Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman v New Yorku uctil památku obětí teroru z 11. září 2001

Prezident Miloš Zeman v New Yorku uctil památku obětí teroristického útoku na Spojené státy z 11. září 2001. Položil také květiny u jména české oběti Lukáše Rambouska. Setkal se rovněž s newyorskými hasiči, kterým přivezl z České republiky sošku svatého Floriána, tedy jejich patrona. Památník o něco dříve navštívil i premiér Bohuslav Sobotka a položil u něj věnec s trikolórou. Otec Lukáše Rambouska ČTK řekl, že je rád, že se se Zemanem mohl setkat a že jeho návštěvu na pietních místech pro oběti 11. září 2001 považuje za první velké uznání. Prezident se poklonil také památce Aleny Sešínové, další oběti s českými kořeny, která přišla o život v troskách severní věže Světového obchodního centra.

Zeman končí čtyřdenní cestu do New Yorku, kterou završí v noci z úterý na středu SELČ vystoupením ve Valném shromáždění OSN. V projevu prezident vyzve k jednotnému boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát a k vytvoření společných protiteroristických sil rychlé reakce.

Sobotka se Zaorálkem se účastní v OSN summitu o terorismu

Český premiér Bohuslav Sobotka v doprovodu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem se v New Yorku účastní summitu o boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát, terorismu a násilnému extremismu. Schůzku uspořádal na okraj Valného shromáždění OSN americký prezident Barack Obama. Sobotka v pondělí prohlásil, že Česká republika je připravena nabídnout v rámci boje proti teroru školení iráckých policistů, pokračovat v humanitární pomoci v oblasti zdravotnictví a provést další dodávky zbraní a munice. K situaci v Sýrii Sobotka řekl, že je potřebné, aby všechny strany ustoupily ze svých ambicí a učinily kompromis. Dodal také, že je nutné s nynějším syrským autoritářským prezidentem Bašárem Asadem počítat, neboť se v posledních letech ukázalo, že ho není možné kvůli podpoře Íránu a Ruska vojensky porazit.

Sobotka v New Yorku převzal knihy z pozůstalosti Placzeka

Český premiér Bohuslav Sobotka v pondělí v New Yorku převzal 260 knih o architektuře ze soukromé knihovny Adolfa Kurta Placzeka. Tento vídeňský rodák, který zemřel před 15 lety, byl členem významné rodiny spjaté s Brnem, kde až do své smrti v roce 1922 působil jako městský a později moravský zemský rabín jeho dědeček Baruch Placzek. Adolfovým bratrancem byl slavný atomový fyzik Georg Placzek, narozený v Brně, který se zřejmě jako jediný Čech na vedoucím místě podílel na projektu Manhattan, což byl tajný americký vývoj atomové bomby.

Adolf Placzek, známý jak Dolf, vystudoval ve Vídni dějiny umění a v roce 1938 uprchl před nacisty do Londýna a odtud o dva roky později do New Yorku. Na Kolumbijské univerzitě vystudoval knihovnické vědy a poté se zúčastnil světové války v americké armádě. V roce 1948 nastoupil do architektonické knihovny Kolumbijské univerzity, jejímž byl dvacet let do roku 1980 ředitelem. Pod jeho vedením se knihovna v oboru architektury stala jednou z nejuznávanějších na světě. Placzekova dcera Sylvia Brewdaová letos věnovala 260 knih z otcovy osobní sbírky České republice, respektive brněnskému Metodickému centru moderní architektury ve vile Stiassni. Knihy byly přechodně uloženy v Českém centru v New Yorku, kde je Sobotka převzal.

Česká vláda by měla dál bojovat proti kvótám v EU, říká opozice

Česká vláda by podle opozice měla dál bojovat proti uprchlickým kvótám. Na tiskových konferencích před jednáním Sněmovny to řekli zástupci opozičních stran ODS a KSČM. Podle občanských demokratů by se česká vláda měla připojit k žalobě, kterou chce proti kvótám podat Slovensko. Předseda poslaneckého klubu komunistů Jiří Dolejš tvrdí, že Česko může o zavedení kvót dál vyjednávat.

Sněmovna dala šanci obnově náhrady mzdy za první dny nemoci

Náhrada mzdy zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci by mohla být obnovena. Sněmovna dala v úvodním kole šanci normě opoziční KSČM, jež ruší takzvanou karenční dobu. Předloha přestála návrh opoziční ODS a vládního hnutí ANO na zamítnutí a míří k posouzení do sociálního výboru.

Pelikán: Zákon o žalobcích konečně nastaví transparentní pravidla

Nový zákon o státním zastupitelství podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) v soustavě konečně nastaví jasná a transparentní pravidla. Ministr na tiskové konferenci odmítl názory, že by se s úpravou mělo počkat na připravovaný nový trestní řád. Tyto právní předpisy spolu prý v podstatě nesouvisí. Kritiku krajských státních zástupců si vykládá jako důsledek toho, že zákon zvyšuje jejich odpovědnost. Podle ministra je soustava státních zastupitelství nyní "nepřehlednou džunglí" a veřejnost volá po novém zákonu. "Tenhle zákon je něco, co velice potřebujeme. Není to zbytečná změna, nestačila by novela. Je to změna celé soustavy. Zvyšujeme kontrolu veřejnosti nad soustavou státních zastupitelství," uvedl. Zákon mimo jiné ruší vrchní státní zastupitelství a zavádí protikorupční "speciál", podle ministerstva také posiluje nezávislost i odpovědnost státních zástupců.

Policie minulý týden zadržela 137 uprchlíků a osm převáděčů

V uplynulém týdnu zadržela policie v Česku 137 uprchlíků a osm převáděčů. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové je trendem posledních týdnů pohyb migrantů v menších skupinách a v doprovodu převáděčů. Od začátku září bylo v Česku zadrženo 787 migrantů.

Pošta začne na prvních pobočkách přijímat platební karty

Česká pošta začne na prvních pobočkách nabízet možnost platby platební kartou. Do konce roku chce platebním systémem vybavit zhruba 150 největších pošt. Dosud přijímala pouze platební karty partnerské ČSOB. Vyplývá to z informací podniku a ČTK. Pošta se zavedením karetních plateb dlouho vyčkávala. Důvodem byla výše poplatku za použití karty, který by musel zaplatit buď zákazník nebo pošta. Pošta totiž na rozdíl od běžných obchodníků operuje s tzv. svěřenou hodnotou, tedy s penězi, které poukazuje dál adresátovi, a z nich by musela poplatek platit. Zavedení služby umožnila nová evropská regulace, která vedla ke snížení poplatků.

IKEM provedl za 31 let tisíc transplantací srdce

Tisíc srdcí za 31 let transplantovali pacientům v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). První transplantaci tam provedli lékaři 31. ledna 1984 Josefu Divinovi, kterému náročný zákrok prodloužil život o 13 let. Jubilejní tisící transplantaci podstoupil 16. června 2015 šestapadesátiletý František Mach ze středních Čech. Více než dvě stovky mužů a žen s novým srdcem v úterý společně slavili na dosud největším setkání pacientů se svými lékaři Světový den srdce.

Aktivisté protestují proti snížení dávek na bydlení v ubytovnách

Členové Platformy pro sociální bydlení začali v úterý ráno protestovat před ministerstvem práce proti návrhu novely o hmotné nouzi, která má snížit dávky na bydlení lidem v ubytovnách. Podle protestujících by chystaná změna ještě zhoršila situaci nejchudších. Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) má ale opatření omezit "obchod s chudobou" za státní peníze v nevyhovujícím a předraženém ubytování. Svaz měst a obcí chystané snížení dávky podporuje. Novela měla původně jen zrušit souhlas obcí s přidělováním dávek na bydlení. Nově by ale také náklady na bydlení, podle nichž se doplatek vypočítává, neměly v ubytovnách překročit 70 procent úředně stanovených nákladů za byt. Dosud to bylo 90 procent. "Lidé na ubytovnách by se dostali do neřešitelné situace. Například v Ostravě člověk dostává na ubytování 120 korun na den, nově by měl stokorunu. Nabídka ubytování za takovou částku ale není. Lidé by neměli šanci," řekl ČTK šéf platformy Štěpán Ripka.

Zelináři kvůli suchu přijdou o 800 milionů, odhaduje unie

Zelinářská unie Čech a Moravy zvýšila odhad propadu tržeb kvůli letošnímu suchu. Proti běžnému roku tržby klesnou o 800 milionů korun, řekl dnes ČTK předseda unie Jaroslav Zeman. Největší škody jsou podle něj u cibule, květáku a zelí, částečně u papriky a rajčat. Postižená je i kořenová zelenina, jako mrkev či celer. Výkupní ceny, které by běžně sezónně klesly, proto zůstávají stejné. To bude mít dopad na ceny v obchodech, například Hamé již uvedlo, že zdraží své výrobky ze zelí o třetinu. Unie svůj odhad zveřejnila na základě šetření u pěstitelů. "Není to jev jenom český, ale celoevropský," uvedl Zeman. Zelináři budou chtít po ministerstvu zemědělství, které nyní sčítá škody u jednotlivých komodit, aby je alespoň částečně kompenzovalo.

Zdravotní pojištění loni v plusu, systém dostal víc od státu

Zdravotní pojištění loni skončilo v plusu, když příjmy činily 241,2 miliardy a výdaje 239 miliard korun. Systém dostal od státu dosud nejvíc peněz, a to 59,9 miliardy, což bylo meziročně o 6,2 miliardy víc. Uvádí se to v souhrnném hodnocení vývoje systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2014, který má ve středu na programu vláda.

Ambulantní specialisté dostanou za péči o tři procenta více

Ambulantní specialisté dostanou příští rok od zdravotních pojišťoven o tři procenta víc peněz než letos, dohodl se ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem. Podle původního návrhu měly ambulance dostat víc jen o jedno procento. Dojednána je i regulace zdravotní péče, Kubek ale řekl, že s její podobou spokojen není. Navýšení bude obsaženo v úhradové vyhlášce, která každoročně stanoví hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení.

Praha od čtvrtka zřejmě nebude schopna vydávat nové opencard

Praha od čtvrtka pravděpodobně nebude schopna vydávat nové karty opencard. Důvodem je očekávaný výpadek softwaru. Noví žadatelé budou moci pro předplatné jízdné používat pouze papírové kupony. Jak dlouho výpadek potrvá, není jasné. Praha o tom jedná s vlastníkem práv k projektu, firmou eMoneyServices (EMS). Stávajících držitelů opencard se potíže nedotknou. ČTK to řekl šéf magistrátní komise pro ICT Ondřej Felix. Projekt z éry bývalého primátora Pavla Béma stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun.

CHKO Brdy bude sídlit v Příbrami, Jincích a Spáleném Poříčí

Pracoviště budoucí Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy vzniknou v Příbrami, Jincích a Spáleném Poříčí. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec po dnešním jednání s ministrem obrany Martinem Stropnickým (oba ANO) a zástupci obcí a krajů v Příbrami. Brabce potěšil zájem obcí, které chtěly mít sídlo CHKO na svém území a předháněly se s nabídkami. Přednost podle něj dostalo řešení, které se sledovalo od začátku, a to umístit detašovaná pracoviště s co nejnižšími náklady co nejblíže k lidem. Všechny tři pobočky by měly být správě CHKO poskytnuty zdarma.

Chytrá lavička nabízí wi-fi i nabíjení pro mobily

Bezdrátové připojení k internetu či možnost nabít si mobilní telefon nabízí tzv. chytrá lavička, jejíž prototyp představili autoři v Praze. Předpokládaná cena lavičky, která všechny své funkce zajišťuje pouze prostřednictvím solární energie, je 90 až 140 tisíc Kč. Podle autorů by mohla najít využití například v národních parcích. V lavičce je zabudovaná baterie, díky níž systém funguje i když lavička zrovna není na přímém slunečním svitu. Z baterie je možné nabíjet mobilní zařízení přes dva USB konektory nebo bezdrátově pomocí indukce. Součástí lavičky je zařízení monitorující čistotu ovzduší a modem, který přes tzv. wi-fi router šíří zdarma internetový signál.

"Máme vyzkoušeno, že od jara do podzimu, kdy lidé na lavičkách sedávají, je pro její provoz svitu dost. Od listopadu chceme před Národní technickou knihovnou v Praze testovat, jestli díky nejnovějším solárním panelům zvládne plně fungovat i v druhé půlce podzimu a přes zimu," uvedl Jan Rolník ze společnosti Full CapaCity, která ve spolupráci se studentkou ČVUT Zuzanou Jirkalovou a Univerzitním centrem pro energeticky efektivní budovy ČVUT lavičku vyvinula.

Na Hodonínsku vznikne muzeum a památník tábora z 2. sv. války

V místě bývalého internačního tábora ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku by měl do roka stát památník a muzeum za šest milionů korun. ČTK to řekl starosta obce Miroslav Veselý (nez.). Obě stavby by měly připomínat osudy asi 3500 lidí, kteří za války v letech 1942 až 1945 táborem prošli a byli v něm držení. Zhruba stovka z nich v něm zemřela. V táboře byli drženi především rodinní příslušníci zahraničních vojáků a odbojářů, například příbuzní pozdějšího prezidenta Ludvíka Svobody.

Oprava Loosova bytu v Plzni se bude ucházet o kulturní cenu EU

Rekonstrukci jednoho z prvorepublikových interiérů od světově uznávaného architekta Adolfa Loose přihlásí Plzeň do prestižní mezinárodní soutěže Cena Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra. Byt v Bendově ulici číslo 10 vytvořil Loos v letech 1930 až 1931 pro chemického odborníka Viléma Krause a jeho ženu Gertrudu. Město dokončilo opravu bytu loni, řekl ČTK primátorův náměstek Martin Baxa (ODS). Rekonstrukce bytu stála 7,2 milionu korun, dalších 800.000 Kč stála úprava části společných prostor domu. Byt patří k nejatraktivnějším Loosovým realizacím v Plzni. Nabízí vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek. Je typickou ukázkou Loosova rukopisu. Při rekonstrukci se našla výrazně zelená okna, která jinde v Loosových bytech nejsou, či trezor důmyslně ukrytý v dřevěném obložení. I když od něj měli památkáři klíče, několik let ho nemohli najít.

Sport

V nominaci české fotbalové reprezentace pro závěrečné říjnové zápasy kvalifikace o postup na mistrovství Evropy s Tureckem a v Nizozemsku chybí obránce David Limberský. Trenér Pavel Vrba nepovolal žádného úplného nováčka, dva hráče ještě dodatečně nominuje v pátek.

Počasí ve středu

Oblačno až polojasno. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.