Denní souhrn zpráv

Prezident Zeman odcestoval do New Yorku, v OSN vyzve k boji proti islamistům

Prezident Miloš Zeman odletěl na čtyřdenní návštěvu New Yorku, kde se zúčastní zasedání Valného shromáždění OSN u příležitosti 70. výroční vzniku této mezinárodní organizace. Prezident opakovaně řekl, že v OSN vyzve ke společnému boji proti Islámskému státu, který mimo jiné ovládá značné části Iráku a Sýrie. Podle dřívějších prohlášení chce český prezident navrhnout vznik společné protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

V neděli dopoledne se prezident sejde se zástupci českých firem, které v regionu působí, zbytek dne pak vyhradí krajanům. S nimi se setká na palubě lodi při plavbě kolem Manhattanu. Později odpoledne zhlédne představení žáků české školy v České národní budově. V plánu je rovněž návštěva památníku teroristických útoků na USA z 11. září 2001.

Bělobrádek v New Yorku otevřel technologické centrum

V rámci pětidenní návštěvy USA otevřel místopředseda vlády pro vědu výzkum a inovace Pavel Bělobrádek v pátek v New Yorku technologické centrum českého výrobce optiky. Zúčastnil se také zahájení summitu Organizace spojených národů o udržitelném rozvoji po roce 2015, informovala ČTK vicepremiérova mluvčí Diana Benediktová. Technologické centrum MeoHub přerovské společnosti Meopta vzniklo za účelem podpory expanze českých firem na americký trh.

Póza a populismus, hodnotí politici Klausův návrh na referendum

Politici napříč stranami odmítli návrh bývalého prezidenta Václava Klause uspořádat referendum kvůli tomu, že česká vláda v Bruselu nedostatečně bojovala proti uprchlickým kvótám. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje Klausovo prohlášení za nevěrohodnou pózu. Podle vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) se exprezident snaží o návrat do politiky. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje jeho prohlášení za populismus. Podporu Klausovi nevyjádřila ani ODS, navzdory tomu, že vládu dříve kvůli kvótám ostře kritizovala.

Premiér Sobotka s bývalou hlavou státu nesouhlasí. "Jsem proti kvótám, vláda je proti kvótám, Parlament je proti kvótám, v Bruselu hlasujeme a budeme hlasovat proti kvótám, opravdu nevím, o čem by chtěl dělat referendum," reagoval.

Vláda asi odmítne návrh Úsvitu na zadržování migrantů na neurčito

Vláda se na svém středečním zasedání zřejmě vysloví proti návrhu strany Úsvit - Národní koalice na přísnější podmínky pro uprchlíky, kteří odmítnou úřadům sdělit po zadržení své jméno a další bližší údaje. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády. Lhůta pro zadržení takovýchto uprchlíků by se měla prodloužit na neurčito.

Podle současného zákona nesmí doba zajištění cizinců překročit 180 dnů. Tuto lhůtu může policie v některých případech prodloužit, nesmí ale překročit v souhrnu 545 dnů. Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský už dříve poukázal na to, že po uplynutí lhůty jsou běženci propuštěni. Podle něj jde o ty potenciálně nejnebezpečnější imigranty, protože nespolupracují a úřady o nich téměř nic nevědí. Vláda však v návrhu stanoviska uvádí, že by tím Česko porušilo řadu mezinárodních závazků.

Nárok firem senátora Valenty na odškodné není dle státu oprávněný

Nárok kyperských firem senátora Iva Valenty ovládajících sázkovou firmu Synot na miliardové odškodné není podle státu oprávněný. ČTK to oznámilo ministerstvo financí. Firmy zahájily proti Česku mezinárodní arbitráž kvůli údajným zmařeným investicím. Vadí jim rušení povolení k provozování videoloterijních terminálů. Ministerstvo původně vydávalo licence na videoloterijní terminály na dobu až deseti let. Po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013 ale začalo povolení rušit, aby vyšlo vstříc obcím, které chtěly herny vykázat.

Úřad v souvislosti se sporem také mluví o možném zneužití mezinárodní arbitráže. Oznámení o zahájení sporu totiž sice poslaly vládě zahraniční, kyperské společnosti, ale stojí za nimi Valenta. Valenta ovládá skupinu Synot. Firmu založil s otcem a bratrem v roce 1991. Zpočátku se zaměřila na provozování výherních automatů, nyní podniká i v dalších oblastech. Její vrcholový management sídlí na Kypru. Valenta vedle byznysu vstoupil i do politiky, když byl loni na podzim zvolen senátorem za Uherskohradišťsko.

Vláda probere vznik nového zákona o dobrovolnictví

Vláda příští týden projedná věcný záměr zákona o dobrovolnictví, který by měl jasně stanovit podmínky dobrovolnictví a jeho podporu ze strany státu. Dobrovolnické organizace by například měly být v souvislosti s vykonáváním prospěšné činnosti osvobozeny od daně z příjmu.

V současnosti v Česku platí zákon o dobrovolné službě, pod který však spadá pouze malá část dobrovolníků. Vztahuje se pouze na organizace, které získaly akreditaci a netýká se třeba dobrovolných hasičů nebo pracovníků Českého červeného kříže, které mají velký počet členů. Dobrovolníkům by podle věcného záměru zákona měly zůstat benefity, mezi které patří třeba placení zdravotního pojištění státem v době, kdy člověk dobrovolnickou službu vykonává. Nezaměstnaným dobrovolníkům se tato činnost započítá do náhradní doby zaměstnání.

Studenti UJAK protestovali proti rozhodnutí Akreditační komise

Do konce září nelze zvrátit stanovisko Akreditační komise (AK), která nesouhlasí s prodloužením akreditace studijního programu speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK). Uvedla to ministryně školství Kateřina Valachová na demonstraci zhruba dvou stovek studentů proti rozhodnutí AK. Akreditace vyprší právě 30. září. Ministerstvo chce studentům zajistit dokončení vzdělání na jiných školách.

Zástupci studentů předali ministryni dopis, kde mimo jiné zdůrazňují, že jim zbývá osm měsíců do konce studia, které nechtějí opakovat od začátku. Jsou to většinou učitelé, kteří si musí povinně doplnit pedagogické vzděláni, protože podle zákona nesmějí od ledna 2015 až na výjimky ve školách učit nekvalifikovaní pedagogové. Ministerstvo školství ale již dříve oznámilo, že studenti speciální pedagogiky UJAK budou i po vypršení akreditace posuzováni jako kvalifikovaní učitelé. Navzdory případné pauze před pokračováním na jiné univerzitě se tak nemusejí bát výpovědi. Valachová zároveň řekla, že zváží možnost legislativních změn, které by se týkaly učitelů a doplňování jejich vzdělání. Není to však reakce na situaci v UJAK. "Pokud někdo učí ve školství 30 let a má často bakalářský nebo magisterský program, tak si nejsem jista, jestli jako společnost potřebujeme, aby si něco dopracovával," řekla novinářům.

ZLIN AIRCRAFT testoval nové letadlo s monitorovacím systémem

Otrokovický výrobce výcvikových a multifunkčních letadel ZLIN AIRCRAFT testoval vyrobené letadlo Z 143 LSi, které je nově vybaveno monitorovacím systémem. Jde o první letadlo inovované řady vyrobené sériově. Nové letadlo poputuje do Jižní Ameriky, kam už firma dříve dodávala. Letadla ZLIN 143 LSi s monitorovacím systémem se využívají k ostraze hranic, kontrole pobřeží, k policejním či záchranným akcím, monitoringu požárů nebo ostraze majetku.

Každé 40. dítě, které se v ČR od roku 2004 narodilo, bylo cizinec

Každé čtyřicáté dítě, které se v Česku v posledních deseti letech narodilo, nemělo české občanství. Od roku 2004 do loňska přišlo v ČR na svět 28.550 cizinců a cizinek. Jejich podíl na počtu narozených každoročně stoupá. Zatímco před deseti lety tvořili potomci cizinců 1,4 procenta novorozenců, loni už to byla více než tři procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejvíc dětí se rodí vietnamským rodičům. Loni v Česku přišlo na svět 996 Vietnamců a Vietnamek.

Na Istrii zemřela při potápění 63letá Češka

Na Istrijském poloostrově v Chorvatsku dnes zemřela třiašedesátiletá Češka. Podle všeho podlehla zdravotním potížím, které ji postihly v souvislosti s potápěním v hloubce více než 30 metrů. Informoval o tom zpravodajský server 24sata. U městečka Rabac se žena účastnila organizovaného potápění ve skupině. Po postupné dekompresi vystoupali účastníci výpravy do pěti metrů pod hladinou, kde se Češka od skupiny oddělila a vydala se sama k pláži, zatímco ostatní pokračovali v potápění. Po vynoření z vody našli členové skupiny Češku v kritickém stavu. Poskytli jí první pomoc a zavolali záchranku, ale ženu se nepodařilo zachránit.

V Praze hořelo v bytě patřícím údajně fotbalistovi Sparty

Požár zasáhl byt v pražských Dejvicích, dva lidé museli preventivně do nemocnice. ČTK to řekla mluvčí policie Iveta Martínková. Škoda činí 300.000 korun. Původně policie uváděla, že byt, který podle serveru Novinky.cz patří fotbalistovi Sparty Francimu Litsingiovi z Konga, zřejmě někdo zapálil úmyslně. Nakonec se ukázalo, že příčinou vzniku požáru byla zřejmě nedbalost. "Policisté vyslechli ženu, která v bytě byla. Uvedla, že chtěla spálit nějaké dokumenty," řekla Martínková. Od nich vzplály plastové desky, které žena v panice odhodila, a oheň se pak rozšířil. Požár tak s největší pravděpodobností přímo nesouvisí s fotbalovým prostředím a blížícím se nedělním derby Sparty a Slavie.

V Bohnicích začal multižánrový festival Mezi ploty

V areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích začal dvoudenní multižánrový festival Mezi ploty. Vystoupí například kapely Prago Union, Sto zvířat, Kašpárek v rohlíku, Monika Načeva a Michal Pavlíček, Ewa Farna, Dan Bárta, Simona Babčáková, Anna Polívková s Miroslavem Táborským, Studio Ypsilon a Tomáš Klus před chystanou roční pauzou. Přehlídka bude rozdělena do programových zón, které osloví rozdílné skupiny návštěvníků.

Ve Velké Bystřici vysázeli migranti 30 stromů

Zámecký park ve Velké Bystřici zdobí ode dneška tři desítky stromů, které symbolicky zastupují osudy migrantů z celého světa, jež našli nový domov v České republice. Vysázeli je cizinci, které zachytil ve svém projektu fotograf Jindřich Štreit. Topoly, javory či lípy reprezentují v parku životní příběhy lidí z Afghánistánu, Ugandy, Izraele či Ekvádoru. Sázení stromů, které zde zapustí kořeny stejně jako jejich zástupci, přihlíželo několik stovek lidí. Ochutnávat přitom mohli jídla z celého světa.

Projekt vznikal v roce 2011 a zaměřoval se na pozitivní obraz cizinců v zemi. Jeho tvůrci tak předběhli aktuální téma uprchlické krize, které pociťuje nyní celá Evropa. Většina cizinců, kteří stáli před objektivem Štreita, přijeli do Velké Bystřice osobně.

Hlavní cenu festivalu divadelní alternativy dostal Karel Makonj

Hlavní ocenění festivalu umělecké alternativy ...příští vlna/next wave..., který se od 18. září koná v Praze, převzal v experimentálním prostoru Roxy/NoD režisér a teoretik v oblasti loutkového divadla Karel Makonj. Obdržel poctu nazvanou Živoucí poklad. Přehlídka tak ocenila, že na přelomu 60. a 70. let Makonj založil experimentální scénu Vedené divadlo, měl podíl na vzniku Divadelní pouti a "otočil kormidlo" v Ústředním loutkovém divadle (nyní divadlo Minor). Oceněn byl i za pedagogické působení na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU.

Přehlídkami českých návrhářů i studentů vyvrcholí fashion week

O víkendu v Praze vyvrcholí druhý týden módních přehlídek, který se pod názvem Unique Fashion Week konal od pondělí. Uskuteční se také diskuse na téma kreativita, marketing a byznys, které se zúčastní návrhářka Beata Rajska či Andrea a Stefano Rosso, synové zakladatele módní značky Diesel.

Prague Vintage Fair ukáže kvalitní módu, která nepodléhá trendům

Módu, která nepodléhá rychlým trendům a její autoři i nositelé vyznávají udržitelný rozvoj, představí dvoudenní festival Prague Vintage Fair. Začíná dnes na Novoměstské radnici a nabídne k prohlídce i ke koupi originální oděvy z minulých desetiletí, přednášky o módě či přehlídky. První den veletrhu zakončí charitativní dražba kolekce šatů s názvem Dress for Love, jíž vytvořilo devět českých návrhářek. Výtěžek dražby, která má upozornit na násilí na ženách, dostane nadace Rosa, která týraným ženám pomáhá.

Osm desítek country hitů Mirka Hoffmana představuje kroniku české country

Osmdesát českých country hitů, které budou hudební bilancí legendy české country Mirka Hoffmanna, zazní na 4CD, které 2. října vydá Supraphon. Výběrové čtyřalbum vyjde k osmdesátinám zpěváka, textaře a skladatele, který od roku 1970 působil ve skupině Greenhorns/Zelenáči a společně s Michalem Tučným, Tomášem Linkou, Janem Vyčítalem a dalšími spoluurčoval vývoj domácí "western music".

"Tento projekt lze s nadsázkou označit za kroniku české country uplynulých čtyřiceti let. Mirek Hoffmann patří totiž k zakladatelům tohoto žánru u nás. Ceněn je zejména jako autor zásadních českých country textů - Divnej smích, Oranžový expres, Vůz do Tennessee, Tom Dooley, Dívka s vlasem medovým, Hej Joe či Žlutá kytka," uvedl supraphonský mluvčí Zdeněk Brouček.

Jihomoravští výtvarníci otevřeli dveře ateliérů milovníkům umění

Setkání s výtvarníky a umělci přímo v místech, kde vznikají jejich díla, umožňují dnes a v neděli milovníkům umění Dny otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji. Zapojilo se do nich 112 umělců a organizací, řekla ČTK Ilona Tunklová z pořádající Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Cílem akce je podle ní seznámit veřejnost s výtvarným uměním a propagovat autory děl.

Na Bumbálku vyjel poslední cyklobus, byl o něj obrovský zájem

Z Přerova byl dnes ráno vypraven poslední cyklobus, který během letošní sezony vypravoval cyklisty i s jejich koly až do horského beskydského sedla Bumbálka. O speciální linku, která byla zavedena poprvé před dvěma lety, byl obrovský zájem. Spojem, který lemoval jednu z nejdelších cyklotras v zemi, cyklistickou stezku Bečva, se vyvezlo od června do dnešního dne více než tisíc lidí.

Návštěvníci Dne železnice zaplnili nádraží a depo v H. Králové

Nádraží a depo v Hradci Králové zaplnili milovníci kolejových vozidel. Během Národního dne železnice bylo k vidění více než 30 historických lokomotiv a vozů i nejmodernější stroje. České dráhy vypravily i 12 zvláštních historických vlaků, z toho čtyři táhly parní lokomotivy, další čtyři měly historické motorové vozy.

Velké Losiny provoněla čokoláda, koná se zde čokoládový festival

Velké Losiny na Šumpersku provoněla ode dneška čokoláda. Lázeňské město poskytlo kulisy pro první ročník čokoládového festivalu s názvem Čokoládové lázně aneb čokoláda v pohybu. Akce, která potrvá až do neděle, nabídne návštěvníkům nejen gastronomické zážitky, ale i řadu pohybových aktivit. Na festival přijeli se svými dobrotami cukráři, přední šéfkuchaři, ale například i modelky v čokoládových doplňcích. Cukrářky pro ně chystaly čokoládové klobouky, čokoládové šperky včetně korálů či náušnic nebo čokoládové vějíře. Pořadatelé kvůli festivalu připravili zhruba 700 až 800 kilogramů čokolády.

Sport

Česká tenistka Denisa Allertová prohrála ve finále turnaje v čínském Kuang-čou s čtvrtou nasazenou Jelenou Jankovičovou ze Srbska 2:6, 0:6. Zatímco Allertová hrála finále na okruhu WTA poprvé v životě, bývalá světová jednička Jankovičová získala čtrnáctý titul. "Byl to úžasný týden," řekla při slavnostním ceremoniálu na kurtu Allertová. "Jsem šťastná, že jsem tu dokázala porazit tolik skvělých hráček a zahrála si poprvé ve finále. Jelena ale byla až příliš dobrá," dodala. Dvaadvacetiletá česká hráčka, která je v žebříčku na 74. místě, vyřadila ve čtvrtfinále světovou dvojku Simonu Halepovou z Rumunska a v semifinále si pak poradila i s třetí nasazenou Italkou Sarou Erraniovou.

Krasobruslař Michal Březina skončil na Nebelhorn Trophy v Oberstdorfu šestý. Nenavázal tak na loňské druhé místo z této německé soutěže ani na vstup do této sezony, kdy byl před týdnem v Miláně taktéž druhý.

České volejbalistky zvládly úvodní zápas mistrovství Evropy proti Rumunsku a po výhře 3:0 mají takřka jistý postup ze základní skupiny do play off. Své první vystoupení v Eindhovenu proměnily ve vítězství 25:13, 25:18 a 25:15.

Počasí

Polojasno až oblačno. Ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Večer ubývání oblačnosti, místy až do vyjasnění. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.

V příštím měsíci již průměrné denní teploty v Česku většinou nepřesáhnou 15 stupňů. Výjimkou bude druhý říjnový týden, pak se bude ochlazovat. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).