Denní souhrn zpráv

Prezident Miloš Zeman přicestoval do New Yorku, vystoupí v OSN a setká se s krajany

Český prezident Miloš Zeman přicestoval do New Yorku, kde vystoupí na zasedání Valného shromáždění OSN. Zeman se chystá vyzvat světové společenství k jednotě v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát, které ovládá značné oblasti v Sýrii a Iráku.

Zemanův pracovní program začal již dnes, kdy se setkal s představiteli českých firem. Poté má na programu setkání s krajany při plavbě kolem Manhattanu. Později zhlédne představení žáků české školy v České národní budově. V závěru dne se pak sejde se zástupci dobročinné krajanské organizace Bohemian Citizens’ Benevolent Society of Astoria.

Prezident Miloš Zeman uctí v New Yorku také památku obětí teroristických útoků z 11. září 2001. Při této příležitosti se setká se zástupci městských hasičů, kterým veze jako dárek sošku svatého Floriána, patrona profesí souvisejících s ohněm. V rámci návštěvy pietního místa se vedle hasičů Zeman setká také s rodinou Lukáše Rambouska. Ten je spolu s Alenou Sešínovou jednou ze dvou českých obětí teroristického útoku. Oba zahynuli v troskách severní věže Světového obchodního centra.

Wagnerová: ČR může za zacházení s uprchlíky hrozit žaloba

Česku podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové hrozí žaloba k Soudnímu dvoru Evropské unie za to, že děti uprchlíků dává do detenčních zařízení. Řekla to v Otázkách Václava Moravce na ČT. Wagnerová (za zelené) uvedla, že ji zděsily podmínky, v jakých v Česku ve státních zařízeních přebývají uprchlíci.

Chovanec je přesvědčen, že Česko dodržuje všechny evropské normy. Odmítl také slova Wagnerové o tom, že by stát neměl od uprchlíků v detenci, kteří si to mohou dovolit, chtít finanční příspěvek. Podle ministra je legitimní ho vyžadovat, když porušili české zákony. Šéf vnitra také uvedl, že od zpřísnění bezpečnostních opatření v červnu Česko z asi 3000 zachycených uprchlíků více než polovinu vrátilo do Rakouska, menší část pak na Slovensko. Pokud bude pokračovat současný klesající trend záchytů, budou podle Chovance Česku stačit kapacity. Situace by se ale mohla rychle změnit, kdyby například Německo zavřelo své hranice. Jak Chovanec, tak Wagnerová se vyslovili pro vytvoření takzvaných hotspotů v Řecku a Itálii. Chovanec také pro navýšení evropské pomoci Turecku, na jehož území je obrovské množství uprchlíků ze Sýrie.

Zařízení pro uprchlíky v Drahonicích se otevře 5. října

Ministerstvo vnitra otevře už za týden záchytné zařízení pro uprchlíky v Drahonicích na Lounsku. Areál bývalé věznice bude mít kapacitu 240 lidí, potvrdila na dotaz ČTK Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Proti otevření se postavily okolní obce i Ústecký kraj. "V zařízení budou ubytováni zejména muži," řekla ČTK Malá. Podle údajů Správy uprchlických zařízení bylo k 23. září v zařízeních pro zajišťování cizinců 860 lidí.

Babiš chce o průzkumu v armádě mluvit se Stropnickým

Vicepremiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš chce jednat se svým spolustraníkem a ministrem obrany Martinem Stropnickým o výsledcích interního průzkumu v armádě. Babiš to řekl v Partii na TV Prima. Průzkum podle Primy například ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací. Každý druhý voják má prý také kolegu nebo kolegy, kteří jsou v exekuci, a 30 procent vojáků by mělo problém s výdajem 5000 korun.

Interní výzkum v roce 2013 zadal tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, uvedla televize. Vojenští psychologové z generálního štábu se ptali 1615 vojáků. Z výsledků také vyplynulo, že 86 procent znepokojuje byrokratická zátěž a 83 procent korupce. "Bude mě zajímat, kdo to dělal, bude mě zajímat, za jakých okolností a jak se formulovaly ty otázky a bude mě samozřejmě zajímat, jak se na to dívá generální štáb," řek Primě Stropnický. Babiš řekl, že je překvapen. Pozastavil se nad tím, že by vojáky trápily exekuce; podle něj jsou jejich odměny i výsluhy slušné.

Mládek: Skandál VW by mohl mít vliv na české dodavatele autodílů

Skandál kolem emisí automobilů německé skupiny Volkswagen by spíše než na Škodu Auto mohl mít vliv na české dodavatele autodílů. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Možný krátkodobý pokles vývozu aut z Německa není dobrá zpráva pro českou ekonomiku, dodal. Mládek také nevyloučil, že Česko začne kauzu vyšetřovat podobně jako jiné evropské státy.

Skandál vypukl minulý týden, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal v posledních zhruba sedmi letech software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Ve skutečnosti tak auta vypouštěla mnohem víc škodlivých emisí, než ukazovaly výsledky testů.

Babiš opět napadl přípravu průmyslové zóny Nad Barborou

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) opakovaně kritizoval podmínky pro přípravu průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. V pořadu Partie na TV Prima rovněž kritizoval moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD), označil ho za nedůvěryhodnou osobu a přirovnal k bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi. Hejtman Novák uvedl, že Babiše za křivá nařčení v živém vysílání televize už jednou vyzval k omluvě. "On tak neučinil, a v tomto případě už jeho vyjádření přesáhla únosnou mez a budu tuto omluvu žádat právně v občanském řízení v rámci ochrany osobnosti," řekl hejtman.

Vznik průmyslové zóny Nad Barborou schválila vláda v červenci na výjezdním zasedání v Ostravě. Na vybudování zóny v areálu bývalého dolu má stát dát až 750 milionů korun. Babiš chce ale vládní rozhodnutí zrušit. Kabinet podle něj neměl před schvalováním informaci o tom, že kraj má pozemky vykoupit asi za 200 milionů korun od společnosti podnikatele Zdeňka Bakaly. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) jsou průmyslové zóny v kraji téměř obsazené. Zóna Nad Barborou je podle něj z dostupných lokalit nejvýhodnější.

Mládek: Stát nebude potřebovat uhlí pod Horním Jiřetínem

Stát nebude potřebovat uhlí pod Horním Jiřetínem, pokud bude elektrárna Dukovany fungovat do konce své životnosti, a poté začnou fungovat nové bloky. V České televizi to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle ministra ale není jasné, zda tyto předpoklady budou naplněny. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je pro prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí u lomu Bílina. U dolu ČSA je podle něj řada otazníků. Vláda by měla podle jeho představ o věci rozhodnout do konce roku. K rychlému rozhodnutí ohledně využití hnědého uhlí z severočeských lomů Bílina a ČSA před týdnem vyzval vládu Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Bělobrádek na summitu OSN žádal rovnováhu mezi růstem a zdroji

Na nutnost najít pro udržitelnou budoucnost rovnováhu mezi ekonomickým růstem a využíváním přírodních zdrojů poukázal ve svém projevu na summitu OSN o udržitelném rozvoji po roce 2015 místopředseda české vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. V sídle OSN v New Yorku promluvil v sobotu před účastníky summitu, na který se sjelo na 150 nejvyšších představitelů států a vlád. Bělobrádek připomněl také důležitou úlohu vědy v tomto procesu.

Judista Jurečka tragicky zahynul při potápění v Itálii

V pátek tragicky zahynul český reprezentant v judu Alexandr Jurečka. Čtyřiadvacetiletý olympionik zemřel při hloubkovém potápění v Itálii, když mu zřejmě selhala technika. "Potápěl se v rámci kondičního soustředění v Itálii. Byl to zkušený potápěč, bohužel mu ale asi selhala technika," řekl generální sekretář Českého svazu juda Pavel Volek. Rodák z Havířova patřil k nejlepším českým judistům. V roce 2013 byl v anketě Judista roku druhý za Lukášem Krpálkem. Pak ho ale přibrzdilo zranění. "Přesto se nyní jeho výkonnost znovu zvedala a měl šanci na postup na olympijské hry v Riu.

Český kajakář utonul při sjíždění rakouské řeky Saalach

Sedmačtyřicetiletý Čech utonul v rakouské řece Saalach, když se s ním převrhl kajak při sjíždění divoké vody. Neštěstí se stalo u horského střediska Lofer ve spolkové zemi Salcbursko. Muž vodu sjížděl s desetičlennou skupinou Čechů, když se s ním plavidlo převrhlo v soutěsce Teufelsschlucht, informovala policie. Sportovec pod vodou ztratil vědomí. Z vody ho vytáhli jeho přátelé, kteří se ho marně snažili vrátit k životu umělým dýcháním.

Čtyři auta se na dálnici D1 srazila se stádem divikých prasat

Čtyři auta narazila nad ránem na dálnici D1 do stáda divokých prasat. Nehoda, při níž nebyl nikdo z cestujících zraněn, se stala po 03:00 u sjezdu na 119. kilometru poblíž Velkého Beranova na Jihlavsku. Při havárii vznikla škoda za 230.000 korun. "Stádo divokých prasat vběhlo na dálnici a zvířata zde začala zmateně pobíhat, přijíždějící řidiči vozidel již střetu nemohli zabránit a do divokých prasat narazila celkem čtyři vozidla," uvedla policejní mluvčí z Vysočiny Jana Kroutilová.

Jihoafrická policie údajně zmařila Krejčířův útěk z vězení

Jihoafrická policie údajně zmařila pokus Radovana Krejčíře o útěk z vězení. Informoval o tom server Eyewitness News. Krejčíř podle jihoafrického tisku plánoval utéci ze své cely ve věznici v Pretorii, kam se dostal poté, co ho soud v Johannesburgu shledal na konci srpna vinným z pokusu o vraždu, únosu a pokusu o přechovávání narkotik. V jeho cele policie údajně našla pistoli, náboje, elektrický paralyzér, pepřový sprej, nůž, deset mobilních telefonů a paměťový klíč USB. Akci provedla poté, co dostala tip na chystaný útěk.

Školní inspekce se zaměří na etickou výchovu a její vliv na školu

Česká školní inspekce bude zjišťovat, v jakém rozsahu a formě se na základních školách a víceletých gymnáziích učí etická výchova. Zaměří se také na to, jaký vliv to má na klima ve škole, tedy na její celkovou atmosféru. Nyní se tento volitelný předmět učí na více než pěti stovkách vzdělávacích institucí, bylo proškoleno přes 3000 pedagogů. Etická výchova se do vzdělávacích plánů dostala před pěti lety jako nepovinný předmět. "Podle našich zkušeností se ve školách, které ji zavedly, daří výrazně omezovat šikanu a další negativní jevy a celkově zlepšovat atmosféru," uvedl v tiskové zprávě ředitel obecně prospěšné společnosti Etická výchova Dušan Drabina.

Kardinál Duka varoval před nejednotou a vzájemnou neúctou

Před nejednotou a vzájemnou lidskou neúctou varoval dnes kardinál Dominik Duka. Řekl také, že bez odvahy bude ohrožena svoboda i v České republice. Svá slova pronesl na závěr procesí, které prošlo centrem Prahy a skončilo Svatováclavským zastavením na Václavském náměstí. Procesí s kopií Palladia země české ve svém čele vyšlo odpoledne od kostela Všech svatých na Hradě, kde se sloužila mše. Konalo se den před svátkem svatého Václava a předznamenalo pondělní národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi, která se tradičně koná u příležitosti svátku sv. Václava.

Palladium země české, kovový reliéf zobrazující Pannu Marii s Kristem, podle legendy darovala sv. Václavu jeho babička sv. Ludmila, která ho prý dala zhotovit na radu sv. Cyrila a Metoděje. Český kníže jej nosil celý život na prsou až do svého skonu. Reliéfu je připisována ochranná moc nad českými

Odhalení památníku svaté Zdislavy sledovaly tisíce poutníků

Přibližně pět tisíc lidí dorazilo do Křižanova na Žďársku na odhalení památníku svaté Zdislavy. Slavnostní mši v kostele sloužil brněnský biskup Vojtěch Cikrle a dostavily se čtyři desítky dalších kněží. Svého zástupce na akci poslal také kardinál Dominik Duka. Lidé, kteří do Křižanova přišli, dávali do sbírky peníze na doplacení památníku svaté Zdislavy. ČTK to řekla starostka Křižanova Marie Smejkalová. Dodala, že podobnou akci Křižanov patrně nepamatuje. Kromě mše a odhalení památníku mohli lidé sledovat například vystoupení skupiny Hradišťan. "Obyvatelé z okolních obcí upekli koláče dávali je zde poutníkům, kteří do Křižanova dorazili," řekla starostka.

Památník svaté Zdislavy stojí na kamenném podstavci uprostřed kašny a tvoří jej téměř dva metry vysoká bronzová plastika. Jejím autorem je sochař Otmar Oliva, který zachytil světici jako dívku před odchodem z domova. Obvod památníku lemuje 12 sloupů. Nesou architrávy, tedy překlady, s nápisy. Zídka pod nimi je obložena dřevem a umožňuje posezení. Zdislava byla dcerou majitelů Křižanova, Přibyslava a Sibyly. Proslula péčí o nemocné a chudé, je patronkou rodin. Svatořečil ji papež Jan Pavel II. při své návštěvě Olomouce 21. května 1995.

Na Svatováclavské vinici na Hradě začíná dvoudenní vinobraní

V areálu Svatováclavské vinice na Pražském hradě začíná dvoudenní vinobraní. Návštěvníci se mohou těšit na kvalitní burčák, maso na grilu a ochutnávku českých a moravských vín. K vidění bude také autentický ruční lis na lisování hroznů, informoval v tiskové zprávě Jaroslav Hykl z villy Richter, pod níž Svatováclavská vinice, která je nejstarší na českém území, spadá. Starobylý vinohrad na Pražském hradě byl veřejnosti zpřístupněn po generální rekonstrukci v září 2008.

Svatováclavská vinice na Pražském hradě je tvořena nízkými keři a obsahuje asi 1200 hlav vinné révy. Mezi pěstované odrůdy patří Ryzlink rýnský a Rulandské modré. Jde o nejstarší českou vinici, jejíž historie sahá do 10. století. Jméno získala podle legendy o svatém Václavovi, který si prý "vyžádal na svém otci pozemek, kde by vinici založiti mohl a révu na něm pěstovati k potřebě mešní".

Výtěžek dražby kolekce šatů půjde nadaci Rosa

Kolekce šatů českých módních návrhářek Dress for Love se na Prague Vintage Fair vydražila za 17.560 korun. Nejvíce zájemce zaplatil za model od Zuzany Veselé, šaty vytvořené speciálně pro dnešní příležitost si koupil za 10.000 korun. Výtěžek dražby je určen pro nadaci Rosa, která pomáhá týraným ženám. Těm byly tematicky věnované i šaty, které se v aukci nabízely. Veletrh vintage módy pokračuje na Novoměstské radnici ještě v neděli. Představuje módu, která nepodléhá rychlým trendům a její autoři i nositelé vyznávají udržitelný rozvoj. K prohlídce i ke koupi jsou stovky kusů originálních oděvů z minulých desetiletí, veletrh nabízí i přednášky o módě či přehlídky.

V Letohrádku Mitrovských začala výstava Šťastný život v secesi

Kostýmy, prádlo, doplňky, ale také domácnost s kuchyní, jídelnou a ložnicí z přelomu 19. a 20. století ukazuje výstava s názvem Šťastný život v secesi. Začala v Letohrádku Mitrovských v Brně a potrvá do 29. listopadu. ČTK to řekl organizátor výstavy Petr Lukas. "Předměty jsme si zapůjčili od soukromých sběratelek, které je půjčují velmi málo," dodal.

Poprvé bude v Česku vystavena velká sbírka fosilií z Antarktidy

Poprvé bude v České republice vystavena rozsáhlá sbírka fosilií z Antarktidy. Pořídili je čeští geologové na svých několikaletých expedicích. Mezi více než dvěma stovkami exponátů bude i dobře zachovaná část kostry druhohorního mořského ještěra - elasmosaura, která je stará zhruba 75 milionů let. Šlo o masožravého dospělého živočicha, který se živil rybami. Jeho velikost vědci odhadují na pět až šest metrů.

Výstava začne v úterý 29. září v prostorách Chlupáčova muzea historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Potrvá dva roky. Raritou jsou také zkamenělá dřeva, která ukazují, jak byla Antarktida porostlá lesy v období pozdní křídy. V Antarktidě bylo tehdy klima srovnatelné se současným mírným pásmem.

Začínají Dny českého piva, zapojí se 6000 hospod

Dnes začíná třetí ročník Dnů českého piva, do oslav se zapojí 6000 restaurací a hospod. Budou například nabízet speciální pivní menu a neobvyklá piva. Akce, která se v minulých ročnících konala jediný den, se letos rozšíří na celý týden. Začátek je symbolicky v předvečer svátku svatého Václava. Spolu restauracemi se do oslav zapojí až stovka pivovarů a minipivovarů. Oslavy završí v sobotu 3. října Den otevřených pivovarů, kdy zapojené podniky otevřou pro návštěvníky své brány až do pozdních večerních hodin.

Bianka Bertoková se stala československou Miss Roman 2015

Československou Miss Roma 2015 se před zaplněným publikem v Domě kultury v Hodoníně stala osmnáctiletá Bianka Bertoková z Bratislavy. Porotu si získala svým vystupováním, temperamentním čardášem i promenádou v plavkách. O titul romské Miss se letos ucházelo přes sto dívek, do závěrečné volby v Hodoníně se dostalo 12 finalistek ve věku od 16 do 20 let. Bertoková je studentkou bratislavské taneční konzervatoře. Na druhém místě skončila osmnáctiletá Sára Čísarová z Červeného Kostelce a na třetí příčce se umístila devatenáctiletá Dominika Sidónie Rácová ze slovenského Popradu.

V pondělí časně ráno bude úplné zatmění Měsíce

V noci na pondělí nastane úplné zatmění Měsíce a takzvaný superúplněk, při němž bude mít Měsíc netradiční načervenalou barvu. Úplné zatmění potrvá jednu hodinu a 12 minut. Lidé mohou úkaz pozorovat na některých hvězdárnách, viditelný bude i pouhým okem. Zatmění Měsíce se nad územím České republiky objevuje zhruba jednou za tři roky. Další nastane v roce 2018. Zatmění začne okolo 02:50 hodin a úplné zatmění nastane ve 04:11 SELČ.

Sport

Fotbalisté Slavie porazili v 8. kole první ligy Spartu 1:0 a po třech letech a pěti porážkách za sebou se v pražském derby dočkali vítězství. O výhře domácích, kteří navíc připravili soupeři první prohru v sezoně, rozhodl už v prvním poločase Jaromír Zmrhal. Sparta tak má na prvním místě tabulky shodně 17 bodů jako druhá Plzeň, třetí Liberec je o dva body zpět, Slavia je o další bod zpátky čtvrtá.

České stolní tenistky nebudou hrát na mistrovství Evropy v Jekatěrinburgu o medaile, ve čtvrtfinále podlehly Ukrajině 1:3. Bod získala jen Dana Čechová.

Jakub Kornfeil obsadil 13. místo v závodě Moto3 ve Velké ceně Aragonie a posedmé v sezoně mistrovství světa bodoval. Karel Hanika na okruhu v Alcaňizu po pádu do cíle nedojel a na bodový zisk už čeká čtyři závody. Závod nejslabší třídy vyhrál po dramatickém závěru Portugalec Miguel Oliveira a oslavil třetí triumf v sezoně.

Lyžař Ondřej Bank se vrátil v sobotu ze soustředění v Chile připravený pokračovat v kariéře. V Jižní Americe trénoval hlavně sjezd a super-G. A to jsou disciplíny, na které se v příští zimě bude soustředit. Bank o své další budoucnosti nechtěl rozhodovat ze dne na den, nechal věcem volný průběh. Po únorovém těžkém pádu v kombinačním sjezdu na mistrovství světa v Beaver Creeku dospěl postupně k rozhodnutí, že ještě pravděpodobně jednu sezonu bude závodit.

Počasí

Jasno až polojasno, na horách na severu až oblačno. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.