Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman: Potřebujeme jednotky, které zlikvidují vůdce teroristů

Potřebujeme malé vojenské jednotky vybavené bezpilotními letouny i vrtulníky, které budou spolupracovat se zpravodajskými službami a které zlikvidují vůdce teroristických organizací a jejich nervová centra. Ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN to v úterý řekl prezident Miloš Zeman. Podle něj je proti islamistům potřeba koordinovaná akce pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. "Nyní téměř všechny evropské země čelí velké migrační krizi, která je důsledkem teroristických akcí na Blízkém východě a v Africe," řekl.

Podle Zemana existují v souvislosti s terorismem tři mylné představy. Tou první je domnívat se, že terorismus vymizí a že jen místními prostředky jsme schopni eliminovat teroristické činy. "Teroristické hnutí se ale naopak šíří jako rakovina. Zvyšuje se počet zhroucených států, přibývá atentátů, krutostí, vražd, ničení památek, jako tomu bylo v Palmýře a podobně," řekl prezident během svého desetiminutové projevu proneseného v angličtině. Druhou mylnou představou je, že teroristické organizace lze zúžit jen na Islámský stát. Jak dodal, od dvou vysoce postavených politiků z arabského světa se přitom dozvěděl, že zastřešující organizací všech je Muslimské bratrstvo. Třetí mylná představa je pak založena na standardní formě války proti terorismu.

Zeman v OSN zapomněl na Ukrajinu, řekl Schwarzenberg

Prezident Miloš Zeman v projevu na Valném shromáždění OSN zapomněl na konflikt Ruska s Ukrajinou, řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle bývalého ministra zahraničí by bylo dobré, kdyby Rada bezpečnosti OSN proti terorismu postupovala společně, jak navrhl Zeman, není ale možné zužovat problémy světa na boj proti terorismu. Schwarzenberg dodal, že ukrajinská delegace z těchto důvodů při Zemanově projevu odešla. Smířlivěji hodnotil vystoupení českého prezidenta ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Jeho návrh řešení je pro mne věcí známou a v celé řadě bodů se s ním lze jenom ztotožnit," řekl Stropnický. Prezidentovy názory prý zná, protože se kvůli bezpečnostním tématům pravidelně scházejí. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ocenil, že Zeman se ve svých návrzích shoduje i s dalšími zeměmi.

Zeman v New Yorku uctil památku obětí teroru z 11. září 2001

Prezident Miloš Zeman v New Yorku uctil památku obětí teroristického útoku na Spojené státy z 11. září 2001. Položil také květiny u jména české oběti Lukáše Rambouska. Setkal se rovněž s newyorskými hasiči, kterým přivezl z České republiky sošku svatého Floriána, tedy jejich patrona. Památník o něco dříve navštívil i premiér Bohuslav Sobotka a položil u něj věnec s trikolórou. Otec Lukáše Rambouska ČTK řekl, že je rád, že se se Zemanem mohl setkat a že jeho návštěvu na pietních místech pro oběti 11. září 2001 považuje za první velké uznání. Prezident se poklonil také památce Aleny Sešínové, další oběti s českými kořeny, která přišla o život v troskách severní věže Světového obchodního centra.

Syrská vláda i opozice chtějí dle Zemana podepsat příměří v Praze

Syrská vláda i představitelé opozice, kteří vyjednávají v Ženevě o příměří, mají zájem podepsat závěrečnou deklaraci v Praze. Během návštěvy Valného shromáždění OSN v New Yorku to českým novinářům řekl prezident Miloš Zeman. Zároveň ale upozornil na to, že jednání v Ženevě ještě několik měsíců potrvají a že trvá na tom, že dohoda musí být uzavřena s demokratickou opozicí, ne s radikálními a teroristickými organizacemi.

Zeman se dnes sešel se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem, v plánu měl také schůzku s představiteli syrské opozice. Ti se však z jednání omluvili kvůli dopravní zácpě na Manhattanu a logistickým problémům při vstupu do areálu OSN. Zeman se v této souvislosti "podivil" nad tím, co je to za opozici, když nedokáže zvládnout newyorskou dopravu.

Velvyslankyně Filipi bude muset podle MZV skončit ve funkci

Služební zákon nezná podle ministerstva zahraničí jinou možnost, než že velvyslanci po dosažení věku 70 let v úřadu skončí. Týká se to i velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi, kterou ale prezident Miloš Zeman nechce ani po dosažení věkového limitu odvolat. "Naštěstí velvyslance odvolává prezident, takže když já paní Filipi neodvolám, tak není boha, který by ji odvolal," uvedl prezident. Ministerstvo zahraničí se s výborným hodnocením působení české velvyslankyně ztotožňuje. Oceňuje mimo jiné její vynikající kontakty, znalost prostředí i jazyka. Služební zákon ale podle české diplomacie nedává jinou možnost, než aby velvyslanci, kteří dosáhnou věkového limitu, skončili. I když by tak prezident českou velvyslankyni neodvolal, skončil by jí podle všeho služební poměr. Ministerstvo zahraničí by si přálo, aby Filipi v regionu v určité pozici dále působila. Podle informací ČTK by se podle některých úvah mohla stát českou zmocněnkyní pro Sýrii nebo pro celou oblast Blízkého východu. Věkové omezení zákona, který naplno funguje od letoška, se v současné době týká také české velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové.

Sobotka ujistil Irák o další spolupráci ČR v boji proti IS

Český premiér Bohuslav Sobotka v úterý v New Yorku ujistil předsedu irácké vlády Hajdara Abádího, že ČR je připravena dále aktivně pomáhat v boji proti organizaci Islámský stát. Bilaterální setkání se uskutečnilo krátce po skončení summitu proti IS, terorismu a násilnému extremismu, který se uskutečnil na okraj Valného shromáždění OSN. Předmětem společného jednání byla zejména aktuální situace v Iráku, který je klíčovou základnou pro působení Islámského státu. Sobotka po setkání před novináři uvedl, že ČR uvažuje o dalších dodávkách munice bojovníkům proti IS v Iráku. ČR podle něj také může pomáhat výcvikem iráckých sil a lékařskou asistencí. Pomoc ČR v Iráku byla i předmětem úterního jednání Sobotky s americkým viceprezidentem Joem Bidenem. K samotnému summitu proti terorismu Sobotka na briefingu řekl, že všichni věří, že boj proti IS bude vítězný, ale může trvat ještě dlouho. Na jednání podle něj zaznělo, že je třeba se věnovat mladým muslimům, aby se nepřipojovali k radikálnímu islámu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který premiéra na jednáních provázel, upřesnil, že je třeba se věnovat výchově a zaměstnanosti těchto mladých lidí.

Chovanec: Nasazení sil na hranice se musí zrychlit

Výsledky dnešního cvičení kontrol na hranicích pro případ zesílení přílivu uprchlíků jsou sice uspokojivé, ale čas nasazení sil se musí zrychlit. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ideální čas pro nasazení policie a armády, který podle něj činí pět hodin, dnes dosažen nebyl. Do akce se na česko-rakouské hranici zapojilo celkem 500 policistů a 300 vojáků. Hranice s Rakouskem měří 464 kilometrů a je na ní 20 bývalých hraničních přechodů.

V TOP 09 sílí přesvědčení, že Schwarzenberg nebude kandidovat do čela strany

V TOP 09 sílí přesvědčení, že předseda Karel Schwarzenberg nebude na listopadovém sněmu znovu kandidovat do čela strany. ČTK to řeklo několik členů opoziční strany, kteří počítají s tím, že Schwarzenberga nahradí současný první místopředseda Miroslav Kalousek. Exministr zahraničí by se pak měl stát čestným předsedou TOP 09. Schwarzenberg sice prý ještě o svém rozhodnutí spolustraníky oficiálně nezpravil, někteří už ale považují téměř za jisté, že znovu na předsedu kandidovat nebude. Zdůvodňují to mimo jiné Schwarzenbergovými problémy se sluchem, které jej výrazně omezují při debatách ve Sněmovně i komunikaci s médii.

Česká ekonomika vzrostla ve 2. čtvrtletí meziročně o 4,6 procenta

Česká ekonomika rostla v letošním 2. čtvrtletí rychleji, než se odhadovalo. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o 4,6 procenta a proti 1. čtvrtletí o 1,1 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Zpřesnil tak svůj srpnový odhad, podle kterého ekonomika meziročně stoupla o 4,4 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento. Meziroční růst české ekonomiky byl nejvyšší od konce roku 2007. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele byl ve 2. čtvrtletí 21.960 korun, z toho 3700 Kč tvořily individuální služby a zboží od vládních a neziskových institucí. Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele byla 20.333 korun.

ČR letos v konkurenceschopnosti poskočila na 31. místo ze 140

Česká republika letos v makroekonomické konkurenceschopnosti států obsadila 31. pozici ze 140 srovnávaných ekonomik. V meziročním srovnání jde o posun o šest příček vzhůru. Vyplývá to ze Zprávy o globální konkurenceschopnosti, kterou každoročně vydává švýcarská nezisková organizace Světové ekonomické fórum (WEF). ČR zaznamenala druhý posun v řadě, před rokem 2013 však Česko vykázalo čtyři propady za sebou. Celkem u deseti pilířů z 12 vykázala letos ČR lepší výsledek než v loňském roce. Na posunu se proporcionálně nejvíce podílela technologická připravenost (25 procent), makroekonomické prostředí (19 procent) a inovace (12 procent). Zhoršení se týkalo pouze infrastruktury a kritéria velikosti trhu. Z postsocialistických zemí skončila ČR v letošní zprávě druhá za Estonskem.

K hodnocení unijních projektů se asi budou využívat i osobní data

K hodnocení účinnosti evropských projektů se asi začnou využívat osobní a citlivé údaje lidí, jimž peníze z EU pomohly. Data takto podpořených osob z informačních systémů úřadů práce nebo České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) by měly dostat příslušné instituce, které mají tok peněz z EU na starosti. Počítá s tím vládní novela o zaměstnanosti, kterou schválila Sněmovna. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. EU chce víc kontrolovat využití peněz, které mají plynout do členských zemí z fondů v novém období do roku 2020. Hodlá k tomu využít i citlivé údaje lidí, kteří díky projektům dostali podporu.

Společnost Vítkovice Steel ukončila provoz v ostravské ocelárně

Společnost Vítkovice Steel dnes ukončila provoz ve své ostravské ocelárně. Do konce roku z firmy postupně odejde 271 lidí. Válcovny a ostatní provozy společnosti budou v Ostravě fungovat dál. ČTK to sdělil mluvčí podniku Jaromír Krišica. Ocelárna vyráběla zhruba sto let.

Společnost Vítkovice Steel patřila od roku 2005 ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz Group. Loni v dubnu v ní stoprocentní podíl získala skupina soukromých investorů, skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru. Noví akcionáři se rozhodli, že nebudou investovat vysoké částky do ekologických opatření, které ocelárna potřebovala k tomu, aby nepřišla o integrované povolení a mohla dále vyrábět. Déle než rok tak bylo známo, že ocelárna skončí nejpozději letošního 30. září, kdy jí povolení vyprší. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) v úterý řekl, že uzavření ocelárny je ztrátou z pohledu technologií i ztráty pracovních míst.

Většinu prodejen Baumax převezme v ČR polský Merkury Market

Většinu českých prodejen Baumax převezme polský řetězec Merkury Market. Případem už se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Baumax odchází z Česka, kde byl v posledních letech ve ztrátě. Polská skupina by měla převzít 18 z 24 prodejen Baumaxu v ČR. Rakouská centrála Baumaxu v polovině září uvedla, že její české obchody převezmou dva investoři. Tím druhým by mohl být konkurenční německý řetězec hobbymarketů OBI. Značka Baumax z Česka zmizí na konci listopadu. Hobbymarkety v Brně, Jihlavě, Liberci, Ostravě - Rudné, Přerově a ve Zlíně zůstanou pod nynější značkou otevřeny do konce října, zbývající obchody do konce listopadu. Poté je převezme nový investor.

Výrobce leteckých součástek má investovat v Mošnově až 2,5 mld Kč

Do průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku míří evropský výrobce leteckých součástek, který tam zaměstná až 300 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Stavba nové továrny vyjde firmu na 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun). Před konferencí Invest More, která má v Praze představit investiční potenciál Moravskoslezského kraje, to ČTK řekl hejtman Miroslav Novák. Konkrétní jméno společnosti zatím nezveřejnil.

Ťok: V Česku je 148.000 aut koncernu VW obcházejících emise

V Česku se prodalo kolem 148.000 aut koncernu VW vybavených dieselovými motory, které umožňují obcházení emisních měření. Z toho je 101.000 škodovek, 38.000 volkswagenů, asi 7000 vozů Audi a 1800 seatů. Na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) s tím, že jde o vozy prodané dealerskou sítí v ČR, nikoliv o všechna vozidla v provozu v tuzemsku. Koncernové motory VW schopné obcházet emisní měření jsou podle Škody tříválce a čtyřválce TDI o objemu 1,2, 1,6 a 2,0 litru s emisní normou Euro 5.

Ministerstvo dopravy chce zároveň provést vlastní emisní test vozidel Škoda. Plánuje nezávislé změření jednoho nového typu plnícího současnou normu Euro 6 i vozidla s problematickým motorem (plnícím Euro 5) před úpravou a po úpravě. Kauza koncernu VW prodeje škodovek v Česku výrazně neovlivnila. Lidé se při nákupu nových nebo ojetých vozů o problém zajímají minimálně, vyplývá ze zjištění ČTK mezi prodejci.

Sněmovna zamítla návrh ODS na zrušení daně z nabytí nemovitostí

Občanští demokraté neuspěli ve Sněmovně se svým návrhem na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Poslanci již v prvním čtení zamítli jejich návrh, kterým chtěli zrušit bez náhrady zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí. Opatření přijal Senát v roce 2013, když byla Sněmovna před volbami rozpuštěná. Podle ODS je tato daň mimo jiné zbytečná. ODS také tvrdí, že daň představuje dvojí zdanění, protože byt si lidé kupují z již zdaněných příjmů. Předseda ODS Petr Fiala argumentoval i tím, že výběr daně stojí ročně asi dvě miliardy korun. Daň podle něj brání rozvoji trhu s bydlením a tvoří překážku při pořizování prvního bydlení. Vláda ale s návrhem nesouhlasila. Podle ní by se kromě jiného propadly příjmy státního rozpočtu a muselo by se to řešit zvýšením jiných daní.

Smlouvy s učiteli jen na 10 měsíců školního roku budou zakázány

Uzavírání pracovních smluv s učiteli pouze na deset měsíců školního roku zřejmě bude až na výjimky zákonem zakázáno. Zákaz přinese vládní novela o pedagogických pracovnících, kterou Sněmovna schválila. Novelu nyní dostane k projednání Senát. Norma má především odstranit praxi některých ředitelů škol, kteří na letní prázdniny učitele opakovaně propouštějí a v září zase přijímají. Poslanci to charakterizovali jako nemravné, podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je to obcházení zákona a "nežádoucí z hlediska respektu k učitelství".

Takovéto smlouvy podle ministryně dostává zhruba 4000 učitelů, což představuje 3,7 procenta všech pedagogů, i když jsou peníze školám poskytovány na celý kalendářní rok. Exministr školství a předseda ODS Petr Fiala ministrynin odhad označil za nadsazený, podle jeho informací se uzavírání desetiměsíčních smluv týká spíše čerstvých absolventů škol. Novela má zakázat řetězení desetiměsíčních smluv s učiteli tím, že minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky stanoví nejméně na 12 měsíců. Má to zabránit situacím, kdy se učitelé musejí na letní prázdniny registrovat na úřadech práce a přivydělávat si brigádami.

Chudoba ve stáří hrozí víc ženám než mužům, ženy mají nižší penze

Ženám v Česku hrozí ve stáří mnohem víc chudoba než mužům. Propadnout se do ní může téměř 15 procent žen nad 65 let, které žijí samy. Mezi muži je to sedm procent. Seniorky totiž mají v průměru zhruba o pětinu nižší důchody než senioři. Do jejich menších penzí se promítají menší výdělky. Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování mužů a žen, ale také ke státům s nejnižší mírou chudoby. Výsledky analýzy na tiskové konferenci představily zástupkyně společnosti Gender Studies. Průměrný český důchodce loni dostával 12.259 korun měsíčně, průměrná důchodkyně 10.050 korun.

"V důchodech se odráží pracovní biografie mužů a žen. Ženy ji mají přerušovanou rodičovskou dovolenou. Tu máme nejdelší v Evropě a ženy si ji navíc řetězí, takže najednou mají šestiletý výpadek z pracovního trhu. Na konci pracovní dráhy se pak starají o nemohoucí členy rodiny. Je to jiné než u muže, který si za 35 let někam posunul kariéru a má daleko vyšší plat," uvedla socioložka Romana Volejníčková. Analýza srovnávala situaci v Česku, Polsku, Slovinsku, Rakousku a na Slovensku. Vycházela hlavně z údajů Eurostatu. Příjmová chudoba v penzi hrozí ve všech pěti zemích víc ženám.

Nemocnice dostanou za akutní péči příští rok o tří pct. víc

Nemocnice dostanou za akutní péči příští rok o tři procenta víc než letos, mělo by to stačit na pětiprocentní růst tarifních platů, řekl novinářům po jednání se zástupci nemocnic ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Malým nemocnicím to ale podle vyjádření jejich zástupců stačit nebude. Ministerstvo původně navrhovalo růst o 2,5 procenta, nemocnice vyjednaly víc. Ministr podotkl, že požadavky účastníků jednání se různily, vyhovět všem prý nemůže, protože "nemá tiskárnu na peníze". I proto je podle ministra zvýšení paušálu spojeno se stanovením pevného stropu, který neumožní žádné další navyšování plateb při výrazně vyšší produkci. O úhradách pro dlouhodobou péči dnes rozhodnuto nebylo, ministerstvo analyzuje data.

Vědci vyvinuli modely lidských buněk, které odhalí škodliviny

Snadnější detekci škodlivých látek mají umožnit modely lidských buněk, které vyvinuli toxikologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Modely lidských buněk dokážou odhalit nebezpečné látky v životním prostředí či potravinách a lze je využít i při testování vedlejších účinků nových léčiv. Univerzita už podepsala licenční smlouvu s kanadskou biotechnologickou společností Applied Biological Materials o komerčním využití těchto buněčných linií. Originalita vyvinutých linií podle vedoucího katedry a výzkumného týmu Zdeňka Dvořáka spočívá v tom, že jde výhradně o lidský model vyvinutý v umělých podmínkách laboratoře. Informace o buněčných liniích už publikovaly vědecké časopisy ve světě.

Pošta nabízí možnost platby kartou; ale jen na třech místech

Česká pošta dnes začala nabízet možnost platby kartou. Zatím se to ale týká jen tří pražských pošt, do konce příštího roku mají být terminály na 700 poštovních pobočkách z celkem 3200. Platební karty přijímají pošty v Olšanské ulici v Praze 3, v nákupním centru Fénix ve Vysočanech a v Kafkově ulici v Praze 6. Na setkání s novináři to řekl generální ředitel České pošty Martin Elkán. Pošta dosud přijímala pouze platební karty partnerské ČSOB. Se zavedením karetních plateb od jiných poskytovatelů dlouho vyčkávala. Důvodem byla výše poplatku za použití karty, který by musel zaplatit buď zákazník, nebo pošta. "Trošku nám pomohla evropská legislativa, která zlepšila ekonomické podmínky těchto plateb," uvedl Elkán.

Stát prodal v dražbě bývalý klášter v centru Prahy za 790 mil. Kč

Stát prodal v dražbě bývalý klášter na náměstí Republiky v centru Prahy za vyvolávací cenu 790 milionů korun. Potvrdil ji jediný zájemce, na zaplacení má 60 dnů. Kupcem je nejmenovaná zahraniční společnost, kterou v dražbě zastupoval advokát Josef Hlavička. Její jméno neuvedl. Co s památkově chráněnými budovami v centru hlavního městě bude, zatím příští majitel nerozhodl.

Justice musí znovu řešit žalobu Mašínové kvůli statku, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti Zdeny Mašínové, jež se soudí o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Žalobu musí znovu řešit Okresní soud v Kolíně. Mašínová drží dvě osminy statku, zbytek náleží státu. Otec Mašínové byl odbojář popravený nacisty, její bratři Ctirad a Josef vedli v 50. letech protikomunistickou skupinu a prostříleli se do Německa. Podle ústavních soudců je případ v mnoha směrech výjimečný. Josef Mašín starší náleží k největším hrdinům země. Stát by měl hledat takové řešení vlastnických vztahů, aby jeho rodný dům byl důstojnou památkou. Lépe to zabezpečí rodina než stát, naznačili ústavní soudci. Výsledek sporu ale i po dnešku zůstává otevřený.

Mašínové na statku žili po staletí. V roce 1940 jej odbojář Mašín nechal přepsat na své nezletilé děti. Později statek zabrali komunisté. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože Ctirad a Josef se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech. Kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům leží nemovitost ladem. Josef Mašín mladší dosud žije v USA, Ctirad tam zemřel v srpnu 2011.

V mělnické elektrárně hořela střecha kotelny

V mělnické elektrárně hořela střecha kotelny, požár zhruba do hodiny hasiči zlikvidovali. Na místě zasahovalo 15 jednotek hasičů. ČTK to řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. Podle mluvčího elektrárny Oty Schneppa nebyl nikdo zraněný, požár vznikl při opravářských pracích. Podle mluvčí středočeské záchranky Petry Effenbergerové se tři lidé lehce nadýchali kouře.

Doživotně odsouzený Jiří Kajínek se obnovy procesu nedočká

Doživotně odsouzený Jiří Kajínek se obnovy svého procesu nedočká. Česká televize uvedla, že Vrchní soud v Praze zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který obnovu procesu v červenci nepovolil. ČTK to potvrdil místopředseda plzeňského krajského soudu Milan Štejr. Kajínek chtěl dosáhnout obnovu procesu a zmírnění doživotního trestu. Jako nový důkaz měl sloužit posudek psychologa, podle něhož je Kajínkova náprava možná. Kajínek byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše.

V září zahynulo na silnicích zatím 75 lidí, o tři více než loni

Na českých silnicích v září dosud zahynulo 75 lidí, což je o tři více než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z předběžných policejních statistik a zjištění ČTK. Nejtragičtější zářijová statistika je stará 18 let, nehody si tehdy v devátém měsíci roku 1997 vyžádaly 149 obětí. Letošní čtvrtek 17. září se stal zatím nejhorším dnem roku na českých silnicích. Při dopravních nehodách zahynulo 11 lidí. K tragické bilanci nejvíc přispěla srážka nákladního auta a dodávky na dálnici D1 u Rousínova na Vyškovsku, která si vyžádala pět obětí na životech.

Zemřel Jiří Krytinář, označovaný za nejmenšího českého herce

Ve věku 68 let náhle zemřel herec Jiří Krytinář, který si zahrál ve více než stovce filmů či seriálů a desítkách divadelních představení. Oznámení rodiny ČTK poskytl hercův manažer Miroslav Kadlec. Krytinář trpěl od dětství těžkou poruchou růstu, měřil 120 centimetrů. Byl označovaný za nejmenšího českého herce.

Krytinář se vyučil hodinářem, ale živil se tak jen osm let. Poprvé se na plátně objevil v roce 1969 v komedii režiséra Ladislava Rychmana na námět jedné z povídek Josefa Škvoreckého Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc. Přes 30 let měl stálé angažmá v dětském loutkovém divadle v Praze. Vedle domácích filmů, jako Tři oříšky pro Popelku, Tři veteráni nebo Bathory, se objevil i v zahraničních produkcích. Například v americkém velkofilmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian hrál se svou dcerou Janou trpaslíky. Lidé ho znali také ze seriálu Hospoda, nezapomenutelný byl jeho Mekota v populární televizní Arabele.

Úvod Zlaté Prahy bude patřit pražské taneční konzervatoři

Na Nové scéně Národního divadla bude mít dnes večer premiéru balet Still Life (Zátiší), který se souborem pražské taneční konzervatoře nastudoval americký choreograf Raiford Rogers. Představení zahájí mezinárodní festival hudebních a tanečních filmů Zlatá Praha, který letos připomene i 70. výročí vzniku této taneční školy. Dvaapadesátý ročník Zlaté Prahy do 3. října představí 72 snímků ze 40 produkcí. Ve foyeru Nové scény funguje také tradiční videotéka - kterýkoliv festivalový den si mohou zájemci přijít vybrat z festivalové nabídky jakékoliv soutěžní pořady.

Spojení Přemyslovců s Lucemburky může být významným dnem

Sněmovna navzdory odmítavému stanovisku vlády dala šanci návrhu zákona, podle něhož by se 31. srpen stal oficiálním významným dnem na paměť spojení Přemyslovců s Lucemburky. Den má připomínat sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským v roce 1310, který přinesl posílení české státnosti na dlouhá desetiletí. Někteří z poslanců ovšem v souladu s vládním doporučením apelovali na to, aby se k 11 dosavadním významným dnům dostal spíše den narození syna obou sezdaných panovníků, tedy římského císaře a jednoho z nejvýznačnějších českých králů Karla IV. Příští rok 13. května uplyne od této události 700 let, připomenul poslanec ODS Petr Bendl.

Hudba k Marketě Lazarové zazní na Strunách podzimu

Hudba k oceňovanému a vyzdvihovanému filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová z roku 1967 zazní 9. října na festivalu Struny podzimu. Dílo skladatele Zdeňka Lišky se tak poprvé představí bez filmového plátna. První koncertní uvedení, které se uskuteční ve Foru Karlín, zazní v podání Baborak Ensemble, Martinů Voices a operních pěvců Kateřiny Kněžíkové a Josefa Moravce, sdělila ČTK mluvčí festivalu Silvie Marková. V rolích vypravěčů vystoupí Jana Štěpánková a Josef Somr. Událost inicioval skladatel Petr Ostrouchov, který dokázal získat od dědiců skladatele Zdeňka Lišky mimořádný souhlas k citlivým úpravám díla.

Liška vytvořil hudbu ke 146 celovečerním snímkům, řadě filmům animovaným, krátkým a dokumentárním i hudbu scénickou. Průlomem byla originální hudba k filmu Vynález zkázy z roku 1958, vrcholným tvůrčím obdobím pak byla 60. léta, kdy se podílel na klíčových dílech takzvané nové vlny. Patří k nim snímky Ďáblova past, Smrt si říká Engelchen, Baron Prášil, Obžalovaný, Obchod na korze, Údolí včel, Spalovač mrtvol a Ovoce stromů rajských jíme.

České loutky míří na mezinárodní veletrh do Soulu

Veletrh scénických umění PAMS v Soulu (Performing Arts Market in Seoul) obohatí od 5. do 10. října české loutkové divadlo. Institut umění - Divadelní ústav (IDU) ve spolupráci s Českými centry tam připravuje výstavu loutek i dvě živá představení inscenace Den osmý jihočeského Divadla Continuo. Veletrhu se Česká republika zúčastní potřetí. Divadlo Continuo je mezinárodní divadelní skupina vedená režisérem Pavlem Štouračem. Od roku 1995 sídlí a tvoří v malé vesnici Malovice, 25 km od Českých Budějovic. Z bývalé zemědělské usedlosti pojmenované Švestkový dvůr se letos po rekonstrukci stalo unikátní multifunkční umělecké centrum.

Lidé si budou moci od čtvrtka prohlédnout Rothmayerovu vilu

Od čtvrtka bude pro veřejnost otevřena další z pražských památek upomínající na architekturu první poloviny 20. století, střešovická Rothmayerova vila. Její správce, Muzeum hlavního města Prahy, v ní připravilo expozici věnovanou architektu Otto Rothmayerovi a jeho učiteli Josipu Plečnikovi. Otevřeno bude čtyři dny v týdnu, ale jen po předchozí rezervaci. Rothmayer (1892 až 1966) je autorem tří rodinných vil, několika pomníků a spolupracoval také na Plečnikově vinohradském kostele.

Asketická podoba vily se omezuje na základní tvary kvádru a válce, který ukrývá schodiště. Interiéry vily nebyly rozlehlé, zásadní bylo jejich napojení na verandu a zahradu, kterou architekt sám navrhl. Její důmyslná zákoutí inspirovala řadu návštěvníků vily, sérii fotografií zátiší zahrady vytvořil například fotograf Josef Sudek. Rothmayerova rodina žila ve vile až do roku 2008. Tehdy architektův syn pod podmínkou rekonstrukce a zpřístupnění prodal vilu Praze.

V Plzni byla otevřena první regionální fotbalová akademie

V Plzni byla slavnostně otevřena první regionální fotbalová akademie (RFA) pro talentované hráče do 14 a 15 let. Je to pilotní část z dlouho připravovaného projektu Fotbalové asociace ČR. Další akademie by v budoucnu měly následovat. Ve zkušebním režimu od září funguje také RFA v Jihlavě. Předseda FAČR Miroslav Pelta se slavnostního aktu v areálu 33. Základní školy Terezie Brzkové, kam chodili i fotbaloví reprezentanti Petr Čech, Václav Procházka či Vladimír Darida, zúčastnil spolu s ministryní školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinou Valachovou, hejtmanem Plzeňského kraje Václavem Šlajsem či primátorem města Plzně Martinem Zrzaveckým.

Sport

Ve čtvrtfinále turnaje v čínském Šen-čenu se utkají čeští tenisté Tomáš Berdych a Jiří Veselý. Nejvýše nasazený Berdych v druhém kole porazil 7:5, 6:3 Austina Krajicka z USA, Veselý zdolal 6:2, 6:3 domácího kvalifikanta Čang Č'-čena, jemuž patří 583. místo v žebříčku. Třicetiletý Berdych úspěšným vstupem do turnaje napravil zaváhání z minulého týdne, kdy v Petrohradu hned na úvod nečekaně ztroskotal na Italovi Simone Bollelim.

Tenistka Karolína Plíšková po výhře 2:6, 6:4, 6:4 postoupila ve Wu-chanu do čtvrtfinále. Utká se s Robertou Vinciovou, přemožitelkou Petry Kvitové.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.