Denní souhrn zpráv

Obviněný hejtman Rozbořil ani po schůzce se Sobotkou nerezignoval

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila z podplácení, ani po schůzce s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou nerezignoval na post v čele krajské samosprávy. Novinářům to po několikahodinovém jednání krajského výboru strany řekl Sobotka, který tak neuspěl se svým požadavkem na Rozbořilův odchod z funkce. Hejtmanovo rozhodnutí ale podpořil krajský výbor, oznámil novinářům jeho předseda Jiří Zemánek. Olomoucká ČSSD však přišla o svého lídra pro krajské volby, podle stanov strany nemůže Rozbořil jako obviněný příští rok kandidovat.

"Já to nepokládám za rozumné rozhodnutí, ani z pohledu Olomouckého kraje, ani z pohledu sociální demokracie. Nicméně je to jeho vůle a jeho rozhodnutí," řekl Sobotka. Podle něj měl hejtman po dobu, než se zjistí, zda spáchal nebo ne trestný čin, rezignovat. Na otázku ČTK, zda se mluvilo o pozastavení členství, přímo neodpověděl. Další postup je podle něj nyní na olomoucké organizaci. Rozbořil, který je obviněn z podplácení, s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost, protože je to podle něj nedorozumění. Při tajném hlasování krajského vedení o jeho setrvání ve funkci hejtmana jej podle něj podpořilo 21 z 29 přítomných členů.

Lidovci v Olomouckém kraji žádají hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), aby do příští středy oznámil svolání zasedání zastupitelstva, které by se uskutečnilo do 14 dnů ode dne svolání. Hejtman by měl objasnit své obvinění z podplácení. Koalice ČSSD a KSČM by pak měla říci, jak informace hejtmana vyhodnotila a zda z ní vyvodí personální důsledky.

Zeman: Životní podmínky uprchlíků v ČR jsou naprosto dostačující

Životní podmínky uprchlíků v Česku jsou naprosto dostačující. Jejich děti mají lékařskou péči i dost jídla. V rozhovoru s Parlamentními listy to řekl prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na kritiku situace v detenčních zařízeních, s níž přišla ombudsmanka Anna Šabatová či komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks. Podmínky v táboře v Bělé - Jezové dlouhodobě kritizují i české nevládní organizace. "Životní podmínky uprchlíků se už výrazně zlepšily ve srovnání se situací, v jaké žili ve svých zemích, a já si myslím, že je to naprosto dostačující," řekl prezident.

Ombudsmanka po své kontrole v zajišťovacím zařízení v Bělé - Jezové uvedla, že děti uprchlíků v táboře "žijí hůř než čeští vězni". Vedení správy uprchlických zařízení i cizinecké policie požádala o okamžitou nápravu. Uvedla, že v zařízení je nyní kolem čtyř stovek dospělých a asi stovka dětí. Ty nemají teplé oblečení a obuv, hygienické podmínky jsou nedostatečné, uprchlíci spí na matracích na podlaze v tělocvičně, v noci je budí policie. "Děti uprchlíků mají běžnou lékařskou péči, mají dostatek jídla, jsou v teple, jsou oblečeny," uvedl Zeman. Podle něj Šabatová "jako obvykle není příliš dobře informována".

Policie má připravenou techniku pro případné kontroly hranic

Policisté mají připravenou techniku pro případ obnovení kontrol na hranicích. Pomůžou třeba elektrocentrály a osvětlení od Správy státních hmotných rezerv. Zázemí na hranicích už mají policisté nyní. Na některých hraničních přechodech se například mohou schovat do mobilních buněk, k dispozici mají stany i mobilní toalety. ČTK o tom informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila v polovině června, od poloviny září pak začala s namátkovými kontrolami na hranicích s Rakouskem. Od zesílení kontrol bylo k dnešku odhaleno 3111 běženců. Česko-rakouské hranice nyní hlídá 720 policistů.

Na Václavském náměstí se sešly stovky odpůrců a zastánců migrantů

V centru Prahy se sešlo několik stovek odpůrců migrace a islámu i těch, jimž vadí xenofobie a rasismus. Oba tábory od sebe na Václavském náměstí odděloval zástup policistů a socha svatého Václava. Před Národním muzeem demonstrovalo podle pražské policie kolem tisícovky odpůrců migrace, v horní části náměstí pak asi 250 lidí volalo po solidaritě s uprchlíky.

Demonstrace odpůrců islámu začala národní hymnou. Účastníky přijely je podpořit asi tři desítky motorkářů, kteří projeli po magistrále pod muzeem. Z jeho schodiště k davu promluvili například politici Tomio Okamura či Radim Fiala a zpěvák Aleš Brichta. Okamura zopakoval požadavek na neprodyšné uzavření hranic. Na místě bylo možné podepisovat petici za vystoupení Česka z EU.

Demonstraci na podporu migrace uspořádala iniciativa Proti projevům nenávisti. Jejím členům vadí šíření xenofobie a nenávisti v Česku. "V září požádalo o azyl devět Syřanů. Na žádné reálné zaplnění ČR uprchlíky zřejmě nedojde," podotkli pořadatelé. Mezi ty, co volají po větší solidaritě s uprchlíky, přišli třeba koordinátor pomoci v Maďarsku Jan Vrobel či socioložka Jiřina Šiklová. Připomněla, že i z Česka lidé museli v minulosti utíkat.

V pondělí by se mohlo rozhodnout o prolomení limitů na Bílině

V pondělí by se mohlo rozhodnout o prolomení těžebních limitů hnědého uhlí v dole Bílina. Stane se tak v případě, že vláda na svém výjezdním zasedání v Ústí nad Labem schválí jedno z usnesení, které jí předloží ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Oba návrhy, které má ČTK k dispozici, počítají s tím, že limity se na Bílině prolomí. Tento záměr několikrát podpořil i Mládek. Důl provozují Severočeské doly, které patří polostátní společnosti ČEZ. Materiály také obsahují požadavek, mimo jiné od lidovců a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) na to, aby uhlí vytěžené v dole bylo přednostně použito pro potřeby teplárenství v ČR.

Soudci nesouhlasí s převodem agendy telekomunikačních sporů

Soudcovská unie zásadně nesouhlasí s přesunem agendy rozhodování účastnických sporů z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na soudy, vedlo by to k zahlcení soudů a prodloužení jejich řízení. Jde v podstatě o spory mezi operátory a jejich zákazníky, to znamená například s dlužníky, kteří neplatí za hovory či internetové připojení. Unie na svém shromáždění v Českých Budějovicích také vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby obnovilo jednání o zřízení Nejvyšší rady soudnictví, která by reprezentovala soudní moc a pomohla vyřešit dlouhodobé problémy justice. Po jednání o tom novináře informovala prezidentka unie Daniela Zemanová.

Herečka, kterou ocení Zeman, odmítá, že by spolupracovala s StB

Herečka Jitka Frantová Pelikánová, která 28. října obdrží od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, odmítá informace médií, že by spolupracovala se Státní bezpečností (StB). "Já mohu jen s čistým svědomím říct, že jsem žádnou spolupráci s StB nepodepsala a také nikomu neškodila," uvedla ve svém vyjádření v deníku Právo.

Jindřichohradecká úzkokolejka přizpůsobí vlaky vozíčkářům

Jindřichohradecká úzkokolejka vybaví své soupravy rampami, aby do vlaků mohli pohodlně nastupovat i vozíčkáři. Společnost také rekonstruuje tři nástupiště a v obci Střítež u Černovic vznikne nová zastávka. Vše bude stát 11 milionů korun. ČTK to řekl výkonný ředitel společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) Jiří Pavel. Rampy ve vagonech budou moci využívat i rodiny s dětskými kočárky nebo cyklisté. Technické řešení plochy vychází z uvolněného patentu americké armády.

Pět lidí za jeden den se zranilo v Praze při střetech s tramvají

Pět lidí za jeden den se zranilo v Praze při střetech s tramvajemi, nejméně tři z nich vážně. Dva muže srazila tramvaj v Karlíně, další dva v Michli a na Žižkově. Žena utrpěla při kolizi s tramvají zranění ve Vršovicích. ČTK to řekli mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová a Drážní inspekce Martin Drápal. Podle něj všech pět nehod mezi pátečním a dnešním ránem pravděpodobně zavinili chodci. Podle Ernestové mnoho lidí přednost tramvají opomíjí, a pak to končí fatálními následky.

Ústeckou ZOO má uklidnit její bývalý dlouholetý ředitel

Uklidnit napjatou situaci v ústecké zoologické zahradě má její někdejší dlouholetý ředitel Bořek Voráč. Spory části zaměstnanců s vedením ZOO vygradovaly tento týden peticí proti řediteli Jiřímu Bálkovi. Městská rada ho ve středu odvolala s odůvodněním, že funkci manažersky nezvládl. Voráč se do ZOO vrací po 25 letech, v jejím čele stál v době jejího největšího rozvoje. ČTK řekl, že v čele zůstane jen do konce letošního roku, než město najde ředitele nového. Do výběrového řízení na stálé místo se hlásit nebude. Přijal by ale nabídku na členství v dozorčí radě ZOO, kterou chce město zřídit.

S prvními změnami přišel téměř okamžitě. V pátek nechal zavřít truhlárnu, kde podle něj hrozilo nebezpečí požáru. Ústecká ZOO podle Voráče potřebuje především peníze. Chybějí jí prostředky na stavbu velkého slonince a také na to, aby přitáhla návštěvníky i v zimě. Soustředit by se podle Voráče měla především na místní návštěvníky, protože Ústí nad Labem turisty příliš netáhne. Pomoct by podle Voráče mohl i centrální park, který městu chybí.

Poznaňský archiv českých bratří zařazen na seznam památek UNESCO

Na seznam světového kulturního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) přibyl unikátní archiv českých bratří, který se v podobě knihovny a dokumentů dochoval v Polsku. Informují o tom polská média. Čeští bratři, pronásledovaní především katolickou církví, přicházeli do Polska od začátku 16. století. Mezi vzácnými archiváliemi je podle polských médií například korespondence bratří s evropskými vládci.

Dnes je den archeologie, vědci pořádají akce pro veřejnost

Po celé zemi se dnes budou pořádat přednášky, komentované prohlídky, výstavy i workshopy k Mezinárodnímu dni archeologie. Program, který v loňském roce navštívilo přes 3000 lidí, míří na všechny věkové kategorie. Národní muzeum v Praze láká na dobrodružný svět archeologie do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Návštěvníci se na odborných přednáškách dozvědí zajímavosti ze zahraničních výzkumů v Súdánu, Egyptě, Turecku či Bulharsku a nejen děti se celý den mohou těšit na zábavné výtvarné dílny. Lidé mohou také zavítat na čerstvě otevřenou panelovou výstavu Bedřich Hrozný, sto let od rozluštění chetitského jazyka, která se věnuje významné osobnosti české orientalistiky.

Například v areálu Univerzity Karlovy v Celetné ulici v Praze si příchozí vyzkouší, jak archeologové a antropologové pracují v terénu. Návštěvníci budou odkrývat a dokumentovat kostrový hrob a dozvědí se, jak u kostry určit věk, pohlaví nebo jak vypadá pravěká zlomenina. V archeologické laboratoři si pak zkusí slepit keramickou nádobu a určit její stáří.

Pouť myslivců uzavřela na Svatém Hostýně letošní poutní sezonu

Svatohubertská pouť myslivců na Svatém Hostýně uzavřela letošní poutní sezonu. Od března do října se na oblíbeném mariánském poutním místě vystřídaly více než tři desítky poutí. Letos mezi nimi přibyla pouť schól, pěveckých sborů podílejících se na liturgii. Sezona se vydařila, přišlo kolem 350.000 poutníků a turistů, řekl ČTK Lubomír Vývoda, předseda Matice svatohostýnské, která poutní místo spravuje. V posledních letech přibyla například pouť řidičů historických automobilů nebo muzikantská pouť.

Na mši do centra Brna přijelo více než 25.000 věřících

Více než 25.000 lidí přišlo na brněnské náměstí Svobody na mši, kterou vyvrcholil 1. národní eucharistický kongres v ČR. Věřící pak šli v průvodu na Zelný trh, kde byl hlavní program ukončen společným vyznáním víry, tedy obnovou smlouvy s Bohem, a požehnáním. Podle hlavního organizátora slavností Pavla Dokládala do Brna přijelo 60 autobusů s věřícími, přes 500 kněží, asi 400 řeholníků a 1000 ministrantů. Mše se zúčastnil například pražský arcibiskup Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner nebo vatikánský nuncius Giuseppe Leanza.

Eucharistický kongres je první akcí svého druhu, která se koná v České republice. Tato národní duchovní setkání se obvykle v zemích s početným katolickým obyvatelstvem konají pravidelně jednou za čtyři roky. Čeští a moravští biskupové vybrali pro uspořádání prvního kongresu v zemi jižní Moravu, kde je církevní tradice ve srovnání s ostatními regiony ČR silná. Na národní eucharistický kongres naváže světové setkání, které se bude konat na Filipínách.

V Brně začíná 6. ročník divadelního festivalu

V Brně dnes začíná 6. ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno. Představí se například Bavorský státní balet, Divadlo bratří Formanů, Divadlo Drak, Lublaňské městské divadlo a Divadlo Maxima Gorkého z Německa. Akce potrvá do 21. října. Cizojazyčná představení budou titulkovaná.

V 15 plzeňských klubech vystoupí příští pátek přes 70 interpretů

Více než 70 interpretů na 15 plzeňských klubových scénách vystoupí 23. října na multižánrovém klubovém festivalu Plzeňská Noc 2015. Akce navazuje na úspěch sesterské Žižkovské Noci. Přináší den a noc plné hudby, divadla, literatury i doprovodného programu včetně Plzeňského marketu, vše za jednotné minimální vstupné, řekla ČTK hlavní organizátorka a dramaturgyně festivalu Kateřina Jará. Akce je součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

V Lucerně zahrají kapely, které psaly historii české country

Kapely Greenhorns, Taxmeni, Fešáci a Tučnáci, které psaly historii české country, zahrají 12. listopadu na společném koncertu ve Velkém sále pražské Lucerny. Vystoupení nazvané Půlstoletí české country připomene, že před 50 lety se v pražském klubu Olympic uskutečnilo první představení písní o kovbojích a romantice Divokého Západu v podání členů budoucí skupiny Greenhorns. ČTK o tom informoval kapelník skupiny Fešáci Antonín Kny.

Na Vltavě skončila mimořádně úspěšná vodácká sezóna

Na Vltavě skončila vodácká sezóna. V Českém Krumlově její hladinu zamkl na tři západy hastrman s hastrmankou a řeka bude spát až do jara. Královna českých řek byla v abnormálně suchém létě jednou z mála, jež se dala sjíždět. Vodáci za to vděčí lipenské přehradě, odkud je řeka vodou zásobována. Vltava je 430 kilometrů dlouhá. Z Vyššího Brodu protéká zalesněnou krajinou s mnoha historickými památkami. Dnes už prakticky všechny sjížděné úseky lemuje hustá síť hospůdek, kiosků a kempů.

Když hastrman řeku 11. dubna odemykal, přijelo do Krumlova rekordních 500 vodáků a teplota vzduchu stoupala ke 20 stupňům. Na řeku se tehdy vydali v tričkách a kraťasech, dnes vládlo sychravé počasí a teplota klesla pod deset stupňů. Na tříhodinovou plavbu se dnes vydalo asi třicet kánoí a raftů. Přes sezónu po řece ale pluly statisíce lidí, převážně rodin s dětmi. Letos policisté nezaznamenali žádnou nehodu, nikdo se neutopil.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková prohrála v semifinále turnaje v čínském Tchien-ťin s druhou nasazenou Polkou Agnieszkou Radwaňskou 3:6, 1:6. Třiadvacetiletá česká hráčka má přesto dál naději na start na Turnaji mistryň, v příštím týdnu by ale musela získat titul v Moskvě.

Počasí

Zataženo až oblačno. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, na východě až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C.