Denní souhrn zpráv

Na svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi dorazily tisíce lidí

Tisíce lidí dorazily na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi, kde byl před 1080 lety zavražděn kníže Václav. Odkaz světce a patrona země si připomněly davy poutníků na Mariánském náměstí při tradiční poutní mši. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka na shromáždění vyzval v souvislosti s uprchlickou krizí k tomu, aby lidé v rozumné věcnosti a soucitu usilovali o nastolení míru. Tak je podle něj možné pomoci utečencům a zároveň zachránit to, co tato civilizace budovala po 50 generací ve vzájemné spolupráci česky, německy i hebrejsky mluvících obyvatel.

Připomněl, že papež František vyzval k zastavení agrese a vyslal státního sekretáře, aby žádal v OSN o mezinárodní pomoc v místě konfliktu všemi dosažitelnými prostředky, nevyjímaje ani vojenský zásah schválený Bezpečnostní radou OSN. A to proto, aby byly odstraněny příčiny, které vyhánějí lidi z domovů. Zároveň je podle něj třeba vyzvat mladé utečence, aby bránili své domovy. Poukázal na to, že sv. Václav byl prototypem panovníka stavícího stát na spravedlnosti, soucitu a mírovém soužití. Z politiků přijeli například vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nebo ministři obrany a kultury Martin Stropnický (ANO) a Daniel Herman (KDU-ČSL).

Zeman navštíví OSN, večer jde na recepci pořádanou Obamou

Prezident Miloš Zeman dnes poprvé během nynější návštěvy New Yorku navštíví Organizaci spojených národů, kde bude přítomen zahájení všeobecné rozpravy 70. zasedání Valného shromáždění OSN. Večer se zúčastní recepce pořádané prezidentem USA Barackem Obamou. V OSN jsou rovněž premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ti se zapojí do jednání zemí, které vysílají své síly do mírových misí OSN. Zeman v neděli řekl, že se během návštěvy OSN setká také se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem a představiteli syrské opozice.

Zeman nevyloučil, že se během návštěvy Valného shromáždění OSN setká s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Naposledy spolu oba státníci jednali v Pekingu, kde se zúčastnili vojenské přehlídky u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Pokud se jednání Zemana s Putinem odehraje, bude to v pořadí třetí za letošní rok.

Zeman se v New Yorku sešel s krajany, plul s nimi k soše Svobody

Český prezident Miloš Zeman strávil první pracovní den své cesty do New Yorku s krajany, se kterými se v neděli vydal na plavbu kolem Manhattanu k soše Svobody. Plavby se zúčastnilo asi 80 lidí českého a slovenského původu. "Kdybych já byl krajanem zde v New Yorku, tak bych položil prezidentovi České republiky, ať by to byl kdokoli, jednu otázku. Když už tady jsi, co jsi pro nás pro krajany udělal?" řekl v projevu ke krajanům Zeman. "Je to otázka nezdvořilá, je to otázka pravdivá a je to otázka oprávněná," dodal s tím, že právě jeho vláda odsouhlasila nákladnou rekonstrukci České národní budovy. Oprava byla dokončena v roce 2008 a stála okolo 750 milionů korun, původní odhady byly méně než poloviční. Prezident během plavby seděl venku na otevřené palubě, kde přijal několik krajanů.

Poté prezident zhlédl hudební představení dětského sboru školy při České národní budově. V závěru mu děti zazpívaly narozeninovou píseň u příležitosti jeho dnešních 71. narozenin. Zeman krajanům přivezl knihy, filmy a housle.

Vítkovice Steel 30. září definitivně ukončí provoz ocelárny

Společnost Vítkovice Steel 30. září definitivně ukončí provoz své ocelárny v Ostravě. Zanikne tak více než 300 pracovních míst. Ostatní provozy společnosti budou dál vyrábět. Ocelárna fungovala asi sto let. Kolik zaměstnanců firmy nakonec skončí na úřadu práce, zatím není jisté, odborový předák Vítkovice Steel Zdeněk Kološ ale ČTK řekl, že jich moc nebude. Hodně se jich totiž uplatní v jiných firmách. Vítkovice Steel patří mezi přední evropské výrobce válcovaných výrobků z oceli.

Falšování emisí se týká 1,2 milionu vozů automobilky Škoda Auto

Manipulace s emisemi naftových motorů se týkají 1,2 milionu vozů automobilky Škoda Auto. Podle agentury Reuters to dnes oznámila sama firma. Škoda Auto je součástí německého koncernu Volkswagen, který minulý týden přiznal, že software umožňující manipulovat s měřením emisí instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut.

EK: Registrace ochranné známky by měla být v budoucnu levnější

Registrace ochranné známky by měla být v budoucnu levnější a jednodušší. Nově bude možné registrovat i netradiční ochranné známky jako např. vůně. Brusel nyní dokončuje dosud největší reformu v oblasti ochranných známek. Jejím cílem je zrychlit zápis, odbourat právní komplikace a zajistit efektivnější ochranu vůči padělanému zboží. Návrh ještě musí projít legislativním procesem, v platnost by mohl vstoupit příští rok.

Na podporu elektřiny a tepla má stát dát o 6 mld. víc než letos

Na podporu elektřiny a tepla má jít příští rok ze státního rozpočtu o více než šest miliard korun více než letos. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, které je nyní v připomínkovém řízení. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je důvodem změna legislativy. Dotace se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla. MPO tvrdí, že díky novému způsobu žádný odběratel nezaplatí více, naopak v případě, že lidé dokážou kapacitu svého jističe snížit, ještě ušetří.

Cenu Václava Havla získala ve Štrasburku Ljudmila Alexejevová

Mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva ve Štrasburku získala dlouholetá bojovnice za lidská práva v Rusku Ljudmila Alexejevová. ČTK to sdělilo tiskové oddělení Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Cena, se kterou se váže odměna 60.000 eur (asi 1,6 milionu korun), byla osmaosmdesátileté Alexejevové udělena během zvláštního ceremoniálu na úvod zasedání Valného shromáždění Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

Alexejevová je v současnosti nejznámější ruskou obránkyní lidských práv. V mládí opustila slibnou akademickou kariéru a připojila se k sovětskému disidentskému hnutí. V 70. letech byla nucena emigrovat do USA, po roce 1989 se vrátila do Ruska. V roce 1996 se stala předsedkyní obnoveného Moskevského helsinského výboru.

Praha chce prohlásit obchodní dům Kotva kulturní památkou

Praha bude žádat, aby byl obchodní dům Kotva prohlášen kulturní památkou. Zhruba za dva týdny by měl být hotov návrh, který Praha pošle ministerstvu kultury. ČTK to řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Majitel, firma Markland Kotva, zvažuje prodej historické budovy. Kotva byla postavena v 70. letech podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových. První pokus o zapsání mezi památky se uskutečnil v roce 2007.

Kotva byla postavena v letech 1970 až 1975. Budova má pět nadzemních podlaží a její půdorys tvoří několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Na místě obchodního domu předtím stával kostel a několik domů, které byly všechny zbourány.

Okamura na demonstraci vyzval k demisi vlády a novým volbám

Několik stovek lidí přišlo na pražské Hradčanské náměstí na demonstraci proti imigraci a proti vládě, kterou svolal šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura. Okamura mimo jiné vyzval vládu k demisi a prohlásil, že v úterý ve Sněmovně podnikne kroky k vyhlášení nedůvěry vládě. Bývalý předseda hnutí Úsvit, jehož v březnu vyloučil vlastní poslanecký klub, z hnutí odešel a založil SPD, které má jen tři poslance. Kromě Okamury ještě Radima Fialu, později se k nim přidal i Jaroslav Holík z klubu Úsvitu.

Přes 200 lidí se v centru Prahy sešlo také na protestní akci, která odmítla povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků, jež byly nedávno schváleny v EU. Demonstraci svolala Strana svobodných občanů. Kvóty podle řečníků z jejích řad potlačují suverenitu Česka. Chtějí prosadit vystoupení země z Evropské unie.

Demonstranti v centru Prahy požadovali vystoupení z NATO

Vystoupení Česka z NATO požadovali demonstranti na dnešní protestní akci, kterou svolala iniciativa Ne základnám na pražské Václavské náměstí. Sešla se jich víc než stovka. Řečníci označovali NATO za zločineckou organizaci, vyzývali k ukončení účasti české armády v útočných zahraničních misích. O některých českých politicích, kteří členství v NATO prosazovali, se hovořilo jako o vlastizrádcích. "Zrušme NATO!" prohlásila před demonstranty pražská komunistická poslankyně Marta Semelová. Za poslanecký klub KSČM slíbila, že bude stále odmítat vstup do NATO a že vystoupení z NATO bude jeho programem.

Na Vyškovsku havaroval polský autobus, zranilo se 13 lidí

Polský autobus havaroval v noci na dnešek na sedmém kilometru rychlostní silnice R46 ve směru z Vyškova na Olomouc. Zranilo se 13 lidí, řekla ČTK mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. V půli září zemřelo při srážce polské dodávky s kamionem na D1 na Vyškovsku šest lidí. Nehoda se stala po druhé hodině ranní u obce Pustiměř. Autobus sjel z rychlostní komunikace a obrátil se na bok. "Cestovalo v něm přes 40 lidí a dva řidiči," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. Zranilo se 13 lidí, z toho jedno dítě. "Nikdo ale neměl žádné vážné zranění a nebyl v ohrožení života," uvedla Zuchová.

V Blansku se utopil pětiletý chlapec v čističce odpadních vod

Pětiletý chlapec se utopil v úterý odpoledne v Blansku v čističce odpadních vod. Z nádrže ho vytáhli hasiči, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. Podle televize Nova ní si hrál chlapec na zahradě v dětském domečku před chatou rodičů v chatové oblasti nedaleko Blanska. Potom se ale vydal do blízkého areálu čistírny odpadních vod, kde spadl do jedné z nádrží. Na místě zasahoval i psycholog, který poskytoval péči rodině dítěte.

Záchranáři pomáhali vážně zraněnému chlapci v rokli v Beskydech

Vážné zranění hlavy utrpěl patnáctiletý chlapec, který se v neděli odpoledne zřítil ze skály v rokli Vysutého potoka v oblasti Morávky na Frýdecko-Místecku v Beskydech. Jeho záchrana, na níž se podíleli zdravotníci, horská služba, hasiči a policie, byla vzhledem k nepřístupnému terénu velmi obtížná a trvala asi tři hodiny. Vrtulník chlapce přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Tip o Krejčířově útěku prý policii nedal detektiv O´Sullivan

Mluvčí jihoafrické policie Solomon Makgale na serveru News24 popřel, že tip ohledně plánu na útěk Čecha Radovana Krejčíře z vězení u Pretorie přišel od jihoafrického detektiva Paula O´Sulllivana. Ten na serveru Eyewitness News tvrdil, že echo dal policii on poté, co se dozvěděl, že ho chce Krejčíř po útěku z vězení nechat zabít. Makgale dodal, že policie dnes podrobně prohledá Krejčířovu celu ve věznici Zonderwater. Podle něj jde patrně už o čtvrtý Krejčířův pokus o únik z vězení. "Věděli jsme, že může komunikovat, ale pořád jsme tápali jak," uvedl Makgale. Pokaždé, když ostraha prohledala Krejčířovu celu, našla tam mobilní telefony. "Řadu jsme jich zabavili už v minulosti, ale až teď jsme zjistili, kde je schovával," sdělil Makgale. Od soboty, kdy byl pokus o útěk zmařen, je podle něj Krejčíř v jiné cele.

Detektiv O´Sullivan také tvrdil, že o Krejčířově plánu na útěk se prý dozvěděl poté, co zjistil, že Krejčířova matka, která žije v České republice, nabídla částku 20 milionů randů (asi 35 milionů korun) tomu, kdo pomůže jejímu synovi dostat se z vězení v Jihoafrické republice.

Do Libiny se znovu sjeli motorkáři z Outlaws MC, bez incidentu

Devět desítek členů motorkářského gangu Outlaws MC z několika evropských států se sjelo o víkendu do Libiny na Šumperku. Obec kvůli jejich přítomnosti střežila až stovka policistů včetně těžkooděnců. Zabránit chtěli především možnému střetu s jejich protivníky ze znepřátelené skupiny Hells Angels. Ti však letos nedorazili. Před dvěma lety byl při jejich potyčce jeden člověk zastřelen a několik dalších zraněno. Setkání motorkářů se tak podle policie obešlo letos bez problémů, řekla ČTK mluvčí policie Marie Štrbáková.

Hasiči dohašují rozsáhlejší požár stohu na Berounsku

Hasiči dohašují rozsáhlejší požár stohu ve Vižině na Berounsku. Stoh v těsné blízkosti kravína začal hořet v neděli večer, na místě zasahovalo 13 požárních jednotek. Plameny se jim podařilo dostat pod kontrolu po půlnoci. Oheň napáchal půlmilionovou škodu, včasným zásahem se podařilo zachránit hodnoty za 8,2 milionu korun. Hasiči stoh po celou noc rozhrnovali, prolévali vodou a ochlazovali sousední zemědělskou budovu s hospodářskými zvířaty.

Kameraman Šofr dostal v Makedonii cenu za celoživotní dílo

Český kameraman Jaromír Šofr dostal na Mezinárodním filmovém festivalu Manaki Brothers v makedonské Bitole cenu Zlatá kamera za celoživotní dílo. Prestižní ocenění převzal v neděli od prezidenta evropské federace kameramanských asociací IMAGO Nigela Walterse. Jaromír Šofr je druhým českým kameramanem těšícím se z ceny Zlatá kamera (Golden Camera 300 for Lifetime Achievement). Tohoto velkého profesního uznání na Manaki Brothers se z českých umělců zatím dostalo jen známému kameramanovi Miroslavu Ondříčkovi, a to v roce 2001.

Šofr, který je držitelem Českého lva za film Obsluhoval jsem anglického krále, spolupracoval s předními českými režiséry, s Věrou Chytilovou a Jiřím Menzelem.

Severní polokoule zažila úplné zatmění Měsíce a superúplněk

Obyvatelům severní polokoule se v noci na pondělí naskytla příležitost pozorovat ne zcela obvyklý jev souběhu úplného zatmění Měsíce a takzvaného superúplňku, při němž měl souputník Země netradiční načervenalou barvu. Nadšence přiměl sledovat noční oblohu jak v Severní Americe, tak v Evropě, severní Africe a západní Asii. Kombinovaný jev, který se podle agentury AP naposledy vyskytl v roce 1982 a zopakuje se v roce 2033, byl pozorovatelný i na území České republiky zhruba mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní.

Pražské quadriennale bylo oceněno mezi nejlepšími přehlídkami

Ocenění organizace EFFE (Evropa festivalům, festivaly Evropě) za udávání kulturních trendů získala v neděli v Paříži mezi dvanáctkou laureátů i mezinárodní přehlídka divadla a scénografie Pražské quadriennale. Při prvním ročníku cen EFFE se o ocenění ucházelo 760 festivalů z 31 zemí. Pražské quadriennale je největší akcí na světě, která zkoumá oblast scénografie v celé její šíři. Už od roku 1967 každé čtyři roky mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem.

Mezi českými rekordy přibyla mapa s vyznačením 507 rozhleden v ČR

Do České knihy rekordů byla zapsána mapa, v níž je vyznačeno 507 věží a rozhleden v České republice. ČTK to řekl Miroslav Marek z agentury Dobrý den, jež spravuje databázi českých rekordů. Mapa byla představena k zahájení čtvrtého ročníku Měsíce věží a rozhleden. Její křest se konal v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit, které rovněž sídlí ve věži, a to v pětipatrové Dolní bráně u náměstí.

Agentura Dobrý den už zaevidovala tisíce rekordů. Několik zápisů se týká i map. Kupříkladu největší turistickou mapu nechala vyrobit Katedra geoinformatiky olomoucké Univerzity Palackého. Mapa sestávající ze dvou kusů je tři metry široká a 7,6 metru dlouhá, obsahuje přes 1,3 milionu objektů. Světovým unikátem je vyšívaná mapa Evropy Miroslava Lakomého. Na díle o rozměrech 103 krát 82 centimetrů pracoval čtyři roky. Během 2000 hodin věnovaných jejímu vyšívání udělal 603.900 stehů.

Tisíc lodí projelo středem Prahy při skautském závodě

Tisícovka pramic a dalších plavidel projela středem Prahy při skautském závodě Napříč Prahou - přes tři jezy. Účast byla rekordní, na Vltavu vyrazilo zhruba 3000 lidí, zatímco loni jich bylo 2500. ČTK to řekla mluvčí sdružení Junák - český skaut Jitka Taussiková. Závod má téměř osmdesátiletou tradici, jezdí se od roku 1939. Trasa závodu vede historickým jádrem hlavního města a měří 6,5 kilometru, takže se účastníci navzdory chladnému počasí začínajícího podzimu zapotili.

V pražské zoo se bude křtít mládě hrabáče kapského

V pražské zoologické zahradě se bude dnes křtít mládě hrabáče kapského, které se narodilo na konci července. Za kmotry mu půjdou modelka Taťána Kuchařová a její partner, hudebník a herec Ondřej Brzobohatý. Křtiny budou součástí celodenního programu oslav 84. výročí založení Zoo Praha.

Odchov hrabáčů je složitý, toto mládě je třetím potomkem samice Kvídy, předchozí dva uhynuli čtvrtý den po narození. Tentokrát mládě začalo pít pravidelně od matky a přibírat. Z původních 1335 gramů do konce srpna přibralo na více než čtyři kila a mohlo se poprvé ukázat návštěvníkům.

Sport

České volejbalistky prohrály ve druhém zápase mistrovství Evropy v Eindhovenu se Srbskem 0:3. Navzdory prohře kladly favoritkám tuhý odpor a padly po setech 20:25, 23:25 a 18:25. V tabulce jsou Češky za stoprocentním Srbskem na druhé postupové pozici do play off.

Slovenský cyklista Peter Sagan je novým mistrem světa v silničním závodu. Hvězdný spurtér stáje Tinkoff-Saxo rozhodl nástupem dva a půl kilometru před cílem. Stříbro získal Australan Michael Matthews, bronz Litevec Ramunas Navardauskas. Nejvýše ze sedmi Čechů skončil v Richmondu na 41. místě Karel Hník těsně před Zdeňkem Štybarem. Po více než šesti hodinách se téměř 260 kilometrů dlouhý závod rozhodl až v závěru.

Český pilot Martin Šonka skončil v předposledním závodu seriálu Red Bull Air Race v akrobatickém létání čtvrtý a stejnou příčku si upevnil v celkovém pořadí. Od bronzu ho po nynějším závodu v americkém Fort Worthu dělí jen dva body. Vedení v seriálu si pojistil vítězstvím v USA Brit Paul Bonhomme, o osm bodů méně (59) má dnes druhý Australan Matt Hall. Před Šonku se dostal ještě Japonec Jošihide Muroja.

Golfistka Klára Spilková skončila na turnaji ve Francii sedmá, což je její druhé nejlepší letošní umístění v seriálu Ladies European Tour. Dvacetiletá česká profesionálka dopadla lépe jen v červenci ve Skotsku, kde obsadila čtvrté místo. V Saint Jean de Luz zvítězila po rozstřelu domácí Celine Herbinová.

Barbora Strýcová postoupila po skreči Marie Šarapovové v čínském Wu-chanu do třetího kola. Druhá nasazená ruská tenistka nad ní vedla 7:6, 6:7, 2:1.

Karolína Plíšková ve svém prvním zápase na turnaji v čínském Wu-chanu vydřela vítězství nad Chorvatkou Mirjanou Lučičovou-Baroniovou a může se těšit na osmifinále. Postup česká tenistka vybojovala po téměř dvou a půl hodinách a korunovala ho esem. Třísetový zápas vyhrála 7:6, 5:7 a 7:6.

Kristýna Plíšková prohrála v Taškentu třísetovou bitvu s nasazenou dvojkou Carinou Witthöftovou z Německa a turnaj pro ni skončil v prvním kole. Po vyhrané úvodní sadě 6:4 ztratila třiadvacetiletá tenistka další dvě 3:6 a 4:6.

České stolní tenistky na mistrovství Evropy v Jekatěrinburgu skončí nejlépe sedmé. Po nedělní čtvrtfinálové porážce od Ukrajiny prohrály ve skupině o 5. až 8. místo s Polskem rovněž 1:3. O konečné umístění se utkají v úterý s Portugalskem. Stejně jako v neděli dokázala z českého týmu bodovat pouze Dana Čechová.

Počasí

Jasno až polojasno.Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.