Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

ČR usnadní ukrajinským specialistům získání povolení k práci

Zrychlenou vízovou proceduru nabídne už v listopadu Česká republika vysokoškolákům a středoškolákům z Ukrajiny, kteří mohou pracovat jako IT odborníci a v technických profesích. Jde o pilotní projekt, který zjednodušuje vydávání pracovních povolení a tzv. modrých karet pro cizince, kteří jsou schopni zaplnit volná místa poptávaná neúspěšně českými firmami. Novináře s plánem na získání zhruba 500 specialistů z Ukrajiny seznámili premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

Žadatelé o práci ve specializovaných pozicích z Ukrajiny nebudou muset absolvovat několikahodinový pohovor na konzulátu, jako je tomu dosud. Protože zájem je veliký, na pohovory je málo termínů a celá procedura se tak protahuje, řekl Zaorálek. Zatímco loni řešili konzulární úředníci 340 žádostí o zaměstnanecká karty, letos už jich je tisíc, doplnil. Pokud se projekt osvědčí, po půl roce chce ministerstvo zahraničí spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí vybrat další žádané profese. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) do té doby zpracuje analýzu pracovního trhu a míst, které se nedaří obsadit dlouhodobě nezaměstnanými. Projekt by se případně mohl rozšířit do dalších zemí, například Uzbekistánu a Mongolska, kde zájem o české pracovní karty stejně jako na Ukrajině převyšuje možnosti konzulátů.

Lídři východní části NATO pro stálou přítomnost aliance v oblasti

Vedoucí představitelé zemí východního křídla Severoatlantické aliance se na summitu v Bukurešti shodli na nutnosti trvalé vojenské přítomnosti NATO v regionu. Reprezentanti devíti států ve společném prohlášení podle agentury Reuters také uvedli, že jsou "vážně znepokojeni" pokračujícím agresivním postojem Ruska. Zasadí se prý rovněž o větší spolupráci Evropské unie a NATO. Vrcholné schůzky, která předcházela červencovému summitu NATO ve Varšavě, se zúčastnili prezidenti Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska. Českou republiku zastupoval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Schodek rozpočtu by letos mohl klesnout k 70 mld. Kč, řekl Babiš

Schodek státního rozpočtu za letošní rok by mohl klesnout k 70 miliardám korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to řekl na debatě o hospodářské politice, kterou pořádala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Vláda pro letošní rok schválila rozpočet se schodkem 100 miliard korun. "V roce 2014 jsme měli plánovaný deficit 112 miliard korun, skončili jsme 77,8 (miliardy). Kdybychom letos dosáhli 70 miliard a skončili 30 miliard pod plánovaným rozpočtem, byl bych rád," uvedl Babiš s tím, že jde o jeho osobní odhad, nikoliv o odhad ministerstva financí.

Hrad chce z bezpečnostních důvodů rámy u vstupu do katedrály

Vstup do pražské katedrály svatého Víta na Pražském hradě by měly v budoucnu pomáhat střežit bezpečnostní rámy. Prezidentská kancelář chce také dokončit kamerový systém, který bude monitorovat okolí Hradu. Ve dvou ulicích směřujících k Hradu by měly být přejezdové detekční brány. Novinářům to ve Sněmovně řekl hradní kancléř Vratislav Mynář. Do rozpočtového výboru přišel představit poslancům návrh rozpočtu prezidentské kanceláře na příští rok. Při té příležitosti také odpověděl na dotaz, který se týkal bezpečnostních opatření. O vyšším zabezpečení Hradu se začalo hovořit po zářijové akci umělecké skupiny Ztohoven, která vyvěsila na střechu červené trenýrky. Kvůli incidentu skončili ve funkcích velitel Hradní stráže Radim Studený, šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a ředitel bezpečnostního odboru Jan Fulík.

Český PEN klub kritizuje Zemana za jeho výroky k migraci

Prezident Miloš Zeman vyvolává u veřejnosti strach z uprchlíků a zpochybňuje společenské autority, jakými jsou úřad ombudsmana či orgány OSN. Tvrdí to zástupci Českého centra Mezinárodního PEN klubu, kteří hlavě státu zaslali otevřený dopis. Zemana kritizují také za jeho údajný odpor ke vzdělancům, akademické obci či odkazu novináře Ferdinanda Peroutky. Hlavu státu zároveň vyzývají, aby přestala zpochybňovat instituce, jako jsou OSN, ombudsmanka Anna Šabatová či představitelé univerzit jenom proto, že mají jiný názor než on.

Zeman koncem října nařkl ombudsmanku Šabatovou z toho, že se svou kritikou životních podmínek v zařízení pro uprchlíky v Bělé jen snaží zviditelnit. Prezident se dostal také do sporu s Vysokým komisařem OSN pro lidská práva, který vyjádřil znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" české hlavy státu. Hradní mluvčí na kritiku zareagoval tvrzením, že jde stupňující se kampaň proti České republice kvůli jejímu postoji k migrační krizi.

Šéf GIBS Bílek prý rezignoval, aby nepoškodil organizaci

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek rezignoval ze svého osobního rozhodnutí, aby organizaci neškodil. Politické tlaky jako důvod nezmínil. Novinářům to po dvouhodinovém jednání sněmovní komise pro kontrolu GIBS řekl její šéf Václav Klučka. Na kontrolní komisi přišel odstupující šéf inspekce. S novináři ale nemluvil. Podle některých členů sněmovní komise Bílek rezignoval na základě politického tlaku. Většina členů komise jeho odchod očekávala. "Pod takovouto mediální kampaní doprovázenou politickým tlakem by rezignoval asi každý," uvedl po jednání Klučka.

Dohnal zůstává v aktivní službě, ministr Pelikán vyhověl jeho rozkladu

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) vyhověl rozkladu odvolaného šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, který napadl rozhodnutí ohledně svého přeřazení do záloh. Pelikán to řekl ČTK s tím, že se podřídil názoru rozkladové komise. Služební poměr Dohnala tak trvá a situace se podle ministra dostala zpátky do stavu, se kterým zákon nepočítá. Zda by rozhodnutí mohlo mít vliv na případnou Dohnalovu kandidaturu na post šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), není podle ministra jasné. Dohnal krok přivítal.

Dohnala odvolala z funkce bývalá ministryně Helena Válková (ANO) počátkem dubna 2014. Zdůvodnila to ztrátou důvěry a údajnými problémy v hospodaření bezpečnostního sboru. Ministerstvo pak letos v červnu poslalo odvolaného ředitele do zálohy. Podle Dohnala tím porušilo zákon, když mu nenabídlo jiné místo.

Ministerstvo práce plánuje posílit služby pro rodiny, dětské domovy rušit nechce

Ministerstvo práce plánuje posílit prevenci a služby pro rodiny. Méně peněz by naopak mělo v budoucnu plynout na pobyt dětí v dětských domovech, které se ale rušit nebudou. Novinářům to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). S ministryní školství Kateřinou Valachovou a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (oba ČSSD) měla dnes podepsat memorandum o sjednocení péče o ohrožené děti pod její resort. Z podpisu zatím sešlo. Marksová i Valachová za tím vidí "organizační důvody". Valachová je pro transformaci, ale chce zachovat některá zařízení pod hlavičkou ministerstva školství.

Česko léta sklízí kritiku domácích i zahraničních institucí za vysoký počet dětí v ústavech a roztříštěnost péče o ohrožené děti. Na starosti ji mají tři resorty - práce, školství a zdravotnictví. Pod školství spadají dětské domovy, pod zdravotnictví domovy pro děti do tří let, pod ministerstvo práce dětské azylové domy a pomoc rodinám. Memorandum mělo přispět ke sjednocení a převodu pod resort práce. Ministryně školství ale trvá na tom, že zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy a pro preventivně výchovnou péči, která spravuje ministerstvo školství, zůstanou v jeho gesci. Jde o diagnostické a výchovné ústavy, dětské domovy se školou a střediska výchovné péče. Důvodem pro jejich setrvání pod hlavičkou školství je podle Valachové skutečnost, že v těchto zařízeních je výchovně vzdělávací proces zajišťován vysoce kvalifikovaným personálem.

Iuridicum Remedium: Přílepek umožňuje nekontrolované sdílení osobních údajů

Poslanecký přílepek o úvěrových registrech k zákonu o ochraně spotřebitele otevírá prostor pro nekontrolované sdílení osobních údajů spotřebitelů. ČTK to dnes sdělila organizace Iuridicum Remedium (IuRe). O zákonu bude v nejbližších dnech rozhodovat Senát. Úprava podle IuRe otevírá nový prostor pro sdílení informací o klientech, kteří získali úvěr nebo o něj třeba jen požádali. "Vágně definované údaje o bonitě nebo důvěryhodnosti klientů mohou být na rozdíl od nynějšího stavu uchovávány i bez souhlasu spotřebitelů a i několik let poté, co jsou vzájemné závazky vyrovnány," uvádí IuRe. Navíc prý není jasné, jak bude fungovat dohled nad využíváním dat z registrů a zda bude vůbec možné nějak efektivně bránit tomu, aby se registry nezneužívaly například za účelem cíleného marketingu na poli nabídky půjček.

Rozpočtový výbor jednomyslně podpořil růst odvodů z hazardu

Sněmovní rozpočtový výbor jednomyslně a po rozsáhlé debatě doporučil poslancům schválit vládní návrh, který od příštího roku zvyšuje odvody z hazardu. Sazby se mají zvýšit z nynějších 20 procent na 23 a 28 procent podle druhu her. Zároveň by se měl zvýšit z 55 na 80 korun denní poplatek za každý hrací automat. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) má změna přinést státu asi dvě miliardy korun. Sněmovna by návrh mohla schvalovat ještě v listopadu. Zástupci loterijního a herního průmyslu varují před tím, že nové sazby povedou k rozmachu černého trhu a masivnímu propouštění lidí zaměstnaných v oboru.

Prodej aut v ČR do konce října stoupl o pětinu na 190.668 vozů

Český trh s novými vozy pokračoval i v říjnu v růstu. Prodej nových osobních aut za deset měsíců meziročně vzrostl o 19,7 procenta na 190.668 vozů. Každým desátým prodaným vozem byla Škoda Octavia, což z ní dělá nejprodávanější model na trhu. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Policie dopadla údajného vraha tří pražských taxikářů

Policie odhalila a dopadla údajného pachatele vražd tří pražských taxikářů a zahájila jeho trestní stíhání. Informaci ČTK potvrdila mluvčí Městského státní zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. První vražda se stala počátkem loňského února, tělo dvaačtyřicetiletého muže se našlo v zaparkovaném autě v Lužické ulici v Praze 2. Další dvě vraždy přibyly loni v dubnu, mrtví taxikáři leželi na polní cestě u Uhříněvsi.

Vraždy taxikářů jsou více než rok a půl nevyjasněným případem. Pachatel, případně pachatelé, si podle vyšetřovatelů řidiče vždy zastavil v centru Prahy a požádal o odvoz na okraj města. Vrah oběti zastřelil.

Premiér ocenil plzeňské projekty vzdělávání dětí v robotice

Aktivity Plzně zaměřené na vzdělávání dětí na základní škole v robotice a v počítačových dovednostech se mohou stát i celostátně využitelnými pilotními projekty. Při návštěvě města to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Navštívil například Masarykovu základní školu, jejíž děti mají od září nově k dispozici speciální a v ČR ojedinělé roboty, prohlédl si také areál bývalého depa dopravních podniků, kde od příštího roku město zřídí centrum robotiky.

Plzeň také jako první město získala povolení k provozování leteckých prací s drony a vlastní malou flotilu dronů. Využije je technických kroužcích pro děti zaměřených na robotiku i k monitorování stavu městských budov, pro kontrolu úniku tepla z městských objektů, snímkování i při povodních nebo jiných krizových situacích.

Zemědělcem roku se stal soukromník Václav Hrabě

Vítězem 14. ročníku soutěže Zemědělec roku se letos stal soukromě hospodařící rolník Václav Hrabě z Sedlece u Benátek nad Jizerou. Obdržel také ocenění Nejlepší farmář a Nejlepší pěstitel. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v České národní bance v Praze. V soutěži, kterou pořádá vydavatelství ProfiPress a týdeník Zemědělec, se zemědělské podniky hodnotí podle ekonomických ukazatelů.

Linka bezpečí je Neziskovkou roku a získala Cenu veřejnosti

Sdružení Linka bezpečí, které provozuje největší a nejdéle fungující dětskou krizovou linku v Česku, se stalo Neziskovkou roku 2015 mezi velkými organizacemi. Vedle toho získalo Cenu veřejnosti v hlasování na internetu. Mezi malými neziskovými organizacemi zvítězila sociální firma Tamtamy, jejímž cílem je pomáhat lidem handicapovaným na trhu práce. V kategorii středních neziskových firem byla oceněna Raná péče EDA, která podporuje rodiny s dítětem se zrakovým nebo jiným postižením. Udílení cen se uskutečnilo v Senátu. Neziskovka roku je vyhlašována třetím rokem, letos se do ní přihlásilo 115 organizací.

Noclehárny pro bezdomovce budou letos otevřené od 1. prosince

Zimní noclehárny pro bezdomovce budou letos otevřeny od 1. prosince. Jako první se otevřou centra v Michli a na Vackově v Praze 3, dohromady mají 200 lůžek. V případě extrémního počasí bude možné kapacitu zvýšit až na 400 lůžek v noclehárnách, 250 ve stanech a otevřít přes noc i denní centra. Novinářům to dnes řekli náměstek primátorky Petr Dolínek, zastupitelka Irena Ropková (oba ČSSD) a ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján. V Praze žije podle odhadů odborníků až 4500 lidí bez domova. Podle Jána bude v případě silných mrazů možné odpustit bezdomovcům symbolický poplatek, který za přespání na lodi Hermes běžně platí, a tolerovat jim i mírnou hladinu alkoholu v krvi.

STEM: Většina Čechů není pro federalizaci Evropské unie

Většina české veřejnosti nepodporuje proměnu Evropské unie ve federální instituci. Pro postupnou změnu ve stát s federalistickým uspořádáním členských zemí je pětina obyvatel České republiky. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM. Z dlouhodobého hlediska Češi nikdy nepatřili mezi velké zastánce federalizace unie. Podle průzkumu rovněž čtyři pětiny Čechů nečekají, že by v budoucnu vznikl evropský národ. Krátce po vstupu do EU přitom jeho vznik předpokládala téměř třetina českých občanů. Průzkumu se od 18. do 28. září zúčastnilo 925 respondentů starších 18 let.

T-Mobile během týdnů spustí mobilní volání přes Wi-Fi

Mobilní operátor T-Mobile spustil do interního provozu mobilní volání přes Wi-Fi, komerčně službu nabídne během několika týdnů. Prostřednictvím technologie Voice over Wi-Fi (VoWiFi) zákazník uskutečňuje hovory nebo posílá zprávy se svým telefonním číslem úplně stejně jako v mobilní síti. Uvedli to zástupci společnosti. Wi-Fi volání nalezne uplatnění zejména v místech, kde mohou být problémy se sílou či kvalitou signálu mobilní sítě.

Zpěvačka Marta Kubišová leží po infarktu už na standardním pokoji

Zpěvačka Marta Kubišová, která prodělala v neděli před oslavou svých 73. narozenin infarkt, byla dnes v jedné z pražských nemocnic přemístěna z koronární jednotky na standardní pokoj. Její stav je po osmačtyřiceti hodinách po operaci stabilizován. Na dotaz ČTK to řekl Milan Hein, šéf pražského Divadla Ungelt, kde má Kubišová domovskou scénu. "Paní Marta nebude do konce kalendářního roku vystupovat. Její představení, včetně spousty zájezdů, jsme bez náhrady zrušili, aby měla čas se zotavit. Věřím však, že v lednu se na naše jeviště vrátí v plné síle," uvedl Hein. Podle něj bude připravovat nový recitál. "V listopadu 2017 se Marta Kubišová rozloučí se svou profesionální kariérou a uspořádá závěrečný velký koncert," dodal Hein.

Vydavatel katolického samizdatu Rázek dostal medaili od ministra

Medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) od ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) dostal katolický aktivista, vydavatel křesťanského samizdatu a politický vězeň komunistického režimu Adolf Rázek. Ocenění patří lidem, kteří přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Ocenění Rázek dostal u příležitosti svých 85. narozenin. Za ilegální vydávání katolického tisku a dovoz křesťanské literatury strávil tento muž ve vězení více než čtyři roky. Později se jako člen skupiny kolem teologa Oto Mádra se podílel na vydávání dalších samizdatových textů. Členové skupiny byli v roce 1985 zatčeni, vzhledem k široké publicitě, jakou měl případ v zahraničí, však byl po měsíčním pobytu ve vazbě propuštěn. Od roku 1992 do roku 2000, kdy odešel do důchodu, pracoval v Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinu komunismu. Specializoval se na pronásledování věřících.

Festival Ostrava v Praze uvede do 15. listopadu šest inscenací

Divadelním představením Petrolejové lampy začíná dnes v Divadle v Celetné festival Ostrava v Praze. Do 15. listopadu nabídne celkem šest kritikou ceněných i divácky úspěšných inscenací od činohry přes operu po loutkové divadlo. Večer 8. listopadu přinese jeden z očekávaných vrcholů přehlídky - operu Ohnivý anděl Sergeje Prokofjeva. Historicky prvního nastudování díla v ruském jazyce se ujal soubor opery Národního divadla moravskoslezského s režisérem Jiřím Nekvasilem.

Plachetka na krátkém turné po Česku zazpívá Mozarta a Salieriho

Špičkový basbarytonista Adam Plachetka nastudoval pro krátké turné po Česku koncertní program z díla Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. V Brně, Holešově, Trutnově a Jablonci nad Nisou jej doprovodí soubor Czech Ensemble Baroque. Další koncerty jsou v jednání, řekl novinářům v Brně umělecký šéf souboru Roman Válek. Příští rok si Plachetka znovu po deseti letech zazpívá na Hudebním festivalu Znojmo titulní roli v Mozartově Donu Giovannim. Třicetiletý Plachetka patří k nejúspěšnějším českým pěvcům současnosti. Vypracoval se na sólistu Vídeňské státní opery, zpíval i v prestižních operních domech v New Yorku, Londýně a Miláně. V Česku kvůli velkému vytížení vystupuje vzácně.

Harfenistka Englichová vydává album s hudbou 20. a 21. století

Přední česká harfenistka Kateřina Englichová vydává album Musica per arpa s hudbou autorů 20. a 21. století. Boří tím představu harfenistek jako trochu éterických dam, které se za zvuků staré romantické hudby jemně probírají strunami. Křest nahrávky se uskuteční 26. listopadu ve dvoraně pražského Rudolfina v rámci přehlídky módní návrhářky Petry Kociánové.

Výstava v Zubří ukáže i pozapomenuté části místních krojů

Vyšívanou úvodnici, plachtu, která ženy provázela od manželství až do smrti, pánský slavnostní kabát župici a další dnes již pozapomenuté části krojů v Zubří na Vsetínsku připomene výstava v tamním muzeu. Výstava nazvaná Ze skříní našich babiček, aneb co moli ještě nenašli mapuje různé podoby zuberských krojů. Připravili ji členové folklorního souboru Beskyd u příležitosti letošního 70. výročí existence souboru. Různé části krojů zapůjčili místní lidé, organizátoři obešli asi 30 rodin, řekla ČTK členka souboru Eva Staňková. "Úvodnice byly plachty, které se nosily na úvod, když ženy šly po šestinedělí do kostela, tak ji nosily sebou. Dostávaly ji na sebe ve svatební den. Je to v dnešní době už vzácnost, protože plachta provázela ženu od svatby až do smrti, většinou si je ženy s sebou odnášely do hrobu. Tím pádem se skoro žádné nezachovaly, je jich opravdu maličko," uvedla Staňková. Rozměrné vyšívané plachty je v dnešní době nereálné vyrobit. "Už tehdy se uvádělo, že na nich pracovalo čtyři až pět vyšívaček, pracovaly na tom celý měsíc," podotkla. Další vzácností, na kterou v domácnostech místních lidí členky souboru narazily, byl dlouhý pánský zelený kabát župice. "Má krásné zdobení, knoflíky připomínají žaludy. Krásně sedí, je to vypracované, střihově nádherné. I dnes, když si to kluci oblíkají, říkají, že je to super, že nikde nic netlačí, je vidět, že je to krásná práce," uvedla členka souboru Helena Adámková. Sváteční kabát nosili muži v zimě, hlavně při svatbách.

Lichtenštejnové mají ve Vranově u Brna opravenou rodinnou hrobku

Po tříleté rekonstrukci byla ve Vranově u Brna ukončena oprava hrobky rodu Lichtenštejnů, v níž je pohřbeno zhruba 50 členů knížecího rodu. Práce přišly na přibližně 54 milionů korun. Výsledek si prohlédl lichtenštejnský kníže Hans Adam II. Hrobka bude otevřena pro veřejnost vždy jednou do roka, a to 1. listopadu. Hrobka je mimořádnou historickou památkou, řekl ČTK ředitel brněnského památkového ústavu Zdeněk Vácha. Hrobku nechal ve vranovském klášteře, jenž je sídlem řádu paulánů, vystavět kníže Maximilián (1578-1643). Posledním pohřbeným byl v roce 1938 kníže František I. Rod Lichtenštejnů vlastnil před druhou světovou válkou především na Moravě rozsáhlé majetky.

V Praze a Brně dnes začíná festival Grand Jour de Champagne

V Praze a Brně dnes začíná devátý ročník festivalu šampaňského Grand Jour de Champagne. Milovníci šampaňského a gastronomických zážitků mohou v rámci festivalu poprvé navštívit prostory barokního Buquoyského paláce v Praze, sídle francouzského velvyslanectví. Akci bude dnes hostit také Premier Hotel International Brno.

Přípravy slavnostního menu se Praze ujme držitel dvou michelinských hvězd Bernard Bach a letos nebude michelinská hvězda odepřena ani Brnu. O gastronomický zážitek se zde v hotelu Premier Hotel International Brno postará nejmladší laureát tohoto ocenění, Michaël Nizzero.

Gastrofest nabídne premiérově novozélandskou kuchyni

Jídla z 23 zemí světa budou moci lidé ochutnat na mezinárodním gastronomickému festivalu Gastrofest 2015, který se v Českých Budějovicích uskuteční od 12. do 14. listopadu. Poprvé tradiční akce nabídne pokrmy z novozélandské nebo skotské kuchyně. Na 19. ročníku Gastrofestu představí své produkty vystavovatelé ve více než 90 stáncích. Třídenní akce nabízí řadu doprovodných programů, například Dýňový šampionát nebo kulinářskou soutěž profesionálů Český kapr 2015. Hlavním bodem programu však bude Gourmet Rendez - Vous, kdy po tři dny na pódiích budou kuchaři z Evropy, Ameriky, Asie nebo Oceánie vařit různé speciality.

Cukráři budou v Jihlavě soutěžit na Cukrářském festivalu

Sedm desítek profesionálních i amatérských cukrářů bude v sobotu v Jihlavě soutěžit v prvním ročníku Cukrářského festivalu. Mezi soutěžícími budou cukráři z Česka, Slovenska, Polska a Skotska. Cílem festivalu je ukázat veřejnosti, jaké jsou současné možnosti cukrářského řemesla a co všechno lze cukrařinou vytvořit. ČTK to řekla Olga Ceralová z pořádající společnosti Dortisimo. "V jedné z kategorií musí soutěžící vyrobit dort znázorňující zvíře nebo nějaký trojrozměrný objekt, který musí být komplet jedlý," uvedla Ceralová. Exponáty z některých soutěžních kategorií budou návštěvníci moci po skončení akce ochutnat. Pokud bude první ročník úspěšný a setká se s dostatečným zájmem veřejnosti, mohl by se soutěžní Cukrářský festival pořádat každoročně.

Sport

Hokejisté Litvínova porazili v úvodním duelu osmifinále play off Ligy mistrů Frölundu 2:1. Dlouho bezbrankový zápas načal gólově po jeho polovině obránce Karel Kubát, na začátku třetí třetiny vyrovnal v přesilovce Andreas Johnson. O výhře nad suverénem švédské nejvyšší soutěže rozhodl ve 46. minutě rovněž v početní výhodě útočník Robin Hanzl.

Česká tenistka Karolína Plíšková vstoupila do turnaje Elite Trophy v Ču-chaj vítězstvím 6:4, 3:6, 6:2 nad Srbkou Jelenou Jankovičovou.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer si koncem října zlomil palec levé ruky. Stříbrný medailista z klasické padesátky na únorovém mistrovství světa ve Falunu doufá, že sádru sundá včas, aby na konci listopadu stihl start sezony, v které absolvuje závody Světového poháru a dálkové série Ski Classics. Osmatřicetiletý Bauer si palec zlomil po pádu na kolečkových lyžích na kempu na Dachsteinu.

Počasí

Oblačno až zataženo. Nejvyšší teploty 10 až 14 °C, při celodenní nízké oblačnosti kolem 6 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.