Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Mynář nezískal prověrku od NBÚ, pravděpodobně se odvolá

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář nezískal prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň přísně tajné. Mynář to oznámil ČTK a potvrdil tím dřívější informace médií. Proti rozhodnutí pravděpodobně podá rozklad do rukou ředitele NBÚ. Prezident Miloš Zeman už ve čtvrtek uvedl, že Mynáře ve funkci nahradí až ve chvíli, kdy kancléř vyčerpá možnosti odvolání. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že i když kancléř prověrku nedostane, na Hradě by mohl dál působit."Pokud mě sám pan kancléř nebude chtít opustit, vždycky pro něj na Hradě bude důstojné místo," odpověděl Zeman v rozhovoru na dotaz, zda by Mynářovi případně nabídl jinou pozici. Dodal, že kancléř se proti rozhodnutí odvolá.

Zprávu o tom že Mynář prověrku nedostal v úterý otiskl deník Právo. Národní bezpečnostní úřad možnost úniku informací důrazně odmítl. Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později, uvedla dříve Mladá fronta Dnes. Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to v minulosti opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích za cenu výrazně nižší, než je u podobné nemovitosti obvyklé.

Mynář by bez prověrky neměl být ve funkci, míní politici

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se prezident Miloš Zeman rozhodne v zájmu státu, pokud jde o budoucnost Vratislava Mynáře ve funkci hradního kancléře. Další přední politici vyjadřují přesvědčení, že Mynář, který nedostal prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň přísně tajné, by měl ve funkci skončit. Někteří míní, že se do ní nikdy neměl ani dostat. "Nepřekvapuje mě to," uvedl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Doufám, že po pravomocném rozhodnutí, pokud bude stejné, se rozhodne jako soudný člověk," poznamenal Bělobrádek. "Prověrka je podle mne podmínkou výkonu takové funkce. Je spíše zarážející, že to trvá tak dlouho, když jde o bezpečnostní rizika na místech nejvyšších. Hry o čas snižují důstojnost úřadu," vyjádřil své přesvědčení místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

Člověk v tísni přišel o povolení působit v Luhansku

Česká organizace Člověk v tísni přišla o povolení působit v povstaleckém Luhansku. Z jedenácti humanitárních organizací bylo vykázáno deset. Akreditaci obdržel jen Mezinárodní výbor Červeného kříže. Oznámila to ruská agentura TASS s odvoláním na "vicepremiéra" separatistické vlády v Luhansku Vasilije Nikitina. Ten se o důvodech odnětí akreditace podrobněji nezmínil. O povolení přišli i Lékaři bez hranic.

"Nejsme si vědomi toho, že bychom porušili nějaká pravidla," prohlásil ředitel společnosti Šimon Pánek. Řekl, že vykázání humanitárních organizací považuje za smutnou zprávu hlavně pro místní lidi, kteří budou před nadcházející zimou potřebovat pomoc. Člověk v tísni dosud ani nezískal oficiální informaci o tom, že nesmí dál působit v Luhanské oblasti.

V důsledku tohoto opatření zůstává v regionu 16.000 tun nerozdělené pomoci včetně potravin, stanů a předmětů denní potřeby, řekl šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien. Zákaz humanitárních operací označil za "příkré porušení mezinárodního humanitárního práva". Doněcká a Luhanská oblast je vážně poničená válkou, mnoho rodin žije v provizorních přístřeších a v obavách z blížící se zimy. Statisíce obyvatel Donbasu uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

Česko pošle do Maďarska dočasně 20 vojáků a techniku

Česko pošle do Maďarska v souvislosti s migrační krizí 20 vojáků, přepravní techniku, polní kuchyni a zemní vrták. Novinářům to v Libavé na Olomoucku, kde prověřoval připravenost armády k výstavbě základny humanitární pomoci, řekl náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář. Vojáci i technika mají podle něj v Maďarsku být na dva měsíce asi od 15. října. Na inspekci do Libavé přijel vedle armádního šéfa i ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který novinářům řekl, že chystané společné cvičení armády a policie na česko-rakouské hranici se uskuteční zřejmě 30. září. Ve vojenském prostoru Libavá postavili olomoučtí ženisté od středečního rána přes 40 ubytovacích, jídelních nebo zdravotních stanů. Sloužit by v případě zesílení migrační vlny mohly pro ubytování až 450 uprchlíků. Armáda si chtěla vyzkoušet, jestli je zařízení schopna připravit v časovém plánu.

Zeman v OSN vyzve ke společnému tažení proti Islámskému státu

Český prezident Miloš Zeman v sobotu odlétá na čtyřdenní návštěvu New Yorku, jejímž vrcholem bude projev ve Valném shromáždění OSN u příležitosti 70. výročí vzniku Organizace spojených národů. Zeman v posledních měsících opakovaně prohlašoval, že tématem jeho vystoupení bude společný boj proti radikální organizaci Islámský stát, která ovládá značné oblasti v Sýrii a Iráku. Podle dřívějších prohlášení chce český prezident navrhnout vznik společné protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. Pro vytvoření takovéto jednotky zamýšlí Zeman vyzvat ke spolupráci Spojené státy, Evropskou unii, Rusko a Čínu.

Do New Yorku přiletí Zeman v sobotu večer místního času. Pracovní programu mu proto začne v neděli. Dopoledne se sejde se zástupci českých firem, které v regionu působí, zbytek dne pak vyhradí krajanům. S nimi se setká na palubě lodi při plavbě kolem Manhattanu. Později odpoledne zhlédne představení žáků české školy v České národní budově. V plánu je rovněž návštěva památníku teroristických útoků na USA z 11. září 2001. Uctít památku obětí chce Zeman v úterý před projevem ve Valném shromáždění OSN.

Zeman ocenil Ficův postoj ke kvótám, vyjádřil mu podporu

Prezident Miloš Zeman ocenil odvahu a statečnost slovenského premiéra Roberta Fica v souvislosti s jeho postojem ke kvótám na přerozdělování uprchlíků, kterým se chce Slovensko bránit soudní cestou. V telefonickém rozhovoru, o němž informoval tiskový odbor Hradu, Zeman také Ficovi vyjádřil svou osobní podporu. Ministři vnitra států Evropské unie v úterý v Bruselu většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo. I když Česko s kvótami nesouhlasí, nebude se jim bránit soudně.

ČT: Klaus chce referendum kvůli postoji vlády ke kvótám

Bývalý prezident Václav Klaus bude usilovat o to, aby vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) "zlegalizovala" svůj postoj k rozhodnutí Evropské unie o kvótách na přerozdělování uprchlíků v mimořádných parlamentních volbách nebo referendu. Řekl to v Událostech, komentářích na České televizi. Koaliční kabinet ve středu oznámil, že se kvótám, s nimiž nesouhlasí, nebude bránit soudní cestou. Klaus je přesvědčen o tom, že vládě nikdo nedal mandát k tomu, aby přijala opatření, které podle něj může zcela změnit bezpečnost i charakter naší země.

Kvůli uprchlíkům vznikne tým pro ochranu před infekčními nemocemi

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) kvůli uprchlické krizi nařídil sestavení speciálního týmu pro ochranu obyvatelstva proti přenosu infekčních nemocí. Ministr ale zároveň zdůraznil, že občanům České republiky aktuálně žádné zdravotní nebezpečí nehrozí. Největším rizikem je s ohledem na oblasti, odkud uprchlíci přicházejí, tuberkulóza. Podle ministerstva zdravotnictví se také diskutuje o možnosti importu dětské obrny ze zemí, kde se vyskytuje, jako je Nigérie, Pákistán nebo Afghánistán. Proti této nemoci se ale v Česku povinně očkuje.

Čeští muslimové organizují humanitární pomoc pro běžence

Čeští muslimové se snaží pomáhat běžencům prchajícím před válkou zejména z Blízkého východu do Evropy. Z Brna vypravili v uplynulých dnech na maďarsko-srbskou hranici tři dodávky s humanitární pomocí. Naplněny byly oblečením, jídlem a také hygienickými potřebami. ČTK to řekl předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muníb Hasan Alrawi. Pomoc shromažďují nadace, které působí při mešitách v Brně, Praze a Teplicích. "Pomáhají i nemuslimské rodiny. Přinášejí nám například spacáky nebo oblečení. Zjistili jsme, že spíše je výhodnější pomoc ve formě potravin, alespoň momentálně. Uvidíme, jak se situace s příchodem zimy, a tedy ochlazení změní," uvedl.

Babiš: Hlášení u DPH by mělo přinést více peněz než evidence tržeb

Zavedení kontrolních hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH) bude z hlediska očekávání výběrů daní podstatně důležitější než připravovaná elektronická evidence tržeb. Na konferenci Aktuální problémy fiskální politiky to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Hlášení by mělo umožnit rychlejší přísun informací Finanční správě, a tím i včasný zásah proti možným daňovým únikům. "Kontrolní hlášení míří na stranu příjmů a evidence tržeb na stranu nákladů. Efektivita obou nástrojů se nesčítá, ale násobí," uvedl ministr. Přesné odhady lepšího výběru v případě Česka neuvedl, Slováci podle něj po zavedení kontrolních hlášení vybrali za rok a půl o 800 milionů eur více (21,6 miliardy korun). V případě evidence tržeb MF očekává zvýšení daňových příjmů o zhruba 12 miliard korun.

Díky kontrolnímu hlášení mohou finanční úřady například porovnávat trendy, srovnávat data a nalézat odchylky ve výkazech daného plátce proti obdobným společnostem, a tím lépe zacílit daňové kontroly. Podnikatelé povinnost kritizují kvůli nárůstu administrativy. Babiš upozornil, že rozdíl mezi reálně vybranou DPH a možným výběrem je v Česku 22 procent, tedy zhruba 86 miliard korun (3,2 miliardy eur). Průměr EU přitom podle ministra činí 15 procent a u vyspělých zemí kolem deseti procent. Rumunsko na druhou stranu má podíl na 41 procentech.

Pojišťovny již odeslaly desítkám CK výpovědi smluv

Pojišťovny již zaslaly desítkám cestovních kanceláří výpovědi smluv o pojištění proti krachu. Vyplývá to za ankety ČTK mezi pojišťovnami. Důvodem ukončování smluv je novela zákona, kterou předminulý týden schválila Sněmovna. Podle ní by pojišťovny měly hradit nároky klientů při úpadku cestovní kanceláře v plné výši, nyní je to do sjednaného limitu. Za těchto podmínek nebudou podle jejich vyjádření pojištění CK proti krachu poskytovat. Prvním cestovním kancelářím skončí pojištění proti úpadku již v dalších týdnech, jde i o středně velké CK. Minimálně u dvou cestovek je termín již 29. září, uvedla Asociace cestovních kanceláří. Bez zákonného pojištění nemůže cestovní kancelář prodávat zájezdy. Podle asociace obdrželo tento dopis od pojišťovny nejméně 35 kanceláří.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže se CK dostaly do skřipce jiných soukromých subjektů, které je využívají jako rukojmí k tomu aby si vyjednaly lepší zákon. Novela zákona o podnikání v cestovním ruchu může podle asociace vést v budoucnu k žalobám cestovních kanceláří na stát o náhradu škody či k jejich odchodu do zahraničí. Na českém trhu nyní je celkem 942 aktivních pojištěných cestovních kanceláří, které prodají ročně zájezdy v hodnotě zhruba 20 miliard korun.

ČRo: Firma ČEZ potvrdila, že Kleslové platila až 100.000 Kč měsíčně

Dozorčí rada energetické firmy ČEZ potvrdila, že společnost platila až 100.000 Kč měsíčně bývalé místopředsedkyni hnutí ANO Radmile Kleslové. Závažné pochybení ale rada při prověrce plateb nenašla, uvedl Český rozhlas - Radiožurnál. Kleslová kvůli smlouvě její advokátní kanceláře s polostátním podnikem ČEZ, kterou kritizoval i předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš, odešla z vedení ANO. Ve vyjádření pro média uvedla, že odstoupila kvůli dehonestující kampani, kterou proti ní rozpoutal bývalý náměstek ministra financí a člen dozorčí rady ČEZ Lukáš Wagenknecht. S ČEZ se Kleslová dohodla, že smlouvu ke 30. září ukončí.

Podle předsedy dozorčí rady ČEZ Václava Pačese se objevily námitky, jestli byly platby pro Kleslovou za právní služby adekvátní. Po více než osmihodinovém jednání dozorčí rada konstatovala, že dostávala za svoji práci zaplaceno správně, uvedl Radiožurnál. Kleslová, která je také starostkou Prahy 10, rovněž zastává funkce v některých pražských městských firmách.

Senát ke dni státnosti ocenil 17 osobností

Herec Jiří Bartoška, ústavní expert Václav Pavlíček, diabetolog Jaroslav Rybka nebo ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková patří mezi 17 osobností, které letos obdržely stříbrnou pamětní medaili Senátu. Při příležitosti svatováclavského svátku - Dne české státnosti - jim je předal předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Mezi laureáty převažovali vědci. Oceněni byli fyzik a zakladatel elektronové mikroskopie v někdejším Československu Armin Delong, bývalý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Zdeněk Havlas, vedoucí oddělení virové a buněčné genetiky při Ústavu molekulární genetiky Jiří Hejnar a odborník v oblasti analytické chemie Pavel Jandera.

Z lékařů byli spolu s Rybkou vyznamenáni neurofyziolog Josef Syka a expert v oblasti klinické biochemie Josef Hyánek, který se věnuje dědičným poruchám metabolismu. Medaili obdržela rovněž historička Milena Jenderová, chemička Jana Roithová, odborník na strojně-technologická zařízení pekáren Josef Skalický nebo jedna z vůdčích osobností české makromolekulární chemie Karel Ulbrich. Oceněni byli také expert v oblasti družicových navigačních systémů a jeden ze zakladatelů družicové navigace v Československu František Vejražka a dlouholetý prezident Diecézní charity Hradec Králové Josef Suchár. Jediným, kdo medaili nemohl převzít osobně, byl sociolog Vladimír Rys, zastoupil ho jeho synovec. Vlády podle Štěcha nevěnovaly v uplynulých desetiletích výzkumu a vzdělanosti dostatečnou pozornost. V posledních měsících se sice tento stav zlepšil, potřebná zásadní systémová změna ale nenastala, řekl.

CVVM: Prezidentovi důvěřuje 55 pct. lidí, více než v červnu

Prezidentovi Miloši Zemanovi důvěřuje nyní 55 procent lidí, uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Proti červnovému průzkumu je to nárůst o deset procentních bodů. Nejvyšší důvěře z ústavních institucí se ale těší starostové a obecní zastupitelstva, naopak nejméně lidé věří Poslanecké sněmovně. Prezidentovi častěji důvěřují lidé starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci, příznivci levice a levého středu a sympatizanti ČSSD a KSČM. Vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyslovilo důvěru 46 procent Čechů, což je zhruba stejně jako v červnu.

Poslanecké sněmovně věří 35 procent lidí, senát je na tom jen o procento lépe. Krajskému zastupitelstvu důvěřuje 46 procent lidí, obecnímu zastupitelstvu pak 64 procent dotázaných. Starostové se těší důvěře 64 procent Čechů, hejtmanům věří 42 procent lidí. Ve všech případech jde proti červnu o mírný nárůst. Průzkum se uskutečnil od 7. do 14. září a zúčastnilo se ho 994 lidí.

Výzkumné ústavy, univerzity a science centra pořádají Noc vědců

Na desítkách výzkumných ústavů, univerzit i science center po celé České republice se dnes bude konat Noc vědců. Letos se zaměří na téma světla a s ním spojených významných vědeckých objevů i současný výzkum.

Výzkumníci chystají přednášky, experimenty, a především otevřou dveře svých pracovišť. Například liberecké centrum iQLANDIA nabídne pokusy, které jsou za tmy prováděny se svítící kapalinou. Ostravská univerzita zase připravuje simulovanou prohlídku jeskyně nebo workshop, který přiblíží svět nevidomých. Olomoucká Pevnost poznání plánuje laserovou světelnou show promítanou na opravenou budovu bývalého dělostřeleckého skladu. Na observatoři ve středočeském Ondřejově bude zdarma prohlídka areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a prohlídka specializovaných pracovišť při jejich činnosti.

Vědci: Česko prožívá jedno z nejsušších období za 500 let

Čechy, Morava i Slezsko nyní prožívají jedno z nejsušších období za posledních 500 let, přičemž suchá léta mohou pokračovat. Dešťů sice neubylo, vlivem změny klimatu se ale zvýšily letní teploty. Voda se v létě proto více odpařuje. Mnohé řeky byly ještě nedávno téměř vyschlé. Společnost by měla podle odborníků přijmout taková opatření, která pomohou udržet vodu v krajině. ČTK to dnes řekl Rudolf Brázdil, spolutvůrce nové knihy Sucho v českých zemích, kterou vydala Akademie věd ČR a pracovalo na ní 45 vědců. Publikace je nepodrobnější prací věnovanou vývoji sucha ve střední Evropě. Nejstarší záznam o suchu je z Kosmovy kroniky, kde se píše o tom, že zima v letech 1090 a 1091 byla teplá a bez sněhu. Takzvané megasucho postihlo české země v roce 1540, kdy ve střední Evropě panovalo téměř středomořské klima.

Poplatky za odpad se nebudou týkat dětí a seniorů z domovů

Děti z dětských domovů a obdobných zařízení budou osvobozeny od poplatků za komunální odpad. Stejnou výjimku budou mít obyvatelé domovů pro zdravotně postižené a pro seniory. Změny přinese novela o místních poplatcích, kterou podepsal prezident Miloš Zeman, informoval Hrad. Norma předpokládá také to, že odpovědnost za hrazení komunálních plateb za děti ponesou rodiče. Nebudou se už moci stát, že by děti po dovršení 18 let věku čelily exekuci kvůli dluhům za odvoz komunálního odpadu.

Advaita v Liberci začala nabízet léčení závislosti na internetu

Léčení závislosti na internetu, počítačích a dalších technologií začala letos nabízet v Liberci nezisková organizace Advaita. Zatím má dva klienty, počítá ale, že jich budou desítky ročně. Novinářům to řekl odborný ředitel Advaity David Adameček. V kraji je Advaita zřejmě prvním spolkem, který se tím zabývá. Závislost na počítačových hrách nebo sociálních sítích se podle Adamečka projevuje nezájmem o skutečné dění. "Člověk zanedbává svoje další povinnosti, vynechává zájmy, kterým se věnoval dříve," vypočetl Adameček. Pro závislého na počítači je podle něj problém vůbec si uvědomit, že je něco špatně. Nemá totiž pocit, že by mu něco chybělo. Léčení závislosti je komplikované i kvůli tomu, že počítače se staly běžnou součástí studia i zaměstnání.

Z kostela v Prostějově byl ukraden relikviář svatého Václava

Z kostela v Prostějově byl ukraden relikviář s ostatky svatého Václava, patrona Čech a Moravy a symbolu české státnosti. Škoda je předběžně vyčíslena na 60.000 korun. Policie po pachateli pátrá, řekl ČTK krajský policejní mluvčí František Kořínek. Arcibiskupství na dotaz ČTK krádež relikviáře potvrdilo a označilo ji za nedocenitelnou duchovní ztrátu. Svatého Václava si lidé v Česku připomenou v pondělí 28. září, kdy od jeho násilné smrti uplyne 1080 let. Mezi pietními, církevními i kulturními akcemi bude hlavní opět Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi s tradiční mší.

Přístroj medomet má 150 let, v Lužánkách začaly oslavy

Mezinárodní setkání včelařů a přátel včel připomíná ode dneška v Brně 150. výročí vynálezu medometu. Vynálezce Franz Hruschka jej poprvé slavnostně představil v brněnských Lužánkách na výročním setkání německých a rakouských včelařů. Podle pořadatelů třídenního setkání se medomet přes svou jednoduchost řadí k významným inovacím a používá se dodnes. Před vynálezem medometu se med z plástů nechával vykapat, případně se plásty lisovaly a nebylo možné používat je opakovaně. Hruschku údajně inspiroval k vynálezu pohled na dítě, které roztočilo košíkem s plástvemi a ze dna začal kapat med. V sobotu začne mezinárodní konference, na které se budou včelaři bavit o výrobě medu, biovčelařství, chorobách včelstev, ale také o díle Franze Hruschky.

Průzkum tvrdí, že Češi patří mezi nejčistotnější Evropany

Češi patří v Evropě mezi nejčistotnější národy. Tvrdí to alespoň nedávný průzkum zjišťující hygienické návyky v několika evropských státech. Osobní hygienu, tedy mytí těla a vlasů, čištění zubů nebo holení, považuje za velmi důležitou 76 procent Čechů. Téměř tři pětiny Čechů (58 procent) se této činnosti věnuje více než půl hodiny denně, třetina dotázaných dokonce více než 50 minut denně. Průzkum provedla společnost GfK pro společnost Geberit, která se zabývá výrobou sanitární techniky.

V minulých letech se podobné průzkumy uskutečnily i ve Švýcarsku, Německu, Itálii, Španělsku, Nizozemsku, Francii, Británii, Belgii, Dánsku, Norsku, Polsku a Slovensku. Z průzkumu vyšli jako nejčistotnější národy Poláci a Italové, za méně podstatnou považují osobní hygienu Norové, Nizozemci a Belgičané.

Divadlo ABC vydává CD s písněmi z inscenace V+W Revue

Celkem čtrnáct písní Jaroslava Ježka je na CD, které dnes večer představí tvůrci na repríze inscenace V+W Revue v pražském Divadle ABC. Zní v podání herců tak, jak je letos zazpívali na speciálních představeních věnovaných kulatým výročím narození Voskovce a Wericha. Jejich spolupracovník Ježek, který s nimi vytvořil legendární trio, se narodil 25. září 1906. Právě v prostoru dnešního Divadla ABC sídlilo Osvobozené divadlo. Na CD jsou například písně Svítá, Klobouk ve křoví, Ezop a brabenec, Život je jen náhoda.

Pražské Forum Karlín uvede premiéru Romea a Julie

V pražském Foru Karlín má dnes večer premiéru česká verze francouzského muzikálu Romeo a Julie. Režisérem a choreografem je Libor Vaculík. Českými texty ho opatřil Jan Fischer. Muzikál, jehož autorem je Gérard Presgurvic, byl poprvé uveden v Paříži v roce 2001. Od té doby se hrál například ve Švýcarsku, Kanadě, Anglii, Japonsku, Číně, Maďarsku a Rusku.

Festival ...příští vlna/next wave... ocení umělce a projekty

Festival ...příští vlna/next wave... má dnes na programu slavnostní večer s předáváním poct v oblasti divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy. V experimentálním prostoru NoD bude uděleno i nejvyšší ocenění nazvané Živoucí poklad. Loni je získal dramatik, režisér a herec Hubert Krejčí. Dvacátý druhý ročník festivalu se koná na osmi místech Prahy a na programu má sedm premiér.

Režisér Xavier Giannoli uvedl v Praze svůj film Marguerite

Francouzský režisér Xavier Giannoli uvedl v pražském kině Lucerna distribuční premiéru svého filmu Marguerite, který natočil v koprodukci s ČR a Belgií. Hlavní roli v kostýmním dramatu o "nejlepší falešné zpěvačce na světě" vytvořila Catherine Frotová. Giannoli svůj snímek z velké části natáčel v českých lokacích, například v Divadle na Vinohradech a v prostorách právnické fakulty, mimo Prahu pak na zámku Slapy nebo v Mahenově divadle v Brně.

Ples v Opeře otevírá další ročník, tentokrát britský

Začátkem února příštího roku bude Praha hostit tradiční Ples v Opeře. Zatímco ten letošní byl inspirován noblesou a elegancí Francie, nadcházející ročník bude odkazovat k Velké Británii, k monarchii, jakožto symbolu aristokratické společnosti - od cateringu, přes designové pojetí až k uměleckému programu, oznámila ČTK ředitelka této akce Zuzana Vinzens. Nedílnou součástí plesové noci bude charitativní dražba, díky jejímuž výtěžku Ples v Opeře podporuje už šestým rokem vybrané projekty - letos rekordním výtěžkem téměř 2,5 milionu korun. "Vzhledem k tématu přijala záštitu nad galavečerem Ples v Opeře 2016 britská velvyslankyně v Praze Jan Thompsonová a patronát převzala Britská obchodní komora," dodala ředitelka. Hosté se mohou těšit na designové zpracování vstupenek; každá z nich prý bude originálem, unikátem.

Sport

Tenistka Denisa Allertová postoupila v čínském Kuang-čou poprvé v kariéře do finále turnaje WTA. Česká hráčka, jež ve čtvrtfinále vyřadila světovou dvojku Simonu Halepovou z Rumunska, v semifinále porazila Italku Saru Erraniovou 7:5 a 6:2. O titul se utká v sobotu s Jelenou Jankovičovou ze Srbska. Allertové patří v aktuálním žebříčku WTA 74. místo.

Světová pětka Tomáš Berdych opouští turnaj v Petrohradu už po prvním zápase. Italskému tenistovi Simonu Bolellimu podlehl ve dvou setech 6:7, 4:6 a do čtvrtfinále se z pozice nejvýše nasazeného hráče překvapivě nedostal. Čerstvě třicetiletý Berdych letos stále čeká na turnajový titul a nezíská ho ani v Rusku. Bolelli proti českému favoritovi podal výborný výkon a Berdych podruhé v sezoně nezvládl svůj úvodní zápas.

Karolína Plíšková ztroskotala na turnaji v Tokiu ve čtvrtfinále. Čtvrtá nasazená tenistka prohrála s Polkou Agnieszkou Radwaňskou 5:7 a 2:6.

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta chce v Praze postavit národní stadion pro 30 až 40 tisíc diváků. Podle Lidových novin by měl vyrůst v Letňanech a stát několik miliard korun. Podle Peltových představ bude stadion víceúčelový, využitelný například i pro atletické soutěže. Na jeho výstavbě se má podílet turecká investiční skupina Odien Group.

Počasí

Oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku místy déšť. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.