně ho odhalili autor pomníku sochař Josef Faltus a lékař Martin Jan Stránský, který přes tři roky usiloval o jeho vytvoření. Pomník byl financován z veřejné sbírky. Poslankyni Horákovou komunistická moc v roce 1950 popravila jako jedinou ženu v historii politických procesů 50. let v tehdejším Československu. Soutěže se zúčastnilo 23 umělců. Vítěz Josef Faltus památník zpodobnil jako ohrádku pro obžalované v soudní síni s mikrofonem, na kterém sedí pták.

K poctě Horákové byl v Praze vytvořen v roce 2009 pomník s bustou v parku na náměstí Hrdinů v Praze 4 nedaleko budovy pankrácké věznice a soudu. Další její sochu plánuje odhalit také Praha 2, umístěna by měla být v parku Ztracenka u novoměstských hradeb na Albertově.

Japonská císařovna navštívila koncert na české ambasádě v Tokiu

Japonská císařovna Mičiko, manželka císaře Akihita, se v pondělí na českém velvyslanectví v Tokiu zúčastnila festivalu Mladá Praha. O mimořádné události informovalo české ministerstvo zahraničí. Císařovna Mičiko se dlouhodobě zajímá o vážnou hudbu. Česká hudba je v Japonsku všeobecně známá a jména jako Bedřich Smetana či Antonín Dvořák jsou v obecném povědomí. "Japonské děti se ve škole dokonce učí zpívat Smetanovu Vltavu na japonský text," dodala česká diplomacie.

V Plzni odhalili pomník plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi

V Plzni odhalili pomník plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi. Symbolizuje boj proti totalitě a diktatuře. Připomíná scénu z jeho posledního animovaného filmu Ruka. Pět metrů vysoká klec, kterou prorazila čtyřmetrová ruka, stojí v Borském parku vedle věznice Bory, kterou prošla řada politických vězňů, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Ve filmu Ruka se umělec vzbouří proti režimu, a pomník, který ho režim donutil vytesat, povalí a uteče na svobodu z klece, ve které je vězněn, řekl ČTK děkan Fakulty designu a umění Ladislav Sutnar. Dílo vytvořil sochař a modelér Luděk Míšek, který učí na plzeňské fakultě. Odhalení se zúčastnil i Trnkův syn Jan. Líbí se mu, že je pomník netradiční a velmi originální.

Balejův film Malá z rybárný zahájí festival v Brazílii

Celovečerní loutkový film režiséra a výtvarníka Jana Baleje Malá z rybárny míří do Brazílie, aby tam 24. listopadu zahájil pátý ročník mezinárodního filmového festivalu. Uskuteční se pod názvem Brasil Stop Motion v Recife v hlavním městě brazilského státu Pernambuco. Festival představí 276 filmů ze 46 zemí. Půjde o jihoamerickou premiéru tohoto snímku, které se režisér, výtvarník a spoluautor scénáře Jan Balej zúčastní spolu s hlavním animátorem filmu Michaelem Carringtonem. Balej tam připraví kurs pro animátory i veřejnost.

Malá z rybárny, moderní adaptace předlohy Hanse Christiana Andersena, vznikala téměř čtyři roky. Využívá loutkovou a digitální animaci. Autoři scénáře Balej a Ivan Arsenjev posunuli děj z moře do rušného prostředí přístavního města. Tvůrci využili sedmdesát loutek, rozpočet činil zhruba 46 milionů korun.

Brněnský Jošt se rychle stal místem schůzek i cílem turistů

Názory na estetickou kvalitu nové jezdecké sochy v Brně se sice liší, rychle se však stala novým místem schůzek i cílem turistů. Hloučky se kolem alegorie odvahy na Moravském náměstí tvoří v každou denní dobu. Socha má několik přezdívek, lidé ji nejčastěji připodobňují k Donu Quijotovi, jiní ji kvůli dlouhým nohám nazývají Žirafa. Jako stylizovaný jezdec na žirafě také Jošt pronikl na etiketu speciální várky brněnského piva Lucky Bastard. Dostala název Lucky Jošt. I když jsou názory na sochu Jaroslava Róny rozporné, dílo má nakročeno k tomu, aby se stalo jedním z novodobých symbolů Brna. Motiv se už dostal i na oficiální suvenýry.

Sport

Tomáš Berdych prohrál druhý zápas na tenisovém Turnaji mistrů s Japoncem Keiem Nišikorim 5:7, 6:3, 3:6 a výrazně se mu vzdálil postup do semifinále.

Házenkářky Mostu prohrály v odvetném utkání 3. kola Poháru EHF s Dinamem Volgograd 27:30 a po nedělní remíze 31:31 v soutěži skončily. České šampionky odehrály oba zápasy v domácím prostředí, nad semifinalistkami Ligy mistryň z minulé sezony ale nedokázaly ani jednou zvítězit, třebaže v neděli k tomu měly velmi blízko.

Počasí

Oblačno, místy přeháňky nebo občasný déšť, zejména na horách na severu území. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, na jihovýchodě až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C.

Celé Česko v noci na středu zasáhne silný vítr. Na hřebenech může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, tedy síly vichřice. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí pády větví a stromů, a to až do středečního večera.