Denní souhrn zpráv

Pelikán čeká žaloby migrantů, podle Chovance ČR dodržuje zákony

Ministr Robert Pelikán (za ANO) očekává žaloby kvůli zadržování migrantů, počet těchto žalob však podle něj nebude pro český soudní systém problém. Uvedl to v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Zdůraznil také, že je potřeba podstatně zlepšit podmínky v detenčních zařízeních, které jsou v některých aspektech horší než prostředí ve věznicích. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci pro ČTK varoval před zlehčováním problematiky. Česko podle něj dodržuje zákony, zatímco mnozí migranti nespolupracují s úřady.

Pelikán řekl, že znění azylových zákonů a realita "nejdou dohromady". Upozornil, že podle zákonů mají být migranti zadrženi jen kvůli nezbytným úkonům. "Ve skutečnosti vidím tábory, kde jsou ti lidé drženi mnoho týdnů. Předpokládám, že nějaké soudní spory z toho budou, a sám jsem zvědavý, jak dopadnou," podotkl. Ministr Pelikán také zkritizoval podmínky v zařízeních, kde jsou běženci zadržováni. "Ti lidé tam nejsou za trest. Jediné, co podle našich zákonů spáchali, je přestupek."

Poslanci začnou jednat o rozpočtu a zákazu kouření v restauracích

Poslanci budou na říjnové schůzi schvalovat základní ukazatele návrhu státního rozpočtu na příští rok. V úvodním kole by se měli zabývat například rozšířením pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, protikuřáckým zákonem, který zcela zakáže kouření v restauracích, a sporným senátním návrhem, jenž by uzavřel o vybraných svátcích supermarkety a hypermarkety. Ve druhém čtení, v němž mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy, budou poslanci pokračovat v debatě o kontroverzním zavedení elektronické evidence tržeb. Schůze dolní komory začne v úterý odpoledne.

Ombudsmanka bude s vládou jednat o ochraně seniorů

Ombudsmanka Anna Šabatová bude v pondělí v Praze na jednání vlády jednat o ochraně seniorů. Tématem jejího vystoupení bude boj proti neregistrovaným pobytovým zařízením sociálních služeb a zlepšení péče o seniory v těch ústavech, které splňují podmínky pro svůj provoz. Neregistrovaná zařízení, v nichž žijí senioři často ve velmi špatných podmínkách, kritizuje Šabatová dlouhodobě. V pondělí půjde o první účast Šabatové coby ombudsmanky na jednání vlády. Ve funkci je 1,5 roku, vláda ji k jednání sama přizvala.

Příjmy státu z DPH i firemních daní meziročně rostou

Finanční úřady vybraly za letošní tři čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 233,1 miliardy korun, což je meziročně o 0,3 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o 11,5 miliardy více, celkem přes 115 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních dat Finanční správy. Růst u firemních daní podle ministerstva financí odráží oživení ekonomické činnosti. U DPH postupně odeznívají jednorázové vlivy, například loni zadržené nadměrné odpočty DPH. Dosud byl totiž výběr DPH v meziročním srovnání nižší.

Ministerstvo zvažuje projekt bojující proti erozi půdy

Ministerstvo zemědělství zvažuje projekt demonstračních farem, na kterých by se zemědělci učili, jak správně bojovat proti erozi. ČTK to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Lenka Malantová. Vodní erozí je v Česku ohroženo 52 procent půdy, větrnou erozí deset procent a utužením je poškozeno přibližně deset procent půd.

Letošní sucho zvýší za několik let cenu vánočních stromků

Letošní letní vedra a s tím související sucho v budoucnu pravděpodobně zvýší cenu vánočních stromků na trhu. Na plantážích totiž v červenci a srpnu uschla velká část letošní výsadby. Pěstitelé odhadují ztráty na 50 procent. Tyto dřeviny půjdou na trh za šest či sedm let. Jejich cena bude vinou nedostatečné nabídky o desítky procent vyšší. Myslí si to Martin Mati ze společnosti Ostravské lesy.

Prahou prošel pochod romské hrdosti Roma Pride 2015

Prahou prošel pochod romské hrdosti Roma Pride 2015. Přišlo na něj zhruba 50 lidí, nesli transparenty s nápisy "Nenávist není řešení", "Zbourejte prasečák na místě romského koncentráku v Letech" či "Za důstojnou připomínku všech obětí holokaustu". Podobné pochody se konaly v dalších 13 evropských zemích. Jejich společným tématem je zbourání vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy. O situaci v Letech se tak dnes mluvilo z pódií Roma Pride od Dublinu po Istanbul. Každá země má také své národní téma, v Česku jím pro tento rok je "Romové vítají uprchlíky". Průvod doprovázela policie, akce byla bez incidentů.

Česká filharmonie ve vyprodaném divadle zahájila Moravský podzim

Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem v sobotu v Brně s úspěchem zahájila mezinárodní přehlídku Moravský podzim. Koncert poutal značný zájem, nejslavnější český symfonický orchestr totiž hostuje v Brně jen výjimečně. Janáčkovo divadlo s kapacitou více než tisíc míst bylo dlouho dopředu vyprodané. Na program koncertu se dostaly klenoty české hudby - romantická suita Pohádka Josefa Suka, houslový koncert Putování dušičky od Leoše Janáčka a druhá řada Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Ze dvou třetin se tak program shodoval se zahajovacími koncerty sezony, které Česká filharmonie ve čtvrtek a pátek odehrála v pražském Rudolfinu.

Zrzavého obraz Neděle v Camaret se prodal za 7,8 milionu Kč

Obraz Jana Zrzavého Neděle v Camaret se na aukci v Praze prodal za 7,8 milionu korun bez aukční přirážky. Celkem za něj nový majitel zaplatí 9,7 milionu korun. Jde o autorův třetí nejdráž prodaný obraz na českých aukcích. Dosud nejvíce peněz zaplatil nový majitel za Zrzavého Hornatou krajinu, která se v roce 2009 vyšplhala na 10,5 milionu korun.

V Ostravě začal loutkářský festival Spectaculo Interesse

V Ostravě začal 11. ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse. Od roku 1995 ho v každém lichém roce pořádá Divadlo loutek Ostrava (DLO) a soutěžní přehlídka patří v této oblasti k nejvýznamnějším akcím ve střední Evropě, řekla ČTK mluvčí divadla Lucie Mičková. Festival představující nejvýraznější loutkářské inscenace z celého světa potrvá do 9. října.

Začalo třetí minisčítání, žáci poznávají taje statistiky

V českých školách ve čtvrtek odstartovalo třetí minisčítání. Žáci čtvrtých až devátých tříd základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií v něm odpovídají na dvě desítky otázek a zároveň se učí pracovat se statistikou. Tentokrát v dotazníku vyplňují například nejoblíbenější předmět, kdy dostali první mobil nebo jak by naložili s tisícikorunou. Průběžné výsledky jsou na webu Českého statistického úřadu, konečné budou k dispozici 1. prosince. Poprvé se minisčítání na českých školách konalo v roce 2010, kdy se ho zúčastnilo na 30.000 žáků. O dva roky později byla účast poloviční. Hlavní inspirací českého projektu se stal britský Census at School.

Sport

Elitní turnaj v Pekingu skončil pro české tenistky fiaskem. Už v prvním kole vypadly světová čtyřka Petra Kvitová, dvanáctka Karolína Plíšková a také Barbora Strýcová. Plíškové se vzdálila účast na Turnaji mistryň, Kvitové by i přes vyřazení s Italkou Sarou Erraniovou neměla prestižní akce v Singapuru pro osm nejlepších hráček sezony uniknout.

Počasí v pondělí

Oblačno až polojasno. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.