Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman zrušil pozvání norské velvyslankyně na oslavy 28. října

Prezident Miloš Zeman kvůli kauze dětí Michalákových a postupu norských úřadů v této záležitosti zrušil pozvání norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové na všechny akce pořádané letos jeho kanceláří u příležitosti státního svátku 28. října. ČTK to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Diplomatickou nótou byla velvyslankyně vyrozuměna ve čtvrtek. Norská ambasáda věc nechce komentovat.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky má prezident právo rozhodnout o tom, koho na Hrad na oslavu pozve a koho ne. "Rozumím tomu, že využil této příležitosti, aby demonstroval postoj k rozhodnutí norských úřadů," citoval premiéra na Twitteru vládní mluvčí Martin Ayrer. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je věcí Zemana, koho na oslavu státního svátku pozve. Kalousek by ale hledal jinou formu protestu. Předseda ODS Petr Fiala nepovažuje Zemanovo gesto za šťastné. Upozornil, že Česko čerpá prostředky z norských fondů, a mělo by proto postupovat obezřetně. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že by dal přednost jinému postupu. "Obávám se, že to není řešení. Určitě by byla lepší dohoda. Ta reakce není úplně ideální," komentoval rozhodnutí prezidenta. Předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) míní, že prezident vyslal Norsku jasný signál. Zhoršení vztahů s Oslem se nebojí.

Česko kvůli migraci v sobotu rozšíří kontroly hranic s Rakouskem

Česká republika kvůli migrační krizi v sobotu 10. října rozšíří kontroly na hranicích s Rakouskem, se kterými začala v polovině září. Namátkové kontroly budou místo 14 na 20 přechodech. Nasazeni budou policisté z devíti krajů, dosud cizinecké policii pomáhali kolegové ze čtyř krajů. Pokud by se Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice kromě těch s ČR, Česko je připraveno ochranu hranic dál rozšířit, například i zrušit některé mezinárodní vlakové spoje. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.

ČR podle Chovance nabízí Maďarsku 50 policistů a až sto vojáků

Česká republika nabízí Maďarsku k ostraze vnější hranice Evropské unie pět desítek policistů a až sto vojáků. Novinářům to po své ranní schůzce s kolegy ze zemí visegrádské skupiny řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Česko tak zřejmě rozšíří svou původní výpomoc 25 vojáky s technikou, kterou v pondělí schválila vláda v souvislosti s uprchlickou krizí.

Sobotka: Kvůli kvótám se soudit nebudeme, abychom nebyli v izolaci

Česko se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nepřipojí ke slovenské žalobě na dočasné uprchlické kvóty v rámci EU, aby se nedostalo do izolace při vyjednání o odmítnutí trvalých imigračních kvót. Sobotka to uvedl ve Sněmovně na dotaz poslance ODS Petra Bendla. "Odmítám, abychom slepě sledovali politiku Slovenska. Máme vlastní zahraniční politiku," uvedl předseda vlády, která podle něj chce dál vyjednávat a nepoužívat hrozbu žalobami. "Naším cílem není dostat Českou republiku do izolace v rámci Evropské unie," vysvětloval Sobotka. Podle něj by nemělo smysl jednat způsobem, který znemožní komunikaci s dalšími členskými zeměmi "prostě proto, že argumenty České republiky už nebudou poslouchány a nebudou brány vážně".

Prezidenti V4 a Chorvatska jednají o uprchlické krizi

Prezidenti Česka, Maďarska, Polska, Slovenska a Chorvatska v Balatonfüredu na břehu největšího maďarského jezera jednají o uprchlické krizi. Polský prezident hodlá při této příležitosti nastolit rovněž problematiku nového rusko-německého plynovodu Nord Stream 2. Kvůli špatnému počasí ale muselo letadlo s polským prezidentem přistát nikoli na letišti u Balatonu, ale v Budapešti, uvedla polská televize TVN 24. Dvoudenního summitu u Balatonu se účastní nejen šéfové států visegrádské čtyřky (V4), tedy Miloš Zeman, János Áder, Andrzej Duda a Andrej Kiska, ale jako zvláštní host i chorvatská prezidenta Kolinda Grabarová Kitarovičová. Její země je zvláště zasažena uprchlickou krizí.

Vládní rada schválila nová opatření pro lepší zacházení s cizinci

Rada vlády pro lidská práva schválila návrhy na nová opatření, která by měla zajistit lepší zacházení s cizinci. Výbor pro práva dítěte například požaduje, aby rodiny s dětmi nebyly umisťovány do detenčních zařízení pro uprchlíky. Návrhy předloží ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dientsbier (ČSSD) vládě. ČTK o tom informovala Olga Jeřábková z ministrova kabinetu. Výbor pro práva dítěte, který je součástí vládní rady pro lidská práva, navrhl deset základních zásad pro odpovídající zacházení s dětmi cizinců. Děti a jejich rodiny by neměly končit v detenci, pokud není zohledněn zvláštní zájem dítěte a není dodržen standard ochrany lidských práv. ČR je dlouhodobě kritizována za to, že umisťuje děti do zařízení pro zajištění cizinců. Proti této praxi se ohradil například Výbor OSN pro práva dítěte. Vládní rada také žádá, aby bylo rodinám s dětmi v detencích zajištěno poskytování krizové intervence, právní pomoci nebo tlumočnických služeb.

Koalice asi Volného novelu o hazardu převede do vládního návrhu

Poslanci nejednali o návrhu Jana Volného (ANO) na vyšší zdanění hazardu. Zvláštní schůzi svolanou na žádost skupiny koaličních poslanců hned po zahájení přerušili na návrh Miroslava Kalouska (TOP 09) v podstatě na neurčito. Koalice nyní uvažuje o tom, že novelu převede do vládního návrhu, kterým by se už v pondělí měla zabývat vláda. Sněmovnou by pak mohl projít ve zrychleném čtení, a začít tak platit od začátku roku, řekl po jednání koaliční rady ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Volného návrh poslanci rozjednali už v úterý večer. Kalousek tehdy zahájil obstrukce, když asi tři hodiny četl z diplomové práce na téma hazardu. Sliboval mnohahodinový projev. Kalousek dnes zdůraznil, že TOP 09 nebojuje proti vyššímu zdanění hazardu, jak tvrdí poslanci ANO. Daňové změny by ale měly být podle Kalouska předloženy návrhem s řádným připomínkovým řízením.

Nezaměstnanost v Česku klesla v září na 6 procent

Nezaměstnanost v Česku v září klesla ze srpnových 6,2 procenta na rovných šest procent. Navázala tak na srpnový pokles po mírném nárůstu nezaměstnanosti v červenci. Lidí bez práce bylo 441.892, což je nejméně od března 2009. Oznámil to Úřad práce ČR. Meziročně byl pokles nezaměstnanosti ještě výraznější, loni v září totiž činila 7,3 procenta.

Exekutoři: Strmě roste počet lidí se čtyřmi a více exekucemi

Ačkoliv celkový počet občanů v exekuci v Česku nadále klesá, strmě roste počet těch, kteří mají čtyři a více exekucí. Za poslední dva roky se počet fyzických osob v exekuci snížil o 27 procent, a to z milionu v říjnu 2013 na 731.000 v říjnu 2015. Současně však o 29 procent ze 3,3 milionu na 4,3 milionu řízení vzrostl počet exekucí vedených na tyto osoby. Na tiskové konferenci to řekl člen prezidia Exekutorské komory ČR Petr Polanský. Exekuce se tak podle něj koncentrují do stále užší části společnosti a jedna exekuovaná fyzická osoba tak má nyní v průměru 5,8 exekuce. Před dvěma lety to bylo 3,3 exekuce. Vymožení pohledávky u lidí, kteří čelí zároveň několika exekucím, je v rozumném čase prakticky nemožné, dodal.

České stavebnictví letos táhne výstavba dopravní infrastruktury

České stavebnictví letos táhne hlavně budování dopravní infrastruktury. Objem veřejných tendrů na dopravní stavby od začátku roku vzrostl meziročně o více než polovinu na 65,53 miliardy korun. Celkem stavaři od začátku roku od veřejné správy získali 4852 veřejných zakázek za 108 miliard korun. Z pohledu objemu je to meziročně o 1,6 procenta méně, počet zakázek naopak vzrostl o procento. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha.

Emise aut by podle ČR mohly být realisticky testovány v roce 2017

Česká republika podporuje zavedení testů automobilových emisí v reálném provozu od roku 2017, nejpozději od roku 2018, řekl novinářům ministr dopravy Dan Ťok. Dodal, že někteří z jeho evropských kolegů na ministerské schůzce v Lucembursku prosazovali kvůli skandálu německé automobilky Volkswagen ještě časnější spuštění nového způsobu měření. "Česká republika testy v reálném provozu podporuje a chceme, aby byly zavedeny, protože bychom měli zákazníkům říct, jak auta fungují v reálném provozu, a ne jen v tom ideálním na testovací stolici," míní Ťok. Podle jeho názoru je ale zároveň třeba dát automobilovým firmám dostatečný čas, aby se na nové podmínky připravily.

Vývoz ojetin z ČR letos kvůli slabé Kč vzroste téměř o polovinu

Kvůli uměle oslabené české koruně se letos zvýší export ojetých aut z Česka o 45 procent na 91.000 vozů. Loni činil růst 25 procent. Vyváží se přitom kvalitní mladší ojetiny do evropských zemí. Naopak dovoz ojetých aut letos roste zhruba o čtvrtinu a téměř polovinu tvoří dosluhující vozy starší deseti let. Uvedli to zástupci společnosti Cebia na tiskové konferenci. Kvůli přílivu starších aut z druhé ruky a naopak vývozu těch mladších pokračuje stárnutí českého vozového parku, což má vliv na ekologii i bezpečnost silničního provozu. Průměrné stáří osobních aut v registru vozidel je téměř 15 let.

Výzkum: 98 pct dětí jde od profesionálních pěstounů do rodin

Zhruba 98 procent dětí, které se dostanou k profesionálním pěstounům, od nich odchází do náhradní rodiny, nebo se vrací domů. Jen necelé procento chlapců a děvčat putuje do další přechodné rodiny, 1,5 procenta pak do ústavu. Ukázal to průzkum, jehož výsledky představila organizace Lumos. Děti u profesionálních pěstounů v průměru pobývají 6,5 měsíce. Pěstounská péče na přechodnou dobu se v ČR zavedla od roku 2006. Využívala se ale málo. Situaci změnila od roku 2013 novela o ochraně dětí, která upřednostnila péči v rodině před ústavem. Profesionální pěstouni mají i řadu odpůrců, a to také mezi poslanci. Podle kritiků přechodná péče nebývá kvalitní, lidé ji dělají jen pro peníze a děti musí často putovat z rodiny do rodiny. Podle vedení organizace Lumos průzkum tato tvrzení vyvrací. Konal se loni v červnu v sedmi krajích. Zapojily se do něj zhruba dvě stovky z 254 tamních profesionálních pěstounů. Na konci loňska v Česku působilo podle údajů ministerstva práce 421 přechodných pěstounů.

Soud uložil Sánímu za placený sex se školačkami necelý rok vězení

Za placené sexuální styky s českými školačkami si má katarský princ Hámid bin Abdal Sání odpykat 11 měsíců a osm dní ve vězení. V Sáního nepřítomnosti o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2, verdikt zatím není pravomocný. Sání zůstává v Kataru, kam ho ČR vydala v roce 2005. Státní zástupce pro něj požadoval tři roky odnětí svobody.

Státní památky navštívilo do října rekordních 4,6 milionu lidí

Státní hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo letos od ledna do konce září téměř 4,6 milionu návštěvníků. Je to o 173.000 lidí více než ve stejném období loňského roku, které bylo zatím rekordní. Více turistů přineslo do rozpočtu NPÚ 30 milionů korun navíc, sdělila ČTK mluvčí NPÚ Jana Tichá. Opraví se za ně fasády zámku Mnichovo Hradiště, zaplatí se obnova kostela svatého Víta v Zahrádce nebo papírové tapety na Sychrově.

Knihovnami 2015 jsou instituce z Hroznětína, Třince a Olomouce

Knihovnou roku 2015 se stala Městská knihovna Hroznětín z Karlovarského kraje. Zvítězila v kategorii základní knihovna, jejím zástupcům předala v pražském Klementinu cenu první náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. V kategorii informační počin si titul Knihovna roku 2015 z Prahy odvážejí zástupci Městské knihovny Třinec. Městskou knihovnou roku 2015 se stala Knihovna města Olomouce. Titul Knihovna roku se udílí jako ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

Na setkání sokolníků do Opočna dorazilo 95 sokolníků s dravci

Na 95 sokolníků s různými dravci dorazilo do Opočna na Rychnovsku, kde začal 48. ročník mezinárodního setkání sokolníků. Až do soboty na ně čekají lovy v celkem 37 honitbách na východě Čech, řekl ČTK vrchní lovčí akce Zdeněk Havránek. Sokolníci se každý den sejdou na nástupu na nádvoří opočenského zámku, poté vyrazí do honiteb. V sobotu se od 10:00 uskuteční ukázky sokolnictví pro veřejnost na Vodětínském kopci. Každý den večer se také koná na nádvoří zámku výřad ulovené zvěře.

Sport

Jednačtyřicetiletý skikroař Tomáš Kraus ještě kariéru nekončí. Po loňském vážném zranění, kdy si při závodu Světového poháru v Arose zlomil stehenní kost, se zotavil, má za sebou první lyžařský trénink na ledovci a i když není v ideální formě, chce některé pohárové závody v blížící se sezoně absolvovat. Už nyní potvrdil start ve druhém dílu Světového poháru ve francouzském Val Thorens, kde se uskuteční dva závody 11. a 12. prosince.

Počasí v pátek

Zataženo až oblačno, místy občasný déšť. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.