Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Norské úřady posílají mladšího syna Michalákových do adopce

Norské úřady posílají mladšího syna českých rodičů Michalákových do adopce. Eva Michaláková ztrácí podle svých právních zástupců rodičovská práva k oběma svým dětem, což znamená naprostý zákaz kontaktu s nimi. Proti rozhodnutí se odvolá. Norská sociální služba odebrala českým rodičům děti v květnu 2011 kvůli podezření ze zneužívání a zanedbávání, ta se ale nepotvrdila. Oba chlapci vyrůstali v poslední době v pěstounských rodinách.

Česko odešle Norsku nótu kvůli Michalákovým

Ministři, kteří dnes odpoledne spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) ladili odpověď na rozhodnutí norských úřadů o odebrání rodičovských práv v případu bratrů Michalákových, se dohodli, že ve středu bude Norsku odeslána nesouhlasná nóta. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) pak bude žádat o vysvětlení norské úřady, stejně tak má učinit Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Matku Evu Michalákovou vláda vyzve, aby vyčerpala v Norsku všechny prostředky odvolání. Vláda ji potom případně podpoří ve sporu u soudu ve Štrasburku, řekl premiér.

Sobotka zároveň odmítl návrh, aby byla kvůli sporu z Česka vyhoštěna norská velvyslankyně. S návrhem přišel europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Prezident Miloš Zeman nejdříve uvedl, že to nepovažuje za špatný nápad. Později v rozhovoru s ČTK označil své vyjádření za nadsázku. Uvedl, že by mohl být stažen na konzultace český velvyslanec v Norsku. To se děje v případě, kdy vláda suverénního státu se chce zastat svých občanů, řekl Zeman ČTK.

Postupem v kauzách odebírání dětí v Norsku se budou zabývat ministři zemí V4. ČR svolá oficiální schůzku.

Ministr Zaorálek tlumočil rozhořčení zástupkyni norské velvyslankyně

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se sešel ve Sněmovně se zástupkyní norské velvyslankyně Monicou Stenslandovou, tlumočil jí rozhořčení nad přístupem norským úřadů v případě bratrů Michalákových. Novinářům předtím řekl, že považuje dnes zveřejněné rozhodnutí o odebrání rodičovských práv Michalákovým za nehorázné vzhledem k dřívější dohodě. Zástupkyni velvyslankyně řekl, že norské vládě pošle Černínský palác nótu, ve které bude žádat o vysvětlení. Zaorálek původně oznámil, že si pozval velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou. Černínský palác nyní analyzuje všechny dostupné informace a příslušné rozhodnutí. Zopakoval, že ministerstvo je připraveno podpořit Evu Michalákovou v případě, že podá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Během jednání nám bylo opakovaně sdělováno, že pokud bude mít o péči zájem biologická rodina a nabídneme pomoc, v takovém případě adopce nepřichází v úvahu. To je důvod, proč to rozhodnutí, které dnes padlo, pokládám za nehorázné," řekl novinářům Zaorálek ke kauze. Uvedl, že stát zaštítil nabídku rodiny. Vzhledem k tomu považuje rozhodnutí norských úřadů za porušení slibu.

Pravidla pro práci diplomatů se možná změní

Pravidla pro práci diplomatů se možná změní. Úpravy se budou týkat například výběrových řízení a práce diplomatů po jejich návratu ze zahraniční mise. Podle novely služebního zákona, kterou podpořila Sněmovna, by v cizině mohli být zaměstnáni partneři diplomatů, kteří je doprovázejí na zahraniční misi, a Češi dlouhodobě pobývající v zahraničí. Opoziční kluby TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu zablokovaly schválení vládního návrhu zrychleně už v úvodním kole. Posoudí jej ústavně-právní a zahraniční výbor. Novela podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zajistí pokračování možnosti rotace diplomatů. Zaměstnávání jejich partnerů v zahraniční misi zase uspoří podle ministra 80 milionů korun. Někteří poslanci zpochybňovali ustanovení, podle kterého by zaměstnanci ministerstva zahraničí a ministerstva obrany mohli být vysláni až na rok ciziny i bez svého souhlasu.

Zeman jedná o novele, která zruší věkový limit pro diplomaty

Prezident Miloš Zeman jedná o novele služebního zákona, která by umožnila diplomatům zůstat ve službě i po překročení věku 70 let. Zeman to řekl v rozhovoru pro ČTK. Jednání o změně zákona jsou důsledkem Zemanovy snahy, aby svůj úřad nemusela opustit velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, jejíž práci prezident považuje za vynikající. Česká ambasáda je jedním z posledních zastupitelských úřadů západních zemí v Damašku.

Zeman: Mynář podá rozklad kvůli prověrce NBÚ ve středu

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář podá rozklad proti zamítnutí své prověrky k Nejvyššímu bezpečnostnímu úřadu ve středu. ČTK to řekl prezident Miloš Zeman. Naznačil, že kancléře neodvolá před vyčerpáním všech odvolacích možností.

Sobotka: Do Maďarska pošleme více než 25 vojáků

Ve druhé části pomoci Maďarsku při ostraze schengenských hranic před migranty pošle Česko více vojáků a policistů než v pondělí schválených 25. Na tiskové konferenci po návštěvě generálního štábu to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O konkrétních počtech budou ve čtvrtek jednat ministři vnitra visegrádské čtyřky. Sobotka by chtěl, aby se na pomoci podílelo i Slovensko a Polsko.

Vláda v pondělí rozhodla, že česká armáda Maďarsku vypomůže 25 vojáky, pěti nákladními vozy, vrtnou soustavou na budování plotu a polními kuchyněmi. Česko pošle na pomoc uprchlíkům v Maďarsku také 50 topných souprav do stanů. Poskytne je Hasičský záchranný sbor. O topení požádalo Maďarsko kvůli blížícímu se studenému počasí. Náklad bude do Budapešti dopraven ve středu.

Soud EU zrušil rozhodnutí EK o ochraně dat předávaných do USA

Soudní dvůr Evropské unie prohlásil za neplatné rozhodnutí Evropské komise z roku 2000, podle kterého Spojené státy zajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů předávaných do USA z Evropy. Posoudit a rozhodnout, zda předání osobních dat odpovídá pravidlům jejich ochrany, mohou jednotlivé unijní státy, uvedl soud. Verdikt soudu může mít podle agentury AP dalekosáhlé následky pro komunikační společnosti podnikající v Evropě. Reuters označil výrok za historický.

Soud se zabýval případem Rakušana Maxe Schremse, který zažaloval internetový portál Facebook, že nerespektuje soukromý život uživatelů. Podle Schremse sociální síť uchovává i ta osobní data, o jejichž vymazání uživatelé požádali, a rovněž údaje o lidech, kteří se k sociální síti nikdy nepřipojili. Rakušan neuspěl u irské justice, na kterou se obrátil vzhledem k působení evropské centrály společnosti Facebook v Irsku. Irský soud stížnost zamítl zejména s odvoláním na rozhodnutí Evropské komise z 26. července 2000. Komise tehdy konstatovala, že USA zajišťují odpovídající úroveň ochrany předávaných osobních údajů.

Země EU podpořily automatickou výměnu dat o daňových rozhodnutích

Ministři financí Evropské unie dnes dosáhli politické shody nad návrhem automatické výměny informací o daňových rozhodnutích mezi členskými státy osmadvacítky. Ministr financí předsednického Lucemburska Pierre Gramegna novinářům řekl, že nová pravidla by mohla platit od počátku roku 2017. Český ministr financí Andrej Babiš dnešní politickou dohodu uvítal a označil ji za významnou. "Je to konkrétní opatření v boji proti daňovým únikům. Dohoda spočívá ve výměně informací jednotlivých finančních správ členských států ohledně optimalizace základů daně," řekl ČTK a Českému rozhlasu.

Daňové rozhodnutí je v zásadě sdělením konkrétní firmě, jakým způsobem bude v konkrétní zemi daněna. Komise s návrhem přišla letos v březnu. Stalo se tak poté, co novináři odhalili rozsáhlé daňové dohody Lucemburska s mnoha velkými firmami, které společnostem umožňovaly platit velmi malé daně. Cílem je lepší spolupráce mezi státy EU, které dosud informace o daňových rozhodnutích sdílejí jen málo i v případě, že mají právě přeshraniční dopad. Po vstupu nových pravidel v platnost budou muset o svých daňových rozhodnutích informovat každého půl roku. Předpokladem je, že vyšší transparentnost znemožní finančním správám jednostranně zvýhodňovat určité firmy, neboť o rozhodnutích budou vědět i všechny ostatní státy EU.

Azylanti musí mít podle odborů stejné podmínky v práci jako Češi

Azylanti či cizinci s pracovním povolením musí mít v zaměstnání v Česku naprosto stejné podmínky jako čeští pracovníci. Po jednání tripartity to na tiskové konferenci řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Svaz průmyslu už dřív uvedl, že by podniky teď daly práci 5000 uprchlíků. Tripartita měla jednat původně dvě hodiny. Nakonec se zasedání protáhlo na víc než pět hodin. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů řešili také chystané změny ve školství či stav čerpání peněz z EU.

Sobotka podpořil stávkující pracovníky firmy IG Watteeuw v Brně

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podpořil stávkující pracovníky z brněnské firmy IG Watteeuw ČR. Jejich důvody považuje za racionální a pochopitelné, požadavky za umírněné. Sobotka to řekl novinářům po svém setkání s odboráři z brněnského podniku na výrobu převodovek. Zaměstnanci vstoupili do stávky 29. září, odmítli mimořádné víkendové směny. Na postup firmy si chtějí podle šéfa tamních odborů Zlatomíra Vyhňáka stěžovat inspekci práce. "V naší firmě nejde o to, aby se extrémně navyšovaly mzdy. Jde o to, aby lidé nedělali šest dní v týdnu. Zaměstnavatel na to nechce slyšet," řekl Vyhňák. Doufá, že do dialogu vstoupí majitel firmy.

Kolektivní smlouva ve firmě vypršela letos v březnu. Podle odborářů firma teď předložila k podpisu návrh nové smlouvy, která by měla platit do roku 2018. V ní prý byly i mimořádné směny s více než stovkou hodin. Předáci to odmítli podepsat. Podle nich je postup firmy protiprávní. Pokud by protest trval déle, finančně stávkujícím pracovníkům přispěje odborový svaz KOVO.

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu deficitem 0,1 mld.

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu pro Česko deficitem zhruba 0,1 miliardy korun. Loni v srpnu přitom byla v přebytku 1,1 miliardy. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Na meziročním poklesu se podle statistiků podílel hlavně obchod se stroji a dopravními prostředky. V deficitu je bilance poprvé od prosince 2014, kdy deficit čini 5,6 miliardy. Vývoz se sice v srpnu celkem meziročně zvýšil o 3,9 procenta na 230,4 miliardy, ale dovoz rostl ještě výrazněji - o 4,5 procenta na 230,6 miliardy.

Za deficitem stojí podle analytiků také tradiční sezónní faktory, protože exportní aktivita v letních měsících polevuje. "Tento rok navíc nad rámec klasických kalendářních efektů na srpen vyšly celozávodní dovolené ve velké části automobilového sektoru, což ještě více snižuje přebytek. Tento efekt je dobře vidět na produkci aut, kterých bylo meziročně vyrobeno o téměř deset procent méně," uvedl analytik Viktor Zeisel. Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky jsou výsledky zahraničního obchodu za srpen zklamáním. "V poprázdninových měsících by si měl zahraniční obchod slabší letní výsledky vynahradit," dodal Brožka.

Počet firem v registru nespolehlivých plátců DPH vzrostl na 1851

Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) v září stoupl o 455 firem na 1851. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila poradenská firma Bisnode. Registr funguje přes dva roky, nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze a Jihomoravském kraji. "Podle modelu Bisnode je obchod nejrizikovějším segmentem podnikání v ČR a krachem je ohrožena téměř každá třetí firma, která v této oblasti podniká. Tento fakt dokresluje i skutečnost, že nejčastějším předmětem činnosti mezi nespolehlivými plátci DPH je zprostředkování velkoobchodu," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. V Česku je podle Bisnode k platbě DPH přihlášeno zhruba 205.000 firem a více než 264.000 podnikatelů. Zhruba 47 procent nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun.

CVVM: Hospodářskou situaci ČR považuje za dobou 28 procent lidí

Česká společnost je v hodnocení ekonomické situace země rozdělena do dvou stejně velkých táborů. Podle zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je s hospodářskou situací Česka spokojeno 28 procent lidí, stejně velká část zastává opačný názor. Množství pozitivních odpovědí bylo srovnatelné s rekordními hodnotami z počátku roku 2006. Životní úroveň svých domácností označilo za spíše dobrou 35 procent dotázaných, dalších šest procent za velmi dobrou. Naproti tomu 14 procent respondentů považuje životní úroveň svých domácností za spíše špatnou a tři procenta za velmi špatnou. Nejvíce lidí - 42 procent - volilo odpověď "ani dobrá, ani špatná". Názory lidí zjišťovalo CVVM mezi 7. a 14. zářím. Výzkumníci oslovili 994 osob starších 15 let.

Nový lék sníží cukr v krvi a omezí infarkty a mrtvice u diabetiků

Diabetiky víc než cukrovka ohrožují její komplikace, jako je infarkt nebo mrtvice. Cukrovka zkracuje život o pět až deset let. Pro ty nejrizikovější pacienty mají lékaři nyní lék, který sníží hladinu cukru a ochrání cévy poničené cukrovkou. Omezí tak infarkty a mrtvice u diabetiků, řekla novinářům předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová. V Česku lékaři sledují přes 850.000 diabetiků, asi 700.000 z nich má cukrovku druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem. "Studie potvrdila, že u pacientů s vysokým rizikem lék redukuje riziko smrti o třetinu," uvedla Pelikánová.

Výsledky studie publikoval v září odborný časopis New England Journal of Medicine. Zúčastnilo se jí 590 pracovišť ve 42 zemích včetně Česka. Sledováno bylo 7020 diabetiků po mrtvici, infarktu či uzávěru tepen na dolní končetině, tedy vysoce rizikových pacientů. Třetina dostávala neúčinnou náhražku, další třetiny dvě různé dávky léku. "Riziko smrti z kardiovaskulárních příčin snížil lék o 38 procent, hospitalizaci pro srdeční selhání o 35 procent a smrt z jakýchkoli příčin o 32 procent," shrnul výsledky studie docent Martin Prázný z 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Nový lék označil za přelom v diabetologické léčbě. Specifikem léku oproti dosavadním přípravkům je to, že omezuje zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách. Pacientům klesnou hladiny cukru v krvi, ztrácejí nadbytečné kilogramy, klesne jim i vysoká hladina cholesterolu. V Česku je lék běžně dostupný, indikovaným pacientům ho zdravotní pojišťovny uhradí.

Praha chystá protipovodňové cvičení Berounka 2015 za půl milionu

Praha se chystá na protipovodňové cvičení nazvané Berounka 2015. Uskuteční se v sobotu 10. října 2015. Cílem je prověřit činnost povodňové komise a připravenost lidí a techniky k protipovodňovým opatřením. Náklady na akci budou 479.000 korun. Dopravní komplikace cvičení nezpůsobí. Poslední velká povodeň zasáhla Prahu v červnu 2013, kdy dosáhla úrovně padesátileté vody. "Navrhované letošní cvičení je plánováno v oblasti výstavby protipovodňových opatření na Zbraslavi, v Radotíně a Chuchli," píše se v materiálu, který schválili radní.

Úmrtí pacientů v Rumburku byla očekávaná, řekl znalec obhajoby

Úmrtí údajných obětí zdravotní sestry Věry Marešové byla očekávaná a odpovídala jejich stavu, prohlásil u soudu znalec Zdeněk Šnupárek, který zpracoval posudek na žádost obhajoby. Ani u jednoho z pacientů neshledal, že by zemřel kvůli vysoké dávce draslíku. Jeho závěry odporují závěrům znalců obžaloby, podle nichž mohl za smrt pacientů draslík. Marešová čelí obžalobě z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, podle obžaloby je zabíjela právě vysokými dávkami draslíku. Kvůli rozporům v posudcích nechá soud zpracovat revizní posudek.

Očekávaná byla podle znalce i smrt poslední údajné oběti. Seniorka zemřela na jednotce intenzivní péče loni na začátku června. Žena byla podle Šňupárka ve velmi vážném stavu, selhávaly jí všechny orgány. Zároveň odmítl závěry znalců obžaloby, podle nichž žena zemřela poté, co jí Marešová údajně vpravila 40 mililitrů kalia přímo do žíly. "Na křivkách EKG je už zhruba 20 minut před smrtí vidět, že srdce selhává. Pokud by bylo podáno kalium přímo do kanyly, do minuty by se srdce zastavilo," doplnil Šňupárek. Kvůli náhlému úmrtí nechal lékař nemocnice Petr Vondráček odebrat pacientce krátce po smrti krev. Vzorek prokázal 10,8 milimolu draslíku na litr. Podle Šňupárka by v případě přímého podání draslíku do žíly byla hodnota zcela jiná. "Hodnota by byla dvacetinásobně vyšší," řekl. Marešová už na začátku hlavního líčení vinu odmítla. Hrozí jí až doživotní vězení.

Soud potrestal podmínkou expolicistu za zbití zraněného motorkáře

Odvolací soud potrestal dvouletým trestem vězení podmíněně odloženým na tři roky bývalého pražského policistu za to, že zbil sraženého motocyklistu. Předchozí soud muže uznal vinným, od trestu ale upustil. Rozsudek je pravomocný, lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Muž podle soudu zneužil svou pravomoc. Incident se stal loni začátkem srpna na pražském Chodově, kde policisté chtěli zkontrolovat technický stav motorky. Mladý jezdec bez řidičského průkazu před hlídkou ujížděl. Unikající motorkář i policejní vůz narazili do pouličního světla. Podle záznamu bezpečnostní kamery jeden z dvojice policistů kopl do zraněného ležícího motocyklisty a dvakrát ho udeřil do hlavy.

Soud se odmítl zabývat zásahem policie v muslimských centrech

Soud se odmítl zabývat loňským zásahem policie v muslimských centrech. Ústředí muslimských obcí se v žalobě domáhalo vydání rozsudku, který by konstatoval, že část zásahu, jež narušila pravidelnou modlitbu muslimských věřících, byla nezákonná. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci zatím důvody odmítnutí návrhu neznala.

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Po zásahu policisté obvinili bývalého předsedu pražské muslimské obce Vladimíra Sáňku ze zločinu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Údajně šířil radikální islámskou knihu. Žalobci však následně tuto kauzu vrátili policii k došetření.

Ministryně chce do r. 2017 zajistit sportu až 6 mld. Kč od státu

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD) bude usilovat o to, aby se do konce volebního období současné vlády, tedy roku 2017, zvýšily státní dotace na sport až k hranici šesti miliard korun. Pro rok 2016 by se měly podle vládního návrhu státního rozpočtu na sport rozdělovat 3,5 miliardy. Vrcholní sportovní představitelé na setkání upozornili, že se z dlouhodobějšího pohledu nejedná o deklarovaný nárůst o půl miliardy, ale o stagnaci výše státních výdajů na sport. Ministryně pro příští rok vyjednala půl miliardy navíc ve srovnání s letošním rozpočtem i předběžnými návrhy. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval ale doplnil, že se jedná jen o návrat k hodnotám z roku 2014.

Ministerstvo školství bude poprvé v historii část peněz na sport posílat přímo klubům a tělovýchovným jednotám, takže nebudou rozdělovány prostřednictvím sportovních svazů. Týká se to dotačního programu zaměřeného na zajištění trenérů a sportovního vybavení výhradně pro děti a mládež, v němž by se pro příští rok mělo rozdělovat půl miliardy korun. Kritici způsobu financování sportu v minulosti poukazovali na to, že se finanční prostředky přidělené svazům přímo do oddílů mnohdy nedostanou.

Závislost na chytrých telefonech či hraní může mít až 5 pct dětí

Až pět procent dětí v Česku je závislých na hraní počítačových her, chytrých telefonech či sociálních sítích, nebo má s jejich používáním vážný problém. V Česku je málo preventivních programů, díky nimž by se školáci, ale i předškolní děti naučili zvládat situaci, ovládat se či odmítat. Novinářům to řekli zástupci první lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Přednosta kliniky adiktologie první lékařské fakulty Michal Miovský podotkl, že zatímco alkohol či jiné návykové látky je možné lidem odebrat, v přístupu k informačním technologiím bránit nelze. Děti se bez nich při vzdělávání i v životě neobejdou.

Koncert v Anežském klášteře připomene letce z bitvy o Británii

Klášter svaté Anežky České v Praze dnes bude hostit koncert SUPERhrdinové na počest Josefa Františka a dalších československých a polských letců RAF (Royal Air Force), kteří se za druhé světové války zapojili do letecké bitvy o Británii. Od smrti Josefa Františka, který byl v letecké bitvě o Británii jedním z nejúspěšnějších stíhačů RAF, uplyne ve čtvrtek 75 let.

Josef František během pouhých šesti týdnů, od 30. srpna do 8. října 1940, sestřelil 17 letounů německé Luftwaffe. Zahynul den po 26. narozeninách při pádu svého letounu během hlídkového letu. Létal u polské 303. perutě a je jedním z nemnoha Čechů, kteří obdrželi nejvyšší polské vojenské vyznamenání Virtuti militari.

Liberecká knihovna se pochlubí vzácným objevem na pergamenech

Liberecká krajská knihovna lidem poprvé ukáže čtyři pergameny s notovými záznamy z přelomu 13. a 14. století, které obsahují středověké chorální zpěvy. Jde o jeden z nejstarších dochovaných hudebních pramenů v republice. ČTK to řekl hudební historik knihovny Jiří Bartoš Sturc. "Pergameny z kůže se dochovaly díky tomu, že v době baroka, které si tolik nevážilo středověkých písemností, se používaly jako vnitřek pro knižní vazby," uvedl Sturc. Jednoho takového pergamenu si ve sbírkách knihovny všiml bibliograf Václav Kříček, později se podařilo objevit další tři. Pergamenová torza obsahují jednohlasé gregoriánské zpěvy ke svátku svatého Vavřince a svatých Petra a Pavla.

V Číhošti se uskuteční další benefiční koncert na opravy kostela

V číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie se příští týden uskuteční pátý benefiční koncert. Jeho výtěžek bude určen na další opravy této církevní památky spojené s takzvaným číhošťským zázrakem. Nadační fond kostela a farní úřad chtějí zároveň poděkovat letošním dárcům, kteří jen na vybudování hrobu kněze Josefa Toufara poslali přes půl milionu korun. ČTK to řekla předsedkyně nadačního fondu Věra Kovandová. Ostatky kněze, který před 65 lety zemřel po mučení komunistickou Státní bezpečností, byly do hrobu v kostele uloženy 12. července.

Červotočem je napaden oltář, kazatelna, varhany a některé obrazy, tedy i inventář spojený s číhošťskými událostmi z prosince 1949, kdy se měl údajně zázračně několikrát pohnout kříž na svatostánku. Vyšetřovatelé komunistické StB pak Toufara nutili k doznání, že událost zinscenoval. Samotný kříž se nedochoval. StB ho odvezla a není známo, co se s ním stalo.

V Tančícím domě začala retrospektiva Bořka Šípka

Retrospektivní výstava českého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka s názvem Out Of Limits začala v galerii Art Salon S v Tančícím domě. V instalaci, kterou připravil sám autor, je téměř 200 děl od skleněných uměleckých objektů až po designové kusy nábytku, jež Šípek vytvořil za posledních 20 let. Součástí výstavy jsou i díla z období začátků jeho tvorby či váza Neuchopitelný šípek, kterou pro Šípka navrhl bývalý český prezident Václav Havel. Výstava začala v den narozenin Havla, s nímž Šípka pojilo dlouhé přátelství.

Festival Struny podzimu začal se zpěvačkou Buikou

Bohatou směsí stylů od jazzu, afrobeatu, reggae až po flamenco a především svým hlubokým podmanivým hlasem rozezněla mallorská zpěvačka Buika vyprodanou Státní operu v Praze. Se svou kapelou a s velkým úspěchem zde otevřela letošní jubilejní ročník festivalu Struny podzimu. Nadšené publikum, které její zpěv na závěr provázelo potleskem a mnohdy i tancem, zvedla dvakrát ze sedadel. Struny podzimu už tradičně přinášejí Pražanům neotřelé novinky z mezinárodní hudební scény, jednou z nich byl i tento zahajovací koncert.

Festival potrvá do 18. listopadu. Hned v pátek 9. října se uskuteční mimořádné první koncertní uvedení hudby Zdeňka Lišky k filmu Marketa Lazarová.

V Klenčí pod Čerchovem se v únoru otevře Dům přírody Českého lesa

Příběh krajiny Českého lesa na pomezí Čech a Bavorska od počátku lidského osídlení do současnosti přiblíží lidem od příštího roku nové návštěvnické centrum Dům Českého lesa. Otevře se v únoru v budově Staré pošty v Klenčí pod Čerchovem. Domy přírody tvoří vznikající síť návštěvnických středisek v chráněných krajinných oblastech. Zatím poslední šestý dům se otevřel veřejnosti v září v Moravském krasu.

Sport

Dostihový závod Velká pardubická se tuto neděli obejde bez vítězů z minulých let, poté co sportovní kariéru už loni ukončili koně Orphee de Blins i Tiumen. Na start 125. ročníku se chystá 22 koní a jezdců. Nejvíce koní posílá na trať dlouhou téměř sedm kilometrů trenér a žokej Josef Váňa starší, jenž ale sám do sedla neusedne. Loni Velkou pardubickou sledovalo rekordních 30.000 diváků. Na letošní 125. ročník jsou od září vyprodaná místa k sezení. Pořadatelé očekávají návštěvnost přes 25.000 lidí. Závod loni vyhrála potřetí za sebou Orphee des Blins. K triumfu ji opět dovedl žokej Jan Faltejsek.

Český tenista Radek Štěpánek ztroskotal na turnaji v Tokiu hned v úvodním kole. Šestatřicetiletý daviscupový reprezentant nestačil na nejvýše nasazeného Stana Wawrinku, s nímž prohrál za hodinu a čtvrt 5:7, 3:6, a v japonské metropoli tak bude pokračovat už jen ve čtyřhře. Se čtvrtým hráčem světového žebříčku, kterého ve čtyřech z pěti předchozích vzájemných zápasů porazil, svedl Štěpánek vyrovnaný souboj. Ve dvouhře se tak v Tokiu představí už jen Jiří Veselý, který se o postup do čtvrtfinále utká se světovou desítkou Gillesem Simonem.

Motocyklový jezdec Karel Abraham vynechá ze zdravotních důvodů nadcházející tři říjnové závody mistrovství světa. Jediný Čech v královské kategorii MotoGP tak zřejmě nastoupí až do posledního závodu seriálu ve Valencii, který se pojede 8. listopadu. Pětadvacetiletý Abraham má problémy od červnového závodu v Barceloně, kdy při tréninku spadl a následně se musel se podrobit operaci palce na levé noze, který si při nehodě vykloubil. Po návratu ze Španělska absolvoval další lékařská vyšetření a bylo mu doporučeno, aby v závodech nepokračoval. V opačném případě mu prý hrozí trvalé následky.

Návrat ke své slavné "dece" z 90. let slibuje český hokejový fenomén Jaromír Jágr z Floridy. Třiačtyřicetiletý nejstarší NHL prý začal pracovat na tom, aby měl brzy opět účes přezdívaný "vepředu byznys, vzadu párty." Takzvaný "mullet" shodil Jágr v roce 1999, ale jeho slávu v hledišti při NHL připomíná nadále partička fanoušků Travelling Jagrs. Přemlouvat budoucího člena Síně slávy NHL ke staré vizáži se rozhodl na startu přípravného kempu Floridy i jeho spoluhráč Roberto Luongo.

Počasí

Oblačno až zataženo, od západu místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, na západě Čech kolem 13 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.