Denní souhrn zpráv

Vláda pošle vojáky do Maďarska, dál odmítá kvóty

Vláda schválila vyslání asi 25 vojáků a ženijní techniky na pomoc Maďarsku při hlídání schengenské hranice. V zemi budou dva měsíce, řekl na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ministři odsouhlasili i mandát pro čtvrteční jednání evropských ministrů vnitra o řešení migrační krize v Lucemburku. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl novinářům, že bude dál odmítat vznik trvalého přerozdělovacího mechanismu v EU pro uprchlíky. Čeští vojáci by měli podle Stropnického v Maďarsku působit asi od 15. října do 15. prosince. Do země dovezou především ženijní techniku. Česko chce Maďarsku pomoct i dalšími desítkami vojáků a policistů. O podrobnostech hodlá Chovanec jednat s kolegy z visegrádské skupiny (V4).

Zeman se v úterý zúčastní Bezpečnostní rady státu

Bezpečnostní rada státu, jejíhož jednání se v úterý zúčastní i prezident Miloš Zeman, se bude zabývat mimo jiné aktuální situací v migrační krizi, otázkami bezpečnosti v souvislosti s NATO a Evropskou unií, či rozvojem Policie ČR na léta 2016 - 2020, včetně koncepce týkající se vyšetřování informační kriminality. Informoval o tom Úřad vlády. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček už dříve ČTK řekl, že zasedání je svoláno na 19:00 a hlavním tématem bude migrační krize.

Vláda schválila návrh zákona o zadávání veřejných zakázek

Vláda schválila návrh zákona o zadávání veřejných zakázek. Na Twitteru o tom informovala mistryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Zákon má podle ministerstva pro místní rozvoj zadavatelům poskytnout větší pravomoci, současně jim nařizuje postupovat transparentně a přiměřeně. Návrh zákona kritizuje Hospodářská komora. Šlechtová před zasedáním kabinetu uvedla, že úřad vypořádal většinu výtek, které vznesly jiné resorty. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) před jednáním vlády novinářům sdělil, že návrh neřeší přístup zahraničních firem s nejasnou majetkovou strukturou k veřejným zakázkám, což odporuje koaliční smlouvě. Po schválení zákona ČTK řekl, že i zahraniční firmy budou muset prokazovat v případě zájmu o veřejné peníze svou strukturu.

Mládek: Nemohu vyloučit určitý vliv skandálu VW na české HDP

Skandál německé automobilky Volkswagen s manipulací testů emisí u naftových vozů by mohl ovlivnit růst tuzemské ekonomiky, ale nebude mít významný dopad. V tiskové zprávě pro ČTK to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Rovněž ministerstvo financí podle svého pondělního sdělení počítá v krajním případě s rizikem nižšího růstu HDP v příštím roce kvůli aféře pouze v řádu 0,1 až 0,2 procentního bodu. MF ve své makroekonomické prognóze na rok 2016 počítá s růstem HDP o 2,5 procenta, Česká národní banka pak o 2,8 procenta.

Schwarzenberg už nebude kandidovat na předsedu TOP 09

Karel Schwarzenberg nebude na listopadovém sněmu kandidovat na předsedu TOP 09. Řekl to na zasedání výkonného výboru strany v Českém Krumlově. Sedmasedmdesátiletý politik ale v politice zůstat chce, uvedl, že povede jako lídr kandidátku do sněmovních voleb. V čele TOP 09 stojí Schwarzenberg od jejího vzniku od listopadu 2009. Ve funkci by ho měl nahradit první místopředseda strany Miroslav Kalousek, který patří mezi nejvýraznější tváře TOP 09. O předsedovi strany rozhodne listopadový sněm. Kalouska na předsedu navrhla jihočeská organizace TOP 09.

Šéf Hradní stráže Radim Studený byl odvolán

Náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislav Pilc odvolal k 5.říjnu velitele Hradní stráže Radima Studeného. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl na Twitteru. Prezident Miloš Zeman avizoval odchod Studeného kvůli vyvěšení červených trenýrek nad Hradem. Ve funkci skončil před dvěma týdny i šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres. Rudé trenýrky nad Hradem místo prezidentské standarty pověsila skupina Ztohoven před dvěma týdny. Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu. Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku.

Němeček dal k připomínkám zákon o neziskových nemocnicích

Devět fakultních nemocnic a 30 velkých státních nemocnic a specializovaných ústavů by se mělo k 1. lednu 2017 změnit na neziskové. Novou právní formu zakotví zákon o neziskových nemocnicích, jehož návrh je na vládním webu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dal nyní text k připomínkám. Oproti záměru se zákon zpozdí o rok, původně počítal ministr s jeho platností od ledna 2016. Neziskové nemocnice jsou uvedeny v příloze zákona. Pro 39 státních zařízení je změna povinná, ostatní o ni mohou požádat. Neziskové nemocnice dostanou smlouvu se zdravotní pojišťovnou bez výběrového řízení. Budou daňově zvýhodněny, zisk musejí vložit do péče. Tabulkové platy zůstanou s možností smluvních platů pro lékaře v přípravě na atestaci, atestované a u vedoucích zaměstnanců.

Placení daně z nabytí nemovitosti jen kupujícím schválila vláda

Daň z nabytí nemovité věci by měl od příštího roku platit pouze kupec. Počítá s tím návrh novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, který dnes schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Podle dnes platné úpravy dává zákon prodávajícímu možnost dohody s kupujícím na tom, kdo nakonec poplatníkem bude. Návrh je na internetových stránkách vlády. Aby daň platil pouze kupující, navrhovala už bývalá vláda Petra Nečase (ODS). Loni v říjnu ovšem Senát schválil zákonné opatření, které umožnilo současný stav.

Inspekce práce a úřady práce dostanou 420 stálých míst kontrolorů

V inspekci práce a úřadech práce přibude od příštího roku 420 stálých míst pro kontrolory nelegální práce. V posledních letech tyto pracovníky zajišťoval evropský projekt. Požadavek ministerstva práce na převedení projektových zaměstnanců na stálá místa schválila vláda. Kabinet o tom informoval na svém webu.

V ČR začnou rozsáhlé kontroly restaurací kvůli nalévání dětem

V Česku v pátek začnou rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v barech a restauracích. Kontroly potrvají do konce letošního roku. Policie a zástupci dalších úřadů to oznámili na tiskové konferenci. Kontrolní akce jsou reakcí na dlouhodobé výzkumy, podle kterých v tuzemsku roste počet dětí, jež mají zkušenosti s alkoholem. Podle OECD od roku 2002 počet takových dětí vzrostl ze 70 na 94 procent. Mladí Češi patří dlouhodobě k evropské špičce v pití alkoholu.

Loupežné přepadení firmy v Horusicích má již dvě oběti

Již dvě oběti má loupežné přepadení rodinné firmy v Horusicích na Táborsku. V polovině září skupina lupičů při přepadení zranila celkem sedm lidí. Jeden z nich zemřel krátce poté a o úmrtí dalšího v nemocnici dostala policie informaci v neděli. ČTK to potvrdil mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Policisté po pachatelích stále pátrají a prosí o pomoc i veřejnost.

Týdenní akce upozorní na nabídku a potřebnost sociálních služeb

Na nabídku a potřebnost sociálních služeb a náročnou práci lidí v tomto oboru chce upozornit Týden sociálních služeb, který v pondělí začal v České republice. Při dnech otevřených dveří lidé mohou navštívit více než čtyři stovky pečovatelských domů a domovů pro seniory a zdravotně postižené a také organizací, které pomáhají lidem v tíživé situaci. Sedmý ročník akce pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a ministerstvo práce a sociálních věcí.

Začíná tradiční Týden knihoven, na programu jsou autorská čtení

Přes 700 knihoven po celém Česku se počínaje pondělkem zapojilo do tradičního Týdne knihoven, jehož letošním mottem je "Zažít knihovnu jinak". Knihovny až do neděle připravily řadu akcí pro členy všech věkových kategorií. Na programu mají i Maraton čtení, při kterém představí autory nominované na ceny Magnesia Litera. Lidé se tak budou moci setkat například s Jiřím Hájíčkem, Markétou Baňkovou, Ivou Procházkovou, Kateřinou Tučkovou a Jiřím Padevětem. Týden knihoven pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Jeho prostřednictvím chce zejména propagovat veřejné knihovny, hledat jim nové čtenáře a nynějším čtenářům představovat všechny funkce, které knihovna 21. století má.

Dny židovské kultury se v Olomouci zaměří na svátky a rituály

Židovské svátky, rituály a další důležité události v životě židovské komunity představí Dny židovské kultury, které budou ve středu zahájeny v Olomouci. Osmý ročník festivalu nese motto Židovský rok, řekl ČTK Petr Bielesz z olomouckého Muzea umění, které se na organizaci osmidenní přehlídky podílí. "Festival se opět skládá z pestrého programu přednášek, besed, koncertů, filmových a divadelních představení. Připomene roli židovské komunity při utváření evropské kultury," uvedl Bielesz. Dny židovské kultury zahájí ve středu vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita Sedm dní a sedm nocí, který v roce 2008 zachytil první tradiční židovskou svatbu v Olomouci od roku 1948.

Slovácké divadlo slaví 70. výročí, přijede Balzerová i Nárožný

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti zahajuje týden oslav svých 70. narozenin. Na pondělí si herci připravili narozeninové představení nejúspěšnější komedie Rychlé šípy zpestřené novou scénkou. Odstartují jím nejenom oslavy sedmdesátin divadla, ale i narozeniny samotné komedie, v těchto dnech je to totiž patnáct let od její premiéry, sdělil ČTK mluvčí divadla Josef Kubáník. Divadlo čekají v týdnu představení s hereckými osobnostmi, připravilo let balónem, výstavu fotografií ze zákulisí, herci se budou také pohybovat v ulicích města, program zakončí sobotní galavečer.

Sport

Tenista Tomáš Berdych porazil ve finále turnaje v Šen-čenu Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze 6:3, 7:6 a získal první letošní a celkově jedenáctý titul.

U české reprezentace basketbalistek skončil trenér Lubor Blažek. Úspěšný kouč, který s týmem získal stříbro na mistrovství světa v roce 2010, se po jedenáctém místě na letošním evropském šampionátu rozhodl nepokračovat. Zastávat však bude funkci sportovního ředitele. Novým trenérem byl jmenován jeho dosavadní asistent Ivan Beneš, který s Blažkem úzce spolupracuje 14 let.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku zpočátku místy polojasno. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.